2oidóc(Bowumt Gegijzelden met gejuich in Duitsland ontvangen 1 eagan aan het roer: ersoneelsstop overheid SB Volgende week debat over Taiwan-order WELCOME BACK TO FREEDOM ikersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-Dank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - •menten: kwartaal 49.55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Woensdag 21 januari 1981, 71e jaargang no. 21867 Psycho of voetbal De Hitchcockfilm „Psycho" op Ned. II om 20.32 uur zal moge lijk moeten wijken voor ver slag voetbalwedstrijd Ajax- Oranyankees, vanavond in Amsterdam. Om 19.25 uur „Kenmerk" over kernwapen- vraagstuk. Op Ned. I om 20.00 uur filmse rie „Hollywood" en om 20.30 uur tv-serie „Recht in eigen hand". Bewolkt Zwaar bewolkt en kans op re gen of motregen. Temperatuur van rond het vriespunt oplo pend tot ongeveer vijf graden. Weinig wind. Zon op 08.34, onder 17.09 uur. Scheveningen hoogwater 04.09 en 16.16 uur, laagwater 12.32 1INGTON Kort na zijn inauguratie als 40e jent van de Verenigde Staten heeft Ronald gisterenavond een eerste maatregel onder- d, die het de federale overheid uitgezonderd lilitaire apparaat met onmiddellijke ingang edt nieuw personeel aan te werven. De nieuwe lent komt hiermee één van zijn verkiezingsbe- na; een sterke inkrimping van het regerings raat om een verdere stijging van de overheids- tegen te gaan. ste maatregel van presi- eagan sluit nauw aan bij ien, die hij in zijn inau- rede verwoordde. In de ïak ot de naar schatting en dieooggetui- iren van de beëdigings- gheid op de trappen ;t Capitol, lag de nadruk noodzaak de Ameri- economie nieuw leven dazen. Een van de wa- die Reagan hierbij wil n is het terugbrengen macht en invloed van erale regering, ens hield de rede van jwe president geen gro- rassingen in. Zijn van optimisme doordrenk- ivijzingen naar Amerika laatste en grootste bol- van menselijke vrij- klonken niet anders dens zijn campagne voor kiezingen van 4 novem- ok de boodschap dat de rigen en de overheids- en moeten worden ver en de macht van de af- lijke staten vergroot om Is economie weer in het spoor te krijgen, zal de kanen bekend in de lebben geklonken, jpmerkelijkste punt in ede was de stelligheid, lee president Reagan liet dat in de strijd om het van de economie geen omissen kunnen worden n. Naaste medewerkers n de afgelopen weken rhaling laten doorsche- dat Reagan zijn in de ingsstrijd gedane eco- :he beloften zou ver in. Volgens de „anti- ;peech" van de presi- [n hiervan geen sprake Van onze correspondent Dick Toet Jimmy Carter, sinds een minuut president-af, felici teert zijn opvolger Ronald Reagan. Bus en tram wel, trein niet extra duurder DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer, bestaande uit de rege ringspartijen CDA en VVD, kan instemmen met het voornemen van minister Tuijnman (verkeer en wa terstaat) de tarieven van stads- en streekvervoer op 1 mei met 4 procent extra te verhogen. De minister krijgt daarentegen geen toestem ming van de Kamer om ook de NS-tarieven met eenzelf de percentage te verhogen. Voor dit plan is alleen de VVD. Pagina 9: Kamer ergert zich zijn van verschil- :anten vraagtekens ge- de geloofwaardigheid nieuwe president, waar aangekondigde bezuini- betreft. Daarbij wordt ezen op het feit dat de 4 november aan chtsoverdracht heeft ge- haar begroting met dan 50 procent heeft :hreden en dat de inhul- isplechtigheid van giste- trreweg de duurste uit de ikaanse geschiedenis is st. a 11: an roept op tot „natio- rernieuwing" P* SALVADOR nifestatie tegen inter- tie bij V.S. Am- isade. iderdag 22 januari 0018.00 uur Lange irhout 102, Den Haag. testeer tegen de in- nging van de V.S. Hon- as en Guatemala, en en de schending van Mensenrechten, ekers van politieke tijen en vakbonden. SALVADOR MITEE DERLAND 2936572 itbus 8039 lurg. ADVERTENTIE ireca INSK1HEMK Ljor tK t VERLIES procent van de Horeca- ven zou in 1980 verlies en geleden. de grote bedrijven zelfs wart. "west tviuis best? (Van onze correspondent Ami van Vree) FRANKFURT-WIESBADEN Na 444 da gen gevangenschap en na afwikkeling van wat een Engelse bankexpert noemde „de grootste financiële transactie aller tijden" zijn de 52 Amerikaanse gijzelaars vanmor gen om exact 06.45 uur op een stukje Ame rikaanse bodem in West-Duitsland, de mi litaire Rhein Main-vliegbasis bij Frank furt geland. Sinds gisteravond half 7 had den zij een vermoeiende vliegtocht achter de rug die hen via Athene en Algiers naar hun landgenoten in de Bondsrepubliek bracht. Duizenden mensen onder wie meer dan 900 journalisten waren al uren tevoren in de bittere kou samengestroomd om dit lang verwachte moment te kunnen beleven. Amerikaanse militairen, hun vrouwen en in dekens gewikkelde kinderen droegen Amerikaanse vlaggetjes en spandoeken met opschriften als „Welkom terug in de vrijheid", „baby your halfway home" (jon gens, jullie zijn bijna thuis) en „we zijn jullie niet vergeten". m r y X Een luid gejuich steeg op toen de eerste van de beide DC-9 „Nightingales", vliegende hospi taals van het Amerikaanse le ger, op het platform toeholden en de eerste gijzelaars de trap afdaalden. Nationale liederen en „cheers" klonken op uit de me nigte. Op de grond wachtte een ontvangstcomité met aan het hoofd de voormalige minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance die alle 52 vrijgelaten gij zelaars die tussen Algiers en Frankfurt van warme winter kleren waren voorzien, afzon derlijk de hand drukte. Van de luchtmachtbasis, waar de hele ceremonie slechts een kwar tiertje duurde, ging in het twee lege" bussen met groot escorte naar het Amerikaanse militaire hospi taal in Wiesbaden, het grootste en modernste uit de Verenigde Sta ten. Ook hier soortgelijke tafere len als op het vliegveld, met mo gelijk nog meer mensen en nog meer massamedia. In Wiesbaden, waar de colonne om tien voor acht uur arriveerde, werden de Drie Ameri kaanse gegij zelden verla ten het Ameri kaanse zie kenhuisvlieg tuig nadat zij in Wiesbaden zijn aangeko men. diplomaten direct uit de bussen naar binnen geleid. Zij hebben hier enkele dagen tijd om op krachten te komen. Noch in Frankfurt, noch in Wiesbaden mochten gesprekken of inter views met de gijzelaars worden gehouden: rust en ontspanning hadden op dit moment een hogere prioriteit dan nieuwsgaring voor het thuisfront. Vanavond zal de begroeting van de gijzelaars nog eens officieel worden overgedaan wanneer ex- president Carter met ex-vice-pre- sident Mondale naar de Bondsre publiek zullen komen. Carter blijft slechts vier uur in Wiesba den en zal nog 's nachts, na een persconferentie te hebben gege ven naar Georgia terugvliegen. De veilige beslotenheid van het ziekenhuis vormde voor de uitge putte, maar gezond ogende gijze laars het eind van een lange, lan ge dag. Vele uren heerste in Te heran gisteren een martelende onzekerheid: pas om 17.00 uur was de financiële kwestie die het sein voor de vrijlating betekende, geregeld. Correspondenten be richtten echter ook dat onder in- 9? vloed van fanatieke krachten Iran mede zolang met de vrijla ting van de gijzelaars heeft ge wacht om te verhinderen dat Car ters laatste daad in functie de be groeting van de 52 Amerikanen zou zijn, ja dat hij zelfs niet meer het nieuws van de vrijlating als president bekend zou kunnen ma ken. Een half uur nadat Carter zijn ambt had overgedragen aan Reagan trokken de vliegtuigen via Athene naar Algiers. Op de luchthaven van Algiers vond de officiële overdracht van de gijzelaars plaats. Tussen half 3 en half 4 's nachts konden de Amerikanen in rechtstreeks uit gezonden beelden zien hoe de 52 diplomaten relaxed en glimla chend voor het eerst na veertien maanden in de lounche van het vliegveld van hun vrijheid kon den genieten. Nadat de Algerijnse minister van buitenlandse zaken met een korte toespraak zijn moeilijke bemiddelingsfunctie had afgesloten, sprak zijn plaats vervangende Amerikaanse colle ga Warren Christopher zijn diepe erkentelijkheid uit over de waar devolle bemoeiingen van de Alge- VS en Rusland wilden deling Iran HILVERSUM Ame rika en Rusland heb ben onofficieel overwo gen om Iran in twee in vloedssferen te verde len. Daarbij zou het noorden onder invloed van Moskou en het zui den onder dat van de Verenigde Staten ko men te staan. Dit ont hulde de vooraanstaan de Amerikaanse com mentator Jack Ander son gisteravond in NCRV's actualiteiten rubriek Hier en Nu. Het Amerikaans-Russi sche plan is volgens zijn informatie opge steld voor het geval de gegijzelden gisteren niet vrij zouden zijn ge komen. Volgens Ander son, die zijn informatie heeft uit de naaste om geving van de nieuwe president Reagan, zou Amerika zeker tot een militaire actie zijn overgegaan als Iran de 52 Amerikanen niet had laten gaan. De mate van militaire ver gelding zou hebben af gehangen van de be handeling van de gijze laars, aldus Anderson. rijnse regering in deze uiterste de licate kwestie. „Wij zijn u grote dank verschuldigd", zei Christop her temidden van de gijzelaars die nauwelijks in deze plichtplegin gen geinteresseerd leken te zijn. Om 3.35 tenslotte konden zij opge lucht aan de laatste fase van hun odyssee beginnen. Pagina 13: „Ze zijn vrij Iran schond met gijzeling eeu wenoude gedragsregels Gijzelaarsdrama van maand tot maand Katwijker verduisterde drie miljoen KATWIJK De Katwijkse politie heeft vandaag de 36- jarige L.Z. uit deze plaats voorgeleid aan de officier van justitie op verdenking van verduistering, oplich ting, valsheid in geschrifte en onttrekking van goede ren aan faillissement. De man heeft met deze praktij ken in de afgelopen maan den voor zeker drie miljoen gulden ontvreemd. De Katwijker gaf zich uit als directeur van een schoon maakbedrijf. Volgens de Kat wijkse politie handelde de man onder meer in bv'tjes. Telkens als hij een bv failliet liet verklaren, kocht een nieuw door hem opgerichte bv tegen een lage prijs goederen uit het faillissement voordat de schuldeisers hun vorderin gen hadden kunnen voldoen. De schoonmaakbedrijfjes van de man telden enkele tiental len personeelsleden. Hij droeg de sociale premies niet af; het gaat hierbij om zeker twee miljoen gulden. ADVERTENTIE UW HUIS. ONZE ZORG! -'•Ji-i S/s/r// LEIDEN, Havenplein 2 071 -140043 LUBBERS KRIJGT INFORMATIE VAN CHINEZEN Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per Speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgende week komt er op hieuw een debat in de Tweede Kamer over de exportvergunning van de regering aan Rijn-Schelde-Verolme voor twee onderzeeërs die bestemd zijn voor Taiwan. Het verzoek dat D'66-afgevaardigde Brinkhorst hiertoe gisteren deed, stuitte niet op verzet bij de andere fracties. Op voorstel van PvdA-lei- der Den Uyl zal Kamervoorzitter Dolman ook premier Van Agt „vanwege zijn di recte betrokkenheid" vragen bij het debat aanwezig te zijn. Vorige maand, in het eerste debat over deze zaak, werd een motie van D'66, waarin de rege ring gevraagd werd haar besluit te herroepen, met de kleinst mogelijke meerderheid verwor pen (76-74). Hoe het nu zal gaan is niet te voor spellen. Binnen het CDA lijkt het aantal tegen standers van wapenexport naar Taiwan groeiende. Fractievoorzitter Ruud Lubbers had gisteren wederom een gesprek met Kao Hsieh, momen teel de hoogste man op de ambassade van Chi na. Daarin werd Lubbers vrijwel zeker op de hoogte gesteld van de maatregelen, die China tegen ons land zal nemen, als het besluit van de regering niet wordt teruggedraaid. (De haven van Rotterdam vreest dat bij een boycot enkele honderden arbeidsplaatsen in gevaar komen). Volgens ingewijden hangt het af van de ernst, van de dreigementen of de meerderheid van" het CDA zijn houding zal herzien. Morgen overleggen de betreffende kamercommissies met de ministers Van der Klaauw (buitenland se zaken) en Van Aardenne (economische za ken) over de zaak.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1