Hoe zit het met uw goede 'Ornemens Bijna duizend soorten bier in „Het Grote Ongenoegen" i-arafc Strak9, op do vorjaardag van tante Beta zullen de aanwezige familieleden raar opkijken... \u eena vragen: hoe zit het met alle goede voorne- u 24 dagen geleden met j bravour hebt gemaaktla wat van over of bent u al- pyaal de bealuiteloze hob- idle meeajokt in de tredmo- onze grijze maatschappij 'i kan vrijwel niemand het i na twaalf maanden ato- annea in een openbare i tegenover de huisgenoten Irlaren, dat alle ondeugden 9ord worden gezet en dat er en maagdelijk achone lei begonnen. aardige halsstarrigheid: te lt einde van elk jaar als de grijze zoekplaatjes zijn ge- die nog kletsnat van het kelen op ons netvlies worden acteerd, krijgen de meeste anders opeens een accute van goede voornemens. Wen geheimzinnige als hard- e epidemie, die onder invoed }t massale doemdenken zo 1aan overwonnen leek te zijn. H>k op de drempel van 1981 ten groot aantal slachtoffers kt. Sinterklaas, die brekelijke friet zijn penetrante geur van Bid. was nauwelijks met ach- g van wat onbetaalde rake len wat restpartij en peper- naar Spanje afgereisd, toen in ons vaderland duizenden ten mensen huilerig tegen el- Biden, dat ze schoon schip j> maken. fat gedonder moet het maar uit zijn", lichtten ze hun che beslissing ten over woog toe. ..het heeft in feite al geduurd en het wordt dan j tijd om tot actie over te r wordt niet langer gelanter- maar stevig aangepakt. Er niets meer uitgesteld, niets lp de lange baan geschoven, neer met de mantel der liefde f. Deze jongen (en daarbij ze vol walging op de jerry- ie ze door het veelvuldig bier n en het nuttigen van spijzen groot vetgehalte onder hun '1e vest hadden overgehou- k herhaal, deze jongen raakt route pinda en geen pretlet- en fuifnummer en geen wok- r aan". L op de verjaardag van tante Uilen de aanwezige familiele den raar opkijken, als ze zien, dat uitgerekend neef Arend, die nooit maat heeft weten te houden, die schranste en zoop, at dat het een lieve lust was, niet meer taalt naar het schaaltje met nootjes en „Mag ik voor deze ronde bedanken, tante Bets" zal roepen, als ze vraagt, wat hij nog wil drinken. Hooguit zal hij haar op dat moment verzoeken nog een glas boordevol fris, oergezond water uit de Ardennen voor hem in te schenken. Want water zet niet aan en dat is nou net, wat hij nodig heeft. In de fout Toegegeven: met de kerstdagen is hij nog even lelijk in de fout gegaan en heeft hij in een vlaag van zwakte alle fondant-kransjes uit de boom gehaald en schrokkerig opgegeten, maar toen hij het laatste kransje naar binnen had gewerkt (het leek waarachtig wel of de duivel hem op de hielen zat), had hij er al spijt van en heeft hij met de engel, de os en de ezel als getuigen gezworen, dat hij geen zoetigheid meer aanraakt. Een dag later is hij nogmaals be zweken, maar toen stond de kerst- staaf met extra spijs ook open en bloot op tafel. Er was op dat mo ment niemand in de kamer en dat zal de reden zijn geweest, waarom hij zich niet kon beheersen. Hij wil de alleen weten of bakker Bollema deze keer evenveel spijs in zijn sta ven had gedaan als vorig jaar. Zijn vrouw had even later gevraagd, wie er aan het gebak had gezeten en toen had hij het gelijk opge biecht. Recht voor de raap: „Dat was ik. Maar het zal niet meer ge beuren. Ik voel me nu sterker dan ooit tevoren. Zet maar rustig zes moorkoppen en tien mokkapunten voor mijn neus, want ik raak ze toch niet aan. En kersenbonbons, je weet. hoe gek ik daar op ben, maar aan mij kun je ze niet meer slijten". „En denk alsjeblieft niet: die man van me is knap ziek, die reageert niet normaal meer, want dan zit je goed fout. De zaak ligt namelijk even anders. De zaak is, dat ik in 1981 een heel nieuw leven begin. Je echtgenoot gaat binnen twee maanden dertig pondjes afvallen. En je weet het: wat ik in mijn kop heb, dat zit toevallig niet in mijn maag. Als het straks lente wordt, past deze jongen met gemak in pakken van maat 38 en kun je mijn oude kleren aan het Leger des Heils meegeven". En ofschoon hij het woord voor woord meende, is hij uitgerekend op oudejaarsavond voor de derde keer bezweken. Maar ja, wat wil je met zoveel ellende op de buis en zoveel sprekers, die uitleggen, dat de broekriem tenminste vier gaatjes moet worden aangetrokken. Dan denk je toch weer: laat ik nog één keer een bitterballetje en een sau- cijzebroodje nemen, want straks kan het niet meer. Hij kan het ook niet helpen, dat uit gerekend op het moment, dat een zorgelijke econoom een gruwelijke Inflatie in Europa voorspelde, de huzarensalade op het dressoir voor het grijpen stond? Nou dan. Maar aan zijn goede voornemens doet het allemaal niks af. Die blijven •Neef Arend die echranete en zoop.~ kaarsrecht overeind. Vrienden en bekenden zullen nog raar opkijken, als hij straks op het strand in Sche- veningen uit zijn broek stapt en er een middeltje tevoorschijn komt, waar een mannequin nog stinkend jaloers op zal zijn. Twaalf prikkers En dat Is niet het enige goede voor nemen, dat hij voor 1981 heeft ge maakt. Ook de inspecteur van 's Rijks Belastingen zal zeer verrast zijn, wanneer hij straks zijn aangif tebiljet ziet. Vorig jaar leek het in derdaad nergens op, dat geeft hij ruiterlijk toe. Wist hij veel, waar al die bonnetjes van zijn zakenlunches waren gebleven. Maar niet voor niets heeft hij op 28 december twaalf prikkers gekocht, die nu naast zijn bureau staan. En alle bonnetjes gaan nu al weken op de prikker. Er is er een voor de benzinebonnen, een voor de res taurantrekeningen, een voor de dokterskosten en een voor de kan toorbehoeften. Op de vijfde doet hij de uitgaven voor de pillen tegen gordelroos. hyperventilatie en zwaarmoedigheid. En de zeven an dere prikkers houdt hij voorlopig in reserve, want als je de belastingen serieus wilt ontduiken, vind je met wat goede wil altijd nog wel wat postjes, die je als kosten van ver werving kunt opvoerenPrik ik heb le. En uiteraard, dat spreekt vanzelf, is hij al weken van plan om de biblio theekboeken, die al maanden onder zijn bed liggen, een dezer dagen te rug te brengen. Weliswaar heeft hij er nog geen letter in gelezen, maar mag-ie dan alsjeblieft even weten, wanneer hij dat in 1980 had moeten doen? Na kantoortijd soms, als hij bekaf thuis kwam en geen pap meer kon zeggen? Kom nou. De wil was er wel degelijk, want je haalt geen boek over de Griekse mytho logie uit de bibliotheek, als je er geen belangstelling voor hebt. Maar ja, zo'n achturige werkdag gaat een mens nu eenmaal niet in de koude kieren zitten. En niet voor niets is hij onder Derrick en TV-Privé her haaldelijk in slaap gesukkeld. Akkoord, er zijn ook vrije weekends geweest. Maar wie had dan de auto moeten wassen? Zijn oudste zoon soms? Die ziet hem aankomen. Ook al zou hij er bij roepen: „Je krijgt vijf gulden, als Je het doet", bereikt hij nog niks, want die knul krijgt 50 gulden zakgeld en brengt 's zater dags voor de buurtkruidenier de boodschappen weg. Die denkt ook: smeer dat geld maar in je haar. Boerenkool En wat die cursus Frans betreft, daar wordt in februari serieus mee begonnen. Indertijd dat is zo langzamerhand ook alweer zes jaar geleden: wat vliegt die tijd is hij er vol goede moed aan begonnen. Maar hoe gaat dat: je eet eens een keer te veel boerenkool met uitge bakken kaantjes en rookworst en dan denk je al gauw: Frans kan wachten. En voordat je het weet ben je drie lessen achter en kun je aan die onregelmatige werkwoor den geen touw meer vastknopen. Maar bij hem betekent uitstel nooit afstel. Oh nee, dan ken je Arend niet. Toevallig had hij er danig de pest In, toen hij zich tijdens de va kantie door die campinghouder In de Dordogne een potje met brem- zoute augurken in de maag liet splitsen, terwijl hij door zijn vrouw voor een pak maandverband was weggestuurd. Nee, dat zal hem geen tweede keer overkomen. Daar kun je vergif op innemen. Hij heeft er even mee gewacht, maar maan dag gaat er gelijk een briefje naar het taleninstituut en begin februari zit deze kleine jongen weer ouder wets te blokken. Hij zal de cursusleider eens een poep je laten ruiken. Papa fume une pipe. Als ze dat maar goed begrij pen. En wat die auto betreft: met die sneeuw van de afgelopen weken is het er niet van gekomen, maar zo gauw het weer opklaart, gaat hij op de fiets naar kantoor. Goed voor hart- en bloedvaten, zullen we maar denken. Onderweg de longen vol zuigen met tintelende lucht en een open oog hebben voor alles wat leeft en groeit. De collega's op de zaak zullen straks niet weten, wat ze meemaken. „Wat bezielt Arend Groteboer?", zullen ze zich afvra gen. Waarom gaat hij opeens niet meer zes keer per dag naar het toi let om een sigaretje te roken?" Maar hij zal net doen of zijn neus bloedt, ofschoon hij toch het ant woord op hun kwellende vraag heeft: hij heeft zijn laatste pakje shag door de toiletpot gespoeld en tegen zichzelf gezegd: „Van nu at aan ben je niet langer slaaf van de nlcotinebeul. Chief Whip op ieders Hp. Maar niet op de mijne". Energiek „Wat is er met Arend aan de hand?", zal er In februari worden gevraagd, „hij Is zo verdacht vrolijk, zo energiek" Ja. haal Je de koe koek. Mag-ie effe barsten van le vensvreugde, nadat hij in de derde week van januari de zoutjes en de rookwaren heeft afgezworen? Zijn vrouw heeft het ook al in de ga ten. „Gunst Arend, wat bezielt je?", vraagt ze de laatste dagen bezorgd. En toen hij afgelopen vrijdag met twintig baccaratrozen en een vet- plant thuis kwam, riep ze: „Het is toch nooit Je gewoonte göweest om bloemen voor me mee te nemen?" „Er zijn wel meer dingen, die ik tot nog toe heb nagelatenheeft hij geantwoord, „maar daar komt nu verandering in. Wat geweest Is. is geweest. Daar praten we niet meer over. Er is een nieuwe Arend Grote boer opgestaan, die een dikke streep onder zijn lamlendig verle den heeft gezet". Zijn vrouw heeft hem vertederd aangekeken en gedacht: dat roept- ie nou al twintig jaar, de lieverd. En vlak voor Pasen 1981 zal ze de stapel ongeopende enveloppen van het Taleninstituut discreet bij het groot vuil op de stoep zetten, want ze heeft een hekel aan troep in huls. Twee weken eerder zal ze zijn broek uitleggen en de knoop op de sluiting vijf centimeter naar links verleggen. En van haar laatste huishoudgeld zal ze die maand chrysanten kopen, want die blijven zo lang staan. Bloe men kunnen nu wel zeggen, dat ze van mensen houden, denkt ze dan, maar Arend trapt er niet meer in. Als ze hem die avond in zijn leun stoel voorzichtig wakker maakt en fluistert: „Arend, de televisie is af gelopen hoor", betrapt ze zichzelf erop, dat ze waarachtig nog van hem houdt. Want een man om je heen. die goe de voornemens maakt is tot daar aan toe. Maar een doordrammer, die ze nog uitvoert ook, is een regelrechte ramp. LEO THURING ERPEN In de ilemstraat in het kloppend hart itwerpen bevindt in gezellig bruin iHet Grote Onge il" genaamd, Üle argeloze be- een onthuteen- jaring opdoet. Hij *•7 kiezen tussen honderd vor mde soorten fijfhonderd ervan t slagorde ach- tap opgesteld, werige wachten is plaatsgebrek I naburig maga- ran het spul is de Da Bernard Pie- lurscfin oorsprong Am- Pperammer, bijna twee smart lang. Na twaalf en gthten en niet zo- uitwrtngelukken raakte na's jaar geleden bij eft vei in de Antwerpse voori verzeild, kendt moest er een aaiende houden, de eigenaar tij- ondiafwezig was. Het ischabm al eens opge- veel t dat <je drinkhui- België erg veel bier voeren, tien. Tegen de ISTAIpiciers die hem om :e vroegen, zei lerlander daarom: avonlvan elk maar een Verf' AMSTERDAMMER DRIJFT BIJZONDERSTE CAFE VAN ANTWERPEN vijftig verschillende mer ken. En ze werden nog allemaal gedronken ook. Dat bracht me op het idee een eigen café te beginnen waarin 101 dat leek me een leuk streefgetal biersoor ten verkrijgbaar zouden zijn". Eenmaal van start, nu drie jaar geleden, was er echter geen houden meer aan. Alleen in Bel gië al zijn er tweehon derd brouwerijen, die tezamen zo'n driehon derd uiteenlopende ty pen bier maken, leder een die lucht kreeg van de opzet van Piepers café bracht uit alle uit hoeken van het land de meest exclusieve streekbieren mee, veelal in flessen met kurkstop en in houten vaten. Maar rliet alleen vanuit België werd het assorti ment onophoudelijk uit gebreid. In de haven stad Antwerpen kwa men steeds vreemdere snuiters aanzetten met steeds exotischer ger stenat. zoals uit Zaire, Jamaica, de Volksrepu bliek China, Nieuw-Zee- land, de Verenigde Sta ten en vele andere oor den. De prijslijst van „Het Grote Ongenoegen" is thans een heel boek werkje geworden. De naam van het café ver wijst naar het verdriet van de eigenaar over de smaakvervlakking die in onze samenleving mee dogenloos om zich heengrijpt. De grote „chemische" brouwe rijen slorpen jaarlijks gemiddeld tien van de kleine traditionele bier- makertjes in België op. En Nederland is met zijn minimale variatie na tuurlijk helemaal een Sahel-land in de bierwe reld. Bernard Pieper achter de tap van „Het Grote Ongenoegen". Bernard Pieper bekent ruiterlijk dat de status van „Het café met de meeste bieren ter we reld" hem boven het hoofd dreigt te groeien. De voorraad onafgebro ken op peil houden is een vrijwel ondoenlijke zaak. De meest zeldza me merken uit de verste streken zijn nogal eens uitverkocht en het is vaak maar afwachten of en wanneer er weer een zending komt. „Er zijn wel eens klanten die moeilijk gaan doen als een bepaalde soort ont breekt. Maar ze hebben nog altijd de keus uit een paar honderd ande re". aldus de Amster damse caféhouder in Antwerpen. Hij gaat bijna maande lijks zelf inkopen in de grootste „bier-buiten landen", dat zijn Enge land en Duitsland. Een hele tour, als men weet dat er doorgaans drie honderd Duitse en tweehonderdvijftig En gelse bieren in „Het Grote Ongenoegen" te proeven zijn. Om de dranken betaal baar en het café winst gevend te houden is een voortdurende kosten- - baten-analyse onont beerlijk. Op de zolder van het etablissement staat dan ook een heu se computer, die er in luttele seconden voor raad- en omzetoverzich- ten uitratelt. Pieper heeft niet te klagen. Een straatje verder heeft hij onlangs een tweede café geopend, met de naam „Emwowewa- degp". Dat staat voor: „Een mens wil ook wel eens wat anders dan een gewoon pilsje". Daar kan de klant kie zen uit zes verschillende Engelse bieren, die met evenveel ouderwetse handpompen uit de va ten worden gehaald. Moet plezant blijven „Ik zou nog veel verder kunnen uitbreiden, de omzet kunnen verdub belen. Maar het is vol doende als we hier met vier of vijf medewerkers achter de tap een rede lijke boterham kunnen verdienen. Moet plezant blijven", aldus de al lichtelijk vervlaamste ei genaar. Hij is wel van plan een stichting „Tot behoud van de Belgische bie ren" op te richten, ten einde zoveel mogelijk ambachtelijke brouwe rijen van de ondergang te redden. Het gaat im mers om een onver vangbaar cultuurbezit, dat tot in de middeleeu wen teruggaat. Bernard Pieper zelf is geen verwoed bierdrin ker, maar hij kent zijn assortiment. Tot zijn fa vorieten behoren de Hoegaarden Grand Cru en de Liefmans, twee lekkere Belgen. Maar ook de Gale Old Prize Ale, het enige Engelse bier onder een kurkstop en de Kulmbach uit Beieren (12 procent al- coholl) kan hij waarde ren. Eigenlijk zijn alle brouwsels, van bijna wit, via geel en wijnrood tot donkerbruin en diepzwart, de moeite van het doorslikken waard. De gemiddelde prijs is 40 BF (plm. 2,75), maar er is ook het Feuerfest Edelbier, dat met 20,- de fles de kroon spant. Het goedkoopst is de sim pele Stella Artois. Dat ongenoegen is al voor 25 Belgische franks te smaken. MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21