Cv) Zend-amateur sprak vlak voor de moord met An ja de Wit Hartchirurgie voor Sint Ba vo J\ Sluiting Dodewaard kost 500 miljoen Nederlands project ter voorkoming van polio Deelnemers eerste China-fietstocht zijn vertrokken Kamer (CA houdt weer debi over 5 me 'V VOORARREST KRAKER HENKIE B. GESCHORST BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 1981 PAGINABINT DEN HAAG In het kader van het Interna tionaal Jaar van Ge handicapten waar toe 1981 door de Vere nigde Naties is uitge roepen zal Neder land in de Derde We reld een groot project beginnen ter voorko ming van kinderver lamming. In ontwikkelingslanden is ongeveer de helft van het aantal lichamelijk gehandi capten het slachtoffer van polio. Door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven is enkele jaren ge leden een polio-vaccin ont wikkeld dat iemand die daar mee is ingeënt, levenslang immuun maakt voor deze ziekte. Nederland wil nu, in Internationaal Jaar van Gehandicapten 1981 samenwerking met de We reld Gezondheids Organisatie (WHO) in een of meer ont wikkelingslanden iedereen gaan inenten met dit vaccin. Het Rijksinstituut heeft daar voor al een grote hoeveelheid van het vaccin gereserveerd en het Prinses Beatrix Fonds heeft financiële steun toege zegd. Het is de bedoeling dat deze actie van de Nationale Commissie van het Jaar van de Gehandicapten een aanzet wordt tot een wereldwijde actie ter bestrijding van polio en derhalve van het voorkó men van de groei van het aantal gehandicapten. De Nationale Commissie, on der voorzitterschap van dr. L. Stuyt, maakte dit gisteren in Den Haag bekend bij de presentatie van het program ma van activiteiten dat de commissie voor dit jaar heeft opgesteld. Een van de doel stellingen is bij de Neder landse bevolking een menta liteitsverandering ten aan zien van gehandicapten te bewerkstelligen. Om dat ge daan te krijgen staat een groot aantal activiteiten op het programma. Voordat de twee fiet sers in het vliegtuig stapten, moesten hun fietsen in kartonnen dozen worden gestopt. SCHIPHOL Ondanks alle dreigende taal van China aan het adres van Nederland gedurende de afgelopen dagen zijn Gijs- bert Valstar en Cobi Haartsen, de drijvende krachten achter Bikecen- tennial Holland, een „Stichting voor interna tionale fietstoers", gister middag vanaf Schiphol vertrokken naar Hong kong. Het komend week einde reizen zij samen met 25 Amerikanen ver der naar Kanton in Zuid- China, om daar tot 9 fe bruari deel te nemen aan de allereerste fietsvakan tie door de Chinese Volksrepubliek. De fietsvakantie van Gijs- bert Valstar en Cobi Haartsen dient als voorbe reiding voor de twee va kanties die Bikecentennial Holland zelf het komend najaar in China wil houden. De plannen hiervoor zijn in principe rond er is al een groot aantal belang stellenden, maar het is niet duidelijk in hoeverre de verslechtering van de di plomatieke betrekkingen tussen Nederland en de Volksrepubliek roet in het eten kan gooien. Een woordvoerder van de Chi nese ambassade in Den Haag verklaarde afgelopen dinsdag desgevraagd, dat alle Nederlanders „op dit moment" nog welkom zijn in China. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tweede Kamer zal v gende week een del houden over het ka netsbesluit om 5 n weer jaarlijks als nat en H nale feestdag te ga »rlopi vieren. Het PvdA-Tw m de de-Kamerlid W de. Meijer heeft gisteren i dit debat gevraagd. engst S in 1 De PvdA is niet tevreden iaarvo< de regeling die het kabi heeft voorgesteld. Die regel houdt in, dat de vijfde iw«, geen officiële vrije dag woiefsver in dan prate maar dat iedereen voortaan 5 mei vrijwillig een snippert moet opnemen. Het kabi otie v; kwam tot dit besluit naar a leiding van een eind vorig jt door de Tweede Kamer aan' nomen motie, waarin w aangedrongen op wederinv*—>i ring van de jaarlijkse vier van bevrijdingsdag. DA, g 8 Blij iNDI Maximum snelheid van 50 naar VV 30 km per uui (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De mumsnelheid moet, waar mogelijk, verlaa worden van vijftig naar d tig kilometer per uur. IEEUV motie van deze strekki oofdof ingediend door D'66, is gi< eeuwa ren door de Tweede Kanjeen st aangenomen. De Tweede Kamer wil vi dat de actiegroep Stop de dermoord een vaste subsifj van het rijk krijgt, dat energiebesparing in het v keer nog meer wordt gestin31 leerd en dat de regering jaar een miljoen gulden ex uittrekt voor de verbeter van gevaarlijke verkeersp ten. Bovendien wil de Kar dat er dit jaar drie miljoen den extra voor de aanleg fietspaden en nog eens zev tien miljoen meer voor de leg van de Schiphollijn. nnen jbrani "viezei ilfdodi olgens et ond> inknop erd oir :htelie< ;3o] Tweehonder stratenmake werkten zwarl ALMELO Een si™ 11 ciaal rechercheteam de Almelose politie de rijkspolitie is eft niet groot aantal zwartwyogelij kers op het spoor, fi gzztom een groep vjjf tweehonderd man, vo< j namelijk stratenmake /rkïaar uit Almelo en omgevii adennp Tal van hen hebben vijf tot ;^aP 1 jaar een clandestien inkoraH-1 ^er gehad. Het gaat volgens de «domz litie om zeer grote bedragerr Het fraudeteam heeft bijnaln derhalf jaar aan deze zaak werkt 'ijsstijg POLITIE: WIÉ HAD CONTACT MET 'ZILVERVOS' APELDOORN De politie van Apel doorn zoekt de zendamateur (-trice) die nog radio-contact met Anja de Wit had, vlak voor zij maandagmiddag in haar Apeldoornse flat zo zwaar werd mishandeld, dat ze kort daarna aan de gevolgen ervan overleed. Anja de Wit was zelf een verwoed zend-amatri ce, die uitzond onder de codenaam „Zilvervos". Dat iemand nog over de radio met „Zilvervos" sprak, voor het 19-jarige meisje op afschuwelij ke wijze om het leven werd gebracht, is komen vast te staan uit het onderzoek, dat het Gelder se rechercheteam naar het drama instelt. Anja de Wit, die samenwoonde met de 21-jarige betonwerker A. van W., werd maandagmiddag, afzichtelijk verminkt, door haar vader gevon den. Zij overleed later in het ziekenhuis. Het Gelderse rechercheteam heeft gisteren 150 ge zinnen, die in de directe omgeving van het ver moorde meisje woonden, aan een kort verhoor onderworpen. Dr. J. Zeldenrust heeft sectie verricht op het lichaam. Over het resultaat van een en ander wil de politie nog geen medede lingen doen. Koningin ontvangt ridders Willemsorde Koningin Beatrix heeft gisteren in haar hoedanigheid als grootmeester van de Militai re Willemsorde de ridders van deze orde op paleis Lange Voorhout ontvangen. Prins Claus was bij de ontvangst aanwezig. De Willemsorde is de hoogste nationale onder scheiding voor dapperheid. Vijfhonderd ontsmettings- banen op de tocht NAALDWIJK „Als het ministerie van landbouw en visserij deze week geen ont heffing verleent voor het werken met methylbromide, zal dat fatale gevolgen heb ben voor vier a vijfhonderd banen bij de ontsmettingsbe- drijven". Aldus gisteren de secretaris van de bond van grondontsmetters, G. Per soon. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft giste ren op verzoek van de raadsman de voorlopige hechtenis van kraker Henkie B. geschorst. Henkie zat sinds de metro- rellen op 10 oktober j.l. vast op verdenking van zware mis handeling. De strafzaak tegen hem zal op 31 maart worden behandeld. Om dat echter de termijn van 102 dagen, waarop elke verdachte het recht heeft op een proces, gisteren was verlopen, werd de zaak „pro forma" voorgedragen en onmiddellijk daarop verdaagd. De verdediger vroeg daarop schorsing van het voorarrest. Henkie B. wordt ervan verdacht tijdens de metrorellen opzettelijk een brandbom te hebben gegooid naar een persfotograaf. MILIEUFEDERATIE GRONINGEN: „ONJUIST BEELD" ARNHEM Sluiting van de kerncentrale in Dode waard kost minstens vijf honderd miljoen gulden. Dat staat in een concept-nota van de directie van de Ge meenschappelijke Kernener giecentrale Nederland (GKN) in Arnhem. Wanneer de elf aandeelhou ders beslissen de kerncentrale te sluiten, moeten zij zelf dat bedrag opbrengen, aldus GKN-directeur Van Erpers Rooyaards. Dat kost de ge meente Amsterdam, die in de volgende vergadering van aandeelhouders zal pleiten voor sluiting, vijftig miljoen gulden. In de nota staat, dat 250 miljoen gulden nodig is voor extra kosten bij het ge bruik van andere brandstof. Volgens de Milieufederatie Groningen, die zich in de cij fers heeft verdiept, geeft de nota geen juist beeld, omdat de kosten voor opwerking en op slag van uranium niet bij de berekening zijn betrokken. In de nota worden de kosten voor uranium op 2,6 en voor olie op 9,9 cent per kilowattuur becij ferd. Volgens de Milieufedera tie is dat cijfer voor uranium echter te laag. Als voor urani um de kosten voor opwerking en opslag worden meegere kend, komt de prijs op 14 cent. HAARLEM Eind 1979 viel een stenen kruisbloem van een der pi nakels naar beneden en verpletter de dertig meter lager een openbar toilet dat tegen de Grote of Sint Ba- vokerk te Haarlem was gebouwd. En tijdens de kerstnachtviering in datzelfde jaar stortte een brok steen ter grootte van een volwassen vuist pardoes neer tussen de 3.000 aanwezige gelovigen. In geen van beide gevallen liep iemand letsel op, maar het signaal was overdui delijk: het bijna 600 jaar oude Godshuis behoefde dringend res tauratie. Daarmee is nu een aanvang gemaakt. De ambachtslieden die de Nieuwe Kerk van Amsterdam juist bijtijds klaar hadden gekregen voor de inhul diging van koningin Beatrix, kunnen, na even uitblazen, meteen in Haarlem aan de slag en zijn weer voor vijf jaar verzekerd van werk, want zo lang gaat de opknapbeurt duren. Twintig miljoen inflatoire guldens zal het kar wei uiteindelijk vergen. Maar Haarlem en zijn vrienden uit de verre omtrek kunnen, de aderlating ten spijt, weer opgelucht ademhalen. De Sint Bavo, reeds door het meester- penseel van Ruysdael vereeuwigd als het hart van de stad, zal geen dood hart meer zijn. Dat was het bedehuis sinds die vermaledeide stenenregen namelijk geworden. Architecten en ingenieurs vonden het niet langer verantwoord dat het publiek de kerk betrad, dus sloot de kerkvoogdij in maart van het vorige jaar de deuren. Geen erediensten meer, hoewel de Grote Sint Bavo nog steeds in de eer ste plaats als Godshuis fungeert; dit in tegenstelling tot honderden andere kerken in Nederland die als gevolg van de ontkerstening meer wereldse bestemmingen hebben gekregen. Geen orgelconcerten meer zoals die tot ver over de landsgrenzen befaamd zijn gemaakt door de stadsorganisten Piet Kee en Albert de Klerk. Geen toeristen meer, hetgeen toch even 50.000 betalende bezoekers per jaar scheelde. Een religieus, cultureel en financieel rampje, die sluiting. Touwtrekkerij De voorgeschiedenis was evenmin vrolijk. De stenen van 1979 hoefden nauwelijks neer te storten om de ogen van de kerkvoogdij te openen voor de dwingende noodzaak van restauratie; men wist al langer dan tien jaar hoe zeer de Bavo bouwvallig dreigde te worden. Maar het vraagstuk van de subsidie leverde zoveel touwtrekkerij en gekrakeel op (tot voor de Raad van State toe) dat de werkzaamheden keer op keer moesten worden uitgesteld. Pas vorig jaar, nadat het Rijk de res tauratiekosten met 5 miljoen had af geslankt tot 20 miljoen, vond men een verdeelsleutel: 30 procent voor de ge meente, 10 procent voor de provincie en 60 procent voor de rent- en reken meesters in Den Haag. Reeds eerder in zijn historie had de Grote Sint Bavo gekraakt. Dat was in 1520 toen men het bouwwerk wilde bekronen met een stenen dakruiter. Hij bleek te zwaar; men hoorde de pi laren kreunen. Dus verving men de stenen aanzet door een houten ge raamte (als bij een molen) dat bedekt werd met lood. Vanuit dit bouwkunstige compromis klepperen nog dagelijks van 9 uur tot half 10 's avonds de twee damiaantjes, de klokken die werden gegoten ter herinnering aan het feit dat Haarlem se poorters onder aanvoering van kruisvaarder Willem I van' Holland in 1219 de Egyptische stad Damiate aan de Nijl (nu Doemjat) mee hielpen veroveren op de Saracenen. De eerste bisschop van Haarlem kreeg ze in 1562 ten geschenke, want met zijn komst werd de Sint Bavo, oorspronke lijk opgezet als gewone parochiekerk, gepromoveerd tot kathedraal en dat wil men tot op heden weten, al ging het Godshuis nauwelijks 15 jaar later over in protestantse handen, waar het sindsdien is gebleven. De Bavo was aanvankelijk, net als de nog oudere kerk op dezelfde plaats, toegewijd aan Maria. Rond 1500 ech ter keerde het gebeente van een ver maarde stadsgenoot uit de zevende eeuw naar Haarlem terug: de ridder Allowinus, bijgenaamd Bavo, die een wulps leven leidde, maar door de dood van zijn vrouw en dochter tot inkeer werd gebracht, zijn bezittingen onder de armen verdeelde en zich als kluizenaar in het Vlaamse vestigde. Rond datzelfde jaar 1500 verhuisde ook de Gentse lakenindustrie naar Haarlem, een bron van grote welvaart vormend, en uit dank voor dat aan Sint Bavo toegeschreven wonder ver anderde de kerk van naam. De pro testanten hebben het wijselijk zo gela ten. Orgel Een hoofdstuk apart vormt het orgel van de Grote Sint Bavo. Zelfs Mozart heeft het bespeeld toen hij in 1763 als zeven-jarig wonderkind op een con certreis Haarlem aandeed. Hij han teerde het gevaarte met een gemak alsof het een clavecimbel gold, herin nerden tijdgenoten zich, en toonde zich verrukt over de kwaliteit van de klank. Dit orgel werd in 1738 door Christiaan Muller gebouwd en is tot in onze tijd het middelpunt gebleven van grote internationale orgelcon coursen. Nu moet het noodgedwongen zwijgen, hoewel het reeds een restau ratiebeurt heeft ondergaan, want de herstelwerkzaamheden aan de Sint Bavo brengen dikke wolken stof en gruis met zich mee en daartegen zal het kostbare instrument zorgvuldig afgeschermd dienen te worden. Maar over twee jaar klinkt het weer en kunnen de concertbezoekers toe stromen. Dan zal namelijk de restau ratie van het schip van de kerk vol tooid zijn en wordt althans dit deel van de Sint Bavo weer voor het pu bliek opengesteld. Pilaarbijter Nog eens drie jaar later zal heel de klus zijn geklaard en kunnen de gelo vigen ter kerkdienst tijgen zonder be- -vreesd te hoeven zijn dat ze een ste nen kruisbloem op hun hoofd krijgen. Met gepaste trots kunnen ze dan om zich heen kijken, want ook de meer dan 3.000 leden tellende kring „Vrienden van de Grote Kerk" heeft met contributie en giften de nodige steentjes voor het herstel bijgedragen. Pikant detail in de Sint Bavo is altijd de „pilaarbijter" onder aan het koor hek geweest: een gebeeldhouwde monnik die in een pilaar bijt, ge schoeid met een schoen en een klomp, voorzien van een bedeltas, opdat de kerkganger het daaronder geplaatste offerblok niet zal ontgaan. Wel: zijn stille wenk schijnt doel te hebben getroffen. PIET SNOEREN instma ggen d e com anden. erder g ancieri li] veru iers mi en met anciers en zuil er zijn rediete oorzitti De Grote of Sint Bavo, straks geen dood hart van Haarlem meer. ko Jer, VV

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8