gehoordgezien f Leen Jongewaardna tien jaar weer eigen solo-elpee Hitchcock met „Psycho" of voetbal van Ajax TELEVISIE VANAVO rV TELEVISIEDONDERD, RADIO VANAVOND RADIO DONDERDAG lid RADIO/TELEVISIE Marco Christina Samen dezer dagen en in de naaste toekomst op de tv, eerder zelfs al als duo op de filaat, het puik der zoete ke en, Marco Bakker en Christina Deutekom, in luchtig liedwerk of in lief desduetten persoonlijke ge voelens uitwisselend. Hou den die twee nu ook van el kaar? Of doen ze maar als of? Als je iemand perse niet zou mogen, breng je het dan op om aanminnig tegen el kaar te doen, net alsof je diep onder de indruk bent. Is het leven meer dan to neel of uitsluitend toneel? Er staan nog meer samen- zangen op het tv-program- ma. Die twee kunnen voor lopig vooruit. Dat zou toch niet op te brengen zijn als je ook niet geraakt zou zijn door elkaar, als je niet sa men op dezelfde golflengte zou zitten, wederzijdse in spiratie, verlopend langs onzichtbare lijnen, maar dat toch merkbaar uitwerkt. Er moeten oprechte gevoelens achter steken. Anders kun je de blijvende bewondering wel vergeten, zo goed als het verkeren in eikaars vo cale vaarwater. Dat wilde een medewerker van de NCRV-gids ook wel eens weten. Die journalist er op af met aan beiden dezelfde vraag: Mag je hem/haar? Zo kwamen zij ertoe hun me ning over elkaar te spuien. Marco vindt van Christina, dat zij er steeds mooier gaat uitzien, veel meer ontspan nen en zelfbewuster dan toen zij aan haar internatio nale carrière begon. Zij voelt zich nu volledig op haar gemak als ster. in de operawereld. Ze weet zelf wat goed voor haar is. Haar zang heeft een hoog vocaal niveau. Daar komt bij, dat zij een schat van een vrouw is wat iets anders is dan een doetje. Zij en de operawe reld hebben veel te danken aan haar man als de man die achter haar staat. An ders zou la Deutekom mis schien niet verder gekomen ziin dan de keuken. En Chrstina vindt van Marco, dat er in hem eigenlijk niets is wat haar tegenstaat. Zij vindt hem mooi, dat is trou wens wederzijds, ook een tikje ijdel, net niet genoeg om daar over te vallen, vindt Christina. Verder is hij een fantastische zanger en een fidele collega. Als je zijn vriend bent, kun je op hem bouwen. Soms lijkt het wel of hij je broer is, zo soli dair staat hij naast je. Kort om-, zo te horen en te zien zijn zij wel gelukkig met el kaar. Frits Vanavond op Hilversum 3 van zes tot zeven mag men als men bij wil blijven de „Avondspits" niet missen. Frits ontvangt dan Ben Jo- link, zanger/gitarist van de Achterhoekse popgroep „Normaal", die zoveel dia lect in zijn optreden doet. Met Frits Spits is het altijd zo, dat hij een door hem ge node gast laat bepalen wie er de volgende keer mag komen. Vorige week was het slagwerker Herman van Boeyen, die Jolink een im ponerende persoonlijkheid vindt, waard in de „Avond- spits" te verschijnen. Aan dat verlangen geeft Spits vanavond toe. In het laatste kwartier van zijn program ma, omdat voornoemde van Boeyen hem heeft verteld, dat Jolink pas een echte ar tiest is. John Die advertentie uit dank voor de bewezen belangstel ling bij de dood van John Lennon van Yoko in een Engelse krant is maar een van de verschijnselen bij het verscheiden van deze ex-Beatle. Er gebeurde nog veel meer dan meeleven. Er kwam ook een stevig stuk commercie op gang. Daaro ver wil „Walhalla" het van avond hebben, het KRO- popprogramma op Hilver sum 3 om 23.00 uur. Voor dit programma is de mede werking ingeroepen van Hans de Bruin van de Beat les Werk Groep. Willem De Berlijnse „Grtine Wo- che", de jaarlijkse levens middelententoonstelling in W.-Berlijn, krijgt een Ne derlandse vertegenwoor diging in Willem Ruis, de man die zaterdagavond bij Sonja nog uitlegde hoe de Duitsers een gering gevoel voor humor bezitten, al thans voor zijn humor. Die week wordt van 23 jan. t.e.m. 1 febr. gehouden en zeker zal Willem de kans te baat nemen om de bloem van de Hollandse groente te laten floreren en daarmee de spruitjeslucht helpen verdrijven. Maar had men hiervoor niet beter de man van de „bloemkoolluh" kunnen nemen? WOENSDAG 21 JANUARI 1981 PA( NEDERLAND I NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Jeugdjournaal 18.36 Sesamstraat 18.50 Staatsloterij - 3e trekking 698e loterij 18.55 Toeristische Tips 19.00 Van gewest tot gewest PP 19.50 Zendtijd tbv het Gereformeerd Politiek Verbond NOS 20.00 Hollywood filmserie 20.30 PK tv-serie 21.37 Journaal 21.55 Den Haag Vandaag 22.10 Panomariek 22.40 Studio Sport 23.10 Journaal 23.15 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 TELEAC •18.27 Engels voor beginners les 14 en 15 IKON 18.59 Dezesdeklas, dramaserie TELEAC 23.02 Gedragdstherapit NOS A 23.37 Journaal 23.42 Nieuws voor dovfl en slechthorend^ DUITSLAND 1 (Reg. progr.: NDR: 18.00 J tv-serie. 18.30 Actual. 18.45 serie. 18.55 Johannes, tv-sei Reg. magaz. 19.59 Progi WDR: 18.00 Grift nach deru (1), tv-serie. 18.30 Blaue' tv-serie. 18.40 Grift nach d< (2). tv-serie. 19.15 Actual, form, progr.). 20.00 Journ. 2| Oder Was sind das fur Traun. rie. 21.45 Wetenschappelijk 22.30 Actual. DUITSLAND 2 18.20 Muz. progr. 19.00 Jou Jeugdmagaz. 20.15 Inform 21.00 Actual. 21.20 Vegas, se tv-serie. 22.05 Inform. p._ Inform, progr. 22.40 Der f! hund, tv-film. 0.15 Journ. DUITSLAND WDR 3 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Cd gels. 19.00 Magaz. voor dEN - natuurbescherming. 19.45 Jbdsv 20.00 Journ. 20.15 GevaLff 21.45 Filmreportage. 22.15 von Soho (Night in the city, kaanse speelfilm. 23.45 JouFÏ»e" BELGIE NED. 1 "aap 18.00 Poppenfilmserie. 18.^n film. 18.32 Alias Smith anfi tot tv-serie. 19.22 Standpuntermil Meded. en Morgen. 19.4S, Lf 20.10 Weerber. 20.15 Amet,llt£ comedy serie. 20.40 Tv-film. in de muur. 21.30 lnfornromr 22.30 Journ. inav BELGIE NED. 2 P.J** Van 18.00 tot 20.15: Zie NET1® Vrijetijdsmagaz. 21.15 De gatie het lijf (Big Heat). Amerikaanjiaal SOCUTERA 20.27 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding VOO 20.32 De voetbalwedstrijd Ajax - Nederlandse voetballers die in de VS spelen 22.15 De droomfabrikanten serie 19.25 Weerber. 19.30 Jour ,nil Film-reportage. 20.00 Verk 20.05 Chino (Valdez il Mezz^n 5 Italiaanse western. 21.45 pakei magaz. 22.45 Journ. en weejaag BELGIE FRANS 2 lwric 13.30-14.00 en 17.45-18.30 legde: 18.30 The Muppet Show. dikt gast: Peter Ustinov. 19^ruik hl NEDERLAND 1 OS-NOS 10.30 Fries voor niet - Fries taligen, aflevering 13 NOS-NOT 11.30 Schooltelevisie NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND I 10.00 Journ. 10.03 Zwei Oder Was sind das fur Traume, tv-serie. 11.40 Inform, progr. 12.10 Inform, progr. 12.55 Persoverz. 13.00 Journ. 16.10 Journ. 16.15 Filmreportage. 17.00 Kinderserie. 17.30 Kinderseri Journ. (Reg. progr. NDR: 9|_ terprogr. WDR: 8.10 SchooK 9.25 Kleuterprogr.). DUITSLAND II 10.00 Journ. 10.03 i sind das for Traume. Inform, progr. 12.10 Inforn, 12.55 Persoverz. 13.00 Jouj Inform, serie. 17.00 Journ. li kenfilmserie. 17.40 Gevar. rr»EN - DUITSLAND III WDR B.00 Gymnastiek. 8.10 Schodgn g BELGIE NEDERLANDS NET L. Van 14.00 tot 18.00: Zie NEF BELGIE FRANS 14.00, 14.30 en 15.00 Schotr°uw 17.00 ONEM-Meded. 17.15 ï'ets i levisle. 17.40 Gevar. klnderpNijve BmtfeSllM N0S leder heel uur nws. NCRV: mm 7.03 (S) Het levende Woord 7.10 (S) Vandaagdonderdag (8.03 richt 8 45 °ver kopen gesproken. 9 03 •*-* (S) Wie weel waar Willem Wever woont. 10 02 (S) Muz bij de koffie. 11.30 (S) Twaalfuurtje. 12 40 (S) Middagpauzediensl. 13.03 (S) Hier en nu. 13 20 (S) NCRV-Glo- baal. 16 02 (S) Goudenregen Ensemble o.l.v. Ferry Wieneke. 16.30 (S) Rozegeur en prik- pa. 13.35 Per saldo. 14 00 Voc wal (14 30 en 15.30 Radiojour 15.50 Radio Lawaaipapegaai. sengymnasliek. 16.30 Radiojour 16.32 De Slag bij Nieuwspoort, ded 17.30 Nws. 17.35 AVRO'S ilÜBSDM NOS: leder heel u WW 7.02 (S> De Haverr 0*. (S) De Hugo van Gelde r-Q 1103 (S) De Poli" -W®' 12 03 <s> °e Top 10. 13.03 (S mm genrood. 9 00 N' J 10.55 (S) Muz. 12 00 NWS. 12 0: De inauguratie van president Reagan kregen wij gistermid dag rechtstreeks op ons scherm. Zeer terecht natuur lijk, want zulke plechtigheden zijn toch mooie dingen voor de mensen. Al was het alleen maar om die presidentsvrou wen eens goed gade te kunnen slaan. Ik wil maar zeggen: Ook Nancy (zo heet de nieuwe first lady) stond er weer als levend geworden „bouquet"-boek bij. Van het andere grote gebeu ren, de vrijlating van de gijze laars in Teheran uiteraard viel op de televisie nog zo goed als niets waar te nemen en dat was natuurlijk dan ook nog niet mogelijk. Hier en Nu, de aktualiteitenrubriek van de NCRV had wel een Islam-des kundige, prof Peters, inge schakeld. Hij verklaarde ons via Cees Labeur iets van de mentaliteit die schuil moet zijn gegaan achter de opzienbare onmenselijkheid van degenen die op zulk een afschuwelijk drastische manier gijzelden. Maar veel wijzer werd men er niet van. Ook Jack Anderson, de befaamde Amerikaanse po litieke commentator werd in geschakeld voor een nadere toelichting. Hij bleek van me ning dat de Iranezeij zouden zijn geweest vc gan die volgens zijn harde maatregelen in reiding zou hebben gek „Niet te geloven" gif deze keer om ene Moon en zijn Verenigir •men zag hem enkele' 'ontzettend (in het Ko" schreeuwend in beeld dat was alles wat deze hele sekte te zier Die jongens hadden di naar Sipke van der Lan deelde, na maandenlaij derhandelingen tenslotf re medewerking gev Wat wel duidelijk welke kwalijke invli beweging kennelijk opj jonge mensen dan Maar in het vage bli weer waarom precies zich zozeer om hen En ook had Sipke t< wat meer materiaal o1 en geschiedenis van di< beweging voor verzamelen. Maar g< licht ging er van zijl mentaire toch iets wi wends uit. Laten we pen. HERMAN HOF) n t LEIDSE COURANT Liedjes van Long, door Leen Jonge- waard gezongen, liever zingend in stemming omgezet; die klinken toch anders dan in de vocale verontwaardi ging en verwoording van de maker zelf. Dat moet wel veroorzaakt worden door een verschil in karakter, in tem perament Dat kwam al opmerkelijk waarneembaar over in hun show „Dui delijk zo?", een titel die ook zonder vraagteken gelezen kan worden. Daar ligt net het verschil tussen deze twee artiesten, die in een soort van aanvul ling op elkaar in het theater elkaar zo duidelijk hebben gevonden. Long sig naleert, stelt vast doet anderen verwij ten, ook al kan hij poëtisch inspelen op bijv. een verloren relatie. Leen komt eerder over als een gevoelig introvert type, naar buiten toe minder strijdbaar dan Long, maar meer gedreven door wat men dichterlijke passie zou kun nen noemen. Veel woorden krijgen daardoor een heel andere waarde. Op de nieuwe EMI-plaat „Leen is alive", wat zoveel wil zeggen als „Ik leef en loop nog volop mee", heeft Long het in de teksten voor het zeggen en dat leidt als te doen gebruikelijk hier en daar-tot een pittige woordkeus, maar om dat Leen het voor het zingen heeft, knet teren die termen in minder hevige mate uit de groeven. Leen staat er wel achter, maar hij schreeuwt het niet van de daken. Hij beleeft de dingen op een manier die de kans op inleven door de toehoorder open laat. Neem bijv. het lied „Als je oud bent", dat handelt over de eenzaamheid op oude re leeftijd, als geen verlangens meer ge koesterd mogen worden en als je niets meer mag willen, omdat je dat door je (jeugdiger) omgeving kwalijk genomen zal worden. Dat komt er bij Leen vederlicht uit en toch met een tragisch ondertoontje, daarbij gesteund door een aantal jonge muzikanten, die de sfeer van dit lied fijn hebben aangevoeld en het omrankten met een verklanking, waarin eenzelfde toon wordt aangeslagen als door Leen opgeroe pen. En dat komt men voortdurend tegen in dit zang- en muziekwerk, waar Long voor staat, maar waaruit Leen de felheid we glaat. Er worden dan diepere snaren ge raakt dan bij harde slagen, waarvan er ge woonlijk altijd wel een aantal in de lucht terecht komt. Dat moet met zo-iets als lou tering te maken hebben en zeker komt Leen op deze elpee over als een gelouterd mens. Beluister liederen als „Tolerant", waarin verpakt de vraag om een betere verstandhouding tussen de mensen, en „Moederziel", dat we eerder aantroffen op de Long-elpee „Homo sapiens", over de regelmatig ook in die kringen toeslaande In 1960 schokte Alfred Hitc hcock zijn bewonderaars, die „the master of suspense" toch altijd als een macabere grappenmaker hadden ge zien, met een gruwelijke moord in een douchecel. Deze sekwentie, die overi gens niet aan de regisseur zelf wordt toegeschreven maar aan de tekenaar Saul Bass en de sleutelscène is van de film „Psycho", die u vanavond op het scherm krijgt, blijkt overigens op de montagetafel uit 37 korte flitsen te bestaan, die op zichzelf heel weinig laten zien, maar geniaal gemon teerd de illusie geven van een weerzinwekkende moord. De „zenuwen-mu- ziek" van Bernard Herrman verhevigt het effect De film is in zwart-wit en toen Hitc hcock werd gevraagd wat hij als bloed had gebruikt moet hij gezegd hebben „Chocoladevla". In „Psycho" maakt Hitchcock ons eerst vertrouwd met Ma rion Crane (Janet Leigh) een secretaresse, die voortvluchtig is. In het afgelegen motel van Norman Bates (Anthony Per kins) vindt zij een gewelddadi ge dood. Een detective (Martin Balsam) wordt ingeschakeld om haar op te sporen en be landt zo in het spookachtige huis op de heuvel, waar Nor man onder de druk van zijn moeder leeft. Voor wie de in trige niet zou kennen en dat zullen er slechts weinigen zijn, want „Psycho" is een klassieke griezelfilm geworden willen wij de ontknoping niet verraden. Het huis op de heuvel was nog twintig jaar lang een beziens waardigheid op het studio complex van Universal Vorige maand werd het afgebroken om ruimte maken voor nieuwe attracties, die men er in ver band met de Olympische spe len van 1984 wil bouwen. De mogelijkheid is evenwel groot, dat de VOO een direct verslag zal bieden van de voet balwedstrijd Ajax tegen de Oranyankees, de in Amerika voetballende Nederlanders, onder wie Cruijff. Hiervoor zal de film „Psycho" dan moeten wijken. Zo geen direct verslag van het voetballen, dan later op de avond een samenvatting. Ned. II 20.32 uur. Van gewest tot gewest In deze editie o.a. aandacht voor een kliniek voor kleine huisdieren in Utrecht en het bejaardentehuis „Dennenrust" voor Indische Nederlanders in eenzaamheid, waarin Leen begeleid door een trage trekharmonica het weinige hou vast bezingt dat hij in zijn leven onder vindt. Reden om te koesteren al wat zich aan beminnenswaard aandient. In het ti- tellied „Leen is alive", zijn eerste solo-el pee sinds tien jaar, laat hij trouwens volop merken, dat hij niet bij de pakken neerzit. Hierin kan men ook de bevestiging horen van zijn eerder en elders gedane uit spraak, dat hij dankzij Long tal van im pulsen ontving om in zijn roeping als ar tiest te blijven geloven. Hetgeen hij dan weer waarmaakt in nummers als „Vrij en blij" en „Rel del del", waarin een wrange levensbelevenis wordt omgezet in een stuk hoorbare humor, ook instrumentaal door mensen als Sibum (gitaar), Debij (drums), de Man (basgitaar), Mark (toet sen) en Peter Schön (sirene). Nog andere muzikanten zijn ook bij deze deels pittig, deels aangenaam verwoorde schijf betrok ken, terwijl de dames Stellaard, Dekker en Giovanni, die al zo menigmaal koor werk op de achtergrond verzorgden, ook nu weer als sirenen door de zangen zwe ven. Seth Met Kerst was Seth Gaaikema op tv opge wekt in de weer met zijn show onder de ttel „Holland haal je humeur terug", hu meur ook te -lezen als humor, waarvan we de eerste versie kregen in zaalvoorstellin gen, de tweede dus op de tv en nu ten derde op een Philipselpee, alle aanleiding dus om uitgebreid na te genieten. Als een zuivere zanger laat Seth zich niet horen. Daarvoor steken zijn teksten te veelvuldig vol toespelingen en tikken onder water, of het nu Den Uyl betreft, van Agt of de H. Vader. We schreven hierover ook al in ons Kerstnummer. Maar met een pittig stukje muziek van het combo Henk van Dijk achter zich maakt hij vele zaken geestig verteerbaar, zoals over die iemand die godzijdank iets had en zo terecht kon in een praatgroep. TON OLIEMULLER Leen 'wmÊSËSSL? v.. f alive ofwel Leen leefl en loopt nog volop mee. De douchecel-moordenaar slaat toe. Een van de vele korte beelden waaruit deze schokkende scène uit Hitchcock's „Psycho" bestaat. P.K. Wapeningen. Nea. 119.00 uur. Hollywood Centraal in deze aflevering uit de 13-delige documentaire reeks over de Amerikaanse filmindustrie staat de vrou wenemancipatie, gezien dooi de ogen van Hollywood. Voor al Jane Fonda speelde een be langrijke rol in de afkeer van het burgerlijk-romantische Hollywood. Ned. I 20.00 uur. Bij garage Neubert hebben de chefs hun vermoedens over de verdwijning van Brodzinki's auto. Als professionele detecti ves gaan ze te werk en sporen ze de wagen op. Brodzinski zit diep in de put. Er zijn geen redmiddelen meer. Hij besluit zijn zaak en bestelauto te ver kopen. Zelfs dat levert niet ge noeg op om de reparatiekosten te betalen. Ned. I 20.30 uur. Een aantal teerlingen van de zesde klas wordt ervan ver dacht grammofoonplaten uit het warenhuis te hebben gestoten. Panoramiek Panoramiek sluit de „Ameri- ka-week" af met een vooruit blik op de Amerikaanse bui tenlandse politiek onder presi dent Reagan. Het centrale the ma van deze reportage is de verhouding tussen de Ver. Sta ten en West-Europa in de ko mende jaren. Ned. I 22.10 uur. De zesde klas De rechercheur van een wa renhuis is ervan overtuigd, dat een aantal jongens uit de zesde klas betrokken is bij de dief stal van grammofoonplaten. Meester Hein zint op een ma nier om achter de waarheid te komen. Ned. II 1JL59 uur. Droomfabrikanten Ondanks de fanatieke tegen werking die hij overal ont moet, zet Peter Kessler een filmproduktiemaatschappij op. Johnny wordt zijn partner. Kesslers dochter Doris is ver liefd op Johnny, maar die heeft geen tijd voor haar. Hij heeft een verhouding met de actrice Dulcie Warren, die be haald niet oninteressant voor Ned. II 22.15 uur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2