Ajaxschiet trainer Beenhakker te hulp aarlem doet normaal: voetballen Willem II vecht met succes tot laatste snik ORTIEVE EN FINANCIËLE RAMP VOOR FEYENOORD HOLLINK (TWENTE): „GROOTS" LEIDSE COURANT MAANDAG 26 JANUARI 1981 PAGINA -11 Schoenaker als eenling temidden van vier spelers van FC Twente. Ditmaal geen succes, maar het eensklaps zeer sterk optredende Ajax pakte de Twenten toch met 51 in. ^RDAM Op het moment dat de geruch- om over de opvolging van Leo Beenhak- zou van Anderlecht terugkomen, mits hij jerkvergunning zou krijgen) het hevigst is, |zijn tweeeneenhalf jaar werken bij Ajax re- af. FC Twente werd gisteren ingepakt ten voortreffelijk draaiend Ajax, waarin het ige talent een hoofdrol speelde. Willem geoorde drie keer, Jan Weggelaar overtroef- jlvar Thoresen in alle opzichten en Frank 3rd speelde, nadat Wim Jansen met een en- lssure naar het middenveld was opgescho ten superieure partij als laatste man. Daarbij en nog de bekende vaardigheden van Arne- sen en LerDy, de degelijkheid van Jansen en Op- hof en de ruime overwinning van Ajax is ver klaard. Twente's trainer Hennie Hollink: „Ajax was dermate groots dat ons verweer niet toereikend was. De ploeg speelde geweldig". Hollink legde daarmee de oorzaak van de nederlaag op de juiste plaats. Hij zeurde niet over de strafschop die Corver ten on rechte aan Ajax gaf, al noemde hij die beslissing, na een ongelukkige handsbal van Dilling, wel het fatale moment uit de wedstrijd. Een sprekende overwinning en voortreffelijk voet bal maakten van Leo Beenhakker een sterk man, boordevol voldoening omdat de uit nood geboren inpassing van de jeugd van hen in minder dan een seizoen waardevolle eredivisiespelers heeft ge maakt. Daarnaast echter ook een zekere grimmig heid wegens de geruchten over zijn opvolging. Hij comprimeerde de daaruit juist nu weer boven ko mende ergernis in: „Misschien is het moment wel nabij dat ik Ajax meedeel dat ik wegga". Zover is het nog niet, maar met een evenwichtige ploeg binnen de lijnen, eindelijk een aantal „vol waardige" vervangers op de bank en een uitvoer baar taktisch concept bij de hand, voelde Beenhak ker zich erg sterk. Daartoe droeg de ontkenning van voorzitter Ton Harmsen over de mogelijke plannen met Ivic niets bij. Heel veld Waardoor stak Ajax zo ver boven Twente uit? Om dat de Ajacieden over een heel veld goed konden voetballen en snelheid maken en Twente slechts tussen de beide strafschopgebieden kon aantonen dat er bepaalde kwaliteiten in de ploeg schuilen. Afgezien van de strafschop, die overigens perfect werd ingeschoten, waren de doelpunten wonder mooi. Stuk voor stuk van dichtbij gemaakt na voor treffelijke combinaties, die niet gedragen werden door één man maar waarin Weggelaar, Schoena ker, Lerby, Arnesen, Ziegler en Jansen hun aandeel hadden. Wanneer het herstel van Schoenaker zich voortzet en Ling weer echt gaat meedoen, kan Ajax alleen nog maar aantrekkelijker gaan voetballen. Tien minuten voor tijd deed Thoresen iets terug vanaf de strafschopstip. Het was de enige echte kans voor Twente. Scoreverloop: 26. Kieft 10, 32. Arnesen (strafschop) 2—0, 62. Kieft 3—0, 68. Arnesen 4—0, 79. Kieft 5—0, 80. Thoresen (strafschop) 51. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 6500. Gele kaarten voor Overweg, Gritter en Kila (allen Ajax: Schrijvers: Weggelaar, Ziegler, Jansen (Van Geel), Ophof; Schoenaker, Arnesen, Rijkaard. Lerby; Ling, Kieft. FC Twente: Van Gerven; Dilling, Grit ter, Overweg, Zondervan; Bos, Kila, Otto; Sanchez Torres (Bleuming), Rohde, Thoresen. fERDAM Het verschil tussen de nummer twee van edivisie, Feyenoord, en de leider in de eerste divisie, em, is alleen geld. De Rotterdammers vertrokken in Krinterstop langdurig naar warmere oorden, Haarlem ïzes dagen - indien aanwezig met vrouw en kinderen - 1 Grunderath in de Eifel en trainde daar zonder een frijd te spelen. Maar dat armere Haarlem stootte Fey- I gisteren wel uit het bekertoernooi, omdat de ploeg laai deed wat altijd wordt gedaan: ervoor voetballen. scmi in (ere- en eerste jjniveau was niet zicht- Haarlem speelde zelfs met meer overleg en s" dan Feyenoord, dat langwekkende momen- onrechte de borst stak en daardoor drie- in voorsprong verspeel- momenten dat de com- falende scheidsrechter 'ieten resp. het rust-,het jnaal en het slot van de Iging aankondigde. Straf- ipen brachten de beslis ten gunste van Haarlem it Stafleu naast schoot) in ikerstrijd die niet hoog- id was maar wel alles waaarnaar het tv-publiek lekkerd kijkt als het in nd of Duitsland gebeurt; tueuze momenten, vijf ;aarten, Haarlemstrainer it veld gestuurd, drie- ^EPAR/jeen voorsprong uit han- it. Elke geven, een verlenging, VaiTh°PPen- Wat wi' men Hene: Ér waren welgeteld 47, Leij kijkers naar de Kuip ge- Tel uit je winst. Vraagtecteur van stadion Feye- Frits de Kimpe, zat er- ainer Jezek en directeur eveneens. Jezek, he- leurgesteld, kon dan nog jen van een sportief deba- •veren JtePhan moest er ook de obleemr'ele kant b'j betrekken vrij!' na be 'ot'n9 toen v00r een fofm de topper AZ'67 uit i aal kwam en De Kim" ngeren champerde:„Ze moesten Tel. (Feyenoorders uitbetalen recette, dan hadden ze nu hg de geeuwhonger ge- ,-. Corf160" een trainingskamp n, antiqfin kon men zich in Rot- pise kring terecht afvra- 1 Zonder voetbalhonger, hn twijfelachtige conditie llW.ln vorm om op te schieten Feyenoord teruggekomen. met belangrijk min- lards slijk bedacht, was er lts een weekje tussenuit it, louter voor de ont- de nieuwkomer die amper de weg wist in de Kuip, had zijn troepen geinstrueerd zoals hij in de tot nu toe zo "Succesvol verlopen competitie in de eer ste divisie ook altijd had ge daan:,,Als we verliezen, is er helemaal niets aan de hand want we hebben altijd de com petitie nog en we willen pro moveren. We spelen ons ge wone, aanvallende spel". Dat deed Haarlem ook. Jaren ach tereen, onder Hughes, werd het „angsthazenvoetbal" uit gevoerd. Van Doorneveld „ontdekte" Martin Haar als centrale verdediger, waardoor hij over iemand met een lange pass beschikt zodat aanvallend voetbal ook vanuit de defensie kan worden opgebouwd. Vooralsnog kwamen dan ook de gevaarlijke momenten voor het doel van Hiele voor. Het ta lent Ruud Gullit werd op rechts helemaal vrij gelaten door Troost op de voor hem vreem de plaats van linkerverdediger. Gullit belaagde dan ook twee maal Hiele. Feyenoord had een gelukje nodig om aan de lei ding te komen. Een schot van Vermeulen schampte de kuit van-Jan Peters en de voortref felijke, atletische doelman Ed ward Metgod was kansloos(1- 0). De eerste helft was bijna ver streken toen Budding voor open doel miste, Haarlem een razendsnelle tegenstoot lan ceerde en Terrie Hendriks langs'de hele Rotterdamse de fensie, inclusief Hiele, liep: 1-1. Inmiddels had Stafleu de (zijn derde) gele kaart ontvangen omdat hij Nijdam onder de zo den had geschoffeld. Maar dat was slechts het begin van het kaartenfestival, dat Van Swie- ten meende te moeten opvoe ren omdat het duel hem volko men uit de hand liep. Kaartenfestival Dat gebeurde halverwege de tweede helft toen Feyenoord door Peters al lang op 2-1 was Het was af en toe rommelig voetbal, maar het was wèl een wedstrijd achter) doet. De falende scheidsrechter deed niets en Balm en Mase- waarin de bekersfeer volkomen tot uiting kwam. Vermeulen (rechts) field kunnen zich meester maken van de bal. appelleert, Kleton (links) kijkt wat scheidsrechter Van Swieten (rechts ?iekomen. Van Déinsen kreeg ook zijn derde) geel na een bepaald gore overtreding ten opzichte van de knap spelende Balm. Het duwen en trekken verhevigde met de minuut en Van Swieten bleef blunderen bij buitenspel- en andere ge vallen. Een hevige schermutse ling langs de lijn deed Haar buiten het veld belanden. Hij gooide nijdig de bal weg. Gele kaart (eveneens zijn derde) oordeelde Van Swieten. „Daar werd ik heel kwaad om", zei Van Doorneveld na afloop. „Even tevoren schoot Troost de bal weg, geen geel. Haar doet het en dan is het wel raak. Voor mij hoeft Troost geen geel te.krijgen maar dan Haar ook niet. Van Swieten be greep er helemaal niets van. Ik was geirriteerd en voegde hem een onparlementair woord toe. Fout natuurlijk en hij had het recht me naar de tribune te sturen, wat hij ook deed. Ik heb later wel mijn excuus aan geboden." De trainer communiceerde na dien met zijn ploeg via reserve doelman Paul de Jong. Het tu mult was evenwel losgebroken. Opgewonden spelers rondom Van Swieten, het parmantige mannetje dat ook al een hoge re borst heeft dan zijn capaci teiten gedogen. Terrie Hen driks zei wat: geel (ook zijn derde kaart), Kleton viel te fel aan: geel. Er was nog een minuut te spe len. Weer gaf het onprofessio neel optredende Feyenoord de winst weg. Uit een hoekschop van Hendriks, kopte Gullit de bal door en de ingevallen Böc kling scoorde van dichtbij om dat heel Feyenoord wenzen- loos toekeek: 2-2. Op slag van tijd In de verlenging zette Wijnste kers de bekerverdediger nog maals op winst. Door zelf door te gaan omzeilde hij de buiten- spelval en bood Nielsen een niet te missen kans:3-2. Jan Peters deed dat wel. De altijd actieve maar uiterst beperkt voetballende spits miste twee maal achtereen voor geheel open doel. En toen Feyenoord voor de derde maal meende dat Haarlem definitief onderuit was gehaald, kreeg de eerste divisieploeg een vrije trap te nemen. Doelman Metgod spoedde zich naar het vijande lijke doel, hinderde Hiele en raakte de bal ook nog even aan voordat Leysner op slag van tijd 3-3 liet aantekenen. „Niemand wilde de strafschop pen nemen, ze waren allemaal bang", zei Jezek. „Ik had tevo ren al een lijstje gemaakt dus iedereen wist wie ze moest ne men", aldus Van Doorneveld. Vermeulen schoot raak, Kleton ook. Stafleu schoot naast en doordat Van Leen, Gullit, Hen driks en Böckling scoorden, hadden de treffers van Nielsen, Notten en Van Deinsen geen zin meer. „Een ramp", zuchtte de ge plaagde Jezek. „Ik had ze ge waarschuwd voor Haarlem en ze waren bij ons allemaal zo kapot van deze op eredivisieni veau spelende tegenstander dat niemand de strafschoppen durfde nemen. Ik heb ze moe ten aanwijzen. En we hebben nota bene de hele week erop geoefend". Van Doorneveld- :„Natuurlijk was dit buiten ver wachting maar we hebben po sitief gespeeld, net zoals we in de eerste divisie doen. En ons gewoon gedragen: kopje koffie gedronken op ons veld en om kwart over twaalf naar Rotter dam gegaan". En dat was vol doende om Feyenoord van een broodnodige bron van inkom sten te beroven. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 32. Vermeulen 1-0, 42. Hendriks 1-1, 48. Peters 2-1, 89. Böc kling 2-2, 101. Nielsen 3-2, 120. Leys ner 3-3. Haarlem wint na strafschop pen. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers:9.019. FEYENOORD: Hiele; Wijnstekers. Nielsen, Stafleu. Troost; Van Til (Brard), Notten. Van Deinsen; Bud ding (De Leeuw). Peters. Vermeulen. HAARLEM: Metgod; Masefield, Haar. Huyg, Leysner; Verkaik, Kleton. Balm (Böckling); Gullit, Hendriks, Nijdam (Van Leen). lURG Willem II heeft in het bekervoetbal bij verrassing, maar niet onverdiend, in de slotfa- Leo van Veen de bal in eigen doel tikken om het miserabele traditie op 1963 na, toen het de se de beloning in de vorm van een overwinning, evenwicht te verbreken: 01. Dat leek voldoende veroverde, maar uit de eredivisie degra- Het was voor beide teams een moeizame worste- voor het fysiek sterkere en geroutineerder spelende HBBae die wil dat het er doorgaans na een of ling om baas te worden over de materie en de te- FC Utrecht, p ronden uit ligt, op grootse wijze doorbro- genstander. Het duurde dan ook tot in de tweede Willem II ontpopte zich gisteren als een helft eer de wedstrijd allure kreeg. Over en weer De beste spelers van Willem II, Hoyer en Broeken, t cupfighter. Tegen FC Utrecht vocht de ontstonden scoringskansen maar toch moest de zorgden echter in de laatste minuten voor de om- •club tot de laatste snik en oogstte daardoor Tilburgsë verdediger André Broeks onder druk van wenteling. Hoyer verraste Van Breukelen volkomen met een schot waarmee hij de bal vanaf dertig me ter naar de bovenhoek transporteerde: 11. Twee minuten later leidde een van de zeldzame snelle uitvallen over Toine van Mierlo tot de beslissing. Roger Raeven, die het werk zou moeten afmaken, miste de bal, die bij Broeken terecht kwam. Broe ken schoot tegen Van Breukelen aan maar was daarna wel het eerste weer bij de bal: 21. Scoreverloop: 69. Broeks (eigen doel) 0—1, 83. Hoyer 1—1. 85. Broeken 2—1. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 5000. Willem II: Verkerk; Broeks, Huybregts (Raeven). Roemgens. Havermans; Van de Ven. Calderwood, Hoyer; Broeken, Landsbergen. Van Mierlo. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Ta- melen. Flight, Wildbret, Van der Vlag (Carbo); Kruys, Van Ha- negem. De Kruyk; Van der Lem (Wouters), Van Veen. Monster. - i affafi" nffliiHriS'.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11