7F 71 IN VRÏF" reugde golft door Verenigde Staten i jzelingsdrama van maand tot maand EG laat sancties tegen Iran vallen Iran schond met gijzeling eeuwenoude gedragsregels TENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 1981 PAGINA 13 CVANGENHOUDING HIELD WERELD 15 MAANDEN IN SPANNING PN HAAG Na bijna 15 anden is tenslotte een einde komen aan het gijzelingsdra- Zelfs de islamitische studen- die op 4 november 1979 de ac- hebben ondernomen hebben let het idee gehad, dat de zaak pger dan enkele dagen of hoog- enkele weken zou duren, ar de verschillen op religieus, [litiek en menselijk vlak tussen Verenigde Staten en Iran akten een oplossing van de isis er niet eenvoudiger op; al- ging in een sfeer waarin de de Iraniërs betitelden als arbarcn" en Teheran Amerika i grote satan" noemde. 'Iternationale beschuldigingen inzake rertreding van het internationaal Icht en de opdracht van het Interna- nale Gerechtshof tot vrijlating van I gijzelaars hadden geen effect. Maar 1 het uitbreken van de oorlog met fek leek er een kentering te komen I de houding van Iran. Het parle- Jent stelde voorwaarden voor de tijlating op. Maar uitputtende onder- indelingen via bemiddeling van Al- Irijë waren nodig voor de ontkno- pg van het drama. ovember 1979: november: ongeveer 450 islamiti- ïe studenten en andere militanten setten de Amerikaanse ambassade Teheran. Een 70-tal mensen werd igijzeld, onder wie 63 Amerikanen, e daders eisten dat sjah Mohammed ïza Pahlevi, die voor kanker in New ork werd behandeld, voor berech- ng naar Iran zou worden overge- acht. President Carter weigerde dit. ij bevroor alle Iraanse bezittingen j Amerikaanse banken, ia Er leek enige beweging in de zaak ~p komen toen op 20 november der- 1 en gijzelaars vrouwen en zwarte men werden vrijgelaten. ecember De nieuwe Iraanse minister van uitenlandse zaken, Ghotbzadeh, zei it „spionnen" onder de gijzelaars I^uden moeten verschijnen voor een ternationaal forum van „anti-impe- alisten". De sjah die na vertrek uit Amerika 1(j Jet in Mexico mocht verblijven, ging Februari aar Panama. 'eb Voor de Amerikaanse ambassade in Teheran kwam het geregeld tot felle anti- Amerikaanse demonstraties, waarbij de toegangshekken het zwaar te verduren drie maanden op de Canadese ambas sade te hebben verborgen. anuari 1980 nd Abolhassan Bani-Sadr gekozen tot erste president van Iran. De V.S. elden economische sancties tegen uit. [Zes Amerikaanse leden van de am- idestaf ontsnapt uit Iran na zich Khomeiny verklaarde, dat de beslis sing over het lot van de gijzelaars aan het toekomstige Iraanse parlement zou zijn. Maart De sjah naar Egypte om te ontko men aan Iraanse pogingen zijn terug keer uit Panama te verkrijgen. April Mislukte Amerikaanse reddingspo ging. Acht Amerikanen kwamen om bij een helikopterbotsing in de Iraanse woestijn. Minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance nam ontslag om dat hij het niet eens was met de red dingsoperatie. Carter benoemde sena tor Edmund Muskie tot opvolger. Te heran maakte in een reactie op de mislukte bevrijdingspoging bekend, dat de gijzelaars over verscheidene Iraanse steden verspreid werden. Het Internationaal Gerechtshof droeg Iran voor de tweede maal op de gijzelaars vrij te laten. Juli Gijzelaar Richard Queen (28) vrijge laten wegens ziekte. Korte tijd later stierf de sjah in Cairo. Augustus De islamitische politicus van de har de lijn, Mohammed Ali Radjai, pre mier. September Op 22 september bombardeerde Irak het vliegveld van Teheran, waarmee de oorlog tussen Irak en Iran uitbrak. Oktober De berichten over een ophanden zijnde vrijlating hielden aan en met het naderen van de vierde november (een jaar gijzeling en presidentsver kiezing) steeg de spanning in het Amerikaanse kamp ten top. November Overeenkomst met Algerije om als bemiddelaar op te treden. Vier november: verkiezingsneder laag van president Carter, waarbij frustraties over de gijzelingszaak vol gens velen ook een rol hebben ge speeld. December Op 18 december zei premier Radjai dat Teheran zijn eindantwoord aan Washington gereed had en dat de gij zelaars voor Kerstmis thuis konden zijn. De VS moesten echter wel de „nodige garanties" geven. Daartoe be hoorde de storting van 24 miljard dol- -lar bij de Centrale Bank van Algerije. De dag voor Kerstmis noemde Ro nald Reagan de Iraanse studenten „misdadigers en ontvoerders". Later sprak hij van „barbaren". President Carter zei dat de VS nooit „losgeld" zouden betalen om de vrijlating van de 52 Amerikanen te verkrijgen. De Iraanse minister Navabi deelde op 30 december mee, dat Iran wellicht Amerikaanse tegenvoorstellen zou aanvaarden mits de garanties aan vaardbaar zouden zijn voor bemidde laar Algerije. Januari 1981 Op 15 januari overhandigde Iran zijn laatste antwoord dat door Was hington belangrijk genoemd werd. De volgende dag meldde Teheran, dat een akkoord was bereikt over het be drag van de te storten gelden. Na dagen van spanning en koorts achtig onderhandelen de vrijlating. DEN HAAG In Iran werd de vrijlating van de gijzelaars op ba sis van de overeenkomst van Al giers als een overwinning gevierd. De „grote satan", waarmee de Ver enigde Staten worden bedoeld, heeft volgens de Iraanse kranten alle voorwaarden die het islamiti sche parlement had gesteld, aan vaard. De Iraanse onderhandelaar Nabavi meende dat de Amerikaan se regering de overeenkomst eigen lijk niet had willen sluiten, maar dat openbare druk haar daar ten slotte toe had gedwongen. Enkele minuten nadat het Algerijnse vliegtuig met de ex-gegijzelden was opgestegen in Teheran zei premier Radjai gezegd dat Iran het dramati sche gebeuren dat veertien maanden heeft geduurd, met groot succes heeft kunnen afronden. „Wij hopen dat de dag zal komen dat ons volk niet meer om wat voor reden ook afhankelijk hoeft te zijn van een vreemd land". Waarnemers zijn er ook van over tuigd dat de regering van premier Radjai de vrijlating van de gijzelaars op hun voorwaarden nodig had. Het kabinet mist de de steun van grote delen van de bevolking. De tien lidstaten van de Europese Gemeenschap hebben gisteren in Brussel er hun voldoening over uit gesproken dat de Amerikaanse gijze laars door Iran zijn vrijgelaten. Zij deden dat in een gezamenlijke ver klaring van de ministers van buiten landse zaken. De tien zeggen in hun gezamenlijke verklaring dat er geen reden meer is om de economische strafmaatregelen die de Gemeen schap op verzoek van de Amerikaan se regering op 22 april en 18 mei van het vorig jaar had uitgesproken, te handhaven. Elk land kan naar eigen inzicht de betrekkkingen met Iran weer aanhalen. Minister Vander Klaauw heeft „met grote opluchting het goede nieuws vernomen van de vrijlating van de gijzelaars". Van der Klaauw die op het ogenblik van de vrijlating in Brussel was, zei zijn Amerikaanse collega te zullen gelukwensen met deze afloop. Ook sprak hij zijn waar dering uit voor de bemiddeling van de Algerijnse regering. Paus Johannes Paulus II heeft giste ren gezegd het nieuws over het vrij laten van de gegijzelden „met vreug de" te hebben vernomen, aldus is in Vaticaanse kringen meegedeeld. Kathryn Koob (rechts) en Elizabeth Swift (links) Komen hand in hand uit het Algerijnse vliegtuig dat hen van Teheran naar Algerije bracht. Ook de twee vrouwen behoorden tot de groep Amerikaanse gijzelaars. uiteindelijk toch tot een apothe ose kwam, beleefden de Ameri kanen ook de opwindende wis seling van de presidentiële wacht. Het uitbundige feestge druis rond de inhuldiging van Ronald Reagan werd bij tijd en wijle overschaduwd door de ge beurtenissen in achtereenvol gens Teheran, Algiers, Frank furt en Wiesbaden, maar tege lijk werd de feestvreugde er in hoge mate door vergroot. De re publikeinse slogan „Een nieuw begin" kon geen betere start krijgen dan met het beëindigen van een drama, dat 52 Ameri kanen, een president en in feite het hele land ruim veertien maanden gegijzeld hield. (Van onze correspondent Dick Toet) j HINGTON De vreugde kwam niet als een ex- stri e, maar golfde door het land. Iedereen leek zijn w iar eigen moment te kiezen om de emoties de loop te laten. Voor de meeste familieleden van nnt Amerikanen barstte de vreugde pas echt los ze hun Verwanten via de televisie in levende lij- Algiers uit het vliegtuig zagen stappen. Een aan- n oo an de families had na een ongemeend spannend 'L z« -einde maandagochtend al een gat in de lucht ge- "igen. Te vroeg, zo bleek. In een sfeèr van snel mende verwarring moesten ze hun vreugde weer ergen. agochtend om 6 minuten i kwam in het Witte Huis ilding binnen, dat de nog nde problemen waren dat de vereiste geld icties waren voltooid, het wachten voor presi- arter en een kleine groep iaaste medewerkers, die 'eede nacht zonder slaap de rug hadden, bleek nog rer. Terwijl de laatste pre- ële minuten voor Carter ;ten, bleef de verlossende leling over het vertrek gegijzelden uit Teheran het moment, dat de 52 'kanen voormalige gegij- i waren, was Jimmy Car- iet langer president. Pre- ie kwartier nadat Ronald in door het afleggen van de veertigste Ameri- president was geworden, it het eerste van de twee ijnse vliegtuigen het vlieg- Teheran. Drie minu- ater volgde het tweede. een uur daarna kon de w president Ronald Rea- ijn gehoor tijdens de tradi- e lunch in het Capitol elen, dat de vliegtuigen raanse luchtruim hadden ten en dat de 52 als vrije en op weg waren naar Carter hoorde het nieuws t vliegtuig, dat hem naar eboorteplaats Plains in Ge bracht. itane festiviteiten rijl de oud-president zijn fa- en vrienden begroette, de onder een groot span doek met de tekst „Welkom thuis, Jimmy" begonnen overal in het land spontane festivitei ten los te barsten. In de woon plaatsen van de ex-gegijzelden werden rond de huizen van de familieleden spontane zanghul- des en optochten aangericht. Leerlingen van een middelbare school in Washington begonnen aan alles wat op een boom leek gele strikken te bevestigen. De verkeerstoren van het vliegveld van Washington werd voorzien van een gigantische gele strik. Het Empire State Building in New York gloeide in een zee van rood, wit en blauw licht. Klokken van kerken in alle de len van het land werden giste ren op ieder moment van de dag geluid. Inderhaast vervaar digde borden en spandoeken met teksten als „Ze zijn vrij" en „Eindelijk vrij" verschenen op talloze plaatsen. De grote kerst boom in de tuin van het Witte Huis, die op de ster in de top na gedurende twee kerstvieringen donker was gebleven, werd ver licht, daarmee gehoor gevend aan de laatste opdracht van pre sident Carter. In het dorpje Hermitage in Pennsylvania, waar gisterochtend de 444ste vlag was geplaatst, werd beslo ten de ex-gegijzelden uit te no digen en ze de elke dag geplaat ste vlag aan te bieden. „Een dag voor de geschiedenis boekjes", zo karakteriseerden, vele commentatoren de dag van gisteren. Want terwijl het ein deloos lijkende gijzelingsdrama DEN HAAG Het 444 dagen lang in gijzeling honden van enige tientallen leden van diploma tiek personeel door het gastheer land, teneinde be paalde eisen ingewilligd te krijgen, heeft nauwe lijks een precedent in de geschiedenis van de di plomatie. Welbeschouwd behoort het vasthouden van personen, met leven als inzet, om geldelijk of ander gewin tot de meest verachtelijke van de cri minele misdrijven. Zeker, er zijn de laatste jaren soms vreemde dingen gebeurd in en rond de am bassades in landen, vooral van de Derde Wereld, zoals gijzelingen en/of bezettingen. Er zijn ook wel ambassadegebouwen bestormd en verbrand, zoals destijds de Britse en Chinese ambassaden in Jakarta of, recentelijk, de Britse ambassade in Tripoli (Libië), maar de formele eer werd d*n al tijd hoog gehouden door het aanbieden van ver ontschuldigingen en het vergoeden van de aange richte schade. Bovendien weid het ambassadeper soneel in het algemeen met rust gelaten en stond het slechts zelden bloot aan molestaties. Gijzelingen en bezettingen zijn in het recente verle den doorgaans uitgevoerd door terroristische of revo lutionaire groeperingen, waarover de officiële rege ringen, in wier land dit geweld plaats had, geen zeg genschap hadden: ze weiden er, om zo te zeggen, zelf onverwacht mee geconfronteerd. De situatie met de Amerikaanse ambassade in Tehe ran, de hoofdstad van Iran, heeft zich geheel anders ontwikkeld. De gang van zaken is bekend: op 4 no vember 1979 bestormden revolutionaire studenten, of wat daarvoor moest doorgaan, het Amerikaanse am bassadegebouw in Teheran en gijzelden er een aantal leden van het ambassadepersoneel. Men kan in het midden laten, of de Iraanse regering, met de warrige ayatollah Khomeiny als .grand old man" op de achtergrond, van de plannen van de be storming op de hoogte is geweest. Terzake doet dat trouwens niet zoveel. Belangrijk in dit geval is, dat deze regering de bezetting en gijzeling steunde en niet van plan was de gegijzelden, ondanks de eis van het Internationaal Hof van Justitie en de wens van de Veiligheidsraad, de vrijheid te hergeven, tenzij aan een aantal voorwaarden was voldaan. Deze voorwaarden zijn in de loop van dat veelbewo gen jaar vele malen, met enige nuanceverschillen ge formuleerd. Zij kwamen hierop neer: een, voor de VS onaanvaardbaar, Amerikaans „mea culpa" voor de ri goureuze onderdrukking ten tijde van het regiem van de sjah en zijn „honden! families", waarvoor de VS medeverantwoordelijkheid zou hebben; het recht om de sjah te vervolgen en te beschikken over ziin rijk dommen en tenslotte de Amerikaanse belofte van niet-inmenging in de zaken van Iran. De sjah over leed in die periode na een ballingschap en genees kundige behandeling in, achtereenvolgens Mexico, de VS, Panama en Egypte, zodat van een eventuele uit levering alvast niets terecht kon komen. Uiteindelijk draaide het uit op een soort koehandel, waarbij enige miljarden in het geding waren. Diplomatie Het woord diplomatie is, evenals het woord diploma, afkomstig van het Griekse woord „diploom wat „dubbelgevouwen" betekent. In een dubbelgevouwen document stond dus altijd iets belangrijks: een ge loofsbrief of lastbrief ofwel een officiële bevestiging van bekwaamheid. Het diplomatieke verkeer en de diplomatieke gebrui ken zijn al heel oud, zo oud, dat zij zich verliezen in de schemer van vroegere eeuwen. De veiligheid van een afgezant van een ander volk was, ook in de oud heid, gegarandeerd. Dit gewoonterecht is altijd zo diep ingeroest geweest, dat pas in 1961, bij het ver drag van Wenen, dit gewoonterecht in al zijn details is gecodificeerd. Toen werd juridisch vastgesteld, wat allang in het gewoonterecht verankerd lag: de diplo matieke vertegenwoordiger van een ander land is on schendbaar, leven en gred zijn gewaarborgd, evenals zijn ambts- en privéwoning en hij mag onbelemmerd contact met zijn regering houden. Zeker, in het wat meer barbaarser verleden is het wel eens gebeurd, dat een hoogmoedswaan zinnige po tentaat een afgezant van een ander volk met uitgesto ken ogen naar zijn land en volk terugstuurde, maar dat werd ook in die tijd als een onheuse bejegening beschouwd. Zelfs het bekende Weens Congres van 1815 vond het nog niet nodig om het diplomatieke verkeer in regels vast te leggen. Wel werden toen de thans nog be staande rangen opgesteld: ambassadeur (nuntius), ge zant (internuntius) en zaakgelastigde. Maar dat had alleen maar betekenis voor de omgangsvormen. Het diplomatieke bestel zoals wij dat nu kennen is ontstaan in de vijftiende eeuw, tijdens de opkomst van de Italiaanse handelsrepublieken. Toen werd meer en meer de behoefte gevoeld aan vaste diploma tieke vestigingen in die landen, waar men in handel en wandel mee te maken had. Voordien volstond men met reizende gezantschappen, zo dat nodig was. Een van de redenen, dat men in 1961 het diplomatie ke verkeer in regels heeft vastgeklonken is ongetwij feld de reusachtige toename van nieuwe landen tot de familie van de Verenigde Naties geweest. Landen, vooral uit de Derde Wereld, waar het diplomatieke gewoonterecht wat minder duidelijk als zodanig aan gevoeld werd als elders het geval was. Dat een land als Iran, dat toch kan bogen op een geweldige cultu rele achtergrond, deze internationale overeenkom sten aan zijn muilen lijmt, geeft toch wel ernstig te denken. Men mag slechts hopen, dat dit zeer kwalijke voorbeeld uniek in de diplomatieke geschiedenis zal blijven. Blijft de vraag, wat de regering van Iran bezield heeft, om zomaar een stelsel van internationale trac- taten te negeren. Er is natuurlijk nimmer sprake van één oorzaak, maar wel van een complex van oorza ken. Mogelijk moet men een ervan zoeken in de door sociologen en psychologen gesignaleerde tendens in de samenleving om het „ik" voorop te zetten. Zo in de trant van „Ik ben goed, ieder ander is een hufter". Deze visie wordt ook wel als een voorname oorzaak aangevoerd voor de toename van het gebruik van geweld in de samenleving. Zoiets kan een nationale omvang krijgen. Daarbij komt het befaamde „islami tische reveilDe ietwat anachronistische islamstaat heeft zijn eigen wetten, die sterk afwijken van wat heden ten dage als gemeengoed wordt beschouwd. De oude ayatollah, met zijn intense haat tegen de sjah en tegen de technische superreus Amerika, mag dan een warhoofd zijn, maar niet te ontkennen valt, dat hij over een geweldig charisma beschikt en dat een heel groot deel van het Iraanse volk daar uiterst gevoelig voor is gebleken. Voeg daaraan toe de kennelijke on macht van de Iraanse regering, om de revolutionaire stromingen in de door haar gewenste banen te leiden en de voorwaarden zijn goeddeels geschapen om enigszins de merkwaardige gebeurtenissen van 4 no vember 1979 te verklaren. Het kwalijke is, dat prece denten maar al te graag worden nagevolgd, als dat zo in een of andere kraam te pas komt. Formeel is nu de de gijzeling ten einde, maar een zo langdurige gijzeling kan niet zonder gevolgen zijn ge weest voor de 52 slachtoffers. Als een deskundige als prof. Bastiaanse, na de gebeurtenissen bij De Punt en Beilen, sporen ontdekt heeft van het concentratie kampsyndroom, hoeveel te meer zullen de gevolgen zijn voor hen, die meer dan een jaar in gelijksoortige moeilijke omstandigheden verkeerd hebben.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13