Holidome trekt artiesten en Ted Easton ziet pr z'n jazzstek fielemaal zitten rachtwagen-parkeerplaats in Noord wijl Prisma vermakelijk 'ianist Van den Hoek kiest te ambitieus programma Inschrijven voor premiekoopwoning in Voorschoten PAGI*AD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 JANUARI 1981 PAGINA 5 VERKOEPELDE SUBTROPISCHE AATjrUIN BIEDT PERSPECTIEVEN DEN van h< Ic Koi l is is dat met[ onfroi l aan raad lissen nde ki de Inds een maand kan men, en. fen buiten de Leidse fbouwde kom, zich in een ling gfcthof wanen. Een ander ;t collejof van Eden, waar je niet lden verjaagd wordt (zolang or deze tenminste een hotelgast l gei>nt) en waar men semi- en iradijselijk op kunstgras voo^n lopen, eventueel op 3 beslisteg naar één of ander ver. Beminnelijk ogend ïrwachfrenement: mini-golf, een definitfegelbaantje, je kunt er Als dafeltennissen en er is een it een (uzen-schaakspel, dat de o BV knvankelijk opgetogen (archfoefenaars de nodige emaakthaamsbeweging biedt bij 3ing v(ke zet. Lopend schaken, istaat c^et dat. Rijzige, heuse :ullen felmen, zonder :nte. Bappermelk, staan er van Ajajestueus rond pilaren, in ter zeefet gezelschap van andere theid ifopische gewassen, een rusl maa^ ademen die je bij dit op al gebqaartzetten beluste bedrijf iet voor mogelijk zou If "ouden. Een moment meen ik derj, zeifSj via de Tempo loeloe in 's Lands 'lantentuin verzeild te zijn leraakt. Adoe toch. Zo met ■■^■ie lauwhartige waterpartij [Jt^Rngszij, waar watervalletjes leflg) verschillend niveau in en cascade ruisen onder en ietwat verend bruggetje oen loor 'vel gejNii nog een paar witroze, lieuw^QQgggfxrte, onaandoenlijke de heSajningo's'^ stel ik redelijk van G|pgewekt voor, maar van iotelmanager Max J. R. 4 januvorms wuift, vriendelijk ense fnaar pragmatisch en verha^ecijferend, die gedachte P y^aHiet een commercieel l.1®°en4baar weg; die is, met z'n jdens Bzond verstand, al lang blij loorloajs er draagkrachtige gasten >nder jch in deze rustieke dreven begin ouden ophouden. Desnoods n badjas of zo. Hoe dan Dok; als ze maar een OEN 1 otelkamer wensen te er ons levolken. Dezulken zijn de i. Opr itverkorenen, vooralsnog, van va^an de tuin die me brengt amatistot de verzuchting: het is oep „ftehoorlijk warm hier... [rammjVe bevinden ons binnen de in hetj word! „Holidome", de nieuwste creatie van Holiday Inn Leiden, eigendom van de toch wel gefortuneerde, nog niet volkomen vernederlandste Amerikaan Thomas Voight, die onlangs, tegen Oudejaar, pijnlijk verrast werd toen z'n andere Inn, die in Utrecht, door brand werd geteisterd. Niettemin vertrok hij 's anderendaags naar Innsbruck, Oostenrijk, waar z'n derde Inn in talrijke behoeften staat te voorzien. Een wezenlijke innkeeper vindt nergens rust, want er valt heel wat te keepen, zo bij elkaar. En dan zijn er nog steeds de skies die in het Alpengebied beschikbaar zijn. Holidome: nu de Leidse koepel waaronder je een vakantiegevoel kunt oplopen. Je kunt het ook de Holituin noemen, waar je als gezeten gast („We kunnen niet Jan en alleman hier toelaten, want daar is de subtropische inrichting te kostbaar voor", aldus verklaart Max Worms de nog grote leegte in de tuin die door een houten rasterwerkje van de rest der hal, waar rustig horeca- activiteiten worden bedreven, is afgescheiden) de geneugten van een hotelverblijf bij temperaturen van even boven de 20 graden Celsius nog kunt aanvullen. Lager dan 15 graden mag het er niet komen, anders gaan de planten kapot. Een thermostaat zou geen luxe zijn; immers, nu draait men de verwarming „af" tegen de tijd dat het 22 graden gaat worden en om de temperatuur boven de 15 graden te houden, 's nachts, is ook geen sinecure. „Maar ook dat komt best voor elkaar", meent manager Worms; „we moeten ook van alles nog, vergeef me het woord, uitproberen. Voorlopig is iedereen die deze Holidome ziet enthousiast. Zeker voor ons land en Europa een unicum. Komende zondag Een blik in de Holidome. We bieden een drankje aan en dan mag men rond gaan neuzen in onze subtropische attractie onder het spantwerk van buizen en glas. Ja, we hebben al heel wat plannen, waarover het laatste woord overigens nog niet is gesproken". Op de grens tussen plantentuin en restaurantgedeelte is een landelijk aandoende gezellige bar ingericht. Daar kan men de hele dag terecht. De al dan niet gepeperde consumpties .moet men daar zich best laten smaken. En maar kijken, intussen, naar die aanlokkelijke tuinarchitectuur. Doorgaans ik haalde die maatregel al eerder aan zal het tuindeurtje op slot zijn. Eerst boeken en slapen in de Inn, en daarna kan men zich verpozen op de laantjes die door de hof kronkelen, of wat balletjes eraan wagen. Dan mag men ook de hoge palmen aanraken teneinde te kunnen constateren dat ze echt zijn. En die zitjes hè; 's avonds is de sfeer feëriek, met al die ontstoken lantaarns rondom. Volgende maand verzorgen de manschappen van Max Worms een paar keer een diner-dansant. Dat worden behoorlijk aangeklede festiviteiten, opgeluisterd door, onder anderen, Willeke Alberti en Ronnie Tober. Met lange Lee Tower, die over een stem beschikt, overeenkomend met een diep bergmeer, zijn de onderhandelingen nog gaande. Een leuk orkestje erbij en je bent een hele avond onder de denkbeeldige pannen in de Holidome. Geweldige omgeving ook voor modeshows die er gehouden zullen worden. Mensen van de NCRV-televisie, die over het algemeen de handen vol hebben aan stedenspelen of die zonder grenzen, waren al verrukt over het decor dat de Holidome biedt voor bepaalde produkties. Als je zo'n decor eerst zelf moet bouwen, ben je al gauw een paar ton kwijt. Dan kun je beter meteen maar naar Worms stappen en eens met hem over de mogelijkheden praten. De eerste tijd is het voor Max Worms en zijn staf nog wat aftasten. Mogelijkheden genoeg, maar het zal realiseerbaar moeten wezen; 'ns kijken wat de Leidenaars en de mensen uit de omgeving van die Holidome vinden. Een geestdriftige aspirant- gebruiker van de tuin is Ted Easton, de befaamde bandleider, die de „dome" zag en er onmiddellijk verliefd op werd. „Dit wordt mijn stek, dat heb ik al bekeken. Dit is wat ik zoek: een best sfeertje, prima akoestiek voor dixieland. Zoiets vind je nergens", waren de loslatingen van Ted Easton, Theo van Est, die al geruime tijd naar een jazzhaven in Leiden zoekt. Z'n gedroomde opzet in het voormalige sociëteitsgebouw Pardoeza aan de Doezastraat ging niet door, dankzij de zuivere opvattingen van een gemeentelijke commissie die de „buitenkant" van Pardoeza niet te uitbundig wilde zien. „Nou", zei Van Est, „als je dan van buiten niet mag zien dat je met een jazzsocieteit te maken hebt, nou, dan hoeft het voor mij niet meer". Hij keerde zich af van Pardoeza en enterde vervolgens de Holidome. Ook dit aangaande zijn de besprekingen tussen partijen nog niet afgerond. Maar dat er in de Holidome muziek zit, moge heel duidelijk zijn. De Holidome is een openbaring. Ik zie er zó een Late Late Lien Show in, met al die effecten die herinneringen aan Buitenzorg oproepen, ja? Misschien, dat zelfs het frame van buizen eens met groen omrankt zal zijn. Dan zullen we er een Leids regenwoud bij hebben. lardop nder i lijke N)RDWIJK De gemeente gaat al in Htregelen nemen tegen het verder 5 een \t rijden van de berm van de Northgo- rin Vtf. Vaak staat daar een lange rij an skeD's geparkeerd van trim baan bezoe- euwe en duinwandelaars, terwijl ter n te gfte van het Duinpark zelfs grote mma thtwagens naast de rijbaan worden traat fargezet. Vooral in de weekeinden doet dit euvel voor. De gedachte van een eerverbod ter plekke ligt voor de d, maar zo'n maatregel zou slechts tot gevolg hebben, dat de kolossen ergens in de woonwijk worden achtergelaten. Meer dan eens is in de raadscommissies al gesproken over het inrichten van spe ciale parkeerterreinen voor vrachtauto's en als voorbeeld van een dergelijke cen tralisatie wordt Katwijk genoemd. Met name het CDA is daarvoor geporteerd. Deze politieke groepering heeft het we ren van vrachtwagens uit de kernen als programmapunt voor het gemeentelijk beleid opgenomen. Het gemeentebestuur ziet een centralisatie op één of meer terreinen voor het parkeren van de „olifanten" van de weg niet zitten. Niet alleen is het inrichten van speciale ter reinen een heel kostbare zaak, maar ook is het vrijwel onmogelijk locaties te vinden. Een ander bezwaar is, dat de chauffeurs er over het algemeen weinig voor voelen hun kapitale wagens ver van huis achter te la ten. De vergelijking met Katwijk gaat vol gens de gemeentebestuurders niet op, omdat het aantal vrachtwagens daar veel groter is. Vandaar dat het gemeentebestuur streeft naar incidentele oplossingen. Zo'n mogelijk heid doet zich nu voor aan de Northgodreef. Men wil daar de berm gaan verharden, als aan die verharding een uitbreiding van zes tig meter wordt gegeven, komt er ruimte voor een negental vrachtwagens. De kosten, inclusief de noodzakelijke verlegging van het fietspad, zullen in totaal ongeveer 55.000 gulden bedragen, deelt directeur Sijens van openbare werken mede. Overigens zijn de verkeersdeskundigen niet onverdeeld ge lukkig met dergelijke oplossingen. Inspec teur Spoelstra van de Noordwijkse politie: „De narigheid is, dat chauffeurs ook wel eens verhuizen. Het probleem verlegt zich steeds". Het plan van de VVD om op het Wantveld een ondergrondse parkeergarage te bouwen met daarboven een complex woningen, blijkt in een vergevorderd stadium te ver keren. „Eind januari a s. komt het op tafel", aldus het VVD-raadslid Admiraal. EN - Mime is geen to ll wie mime met toneel- bekijkt, doet het genre ht. Mime is bewegings- t of beeldend-theater, betekent dat de wetten het traditionele toneel op haar van toepassing In plaats van drama- opbouw en spannings- Dp, gaat het om de taal het beeld en die van de «ging. iniek heeft met 'Prisma', Jravond in het LAK-thea- geprobeerd die eigen :aal van de mime te ont- :elen. Licht, vorm van het 'r, geluid en spelersfiguren )en ieder een gelijkwaar- tirijvin functie in het stuk. |kleuren waarmee belicht It, groen, blauw en rood, isponderen met de vor men die terug te vinden zijn in het décor en in de gerichte be lichtingen, driehoek, vierkant en cirkel. Die vormen stem men weer overeen met drie le venshoudingen van de mens zoals die tot uiting komen in de drie levende spelersfiguren: handelen, denken en dromen. Ontwerper en regisseur Frans- joris de Graaf heeft duidelijk geprobeerd elk element een ei gen kracht te geven, een eigen dramatische functie, maar is daarin mijns inziens niet ge heel geslaagd. Wat in het pro gramma over 'Prisma' wordt' gezegd, zie ik niet terug in de voorstelling. Wat ik wel zie? Een grappig spel tussen drie Michelin-man- netjes die door een kernreac tor lijken gehaald en twee poppen die er net zo uitzien. Ze ontwaken in een hen onbe kende ruimte, verkennen deze, ontdekken elkaar, raken in strijd, ontdekken de afgeslo tenheid van de ruimte, willen deze verlaten en komen ten slotte tot de conclusie dat ze samen moeten werken. Er wordt wat veel gevallen in 'Prisma' en wat veel opnieuw begonnen. De verkenningen en de onderlinge gevechten zijn daarentegen heel verma kelijk. Op die momenten voegt het aparte bewegingspatroon van ieder van de drie spelers een extra humoristisch ele ment toe aan de voorstelling. 'Prisma' is geen gave presenta tie van een op alle punten ge slaagd product. Maar het is wel een doorwrochte poging om de eigen taal van de mime te ontwikkelen. PAUL VAN DER PLANK Een scene uit ..Prisma" VOORSCHOTEN Belangstellenden kunnen zich vanaf heden inschrijven als gegadigde voor in de toekomst te bou wen premiekoopwoningen in de gemeente Voorschoten. Binnenkort zal worden begonnen met de selectie van gegadig den voor premiekoopwoningen in het plan Ter Waddingerhoek II. Dit plan wordt begrensd door de Trompweg, De Zeven Pro vinciën en de spoorlijn Den Haag-Leiden. Belangstellenden die nen een inschrijvingsformulier in te vullen dat verkrijgbaar is bij de afdeling bestuurszaken op de gemeentesecretarie, Leidse- weg 25, tel. 01717-2141, toestel 19. Aan degenen die zich reeds voor een premiekoopwoning hebben aangemeld en in Voorscho ten woonachtig zijn zal een formulier worden toegezonden. In schrijving betekent niet dat de garantie wordt verkregen dat een woning zal worden toegewezen. Voor premiekoopwoningen komen alleen die mensen in aanmerking die in 1980 een belast baar inkomen hadden dat niet hoger was dan 70.000 gulden. DEN De jonge pianist, Martijn den Hoek, trad gisteravond op in de ■felzaal met werken van Bach, Mo- Bartok, Pijper en Chopin. de diepgang van componisten als Bach fMozart goed uit te kunnen drukken, t men van goede huize komen. Deze op gave bleek voor Martijn van den Hoek he laas te zwaar. Weliswaar beschikte hij over de voor deze composities vereiste heldere aanslag, maar zowel de twee preludes en fu- gae van Bach als de sonates in D gr.t. van' Mozart werden met onvoldoende souplesse, zelfs brokkelig gespeeld. Van den Hoek's expressie was vaak „overdone":een rubato te grof, een rallentando te uitgerekt Ook in Bartok's volksliederen en -dansen miste ik het juiste inlevingsvermogen. De passie, me lancholie en werveling van de Balkan wa ren in deze vertolking nauwelijks terug te vinden Zoals een sportelftal na de pauze weieens met onvermoede inspiratie voor grote ver rassingen kan zorgen, zo bleek ook gistera vond in onverwachte hoek toch nog muziek te zitten. W. Pijpers sonate bevatte mate riaal dat Van den Hoek wist te waarderen en met begrip en juiste expressiemiddelen in staat was over te brengen. Met enthousi asme en grote inzet werd ook het laatste on derdeel van het programma, de sonate in b kl.t. van Chopin begonnen waarbij Van den Hoek's snelle techniek in het scherzo en finale goed uit de verf kwam. Toch vorm den enthousiasme en durf onvoldoende compensatie voor een rijpe vertolking, zoals werk van Chopin dat vraagt. De eerste toe gift bevestigde deze indruk. Misschien had Martijn van den Hoek met een minder am bitieus programma meer Ln de roos gescho ten. FLORA STIEMER Veiling Flora op Duitse televisie RIJNSBURG De Duitse televisie zendt zaterdag 24 januari een programma rond de Rijnsburgse veiling Flora uit via Duitsland 1. Onder meer zal de zanger Kamahl met zijn walvislied te horen zijn. Maar ook gaat de Duitse televisie uitge breid in op de nieuwe ac commodatie zelf. Het programma wordt door de Duitse televisie uitgezonden ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwe veiling hal. Er zal een deel te zien zijn van de gala-voorstelling die 17 november door de TROS op Nederland 1 werd uitgezon den. Deze voorstelling werd bijgewoond door Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Ber nard als voorzitter van het Wereld Natuurfonds. Hij nam tijdens de voorstelling een cheque in ontvangst voor het werk van het Wereld Natuur fonds met name die inspan ningen die het zich getroost voor het behoud van de wal- Antiekbeurs Voorschoten VOORSCHOTEN Organi- satiebureau Diligence houdt morgen, zaterdag 24 en zon dag 25 januari weer een an tiekbeurs in het Cultureel Centrum aan aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. Een geselecteerde groep anti quairs biedt een hoeveelheid betaalbare antiek aan, waar van de echtheid wordt gega randeerd. Het gaat om poppen, gouden en zilveren sieraden en gebruiksvoorwerpen, tin nen en koperen voorwerpen, schilderijen, klokken, Franse, Duitse en Engelse meubelen, oude ijzeren gebruiksvoorwer pen, porcelein en plateel. De beurs is op vrijdag van 19 tot 21 uur geopend, op zaterdag en zondag van 11 tot 17 uur. De entree bedraagt 3 gulden per persoon, kinderen tot 12 jaar onder geleide gratis. 80 jaar D.E.V. in Noordwijk NOORDWIJK Deze week viert de Bloemistwerklie denvereniging „Door Een dracht Verbonden" in Noordwijk beter bekend als het „Bondje" haar 80-jarig bestaan. Morgenavond is er in hotel-restaurant „De Beurs" een feestavond, die opgeluisterd wordt door Harry Touw en de dans- en showband „De Oppeppers". Alle bezitters van toegangs kaarten worden er om acht uur verwacht. Het Bondje werd destijds uit sociale nood geboren. Om streeks de eeuwwisseling zag het er in tal van arbeidersge zinnen niet rooskleurig uit. Armoede en ellende heersten alom. De werktijden waren lang, de lonen laag. Van socia le zekerheden was geen spra ke. Ziekte van de kostwinner betekende niets minder dan een ramp. Een ziektewet, wer kloosheidsuitkeringen, en der gelijke voorzieningen behoor den nog tot de vrome wensen van zeer vooruitstre venden. Wel groeide gaandeweg het inzicht dat alleen het samen brengen van alle bloemistwer klieden in één organisatie tot verbetering van deze betreu renswaardige situatie zou kun nen leiden. In feite was het „Bondje" een voorloper van de latere vakbe weging. Behalve te Noordwijk, kwam het ook te Sassenheim, Lisse en Hillegom tot oprich ting van een bond. waarvan bloemistarbeiders van alle ge zindten lid konden worden. Al spoedig lieten deze organisa ties hun invloed gelden. Lang zamerhand kwam er verbete ring in de lonen en andere ar beidsvoorwaarden. Zelfs kon men later beschikken over een zogenaamde vrijgestelde, de heer Van Diest, die namens de leden met de werkgevers ging praten. Een belangrijke instelling was de ziekenkas. Dit was een fonds, dat door een speciaal daartoe benoemd bestuurslid werd beheerd. Met de gelden van het fonds ondersteunde men zieke leden. Van de we kelijkse contributie een dubbeltje in die tijd ging vijf cent in de kas. Andere bronnen van inkomsten waren de „groene" veilingen en de collecte. Elk najaar bracht men wat tulpenbollen naar het café van Dorus van Dam aan de Molenstraat De bollen wer den daarna door hem opge plant en in het voorjaar als te veld staand gewas verkocht Na aftrek van de onkosten ging de opbrengst in de zie kenkas van het Bondje.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5