Stadsverwarming niet goedkoper voor gebruiker" B on fliet over subsidie voor estauratie kerkorgel Hartebrug Reconstructie overval bank Breestraat Fietsers vallen over paaltjes H3iElV GEMEENTERAAD WIL MEER TIJD ERKBESTUUR VECHT BESLISSING G.S. AAN ^GI^AD LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 JANUARI 1981 DO Sonn< irie. 18.3! 18.55 >9 Progr. maga; serie. 1 progr.). 21.45 3.00 ;tua|U21. filnderte 18.30 >urnal 3. lie mit iEN „Stadsverwarming ?Docurrf' niet >nffevoerd terwille van net i 18.05 18.30 ibruiker maar terwille van 's economie", aldus wethouder lewijk gisteravond in een issievergadering. Wat betreft irtè^fiimlostenaspect zal de gebruiker 9.37 Meoook weinig verschil merken, 20 10|eek gisteravond. De discussie tvïïrieldc stadsverwarming dreigde 'Ie lopen op een welles - nietes jetje tussen deskundigen van net li kema en het Centrum voor /f?1 jgiebesparing. waarbij de 55 Fl°mrtp,eden slechts de ro1 van aan" itig toehoorder was toebedeeld. js voor de vergadering hadden 9 25 wf wethouder verzocht het punt portageSe agenda voor de raadsverga- 5 Filmróg van komende maandag af irber. oeren zodat zij wat meer tijd |en hebben om het grote aantal 18.30 Tetjken te bestuderen. Bovendien w. Met aen zij volgende week nog een -te Ne* ■'adering aan de stadsverwar- 3««den- lussy In^tprijs .50 Folki Whose ijipunt in de discussie was de e of energie opgewekt moet wor den op één lokatie namelijk aan de Langegracht of op kleinere lokaties in de wijk. Het EBR en de gemeente kiezen voor één centrale aan de Lan gegracht conform het advies van de Kema. Het Centrum voor Energiebe sparing (CvE), adviseur van de ge meente Leiden, pleit voor een be perkte centrale aan de Langegracht en kleinere centrales in de wijken waar stadsverwarming wordt aange legd. Qua kostenaspect lopen beide alternatieven in zoverre uiteen dat de aanloopkosten voor één centrale ho ger uitvallen dan die voor verschil lende kleinere centrales. Bij één cen trale denkt men binnen vijf jaar posi tief te kunnen draaien om binnen 10 jaar uit de rode cijfers te zijn. Wan neer door nieuwe isolatietechnieken het gebruik van de warmte af zou nemen, moet met een langere periode rekening worden gehouden. De kost prijs van de geleverde energie komt bij beide alternatieven grotendeels overeen. Probleem is dat bij elke cen trale een hoge schoorsteen gebouwd moet worden om de afvalstoffen af te voeren. Eén centrale heeft dan het voordeel dat er ook maar één schoor steen gebouwd hoeft te worden in plaats van verschillende in de woon wijk. Overigens is de keuze tussen centratlisatie of decentralisatie prak tisch gezien nauwelijks meer aan de orde. „Nu nog praten over de 'decen- trale'-variant zal het CvE te veel tijd kosten waardoor in ieder geval de stadsverwarming in Stevenshof niet door zou kunnen gaan", aldus wet houder Bordewijk. Winstdeling De uitvoering van het stadsverwar mingsproject is een aangelegenheid van het EBR waar de gemeente nau welijks iets mee te maken heeft. Het gemeentebestuur zou de zaak slechts tegen kunnen houden door vast te houden aan de afspraak dat het EBR verplicht is gas te leveren. Deze af spraak is vrijwel het enige houvast dat de gemeente heeft. Verschillende raadsleden zetten hun vraagtekens bij deze „macht" van het EBR. „Is het wel zo verstandig alles uit te be steden aan het EBR", vroeg de heer W. Bletjie (CDA) zich af. „Leiden heeft ten opzichte van de randge- Koken meenten, die niet meedoen aan de stadsverwarming, een minderheid spositie binnen het EBR. Moeten we, gezien het belang van deze extra in komsten voor Leiden, niet eerst een afspraak maken over de winstverde ling van het EBR voordat we ons fiat aan de stadsverwarming geven", al dus de heer Bleijie. Het raadslid F.Kuijers (VVD) vroeg zich af wie er mocht besluiten over uitbreiding van de stadsverwarming tot andere wijken dan Stevenshof, Leeuwenhoek en Schuttersveld. Vol gens de wethouder was dat in het ge val van grootverbruikers een be voegdheid van het EBR. „Wanneer het EBR zijn net wil uitbreiden ten behoeve van de kleingebruikers kan de gemeente naar G.S. stappen om het EBR te verplichten de afspraak na te komen om gas te leveren", al dus Bordewijk. De heer Glaubitz (D'66) vond dat eerst de gevolgen voor het milieu onderzocht dienden te worden. Hij zag liever dat er via isolatie individueel energie bespaard werd dan via stadsverwarming. De stadsverwarming neemt de plaats in van het gasnet in bepaalde wijken. Hierdoor zouden de bewoners ge dwongen worden voortaan op elek trisch te koken. Het gemeentebestuur stelt echter voor voor het koken een speciaal gasnet aan te leggen omdat? de meeste bewoners gewend zijn op gas te koken en daarvoor de appara tuur hebben. Elektrisch koken vraagt bovendien meer energie. Van de zijde van de NEOM, een advies orgaan van het ministerie van Economische Zaken, wordt een kookgasnet echter afgeraden omdat 1 miljoen gulden volgens deze instantie wel beter be steed kan worden. Met de komst van de stadsverwar ming lijkt ook het probleem van de olieopslag in de wijk Groenoord uit de wereld te zijn geholpen. De cen trale aan de Langegracht zal volledig op gas worden gestookt waardoor olieopslag niet nodig lijkt te zijn. Wethouder Bordewijk gaf gistera vond op aandrang van enige wijkbe woners de garantie dat er geen olie opslagtanks in de wijk Groenoord zouden komen. 0 Journ. Inform. Journ. og geen tkoord Ter Wing Ispinnerij DEN De onderhande- j tussen de vakbonden Ie directie van de Wol- aperij Ede aan de Leidse al weg over sluiting liet bedrijf, zijn gistera- 1 nog niet afgerond. De etie is niet akkoord ge- met de voorwaarden |de Industriebond FNV ide sluiting van het be- I wil verbinden. bekend zijn de bonden jid de sluiting van deze textielindustrie van en te accepteren. Wel wil een goed sociaal plan de 46 werknemers, voor in de overige twee vesti- i7.jen in Vlijmen en Ede geen Is is. De besprekingen iw len vanavond voortgezet. slop. 12 5) De Tipp De Top ïï-aalf auto's Bggesleept DEN Twaalf fout-par- rders een uitzonder- grote hoeveelheid gisteren door de politie esleept. ie Hogewoerd werden zes 's weggesleept, omdat het ;er gedwongen was om het rijwielpad te rijden, f de Korenbrugsteeg len vier auto's verwijderd erband met langdurig la- en lossen. Op de Hooi- zat. Beht tenslotte, stonden twee ie ie n het r kei ijk )t de k 's in de weg. Met een kartonnen pistooltje in de hand en valhelmen op het hoofd boot sten twee rechercheurs van de Leidse politie gistermiddag de op 23 december gepleegde roofoverval op de Neder landse Middenstands Bank aan de Breestraat na. Andere politiemannen speelden bijna levensecht bankperso neel en geldrijders. Tussen de coulissen verbleven een handvol rechercheurs en een cameraman, die elke beweging op video vastlegde. Van minuut tot mi nuut werd het gebeuren herhaald. Dit alles speelde zich af op binnenplaats van de bank. De reconstructie van de overval dient om mogelijk wat meer aanknopings punten te vinden. De overval vond op 23 december plaats. Op de bewuste dag, omstreeks acht uur 's morgens, reed een geldwagen van Van Gend Loos de binnenplaats van de bank in via de- achteringang aan de Langebrug. Door dat de toegangsdeur naast het hek van de binnenplaats niet gesloten was of werd geopend van binnenuit, konden de twee gehelmde overvallers binnen dringen. Eén overvaller schoot de bij rijder van de geldauto in het onderli chaam. De overvallers gingen er met een geldcassette vandoor, die meer dan een miljoen gulden bevatte. Eén over valler raakte zijn helm kwijt, doordat een bankemployé de helm van zijn hoofd trok. De Leidse politie was overigens op de hoogte van de plannen om een overval te plegen op een vestiging van de NMB. Zowel bij de vestiging aan de Bree straat als bij het hoofdkantoor aan de Rijnsburgersingel werd al enkele dagen voor de overval door de recherche ge post. Hoe dan toch de overval gepleegd kon worden? Een politiewoordvoerder: het posten gebeurt niet het gehele et maal aan een stuk. De overval is ge pleegd op een moment dat er niet ge post werd. eder wl r het tij Fabri^ ■den sc ucties veel •kers eg tot ar een rechi te in omj eid - wore die ooj nauwe (DEN Het kerkbestuur van de Harte- kerk aan de Oude Rijn ligt in de clinch Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de subsidie voor de restauratie van het :1 in de kerk. G.S. liet het kerkbestuur vorig jaar weten dat voor de restaura- geen geld beschikbaar was, omdat de iidieregeling was ingetrokken. Het bestuur vindt echter dat haar aanvraag :n de overgangsregeling valt en daar- wel gehonoreerd dient te worden. De lissie AROB zal binnenkort uitspraak in het conflict. 11977 verzocht het kerkbestuur G.S. om sub- e voor de restauratie van de Hartebrugkerk, i verzoek dat in oktober 1978 werd verleend. conformeerde zich aan het ministerie van CRM dat een maand eerder financiëele steun had toegezegd. De toezegging van CRM en G.S. betrof een bijdrage voor de restauratie van de kerk en de kosten van het in- en uitbouwen van het orgel. In beide subsidietoezeggingen was geen bedrag vastgesteld voor de restauratie van het orgel. De restauratiekosten van de kerk, 1,6 miljoen gulden, worden voor 50% door het rijk betaald, 30% door de gemeente, en 10% door de provincie. De restauratie van het orgel kost twee ton. Op 15 augustus 1980 diende het kerkbestuur een aanvraag in bij de provincie voor subsidie voor de restauratie van het orgel. Het antwoord was echter weinig hoopgevend. In oktober van het vorig jaar lieten G.S. weten dat er geen geld beschikbaar gesteld kan worden, omdat de sub sidieregeling op 17 februari van hetzelfde jaar was ingetrokken. In een overgangsregeling was bepaald dat alleen nog subsidie kon worden ge geven aan verzoeken die voor 17 februari bij G.S. waren ingediend of die voor 17 februari al door CRM waren ingewilligd. Daar het kerkbe stuur pas op 18 juli het fiat van het ministerie ontving viel zij dus buiten de subsidie-regeling en besloot G.S. geen geld beschikbaar te stellen. Voor de AROB-commissie betoogde de heer J.Visser namens het kerkbestuur gisteren dat dat wel waar was maar dat restauratie van het orgel niet los kon worden gezien van de restau ratie van de kerk. „Onze aanvrage voor subsi die van de kerk heeft mede betrekking gehad op de restauratie van het orgel, dat weet G.S. ook", aldus de heer Visser. „Het staat de subsi diegever vrij slechts een onderdeel van onze aanvraag te behandelen, maar dat had men ons dan toch duidelijk kunnen maken". Het kerk bestuur werd bovendien geconfronteerd met ziekte van de orgelbouwer die de restauratie moest taxeren. Hierdoor ging het subsidiever zoek voor het orgel te laat de deur uit. De voorzitter van de AROB commissie, de heer C.R.Swiebel, zei de teleurstelling van het kerk bestuur wel te kunnen begrijpen. „U moet ech ter wel beseffen dat het intrekken van de sub sidieregeling voor ons ook een vervelende en pijnlijke operatie is geweest", aldus de heer Swiebel. Hij zei er evenwel niet om heen te kunnen, dat feitelijk niet aan de eisen in de overgangsregeling was voldaan. De AROB- commissie brengt over enkele weken een ad vies aan Provinciale Staten uit. Ploertendoder (1) Het werken in een supermarkt is niet van gevaar ont bloot. Niet dat men het risico loopt zich dagelijks te snijden aan flessen of dat de pakken suiker met grote regelmaat uit de hoogste schappen komen zeilen. Niets daarvan. Het gevaar schuilt in het gedrag van het koopgrage publiek. De voormalige bedrijfsleider De la Rie van de supergrutter Edah zegt dat gevaar althans aan den lijve te hebben ervaren. En niet alleen hij. Een collega zou thans al met een ploertendoder door z'n winkel stappen. „Om zich te verweren tegen arglistige winkeldieven en anderssoortig gespuis", beweert de ex-Edah bedrijfsleider. Deze heer heeft voortijdig en in overspannen toestand de wijk vanuit 'Noord' genomen omdat zijn filiaal aan de Beatrixstaat door omwonen den geterroriseerd werd. Dat is althans de lezing die de supergrutter geeft. De la Rie is momenteel assistent- bedrijfsleider (in de Beatrixstraat had hij ongeveer de zelfde betiteling, maar dan zonder het voorvoegsel as sistent) in een ander vestiging van het concern. Ploertendoder (2) In de maand mei van het afgelopen jaar werd De La Rie bedrijfsleider in de Beatrixstraat. „In het begin zag het er nog niet eens zo slecht uit. De omzet is nooit wild geweest, maar toch wel acceptabel. Onze klanten kring bleek gaandeweg toch van een niet zo erg best kaliber te zijn. Veel asociale mensen, als ik het zo mag zeggen. Veel werklozen ook," aldus De la Rie in het bulletin „Levensmiddelenmarkt" van 15 januari. Buurtbewoners, met name werklozen, zijn niet be paald blij met de uitspraken van de winkelier, maar dat terzijde. Volgens de ex-bedrijfsleider begonnen de wezenlijke moeilijkheden na de afgelopen zomer, het aantal diefstallen nam wekelijks toe en de klanten werden steeds brutaler. „Het was ongehoord zoals de winkeldieven reageerden. Ze vonden het eigenlijk gek als ik er iets van zei. Ook volgden bedreigingen. Er kwamen bijvoorbeeld wel mensen binnenstormen, met de mededeling, dat volgens hen iemand onredelijk be handeld was. Dan werd gedreigd om de hele zaak kort en klein te slaan als het nog eens zou voorkomen", klaagt De la Rie. Ploertendoder (3) De psychische druk werd de bedrijfsleider (en twee helpsters) na verloop van tijd teveel. Het drietal raak te overspannen en keerde huiswaarts. Onder leiding van de groepsmanager van Edah werden „verse" perso neelsleden ingezet, maar reeds na twee dagen was de maat vol. „Op één dag zijn twee processen verbaal op gemaakt en dat was de druppel, die de emmer deed overlopen. Op 23 december werd de zaak gesloten", al dus De la Rie. De sluiting van het bedrijf stond echter al sedert geruime tijd in het draaiboek van de directie. Dat zou volgens planning ongeveer een maand na de vervroegde sluiting hebben moeten gebeuren. Het klei ne filiaal aan de Beatrixstraat paste niet meer in het Edah-concern. Ploertendoder (4) „De straf, die de dieven krijgen, is natuurlijk een la chertje. Het ergste dat kan gebeuren, is dat men de ge stolen goederen moet terug zetten of alsnog moet beta len", aldus De la Rie, nog steeds in' het blad 'Levens middelenmarkt'. De spreekbuis van Leiden-Noord, de heer J. Vervoorn, heeft een geheel andere visie op de gang van zaken en de werkelijke oorzaak van de slui ting. Ploertendoder (5) „Het is gewoon een doekje voor het bloeden. In de wijk is een grote concurrentieslag aan de gang tussen de EDAH, Nettorama en Simon de Wit. Edah was aan het verliezen. Waarschijnlijk voert de Edah diefstal als excuus aan om zodoende de werkelijke reden het verliezen van de concurrentieslag te verdoezelen. In derdaad is van één persoon bekend, dat hij af en toe bedreigingen heeft geuit. Maar het is niet zo, dat veel mensen dat doen. En wat betreft een zogenaamde dief stal, die „de emmer deed overlopen": dat was toen voor de winkel brood in kratten stond opgesteld en de win kel maar niet openging. Enkele personen hebben toen een brood gepakt met de bedoeling later af te reke nen", aldus Vervoorn. Dat afrekenen lukte niet meer, want de winkel bleef voorgoed gesloten. De rest van het brood is toen maar aan de eendjes gevoerd. Ploertendoder (6) De redactie van Allerleids is er niet in geslaagd de waarheid te achterhalen. Het heeft er echter alle schijn van, dat de bedrijfsleider terecht weer assistent is ge worden. Want wie verzint nu zoiets als een kruidenier die met een ploertendoder in de achterzak vakken loopt te vullen... LEIDEN Enkele fietsers uit de Merenwijk hebben bij de gemeente geprotesteerd tegen de plaatsing van be tonnen paaltjes op fietspa den. De betonnen paaltjes op het fietspad station-IVIeren- wijk zijn inmiddels ver plaatst, nadat fietsende Me- renwijkers, die met vallen en opstaan de binnenstad trachtten te bereiken, de ge meente op de gevaarlijke si tuatie hadden geattendeerd. Een bepaald paaltje heeft het meeste leed veroorzaakt: een betonnen paaltje, dat precies in de ideale fietslijn in het midden van de rechter helft van het rijwielpad stond op gesteld. Het probleem was eveneens, dat het obstakel op generlei wijze werd verlicht. Zodoende merkten fietsende Merenwijkers, die in de don kere ochtend naar hun werk pendelden, de „sta in de weg" niet bijtijds op. Enkele fietsers reden dermate onfortuinlijk tegen het paaltje, dat het niet meer de moeite waard was om de fiets naar de rijwielherstel ler te brengen. Anderen wer den door valpartijen licht ge wond. De gemeente ontving schadeclaims van de gedupeer den. Kort na de ongevallen werden maatregelen genomen. Het paaltje werd vervangen door drie soortgenoten: één ob stakel staat nu verdekt opge steld in het midden van het fietspad en twee stuks zijn aan de zijkanten geplaatst. Dat is zodanig gedaan, dat de argelo ze fietser door een lantaren paal tijdig opmerkzaam ge maakt wordt op de betonnen 'objecten. Desalniettemin zijn de Meren wijkers van mening, dat het ook op andere manieren mo gelijk is om auto's van de fiets paden te weren. Dan is vol gens hen politietoezicht onder meer een vereiste. Andere wensen van de wellicht mi lieubewuste Merenwijkers zijn: verbetering van de uniformi teit in de uitvoering van fiets paden. het verbeteren van het wegdek van de Broekwég, het aanbrengen van scheidingen tussen fiets- en voetpaden op de meer drukke gedeelten van de Broekweg en de fietspaden naar het winkelcentrum, het verwijderen van beplantingen, die het fietspad versmallen en het uitzicht in bochten belem mert en tenslotte het verbete ren van de fietsrelatie met het station, waarbij met name de grote kruising nabij het station lange wachttijden veroorzaakt. Tijdens de vergadering van de verkeerscommissie gistermid dag. onderschreef het VVD- raadslid M. Zonnevylle zelf een in de Merenwijk woonach tig fietser het gevaar van het slechte wegdek van de Broekweg. Vooral als het sneeuwt, zijn valkuilen moei lijk op te merken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3