GROENTE FRpHT BL EMEN B#LLEIM Koerswijzigingbollenvak alleen bij calamiteiten? Geen feestelijkheden bij 25-jarig bestaan Vee- en Vleesschap Verreweg meeste bloeiende planten naar West-Europa w ~&ND EN TUINBOUW HOLLANDSE KOMKOMMER IN AANTOCHT BLOEMHANDEL DOET HET RUSTIG AAN LEIDSE COURANT MAANDAG 26 JANUARI 1981 PAGINA 9 1 RIJSWIJK „Beroerd". I Zo schetst voorzitter van iet Produktschap voor Vee en Vlees, ir. G. A. Meijer de gang van zaken in de vlee- sproduktensector. Feest vieren omdat het op I Nieuwjaarsdag precies 25 jaar bestond doet het schap jan ook niet, nu veel on- fdernemers in de branche lich afvragen hoe de eind- ferijes aan elkaar te knopen en veel werknemers zich met '"'Ongerustheid afvragen hoe UI het er voor hen uit gaat iien. Wel gaat het schap ei jich bezinnen over de wijze Jwaarop het functioneert, £*het bestuur krijgt daarvoor I volgende maand een dis- 'fts I cussienota. JaP' De varkenssector heeft pro- f ut> blemen doordat onvoldoende '5 Sr- koopkrachtige vraag wordt er, gevonden voor het assorti ment vleeswaren, dat Neder- Mand op de internationale markt tracht te slijten. Er 1 lijn plannen voor studies blad; over de knelpunten en de ge- n> volgen daarvan door de werkgelegenheid. Nu die stu- ten ejies nog moeten beginnen wil de heer Meijer geen uit- sl, 1 moerig betoog over de kwes tie houden, maar hij vindt wel dat verwerking van het t wc varken op zo veel mogelijk terverschillende wijzen het be- -r s° leidsdoel op lange termijn 'e be m0et blijven voor de hele PerNederlandse varkenshoude rij rij. Daarin past ook een flore- ?7 fij rende vleeswarenindustrie, al ei daza\ die er wellicht heel an- zo ders gaan uitzien dan men ?lkaa gewend was. Bijvoorbeeld 71 er met meer kleine, niet zelf n slachtende eenheden. ^Vakmensen >el ^'produktietechniek is volgens '"de heer Meijer voldoende be- ej schikbaar. Goede vakmensen p zijn schaarser dan voorheen, maar het vak is te leren. Het dat voor afzonderlijke onder- e nemingen te duur is. Waar- m 6een georganiseerde ge- zamenlijke marktbeweging met een gestructureerd kwa liteitsbeleid? Zorgen heeft de heer Meijer over de Nederlandse stieren- mesterij die het volgens hem structureel niet goed maakt en nog verder in de moeilijk heden zal komen. De Euro pese Commissie heeft aange kondigd dat ze het beleid in zake de rundvleesinterventie, waarvan deze tak van de Ne derlandse rundveehouderij veel gebruik maakt, wil aan passen. De commissie vindt de hoeveelheid rundvlees, die tegen vergoeding in op slag wordt genomen - vorig jaar in de hele EEG 400.000 ton - te groot. De totale rundvleesexport verdubbelde wel tot 130.000 ton - we hebben dus niet meer, zoals vroeger, een pro- duktie ongeveer gelijk aan het verbruik - terwijl de ex port van varkensvleesconser- ven en vleeswaren met vijf tot zeven procent terugliep.. De vleesinvoer nam toe met naar schatting vier procent tot 250.000 ton, waarvan 18 procent vleeswaren. Het bin nenlands vlees- en vleeswa ren verbruik was volgens de voorlopige cijfers één procent hoger dan in 1979: 15 procent minder rundvlees, 10 procent meer varkensvlees. Varkens de n Onze totale produktie van vlees en slachtdieren is in het afgelopen jaar 8.5 procent groter geweest dan in 1979. Bij de varkens was de pro- duktiestijging 10.5 procent, Minister hoewel het aantal slachtigin- gen maar vier procent groter was. Dat kon doordat de ex port van levende varkens met wel 35 procent toenam. De produktie van slachtrun- deren en rundvlees nam met 3.5 procent, die van schapen en schapevlees met 20 pro cent toe, terwijl de vleeskal veren- en kalfsvleesproduk- tie stabiel bleef. Een gemeen schappelijke oorzaak van een aantal nare crisissituaties, waarmee de Nederlandse vee- en vleessector vorig jaar te kampen had, is volgens voorzitter Meijer dat volksge- zondheidsfilosofiën volstrekt langs nationale lijnen lopen: men praat langs elkaar heen, een Europese invloed is mi nimaal. Moeilijkheden die Italië uit angst voor salmo nellabacteriën aan onze var kensvleesexport in de weg legde had een ingrijpend ne gatief effect op de varken- sprijzen. Producenten en exporteurs van kalfsvlees leden drie maanden lang ernstige scha de doordat ze onverdiend werden meegesleept in hor- monenrellen in Italië en Frankrijk. De prijs van kalfs vlees ligt nu nog beneden de kosten, maar de vraag begint zich te herstellen. Dankbaar is de heer Meijer jegens de weinige ambtenaren van de veeartsenijkundige dienst, die zich grote inspanningen hebben getroost om er in on mogelijke situaties nog van te maken wat er van te maken was. Minister Braks, zo meent voorzitter Meijer, zou er goed aan doen zijn dienst op dit punt ingrijpend te verster ken. Blijven we verschoond van dit soort exportverstorin gen, dan kan Nederland in de EEG nog meer doen dan nu om tot harmonisatie van wetgeving op deze terreinen te komen. Zo mogelijk ook door het aan de gemeenschap uitlenen van medewerkers. De taak van het Nederlandse bedrijfsleven blijft het, te zorgen voor een produkt van onberispelijke kwaliteit. Het herkenbaar maken van Nederlands kalfsvlees om zo de garanties inzake hormo nencontrole kracht bij te zet ten is volgens de heer Meijer een goede gedachte van zijn produktschap geweest. In Italië werkt dit systeem nu volop, en de Italiaanse vee voederfabrieken hebben al laten weten dat ze veel liever zouden zien dat Nederland er weer mee ophield. Volgende maand komen de beide ande re exportgebieden: Frankrijk en West-Duitsland, aan de beurt. Voorzitter Meijer dringt aan op beslissingen over de vraag, of de verantwoorde lijkheid voor de vleeskeuring bij het ministerie van land bouw of bij dat van volksge zondheid moet liggen. De huidige toestand van onze kerheid leidt tot vervelende spanningen bij verantwoor delijke diensten, terwijl het bedrijfsleven in afwachting van de totstandkoming van een rijkskeuringsdienst steeds verder stijgende vlees keuringstarieven moet beta len. gai\ L DEN HAAG Van 'Ea\ bloeiende planten gaat in de export meer dan 99 pro- Tent naar West-Europa. Bij ie groene planten komen leze landen aan bijna 93 irocent. Van eerstgenoem- den gaat 82 procent en van groene planten 77 procent naar de EEG. Dit blijkt uit een nota van de w3 Vereniging van Bloemenvei- kantj'ingen in Nederland (VBN). Het zijn cijfers over de drie kwartalen van het afgelopen jaar, omdat die over het vier de kwartaal nog niet bekend 'zijn, doch er mag worden aangenomen dat die cijfers weinig zullen verschillen. In die periode werd voor een bedrag van bijna 310 miljoen gulden aan perk- en potplan ten geëxporteerd, tegen ruim 250 miljoen gulden in dezelf de periode van 1979, een stij ging dus met ruim 22 pro cent. Er werd voor bijna 38 mil joen gulden aan potplanten in ons land ingevoerd, waar van 20 procent uit Denemar ken op de voet gevolgd door België en Luxemburg. Er kwam voor een waarde van bijna vijf miljoen uit Ameri ka, bijna drie miljoen uit Duitsland en bijna even zo veel uit Japan. Duitsland levert de meeste bloeiende planten, waar- eeft schijnlijk meest erica's en België vooral azalea. Terwijl in Duitsland wordt geklaagd over de grote leveranties door Denemarken, kan wor den vastgesteld dat de import van bloeiende planten door Denemarken in ons land on der het gemiddelde percenta ge blijft. Het valt op dat d.e invoer van potplanten in totaal nog ruim 12 procent uitmaakt van de uitvoerwaarde. Voor de jonge planten en stekken beliep dat zelfs 35 procent. Afgezien van landen als Ivoorkust, Costa Rica, Guatemala en dergelijke, waar veel planten vandaan komen doch weinig naar toe gaan, zijn er drie landen waar Nederland meer planten haalt dan levert! Samenwerking Dat betreft Japan. Amerika en België-Luxemburg. Met de zich nog steeds uitbreiden de teelt van potplanten, drin gen de belangen van de ex port steeds meer op, iets waarmee ook door de organi saties rekening wordt gehou den. Zo heeft het bestuur van de VBN in samenwerking met de Landelijke Potplanten commissie besloten dat met ingang van dit jaar de plan ten in redelijk schone potten ter veiling moeten worden aangevoerd. Aanvankelijk werden daarte gen nogal wat bezwaren aan gevoerd ook van kwekerszij de, maar geleidelijk wordt de noodzakelijkheid van die maatregel ingezien. Er was namelijk geconstateerd dat de Nederlandse potten in het algemeen er weinig aantrek kelijk uit zagen. Deze vuile potten doen afbreuk aan de presentatie, vooral ook door dat de exporteurs de planten zonder meer verzonden. Genoemde organisaties heb ben een controle uitgeoefend op de toestand waarin de pot planten verkeerden en er werden ook aan de veilingen monsters genomen. Er werd een bepaalde norm gesteld, hoewel werd erkend dat het schoonmaken van de potten geen eenvoudige opgave be tekent, waarvoor ook de technische mogelijkheden nog ontbreken. Evenwel werd door de noodzaak tot vergroten van de export de noodzaak ingezien om ook de Nederlandse potplanten in het buitenland meer aantrek kelijk te maken, waarmee dus nu een aanvang is ge maakt. Blijkens gegevens van het Produktschap voor sierge wassen (PSV) waren er in 1974 in ons land 1.327 pot plantenkwekers en was dat aantal in 1979 toegenomen tot 1.863. Opmerkelijk is dat het aantal kwekers van perk- planten in die periode ver minderde. Vakbonds Een overzicht van de VBN toont aan dat de verhouding tussen groene- en bloeiende potplanten in 1979 weinig veranderde. Het omzetcijfer van de vijfentwintig belang rijkste potplanten is voor 50 procent afkomstig van groe ne planten, die dus erg in trek blijken te zijn. De bloeiende planten bleken evenwel over het geheel ge nomen goedkoper te zijn, na melijk 1,77 tegen 2.48 voor de groene planten. Hierdoor ligt de verhouding in de aanvoer van groene- en bloeiende planten bijna gelijk en kan worden geconstateerd dat de groene planten in be langrijkheid toenemen. In de potplantensector hebben zich geen spectaculaire verande ringen voltrokken, hoewel zommige soorten in betekenis toenemen. Het assortiment van groene potplanten neemt nog toe. Ook is vastgesteld dat ondanks de sterk toege nomen aanvoer, de gemiddel de prijzen weinig verschil te zien hebben gegeven. Tot op heden is de Hollandse markt voor zien van komkommers, tomaten en papri ka's vanuit de Canarische Eilanden. Op de groothandelsmarkt brengt een Canarische komkommer 42 cent per stuk op, voor to maten wordt er 3,20 per kilo betaald. Groene paprika's noteren een prijs van 5,20 per kilo en de rode paprika's bren gen 6,80 op. Naast de Canarische kom kommers zal de Hollandse komkommer weldra op de markt verschijnen. Van de gewassen die in de eerste week van de cember geplant zijn, zullen de eerste vruchten waarschijnlijk tegen het eind van deze week geoogst worden. Voor ge wassen als tomaat en paprika duurt het nog wel even, een enkele primeur natuur lijk uitgezonderd. Sla Aan het begin van de vorige week lag de prijs voor de zwaarste sorteringen op 1,12 per krop. In de loop van de week werd de prijsdruk groter en daalde de zware sla in prijs naar 91 cent per krop. Bij de lichte sla was het prijsverval naar verhouding wat kleiner, de prijs daalde naar 39 cent per krop. Door de gunstige prijsontwikkeling blijft de aanvoer be hoorlijk op peil. Op de Westduitse markt blijkt dat Frankrijk naar verhouding slechts geringe hoeveelheden sla expor teert. In de periode van 1 tot en met 17 januari werd er slechts 141 ton geëxpor teerd, terwijl er in dezelfde periode in het vorige seizoen 739 ton geëxporteerd werd. De situatie voor de Franse sla-telers is er inmiddels ook niet beter op geworden. Want op 11 januari is er in Rousillon een flink pak sneeuw gevallen, waardoor on geveer 50% van de plastic opstanden is be zweken. Dus naast de schade die er reeds aan de vollegrondssla was, wordt nu ook de beschermde teelt behoorlijke schade toegebracht. Het gat in de markt wordt o.a. door de Hollandse sla opgevuld. Hier bij wordt er wel concurrentie ondervon den, vooral van Belgische zijde. In de pe riode van 12 tot en met 17 januari expor teerde België 739 ton tegen vorig jaar 205 ton. Het ziet ernaar uit dat de aanvoer van sla wat kleiner gaat worden. De prijs zal hoog blijven en een opleving van de prijs lijkt niet uitgesloten. Andijvie stevig aan de prijs Ook bij de andijvie heeft het slechte weer in Zuid-Europa schade berokkend. Er is in Nederland op het ogenblik een beperk te import van andijvie en de andijvie die ingevoerd wordt is nu ook niet bepaald goedkoop. Voor andijvie uit Spanje wordt Voor de paprika's, die begin december zijn geplant zie foto de eerste vruchten afwerpen, kan er nog wel enige tijd voorbij gaan. er op de groothandelsmarkt 3,25 per kilo betaald. Door de gunstige prijzen, al sinds eind december, is menig andijvie-te- ler al vroeg met snijden begonnen. Het devies: met zulke prijzen heeft het geen zin om langer met snijden te wachten, is overal vlot uitgevoerd. Daarbij speelt ook nog een rol, dat als het plotseling begint te winteren, dan kun je ze maar beter kwijt zijn. Het ziet er dan ook naar uit dat de aanvoer van andijvie kleiner gaat worden. De gemiddelde prijs liep afgelopen week op naar 3,62 per kilo, dit bevestigt waar schijnlijk het vermoeden van een afne mend aanbod. Voor de komende week zal de prijs niet veel veranderen, hogere prij zen zijn zelfs niet uitgesloten. Overige gewassen Door een verdere terugval in het aanbod van radijs herstelde de prijs zich. De ge middelde prijs liep op naar 88 cent per bos. Voor de komende week worden er in de aanvoer en de prijs weinig veranderin gen verwacht. Spruiten werden iets goed koper, de gemiddelde prijs lag op 1,06 per kilo. De aanvoer zal wat afnemen, dit kan de prijsvorming ten goede komen. Spruiten lijken de komende week wat duurder te worden. De belangstelling voor prei werd in de loop van de week wat kleiner, de prijs daalde naar 1,22 per kilo. Bij een kleiner aanbod kan de prijs weer aantrekken. Voor witlof werden er iets hogere prijzen betaald. Afhankelijk van de kwaliteit varieerde de prijs van 1,20 tot 2,70 per kilo. Het ziet er naar uit dat witlof in ruime mate aangevoerd zal worden en dat er nog steeds een prijs druk blijft bestaan, waardoor de opleving weer snel verloren gaat. De vraag naac rode en witte kool is nog steeds uitste kend, zodat de aangevoerde hoeveelheden zonder problemen tegen goede prijzen verkocht worden. Voor rode kool werd er 68 cent per kilo betaald en witte kool bracht 54 cent op. De prijzen voor beide koolsoorten zullen hoog blijven. Spinazie wordt verkocht voor de vorstelijke prijs van 4,90 per kilo, het ziet er niet naar uit dat de prijs zal dalen. Voor krulpeter- selie werd er maar liefst 1,16 per bosje betaald. Raapstelen brachten 36 cent per bosje op. Een opvallende gang van zaken afgelopen week in de bloemenhandel, in elk geval wat sommige soorten betreft. Zo kwam er plotseling een stroom van gerbera van ruim een miljoen, de dubbele hoeveelheid van vorig jaar. Dat gaf een terugslag in de prijs van 97 cent vorig jaar met cijferver- wisseling naar 79 nu. Iets dergelijks deed zich voor met de irissen, ruim drie mil joen, dus ruim het dubbele van vorig jaar met hetzelfde wat de gemiddelde prijs be treft, namelijk 17 nu 32 vorig jaar. Merk waardig is ook de gang van zaken bij de trosanjers, die het reeds langer tijd laten afweten. Niet zozeer wat de hoeveelheid betreft maar wel in de prijzen. Er wordt verondersteld dat de totale produktie ook in andere landen te groot is om te verwer ken en het als gevolg daarvan tobben is met het prijsniveau. Van anthurium was de aanvoer wel wat groter, maar de prij zen daalden ook hier scherp. De aanvoer van snijgroen is nu aan het afnemen met iets betere prijzen. Er waren echter ook wel positieve punten zoals voor de chry santen, rozen en sonia. De opheffing van de chrysantenstop naar Engeland gaf geen spectaculaire gevolgen te zien in het prijs- beeld, in het algemeen werd door de han del lauw gereageerd. Niettemin wordt het lijntje wat de exporteisen betreft zeer strak gehouden en dreigen scherpe maat regelen indien de strenge voorschriften worden overtreden. Er wordt met harde maatregelen gedreigd. De handel doet het in het algemeen rustig aan, nu de feestda gen voorbij zijn en geen extra belangstel ling voor de bloemen aanwezig is. De weersomstandigheden zijn ook niet be paald gunstig voor transport naar het bui tenland. De totale aanvoer, ook aan de CCWS, was afgelopen week groter dan voorgaande week. De CCWS had een aan voer van 23.456.034 bos of stuks en een omzetbedrag van 11.322,47 tegen vorig jaar zelfde week 20.375.531 bos of stuks en een omzet van 10.079.202,42. Het waren voornamelijk de snijbloemen die voor gro ter aanbod zorgden. Langzamerhand neemt het aanbod van chrysanten af, hoe wel afgelopen week het aanbod er nog zijn mocht, terwijl de normaalcultuur het einde nadert. Gemiddelde prijzen met tus sen haakjes die van dezelfde week vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 44 (47), tro sanjers 29 (33), anthurium 1,37 (1,73), snij groen 17 (12), jaarrond troschrysanten 67 (74), geplozen jaarrond 74 (93), normaal troschrysanten 2,38 (2,94), normaal geplo zen 38 (87), freesia 28 (27), gerbera 79 (97), gladiolen 26 (11), irissen 17 (32), leliekel ken 76 (77), lelietak 86 (96), cymbidium 55 (60), idem klein 13 (15), grote rozen 63 (59), idem klein 41 (42), sonia 58 (56). Be linda 41 (45), red garnette 30 (31), tulpen 19 (22). Wat de importbloemen betreft, de aanvoer was ruimer dan vorig jaar vooral wat de trosanjers betreft. Hiervan kwa men er 744.055 met een gemiddelde prijs van 31 tegen 298.790 en gemiddelde prijs 34 vorig jaar. Ook de statice uit Israël is van betekenis met ruim 55.000 en gemid deld 36 cent tegen bijna 20.000 vorig jaar en 90 cent. De potplanten komen in ruim mate en hebben goede belangstelling. In totaal 750.652 stuks met opbrengst 1.729.823,39 tegen vorig jaar 572.510 en opbrengst van f 1.226.278,13 vorig jaar. Woensdagmorgen bestaat er gelegenheid voor echtgenoten van de veilingleden om het bedrijf te bezichtigen en een rondlei ding mee te maken. De CCWS organiseert van 2 tot 13 maart een excursie naar Is raël, het land met bloementeelt in op komst. LISSE Met de bollenjon- gens is niet zo veel te begin nen. Het zijn ras-, was- en kleurechte individualisten en een eigenwijs volkje dat sterk aan tradities is gebon den. Hoewel de planken van de kasten inmiddels ^^doorbuigen onder de vele rapporten die zeggen dat er ■"■fvan koers veranderd moet worden, blijft in grote lij nen alles bij het oude. Dat zégt men, maar is dat ook zo? Is er niets veranderd? De insiders weten wel be ter. Zo heeft het proces van de schaalvergroting wel de gelijk doorgezet en als ge volg daarvan zijn in tien jaar tijd niet minder dan vierduizend bloembollenbe- drijven verdwenen. In 1970 waren er nog negenduizend bloembollenkwekers, maar - .^t houdt vandaag met vijf- 2°®] duizend ook wel op. Areaal Het afvloeien van enkele dui zenden bedrijven heeft niet geleid tot een krimp van de beplante oppervlakte. Het te gendeel is juist waar. Het areaal groeide in de afgelopen tien jaar van 12.000 naar bijna 15.000 ha. Dat wil zeggen: de gemiddelde bedrijfsgrootte nam toe van 1.35 ha naar 2.75 ha. Ook het aantal zeer grote bedrijven groeide. Registreer de men in 1970 400 kwekers die meer teelden dan 5 ha bollen, dit jaar zijn dat er al bijna 800. Er is dus wel dege lijk iets veranderd en ook in de tachtiger jaren zullen zich langs de weg van de geleide lijkheid wijzigingen voltrek ken. PVS-voorzitter ir. J. E. C. Spithoven heeft daar tij dens een bijeenkomst van bloembollenkwekers in Emmeloord (Noordoostpolder) met nadruk op gewezen. Bijsturen De vraag is alleen of men de veranderingen die er aan zit ten te komen maar vanzelf over zich moet laten gaan of dat men aan bijsturing moet gaan doen. Laat men alles zonder meer op zijn beloop, dan moet dat leiden tot een grote en wellicht catastrofale prijsdaling. Met name van het hoofdgewas: de tulp. We zit ten met het areaal en met de afzetmogelijkheden al op de grens van het mogelijke en misschien is die grens al over schreden. Gaat het vak weer een diep prijzendal in, dan zal opnieuw een aantal bedrijven, dat op zich wel gezond is, moeten afhaken. Ook bij de export- beurs Niet alleen bij de kwekerij is dat gevaar levensgroot aan wezig, maar bij de exporteurs is dat niet minder. De hande laren gaan elkaar in het bui tenland maar al te vaak met de botte bijl van de lage prij zen te lijf. Een gevleugeld woord in het bollenvak zegt niet ten onrechte dat de ex porteurs zo concurrentie-ziek zijn dat ze elkaar het verlies niet eens gunnen. Die moor dende concurrentie met abso luut onvoldoende handels marges zal de positie van de. bloembollenexport ernstig gaan ondernmijnen. Voorko men moet worden dat aan de snelle terugloop van het aan tal bedrijfsgenoten een halt wordt toegeroepen. Nederland zal zuiniger moeten worden op zijn ondernemers, aldus de heer Spithoven. De 'hoe gro ter, hoe beter'-gedachte krijgt gelukkig steeds minder aan hangers. Juist het bloembol lenvak is er bij gebaat dat er een rijke schakering van kwekers blijft, mensen met liefde voor hun vak, die dage lijks met de bollen gaan 'pra ten'. Zij zijn het ook die zor gen voor rijk assortiment en voor een kwaliteitsprodukt. Leegloop voorkomen Hoe voorkomt men nu een leegloop? Dat is op papier vrij simpel te beantwoorden. Men moet gewoon zorgen dat er voor de kwekers en de expor teurs een behoorlijk stuk brood op de plank komt. Dat kan alleen als er een rem wordt gezet op de uitbreidin gen. Aan de ene kant is het gelukkig dat de goede en ver se bollengronden niet meer voor het grijpen liggen. Dat betekent in zekere zin al een rem. Daarnaast zou een goede, eenvoudige en betaalbare in terventieregeling ook een goed wapen kunnen zijn om overproduktie te voorkomen. Aan een dergelijke regeling wordt al geruime tijd druk ge sleuteld. En dan wil men plantgoed gaan innemen als een overproduktie in een vol gend jaar dreigt. Met andere woorden: maatregelen nemen voor de klap komt. Huiswerk Er zal in de komende jaren dus wel het nodige moeten gebeuren. De kwekers hebben via de Beleidsnota "van de voorzitter van de Koninklij ke, de heer P. J. M. de Jonge, al een brok huiswerk mee gekregen dat men voorlopig niet af zal hebben. Een be langrijk punt bij dit alles is dat men scherp in het oog zal moeten houden, het grote be lang van de broeierij. Gaat het in die sector goed, dan zal het Ook de bollenkwekers naar den vleze gaan. Maar dat houdt wel - in dat de prijzen ook niet al te hoog mogen worden. De broeiers die bol len kopen doen dat om er op hun beurt aan de bolbloem weer te verdienen. Calamiteiten Er moet dus een koerswijzi ging komen. Maar dat liedje zingt men al tal van jaren in vele toonaarden zonder dat er ingrijpende maatregelen van de grond zijn gekomen. De bollenkweker wil gaarne ga rantie voor een goede belo ning voor zijn harde werken. Maar hij heeft nooit blijk ge geven iets van zijn zelfstan digheid te willen prijs geven om dat doel te kunnen berei ken. De exporteur vraagt om een toverformule die moet in houden dat men met behoud van de zelfstandigheid de handelsmarges kan verbete ren. Dat kon wel eens een zoeken zijn naar de quadra- tuur van de cirkel, zo zei de heer Spithoven. Het lijkt er op dat er enige ca lamiteiten nódig zullen zijn om de geesten in het bollen vak rijp te maken voor een koerswijziging.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9