Reaganroeptop tot nationale vernieuwing' fwachtende reacties op inaugurele rede Times mogelijk naar krantenmagnaat Murdoch £cidóc Qowtmd an der Klaauw zet missie Thorn naar Midden-Oosten voort Synodale Raad luncht met paus Springer verliest proces tegen GünterWalraff (Vervolg van voorpagina) HINGTON Nationale eenheid en ieuwing. Dat waren de voornaamste ppen in de inaugurele reden van dent Ronald Reagan, nadat hij gis- lavond op de westelijke trappen van lapitol was beëdigd tot 40e president de Verenigde Staten. De eigenlijke iging was een korte plechtigheid, de linkerhand op zijn moeders bij egde de 69-jarige Reagan tegenover rrechter Warren de eed op de grond- if, waarna hij zwoer deze „na te ko- te beschermen en te verdedigen". Ie ceremonie ging een korte kerkdienst in de ipale St. Johns-kerk, de „kerk van de presi- i", en het gebruiken van de koffie in het Huis vooraf. In het voorjaarsachtige Was- n de zon scheen volop en het was 11 gra- - werd de twee kilometer lange afstand naar japitol vervolgens in grote limousines afge- Na afloop van de plechtigheid werd in het ol een kleine receptie gehouden. Gisteren- 1 werd een begin gemaakt met de inhuldi- feesten, die tot aan het weekend zullen duren, inaugurele rede benadrukte de nieuwe pre- evenals tijdens de verkiezingscampagne tlke offers alle Amerikanen zullen moeten n voor het herstel van de Amerikaanse eco- voor de door hem gewenste nationale ver- 'ing. In de inmiddels van hem bekende reto- bewoordigen schetse president Reagan zijn fenoten zijn ideeën over het herstel van het I in de Verenigde Staten, het tegengaan van pnomische malaise en het terugwinnen van ferloren gegane positie als supermacht in de d. „Nodig zijn onze inzet, ons werk en onze pheid in onszelf én onze mogelijkheden grote te verrichten te geloven. Waarom zouden at niet. Tenslotte zijn wij Amerikanen", aldus Ie president van de Verenigde Staten. Iers dorp viert aantreden Reagan BALLYPOREEN In het Ierse dorp Ballyporeen, waar eens de voorvaderen van Ronald Reagan woonden, is diens beëdiging tot pre sident van de Ver enigde Staten uit bundig gevierd. Terwijl de regen met bakken uit de lucht viel werd i de met Ierse en Amerikaanse vlaggen versierde straat gefeest en gedanst. In het dorpje zelf wonen 250 mensen, maar gisterenavond was er een menigte van naar schatting 4.000 man samen gekomen. Uit oude geschriften is bleken, dat in Ballyporeen 1829 ene Michael O'Reagan is gebo ren. Nader onder zoek wees uit, dat hij een van de voorvaderen was van de nieuwe Amerikaanse pre sident. ,,Zo waarlijk helpe mij God almachtig' Ronald Reagan, de 40e president van de Verenigde Staten, legt de eed af op de grondwet. IHINGTON LONDEN vijl in Washington uit alle Jen van de wereld gelukstele- kmen binnenstroomden voor lid Reagan, heeft de pers in de ■tigde Staten voorzichtig en Ichtend gereageerd op het eer- optreden van de nieuwe presi- De Washington Post sprak Jwp uit dat Reagan in staat zal de optimistische visie die hij nndigde in daden om te zetten. Volgens de New York Times zal het „gebrek aan allure en oor spronkelijkheid van de nieuwe president mogelijk worden gecom penseerd door de volstrekte sim pelheid die hij uitstraalt. De Wall Street Journal sprak de vrees uit dat Reagan niet in staat zal zijn „gedane beloften in te lossen". Alle kranten waren overigens van mening, dat de nieuwe ploeg een eerlijke kans verdient. Als Reagan slaagt, aldus de Wall Street Jour nal, zal zijn ambtstermijn een keerpunt zijn in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Een van de eersten van wie Ronald Reagan een gelukstelegram ontving was de Russische leider Brezjnjev. In zijn telegram wees hij er op, dat sa menwerking met de Sovjet-Unie de internationale toestand ten goede zal komen en de vrede bevorderen. De Russische televisie bracht de beëdi ging van Reagan overigens pas als vijfde onderwerp van het internatio nale nieuws. De situatie in El Salva dor en de publicatie in Italië van het zevende deel van de werken van Le onid Brezjnjev waren voor de Russi sche televisie van groter belang. De Chinese premier, Zhao Ziyang, deed in zijn gelukstelegram tevens de waarschuwing aan Reagan géén ban den aan te knopen met Taiwan. Ook de Nederlandse premier Van Agt en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw hebben hun gelukwen sen aan de nieuwe Amerikaanse pre sident overgebracht. De enige negatieve reactie tot nu toe kwam van Cuba, waar president Fi del Castro de nieuwe Amerikaanse regering een „bedreiging voor de vrede en de meest fundamentele be langen van de meerderheid van het volk in de Verenigde Staten" noem de. SJJSSEL De Nederlandse minister ■I buitenlandse zaken Van der Sfcuw, heeft gisteren in Brussel, na- Bs de Europese Gemeenschap, de op- Bht gekregen om de „Thornmissie" ssrft te zetten. jgjLuxemburger Thorn, nu voorzitter van de EG-commissie, is in het afgelopen jaar in opdracht van de Europese staats- en rege ringsleiders naar het Midden-Oosten ge reisd, om te onderzoeken, welke de moge lijkheden zijn voor een eventueel Euopees vredesinitiatief. Minister Van der Klaauw zal in het licht van deze missie 14 landen bezoeken, namelijk Saoedi-Arabië, Koeweit, Quatar, De Verenigde Arabische Emiraten, Oman, Egypte, Algerije, Tunesië, Marokko, Irak, Libanon, Syrië, Jordanië en Israël. Bo vendien zal minister Van der Klaauw, e- venals Thorn heeft gedaan, besprekingen voeren met de PLO. met de burgemeesters van de steden op de westelijke Jordaanoe- ver en met de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Klibi. Dat laatste gesprek zal op 9 februari in Den Haag plaats hebben. Minister Van de Klaauw zal de autoriteiten van de landen, die hij bezoekt, een vragen lijst voorleggen, die betrekking heeft op vier onderwerpen, namelijk het zich terugtrek ken door Israël uit het bezette gebied, het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen, veilige grenzen voor Israël en de positie van Jeruzalem. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Hoewel de Canadese Thomson Organisation het nog niet officieel bevestigd heeft, wordt vrij algemeen aangeno men, dat de Australische kran tenmagnaat Rupert Murdoch de nieuwe eigenaar zal zijn van Groot-Brittannië's oudste dag blad, The Times, de zondagskrant Sunday Times en de drie Times- weekbladen, Times Educational, Times Higher Educational en Ti mes Literary Supplement. Murdoch is in Londen eigenaar van het frivole boulevardblad The Sun en de bepaald ordinaire zondags krant News of the World met de hoogste wekelijkse oplage (ruim 5 miljoen exemplaren) ter wereld. In de Londense Observer van afgelo pen zondag stond een cartoon, die daar op zinspeelde. Van de bekende slogan „Top People read The Ti mes" (mensen aan de top lezen The Times) had de tekenaar „Topless People read The Times" gemaakt. Een verwijzing naar het feit, dat Murdoch's Sun dagelijks blote boe zems publiceert. Deze Australische dagbladuitgever is namelijk van oordeel, dat je de mensen moet geven wat ze verlan gen. Toen hij The Sun kocht van de Daily Mirror-groep was het een krantje zonder toekomst. Onder Murdoch is de dagelijkse oplage van The Sun pijlsnel omhoog gegaan. Ze benadert nu deze van de Daily Mir ror, die bijna vier miljoen exempla ren bedraagt. Het dagblad The Sun is de belangrijkste concurrent van z'n vroegere eigenaars geworden. The Sun en The News of the World zijn echter maar een klein onder deel van Murdoch's kranten imperi um. Hij bezit bijna negentig dag- en weekbladen in Australië, Amerika en Europa. In 1976 heeft hij The New York Post gekocht. Dat is het oudste dagblad van de Verenigde Staten. Twee kranten van Texas, The Express en The News, die dage lijks verschijnen in San Antonio, werden in 1973 door Murdoch aan gekocht. Hij woont trouwens in Amerika, dat hij verkiest boven En geland en Australië. ÜTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 1981 Ielagers van Bernadette evlin beschuldigd <FAST In Dungannon in Noord-Ierland zijn vandaag mannen officieel beschuldigd van een poging om Mi- !l McAliskey en Bernadette McAliskey-Devlin te ver- •rden. Eiadette Devlin, voormalig Brits parlementslid en vurig Ister voor de rechten van de katholieken in Noord-Ierland, te bij aanslag levensgevaarlijk gewond. Haar toestand is nog tig, maar niet meer levensgevaarlijk. Haar man werd min- ernstig gewond. De namen van de drie gearresteerde aan- blegers, extreme protestanten, zijn niet bekend gemaakt. Last van Reagans schouders De uiteindelijke vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars uit Iran heeft een zware last genomen van de schouders van de nieuwe Amerikaanse president, Ronald Reagan. Toch zal één van de aspecten van het gijzelingsdrama een zeer duide lijke stempel drukken op met name het buitenlandse beleid van de nieuwe president: het ernstig geschonden prestige van de Verenigde Staten als supermacht. WIE de balans opmaakt van het Amerikaanse buitenlandse beleid gedurende de afgelopen vier jaar moet constateren, dat de resultaten mager zijn. Successen als de Akkoorden (Is- raël-Egypte) van Camp David en de verjaging van dictator Somoza uit Nicaragua staan in de schaduw van de ontwikke lingen in Iran, Afghanistan, de verslechterde verhouding met de Sovjet-Unie en het eerder genoemde Amerikaanse gezichts- en machtsverlies. Carters hoop dat hij de wereld kon veranderen op grond van de morele en politieke over macht van de Verenigde Staten, in het uiterste geval door middel van militair machtsvertoon, is ijdel gebleken. PRESIDENT Reagan heeft er gisteren geen twijfel over la ten bestaan, dat hij een andere kijk heeft op de wereld en de rol van de Verenigde Staten daarin. Opvijzeling van het prestige en het herstel van de geloofwaardigheid van Ameri ka samengebracht, onder de noemer „Nationale Veiligheid", hebben sinds gisteren de hoogste prioriteit. Als voor de be scherming van die waarden actie nodig is zal worden opge treden, waarschuwde de president in bedekte termen de bui tenwacht. Dit doet de vraag rijzen in hoeverre Washington bereid is deze stelling te gebruiken om militair ingrijpen in landen buiten het NAVO-bondgenootschap, bijvoorbeeld in Latijns-Amerika of rond de Perziche Golf, te rechtvaardigen. Duidelijk is wel dat de verbetering van de betrekkingen met de Sovjet-Unie, en het streven naar nucleaire ontwapening op het tweede plan is komen te staan, om maar helemaal niet te spreken van de naleving van de mensenrechten als lei draad voor het buitenlandse beleid. Hoopgevend is echter dat de nieuwe minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig, zichzelf bij het uitstippelen van het beleid een voorname rol heeft toebedeeld. Voor de senaatscommissie die over zijn aantreden beraadslaagde, toonde Haig zich een voorstander van een even krachtige als consi'stente en betrouwbare buitenlandse politiek. Opmerkin gen die waarschijnlijk zowel de westerse bondgenoten als de Sovjet-Unie, na het veelal onvoorspelbare geschipper van de Carter-ploeg, als muziek in de oren zullen hebben geklon ken. Het is de gewoonte dat een nieuwe Amerikaanse president van het Congres en de pers enige tijd de kans krijgt om zich te bewijzen. Ronald Reagan en zijn ministers kunnen direct aan de slag. Een van de moeilijkste punten uit president Car ters erfenis is het vinden van een oplossing voor de proble men rond de dictaturen in Midden-Amerika. Hoe de nieuwe regering deze delicate kwestie tot een goed einde zal trachten te brengen is vooralsnog niet duidelijk. Voorlopig verdient zij echter het voordeel van de twijfel. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME De Synodale Raad, die toezicht moet houden op de uitvoering van de verleden jaar geno men besluiten tijdens de bijzondere bisschoppensy node, heeft maandag en dinsdag langdurig stil ge staan bij het mislukken van de aan monseigneur J. Gijsen gegeven opdracht, de samenwerking met de andere bisschoppen te her stellen op het gebied van de pauselijke missiewer ken, de vastenactie en de week voor de Nederlandse missionaris. De besprekingen waren dinsdagavond nog niet afge rond Vanmorgen zijn ze voortgezet, waarna de mid dag wordt besteed aan de op stelling van een ontwerp slotcommuniqué. Morgen ochtend wordt de definitieve tekst opgesteld, waarna de vergadering van de Synodale Raad zal zijn geëindigd. Dinsdagmiddag werd de Sy nodale Raad door de paus uitgenodigd voor de lunch. Daarbij zaten aan het door de paus aangewezen lid van de Raad, monseigeur Garro- ne alsmede de door de Ne derlandse bisschoppen aan gewezen kardinaal Wille- brands en monseigneur Bluyssen, alsmede de syno de-secretaris van f verleden jaar, de Tsjechische monseig neur Tomko. ssen blijven walvis vangen zuidpoolgebied tKOU De Sovjet-Unie vangt nog steeds op beperkte lal in het zuidpoolgebied, maar de walvisvaart in de Stille lan is al meer dan een jaar geleden stopgezet. Dit is de Rus te reactie op het bericht vaft Greenpeace, dat de Russen vrij- geen walvissen meer vangen. Etober 1978 heeft de Sovjet-Unie al aangekondigd, dat zij de isvaartvloot in het zuidpoolgebied zou inkrimpen, om de walvisstand weer te laten aangroeien. ïld verduisterd voor (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De uitgeverij Axel Sprin ger heeft het proces verloren dat zij had aangespannen tegen de schrijver Günter Wallraf en diens boek „Der Aufmacher". Hierin schildert Wall raf, die 5 maanden onder het mom van journalist bij de redactie van de Bildzeitung in Hannover had ge werkt, de kwalijke praktijken van het boulevardblad. De hoogste Duitse recherlijke instantie, het Bundesgerichtshof heeft gisteren als zijn oordeel uitgesproken dat de pu- blikatie van Wallraf gerechtvaardigd is en dat zijn kritiek op Bild door de in de grondwet vastgelegde vrijheid van me ningsuiting beschermd wordt. Tegen de opmerkelijke uitspraak is geen beroep meer mogelijk. Weliswaar acht het Hof uitdrukkelijk de wijze waarop Wallraf de redactie is binnengedrongen en van vertrouwelij ke redactiepapieren gebruik heeft ge maakt, illegaal en laakbaar. Dit weegt echter volgens het Hof niet op tegen die dienst die hij het belang van de o- penbare mening heeft bewezen. De be scherming van redactionele geheimen moet in dit geval wijken voor het recht op informatie van het publiek, temeer omdat er bij de Bildzeitung sprake is van misstanden en foutieve ontwikke lingen en van een soort journalistiek waarbij het gevaar bestaat dat de open bare mening wordt gemanipuleerd. In het algemeen stelde het Hof dat in het geval een onderneming zeer sterk in de openbaarheid treedt, het publiek er be lang bij heeft dat deze onderneming en zijn werkwijze doorzichtig wordt ge maakt. Oliebrand Na wekenlang in gespannen werk zijn deskundigen uit Polen, Hongarij en Tsjecho-Slowa- kije er in geslaagd een oliebrand on der controle te krijgen, die al 32 dagen in het noor den van Polen ge woed had. Rechts: een van de leden van de ploeg, die er uiteindelijk in is geslaagd om een twaalf ton zware afsluiter te plaat sen op de brandh aard. Links: na het bedwingen van het tomeloze vuur is er nu nog slechts een gecontroleerde vlam overgeble ven. ichtoffers aardbeving ERMO Op Sicilië zijn vijf personen gearresteerd, die [veer 2,5 miljoen gulden hebben verduisterd. Dit bedrag bestemd voor de bouw van onderkomens voor getroffe- an de aardbeving van 1969 op West-Sicilië. learresteerden zijn de directeur voor sociale bouw, Alberto I, de ingenieur Calogera Dallo, de technici Antonio Filari en (enzo Amato en de inspecteur Antonio Ricciardi. A. executeert eigen man ESBOROUGH Leden van het Ierse republikeinse leger hebben een van hun eigen mensen terechtgesteld, omdat erraad zou hebben gepleegd. slachtoffer, Maurice Gilvary werd met een nekschot in een pel gevonden. Zijn hoofd was met een zak bedekt, ondonderry is een Britse soldaat door onbekenden doodge- ten. rmatt door lawine geïsoleerd bedwongen IMATT Het bekende Zwitserse wintersportcentrum Zer- l is gisteren als gevolg van 'een lawine van de buitenwereld pneden geweest. De stad was alleen met helikopters te berei- Er zijn geen meldingen van doden of gewonden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11