^Vieuw Voordorp Woorschoten wordt §)innenkort gesloopt Wassenaar herstelt en vernieuwt beplantingen Onderzoek weren h om o -sexuelen bij bejaarden teh uizen Munten en sieraden gestolen uit woning aan Burggravenlaan chooldam- >ernooi geveer 48 schoolkinderen bben gisteren deelgeno- aan het damtoernooi i op initiatief van de Rijns- pse Damclub werd gehou- Het ging gistermiddag de plaatsing in de finale, 28 januari wordt ge- eld. Er waren twee groe- met zeven teams. De rste drie geplaatsten van groepen komen uit in I finale. I Damclub wil met de orga- lativ van het schooldam- jrnooi bereiken dat meer deren zich gaan interesse- i voor de damsport. Ook andere manieren timmert club aan de weg: De idscommissie van welzijns- ken heeft pas een subsi- B-aanvraag van de Dam- |b goedgekeurd. fijne iid-minister Biswa- iit re in Leiden ipro iurinamers ST psitief ver revolutie' ien hand 3ogoi's SIDEN De bevolking n Suriname staat hu, zo'n maanden na de staats- eep van 25 februari 1980, de jg altijd redelijk positief na te jenover de revolutie en de lidige machthebbers. Dit en niet drs. A. A. M. Biswamitre jteren in Leiden. Drs. Bis- jmitre, oud-minister voor Bühne Inname, is nu verbonden n de sub-faculteit van pe- r. moe- Igogische en andragogi- -oiiedig he wetenschappen van de rstmg jjksuniversiteit. VOOf ilgens Biswamitre zijn er el positieve dingen te zeggen er het huidige bewind. Hij mzelf udt met name dat er de laat- I elf maanden veel gedaan is |Jwor' n de sociale voorzieningen het land. Naar zijn mening de discipline in het ambte- i. Ma- irencorps nu ook voel groter E|,en jn vroeger. Hij vindt het ook rkeers- P Pos'lieve zaa^ dat er 's 8e" aan pken met het oude politieke stel. zijn ook verscheidene nega- ve aspecten te constateren, ius Biswamitre. De persbrei- 1 in Suriname vergroot het ntrouwen van de bevolking tast de 'goodwill' van de re- ring aan. Het grote verloop de ministers die alleen revolutionaire proces zou- vertragen' en de in de enk? en van de bevolking nog J^'ieds niet onafhankelijk rech- ka/l'jke macht zijn ook niet he rderlijk voor 1 de bevolking, nn ÏT fan Bibliografie van Valkenburg VALKENBURG De lite- ratuurgroep van de Vereni ging Oud Valkenburg heeft een bibliografie van Valken burg aan den Rijn uitgege ven. De literatuurlijst geeft een overzicht van wat er tot nu toe over de geschiedenis van Valkenburg is geschre ven en gepubliceerd. Door het uitblijven van finan ciële steun van de gemeente Valkenburg heeft één van de samenstellers; Jan Juffermans, de bibliografie in eigen bel er uitgegeven. De brochure is voorzien van de ondertitel; „Eerste aanzet van de litera tuurlijst van een Zuidhollands dorp met een buitengewoon boeiende, ruim 1900 jaar lange geschiedenis". Het boekje is voor twee gulden te krijgen bij: Aad Oosterlee, Marktveld 5 of door het overmaken van 3,50 gulden op gironr. 1754733, J.P Juffermans, Boxtel onder vermelding van 'Bibliografie Valkenburg aan den Rijn. NOORDWIJK De Belgi sche toneelgroep „Tie 3" geeft zaterdag 24 januari een uitvoe ring van het stuk 'Kapai-ka- pai' van de Indonesische schrijver Arifin C. Moer in het Noordwijkse Dorpshuis De Kuip. De toegangsprijs voor de uitvoering die om half negen begint, is 10 gulden. SKAN- donateurs, CJP-houders en 65- plussers betalen 7,50 gulden. LISSE De plaatselijke afde ling van 'Vrouwen in de VVD' houdt dinsdagmiddag 27 janu ari een bijeenkomst in café- restaurant De Beurs. Mevrouw Hoekendijk, gespecialiseerd in vrijwillerswerk, is die middag vanaf kwart voor twee te gast bij de liberale vrouwen. WASSENAAR Auberge De Kieviet aan de Stoeplaan 27 in Wassenaar organiseert op vier vrijdagavonden in janua ri, februari en maart een Di ner Culturel. Restaurantbezoe kers kunnen dan klassieke muziek beluisteren die ten ge hore' wordt gebracht door leer lingen van het Haagse Ko ninklijk Conservatorium. Op vrijdag 23 januari treden een zangeres, een fluitiste en een pianist op. Zij spelen werken van Bach, Schubert en Hinde- mith. De overige Diners Cul- turels worden gehouden op 13 februari, 6 maart en 27 maart. SASSENHEIM Het aantal inwoners van Sassenheim is vergeleken met vorig jaar toe genomen met 51 personen. Het geboorte-overschot in 1980 be droeg in totaal 42. Het aantal geboorten in 1980 bedroeg 151, het aantal overledenen 109, het aantal vestigingen 570, ter wijl er 561 personen uit Sas senheim vertrokken. VOORHOUT Carnavalsve reniging „De Bokken" houdt in verband met het 11-jarig bestaan zaterdagavond in de grote zaal van de KTS een feestavond voor donateurs. De avond wordt opgeluisterd door de Leino's, de carnavalsvere niging „De Duinkonijnen" uit de Zilk, een muziekvereniging uit Noordwijk en natuurlijk door de plaatselijke carnavals vereniging. Het feest begint om acht uur. GIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 JANUARI 1981 lOOR TALLOZE BRANDJES Garanj 1Mï- VRAGEN STA TENLEDEN: DEN HAAG Een bejaarde met een homosexuele geaard heid moet in alle vrijheid een bejaardenhuis kunnen uitkie zen. De directie mag een bejaarde niet weigeren om zijn of haar sexuele geaardheid. Dit vinden de Zuidhollandse Pro vinciale Statenleden Th. de Boer, C.M. Swiebel, en P.A. van Agteren (allen PvdA), mevrouw E.F.M. Coenen-Vaessen en de heren J.D. van Dijk (beiden VVD), mr. A.W. van Lijssel (D'66) en drs. C.P.G. Tilanus (PPR). De Statenleden willen weten of Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dezelfde mening zijn toegedaan omdat zij het weigeren van bejaar den om hun sexuele geaardheid discriminerend vinden. De Statenleden vragen zich onder meer af of G.S. op de hoogte zijn van de „Aktie Roze Rimpel". Die aktie signaleert, dat ver schillende bejaardentehuizen homosexuele bejaarden zouden weigeren, dan wel dat wanneer deze mensen eenmaal in een huis zijn opgenomen, ze niet meer voor hun sexuele geaardheid durven uitkomen. Die eventuele negatieve meerderheidsstand punten van besturen en/of bewonerscommissies zijn discrimine rend, zo stellen de Statenleden. Zij vragen G.S. dan ook om een beleid te voeren, zodat bejaarden ongeacht hun geaardheid in principe volledig zullen worden geaccepteerd in elk bejaarden tehuis. Uiterlijk 1 september moeten G.S. aan de betreffende Statencommissies vertellen welke toelatingscriteria de huizen in Zuid-Holland hanteren. LEIDEN Een hoeveelheid tin. sieraden en munten is gis teren uit een woning aan de Burggravenlaan gestolen. Tijden? afwezigheid van de bewoonster zijn de inbrekers door het forceren van de keukendeur binnen gekomen. Het gehele huis werd doorzocht. De totale waarde van de gestolen goederen is nog niet bekend. 197) jkort te gaan vallen llige kindertehuis Nieuw Voordorp I de Badhuisstraat in Voorschoten. 4 500 gemeente Voorschoten en de Am- 3 250^veense *irma ®ag°n BV, de eige- 3 75o'r van Nieuw Voordorp en het om- 2 250j>ende terrein zijn bijna rond voor 3 750* betreft de sloopvergunning en Ba- j heeft al aangekondigd snel te wil- 1 Saan slopen, zodat het vermoede- 43830. niet veel langer dan een maand zal tn duren voordat het gebouw onder 04921^^lopershamer valt. slopers zullen waarschijnlijk niet veel fk hebben want sinds Huize Nieuw brdorp in 1974 leeg kwam te staan is enorm in verval geraakt. Daaraan is I alleen de tand des tijds schuldig. Het is ook ten prooi gevallen aan de brschotense jeugd en de vrijwillige jndweer moest de afgelopen jaren vele Jen uitrukken om brandjes te blussen. De laatste maanden moest de brandweer zelfs gemiddeld één keer per week de vuurhaarden te lijf. Het terrein van Nieuw Voordorp is weliswaar een aantal jaren geleden al met hekken afgesloten maar aangezien het toegangshek nu open staat en het terrein eveneens vrij gemak kelijk via een smalle sloot kan worden be treden heeft dat weinig effect. De Rijks politie van Voorschoten patrouilleert re gelmatig bij het voormalige kindertehuis maar kan verder niet veel doen aan de in dringers. „Ik sluit niet uit dat er op een gegeven moment iets instort en dan zou er best een ongeluk kunnen gebeuren. Het terrein moet beter worden afgezet. Dat steeds maar weer uitrukken van de brandweer kost handenvol geld", aldus adjudant Remmerswaal van de Rijkspoli- tiegroep Voorschoten. Ook de brandweer is niet onverdeeld gelukkig met het licht ontvlambare voormalige kindertehuis. „Het begint onderhand een wekelijks te rugkerend evenement voor de jeugd te worden dat wij staan te blussen. Zodra opdagen, staan er gelijk vele tientallen kinderen te kijken. Daarom bestrijden we die brandjes meestal maar met een paar man, een beetje onopvallend en sturen we die kinderen buiten de hekken. We hopen dat op die manier de lol er een beetje af gaat", aldus commandant Herbst van de vrijwillige brandweer. Afgelopen nacht was het ook weer raak. Dit keer ging het om een felle, uitslaande brand die de brandweer drie uur lang be zighield. De vrijwillige brandweer moest met volledig materiaal (twee auto's) uit rukken en de weg werd afgezet omdat de brandslangen eroverheen moesten wor den uitgerold. Ook dit keer was de belangstelling van de kant van de Voor- schotense jeugd zeer groot. Het staat vast dat de brand werd aangestoken. Vermoe delijk hebben de jeugdige pyromanen een hoeveelheid hout bij elkaar gesleept en gebruik gemaakt van benzine, zoals dat de Het ernstig in verval geraakte hoofdgebouw van het voormalig kindertehuis. laatste keren vaak is gebeurd, omdat er zich in het pand niet veel brandbaar ma teriaal meer bevindt, afgezien van de dak balken. Het was de derde keer deze week dat de Voorschotense brandweer moest uitrukken. Hoofdgebouw Alleen het hoofdgebouw van Huize Nieuw Voordorp staat er nog. De bijgebouwen werden in een eerder stadium afgebroken. Het gebouw heeft vroeger nog op de mo numentenlijst gestaan maar één van de eerdere eigenaren heeft het weer van die lijst afgekregen. Het tehuis verkeert al vele jaren in een deplorabele staat en res tauratie is nooit haalbaar geweest. De pro jectontwikkelaar Bagon is sinds begin 1978 eigenaar van Nieuw Voordorp. Ba gon is van plan om het tehuis weer op nieuw vanaf de grond op te bouwen in de stijl van het oude gebouw en er een kan toorpand van te maken. Verder wil Bagon op het terrein een kantoorflat bouwen met drie lagen. Over deze plannen is overeenstemming bereikt met de gemeen te Voorschoten, die het project in het be stemmingsplan heeft ingepast. Een snelle sloop betekent overigens niet dat de bouwplannen op korte termijn zul len worden verwezenlijkt. Door de ach teruitgang van de economie is de vraag naar kantoorgebouwen sterk gedaald en Bagon is er nog niet in geslaagd op voor hand al gegadigden voor het kantoren complex te vinden. De firma neemt voor lopig een afwachtende houding aan en het ziet er niet naar uit dat dit jaar nog met de bouw zal worden begonnen. De bouwtijd van de twee gebouwen wordt overigens geschat op twee jaar. De gemeente Voor schoten heeft in ieder geval nog geen bouwvergunning afgegeven. WASSENAAR De afdeling Groenvoorziening van de Ge meentelijke Technische Diensten in Wassenaar heeft voor 1981 een werkplan opgesteld voor de gemeentelijke beplan tingen. Het plan houdt onder meer in dat op diverse plaat sen de groenvoorzieningen zullen worden gewijzigd of her steld. Ongeveer 230 bomen zijn door sterke terugval of afsterving aan vervanging toe. Het gaat vooral om esdoorns. In een aantal wij ken en straten zal de heesterbeplanting worden gewijzigd, meestal vanwege de ouderdom van de struiken. Ook zullen hier en daar nieuwe boombeplantingen plaatsvinden. De zieke iepen langs een gedeelte van de Rust en Vreugdlaan zullen worden gerooid. Daarvoor in de plaats komen andere bomen. Ook langs de Groot Haesebroekseweg wordt een hoeveelheid bomen ge plant. In de Lindelaan zullen er zeven zware bomen moeten verdwijnen en in de Paauw vijf zware bomen. Dit maakt deel uit van een reconstructieplan dat voorziet in de heraanplant van ongeveer 25 zware beuken en eiken. De dikste boom waar de zaag ingaat is een beuk in de Paauw met een omtrek van vijf meter. Het is over het algemeen de bedoeling om gerooide bo men door een zo zwaar mogelijke nieuwe boom te vervangen. Eerste paal nieuwbouw Zandsloot- SASSENHEIM Burge meester A. Kret heeft gister middag de eerste paal gesla gen voor het bouwproject van vijfenvijftig woningen in het saneringsgebied Zandslootkade. Het project gaat bestaan uit eenentwin tig woningwetwoningen, ne genentwintig premie A en vijf premie B woningen. Als het weer meewerkt zullen de eerste woningen in oktober van dit jaar worden opgele verd. De totale bouwkosten bedragen circa vier miljoen gulden. Nadat de officiële handeling was verricht, werd er een bij eenkomst gehouden in ,,'t Oude Koningshuys". Burge meester Kret maakte er gewag van dat met de start van dit project de laatste fase van de stadsvernieuwing in Sassen heim is ingeluid. Het nieuw bouwproject aan de Zandsloot kade ligt vlak naast het reno- vatiegebied, zodat de nieuwe woningen voor een deel dienst kunnen gaan doen als wissel woningen, als ze op tijd gereed zijn. „De voorbereiding van dit project is niet eenvoudig ge weest. Telkens moesten bezui nigingsmaatregelen worden doorgevoerd, maar de uit komst is dusdanig dat er geen enkele niet-gesubsidieerde wo ningen gebouwd behoeft te worden", aldus een tevreden burgemeester Kret. Burgemeester A. Kret in de heimachine, i

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7