Liebregts opvolger Wagtmans Biljartbond mikt op jeugd Hockeybondzet zichzelf voor schut Sosonko naar eerste plaats IJS REDELIJKE START HDM IN EIGEN TOERNOOI uttige ge „IK HECHT AAN EEN GOEDE VERSTANDHOUDING" Karei Bouwens op transferlijst Sportwereld ORT/KUNST LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 JANUARI 1981 N HAAG De Haagse ckeyvereniging HDM is teravond tijdens het ei- i internationale (zaal- ernooi redelijk van start ;aan. De mannen van !ch Hans Poederbach ver egen in poule B het Ne- lands bondsteam met 9- maar moesten tegen het gelse Lions terecht met 5 afhaken. In poule A arde Roses opzien, door amrocks uit Ierland met terug te wijzen, terwijl Engelsen als gevolg van jonthoud in het verkeer ie minuten voor tijd arri- erden. En dus een kwar- later pas konden spe- De dames kwamen nog in actie. evenement, nu voor de zevende keer georganiseerd, wordt doorgaans gekenmerkt door een zeer sterk deelne mersveld dat op geen enkel ander, door een Europese club georganiseerd toernooi, zijn opwachting maakt. Daarom is het zo jammer dat de Neder landse hockeybond het op nieuw allemaal niet zo nauw heeft genomen met het zaal hockey. Enerzijds pretendeert men het beste voor te hebben met het indoor-gebeuren, maar aan de andere kant blijkt er van die goede voor nemens weinig terecht te ko men en zet de bond zichzelf dus voor schut. Coach Wim van Heumen se lecteerde namelijk uit zijn veldselectie van Karatsji (waar Oranje eerste werd in een toernooi met de sterkste hockeynaties). Gisteravond bleek opnieuw dat die keus niet de sterkste van Neder land is. Roderik Bouwman en Job van der Have zijn ge waardeerde veldhockeyers, maar in de zaalcompetitie hebben ze bij hun club HGC niet eens recht op een vaste plaats. Het zou zeker verstan dig zijn als de bond volgend jaar met een sterker team verschijnt. Als Wim van Heu men daar niet veel voor voelt, omdat hij net een zwaar toer nooi achter de rug heeft, ver dient het wellicht aanbeve ling een andere technische leider voor het zaalgebeuren aan te wijzen. HDM kwam tegen Oranje nauwelijks in gevaar. Dat was vooral te danken aan het goe de spel van Ragnar Rooda, die- tevens voor vijf treffers mocht tekenen. Ook Koos Formsma (2) viel op in posi tieve zin. Diederik Hoefft en Edwin van der Zee zorgden voor de overige Haagse tref fers. Tom van 't Hek (3), Ro derik Bouwman (2) en Jan Karei Jenniskens scoorden voor het Bondsteam. Het Engelse Lions had duide lijk geleerd van de eerste wedstrijd van HDM. Rooda (maar ook de overigen) kreeg een zware dekking die uiterst nuttig bleek. Tot de rust kon den de gastheren het duel nog wel aan (2-3), maar daarna bleek het klasseverschil te groot. Hans Poederbach na af loop: „Vooraf had ik voor die twee punten getekend. We hadden het nadeel dat we vanavond twee wedstrijden moesten spelen. Ik denk dat die Engelsen alles wel verder zullen winnen en dat wij tweede in de poule worden. Dat is toch niet onverdienste lijk". Overige uitslagen: Poule A: MIH-Wien 3-2; Shamrocks- Jong Oranje 9-7. Poule B: Hel vetia-V ictorians. DENNIS MULKENS HAAG Voor vijf- lerd toeschouwers be de HIJS gisteravond nuttige zege van 10-5 te- Licge. De periodestan- in dit competitieduel de tweede divisie wa ll, 2-2 en 4-2. tal in de eerste en laatste le maakte HIJS er een idige wedstrijd van. Eén lent iets te, wat uitmondde ;n vechtpartijtje waarna tl een Hagenaar als een tegenstander voor tien iten van het (Uithofse) ijs >n verwijderd. Verder >n er weinig strafminuten iteren. iarde (3), Trog (3), Bronk- Mashowski, Passchier iïü ftersehot zorgden voor de treffers waardoor HIJS geringe kans heeft t bereiken van de play- jagen competitie eerste di- Amsterdam-Nijmegen 6- Ilburg-Groningen 6-6. jruitgang leao-overleg HAAG Het overleg n de onderhandelings- jgaties van de federatie i betaald voetbal organi- E(FBO) en de vereni- van contractspelers S) over een cao-over komst in het betaalde bal heeft niet tot resul- ^eleid. Tijdens een bij- i ktmst heeft, volgens de CS, de FBO geen werke- gelegenheid geboden een goed resultaat van inderhandelingen. het ontbreken van die foldoet het betaalde voet- M^iiet aan een van de voor- Jijden, gesteld door de kamer, verbonden aan financiële steun van de overheid aan het betaalde bal. Deze bijstandsregeling de daaraan verbonden rwaarden zullen aan de komen tijdens de behan- ng van de CRM-begroting le tweede kamer op dins- 27 januari. riever ;rlaat C Groningen ONINGEN Azing ever gaat aan het einde dit seizoen FC Gronin- verlaten. De doelman de Groningers was lan- (ijd uitgeschakeld door cheurde kniebanden en inmiddels bezig aan rentree via het tweede al van de eredivisieclub, iner Theo Verlangen heeft 18-jarige Griever te kennen even dat hij in de toekomst ir ziet in de jonge doelman an Tukker. Griever speelt chttien jaar betaald voet- Hij kwam achtereenvol- uit voor GVAV, FC Gro- Heerenveen en op- iw FC Groningen. ikerloting jFeyenoord N HAAG De loting r de kwart-finales van toernooi om de KNVB- er zal morgen plaatsvin- in de bestuurskamer Feyenoord na de wed- jd Feyenoord—Haarlem, kwart-finales van het toer- om de beker zullen in >bel-wedstrijden' worden >eeld op 25 februari en 11 irt. idlotto •N HAAG Lotto 3a, de lenaamde mid-lotto, heeft winnaar van de hoofd- opgeleverd. Voor de stc prijs is een bruto be- '6 van 341.097,40 gulden khikbaar. uitslag van lotto 3a (getal- 5-18-21-31-38-41; reserve- alien 4 en 26). Eerste prijs: 1 winnaar, J 341.097,40; 'ede prijs: 12 winnaars, 121,30; derde prijs: 152 |naars, 961,70; vierde 6807 winnaars, 28,60; Je prijs: 13.710 winnaars WOERDEN Alleen als de bekende fabrikant van sportarti kelen -de firma met de drie strepen- dwars gaat liggen, blijft de KNWU met het probleem zitten een opvolger te moeten zoe ken voor bondscoach Rini Wagtmans. Het lijkt echter hoogst onwaarschijnlijk dat de verantwoordelijke sportcommissiele- den verder moeten vergaderen. Als de voortekenen niet be^ driegen functioneert Piet Liebregts met ingang van 1 februari als de nieuwe leider die de beste amateurs van de wielerbond de weg naar triomfen moet wijzen. Er moet dan wel rekening mee worden gehouden dat het terugbrengen van de oranje- amateurs aan de top enige tijd vergt. Alle inspanningen van zijn voorganger ten spijt kan worden gesteld, dat de Neder landse amateurrenners zijn teruggevallen. Piet Liebregts laat zich daardoor niet afschrikken. „Het is een uitdaging. Ik heb alles gedaan in de wielrennerij, nu wil ik dit wel eens probe- Piet Liebregts: „Aan overwinningen in criteria hecht ik geen enkele waarde". De mogelijkheid daartoe wordt hem onder meer gege ven door zijn werkgever Nico de Vries, die niet alleen als „olieboer" bekendheid heeft gekregen, maar die tevens een serie andere bedrijven uit de grond heeft gestampt. Een van die firma's, Pony, beweegt zich op de markt van sportar tikelen en is dus een recht streekse concurrent van Adi das, die een contract heeft met de KNWU. Piet Liebregst die in het dagelijks leven public relations werkzaamheden voor Pony verzorgt, kan moeilijk reclame maken voor de con current, de reden waarom er nog een beetje moet worden doorgefilosofeerd. Liebregts daarover: „Ik ben gebeld door de heer Roosenburg, de voor zitter van de sportcommissie en hij heeft me veFteld, dat er waarschijnlijk geen problemen zullen ontstaan. Ik kan me gaan instellen op mijn nieuwe werkzaamheden". In grote lijnen heeft hij trou wens zijn plannen al klaar. „Natuurlijk ga ik nog praten met de verschillende ploeglei ders. Ik hecht aan een goede verstandhouding. In onderling overleg zal ik met alle betrok kenen een programma samen stellen. Ik schat dat er twee a drie jaar nodig is om de jeugd verder op te bouwen. Het is triest, maar we zitten momen teel in een dal. De renners die onder mijn leiding naar de wereldkampioenschappen wil len, zullen iets voor hun sport moeten overhebben. Aan overwinningen in criteria hecht ik geen enkele waarde. De coureurs moeten bereid zijn te starten in grote ritten koersen. Renners als Johan van der Velde en Pieter Win nen, maar ook coureurs van een vorige generatie als Zoete melk, Jansen, Zilverberg en Nijdam zijn sprekende voor beelden van het nut om aan grote wedstrijden deel te ne men". Teneinde de amateurs een uit stekende uitgangspositie te verschaffen zal de 51-jarige Liebregts ervoor zorgen dat er aan de begeleiding niets ont breekt. „Goede vakmensen zijn net zo belangrijk als de ploegleider. Dat weet ik uit er varing. Daarom zal ik goede verzorgers en mecaniciens aantrekken. Overigens zal ik wel enige tijd nodig hebben om me weer in de amteurwe- reld in te werken. Het is uit eindelijk al weer zeven jaar geleden dat ik met deze cate gorie iets te maken heb ge had". Begeleiding Wie Liebregts kent, weet dat deze omissie aan zijn daden drang geen afbreuk kan en zal doen. Uiteindelijk heeft hij niet voor niets jarenlang als soigneur gewerkt en als ploe gleider van een amateurteam de eerste klappen van de zweep geleerd. Ook als direc teur sportief van de proffor matie van Frisol heeft hij aan getoond het vak te beheersen. Min of meer met lege handen begonnen heeft hij die equipe uitgebouwd tot een ploeg van naam, waarin bekende ren ners als Jan Raas, Cees Priem en Wesemael hun doorbraak naar de top hebben beleefd. Zijn inbreng kan ook worden afgelezen van de erelijst van Nederlandse kampioenen. Cees Priem, Hennie Kuiper en Fedor den Hertog hebben on der zijn leiding de rood-wit- blauwe trui gegrepen. En als begeleider van de oranje selec tie voor het WK kan Liebregts eveneens tevreden zijn. Mede door zijn manier van vergade ren is de mondiale titelstrijd geëindigd in overwinningen van Knetemann en Raas. Profs Ook dit jaar blijft hij de man die de profs tijdens de wereld kampioenschappen -dit keer in Tsjecho-Slowakije- zal ver gezellen. „Ik kan het combine ren met mijn werk voor de amateurs. Dat hoeft geen pro bleem te zijn. Ik heb alleen een assistent nodig. Ik ver wacht dat Gerard Peters dat werk op zich zal willen ne men". Piet Liebregts -die tussen alle bedrijven door ook nog de pro fronde van Nederland organi seert- laat duidelijk blijken blij te zijn met zijn terugkeer in de wielerwereld. Zijn pr-werk bevredigt hem niet geheel. „Ik mag het eigenlijk niet zeggen, maar ik doe het toch. Zestig procent van de voetballers waarmee ik in contact kom, zijn waardeloze lui. Ze hebben geen instelling, geen inzet en geen gevoel voor professioneel denken. Ze willen heel veel, maar poetsen hun schoenen niet eens. Ik heb me de laatste twee jaar vaak geërgerd. De voetballers kunnen een voor beeld nemen aan de wielren ners. Die verzorgen na zware touretappes wel hun eigen spullen. De voetbaltrainers zouden zich eigenlijk veel har der moeten opstellen". PETER VAN PUTTEN Corin haalt De Jager in APELDOORN De tweede dag van het toernooi om het Europees kampioen schap kunssto- ten heeft een verrassing op geleverd. De Hagenaar Hans de Jager, die aanvanke lijk zijn voor sprong ver grootte, moest aan het einde van de dag zijn eerste plaats afstaan aan de Belgi sche titelhou der Leo Corin. 1. Leo Corin (Bel) 79 pogingen - 175 pnt; 2. Hans de Ja ger (Ned) 76 pogin gen - 173 pnt; 3. Raymond Stey- laert (Bel) 89 po gingen - 154 ^pnt; terhout (Ned) 90 pogingen - 15 pnt;5. Ricardo Fer nandez (Spa) 85 po- fineen - 131 pnt; Gerd Tiedtke (Wdl) 93 pogingen - 129 pnt; 7. Julio Gil (Zwi) 97 pogin gen - 116 pnt; 8. Andy Mascolo (Fra) 5 pogingen - 112 pnt; 9. Paolo Delia Valle (Ita) 96 pogingen - 105 pnt; 10. Heinrich Wein- gartner (Oos) 110 pogingen - 82 pnt. Hans de Jager moest_ zijn leiderspositie overdoen aan de Belg "Leo Corin. Maatschappelijke begeleiding hoofdthema APELDOORN Een probleem waar alle sportbonden mee worstelen is een goede opleiding en begeleiding van jeug dig talent. De Koninklijke Nederlandse Biljartbond (KNBB) denkt het ei van Columbus gevonden te hebben en gaat volgens een gisteren openbaar gemaakte beleidsvisie de jeugd opleiden voor top sport. Het bondsbestuur is ervan over tuigd een formule gevonden te hebben, die de biljartsport in Nederland op een nog hoger plan brengt dan die nu al is. Uitgangspunt in de beleidsvisie van de KNBB is om .een talentvol biljarter niet al leen de technische vaardigheden bij te bren gen, maar hem ook maatschappelijk te bege leiden. De biljartbond, die dit jaar zeventig jaar bestaat, zal zich in dat streven richten op de jeugd tussen de 12 en 23 jaar. Die groep zal volgens het bondsbestuur op een verantwoorde wijze rijp voor de top ge maakt moeten worden. Om spelers op te leiden zijn in de beleidsvi sie een trainingsstructuur en selectienormen opgenomen. Op basis van moyenne-eisen kan een speler van clubtraining reiken tot de landelijke training, die onder leiding staat van Tonnie Sehrauwen en René Vin- gerhoedt (kunststoten). De beleidsvisie richt zich alleen op talentvolle spelers, want zij die de vastgestelde selectienormen niet ha len, vallen af. Weet een speler tot de top door te dringen, dan kan hij van bondszijde de nodige maat schappelijke begeleiding verwachten. De KNBB gaat er namelijk van uit dat een spe ler alleen dan tot goede prestaties kan ko men, als hij geen zorgen heeft over studie of werk. In de persoonlijke sfeer kunnen pro blemen ook van invloed zijn op de ontwik keling van een talent. Zo nodig wil de KNBB ook op dat terrein hulp verlenen. Eén van de doelstellingen in de beleidsvisie is om een spelèr die rijp is voor de top te instrueren over de nevenverschijnselen. De publiciteit is daar één van. Volgens de visie van de KNBB moet een biljarter eerst leren zijn sport te relativeren, en op basis daarvan zich in de publiciteit presenteren. Hij zal verder moeten leren accepteren dat hij naast een positieve benadering ook kritisch begeleid kan worden. De KNBB wil bij de uitvoering van de be leidsvisie nauw samenwerken met de ou ders. Op die wijze hoopt het bestuur veel problemen bij voorbaat weg te nemen, of in overleg op te lossen. Een ander voordeel is volgens de KNBB dat een talent door zijn naaste omgeving niet op een voetstuk wordt geplaatst, en hij zich op zijn beurt tegenover anderen „normaal" weet op te stellen. Om de doelstellingen in praktijk te kunnen brengen, heeft de KNBB van de Nederland se Sport Federatie (NSF) voor 1981 een mil joen gulden in het vooruitzicht gesteld ge kregen. Het wachten is alleen nog op de goedkeuring van de commissie maatschap pelijke begeleiding van de NSF. De KNBB denkt met deze bijdrage over voldoende fi nanciële middelen te beschikken om spelers vroeg rijp te maken voor de top. WIJK AAN ZEE Slechts drie van de zes partijen van de grootmeestergroep van het hoogovenschaaktoernooi werden gisteravond beëin digd in eerste zitting. De re sultaten die werden bereikt hadden direct al gevolgen voor de rangschikking aan de kop van het klassement. De Nederlander Sosonko en diens collega-grootmeester Sveshnikov - een Russische theoreticus - delen de eerste plaats met vier punten uit zes partijen. Beide spelers zijn nog ongeslagen in dit toernooi. De partij Miles—Sveshnikov, die in remise eindigde, was een duel zonder grote inspan ningen. Daarentegen gebeurde in de partij van de tweestrijd LangewegSosonko wel het een en ander. Sosonko bood op de elfde zet. nadat beiden de opening feilloos hadden afge werkt, remise aan. Langeweg gaf echter de voorkeur aan voortzetting van de partij. Op zich waren daar redenen ge noeg voor. Zonder dat er ech ter voor hem direct sprake was van kansen. Toen de wit- speler echter iets te frivool op avontuur ging, sloeg Sosonko genadeloos toe. Hij leidde een koningsaanval in, gesteund door een oprukkende vrij pion. Die combinatie van drei gingen bleek snel te veel te zijn voor de verzwakte verde diging van Langeweg. De puntendeling Taimanov Sax trok weinig aandacht. De spelers hielden elkaar te goed in de gaten. Van de drie afge broken partijen begon die tus sen Browne en Unzicker enke le uren te laat. De toernooilei- ding had de Westduitser enke le uren extra rust gegeven om een dreigende griepaanval tot staan te brengen. Uitslagen zesde ronde: Langeweg (Ned)Sosonko (Ned) 01, Timman (Ned)Ree (Ned) afgebroken. Torre (Fil)Gheorghiu (Roe) afgebroken. Taimanov (Sov)Sax (Hong) V4Vi, Browne (VSt)Unzicker (WD1) afge broken. Miles (Eng)Sveshnikov (Sov) 'A—'A. Stand: 1. Sosonko en Sveshnikov 4 pnt.. 3. Miles en Taimanov 3 pnt. (uit 5). 5. Gheorghiu en Ree 2 W pnt en 1 afgebroken partij. 7. Andersson 2 'A pnt. (uit 5). 8. Sax 2 'A pnt.. 9 Browne en Timman 2 pnt. en 1 afgebroken partij (uit 5), 11. Unzicker 2 pnt. en 1 afgebroken partij, 12. Torre 1 pnt. en 1 afgebroken partij (uit 5), 13. Langeweg 1 pnt. Genna Sosonko. ROTTERDAM Feyenoords directeur Peter Stephan heeft de 23-jarige (Haagse) aanvaller Karei Bouwens op de trans ferlijst geplaatst. Stephan en ook trainer Jezek zijn erg ge belgd over enkele uitspraken van Bouwens in een inter view, waarin hij duidelijk kritiek uitoefende op de leiding bij de stadionclub. Tijdens het trainingskamp op Tenerife kwam Bouwens al in conflict met de technische leiding van Feyenoord, waarna hij naar huis werd teruggestuurd. Deze week werd hij naar de C- selectie teruggezet. Stephan hoopt op korte termijn een nieuwe werkgever voor Bouwens te vinden. Reservedoelman Ton van Engelen heeft geen toestemming ge kregen om de rest van dit seizoen uit te komen voor NAC, dat in ernstige keepersproblemen verkeert. De Bredase club had Feye noord verzocht Van Engelen te mogen lenen. DORDRECHT De eerste partij in de tweede herkamp om de nationale damtitel tussen Clerc en Van der Wal is na 55 zetten geëindigd in remise. NIJEVEEN Op verzoek van de spelersgroep heeft de korfbal hoofdklasser DOS'46 uit Nijeveen zijn trainer Wim Bakker ont slagen. achtmanstoernooi in Luzern verloren. Na Amaya en Purcell was nu de Zwitser Heins Günthardt met 6-4, 7-5 te sterk. WENEN Hans Krankl is met ingang van gisteren weer speel gerechtigd voor zijn oude club Rapid Wien, dat tevens de Tsje chische international Panenka contracteerde. TOKIO Joke van Beusekom is in de eerste ronde van het dames enkelspel om de open Japanse badmintontitel met 1-11, 11-7, 5-11 uitgeschakeld door de Zuidkoreaanse Kim Yunta. GALDER Theo Smit en Ad Tak hebben een plaatsje gevon den in de nieuwe profploeg, die wordt gesponsord door een bank en een snackfabrikant. Ploegleider is Jos Elen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9