aterkwaliteit Rijnland orig jaar weer verbeterd Noordwijkse Van en Berghstichting pent therapie-en ewegingscentrum Politie staat vrijwel machteloos tegenover baldadige jongeren sof oord wijkerhoutse subsidie voor Dierenopvangcentrum BAREXPLOITANTEN IN VOORSCHOTEN WILLEN RECHT IN EIGEN HAND NEMEN EEL-O-THEEK VOOR GEHANDICAPTE NDEREN UIT DE REGIO Onduidelijkheid over relatie tussen Estec en gemeente Katwijk VOORSCHOTEN De gemeente Voorscho ten wordt de laatste tijd nog wel eens opge schrikt door de daden van een groep balda dige jongeren, die regelmatig vernielingen aanricht, evenementen verstoort en mensen molesteert. De Rijkspolitie in Voorschoten lijkt vooralsnog machteloos te staan tegeno ver de activiteiten van deze jongeren. Dat de groep weinig respect heeft voor de politie moge blijken uit het feit dat onlangs nog een politiewagen werd omgegooid toen agenten trachtten in te grijpen. De meest recente wapenfeiten van de groep jongeren, waarvan de kern wordt gevormd door zes jongens in de leeftijd van 18 tot 20 jaar zijn ordeverstoringen aan het eind van de „Nacht van Voorschoten", het molesteren van een aantal Hagenaars na de nieuwjaarsreceptie in „De Lindehoeve" en het aanrichten van ver nielingen in het nieuwe zwembad „Het Wed de". Enige weken geleden trachtten de jonge ren de inboedel van een bar in de Vlietwijk kort en klein te staan, maar zij werden tijdig door de krachtig optredende bareigenaar en een aantal bezoekers naar buiten gewerkt. On danks de komst van de politie slaagde de groep erin eerst nog een aantal auto's te beschadigen om vervolgens stomdronken de staat waarin zij meestal verkeren als ze tot vandalisme over gaan in een auto te verdwijnen. Optreden Volgens adjudant Remmerswaal van de Rijks politie in Voorschoten wordt het werk van de politie bemoeilijkt door de onvoldoende mede werking van het publiek en het feit dat de poli tie zich altijd moet beheersen. „Meestal arrive ren wij pas als het kwaad al is geschied. De twee Haagse slachtoffers van de vechtpartij bij De Lindehoeve weigerden de namen te noe men van hun aanvallers. De omstanders weten die namen wel, maar daar heeft de politie niets aan. De mensen durven geen namen te noemen uit vrees voor represailles", aldus de adjudant. De organisatoren van de "Nacht van Voorscho ten" hebben zich verbaasd over het optreden van de politie. De twee wachtmeesters van de Rijkspolitie wisten het groepje baldadige jonge ren buiten het Cultureel Centrum te krijger*- maar lieten volgens ooggetuigen toe dat ex- schunnige opmerkingen werden gemaakt, dat, ze werden geduwd en zelfs dat er een deuk ir.' hun politiewagen werd geschopt. De daders, konden ook bij die gelegenheid ongestraft nj kennelijke staat in hun auto en op hun brom fietsen huiswaarts keren. Adjudant Remmerswaal heeft een verklaring voor dit „zachtaardige" politieoptreden. „De po litie komt in aanraking met leeftijdgenoten. De jongste wachtmeester is 18 jaar en de oudste 24 jaar. Deze jonge politiemannen incasseren lie^ ver zelf een klap dan dat zij er een uitdeler,. Zodra de politie maar eventjes iets doet worcn dat gelijk aan de grote klok gehangen. Als bur ger zou je er echt wel eens flink op in willen hakken, maar als politieman weet je dat dat je hele carrière kan verknoeien. De burger is goed beschermd en daar maken sommigen gre tig misbruik van. Vele jonge politiemensen hebben de indruk gekregen dat het weinig zin heeft om vandalen te arresteren omdat de ge vangenissen vol zitten en de justitie erg tolerant is geworden". Volgens adjudant Remmerswaal is de woning nood in Voorschoten er tevens oorzaak van dat1 de gemiddelde leeftijd van het politiekorps zo laag blijft. Zelf woont hij nog in zijn vroegere standplaats Pijnacker, enige van zijn medewer kers wonen in Rotterdam en Zoetermeer. „Zo dra er elders een politieman wordt gevraagd met aanbieding van een mooi huis vertrekt weer één van de oudere wachtmeesters. Dat be tekent een korps vol jongeren met weinig erva ring." Adjudant Remmerswaal hoopt in de toekomst op een betere medewerking van het publiek. „Iedere barexploitant of organisator die meent- dat een groep jongeren het te bont maakt moer ons bellen, liever te vroeg dan te laat. We zul len ze er echt niet op aankijken." De bareigenaren hebben weinig vertrouwen meer in het politiekorps. Zij zijn van plan om een knokploeg te vormen en de baldadige groep eens een flink lesje te leren. SASSENHEIM Burge meester A.J. Kret van Sassen- heim slaat morgenmiddag om' vier uur de eerste paal voor de bouw van 55 woningen in het saneringsgebied Zandslootka- de. NOORDWIJK Het her vormd/gereformeerd jeugd- toraat houdt vrijdag 23 ja nuari in het buurthuis aan de Hoofdstraat een discussie avond over de „Baghwan", ge- KORTWEG ïllustreerd met video-beelden, grond Theater vanaf half ne gen in het Poelhuis aan de Ruishoornlaan in Lisse. Op za terdag 31 januari is er om acht uur een uitvoering in het „Trefpunt" aan de School straat. De bijeenkomst begint om acht LISSE Naar aanleiding vaff het tienjarig bestaan van hef Geestgrond Theater geeft deze» toneelvereniging uitvoeringen» van het toneelstuk „Bonaven-* tura" onder regie van Johiv Hulsbergen. Vrijdag 23 januari begint de uitvoering om acht uur in het Lisserbroekse, dorpshuis „De Meerkoet". Op. vrijdag 30 januari is het Geest* LEIDSE COURANT DINSDAG 20 JANUARI 1981 PAGINA 7 RDWIJKERHOUT Burgemeester en (afgedankte of niet meer te handhaven) af- actief geworden in Noordwijkerhout. In navolging ouders van Noordwijkerhout stellen de ge- standdieren uit Noordwijkerhout tegenwoordig van de gemeente Noordwijk en gezien de financië- iteraad donderdag 29 januari voor om sub- worden overgebracht naar het Noordwijkse le situatie van het dierenopvangcentrum, denkt te verlenen aan de Noordwijkse dierenbe- Dierenopvangcentrum. het gemeentebestuur aan een subsidie van 15 cent ming en geen financiële steun meer te ge- per inwoner; voor Noordwijkerhout ruim 2.000 tan de 'Stichting Leidsch Dierenasyl'. Dit Ook is de Noordwijkse „Vereniging tot Bescher- gulden per jaar. Het college schrijft aan de raadsle- n verband niet het feit dat rwerfdieren en ming van Dieren" met het geven van voorlichting, den dat er tussen de Dierenbescherming en de rijkspolitie van Noordwijkerhout goed samenge werkt wordt. Ook particulieren maken steeds meer gebruik van de opvangmogelijkheden voor zwerf dieren en afstanddieren die het centrum aan de Lageweg biedt De Noordwijkerhoutse afdeling van de vereniging is vorig jaar uitgegroeid van 12 naar 60 leden. Noordwijkerhout is vertegenwoor digd in het bestuur van de Dierenbescherming, le vert kontactpersonen en vrijwilligers voor het Die renopvangcentrum. Omdat er in feite al geen sa menwerking meer is met de 'Stichting Leidsch Dierenasyl' wil de gemeente Noordwijkerhout deze subsidie (75 gulden per jaar en incidentele giften voor het opvangen van zwerfdieren) beëindigen. De nieuwe speel-o-theek van de Willem van den Berghstichting RDWIJK De Dr. Mr. Wil- van den Berghstichting mag verheugen over drie nieuwe vinsten. Onlangs kwam aan loofdgebouw een nieuwe vleu- ;ereed voor de fysio-therapie le meest moderne voorzienin- •p dit gebied, een fraai bewe- entrum, inclusief een over- zwembad, en een speel-o- om zoveel mogelijk variatie ngen in spel en ontspanning, 'taal was met deze bouw een g van acht miljoen gulden 'id, aldus ir. J. Versloot, ad- lirecteur algemene zaken, ectie gaat ze tonen op een dag" voor de ouders en ande- milieleden van de bewoners, belangstellenden uit de omge- zijn welkom. De „open dag" Jilt georganiseerd op zaterdag niuari van 10 tot 17 uur. leder- kan dan de nieuwbouw voor Tsio-therapie en het bewegings rum bezichtigen en zich op de 'te stellen van de mogelijkhe- die deze centra en de speel-o- k bieden. eesheer-directeur dr. Pouwels benadrukt de noodzaak van de nieuwbouw. Voor de bewegingszorg beschikte de stichting slechts over een beperkte ruimte. Een tijdelijk on derkomen diende als oefenzaal, ter wijl men verder gebruik maakte van gymnastiekattributen, die in de kerk- ontspanningszaal stonden opgesteld. Met het oog op de enorme ontwikke ling, die de bewegingszorg de laatste vijf a tien jaar heeft doorgemaakt, was voor een grote inrichting als de Van den Berghstichting (met ruim duizend bewoners) een uitbreiding noodzakelijk. Het nieuwe bewegings centrum - en best te vergelijken met een sporthal - beschikt over een zaal oppervlakte van 28 bij 20 meter. Door middel van een optakelbare schei dingswand is de zaal te verdelen in een grote en een kleinere ruimte. Het bewegingscentrum heeft verder een zwembad met een verstelbare vloer. Dit zwembad is het meest bezochte punt van het geheel. Dagelijks zijn daar zeker honderd mensen bezig met oefeningen, vrij zwemmen of het doen van spelletjes. Uniek in dit gedeelte van jiet cen trum is een speels aandoende water situatie met fonteintjes, watervallen, polletjes en kleurschakelingen in het water, naar een eigen ontwerp van de heer Levenbach, die met een ze vental medewerkers de gang van za ken in het bewegingscentrum bege leid. „Het bassin is een speelse ma nier om kinderen aan water te latèn gewennen", aldus dr. Pouwels. In to taal maken elke dag zo'n 200 tot 250 mensen van het bewegingscentrum gebruik, dat is ongeveer een kwart van de stichtingsbevolking. Voor ou ders van gehandicapte kinderen uit de omgeving en ook voor de gehandi capten zelf zal het zeker interessant zijn om op de „open dag" eens in dit centrum rond te kijken. De directie van de Van den Berghstichting is na melijk bereid te overwegen of dienst verlening in de gehandicapten-sfeer mogelijk is, speciaal ook voor de mensen uit dorp en streek. Fysio-therapie Het centrum voor de fysio-therapie bevindt zich in een nieuw gebouwde vleugel van het hoofdgebouw, ten einde een directe verbinding te heb ben met de medische afdeling. Ont werper van het bouwplan is architect Drexhage uit Rotterdam en de Utrechtse aannemer Heymerink voerde het werk uit. Omstreeks maart vindt de officiële opening plaats. Dit fysio-therapeutisch cen trum beschikt over een hypermoder ne outillage. Onderdelen er van zijn behandelkamers, gelegenheid voor massage en bestralingen, een oefen zaal en een loopgang. Naast deze „droge" afdeling, is er een „nat" ap partement, waarin een oefenbad (zgn. vlinderbad) met beweegbare vloer is aangebracht. In een loopbad kunnen de prestaties onder water worden waargenomen. Men werkt hier met een staf van zes man onder leiding van heer A. F. Donker. „Allerlei fy- sio-therapeutische behandelingen kunnen in dit centrum plaatsvinden, net als in andere revalidatiecentra", aldus mevrouw Pouwels. Speel-o-theek De speel-o-theek is te vergelijken met een bibliotheek, met dien ver stande dat geen boeken worden uit geleend, maar Spelmateriaal. In eer ste instantie beschikt elk paviljoen) van de stichting over eigen spelen en spelletjes, maar er ontstond behoefte om daarin van tijd tot tijd wat varia tie te brengen. Dit gebeurt nu door in de speel-o-theek spelmateriaal uit te lenen. Op deze manier kunnen ook grote en duurdere spelen beschikbaar worden gesteld. Na een bepaalde tijd moeten ze dan weer worden ingele verd en kunnen ze door andere wor den vervangen. Behalve spelmate riaal zijn ook cassette-bandjes en der gelijke te krijgen, terwijl ook infor matie wordt verstrekt over welk ma teriaal voor een bepaalde groep ge schikt is. De speel-o-theek is onder gebracht in een der vleugels van het hoofdgebouw en wordt beheerd door de dames Geri Piet en Margriet Bak ker. Sinds mei vorig jaar wordt van deze „theek" een dankbaar gebruik gemaakt en men heeft er bijzonder prettige ervaringen mee. De directie van de Dr. Mr. Willem van den Berg hstichting is voornemens de speel-o- theek ook open te stellen voor ouders van gehandicapte kinderen uit de re gio. Daarom heeft men ook deze in stelling bij de „open dag" betrokken. KATWIJK Het gemeentebestuur van Katwijk heeft nog steeds weinig inzicht in hoeverre Estec, het bedrijf waarin Europese landen op ruimtevaartgebied samenwerken, eisen kan stellen aan gemeentelijke voorzieningen rond haar ves tiging. Het enige houvast is hier een „rode cirkel" op de te keningen van het bestemmingsplan waarbinnen de hoogte van de omliggende bebouwing aan een bepaalde limiet is gebonden. Estec is echter ook in staat om binnen deze „rode cirkel" verdergaande eisen te stellen zoals onlangs gebeur de bij de afscherming van een trafogebouw in de vijfde fase Rijnsoever en het aanpassen van de Zwarteweg. De afspraken met Estec zijn indertijds gemaakt door burgemees ter C. A. Bos en wethouder J. Bergman. Hiervan is echter niets op papier vastgesteld, terwijl er bij het overleg ook geen ambte naren waren betrokken. Op grond van deze overeenkomst, werd gisteravond de raadscommissie voor financiën en economi sche zaken meegedeeld, kan Estec binnen een bepaald gebied eisen stellen aan gemeentelijke voorzieningen. De eventuele kosten komen hier voor rekening van Katwijk. Het vereist, zoals blijkt uit een notaatje van gemeentesecretaris G. Feenstra, een uitvoerige studie om precies uit te zoeken wat u de feitelijke relatie is tussen Estec en de gemeente Katwijk.' „Welke afspraken zouden namelijk gemaakt kunnen zijn zonder bekrachtiging door B en W of de raad en welke waarde hebbeff de huidige afspraken die niet zijn vastgelegd?" Ook het feit fff hoeverre Estec de invloedrijke relatie in „Den Haag" kan aari- wenden om bij de gemeente Katwijk haar wensen kracht bij t<r zetten, dient dan nader te worden bekeken. Een dergelijke studie vereist echter zeer veel tijd, terwijl Kat wijk niet beschikt over de „Know-how" om een zo'n studie int te voeren. De commissie voor financiën en economische zaken besloot daarom deze zaak voorlopig te laten rusten, maar wilde wel op de hoogte worden gehouden met betrekking tot eventue le toekomstige eisen van Estec. De raadscommissie voor financiën en economische zaken wil onderzocht zien wat het gaat kosten indien de exploitatie van het tweede bibliotheekfiliaal Hoornes/Rijnsoever geheel voor rekening van de gemeente zal komen. Hiervan is namelijk spra ke wanneer het rijk de bouw van dit filiaal pas over enkele ja ren in het landelijk bibliotheekplan opneemt, terwijl de inge bruikneming reeds eind 1982 is gepland. Volgens voorzitter J. van Dijk zijn deze mogelijke kosten voor de gemeente echtec makkelijk te dragen. „Het zal niet veel meer zijn dan 20.000.- per jaar, een bedrag overigens dat wel op een slechtere manier kap worden besteed. Ik ben er dan ook voor om dit risico maar te nemen". Het water van de Ka- gerplassen heeft, be halve nabij Warmond, een redelijk goede kwa liteit. De waterkwaliteit in het van het Hoogheemraadschap is na een lichte achter in 1979 het afgelopen jaar beter geworden. Het jaar een erg nat jaar en over- hemelwater heeft de boe len polderwateren weer aardig ;espoeld. De verontreinigingen e Rijn met zich meevoert, wa- boor de hoge waterstand van rivier sterk verdund en dat had (lfsprekend een gunstige in- I op de waterkwaliteit van de ■en van Rijnland. voor Rijnland een welkome 'e ontwikkeling na het slechte een jaar waarin de water licht terugliep, dat blijkt uit verschenen rapport van de Waterstaat Zuid-Holland De zuurstoftoestand ver in de zware wintermaanden februari als gevolg van de toetreding van zuurstof uit verhinderde. De zelfreiniging water werd door het gebrek en de lage watertempera- vertraagd. De achteruitgang waterkwaliteit komt, aldus het alleen voor rekening van de Mogelijk hebben de effluentlozingen de nadelige invloed van de winter hier versterkt. Bij de polderwateren was sprake van een lichte vooruitgang. Boezemwater De waterkwaliteit in de Kagerplassen ondanks de achteruitgang redelijk tot goed gebleven. Alleen bij Warmond is bacteriologisch gezien sprake van een voortschrijdende verslechtering die zich inmiddels heeft uitgestrekt tot de ingang van 't Joppe. De kwaliteit van het water van de Braassem en de Wijde Aa is nauwelijks achteruitgegaan en is biologisch gezien gezond te noemen. De waterkwaliteit tussen Bodegraven en Katwijk is con stant gebleven. Alleen de haven van Alphen aan den Rijn steekt enigzins ongunstig af. De invloed van de efflu entlozingen van de waterzuiveringsin stallaties in Nieuwveen en Leimuiden op Aarkanaal en Drecht lijkt nihil. De waterkwaliteit in de zandw. iplassen Oosterduinse Meer, het Vlietland en de plas in de Ommedijkse polder is biolo gisch gezond. De lozingen van de waterzuiveringsin stallatie Alphen-Noord hebben een ne gatieve invloed op de kwaliteit van het water. De effluentlozing van de over belaste en onvoldoende zuiverende wa terzuiveringsinstallatie Leiden-Noord beïnvloedt de waterkwaliteit van de Haarlemmer Trekvaart negatief. Deze installatie zal overigens in 1982 aan zienlijk worden uitgebreid. Tijdelijke maatregelen, zoals het inbrengen van zuivere zuurstof hebben de situatie iets verbeterd. Het water van de Ringvaart van de Haarlemmermeer is van redelijke kwa liteit gebleven. De lozing van de water zuiveringsinstallatie van Lisse heeft daar weinig invloed op. Hetzelfde geldt voor de Maandagse Wetering bij Noordwijk, die de negatieve invloed ondervindt van het effluent van de zui veringsinstallatie alhier. De situatie is zelfs iets verbeterd. De Pastoorswete ring in Oegstgeest is ondanks de ver nieuwing van de zuiveringsinstallatie in Oegstgeest nog ver van de gewenste kwaliteit af. De zuurstoftoestand heeft zich nog niet hersteld. Mogelijk zal de uitbaggering die halverwege 1979 heeft plaatsgevonden een positieve invloed hebben. De waterkwaliteit van de Wassenaarse Wetering ten noorden van Wassenaar is aanzienlijk verslechterd. De water kwaliteit is, vooral in Wassenaar zelf, op een bedenkelijk niveau gekomen. De waterkwaliteit in de nareinigings- vijver waarop de zuiveringsinstallatie van Koudekerk loost is buitengewoon slecht. De vijver moet eigenlijk niet als oppervlaktewater worden beschouwd, maar als een onderdeel van de zuive ringsinstallatie. De waterkwaliteit van de Stompwijkse vaart is vooruit gegaan. Zowel bij Stompwijk als bij Zoeterwoude is de. kwaliteit redelijk. De zuurstoftoestand van de Endegeesterwatering in Leiden is verslechterd. De lozingen van de wa terzuiveringsinstallaties van Hazers- woude dorp en Voorschoten hebben niet veel invloed op hun ontvangende wateren. Polderwateren De waterkwaliteit van de Langeraarse Plassen is ongeveer gelijk gebleven. Hetzelfde geldt voor de waterkwaliteit van de Nieuwkoopse Plassen. In de di recte nabijheid van de effluentlozingen van de waterzuiveringsinstallaties Hoogmade, Stompwijk en Woubrugge is de waterkwaliteit slecht. De geluids wal die wordt aangelegd in Zoeterwou de heeft waarschijnlijk een negatieve invloed op de waterkwaliteit van de nabijgelegen sloot. Over het algemeen is de kwaliteit van het water in de pol derwateren echter redelijk tot goed te noemen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7