(Soma Reagan wil zich nog niet binden aan akkoord Spoorwegnet zit in te nauwe jas Beraad vrije zaterdag in Polen vastgelopen AMERIKAANSE GEGIJZELDEN ERNSTIG MISHANDELD NIEUWE STAKINGEN OP KOMST Tekening van Michelangelo ontdekt ikersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - lementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Donderdag 22 januari 1981. 71e jaargang no. 21868 Atoomoorlog „Achter het Nieuws" om 22.25 uur op Ned. II met film „De bom" waarin uitgebreid wordt ingegaan op gevaren van atoomoorlog voor de mens heid. Om 20.45 uur tv-serie „Malu, een vrouw" en om 21.35 uur komische serie „Zeg 'ns AAA". Op Ned. I om 19.30 uur quiz „Ja, natuurlijk" Mist Zwaar bewolkt en op veel plaatsen mist. Minima om streeks twee, middagtempera- tuur rond vijf graden. Weinig Zon óp 08.32, onder 17.11 uur. Scheveningen hoogwater 04.51 en 16.57 uur, laagwater 00.41 en 13.10 uur. \derlandse boer at er goed op NRIJP De boer slaat een figuur in Nederland. Ruim wart van de doorsnee Neder- van 15 jaar en ouder vindt sympathiek. In het rijtje onder- timmerman, machineban- ker, winkelier en computerpro- meur neemt hij een eervolle plaats in met een sympathie van 79 Een even hoog per- ge Nederlanders vindt dat de bijdraagt tot instandhouding het landschap en 62 beoor- hem als milieu-vriendelijk. Dat uit een opinieonderzoek, dat ederlandse stichting voor statis- ïeeft gehouden in opdracht van Nederlands Zuivelbureau. Kunstgebit op naam ROTTERDAM De tandartsen in dienst bij de stichting tandheel kundige centra in Rot terdam gaan op ver zoek de naam van de patiënt in het kunstge bit aanbrengen. Het komt volgens de tand artsen steeds vaker voor dat mensen vra gen om deze vermel ding. Ze vinden dat dit van belang kan zijn bij identificatie van slacht offers bij rampen. De vliegramp bij Tenerife heeft hiertoe een aan zet gegeven. Edward en Joan Kennedy gaan scheiden Edward en Joan Kennedy de afgelopen zomer, tij dens de verkiezingscampagne voor de Democrati sche presidentskandidatuur. WASHINGTON Edward Kennedy en zijn vrouw Joan hebben besloten definitief een punt te zetten achter hun bijna 23-jarig huwelijk. Het echtpaar leefde al enige jaren gescheiden van el kaar. De afgelopen zomer heeft Joan Kennedy haar man nog vergezeld tijdens diens mislukte race om de Democratische presidentskandida tuur. In een verklaring zeiden Edward en Joan Kennedy, dat zij met begrip van de kinderen en na uitvoerig (pastoraal) advies tot hun besluit zijn gekomen. De wettelijke scheidingsprocedure zal over enige tijd be ginnen. Joan Kennedy blijft wonen in Boston, waar zij naartoe verhuisde toen zij een periode van depres sies en drankproblemen had overwonnen. Edward Kennedy gaat weliswaar in McLean in de staat Vir ginia wonen, maar zal volgens jaar toch streven naar een herverkiezing als senator voor zijn „thuisstaat" Massachusetts. LICHTE SIGARET „EVEN SCHADELIJK' DEN HAAG De commissie beperking tabaksver bruik bestudeert thans een onlangs verschenen Amerikaans overheidsrapport, waarin de „lichte" si garet aan de kaak wordt gesteld; deze hoeft helemaal niet gezonder te zijn en wordt ook in grotere aantal len gerookt. In Nederland komt daar bij dat op de pakjes niet staat vermeld welke (mogelijk schadelij ke) toevoegingen (aroma's) een lichte sigaret bevat, omdat de sigarettenindustrie zijn recept niet wil prijsgeven. Deze maand start de stichting volksgezondheid en roken in opdracht van het ministerie een campagne roker niet-roker. De actie is toegespitst op het ro ken in de werkkring: bedoeling is dat tussen wel- en niet-rokers afspraken worden gemaakt. 75 van de Nederlanders vindt dat er met niet-rokers te weinig rekening wordt gehouden. Oproep aan buitenlanders: Verlaat Kaboel NEW DELHI Westerse am- bassades in de Afghaanse hoofdstad Kaboel hebben alle buitenlanders die geen diplo maat zijn opgeroepen Afghani stan te verlaten, nu is gebleken dat buitenlanders niet meer vei lig zijn voor de kogels van de verzetstrijders. Ook circuleren er brieven, waarin buitenlan ders wordt aangeraden te ver trekken. Sinds enkele dagen wordt in Kaboel weer regelma tig gevochten tussen Russische en Afghaanse soldaten en de guerrillastrijders. 35 35 35 WASHINGTON De nieuwe Amerikaanse regering van Ronald Reagan heeft gisteren geweigerd zich te ver plichten om de voorwaarden te vervullen van de over eenkomst met Iran tot vrijlating van de 52 Amerikaanse gijzelaars. De regering-Reagan wil zich niet binden aan het vervolg, zonder een kans te hebben gehad de overeenkomst uitge breid te bestuderen, aldus de nieuwe woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Met de bestudering van het akkoord zullen enkele dagen gemoeid zijn. Op een vraag aan de woordvoerde of wel licht bepaalde onderdelen van het akkoord zouden wor den afgewezen verklaarde deze dat „op dit moment het voornemen is deze aspecten zeer nauwkeurig te bestude- Er is in Amerika veel kritiek losgekomen op het akkoord tussen Iran en de VS dat, zo is gisteren gebleken, het voor de gegijzel- len en andere Amerikaanse burgers onmogelijk maakt smarte- ;eld te eisen. Het is een van de tien presidentiële bevelen die ex- resident Carter dinsdag nog voor zijn aftreden bekendmaakte, n zijn bevel kondigt Carter aan dat de minister van financiën oorschriften zal laten uitgaan, die iedere persoon zullen verbie den voor een Amerikaanse rechtbank tegen Iran een eis tot schadevergoeding in te dienen in verband met de gijzelneming of schade aan Amerikaans eigendom. Een aantal van de gegijzelden zou .het ex-president Carter toen hij gisteravond samen met oud-minister Muskie een bliksembe zoek bracht aan Wiesbaden ernstig kwalijk hebben genomen dat het financiële aspect niet beter was geregeld. Ook uitten sommi ge gegijzelde diplomaten kritiek op de wijze waarop Carter de gijzelaffaire heeft behandeld. In een officiële verklaring beschuldigden de Verenigde Staten Iran er gisteren van sommigen van de 52 Amerikaanse gijzelaars ernstig te hebben mishandeld. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken hebben artsen in het militaire hospitaal, waar de ex-gegijzelden zich nu bevinden, bewijzen gevonden van ernstige mishandeling bij een aantal van hen. Zo werden de gegijzelden onder meer herhaaldelijk be dreigd door fictieve executiepelotons. Bovendien werden ze gestraft voor de mislukte militaire reddingspoging van april vo rig jaar. De Amerikaanse gijzelaars zullen waarschijnlijk nog minstens vier tot vijf dagen in het Amerikaanse militaire hospitaal in Wiesbaden blijven, alvorens naar- hun familieleden in de VS te rug te keren. Familieleden van de gegijzelden is dringend aan geraden te wachten op hun verwanten in de Verenigde Staten. De ex-gegijzelden zullen de komende dagen aan een uitgebreid medisch en psychologisch onderzoek worden onderworpen. Pagina 9: Gijzelaars geestelijk en lichamelijk mishandeld Familieleden voorbereid op emotionele hereniging Relaas ex-gijzelaar Richard Queen Amerikaanse TV-giganten kwamen handen te kort t i Oud-president Carter bezocht gisteren als speciale afgezant van president Reagan de gijzelaars in Wiesbaden. Hier begroet hij de voormalige Amerikaanse zaakgelastigde Bruce Laingen met wie hij een emotionele ontmoeting had. Met de aanschaf van het materieel is het bij de NS beter gesteld. Er komen 48 locomotieven van bovenstaand type bij. Ook het aantal intercitytreinen wordt uitgebreid: acht nieuwe per maand. Ze zullen o.m. worden ingezet op de lijn Den Haag - Venlo - Keu len. PRESIDENT-DIRECTEUR NS: UTRECHT Het groeiend aantal reizigers de laatste drie jaar 12,5 procent méér bezorgt de Ne derlandse Spoorwegen naast hogere inkomsten ook grote problemen. Als de groei doorzet, dat wil zeg gen als de reizigers gezamenlijk meer dan 9,2 mil jard treinkilometers afleggen (en de kans dat zulks dit jaar of volgend jaar gebeurt is levensgroot) dan loopt het spoorwegverkeer onherroepelijk vast. Deze voorspelling deed gisteren de president-direc teur van de NS, drs. L. Ploeger, in zijn nieuwjaars rede. Door knelpunten in het spoorwegnet kan de dienstregeling na melijk onvoldoende worden aangepast en voor het verlengen van de treinen ontbreekt het materieel. De treinen zijn overvol en daardoor vergt het in- en uitstappen te veel tijd. De vertra gingen die op die manier ontstaan, „vreten door", omdat de in frastructuur (de „ruimte" op het net) te krap is om de onderlin ge afhankelijkheid van de treinen kleiner te maken. Als de kri tieke grens van 9,2 miljard reizigerskilometers wordt bereikt, zullen wellicht in de drukke uren reizigers op de perrons moe- j ten worden achtergelaten. Enig soelaas biedt misschien het in- zetten van vijftig a honderd „dubbeldekkers" omdat daarmee de vervoerscapaciteit wordt vergroot, aldus Ploeger. Opheffing van de knelpunten kost jaren. Het omhoogbrengen j van het traject Leiden Mariahoeve en het vierspoors maken I ervan kost tien jaar en 85 miljoen. Vier in plaats van twee spo- i ren tussen Den Haag en Rijswijk kost 30 miljoen en zeven jaar. JAAR GELEPEM WAS ik\ l-* NO<b A opinieonderzoek heeft uit- zen dat de Nederlander oer nu sympathieker vindt n 1957. \sfokkers en kalvermes- omen er het slechtste af. )rocent vindt dat de boer aagt tot de schatkist; 29 it dat-ie alleen maar geld 62 procent wordt de boer milieuvriendelijk be- uwd. WARSCHAU De be sprekingen tussen het vrije Poolse vakverbond en de Poolse regering over de vrije zaterdag zijn mislukt. Dat bete kent dat twee aangekon digde stakingsacties van vier uur in twee grote Poolse steden zullen doorgaan. Voorts zijn 2000 gevangenen in een gevangenis bij Warschau in hongerstaking ge gaan, omdat zij evenveel voedsel eisen als de poli tiehonden krijgen. Zes uur lang hebben vertegen woordigers van Solidariteit, onder aanvoering van Lech Walesa met de regeringsdele gatie, onder leiding van vice- premier Kopec gepraat. Na af loop van het gesprek, dat in een nogal gespannen sfeer ge houden is en waaruit premier Pj.'ikowski halverwege wegge lopen is, werd gezegd, dat Soli dariteit de deur voor een nieu we gespreksronde niet geslo ten had. Solidariteit had graag gezien, dat de regering de komende zaterdag als „vrij" zou aan merken, zodat meer tijd zou vrijkomen voor verdere be sprekingen, maar Warschau was onverbiddelijk. In de ste den Gdansk en Bydgoszcz gaan de waarschuwingsstakin gen van vier uur voor morgen door; de kans is verder groot, dat ook het vervoer in War schau plat komt te liggen en dat in zo'n 37 fabrieken het werk enige tijd wordt stil ge legd. De hongerstaking in de Bialo- leka Dworskagevangenis bij Warschau is al drie dagen oud. De hongerstakers wensen een zelfde behandeling als de poli tiehonden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. LONDEN Een grote teke ning van Michelangelo is in Zwitserland ontdekt en als authentiek bevonden. Dit heeft een expert van het Londense kunstveilinghuis Christie gisteren meege deeld. De laatste tekening van Mi chelangelo die enkele jaren op een openbare veiling werd aangebeden, bracht omgere kend bijna 800.000 gulden op. Vrijdag as. weer op®1' (f^los Gauchos Molenstraat 26, Den Haag. Voormalig Noordiers politicus vermoord BELFAST De Noordierse politie en Britse militairen hebben gisterenavond een hevig vuurgevecht geleverd met de mensen die naar alle waarschijnlijkheid kort daarvoor een voormalig Noordiers politicus en diens zoon vermoord hadden. Het gaat om de 86-jarige Sir Nor- man Stronge, van 1954 tot 1969 voorzitter van het ont bonden regionale parlement van Noord-Ierland en diens zoon James. Nadat berichten over explosies bij het kas teel van Stronge de politie hadden gewaarschuwd. raakte deze na de vondst van de twee lijken in een he vig vuurgevecht gewikkeld met naar men aanneemt le den van de IRA. De schut ters 'wisten over de grens met de Ierse Republiek te ontkomen. Na tien uur gered uit beschadigde duikerklok LERWICK In een olieveld in het Britse deel van de Noord zee zijn gisteren twee duikers gered, nadat zij tien uur lang op een diepte van 13 meter in een beschadigde duikerklok, waar* van de „levenslijn" was gebroken, opgesloten hadden gezeten. De duikers hebben zich al die tijd in het leven gehouden met noodpakken en een verwarmingsapparatuur aan boord van de klok. Zij werden tenslotte gered met behulp van een andere dui kerklok. Zij konden toen hun vaartuig met ademhalingsappara ten verlaten. Het ongeluk heeft zich voorgedaan in het Thistle- veld, ruim 200 km ten noorden van de Shetlandeilanden. Schreeuwend tekort aan personeel op kleine scheepswerven DORDRECHT De kleine scheepswerven in ons land zitten te springen om personeel. Volgens de scheepsbouworganisatie Ce- bosine in Delft zijn er een paar duizend vacatures; een gevolg van het feit dat het afgelopen jaar voor ruim vier miljard gulden aan orders is verkregen. Daardoor is de werkgelegenheid voor minstens een jaar gegarandeerd. Voor de werven is het verkrij gen van personeel uiterst belangrijk. Vorig jaar moest de werf Schouten in Muiden dicht ondanks een welgevulde orderporte feuille. Oorzaak: geen personeel onv tje orders te verwerken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1