wboordevol ivey Town festival 81 geestdrift De Noorderwiek" opnieuw gekraakt Schiphollijn snelt traks Leiden voorbij Aangrijpende Vorstelling fechels din ia tuurth ea ter 5.30 Prod 1. 19.241 Journaal! 3 Discuss! oc. 11.301 iau. 12.21 er. 13.001 ouderen! idlaner, 1 Ijd. 18.50 I i.00 Steen i NCRV S ndag. 22, n School. 1.55 Nws. 22.02 (1 idlelight. fboek Papieractie Gemeenteleden van de Petruskerk, Vredeskerk en de Zuiderkerk hebben het initiatief genomen om oud pa pier op te halen om met de opbrengsten het werk van de Katholieke Bijbelstichting en het Nederlands Bij belgenootschap te steunen. Het is de bedoeling, dat ie dereen het oud papier brengt naar een container die elke eerste maandag van de maand wordt geplaatst aan de Zeemanlaan. Van half vier 's middags tot de volgende dag twaalf uur kan men het papier depone ren, van acht uur 'savonds tot half negen 's morgens wordt de container afgesloten. De papieractie wordt voorlopig een paar maanden op proef gehouden; een beslissing over voortzetting wordt genomen aan de hand van de resultaten. Activiteiten voor werklozen Het Werklozen Advies Centrum (WAC) houdt dit voorjaar een reeks activiteiten voor personen zonder betaald werk. De activiteiten worden georganiseerd in samenwerking met K&O, 't Breehuys en het Leids Vrijetijdscentrum. Tot het pakket behoren cursussen in de vreemde talen, potten bakken, fotografie, tekenen, druktechnieken, spinnen en weven, yoga, gitaar. De activiteiten zijn alleen bestemd voor personen die geen betaald werk verrichten; dus niet alleen voor werklozen. De deelnemers moeten wonen in de Leidse regio. De cursussen zijn gratis. Voor inlichtingen: WAC tel. 122000. Promotie G. Platenkamp De heer G.J.J.M. Platenkamp promoveert woensdag om kwart over vier tot doctor in de geneeskunde. De heer Platenkamp is hoofdassistent op de Polikliniek Urologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Hij promoveert op een proefschrift over urinedruppelspec- trometrie. Voor zijn onderzoek werd subsidie toege kend door het Hippocrates Studiefonds. Gebedsweek Gisteren is de gebedsweek voor de eenheid van kerken be gonnen. Ook volgend weekeinde zijn enkele oecumenische diensten aan deze gebedsweek gewijd. Tevens zijn er drie extra diensten: morgen om half acht in Verbum Dei aan de Plantage 16, woensdag om acht uur in de Maranathakerk in het Morskwartier en donderdag om half acht in de Re genboog in de Meren wijk. De diensten duren elk een half uur. Suriname Studium Gerenale houdt woensdag een actualiteiten college over de huidige situatie in Suriname. Drs. A.A.M. Biswamitre, verbonden aan de subfaculteit der Pedagogische en andragogische wetenschappen, geeft achtergrondinformatie. Hij volgt als Surinamer de ontwikkelingen in zijn land nauwlettend en verbleef er de afgelopen zomer. Het college duurt van kwart over twaalf tot half twee en wordt gegeven in zaal 10 van het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Het college is voor iedereen kosteloos toegankelijk. Mannenkafee In het zogenaamde „Mannenkafee" aan de Caeciliastraat 18 wordt vanavond een bijeenkomst gehouden waarin wordt gesproken over het doel en de reden van de oprich ting van deze organisatie. Dit vooral om foutieve denkbeel den over het „Mannenkafee" uit de wereld te helpen. De bijeenkomst begint om negen uur en duurt tot elf uur. Muziekuitvoering Muziekhandel Servaas geeft woensdag een demonstra tie in de Leidse Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60. Roy Goudie en Hans de Vries bespelen de Moog Syn thesizers, Dave Roberts geeft een demonstratie op Gib son gitaren en Erk Willemsen is te horen op Pearl en Remo Drum. De demonstraties, die om acht uur begin nen, worden afgewisseld met het optreden van een groep, die voor deze gelegenheid is samengesteld uit medewerkers van muziekhandel Servaas. Programma LVC In de week van 2 februari start het Leids Vrijetijdscen trum (LVC) het nieuwe cursusseizoen. Alle cursussen wor den 's avonds gegeven. Het programma ziet er als volgt uit: Huis-, tuin en keukenelectra, donderdag acht uur, 65 gul den voor vijftien lessen; electronica-knutselclub, woensdag om acht uur, vijf gulden per avond; mime en clowning, maandag om acht uur, 70 gulden voor vijftien lessen; yoga, maandag om acht uur en half tien, 65 gulden voor vijftien lessen; gitaar, woensdag en donderdag om acht uur en half tien; improvisatie-muziekworkshop, dinsdag om acht uur. vijf gulden per les; saxofoon, dinsdag en woensdag om acht uur en half tien met de mogelijkheid een saxofoon te hu ren, 75 gulden voor vijftien lessen; krea-werkplaats, 80 gul den voor vijftien lessen; jazzballet, dinsdag om half acht, 65 gulden voor Vijftien lessen; dansworkshop, dinsdag om half negen, 75 gulden voor vijftien'lessen; muziekleer, woens dag om acht uur, 75 gulden voor vijftien lessen. Voor meer informatie en aanmeldingen: LVC telefoonnummer 146449 (van twaalf tot vijf uur en van zeven tot negen uur) van 19 tot en met 23 februari. Nascholing voor ondernemers Het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs RIO aan de Leidsedreef 4 in Leiderdorp organiseert een nascholingscursus voor ondernemers op vier ach tereenvolgende dinsdagavonden, te beginnen op 20 ja nuari. De cursussen behandelen onderwerpen als de computer, personeelsbeleid, etaleren, marketing, inves teren en beleggen, investeringsfaciliteiten en kredie ten. Kosten voor deelname bedragen 100 gulden per persoon en 150gulden per echtpaar. De cursus staat on der leiding van RIO-directeur J.C. van Britsum. Voor aanmeldingen en Inlichtingen; tel. 899342. Die Blechtrommel K&O. Oude Vest 45, draait morgen de film „Die Blecht rommel" vanaf acht uur. De film is gebaseerd op de be roemde roman van Gunter Grass en beschrijft een jongen, die vanaf zijn derde jaar niet meer groeit. Hij wordt ouder, maar zijn omgeving blijft hem als een kind beschouwen. Dit wordt geaccentueerd door het blikken trommeltje, dat hij altijd bij zich draagt. Op deze wijze is een figuur gescha pen. die de hele ontwikkeling in Danzig, waar het verhaal zich afspeelt, ongemerkt kan observeren. Een kaartje kost 5,50 gulden. CJP-houders en inschrijvers van K&O betalen vier gulden. Onder telefoonnummer 141141 zijn kaarten te bestellen. LEIDSE COURANT MAANDAG 19 JANUARI 1981 PAGINA 3 Caravan uitgebrand LEIDEN Een op de Lam- menschansweg geparkeerde caravan is vannacht totaal uitgebrand. Brandstichting wordt door de politie niet uitgesloten. De bewoner van de caravan was op het mo ment van de brand niet aan wezig. Tijdens de brand ontplofte een gasfles. De brand werd door de brandweer bestreden met twee hogedrukstralen. De ca ravan was eigendom van een Leidenaar. Ondanks dat bewo ning van een caravan in der gelijke omstandigheden is ver boden, was in dit geval toe stemming gegeven door de po litie. Economisch wel en wee Het aan het Gangetje 14 geves tigde Chin.-Ind. restaurant „Pom-Lai" is begin december 1980 opgeheven. De fysiotherapie-praktijk van H. P. J. van der Stengen en E. M. L. van der Stengen-Pans is begin december 1980 ver plaatst van de Prinsenstraat 5 naar de Langegracht 165. De toonruimte van het autobe drijf Korevaargarage b.v. is verplaatst van de Raamsteeg- /hoek Korevaarstraat naar een deel van de v.m. werk plaats aan de Korevaarstraat 43-45. Aan de Woudbes 23 is de schoonheidsspecialiste Atie Storsbergen gevestigd. Aan de Fakkelgras 30 is de schoonheidsspecialiste Marion Ernst gevestigd. Het aan de Breestraat 146 gele gen deel van de winkel in wo ninginrichting van Pander, groot 600 m2 winkel en 300 m2 magazijnruimte (verdeeld over drie verdiepingen) wordt, eventueel in gedeeltes, te huur aangeboden. Het opslag/bedrijfspand aan de Middelstegracht 19, groot totaal 100 m2 vloeroppervlakte (beg. grond en eerste verdie ping), wordt voor een vraag prijs van 60.000,- k.k. aange boden. Het winkelpand Breestraat 72, waarin de damesmodezaak „Josephine Modes" is geves tigd wordt voor een bedrag van 35.000,- per jaar te huur aangeboden. Aan de Langegracht 161 wordt 280 m2 nog in aanbouwzijnde kantoor/verkoopruimte voor een huurprijs van 200,- per m2 per jaar aangeboden. AMER VAN KOOPHANDEL JNSTATEERT ONWENNIGHEID J RIJNLANDS BEDRIJFSLEVEN Jurnaal. De kraakactie had nu een succesvoller verloop. NA MISLUKTE ACTIE VAN VORIGE WEEK LEIDEN Negen krakers, gesteund door naar schatting dertig sympathisanten, heb ben zaterdagochtend het pand van de r.k. scholengemeenschap „De Noorderwiek" ge kraakt. Volgens de Leidse kraakbeweging staat het pand al vier jaar leeg. Een week eerder werd een soorgelijke actie door de politie beëindigd. Ditmaal bleef een politie optreden achterwege. Rond elf uur zaterdagochtend verzamelden krakers en sympathisanten zich in vormings centrum Troef aan het Noordeinde. Daar werd het hoe en waarom van de actie, die tot op het laatste moment geheim was gehouden, nader toegelicht. Aan de aanwezigen werd een pamf let uitgereikt waarin de krakers hun ongenoe gen uitspraken over de ontruimingsactie van de politie een week eerder. „Zonder te controleren of er van huisrecht sprake was stormde de poli tie het pand binnen, pistolen werden getrok ken, woordvoerders tegen de muur gegooid, pistolen tegen het hoofd gezet, handboeien om en naar de cel. Dit optreden is op z'n minst on zorgvuldig te noemen en gezien de feiten in strijd met de wet. Dit windt ons des te meer op omdat het hierbij ging om een vier jaar leeg staand pand, waarin 18 mensen een rustig on derdak hadden kunnen vinden", aldus het pamflet. Volgens de krakers is een ruzie tussen het mi nisterie en de stichting r.k. onderwijs de oor zaak van de lange leegstand. Beide partijen zouden het recht om de kamers te verhuren voor zich opeisen. Rond half twaalf trokken de krakers naar „De Noorderwiek", waar zij zich op simpele wijze toegang tot het pand verschaften. Terwijl de negen toekomstige bewoners het pand voor be woning geschikt maakten wachtten de overigen voor de voordeur de komst van de politie af. Deze arriveerde reeds na enkele minuten maar verdween na de opmerking „veel plezier met jullie actie" even snel als zij gekomen was. La ter op de dag zegde de politie de krakers toe vooralsnog geen actie te zullen ondernemen. In het 18 kamers tellende pand wonen nu negen krakers. Vier gewonden bij vechtpartij LEIDEN Vier personen zijn zaterdagavond gewond geraakt bij een vechtpartij voor de clubhuizen van voet balvereniging Oranje-Groen en basketbalvereniging Par ker aan de Boshuizerkade. De politie hield vijf mannen Aanleiding tot de vechtpartij was het niet toelaten, van vijf Leiderdorpse jongeren. De jon gens, in leeftijd variërend van 16 tot 22 jaar, namen het niet en begonnen te vechten. Hier bij raakten vier personen ge wond. Eén van hen zal ver moedelijk aan het gelaat ge opereerd moeten worden. De vijf herrieschoppers werden door de politie aangehouden maar na verhoor weer op vrije voeten gesteld. 5 kJ rogn II La| kjes. DS rie. 18.05 iformatlef 19.05 lnf« V fè iel progr.K^ Mindere goden waren er eigenlijk niet op dit „Key town festival". Hier saxofoniste Betty Smith met de Leidse formatie „Key Stork Jazzmen". LEIDEN Leiden leeft en de Stadsgehoorzaal staat nog overeind. Twee verschijnselen die de moeite van het regi streren waard zijn. Toen er een gat was geslagen in de zon dagochtend bleek, dat de gemeentelijke concertzaal de storm had doorstaan. De „bezetters" waren er anders aan toe: veelal doodmoe van een urenlang enthousiasme, van zoveel luister- en doe-mee-genot, maar verschrikkelijk te vreden. Leiden had er (gisteren sloot Jazz on Sunday het festival) een grandioze jazz-week opzitten. Voor de tweede keer bruiste in de Stadsgehoorzaal een internationaal dixieland festival, erin gedramd als het Key Town Festi val. Afgeladen zalen, uitverkocht huis, een duizendkoppig volkje dat zich in uitgaanstenue had gestoken. Voor het merendeel van de generatie der vergrijsde jeugd: mannen en vrouwen voor wie de klok op allerlei manieren weer eens een jaar of twintig, dertig werd teruggedraaid. „Eindelijk weer eens goede muziek, na twintig jaar", hoorden we meer dan eens iemand, die met het festival kwam kennis maken, voldaan constateren. Fijne artiesten, fijne muziek, fijn publiek ook. Dat Pia Beek, ondanks haar tijdige aanwezigheid, ons een uur op haar optreden liet wachten, maakte niet eens zo erg veel uit. Het was toch wel groots, zeker voor degenen die zo gelukkig waren om opgepropt in de foyer te staan. De rest kon er gewoon niet meer bij en zocht het maar ergens anders, bij een videoshow, bij monitoren waar de optredens direct ge volgd konden worden, of bij een band die de tijd volswingde. Mindere goden waren er niet, zaterdagavond en zondagmor gen, toen het feest zich oploste in kleine delen, waarbij impro visatie, jam-sessions en dansen hoogtij vierden. We kunnen er verder kort over zijn. Key Town Festival '81 de organisatie mag zich in de handen wrijven was geweldig. Dankbare feestgangers met dorst, lekkere honger en een diepe voldoening om zo veel eerlijke jazzglorie, die door de Dutch Swing College Band, Chris Barber's Jazz Band, Buddy Tate, Ted Easton's Jazz Band, Betty Smith, Pia Beck, Rob Agerbeeks Trio, de Key Stork Jazzmen en zovele anderen die de spetters er vanaf deden vliegen, en dat allemaal voor een onnozele tweeëntwintig en een halve gulden. Het derde Key Town Fes tival, volgend jaar, zit nu al gebeiteld. DEN „Het Rijnlands bedrijfsleven it vooralsnog wat onwennig tegenover .^ajomst van de Schiphollijn in mei. Met Nws i3.pndering van Leiden lijkt het erop, dat 30|^op«n Schiphollijn Rijnland letterlijk en fi- 16 acThijk voorbij zal snellen. De Schiphollijn 17.36 Ecfct voor het bedrijfsleven een wat mage- ir ni«uw»)laats te gaan innemen." Aldus de Ka- •"ft, van Koophandel (KvK) in haar vara's zjndblad. ibeeM. 15. «ton. korzaken hiervoor geeft de KvK: „Het min ws. 7*02 deer doodlopen van de lijn voor Amsterdam pus u«n *98(3 komt er geen deugelijke aansluiting 12.02 intjhet centrum van Amsterdam) en voor het st verkochfcrland: de matige verbinding van de regio »"c". T«.3 Leiden door het ontbreken van stations." im. TÊLEAmet niet doorgaan van de aanleg van rijks weg 11 wordt betreurd. Over de Schiphollijn wordt verder opgemerkt: „Leiden, dat in de toekomst door de railverbindrng erg bereikbaar is vanaf de luchthaven, kan wellicht rekenen op de belangstelling van met name bedrijven met internationale contacten. We zien duidelijk mogelijkheden in de kantorensector in Leiden." Wat Alphen en en Katwijk betreft wordt ge sproken van „een mijl op zeven" en „geen en kele economische waarde". In de aanleg van de Schiphollijn wordt geen reële verbetering ge zien van de ontsluiting van de Duin- en Bollen streek. De hoop is gevestigd op het tot stand ko men van een station in Sassenheim, aldus de KvK. Maar dat zal niet gebeuren voordat de Schiphollijn doorgetrokken is tot in het cen trum van Amsterdam. an een lat mjDEN In een geheel gevulde Schouwburg hield het winkelthels Miniatuurtheater zaterdag de zaal drie uur lang in :n allee) ban met „Eén vloog over het koekoeksnest". Het stuk een orfclelt over Duval, een veroordeelde die meent zijn gevan- iemanfsstraf te kunnen ontlopen door krankzinnigheid te si- in de leren. Doordat hij zijn medepatiënten in de inrichting gewone mensen benadert, geeft hij hun een gevoel van 'nwaarde terug, waardoor ze voor zichzelf opkomen. De aken flileegsters, en met name de hoofdverpleegster Balfoort t nog erentegen, willen de patiënten klein en onmondig hou- sexuel Vanzelfsprekend komt het tot conflicten tussen Duval uwelijffialfoórt; de strijd wordt steeds heviger en wordt ten- V JONke door Duval verloren. Hij ondergaat een hersenin- JiO Sir' 'iem een w***oos wezen maakt. - Ledejjsseur René Verreth heeft met André Lefèvre het stuk van ?g will&merikaan Dale Wasserman voortreffelijk omgezet naar de ;avond|ische situatie, die niet veel zal verschillen van de Neder- :rlenenpse. „Eén vloog over het koekoeksnest" schept een ontluiste- van maar zeer geloofwaardig beeld van de situatie in psychia- voorbefhe inrichtingen, waar patiënten niet genezen maar betutteld voor (gecommandeerd en uiteindelijk vergeten worden. Regels die i is hffpronkelijk ten bate van de patiënten opgesteld waren, wor- van I tegen hen gebruikt door de starheid en zelfs de machtswei- Hij zivan het verplegend personeel, sn op <*reth heeft in zijn regie de nadruk gelegd op het feit dat de tussenlënten normale mensen zijn die op één punt in de knoop zijn bestuupakt. Hun intelligentie, uitdrukkingsvermogen en gevoel :oach V rechtvaardigheid zijn niet aangetast, eerder verscherpt. De och miers gaven binnen deze regie ingetogen en subtiel gestalte aan nedew® rol, waardoor personages ontstonden die ontroerden door rna zalf echtheid en herkenbaarheid. Zij lieten zien wat er mis is, net de[ met hen maar met de maatschappij waarin zij ziek gewor- wordi zijn. Door de oprechtheid en het vakmanschap van spelers Regisseur, is „Koekoeksnest" een voorstelling geworden die p niet ziét, maar doorleeft. JACQUELINE MAHIEU Pleidooi voor handhaven „Solglytt" LEIDEN „Verpleeginrich ting „Solglytt" is een brood nodige voorziening in de Leidse regio voor personen, die vanwege hun psychoso ciale toestand niet zelfstan dig kunnen leven en moet daarom blijven bestaan". Dat schrijft een groep perso nen onder wie vijf gemeen teraadsleden in een brief aan de minister van Volks gezondheid, de minister van Cultuur, Recreatie en Maat- schapppelijk werk en aan de Leidse wethouder van volks gezondheid en maatschappe lijke werk P. Schoute. De briefschrijvers onder wie de PvdA-raadsleden Fallaux en Maat, het D'66-raadslid J. Hoekema, het PPR-raadslid F. van Oosten, en het PSP-raads- lid A. Ponsen doen een aantal suggesties die er toe moeten leiden, dat „Solglytt" open kan blijven. Het aantal inwoners moet verkleind worden van ruim zestig naar dertig a veer tig. Dit zou de privacy van de patiënten ten goede komen. Het opnamebeleid dient stren ger te worden. Huize „Solglytt" moet, volgens de pleitbezorgers voor behoud van het tehuis, een stichting worden. Tenslotte verdient het aanbeveling om hoger gekwa lificeerd personeel aan te trek ken. Dit alles wordt noodzake lijk geacht, „omdat „Solglytt" personen opgevan gen worden, die elders in de regio moeilijk of slecht onder dak kunnen" (ia Beek liét haar publiek lang wachten, maar het werd haar van harte vergeven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3