gegijzelden werden geestelijk ^n lichamelijk gemarteld p Zelfs de tv-giganten kwamen handen tekort jmilieleden ^$orbereid op •«jiotionele Tctepreniging I „ZO'N GEKKENHUIS NOG NOOIT MEEGEMAAKT' Relaas ex- gegijzelde Richard Queen Iran huldigt en bedankt bezetters ambassade fENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 JANUARI 1981 PAGINA 11 BADEN De 52 Ame len die zo lang in Iran i vastgehouden waren J het onderwerp van llijke en lichamelijke ling, in een veel ernsti- ate dan tot nu toe be- ivas. Zo werden ze her- lelijk bedreigd door tve executiepelotons". Iidien werden ze )ft voor de mislukte reddingspoging 3pril vorig jaar. 'bekend geworden tijdens iezoek dat ex-president y kr Carter gisteravond laat |e Amerikaanse diploma- Ï(i Wiesbaden bracht. In (corte toespraak op de laven van Frankfort, hadat hij de voormalige ars had ontmoet, zei dat „duidelijk is gewor- öat de Amerikanen in gem^ee] slechter zijn behan- drop dan tot nu toe bekend Ie afuQe daden van onmense- rkeer^d. begaan door Iran te- ■egen ,nze landgenoten, zullen iffeurs^ynnen worden geduld, tuur. zo voegde hij eraan toe, VenloJ beden die in Iran ver- s een [ordelijk waren voor en aaim'sdaden, moeten naar n vracrnen'n& worden veroor- hun b door allen die de wet eze ff^'Sen en door alle fat- :aar rnensen op deze we- lnautore hebben onder afschu- s nietfe omstandigheden moe- nden ven d'e nooit zullen wor- ergeten", aldus Carter, t Amerikaanse militaire aal in Wiesbaden had- iav< den de ex-gijzelaars Jimmy Carter even enthousiast ver welkomd als ze zelf een aantal uren tevoren waren verwel komd. De ontmoeting was zo emotioneel met veel han denschudden, omhelzingen en tranen dat Carter twee maal zo lang bleef dan aan vankelijk was voorgenomen. „Mijn eerste daad was elke vrijgelaten Amerikaan afzon derlijk de hand te schudden en te omhelzen met diepe emo ties", aldus Carter voordat hij terugvloog naar huis. „Ik ver telde hun dat de gedachten van het Amerikaanse volk naar hen waren uitgegaan, dat ons land verenigd was als nooit tevoren in de geschiede nis, vanaf hun gevangenne-, ming door de Iraanse terroris ten en de hele tijd gedurende deze verachtelijke daad van barbaarsheid". Volgens woord voerder Jody Powell waren er tranen in Carters ogen tijdens de gesprekken met de ex-gij zelaars. Geestdriftig Dezen hadden Carter een geestdriftig welkom bereid vanaf de balkons van het hos pitaal in de vrieskou. Enthou siast hadden ze hem toege juicht toen hij aankwam in het gezelschap van ex-vice-presi- dent Walter Mondale, van de voormalige ministers van bui tenlandse zaken Edmund Mus- kie en Cyrus Vance en nog en kele voormalige functionaris sen. „Dank aan God en Jimmy dat ze thuis zijn" stond te lezen op één van de spandoeken die de menigte buiten bij zich droeg. „We houden nog steeds van je, meneer Carter", was een ander opschrift. De voor malige Amerikaanse president bracht speciaal dank aan de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en andere Westduitse functionarissen, die, zo zei hij, „ons hebben ge holpen op een wijze die ik nooit aan de wereld zal kun nen onthullen". Schmidt had Carter op het vliegveld van: Frankfort opgewacht en was met hem naar en van het hos pitaal gereden. Ondanks het grote enthousias me en de ontmoeting met Car ter, was het voor de Amerika nen op de eerste dag van vrij heid een dag om bij te komen, om in bed te liggen, om hun Zeker vier van de 52 uit Iran vrijgelaten Amerikaanse gijzelaars hebben verklaard, tijdens hun gevangenschap te zijn mishan deld. Van links naar rechts Duane Gillette, Leiand Holland, Mal colm Kalp en John McKeel vertelden in telefoongesprekken met familie in de Verenigde Staten, dat het zwak uitgedrukt is de Ira- niërs „barabaren" te noemen. familie te bellen. Enkelen spraken ervan geslagen te zijn of maandenlang in eenzame opsluiting te hebben doorge bracht. Allen hadden het, om met één van hen te spreken, „groots gevonden om weg te komen uit de waanzin van Iran". Van bezoekers aan de ex-gijze- laars in Wiesbaden werd ver nomen dat zij waren gestraft voor de situatie in de woestijn geestelijk gestraft. „Met de situatie in de woestijn werd bedoeld de mislukte Ameri kaanse reddingsactie van april vorig jaar, waarbij in een Iraans woestijngebied acht Amerikanen de dood vonden, lang voordat ze Teheran had den moeten bereiken. Enkele gijzelaars kregen te horen dat ze elke keer zouden worden gestraft als de Amerikanen iets positiefs voor hen zouden doen". Oud-minister Edmund Muskie vertelde in Frankfort desge vraagd, dat er ook na de ver klaringen over martelingen van de gijzelaars „geen sprake van is dat de Verenigde Staten terugkomen van de akkoorden die ze hebben getekend om de vrijlating te verkrijgen. De Verenigde Staten achten zich gebonden aan dit internationa le akkoord", aldus Muskie. Lloyd Cutler, voormalig juri disch adviseur van het Witte Huis, voegde daaraan toe: „Elke regering die van dit ak koord terugkomt, zou haar in ternationale verplichtingen schenden". m >ol ien" vondc sgekol inderr te ovtj Hogei noede« onze correspondent Dick Toet) eloopM 1 de, HINGTON "Als de gemeen- ?mers I hier alles gaat doen, wat ze in >p var! hebben, zal onze zoon hier nog en. Dj moeten zitten". De ouders van n vieant Subic in Redford (Michigan) [e opleiiiet de enige familieleden van de amensivrijde Amerikanen, die met nog- wordefnengde gevoelens naar de naaste n verpnst kijken. Na de eerste onpeil- xamen vreugde beginnen de meesten n vahen zich op de ongetwijfeld emo- dverkUe hereniging voor te bereiden. 2 studte Kennedy, echtgenote van eco- rschillt Moorhead Kennedy, die tijdens 'tijd dechts drie maanden durende eco- e dagsche missie in de voormalige tfkaanse ambasade door de ge lenissen werd overvallen, denkt je hereniging niet zonder proble- intvanjzal verlopen. "Het is allemaal zo tusserWstelbaar. Allemaal hebben we DO uu|i en dan gewankeld. Het zal wel 07"hduren voordat we weer helemaal ir spet been zijn", aldus mevrouw Ken- word^ die de afgelopen veertien maan- og navaak als woordvoerster van de p familieleden is opgetreden. irine Keough, wier echtgenoot on- ijzer was aan de Amerikaanse II in Teheran en die tijdens een be- e aan de ambassade door de bezet- verd verrast: "Ik heb vijftien maan- voortdurend geprobeerd mijn emo- [nder controle te houden. Ik weet ^g niet hoe ik die opgekropte gevoe- ïoet ontladen". erst wat ik zal doen als ik Richard •eken krijg?", zegt Dorothea More- "ik denk dat ik vijf minuten zal en dan 24 uur aan een stuk zal Margarite German, wier echtge- •as vijf weken als financieel expert ambassade werkte toen de overval oltrok, gelooft dat het het beste iedereen zou zijn, zo snel mogelijk I naar het normale leven terug te p. De meeste deskundigen geven gelijk. Links: In Chi cago werden uit vreugde over de afloop van de gijze ling 10.000 gele balonnen in de lucht ge laten. Gisteren was het in Chi cago de „Dankdag voor de vrijla ting van de gij zelaars". Rechts boven: Op de Lucht haven van Frankfort werd Jimmy Carter onder meer ontvangen door Bonds kanselier Hel mut Schmidt. Rechts: Grote vreugde in de gezinnen van de gijzelaars. Door de aan wezigheid van omroepen in huiskamers van familiele den van gijze laars konden miljoenen kij kers hun blijd schap meebe leven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiim iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiii blo find op de ervaringen van de 82 be- iiingsleden van het Amerikaanse heschip Pueblo, die 13 jaar geleden laanden in Noordkoreaanse gevan- thap verbleven, staan de 52 Ameri- n flinke problemen te wachten. Een I aantal wist de beproeving in 1-Korea goed te verwerken, som- zeggen zelfs er een grotere inner- kracht aan overgehouden te heb- Een aantal kampt na dertien jaar iteeds met grote problemen. Bijna aal hebben ze gezegd, dat hun le- na de elf bittere maanden nooit hetzelfde is geweest. De meesten ;n hun marinepakken na korte of fere tijd defintief aan de kapstok ge en. Enkele van de bemanningsle- hebben de gegroeide verbittering meer van zich af kunnen zetten, ivan hen pleegde niet lang na zijn jding zelfmoord. ïste remedie voor de 52 ex-gegijzel- volgens een van de Pueblo-men- lat zij zo snel mogelijk terugkeren leen normaal leven en de druk van jubliciteit trachten te ontlopen. "Ik pf dat als wij die kans gehad hadden, pllemaal beter af zouden zijn ge it", aldus Bucher. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WASHINGTON Op de dag dat het grootste Amerikaanse drama sinds Vietnam en Watergate tot een einde kwam en tezelfdertijd een kerverse president met de be lofte van „een tijdperk van natio nale vernieuwing" een glimpje hoop op een zonniger toekomst verschafte, kwamen zelfs de gro te Amerikaanse tv-bedrijven manschappen en materiaal te kort. Met technici en verslagge vers in Algiers, Wiesbaden en bij zeker twintig van de families van de gegijzelden, met een leger van 2.000 man op de been om de inhul- digingsacti viteiten centimeter voor centimeter te verslaan, met ploegen die met oud-president Carter meereisden naar Plains, en een ploeg op elk van de acht Reagan-galabals, raakte ook het onuitputtelijk lijkende arsenaal van ABC, CBS en NBC uitgeput. Slechts door te woekeren met mensen en materiaal bleven de networks op de been maar, zo verzuchtten ook de meest geharde veteranen: „Zo'n gekkenhuis heb ik mijn hele leven nog niet mee gemaakt". In Europese ogen nog al eens over dreven patriottisme is de Amerika nen over het algemeen niet vreemd. Ze mogen er dan niet dagelijks mee te koop lopen, maar als ze de gele genheid wordt geboden komt de liefde voor vlag en vaderland er met grote golven uit. Dinsdag 21 ja nuari was wat dat betreft voor mil joenen Amerikanen een dag om nooit te vergeten. Tegen de achter grond van hun eigen muziek, don derende saluutschoten, galmende kerkklokken en met de al zo ver trouwd geworden veelbelovende re toriek van de nieuwe president in de oren, lieten de Amerikanen de zorgen van alle dag van zich af val len. „Ik ben er Jrots op Amerikaan te zijn", lieten ontelbare Amerika nen weten. Ronald Reagan kon zich geen bete re start wensen. Opeens leken de overdadige festiviteiten, de inhuldi gingsgarderobe van 25.000 dollar van first lady Nancy en de aanvoer van met goudbehangen sterren uit Hollywood en Las Vegas heel ge past. Jimmy Carter, mede door de gijzelingsaffaire het mikpunt ge worden van vaak bijtende kritiek, kreeg op een dag meer loftuitingen te verwerken dan in de 1.461 dagen ervoor. De vreugde was overigens niet ge heel onverdeeld. Sommigen Ameri kanen zeiden in de eerste plaats kwaad te zijn over de door de Ira-, nezen opgelegde beproeving. Hier en daar weerklonk zelfs de oproep om die barbaren er ook nog flink van langs te geven. Er waren natuurlijk ook de meer praktische verontwaardigingen. Zoals van de man die bij het Ken nedy-centrum in Washington arri veerde temidden van een hevig op getutte familie om daar zijn kaartjes voor een van de galabals af te ha len. Al weken geleden had de man 2.000 dollar voor dat doel overge maakt. De kaartjes waren er niet, de zaal was al overvol en met de be lofte dat zijn geld zou worden terug gestuurd kon hij vertrekken. De boze man stelde er een andere be lofte tegenover: „Als jullie maar niet denken dat ik ooit nog op Rea gan stem". En er waren zelfs Amerikanen, die geen enkele opwinding voelden op wellen. „Ik ben wel blij, maar opge wonden kan ik er niet van worden. Die hele zaak is van het begin af aan verkeerd behandeld", zei er een. En een hotelmanager in Was hington zei: „Het is fantastisch hoor, maar het is zeker niet zoals het ein de van een Tweede Wereldoorlog. Toen ging iedereen de straat op, werd overal champagne gedronken, mensen omhelsden elkaar. De men sen zijn nu in een veel rustiger ju belstemming". Weer andere waren in de eerste plaats bezorgd. „Ik hoop dat ze die arme mensen en hun familie een beetje met rust laten. Zoals de tele visie elke emotie van sommige fa milieleden registreerden. Onsmake lijk", zei een oudere Washingtonse dame. De verleiding voor de ex-ge gijzelden zal groot worden. Contrac ten van uitgevers tot bedragen met vijf nullen liggen al gereeed. Zelfs Hollywood heeft hier en daar al de voelhorens uitgestoken. Zei een broer van een van de bevrijde mari- niers:„Als mijn broer wil, kan hij voor de rest van zijn leven op va kantie gaan Richard Queen, die al vorig jaar wegens ernstige ziekte uit de Amerikaanse ambassade in Teheran was vrijgelaten - hij heeft 250 dagen in gijzeling gezeten - tezamen met zijn moeder voor hun huis in Lincolnsville. NEW YORK Bijna vijf maanden van hun gevangen schap in Iran hebben Richard Queen en enkele andere Amerikaanse gijzelaars opgesloten gezeten in een kel derruimte zonder ramen. Zij mochten niet praten en kregen slechts 20 minuten per week frisse lucht. In een vraaggesprek voor de televisiemaatschappij CBS deed Queen voor het eerst sinds zijn vrijlating in juli relaas van zijn 250 dagen durende gevangenschap. Queen werd de vorige zomer vrijgelaten nadat bij hem multiple sclerosis was ontdekt, een ziekte die het ze nuwstelsel aantast. Ondermeer vertelde hij van een bizarre nacht in de kel dergevangenis, die de gijzelaars later als „de nacht van de Gestapo-inval" aanduidden. De inval deed zich begin fe bruari voor rond een uur of een in de morgen. „Eerst sloten zij de metalen deur af die de ene groep van de andere scheidde. Vervolgens openden zij de deur en kwamen zij met witte maskers op binnen. Zij droegen ge- vechtskleding en wapens, automatische geweren". Bevelen schreeuwend, duwden de bewakers de gijzelaars in een grote ruimte, waar zij tegen enkele muren werden opge steld. „Toen zij de eerste groep naar binnen duwden, moest iedereen op de grond gaan liggen, maar een van ons, Do nald Sharer, riep: „Mij zal je staande moeten neerschieten, niet liggend". En hij vertikte het om te gaan liggen Ook Queen dacht dat zijn laatste uur had geslagen. „Het was doodstil en toen hoorde ik het metalige geluid van het ontgrendelen van de geweren ik begon een schietgebed. De gijzelaars werden een voor een naar een kleine kamer gebracht, waar zij tot op hun ondergoed werden uitgekleed en gefouilleerd, terwijl een andere groep naar onze kamers ging en daar alles vernielde. Vervolgens werden wij een voor een naar onze kamers teruggebracht". Queen zei nooit aan de weet te zijn gekomen wie de indringers wa ren, noch de reden voor de inval. „Het was misschien al leen maar een terreurtaktiek". Opgesloten De eerste vijf dagen werd Queen in de ambtswoning van de ambassadeur vastgehouden. „Er waren toiletten, je moest toestemming vragen om naar het toilet te gaan. Maar toen waren wij aan stoelen vastgebonden. Met het gezicht naar de muur. Op een nacht werd ik met enkele anderen opgehaald en naar het consulaat teruggebracht". Daar werd hij met 25 tot 30 anderen in een grote ruimte opgesloten. „Er waren geen stoelen en de eerste paar dagen hadden wij geen bed. We sliepen gewoon op de vloer. La ter werden matrassen gebracht". De handen van de gijze laars waren geboeid en er mocht niet gepraat worden. „Wij kregen een paar boeken en dat was onze - althans mijn redding". Eind november 1979 werd Queen overgebracht naar de kelder, door de gijzelaars later „Mushroom inn" (champignonkelder) genoemd. Hij bleef daar tot half maart 1980. „Er waren geen ramen. Het was alsof je in een graf kelder zat. Je wist volstrekt niet wat er gebeurde". Of schoon praten verboden was, zei Queen op fluistertoon ge sprekken te hebben gevoerd met zijn kamergenoot Joe Hall. Om de drie dagen mochten de gevangenen een douche nemen. „Wij werden ongeveer eens per week gelucht. Wij werden naar een zeer klein erf naast de ambassadeurswoning ge bracht en mochten daar ongeveer 20 minuten per week oe feningen doen en de zon zien en het verkeer horen en de vogels". Alhoewel hij aanvankelijk vol vertrouwen was dat zijn gevangenschap slechts korte tijd zou duren, zei Queen dat zijn moreel na een maand inzakte en „zeer diep" zonk. Kerstmis bracht echter nieuwe hoop toen hij van bezoe kende geestelijken hoorde dat het Amerikaanse volk bij duizenden kaarten naar de gijzelaars stuurde. „Ofschoon ik er nooit een heb ontvangen betekende de wetenschap dat al deze kerstkaarten werden gezonden veel", zei Queen. „Later kreeg ik wat posten men zei dat dit de eerste keer was dat de Amerikanen zo verenigd leken sinds Pearl Harbor". Volgens hem heeft de 444 dagen du rende gijzelingscrisis tenminste een goed ding opgeleverd: „Dat het land als een volledig eensgezinde groep optreedt. Ik denk dat dat voor mij de 250 dagen die ik in Teheran heb doorgemaakt meer dan goed maakt". LONDEN De voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsanjani, heeft gisteren de militante studenten die de Amerikaanse diplomaten 444 dagen in gijzeling hebben gehouden, bedankt voor hun actie. Radio Tehe ran sprak in dit verband over een „keerpunt" in de Iraanse geschiedenis. De meeste lof was echter wegge legd voor ayatollah Khomeiny, in wiens naam de gij zeling werd uitgevoerd. Volgens radio Teheran heeft Khomeiny „als een wereldleider gehandeld met zijn begeleiding van en aanwijzingen voor de moslimstu denten, het Iraanse volk en het Iraanse parlement". Het bureau van de Iraanse president Bani-Sadr gaf intus sen een verklaring uit, waarin werd ontkend dat de presi dent in de laatste fase van de onderhandelingen over de vrijlating van de gijzelaars aan de gesprekken heeft deel genomen. Eerder had de Iraanse onderhandelaar Nabavi zich in deze zin uitgelaten. Nabavi sprak verder over de afloop van de gijzelingszaak als „een Iraanse overwin ning". Hij zei dat de VS, dat door Iran altijd als aartsvijand beschouwd zal blijven worden, „op de knieën is gegaan". Ayatollah Khomeiny, die gisteren een oproep tot eenheid aan zijn landgenoten deed, heeft met geen woord over de afloop van de gijzelingszaak gerept.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11