Leegstandwet gaat het halen bNS-tarieven blijven rvoorlopig gelijk jeen strafvervolging wegens adviezen nzake zelfdoding Besparing van drie miljard mogelijk in bejaardenzorg Kamer verlengt dienstverband uitzendkrachten tot vier maanden Velen tobben nog lang met gevolgen van verkeersongeluk :amer ergert zich aan plan minister Binnenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 1981 PAGINA 9 jfde ig wo Jrtaai tippen s natjEN HAAG Het CDA is (zij het iorlopig) tegen een extra verhoging ,n de treintarieven, evenals de oppo- Yytie, omdat men vindt dat Tuijnman :t oplossen van knelpunten in het ilnet kan financieren uit de meerop- engst van de kaartverkoop van de S in 1980 (70 miljoen gulden extra), laarvoor heeft de minister, zo stelt het i DA, geen extra tariefsverhoging no- Blijkt echter later dat het wegwer- i van de knelpunten niet zonder ta- efsverhoging gefinancierd kan wor- n^n dan valt er met het CDA wel weer praten. De Kamer nam gisteren een jtie van het CDA aan de NS tariefs verhoging per 1 mei achterwege te la ten. Een en ander bleek gisteren in de Kamer naar aanleiding van twee brieven van Tuijnman aan de Kamer. Namens de PvdA noemde woordvoerder Castncum de mededelingen van Tuijnman over de extra tariefsverhogingen alsmede bezuini gingen bij het streekvervoer voor een be drag van 57 miljoen gulden „onthutsend" en niet te rijmen met het beleid het open baar vervoer juist te stimuleren. Namens het CDA wees woordvoerder P. Cornelissen een verhoging van de NS-ta- rieven af, omdat de NS dit jaar maar voor vijf miljoen aan het railnet kan verbete ren. Het CDA wil danook eerst het inves teringsplan van de NS voor de komende jaren in de Kamer bespreken voordat men in kan stemmen met de extra tariefs verhoging. Als mogelijke besparingen wees Cornelissen op aanpak van zwartrij den en vandalisme evenals een snellere afdracht door de PTT van opbrengsten uit de verkoop van strippenkaarten. Tuijn man wees deze suggesties af. In zijn antwoord stelde Tuijnman van de tariefsverhogingen geen afstotende wer king te verwachten op het aantal reizi gers. Dit mede omdat de autokosten veel sneller stijgen dan de tarieven van het o- penbaar vervoer. Onderzoek naar echtpaar sijbrandij afgesloten mz <L aar d ur. I ekki is gi: gestii ring exf' EEUVVARDEN De aofdofficier van justitie in Jeeuwarden heeft besloten strafvervolging te be- innen tegen het echtpaar jbrandij in Vinkega, dat 'viezen verstrekt inzake ilfdoding. olgens de hoofdofficier heeft onderzoek niet voldoende inknopingspunten opgele- dig gemaakt aan „hulp bij zelf moord", wat verboden is vol gens artikel 294 van het wet boek van strafrecht. Begin 1980 werd door de rijksrecher che een zeer uitgebreid onder zoek ingesteld naar de activi teiten van het echtpaar, dat het zogenoemde „Centrum voor Vrijwillige Euthanasie" beheert. Dat onderzoek con centreerde zich op de betrok kenheid van het echtpaar bij de zelfdoding van twee' perso nen, die vóór hun dood bij het centrum te rade waren ge gaan. Gebleken is, aldus de hoofdofficier, dat in de onder zochte gevallen niet van aan zetten tot zelfmoord" in de zin van de wet kan worden ge sproken. „Veeleer houdt het echtpaar de consequenties voor ogen, alvorens de weg tot zelfdoding te wijzen", aldus de offcier. ioreca erwacht ïgenspoed }EN HAAG De horeca tt geen gemakkelijk jaar ;emoet. De kosten zullen ;rk stijgen, terwijl de om it niet echt zal toenemen, zelfs zal dalen. H p yilit heeft de voorzitter van het VO< ;drijfsschap horeca, drs. F. J. ijsten, vandaag in Den Haag erklaard op de bestuursver- evil adering van het bedrijfs- tot ihap. De voorzitter voorzag een toeneming van de eldorhzetten, maar volgens dragem zullen deze onvoldoende j jn om de kostenstijgingen bij benen. Een vooral door rijsstijgingen veroorzaakte roei van de geldomzet biedt nmers geen soelaas. Daarvoor een verruiming van de istmarges nodig, maar deze ggen door het prijsbeleid en e concurrentie zwaar aan anden. Nijsten maakt zich erder grote zorgen over de fi- anciering van de bedrijven. lij verwacht dat de toenemen- e onzekerheid de leveran- iers minder scheutig zal ma- en met het toestaan van leve- mcierskrediet. Ook de ban en zullen steeds gereserveer- er zijn bij het verlenen van redieten, zo meent de horeca- oorzitter. vereniging bejaardenoorden: UTRECHT Door een betere verdeling van bejaarden over de ziekenhuizen, verpleegtehuizen, verzorgingstehuizen en dergelijke is een besparing mogelijk van bijna drie miljard gulden per jaar. Met zo'n bedrag (goed voor 80.000 arbeids plaatsen) kan de bejaardenzorg belangrijk worden verbe terd. Voorzitter W. A. Schreuder, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Bejaardenoorden, zei dit vandaag in Utrecht tijdens de algemene vergadering van zijn organisatie. Door de strenge en vaak tegenstrijdige eisen van de overheid de bejaarden zorg valt onder drie ministeries worden enige honderden rusthuizen, pensions en andere tehuizen voor ouderen in hun bestaan bedreigd. Veel van deze tehuizen geven volgens Schreu der de strijd op, waardoor tienduizenden bejaarden noodge dwongen plaatsen bezet houden in ziekenhuizen en verpleegin richtingen. Dat kost 350 gulden de man per dag of anderhalf miljard per jaar. Verder zou de helft van alle bejaarden in dure tehuizen voldoende'geholpen zijn met opname in een goed pen sion. Dat scheelt nog eens anderhalf miljard per jaar, aldus Schreuder. Minder Surinamers gaan terug DEN HAAG Het aantal Surinamers dat vrijwillig naar Suriname teruggaat neemt momenteel af. Dat zeggen de Solidariteitsbewe ging Suriname en de stich ting „Lalla Rookh Neder land" in een reactie op de re geringsnota over het Surina- mebeleid. De organisaties zijn van me ning dat voor remigratie meer nodig is dan alleen een verrui ming van de remigratierege ling. „De situatie in Suriname zal structureel moeten veran deren, de democratie moet worden hersteld. Verder moet er meer aandacht worden be steed aan kleinschalige, ar beidsintensieve projecten die zowel de remigrant als de in Suriname achtergebleven Su rinamers ten goede komen". De regeringsnota is vandaag besproken tijdens een hoorzit ting in het gebouw van de Tweede Kamer. België en Nederland ontwikkelen schone motor DEN HAAG Na jarenlan ge studie en onderzoek is een Belgisch-Nederlands consortium erin geslaagd een nieuwe krachtbron voor auto's te ontwikkelen die vergelijkbare prestaties le vert als een benzine- of die selmotor, geen milieuvervui ling veroorzaakt, veel min der lawaai produceert, het westen onafhankelijk maakt van olieproducerende landen en daardoor duide lijk goedkoper kan worden. Volgend jaar wordt de eerste autobus met een dergelijke krachtbron, die op waterstof loopt, worden geconstrueerd, Over vijf jaar zal de motor in principe ook geschikt gemaakt zijn voor personenauto's. De zogenaamde „alkalische brandstofcel" is ontwikkeld door Elenco NV, gevestigd in het Belgische plaatsje Mol. Met financiële steun van zowel de Belgische als Nederlandse overheid werken nog enige Belgische bedrijven (waaron der het studiecentrum voor kernenergie in Mol) en DSM in Heerlen in het consortium samen. Het is een elektroche misch systeem waarin de in de waterstof besloten chemische energie rechtstreeds in elektri citeit wordt omgezet. Naar schatting 3000 uitzendkrachten en werknemers van uitzendbureaus namen deel aan de manifestatie ter verdediging van het uitzendwerk. massaal protest tegen „uitzend-beleid" van minister albeda DEN HAAG Uitzendkrachten mogen maximaal vier maanden bij dezelfde werkgever in dienst zijn. Dat heeft een overgrote meerderheid van de Tweede Ka mer gisteren vastgesteld door het aanne men van een motie De Voogd. De Kameruitspraak volgde op een massaal protest van uitzendkrachten, in de Houtrust- hallen en later op het Binnenhof, tegen de door minister Albeda doorgevoerde beperkin gen van de termijn, die uitzendkrachten in dienst mogen zijn. In maart vorig jaar stelde de minister een limiet van drie maanden. Se dert 1 januari is daar nog bijgekomen dat een vrijgekomen arbeidsplaats ten minste zes we ken vacant moet blijven, voordat er een uit zendkracht mag worden aangenomen. De uit zendkrachten zijn blij met de nu door de Ka mer afgedwongen verruiming van de uit- zendtermijn tot vier maanden, maar blijven van mening dat de oude situatie moet worden hersteld waarbij in de praktijk het maxi mum-dienstverband een half jaar of nog lan ger bedroeg. De minister stelt zich op het standpunt dat uitzendwerk beperkt moet worden omdat anders teveel vaste arbeids plaatsen verloren gaan. Op het Binnenhof bood Gerda Klomp, een uitzendkracht uit Zeist, minister Albeda een petitie aan waarin wordt geprotesteerd tegen de beperking van het dienstverband van uitzendkrach ten. DEN HAAG Zesendertig procent van de genen die als inzittende van een auto ge wond raken bij een verkeersongeval tobt een jaar na het ongeluk nog met de gevol gen van de verwondingen. Bij zeven procent is er zelfs sprake van zware klachten. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV). De gegevens waarover de SWOV nu beschikt hebben alleen betrekking op men sen die in een auto zaten toen ze het ongeluk kregen. De cijfers over voetgangers, fietsers, bromfietsers en motorrijders moeten nog op een rijtje worden gezet. Naar verwachting zullen die eind van het jaar bekend gemaakt kunnen worden. Uit de nu beschikbare gegevens blijkt dat van de 20.000 mensen die jaarlijks als inzit tende van een auto gewond raakten er achtdui zend na een jaar nog niet hersteld waren. On der de zeven procent die na een jaar nog zware klachten heeft, zijn onder anderen diegenen ge rubriceerd die nog regelmatig last hebben van zware hoofdpijn of als gevolg van het ongeluk geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn ge worden. Het onderzoek van de SWOV heeft al leen betrekking op de lichamelijke gevolgen van een ongeval, maar een woordvoerder van de stichting sluit niet uit dat men zich in de toe komst ook zal richten op de psychische gevol gen. ONDANKS TECHNISCHE BEZWAREN :en kort onderonsje tijdens het debat over de leegstandwet: v.l.n.r. minister De Rui- er, VVD-woordvoerder De Beer en staatssecretaris Brokx. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ontwerp van staatssecretaris Brokx (volkshuisves ting) en minister De Ruiter (justitie) voor een leegstandwet gaat het vrijwel zeker halen in de Tweede Kamer. CDA en VVD zijn het met de principes van het voorstel eens: bestrijden van onge rechtvaardigde leegstand en het daar door voorkómen van kraken. „Een woord van waardering spreek ik hier gaarne uit," aldus CDA-woordvoerder Scholten tijdens het gisteren begonnen debat. De oppositie heeft (grote) twijfels, al vindt zij het ontwerp in de loop van de tijd sterk verbeterd. De PvdA zag af van het nu be handelen van haar initiatiefwetsontwerp, waarin een betere verdeling van de be schikbare woonruimte is voorzien. Zo wordt voor het betrekken van elke woon ruimte een vergunning vereist. Woord voerder Patijn kondigde aan dat het van de behandeling van het regeringsvoorstel afhangt of zijn fractie alsnog het eigen ontwerp behandeld wil zien. Christen-democraten en liberalen uitten wel bezwaren tegen bepaalde technische onderdelen van het wetsvoorstel van de regering. Met name willen zij een betere bescherming van mensen van wie het huis, waarin zij woonden, leeg komt en van firma's, die woningen leeg hebben staan omdat zij ze niet kunnen verkopen. Volgens de regering moet het zo worden, dat ook deze categorieën woningen in principe na vijf maanden leegstand gevor derd dienen te worden door het gemeen tebestuur, tenzij „dringende redenen" zich daartegen verzetten. CDA en PvdA vonden elkaar in hun kri tiek op het voorstel leegstaande gebouwen en woningen eventueel tijdelijk te verhu ren. Beiden signaleerden dat er enerzijds waarborgen moeten komen tegen mis bruik (bijvoorbeeld doordat de huurver- gunning telkens wordt verlengd) en dat er Bij het regeringsontwerp gaat het erom dat alle gemeenten een (openbaar) leeg- standregister aanleggen. De eigenaar van een woning of gebouw is verplicht de leegstand daarvan binnen uiterlijk twee maanden te melden. Deze melding wordt aangetekend in het register, waarna het pand bescherming geniet van de overheid. Niet melden kan bestraft worden met een boete van maximaal 25.000 gulden. Wie een beschermd pand kraakt riskeert een boete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Ook kan de burgemeester besluiten tot onmiddellijke ontruiming, zonodig met behulp van de politie. Een uitzondering wordt gemaakt voor krakers, die al sinds uiterlijk 1 september van het vorig jaar in een pand zitten. Strafrechtelijke bescher ming is er niet voor panden, waarvan de leegstand niet is gemeld, of voor panden, die langer dan een jaar niet bewoond zijn en derhalve uit het leegstand register zijn geschrapt. CDA wil snel duidelijkheid prijsbeleid vrije beroepen DEN HAAG De Tweede- Kamerfractie van hei CDA wil dat de regering nu on verwijld met voorstellen komt over het te voeren in komensbeleid voor de beoe fenaars van vrije beroepen. Het CDA herinnerde aan de toezegging van het kabinet van vlak voor het kerstreces dat alsnog een wijziging van de prijzenwet zou worden in gediend om het kabinetsbeleid ter zake van de tarieven van vrije beroepsbeoefenaren een wettelijke basis te verschaffen. Ondanks die toezeggingen verkeert de Kamer nog altijd in het ongewisse over de te treffen maatregelen. Het wordt hoog tijd dat daar een einde aan komt, meent CDA- woordvoerder De Vries. Hij zei bang te zijn dat als het ka binet niet snel tot daden over gaat van een krachtig beleid ten aanzien van deze groep in komenstrekkers dit jaar geen sprake meer zal kunnen zijn. Kamer aanvaardt Twee-fasenwet DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de wet Twee-fasenstructuur Weten schappelijk Onderwijs van mi nister Pais (onderwijs) aan vaard. De linkse partijen stem den tegen. De nieuwe wet ver deelt het universitair onder wijs in een praktisch en een wetenschappelijk gedeelte. Slechts een bepaald percenta ge studenten zal tot de tweede fase worden toegelaten. Expositie- mogelijkheden in Zuid-Holland DEN HAAG Bij de Culture- le Raad van Zuid-Holland is de nieuwe gids 'Expositiemo gelijkheden in Zuid-Holland' verschenen. De uitgave bevat informatie over allerlei soor ten expositiemogelijkheden, zoals galeries, tentoonstellings gebouwen, kulturele centra en gemeentehuizen. Voorts zijn opgenomen een bruikleenver goedingsregeling, een stan daardovereenkomst (ter beves tiging van afspraken over ex posities) en een materiaal-ver- huurformulier (waarin de voorwaarden zijn opgenomen waaronder de Culturele Raad schotten en een vitrine verhuurt). Het boekje is verkrijgbaar bij de Culturele Raad voor Zuid- Holland, Benoordehoutseweg 23, 2596 BA Den Haag (tel. 070-245535) tegen overmaking van ƒ5,50 (inkl. verzendkos ten) op giro 264712 onder ver melding van 'Expositiemoge lijkheden Zuid-Holland'. VEEL BEWOLKING DE BILT - Morgen dringt via de Britse Eilanden en de Noordzee, zachtere en vochti ger lucht ons land binnen. Dit gaat vergezeld van veel bewol king en kans op regen of mo tregen. De temperaturen zul len daar bij oplopen van oqi het vriespunt tot ongeveer 5 graden. Een aktieve depressie trok vandaag langs de westkust van Italië naar het zuidoosten en veroorzaakte in zijn omgeving veel regen en wind. Een andere lagedrukgebied koerste over Duitsland naar de Balkan, wat gepaard ging met sneeuwval, ook langs de noordhellingen van de Alpen. Het zachtste weer kwam voor op de Britse Eilanden, in Frankrijk en op het Iberische Schiereiland. In laatstgenoemd gebied werden middagtempe- raturen van 15 a 20 graden waargenomen. Weersgesteldheid van gisteren 5 -2 0.2 3 -7 0.3

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9