Voorhout wil lp snel bouwen in plan Oosthout Risico's van LPG-installaties binnen bebouwde kom beperken fc, ai Bouw Katwijkse zuiveringsinstallatie weer op losse schroeven Protest tegen sloop woningen Dorpsringweg EERSTE PAAL VOOR '83 IN DE GROND PPR-RAADSLEDEN NOORDWIJK STELLEN VRAGEN arkenspest in Stompwijk „Brand na explosie" in „Leythenrode" Streekbelangen in geding Sassenheim wijst grens wijziging af SASSENHEIM De drie fracties in de gemeenteraad van Sassenheim hebben gis teravond unaniem een even tuele overheveling van Hil- legom naar de provincie Noord-Holland afgeraden. Het CDA. de VVD en Pro gressief Sassenheim schaar den zich hiermee achter de standpunten van B en W. Door middel van brieven aan Gedeputeerde Staten en de gemeente Hillegom zal het standpunt van Sassen heim nader uiteen worden gezet, terwijl het gemeente bestuur zich ook in de vol- gende week te houden verga dering van het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek met de zaak gaat bezighou den. De plaats, die Hillegom in de Bollenstreek inneemt, werd door de verschillende fracties als zeer belangrijk aange- 4 merkt. „Hillegom vervult een centrumfunctie en is als het ware het hart van de Bollen streek. Wij hebben er grote moeite mee, als dit hart wordt afgesneden. Ook de besluitvor ming in Hillegom is voor ons zorgwekkend. Als men in deze plaats het beleid inderdaad ba seert op de uitkomsten van een te houden enquête onder de bevolking, dan zet ik daar grote vraagtekens bij", aldus het VVD-raadslid Rotteveel. Burgemeester A.J. Kret maak te duidelijk, dat het in feite niet gebruikelijk is, dat Sas senheim zich mengt in aange legenheden van een buurge- meente: „We doen dit echter niet om Hillegom te betutte len, maar bij deze affaire staan niet alleen plaatselijke, maar ook streekbelangen op het spel. Het is niet niets als je een provinciegrens hebt lopen door een gebied, dat een eco nomische eenheid vormt". Indien Hillegom er zich door de druk van buitenaf inder daad van zou laten overtuigen om alsnog van toetreding tot Noord-Holland af te zien, wordt het volgens Kret tqch nog moeilijk om de op papier staande regeling ongedaan te maken. „Hillegom zit door eerder gedane toezeggingen in het schuitje en zal, alles op al les moeten zetten om er in een later stadium nog uit te kun nen stappen", aldus de burge meester. LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 1981 PAGINA 7 jperkte Issenbouw >ekhorst- )lder &RHOUT Op beperkte lal zal de gemeente Voor aan tuinders toestem geven om. kassen te jven in de Boekhorstpol- De raadscommissie voor ntelijke ordening besloot pravond het college van i W hierover positief te seren. Een en ander ge- ledt op basis van de uit- >sten van een onlangs in- Kld onderzoek naar de blematiek die zich in de Ier voordoet. :ns het bestaande bestem - iplan „Landelijk gebied" iet streekplan mag het ^houts gemeentebestuur toestemming geven voor louw in dit gebied. Tijdens ipreekrecht in de vergade- werd door verschillende Iers de noodzaak van be ibebouwing bekrachtigd, stelde dat zonder het heb- van een glazen bloemen- men in de winter alleen duimen kan draaien. leer Warmenhoven (Ge- ïtebelangen) had grote be en tegen de versoepeling de bebouwingsregels. Hij dat men rekening moest en met de openheid van weidegebied. Uiteindelijk ook hij overstag. bedrijfsbebouwing in de chorstpolder zijn bij de ge- ïte Voorhout veel aanvra- binnengekomen. Wetho- Joon stelde aan het einde de vergadering dat de ont- ing van dit tuinbouwge- in onderling overleg moet ien geregeld evenals de fi- :iering hiervan. NOORDWIJK De Noordwijkse PPR- raadsleden W.H. Schelvis en P.J.A. de Rid der hebben in vragen aan het college van B De twee raadsleden willen van het college na dere bijzonderheden over het ongeval weten en verder of het gebruikelijk is dat een dergelijk en W aangedrongen op betere veiligheids- ongeval bij de Inspectie voor de Volksgezond heid of een andere instantie wordt gemeld. Verder zijn zij geïnteresseerd in een eventuele maatregelen voor LPG-installaties binnen de bebouwde kom van Noordwijk. Dit naar aanleiding van het ongeluk met de LPG-in- stallatie op de Nieuwe Offenweg enige we- gevarenanalyse van TNO met betrekking tot de ken geleden, waarbij als gevolg van een gasinstallaties. „Zijn naar uw mening alle denk- aanrijding een LPG-pomp werd beschadigd bare maatregelen getroffen om de risico's van en een gaslek ontstond. de installaties zoveel mogelijk te beperken. zoals op afstand bedienbare snelafsluiters tus- De PPR-tractie heeft de LPG-installaties enke- sen opslagtank en afleveringszuil, een automa- maanden geleden al een keer op de korrel tisch werkende watersproei-installatie of nog genomen tijdens een raadsvergadering. Daarbij andere voorzieningen", willen de PPR-raadsle- bleek het college de mening te zijn toegedaan den verder weten. Ook vragen zij of er nu na dat de hinderwetvergunningen voor LPG-sta- het ongeval aanleiding bestaat om aan verleen- tions naar thans geldende maatstaven onterecht de hinderwetvergunningen nieuwe voorwaar- zÜn afgegeven en derhalve dienen te verdwij- den toe te voegen, en of er zich de laatste nen- hetgeen echter niet op korte termijn is te maanden ontwikkelingen hebben voorgedaan verwachten omdat tegen een bevel tot verwij- met betrekking tot het probleem van LPG-sta- dering ingediende bezwaarschriften de zaak tions binnen woongebieden. lange tijd kunnen rekken, aldus het college. KATWIJK De vergun ningverlening voor de bouw van een voorzuiveringsin stallatie voor drinkwater bij Katwijk staat weer op losse schroeven. Gedeputeerde Staten blijven volharden in hun weigering de vergun ning te verlenen. Aanvanke lijk leek het erop dat GS op hun weigering zouden terug komen. Gistermiddag vertel de Noorland, dat G.S. „gaan proberen nieuwe argumen ten te vinden om het CDA in de Staten te overtuigen". Op merkelijk, want alleen de PvdA had in het verleden moeite met de bouw van de watervoorzuiveringsinstal- latie. Wel is het zo, dat met de CDA-stemmen mee het standpunt van G.S. een meerderheidsstandpunt wordt. Dat G.S. in feite slechte verlie zers zijn, bleek vanmorgen uit de reactie van CDA-woord- voerder dr. J.W. Hekkelman. „Ik vind het een slordige zaak, dat G.S. weer opnieuw over 852: bMPWIJK/LEIDSCHENDAM In de invoer van Nederlands varkensvlees voorlopig otste varkenshouderij in Stompwijk gestopt. Dit heeft geen grote economische bete- rst varkenspest. Begin deze week zijn kenis. De varkens waren bestemd voor export tn 600 varkens door de overheid overge- naar Italië, Frankrijk en West-Duitsland. o?i5 nen' waarvan de meeste inmiddels zijn Voor de gezonde dieren krijgt de varkensmes- 9353 emaakt. Het bedrijf wordt ontsmet en ter, de heer T. van de Akker, nog de volle prijs. 754! ,r een gebied van twee kilometer in de Voor de zieke dieren de helft daarvan. Het to- trek geldt drie weken lang een vervoers- tale verlies voor zijn bedrijf valt moeilijk te bod voor varkens. schatten, maar komt in ieder geval boven de 50.000 gulden. Het bedrijf ligt namelijk een half nog toe zijn geen bedrijven in de omgeving jaar stil, doordat na de ontsmetting nog drie- met. Mensen hebben niets te vrezen van weken moet worden gewacht en de nieuwe jon- typische varkensziekte. Engeland heeft de ge varkens daarna nog moeten groeien. deze zaak willen praten. Hier mee geven ze aan dat ze bij de vorige behandeling in wezen hun huiswerk niet goed heb ben gedaan. Ik betwijfel of ze nu betere argumenten hebben. G.S. hebben niet meer dan een toetsende bevoegdheid. Geen beleidsbepalende bevoegd heid", aldus het commentaar van een verbaasde dr. Hekkel man, die verwachtte dat de vergunning zou worden ver leend. Feitelijk hoeven G.S. de Statencommissies niet te vol gen in hun besluit. Zo'n besluit heeft niet meer dan de status van een advies. Een en ander betekent nu, dat G.S. graag een ruwwaterkoppeling willen tussen Scheveningen en Kat wijk. Wanneer de voorzuive ring niet gebouwd wordt, heeft de Leidse Duinwater Maatschappij jaarlijks circa 25 miljoen kubieke meter water nodig van de Duinwaterlei ding 's-Gravenhage. Dan wordt water gebruikt uit de Andelse Maas, terwijl in het geval van de bouw van de voorzuivering water uit onder meer de Ommedijkse zandput- ten kan worden gehaald. Een aanzienlijk goedkopere oplos sing voor Leiden. Er vielen gisteravond geen slachtoffers bij een explosie en daaropvolgende brand op een verdieping van het ver pleegtehuis Leythenrode aan de Simon Smitweg in Leider dorp. Dat was ook niet de bedoeling, want het ging om een groot opgezette oefening van allerlei hulpverleners bij brand waar geen vonkje aan te pas kwam. Bij de oefening was ongeveer 100 man be trokken. De vrijwillige brand weer van Leiderdorp, de ei gen brandweer en de Red dingsdienst van het Acade misch Ziekenhuis Leiden, het Mobiel Medisch Team, de Lotusgroep Leiden, de Rijks politie van Leiderdorp en de Leiderdorpse EHBO tracht ten de werkelijkheid zo rea listisch mogelijk na te boot sen. De gebruikte verdieping was ontruimd en de patiën ten van Leytenrode waren op de hoogte gesteld van de oe fening. De ontruiming en het vervoer van de gewonden naar het ziekenhuis namen in totaal anderhalf uur in be slag. Dat was langer dan was berekend, maar daar staat tegenover dat er minder ma teriaal werd gebruikt dan bij een echte brand zou zijn ge beurd en bovendien werd geen gebruik gemaakt van si renes en zwaailichten. De oe fening kon daarom geslaagd worden genoemd. Het was de eerste keer dat een oefe ning op een dergelijk grote' schaal en in een dusdanig verband in Leiderdorp plaatsvond. neester M.Th. van de Wouw Een |ht doet het sneller......." ^HOUT Nu de Voorhoutse interaad heeft besloten om de jide tien jaar 1500 woningen te en in het plan Oosthout, willen (jmeester en wethouders zo spoe- FT 'mogelijk een globaal bestem- ^splan en het eerste deelplan de raad presenteren. Er wordt jke bojjt moment dan ook hard ge- nsing^t aan de installatie van een vteam, waarvoor onder meer deigenaar/bouwer Noorlander vorden uitgenodigd. „Hij is ten- e degene die Oosthout zal moe- 16 0 wuwen". aldus burgemeester M. van de Wouw. volgens wie het een beetje geluk mogelijk moet om nog voor, of in het begin van de eerste paal in de grond te n. Heel zeker is de Voorhoutse emeester daar niet van, hoewel lan zijn enthousiasme zeker niet de Ho Leide iggen. De ambtelijke en bestuur- molens malen immers lang- i, dat is de afgelopen jaren ten ien van de geboorte van plan hout duidelijk gebleken. Burge ster Van de Wouw daarover: olifant had het sneller gedaan 1oc d. Deze blijmoedigheid geldt dan uiter aard ten aanzien van het percentage in de vrije sector. Adjunct-directeur Kapaan van Noor lander BV kan het Voorhoutse optimis me niet onderschrijven. „Het ligt na tuurlijk een beetje aan de hoogte van de kavelprijzen voor de vrije-sector. Als je op basis van een redelijke grond prijs, betaalbare vrije-sectorwoningen kunt bouwen, is het nog wel mogelijk ze ook te verkopen. Maar ik heb toch het idee dat het verstandiger is om meer sociale sectorwoningen en zo'n 10 procent duurdere huizen te bouwen. Er is dan niet aan te ontkomen om meer huizen te bouwen op dezelfde beschik bare grond, er zit gewoon niets anders op. Je ziet het overal gebeuren. Uiter aard zullen we toch onze uiterste best doen om het met de gemeente Voor hout eens te worden", aldus Kapaan die ook op langere termijn geen indruk wekkende opleving in de verkoop van duurdere woningen verwacht. Burgemeester Van de Wouw ziet de za ken niet zo somber in: „Kijk, de finan ciële verhouding is in principe vorig week vastgesteld. De uitgangspunten zijn duidelijk: we streven naar de reali satie van 80 procent sociale bouw. Als in de loop van de planperiode op basis ook voor Noorlan- Thans is de bouw in de vrije sector een van van de Voorhoutse wonjngbehoef- Projectontwikkelaar Noorlander ziet weinig brood in de bouw van vrije sector-woningen. Voorhoutse beslissing is met span- afgewacht door de Leiderdorpse ctontwikkelaar. Voor beide par- vangt nu het tweede bedrijf aan. grondexploitatie.Wun uc ,11JC 3ail)l «m - ■ojectontwikkelaar die het grootste der een belangrijke zaak. uiterst groot risico. Er is in ons land ei? f, marktsituatie, blijkt dat dit :lte van de te bebouwen grond be- dan ook geen bouwer meer te vinden, n'et haalbaar is, valt er natuurlijk wel toet met het gemeentebestuur van De ingestorte weningbouwmarkt heeft die gretig in die dure categorie wil bou- te Praten- Het lijkt me ook mogelijk om •hout overeenstemming bereiken wel degelijk ook consequenties voor wen. De bouwers zijn wel bereid hui- eerste jaren verhoudingsgewijs wat de realisatie van zijn ambitieuze Voorhout. Tot voor enkele jaren droeg zen neer te zetten in de woningwet- en ™eer woningwet- en premiekoopwo- nen. Het belangrijkste Voorhoutse de woningbouw in de vrije sector de premiesector, maar dan dient deze nin6en te bouwen en later in de plan- lent in deze discussie is: zo aantrek- bouw in de sociale sector (woningwet bouw niet verliesgevend te zijn, zoals de vrije-sectorbouw wat op te k mogelijke woningbouw in een en premiekoop). Met andere woorden: dat vroeger het geval was. De Voor- schroeven. Zo komen we na die tien ende grondexploitatie, waarin ook de bouwer kon het verlies dat hij leed houtse raad kan 'optimistisch' genoemd ^aar toc^ °P ®0-20 verhouding uit. tunnel onder de spoorlijn, een ont- op de bouw van goedkopere huizen worden met plannen om in Oosthout 80 Het gaat nu alleen nog om een globaal ingsweg en geluidswerende maat- goedmaken door een stevige winst op procent sociale sectorbouw en 20 pro- bestemmingsplan. Pas daarna kun je len moeten worden ingepast. De de dure vrije sectorbouw te boeken. cent vrije sectorbouw te realiseren. deel" en bouwplannen gaan maken". Herman Doornebal overhandigt de petitie aan burgemeester Winkel. NOORDWIJKERHOUT Herman Doorne bal bood gistermiddag namens de actie groep „Behoud de Dorpskern" een petitie aan aan burgemeester Winkel. Deze petitie ging vergezeld van ongeveer 2000 handteke ningen en vertolkt volgens de opstellers „de grote verontrusting onder de Noordwijker- houtse bevolking aangaande de sloop van diverse, karakteristieke woningen en het kappen van oude bomen!" De actiegroep is opgericht naar aanleiding van de voorgenomen (en inmiddels al uitgevoerde) sloop van een aantal huisjes aan de Dorpsring weg. In de plaats daarvan wil de projectontwik kelaar „Foreholte" een overdekte winkelgalerij met drie „shops" bouwen. De actiegroep werd door de snelle sloop (ook de gemeente werd verrast) niet uit het lood geslagen en ging de boer op met een verklaring, waarvoor adhesie werd gevraagd. De verklaring luidde als volgt: „Wij zijn het er niet mee eens, dat het gemeen tebestuur toelaat, dat de oude dorpskern steeds verder wordt afgebroken. Nu zijn het de huisjes aan de Dorpsringweg, straks de boerderij of an dere mooie panden in het dorp. Wij willen, dat het gemeentebestuur het bestemmingsplan zo danig wijzigt, dat het karakteristieke van het dorp behouden blijft". Volgens de actievoerders reageerde het over grote deel van de bevolking zeer verontwaar digd op de afbraak van de dorpskern, maar men constateerde ook een grote moedeloosheid., Uitspraken als „Ze doen maar; wat kunnen wij daartegen doen?" en „Jullie zijn te laat, het dorp ligt al plat" werden menigmaal gehoord. Volgens de actiegroep kan men niet om deze uitspraken heen. „Behoud de Dorpskern" wil het echter niet la ten bij het peilen van de stemming, maar kom: ook met een aantal voorstellen. Men bepleit de toevoeging bij de algemene bouwverordening van een sloop- en kapvergunning en wil het zonder vergunning slopen en kappen zwaar be boeten. Verder bepleit men een weer in voor bereiding verklaren van het bestemmingsplan „Centrum". Er moet dan worden onderzocht, hoe de dorpskern beschermd kan worden tegen ongecontroleerde sloop. Men wil verder de in stelling van een commissie (waarin o.a. iemand van de Bond Heemschut, een architect, een raadslid, een ambtenaar en enkele vertegen woordigers van de bevolking zitting nemen), die het college van B en W gaat adviseren bij aanvragen voor bouw, verbouw en sloop. Men steunt van harte het initiatief van het col lege om te komen tot een lijst van woningen en andere gebouwen die het behouden waard zijn. Vervolgens dient er volgens de actiegroep een onderzoek plaats te vinden om vast te stellen of er in plaats van de winkelgalerij toch woningen aan de Dorpsringweg gebouwd kunnen wor den. Om het financieel haalbaar te maken, den ken de actievoerders in de richting van een hofje. Als laatste verzoekt men geen bouwver gunning aan „Foreholte" te verlenen, zolang niet alle bezwaarschriften tegen de bouwplan nen zijn afgehandeld. In een vergadering van de raadscommissie o-~ penbare werken en ruimtelijke ordening, die morgen wordt gehouden en in de raadsverga dering van donderdag 29 januari wordt nader ingegaan op de sloop- en nieuwbouwwoede in de kern van Noordwijkerhout.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7