URN HUIS UT e Russische vrouw moet een nduizendpootzijn OM DE TUIN GELEID UARljJ binnenland EEN BAAN, DE HUISHOUDING, INKOPEN )OEN EN KINDEREN VERZORGEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 JANUARI 1981 PAGINA 13 Kosmonaute Valentina Teresjkova tijdens een van haar propagandatournees. Moeder Aarde De laatste maanden worden we overstroomd met berich ten over vergiftiging van bo dem en daaruit voortvloeien de vervuiling van oppervlak te- en leidingwater. Meest re cent zijn de gevallen in het Westland, waarbij ontsmet tingsmiddelen uit de tuin bouw doordrongen in de grond onder de kassen en daarna waterleidingbuizen aantastten. En in Groningen en Drenthe is er sprake van dat het mid del waarmee de boeren de aardappelmoeheid bestrijden ongunstige uitwerking kan hebben op de gezondheid van de mensen die er mee om gaan. Bij al deze berichten vraagt een mens zich al gauw af of het middel niet erger is dan de kwaal. Met andere woor den; kunnen we niet beter minder produceren in de kas sen en op de akkers en dan maar afzien van het gebruik van die middelen? Voorstanders van de alterna tieve kweekmethoden voor ons voedsel roepen al sinds jaar en dag dat we met het ge bruik van allerlei chemische stoffen waaronder ook kunst mest hoort) op de volkomen verkeerde weg zijn. Die men sen beweren dat elke knol, kool of andere plant beter ge dijt en gezondere produkten- vert wanneer ze in haar eigen omgeving en met natuurlijke voedingsstoffen kan groeien. De andere kant, de mensen die zich beroepsmatig bezig houden met de produktie van gewassen die voeding vormen voor mens en dier, denken daar anders over. En die andere mening wordt gestaafd met een aantal in drukwekkende cijfers. Zonder ge wasbescherm ingsm id delen, kunstmest, bestrijdings- en grondon tsmettingsmiddelen zou op geen stukken na vol doende voedsel voor de wereldbevolking kunnen worden geproduceerd. Nu al heeft tweederde deel van die wereldbevolking te kampen met ernstige voedsel tekorten. De wereldbevolking groeide van nog geen twee miljard mensen in 1900 tot bijna vijf miljard in 1980. In het jaar 2000 zullen volgens de huidige schattingen meer dan zes mil jard mensen in de wereld moeten worden gevoed. De groei van de wereldbevol king maakt het nodig dat in de komende jaren de voedsel- produktie met meer dan 60 procent toeneemt. En dan heeft nog lang niet iedereen zo veel te eten als wij in ons nog steeds zeer welvarende Het is ondenkbaar dat een dergelijke produktieverho- ging bereikt kan worden zon der moderne land- en tuin bouw methoden, zonder ge bruik van kunstmest, mecha nisatie en gewasbescher mingsmiddelen. Een moeilijk dilemma: ge voelsmatig willen we niet verder gaan met het vergifti gen van Moeder Aarde, ver standelijk moeten we zorgen voor voldoende voedsel voor alle open monden die honge ren. De samenhang tussen mens en natuur die bij dit dilemma onvermijdelijk een belangrij ke rol speelt is voor Jim Lo velock aanleiding geweest een belangwekkend boek te schrijven. Lovelock is een on afhankelijk wetenschappelijk onderzoeker die onder meer voor de NASA Amerikaanse ruimtevaart) heeft gewerkt. Hij toont aan dat de aarde, de zeeën en de atmosfeer samen één groot organisme vormen dat zichzelf in stand houdt. Ook als menselijke ingrepen zoals ontbladering van uitge strekte oerwouden, het in cul tuur brengen van woest ge bied en het verwaarlozen van andere gebieden waardoor erosie kan toeslaan, onwaar schijnlijke afmetingen aanne men. De natuur is niet een primitieve kracht die betre den moet worden om haar te overwinnen en te gebruiken. Moeder Aarde, de natuur, helpt ons juist te overleven ondanks al onze ingrepen. Wie zich in dit voor ons voortbestaan zo belangrijke vraagstuk wil verdiepen moet het boek van Lovelock maar eens ter hand nemen. Het heet „Gaia", de oud-Griekse naam voor Aarde. land geniet de vrouw een spe ciale positie: De gelijkwaar digheid der seksen is een van de verworvenheden van de Revolutie. Het bewijs: Van de vrouwen in Rusland werkt of studeert er 93 procent. Boven dien wordt de Sovjet-Unie naar het aantal werkende vrouwen door geen enkel land overtroffen. Volgens de officiële gegevens wordt in de sociale sector 85 procent van het werk door vrouwen ge daan; in het onderwijs 72 pro cent en in de handels- en le vensmiddelensector 76 pro cent. Dit zegt genoeg, al moet men niet uit het oog verliezen dat zij in het algemeen de laagst betaalde betrekkingen vervullen. De vrouwen maken 53 pro cent uit van de totale Sovjet bevolking. In het politieke le ven hebben zij minder te zeg gen. Van de leden van de communistische partij bestaat slechts vier procent uit vrou wen. Sinds Jekatarina Forut- seva, die minister van cultuur was en in 1974 overleed, zit ten er geen vrouwen in het Politbureau, het hoogste par tijorgaan in de Sovjet-Unie. De Russische autoriteiten la ten de vrouw liever propa ganda maken voor het sy steem. Een goed voorbeeld daarvan is Valentina Teresj kova, de beroemde en tot nog toe enige kosmonaute ter wereld, die als voorzitter van het „Comité van Russische vrouwen" de wereld rondreist om zoveel mogelijk publiciteit te maken voor de Sovjet-poli- Vrouwelijke straatvegers hou den in Moskou het Rode Plein vrij van ongerechtigheden. tiek. Klagen over ongelijke beta ling hoeven de Russische vrouwen niet. Bij hetzelfde werk krijgen zij vrijwel altijd net zoveel als hun mannelijke collega's. Maar in de huishou ding dragen zij de zwaarste lasten. Zij draaien meestal op voor huishoudelijke karwei tjes, wat des te zwaarder is door het chronisch tekort aan consumptiegoederen. Haar taak wordt er bovendien niet gemakkelijker op door de in de. Sovjet-Unie vaak voorko mende (mannelijke) dronken schap. Ondanks deze grieven hebben de ideeën van westerse femi nisten tot nog toe in Rusland weinig weerklank gevonden. Bij conflicten kiest de Russi sche vrouw liever voor het compromis dan voor openlijke strijd. Bovendien hebben de autoriteiten weinig op met de feministen. Een aantal vrou wen uit Leningrad, dat vorig jaar het boek „Vrouwen en de Sovjet-Unie" uitgaf, is het land uitgezet. Of daarmee de verspreiding van hun ideeën kan worden voorkomen, is nog maar de vraag. Iverzicht van de volledige keuken. Afdeling „voorbereiden": hoekelement, een voorbereidingscentrum tevens centraal werkpunt, waarvandaan alle keukengerei en ingrediënten moeiteloos bereikbaar zijn. Opmerkelijk onderdeel is hier een rollende plank. Hier op kunnen bijvoorbeeld een handmixer, koffiemolen of kruidenrek worden gezet en gemakkelijk naar zich toe worden getrokken. Een in het voorbereidingsblad aangebrachte in- en uitschakelbare magneet zet de rolplank vast en houdt metalen pannen, schalen etc. muurvast bij het roeren, mixen enzovoorts. foor gehandicapten is er is momenteel een grote hoe- eelheid aangepast keukengerei en gebruiksvoorwer- in op de markt. De industrie is vindingrijk; mensen ie moeilijk bewegen of slecht voorwerpen kunnen «kken en vasthouden worden niet vergeten. Op iede- huishoudbeurs kan men dit met vreugde constate- [n. De reeks is nu uitgebreid met een uitstekende, puken, die in zijn geheel is afgestemd op mensen 'die Srviet goed uit de weg kunnen. Ontwerper is de heer W. yin Bosch (oud-directeur van de fabriek Linido in Pij- ncker) die zich dertig jaar lang heeft beziggehouden et vervaardiging van aangepaste apparatuur voor strekjgkgnh^g,^ jjjj zegt jn naVolging van prinses iliana in haar televisietoespraak bij de opening van !t „Jaar van de gehandicapten": lejaarden, invaliden en gehandicapten vormen een lezenlijk bestanddeel van onze maatschappij. Kern- ;mt in de zorg voor de minder validen is de integratie het maatschappelijk leven. Daaronder dan dient te •rden verstaan: het zo normaal mogelijk kunnen ictioneren in de eigen omgeving van gezin, werk en jtspanning. Daarvoor", zegt de heer Tgn Bosch, dient 1 gehandicapte de mogelijkheid te worden gegeven normale levenspatroon zo goed mogelijk te kunnen jen." Sterk verbeterde medische technieken en de [wikkeling van moderne apparatuur bij vervoermid- len, aanpassingen en voorzieningen helpen de ge- ndicapte „een handje". De problemen liggen door de U" Jrscheidenheid van aard en ernst van de handicaps I verschillend niveau en op velerlei terrein. In het ider van de beschikking „Geldelijke Steun Huisves- Gehandicapten" van het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening kunnen noodzakelijke aanpaasingen van de woning, voor zover zij meer dan 250 gulden kosten, (deels) worden vergoed. Daarbij treedt de Gemeenschappelijke Medische Dienst van het GAK op als adviseur voor het ministerie. De rege ling geldt voor alle gehandicapten, ongeacht hun leef tijd. En het maakt niet uit of men een eigen woning heeft of in een huurhuis woont. Een folder „Woonaan- passingen t.b.v. Gehandicapten" en een uitgebreide toelichting over de huisvesting zijn verkrijgbaar bij het ministerie. Ook de GMD geeft informatie. Bij het aanpassen van of het kopen van een aangepaste keuken hebben we zeker te maken met de activiteiten die onder het begrip wonen vallen. Men moet beden ken dat men bij de aangepaste keukens zeker niet al leen moet denken aan rolstoelpatiënten. Tal van men sen hebben problemen met staan, bukken, reiken. Dus zijn betere hanteerbaarheid, makkelijker bereikbaar heid van potten en pannen en ander keukengerief noodzakelijk. Het werkblad moet voor een groot deel onder het aanrecht kunnen worden gereden, spoelbak ken dienen voldoende diep en geïsoleerd te zijn, werk vlakken uittrekbaar en kookplaten bij slechte hand functie liefst elektrisch of keramisch. Handgrepen zijn hoofdstuk apart. Zittende gebruikers moeten geen lichtbron in het gezicht hebben; dé afzuigkap dient vlakke onderkant te hebben, zodat die gemakkelijk is schoon te houden. Aanbeveling verdient de aanschaf van een „trippelstoel", een stoel met wieltjes waarop men zich al zittend „priksleegewijs" door de keuken kan voortbewegen. Zo zijn er tal van individuele eisen. Neff Assitance heeft een revolutionair ontwerp op ta fel gelegd dat de gehandicapte mens in staat stelt alle daagse dingen zelf te doen. De keuken is ontworpen door de heer Baschin en zijn ontwerpgroep. De unit heeft afgeronde hoeken (dan is stoten minder pijnlijk). Er zijn gemakkelijk te bedienen panelen met verschil lenden schakelfuncties, voorzien van een grote -druk knop die bijvoorbeeld met elleboog, vuist of stok kan worden bediend. De voorraadruimtes kunnen naar de kok/kookster worden toegehaald inplaats van omge keerd: er naar toe gaan. Vier voorraadkorven, met een lift op de gewenste hoogte te brengen, zorgen hiervoor. Een waarschuwingslampje gaat branden wanneer men de deur niet kan openen en zolang de deur open is, kan de lift niet gebruikt worden. Voorts staat er naast de kookplaat een koelkast met gemakkelijk te hante ren korven, die men door middel van uitschuifbare glijders naar zich toe kan trekken. De oven heeft een speciale lift, die zonder bukken op de gewenste hoogte kan worden gewerkt en bijzonder goed op het, aanrecht is een magnetische plaat gemonteerd met aan- en uitschakelaar. waardoor men veilig de hap kan bereiden omdat de pannen staan „vastgekleefd". Een kokend hete pan tegen zich aankrijgen is dus niet mo gelijk. Het verplaatsen van volle braad- of koekepan kan zeer gevaarlijk zijn. Dit probleem is opgelost doen- een kera mische kookplaat met tweemaal drie regelbare kook- zönes. De pan kan simpelweg van de ene zóne naar de andere geschoven worden. De warmte van de plaat wordt alweer automatisch geregeld middels inductie. Voor degenen die niet al te best zien, is er een verklik ker die in werking treedt als de pan van de ene zóne naar de andere wordt verplaatst. Afgieten bijvoorbeeld bij aardappels koken brengt verbrandingsgevaar mee voor mensen met bewegingsstoornissen in de handen (reumapatiënten etc.). Een speciaal ontworpen spoel bak met een schuin aflopend vlak, voorzien van pYo- fielen waar de pan kan afglijden, zorgt voor afgieten met geringe inspanning. Zo zijn er nog meer snufjes de aandacht waard, niet alleen voor mensen met een han dicap, maar ook voor bejaarden, niet meer zo vaardig met de vingers of slecht ter been. De Neff-keuken is pas in mei leverbaar' en dit moet gezegd niet goedkoop. Er zijn pas richtprijzen uitgezet, waaraan veranderd kan worden omdat nog alle ervaring ont breekt, vooral ten aanzien van subsidies die kunnen worden aangevraagd en die ook, al naar de aard van de aanvrager worden verleend. De keuken zal lever baar zijn in 2 basispakketten: 1) Neff I: voorbereiden, koken, spoelen: 13.475.-. Neff II: voorbereiden, ko ken, bakken, spoelen: 15.795.-. Hierbij kan men nog apart aanschaffen de koelkast (ƒ3850.-) en de v< r- raadkast met lift (ƒ8515.-), zodat de volledige „Neff is- sistance" komt op een kleine ƒ30.000.-. Hoeveel de overheid hierin bijdraagt, moet worden afgewacht, al dus een woordvoerder van de importeur: de'fa. Mebro, Cruquius^veg 25, Heemstede, tel. 023-339150. Men wil hier gaarne inlichtingen verstrekken als de verkoop begonnen is. Bedenke men echter wel, dat met deze nieuwe, uit Zuid-Duitsland afkomstige „hulpverlener" mogelijk mensen uit een verzorgingstehuis kunnen worden gehouden (en deze zijn ook duur. men kan daarmee een stuk zelfstandigheid verwerven! Vanuit dit uitgangspunt redenerend, is het project de moeite TINY FRANCIS Een groot aantal vrouwen, zoals deze 65-jarige Olga Arkhipova, werkt in de kledingsindustrie. in de open lucht wordt uitge oefend. Daar is de vrouw bij gebrek aan mannelijke handarbeiders onvervang baar. De werkende vrouw in de Sovjet-Unie verkeert eigenlijk in dezelfde positie als de bui tenlandse werknemers in de Westere wereld. Veel van de werkende Russinnen zijn af komstig van het platteland. Ze hebben gekozen voor het zwaardere, maar veel afwisse lender leven in de stad. De Sovjet-autoriteiten weigeren echter om zo over de werken de vrouwen te praten. In hun CfVe vrouw io de Sovjet-Unie rf.v/Ueeft het zwaar. Zij moet Veral tegelijk zijn óp haar I 7Q 'erk' 'n voor de win- l./Oels en Daar moet zij an zorgen dat de huishou- ing op rolletjes loopt en zich -rf^bk nog bezighouden met de r Cjfcvoeding van de kinderen. /•cHX kan bijna niet anders dan .Verwerkt raken. Zou dat er je oorzaak van zijn dat de ussische autoriteiten de (rouw per 1 januari van dit iar van 460 beroepen hebben itgesloten? pn zeker voor de Westerse ezoeker opvallend verschijn- M in de Sovjet-Unie is vrou wen het werk zien doen dat Iders aan de man is voorbe- jouden. De Russische vrouw jaalt huisvuil op, legt wegen an en werkt met bulldozers. Je nieuwe wet, waarbij de Drouw een aantal beroepen Jiet meer mag uitoefenen, (>ont volgens de officiële ver garingen „de bezorgdheid de Russische autoriteiten loor de gezondheid van de fouw" aan en zal het tradi- onele beeld tfan de Russische perkende vrouw doen ver fijnen. Zo zal de vrouw ?n baan meer kunnen krij- en in de metaalindustrie en fenmin in de chemische in- lustrie. Zé mag wel nog ach- jer het stuur van de bulldozer [aan zitten. /olgens de nieuwe wet is de Russische vrouw uitgesloten /an slechts drie procent van ie agrarische beroepen. De ^et geldt niet voor werk dat

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13