Ex-gijzelaars morgen terug naar Amerika (out kalimijnen per schip naar Noordzee )ok Zwolse igeuners unnen naar levopolder 4 ric^, SOMMIGEN PSYCHISCH ER SLECHT AAN TOE Hans-Jochen Vogel in Berlijn voor krachtproef CcicLcSotvtant Commissie-Muntendam wil erkenning voor alternatief genezen iEUW plan rijnconferentie ïchtbank neemt jolshoogte CDA en kernwapens ^INENLAND/BUITENLAND leidse courant zaterdag 24 januari 1981 pagina 7 IDEvies: beperk inflating tot ng l/|1 'J Isopleiding HAAG De toelating medische studie moet iel mogelijk beperkt en tot tachtig procent ïrwijzjet aantal dat nu geldt Dt aaije studentenstop. Dan ijn er in 1990 meer art eschikbaar dan er voor 1 erv^gst geraamde behoefte Bt tOf zijn. pat in het rapport dat de .«commissie opleidingen r» 'e'£kundigen gisteren aan ter Pais van onderwijs staatssecretaris Veder- et veT van volksgezondheid acht ^uitgebracht. De commis- orzittl-wacht dat het overschot teentriisartsen in 1990 het jt zal zijn: de vraag is dan (terwijl er 7.700 beschik- :ijn. Daar staat tegeno- it het tekort aan sociaal- ikundigen steeds verder De vraag zal rond de |liggen, het aanbod be- dan slechts 2.000. Itse politie Weert RAF - 'eter Boock onze correspondent Ami van Vree) S Na een tip over 'erblijfplaats te hebben igen en hem een week te hebben geschaduwd, de politie van Ham een van de meest ge- e RAF-leden Peter it (29) gearresteerd. Dat :te een woordvoerder Ie Duitse politie gister- 1 bekend. wordt ervan verdacht ïken te zijn geweest bij >1 alle terroristische acti on in de Bondsrepubliek len jaar of drie geleden, lij zijn ook de moorden pkier Ponto en werkge- Oorzitter Schleyer. werd aangehouden toen iet een begeleidster uit Ifolkswagenbusje in een >wijk van Hamburg bij uis uitstapte. Hij verzette niet en was niet gewa- Gebleken is dat hij zich dan een half jaar in de estad onder valse namen tschillende woningen op- WIESBADEN/WAS HINGTON De 52 Amerikaanse ex-gijze laars zullen morgen worden teruggevlogen naar de Verenigde Sta ten om op een stille plaats, de luchtmachtba sis Stewart in de staat New York, met hun fa milie herenigd te wor den. Zij zullen een paar dagen worden onderge bracht in de nabijgele gen militaire academie van West-Point. Dinsdag worden zij in Washing ton door de Amerikaan se regering begroet. Enkelen van de ex-gijzelaars zijn er psychisch slecht aan toe. Uit een medisch onder zoek na hun vrijlating blijkt dat sommigen last hebben van slapeloosheid of zich schuldig voelen over bekentenissen die zij tijdens hun 444 dagen du rende gevangenis hebben af gelegd. Velen zijn afgevallen, het gewichtsverlies varieert van vier tot 35 kg. Nagenoeg allen laten zich vijandig uit over hun Iraanse bewakers. De strafmaatregelen die soms tegen de gevangenen zijn ge nomen hebben weliswaar geen lichamelijk zichtbare sporen nagelaten, maar volgens Jero me Korczak, hoofd van de af deling medische zaken van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, hebben sommigen van de vrijgelate nen gehoorstoornissen. Korc zak toonde zich overigens opti mistisch over de kans op gene zing. Gary Lee, een van de vrijgelaten Amerikanen, laat op de Amerikaanse luchtmachtbasis in Wiesba den, zijn in gevangenschap gegroeide baard bijwerken om zondag met een verzorgd gezicht zijn verwanten onder ogen te kunnen komen. Overigens bestaat er ook twij- halen verrast. Tijdens hun fel over de mishandeling van verblijf in Teheran prezen de de ex-gijzelaars door de Ira- gevangenen tegenover hen niërs. Twee Amerikaanse hun behandeling, en kennelijk geestelijken die de gevangenen niet uit angst voor vergel- in Teheran enkele malen heb- dingsmaatregelen, aldus een ben bezocht, zijn door de ver- van de geestelijken. De beweringen in de Sovjet- Russische pers, dat de ex-gijze laars in Wiesbaden een her senspoeling hebben ondergaan en daarna met hun verklarin gen over de slechte behande ling zijn gekomen, heeft tot een Amerikaans protest in Moskou geleid. „Mogelijk vin den de Sovjets dat de 52 vol gens de huidige normen in de Sovjet-Unie helemaal niet zijn mishandeld", aldus William Dyess, de woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken. Een Amerikaanse verslagge ver die dinsdag in Algiers ge tuige was van de aankomst van de Amerikanen, heeft ge meld dat Algerije, dat door de Amerikaanse regering is ge prezen om zijn rol bij de vrijla ting, buitengewoon scherpe voorzorgsmaatregelen had ge nomen om de veilige terug keer van de Amerikanen te waarborgen. Een volgvliegtuig vervoerde niet alleen de baga ge van de Amerikanen, maar ook minstens 50 gewapende commando's. De brandstof van de vliegtuigen werd op elke luchthaven onderzocht. In Te heran stonden de Algerijnse commando's rond de toestel len, op hun beurt omringd door Iraanse militairen. De beide groepen stonden gespan-' nen tegenover elkaar toen de gevangenen eindelijk aan boord gingen. Algerijnse veiligheidsofficie ren gingen van het vliegveld naar de stad om vers brood, kaas en fruit te kopen voor hun manschappen, de beman ningen en de Amerikanen. Zij gaven de voorkeur aan wille keurig uitgekozen vers voedsel boven de vliegtuigmaaltijden op de luchthaven. De gijze laars dankten alle Algerijnen afzonderlijk met de woorden: „Wij zullen u nooit vergeten". OP HAAG Na injectie van if valzout uit de Franse kali- en in de bodem van de Elzas fvoer per schip naar de ïTl dzee de best haalbare oplos van het Rijnzoutprobleem. 't> nationaal zijn hiertegen de ^QP te bezwaren gerezen. Ook een gedeeltelijke injectie van het zout moet niet worden uitgeslo ten. Dat verklaarde het ministe rie van buitenlandse zaken giste ren aan de vooravond van de Rijnconferentie die maandag in Wassenaar wordt gehouden. Ministers van de vijf Rijnoeverstaten zullen dan moeten beslissen welke oplossing van het Rijnprobleem na der bestudeerd moet worden. De Ne derlandse delegatie is nog steeds van mening dat zoutinjectie de beste op lossing is. In het in 1976 gesloten zoutverdrag was dit ook de enig aan gewezen methode. Vanwege onover komelijke bezwaren onder de bevol king in de Elzas trok Frankrijk het verdrag later in. Het ministerie van buitenlandse za ken deelde gisteren mee dat Frank rijk desondanks de mogelijkheid van injectie openlaat. Daarmee wordt een gecombineerde oplossing, bijvoor beeld injectie van éénderde van de 3 miljoen ton afvalzout per jaar en transport van de rest, mogelijk. An dere scenario's die ter sprake zullen komen zijn het terugvoeren van het zout in de kalimijnen, vestiging van een zoutfabriek in de Elzas en trans port per pijpleiding naar een sodafa- briek in Lotharingen. Deze oplossin gen maken om sociaal-economische redenen echter minder kans. r ILLE De vijftig iners die momenteel in Zwolle worden gehouden kunnen e- ils de groep uit Mid- urg tijdelijk worden Irgebracht op de ping „Muiderzand" jUmere. Landdrost Lammers heeft toe- ïmd in hun komst. Bravond reageerde Iwolse rachtbank op oezegging door per- ilijk poolshoogte te en op de camping. Iwolse rechtbank zal middag beslissen de eventuele vrijla- van de 50 zigeuners. iiddelburgse groep, die zigeuners na donder- werd vrijgelaten, heeft nmiddels goed kunnen leren op „Muiderzand". leuners hebben de be ing over stromend wa- toiletten, tevens zijn t en vuilcontainers aan- hd. Vrijdagavond ston- egen caravans op het 'de parkeerterrein van de camping; er is nog ruimte voor tien méér. De vier zigeuners die in Mid delburg konden worden geï dentificeerd, zijn gistermid dag naar de Bijlmerbajes in Amsterdam overgebracht. Wanneer de vier een echtpaar en twee mannen over de grens worden gezet is nog niet bekend. De drie kinderen die donderdag nacht door hun ouders in Gilze-Rijen werden achter gelaten en vervolgens waren teruggebracht naar hun grootouders die in Middel burg waren achtergebleven, zijn meegegaan naar de Bijl merbajes. Worden de groot ouders uitgewezen, dan gaan de kinderen weer naar hun ouders terug. De hoofdofficier bij de recht bank in Middelburg, mr. j. Hage, heeft inmiddels beroep aangetekend tegen de vrijla ting van de Middelburgse groep. Volgens mr. Hage zijn er ernstige procedurefouten gemaakt. Hage maakt de meeste bezwaren tegen het feit dat hij niet op de hoogte' was van de namen van de zi geunerfamilies. Eegje Schoo voor emancipatieraad voorgedragen DEN HAAG Staatsse cretaris Kraaijeveld-Wou- ters (CRM) heeft mevrouw Eegje Schoo (38), echtge note van minister Pais van onderwijs en wetenschap pen, voorgedragen als voorzitter van de binnen kort in te stellen emanci patieraad. Zij is momen teel vice-voorzitter van de emancipatiecommissie, die in 1974 werd opgericht om de regering te adviseren over emancipatiezaken. Mevrouw Schoo studeerde opvoedkunde aan de Am sterdamse universiteit en was vele jaren werkzaam bij het onderwijs voor slechthorende kinderen. Zij is lid van de innovatie commissie basisonderwijs. Voor het voorzitterschap van de emancipatieraad hadden zich 28 personen (ook mannen) aangemeld. Naar het lidmaatschap van de raad hebben 470 men sen gesolliciteerd. Er zul len twaalf leden worden benoemd. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Hans-Jochen Vo gel, de man die de laatste tijd als een van de weinige sterren aan de steeds be wolkter hemel van de so ciaal-democratische partij in de Bondsrepubliek is over gebleven, staat na zijn ver kiezing door het stadsparle- ment van Berlijn tot nieuwe burgemeester van de stad wellicht voor de grootste krachtproef van zijn politie ke carrière. Nog voor de zo mer zullen er in het weste lijk deel van de voormalige hoofdstad verkiezingen wor den gehouden. Slaagt Vogel er in, ondanks de schanda len en affaires van de afge lopen tijd, orde op zaken te stellen enydaarmee het ver trouwen te herstellen, dan staat niets meer zijn kandi datuur voor de opvolging van Helmut Schmidt als bondskanselier in de weg. Sterker nog: binnen de SPD zal dan nauwelijks iemand hem nog het recht op deze hoogste politieke functie ontzeggen. Zelden eerder heeft de katho lieke politicus, jurist en voor malig burgemeester van Mün- chen zijn politieke talenten zo in de waagschaal moeten stel len als nu het geval is. De stad MUnchen heeft hij bekwaam bestuurd en nu nog heeft zijn naam een geliefde klank bij de bewoners van de Beierse hoofdstad. Niettemin kwam hij voor de functie van minister van woningbouw onder Willy Brandt in 1972 tamelijk aange slagen uit Miinchen in Bonn aan, na heftige conflicten met de jongerenorganisatie van de partij, de Juso's. De laatste vijf jaar is Vogel als minister van justitie echter steeds meer een middenpositie gaan innemen. Hij sloot vrede met de „linksen" en wist hun vertrouwen te winnen. Zijn naam wordt nu genoemd voor alle belangrijke posities: het voorzitterschap van Brandt, de fractieleiding van Wehner en tenslotte het kanselierschap van Schmidt. Er wordt zelfs gefluisterd dat deze hem nu al verzocht heeft om in 1983, een jaar voor de parlementsverkie zingen, het roer van hem over te nemen. Maar dan moet Vo gel in het hart van Pruisen wel eerst hebben bewezen dat hij ook als crisismanager zijn mannetje weet te staan. De uitslag van de verkiezing in Berlijn bewijst dat Vogel erin geslaagd is de gelederen van sociaal-democraten en li beralen die een regeringscoali tie in Berlijn vormen, weer te sluiten. De uitslag bewijst dat zelfs minstens één lid van de CDU-oppositie zijn stem voor Vogel heeft uitgebracht. De nieuwe „Mannschaft" die hij voor de Berlijnse regering bijeen heeft gebracht, bestaat vrijwel uitsluitend uit West- duitse politici (een bewijs hoe weinig geschikte kandidaten er in Berlijn zelf te vinden zijn). Nog steeds doden in Australië door Vietnam-oorlog SYDNEY Evenals in Amerika waart in Australië het spook van de Vietnam- oorlog nog steeds rond. In die oorlog lieten 464 Austra liërs het leven, maar nog bij na dagelijks vallen er nieuwe slachtoffers. Minstens 470 man hebben sinds de oorlog zelf een eind aan hun leven gemaakt. Veel teruggekeerde vrijwilligers zijn radeloos, omdat zij door de in Vietnam gebruikte chemicaliën ziek zijn en hun kinderen ver minkt of geestelijk gestoord geboren zien worden. Drie duizend Australische vrijwil- liers hebben bij de fabrikan ten van ontbladeringsmidde- len een eis tot schadevergoe ding ingediend. HET partijbestuur van het CDA heeft de interne partijpro blemen, die over de kernwapenproblematiek dreigden te ontstaan, vrijwel zeker opgelost. Die conclusie kan worden getrokken uit de nieuwe ontwerpteksten voor het verkie zingsprogram, die het CDA-bestuur gisteren openbaar heeft gemaakt. in het CDA dreigde een diepgaande scheiding der geesten, met name over de vraag of eind december dit jaar nu wél of juist niét moet worden besloten tot het stationeren in Neder land van 24 nieuwe NAVO-kernwapens voor de middellange afstand. Toen eind vorig jaar de werkgroep Niet Bij Brood Alleen uit het CDA dreigde te stappen, verklaarden tien Tweede Kamerleden van het CDA (de zogenaamde „loyalis ten" onder leiding van Hans de Boer) dat men zéér sceptisch tegenover de nieuwe kernwapens stond. Op dat moment had de bntwerp-tekst voor het verkiezingsprogram op dit punt een opmerkelijk ruime formulering, zodat de vraag gerecht vaardigd was of de tien „loyalisten", van wie er negen recht streeks verkiesbaar op de CDA-lijst staan, wel het program op dit essentiële punt zouden kunnen onderschrijven. DiE vraag lijkt nu niet meer van belang. De programtekst maakt nu duidelijk dat pas eind december kan worden afge wogen of tot plaatsing moet worden overgegaan. De toet singscriteria, die dan gehanteerd moeten worden, staan opge somd. Dat betekent, dat het CDA-program kan worden on derschreven door zowel mensen die nu neigen naar een ja", als door mensen die nu neigen naar een „nee". Wél wordt van hen vereist dat geen der partijen reeds nu een absoluut ja of nee laat horen, maar dat men bereid is in december de afweging te maken. Dat past in de houding die de „loyalisten" eind vorig jaar aannamen. Zij stelden zich toen namelijk te weer tegen de werkgroep Niet Bij Brood Alleen, die van de loyalisten reeds toen een definitief „neen" tegen de kruisraketten wilden ho ren. De kamerleden weigerden echter zich onvoorwaardelijk uit te spreken, hetgeen de aanleiding vormde voor de breuk in de kritische werkgroep. TEGENOVER de oplossing die het CDA nu lijkt te hebben gevonden, kan worden gesteld dat de onduidelijkheid blijft voortbestaan. Maar dat kan geen echt probleem zijn. Toen de NAVO ons land in december 1979 trachtte te bewegen tot een ,ja", bereikte Nederland dat ons land pas eind 1981 een besluit behoefde te nemen. Met andere woorden: Nederland kreeg twee jaar de tijd om zich nader te beraden en de inter nationale ontwikkelingen te beoordelen, zonder het bondge nootschap echt ontrouw te worden. Ook al zijn de internatio nale ontwikkelingen weinig hoopgevend, het zou onzin zijn indien Nederland niet de gegeven tijd zou benutten. Neder land behoort pas op het laatste moment, aan de hand van de dan bekende gegevens, een eindafweging te maken. Gezien de daartoe eind '79 binnen de NAVO verkregen vrijheid, zou dit standpunt eigenlijk voor iedere politieke partij in Neder land moeten gelden, die niet het vertrek van Nederland uit de NAVO als doelstelling heeft. Het gaat tenslotte om een zeer gewichtige zaak. Vader doodde dochter wegens verhuizing APELDOORN De 41-jarige A.J. de W. uit Eerbeek, die donderdag tegenover de Apeldoornse politie heeft bekend zijn 20-jarige dochter Anja in haar flat te Apeldoorn te heb ben vermoord, heeft verklaard dat hij tot zijn daad was ge komen omdat hij het niet kon verkroppen dat het meisje de ouderlijke woning had verlaten. Anja had geruime tijd geleden, kort na het overlijden van haar moeder, de ouderlijke woning verlaten om op kamers te gaan wonen. Later verhuisde zij naar een flat in Apeldoorn. Maandag kwam het tot een ernstig meningsverschil tussen vader en doch ter, waarbij De W. zijn dochter zo zwaar verwondde dat ze later overleed. Fietsende Van Agt startpunt campagne CDA DEVENTER Het CDA is de verkiezings campagne voor mei dit jaar wel heel bijzonder begonnen. In het pro grammaboekje voor het toernooi om het Europe se kampioenschap schaatsen in Deventer heeft de partij een adver tentie laten plaatsen met een fietsende premier Van Agt. Onder het motto „condi tioneel sterk, Dries van Agt", wordt het CDA ge presenteerd als een partij van sportieve mensen. De advertentie heet uniek te zijn in de geschiedenis van de sportwereld en de poli tieke partijen. DEN HAAG De maatschappelijke bete kenis Van alternatieve geneeswijzen is in ons land zo groot dat hieraan in de gezond heidszorg niet voorbij gegaan kan worden. Zo worden jaarlijks in Nederland vijf tot zes miljoen bezoeken bij alternatieve gene zers afgelegd. Meer dan de helft van de pa tiënten is na de behandeling tevreden. Dit concludeert de commissie-Muntendam in een aan staatssecretaris Veder-Smit (volks gezondheid) uitgebracht rapport over alter natieve geneeswijzen. De commissie doet de regering de aanbeveling de alternatieve artsen een officiële status te ge ven. Bovendien, stelt de commissie, zou onder zocht moeten worden of de alternatieve genees wijzen in de gezondheidszorg kunnen worden opgenomen. Tevens moet de regering een be paalde basisopleiding opzetten voor alternatieve artsen die nog niet genoeg scholing hebben ge had, ook al hebben zij een normale opleiding gevolgd. Tegelijk met de openbaarmaking van het rap port-Muntendam heeft een apotheker uit Gou da een actie ontketend tegen alternatieve ge neesmiddelen, „al te naïeve substanties", vol gens de apotheker in een vakblad „waarvan de werking niet vaststaat". Op alternatieve medi cijnen plakt de apotheker nu een sticker met de tekst „Dit geneesmiddel is op uw verzoek afge leverd. Uw apotheker neemt geen verantwoor ding voor de samenstelling m ook niet voor enig te verwachten effect". Jullie kunnen barsten Ongewenst bezoek bij Albeda ROTTERDAM Minister Al- beda van sociale zaken kreeg gisteren enkele ongwenste be zoekers op zijn stoep. Verte genwoordigers van o.m. de Landelijke Organisatie van Bijstandstrekkers (LAO) wa ren naar Albeda's woning in Rotterdam getogen om te de monstreren tegen de sterke prijsverhogingen van de laat ste maanden. De bewindsman zou hen duidelijk geïrriteerd hebben toegevoegd dat ze „al len kunnen barsten".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7