kmerikaanse gijzelaars "»p drempel van vrijheid Ministerie reest nog ellere eactie van China Irijf Geen olie-embargo of investeringsverbod f &KOORD VS-IRAN VANMORGEN ONDERTEKEND ^cidócSou^atit Lkersdijk 34. 2312 DD Lelden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-oank N.V.. Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - fedacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - nementen: kwartaal f 49,55; jaar 186.70; losse nummers: 65 cent. Maandag 19 januari 1981, 71e jaargang no. 21865 Cuba Op Ned. I om 22.35 uur docu- mentaire „De fabriek, werken in Cuba", om 19.39 uur tv- reeks „Het mysterie van Da- nedyke" en om 20.05 uur tv- film „Goudsbloemen in angus- Op Ned. II om 20.27 uur tv-se- rie „Dodelijke kennis" en om 22.25 uur komische serie „Soap". Opklaringen Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 6 graden. Morgen zon op: 8.36. Onder 17.05. Schev. hoogw.: 3.29 en 15.37. Laagw.: 11.49 en 23.58. sem!"ute dolfijn „dwaalgast" "°°"totyosterscheldc )ELBURG Een witte dolfijn van woninqf^3 -soort is gisteren gesignaleerd Oosterseheldewaar het dier voor nnnenschip uitzwom. Het beest aardig de weg zijn kwijtgeraakt, 3 is nc Beiuga 's komen uitsluitend voor in i eve\tlzeeen. Het zijn viseters en ze zoe- ij voorkeur ondiep water op. Ze ijke verf3' - tot 4'/j meter lang worden bij ht van elfhonderd kilogram. aal leven de dieren in scholen, ns de rijkspolitie te water en de flora en fauna van CRM gaat het m een zogenaamde „dwaalgast". Verbod methylbromide doet bedrijf de das om ERICA Het verbod op het werken met methylbromide heeft het gron- dontsmettingsbedrijf Reuvers bv in het Drenthse Erica in moeilijkheden gebracht. Tien man krijgen werktijdverkorting; een werknemer is ontslagen, een twee de volgt deze week. De schade voor het bedrijf wordt nu al geschat op 50.000 gulden. Vooral de voorwaarde dat wa terleidingen vijftig meter van de te ontsmetten grond moeten liggen, zal volgens de directie het bedrijf de das omdoen. Prinses Margriet is van daag 38 jaar geworden. Haar verjaardag wordt op paleis Het Loo in huiselijke kring gevierd. Memoires van Adolf Eichmann aangekondigd MUNCHEN De Westduitse uitgever Druffel Verlag heeft de publikatie aangekondigd van de memoires van de ex-nazi en in Israël terechtge stelde oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann. Het boekwerk, dat binnenkort op de markt komt, is samengesteld uit een manuscript, dat Eich mann geschreven zou hebben, kort voor hij uit Buenos Aires door de Israëlische geheime dienst ontvoerd werd In een voorwoord zegt Eich mann, dat „deze verklaring automatisch in tegen spraak is met alle verklaringen die ik voor een forum of vijandig tribunaal zou afleggen". Saoediarabische hulp voor h-bom Pakistan LONDEN Binnen afzienbare tijd zullen Saoedi-Arabië en Pakistan een overeenkomst te kenen, waarbij Saoedi-Arabië aan Pakistan een bedrag van 1,6 miljard gulden toezegt voor de produktie van een water stofbom. Dit meldt dc Londense Sunday Times. In de overeenkomst zal een bepaling worden opgeno men, dat Pakistan de bij het project opgedane kennis niet aan Irak of aan Libië mag ver schaffen. IERS, TEHERAN. INGTON De moei- nderhandelingen over ^ting van de 52 Ameri- se gijzelaars in Iran fisteren met succes af ten. De overeenkomst nrijlating van de gijze is vanmorgen onderte- J door de Amerikaanse icnt bij ^rninister van buiten zaken Warren Chris- n het Algerijnse mi- van buitenlandse za- ondertekening vond kplaats.is in het bijzijn van allatie vjalisten. De inhoud van nachinékkoord werd niet vrij- erdelen^en De bepalingen van nomentfereenkoms' zouden la de dag bekend worden ,kt door de Algerijnse ng. In Teheran zou de laamste onderhande- Nabavi, nadere bijzon nen bekend maken 'het akkoord. In Washington liet een rege ringsfunctionaris weten dat Algerije, de bemiddelaar in de uiterst moeizame onderhande lingen, had verklaard de eer ste aankondiging te willen doen dat de crisis voorbij is. Wederzijdse achterdocht en het streven naar het controle ren van elke punt en elke komma had zondag een lange dag geschapen van verwach ting, verwaring en tegen spraak voor hun gezinnen er voor de wereld. „Iran en dc Verenigde Staten hebben ten slotte overeenstemming be reikt over het oplossen van dc gijzelaarskwestie", zo had Na- bavi zondagmiddag al verteld tegen het Iraanse persbureau Pars. 's Avonds voerde hij daar via radio Teheran aan toe dat de Verenigde Staten heb ben ingestemd „met voorstellen". Hij zei te wachten dat de gijzelaars de komende dagen zullen worden vrijgelaten. Op verzoek van Iran heeft Al gerije een vliegtuig beschik baar gesteld om de gijzelaars het land uit te brengen. Vanuit Teheran over Algiers zullen de gijzelaars worden overge vlogen naar Wiesbaden, waar al uitgebreide medische facili teiten zijn georganiseerd. Met de afloop van de gijzelings kwestie zijn de laatste dagen van Jimmy Carters president schap tot de spectaculairste van zijn mandaat geworden. De climax van de gijzelings zaak had het Witte Huis giste ren veranderd in een waar cri siscentrum. Pag.7: Amerika in laatste gijzelingsweekeinde tussen hoop en vrees. Wiesbaden gereed voor ont vangst gijzelaars. Voor de Amerikaanse onder handelaar in Algiers, Warren Christopher, zit het werk er op. Hier vertrekt hij voor een van de laatste onderhandelingsron den naar het Algerijnse minis terie van buitenlandse zaken. Onder: Een aantal gegijzelde Amerikaanse diplomaten la chend op de foto, zoals die vanmorgen door het Iraanse persbureau PARS werd gepu bliceerd. Ondanks alle geleden ontberingen lijken zij althans de gijzeling goed te hebben doorstaan. (mnl.A*ak de laatste vertra- het uiterst mini- ipstellen van de vertalin- in het akkoord in het het Engels en het Farsi schijnen bsoluut gelijkluidende do- te krijgen. De gijze- kunnen nu op ieder mo- worden vrijgelaten. Zij liefst 443 dagen gevangenschap doorge it. Amerikaanse delegatie leiding van president stond vanmorgen ge- m naar Wiesbaden te kken, waar de gijzelaars ich zullen worden onder- ;el speculaties, geruchten ïdmakingen en tegen- deelde Irans topon- indelaar Behzad Nabavi avond laat mee, dat „de zijn afgerond. Het Dment nadert en voor de gijzelaarskwestie VAN DER KLAAUW OVER ZUID-AFRIKA: (Van onze parlementaire redactie) Minister van der Klaauw Namibië heeft laten mislukken. Zonder zo'n uitspraak zal de Nederlandse rege- APPI DOORN De ree-erine- niet he- rin8 °°k niet deelnemen aan het verbod op in- AFtbUUUKN i»e regeringas niet oe- vcsterl in Zuid.Afrika, dat deel uitmaakt reid eenzijdig of samen met de Seandina- van he, Bactieplan- van de Scandinavische lan- vische landen, zo dit mogelijk zou zijn, den yorag jaar had minister Van der Klaauw economische maatregelen te nemen tegen in New §0Jrk nog de indruk sympathiek te parlementaire re dactie) HAAG Op het mi- ie van buitenlandse za- loudt men er rekening dat China nog feller tot nu toe zal reageren le eventuele levering Nederland van duikbo- lan Taiwan. Men acht zeker niet uitgesloten 'eking de diplomatieke tkkingen met ons land zal verbreken en be- commerciële con- zal opzeggen. weekblad „Peking Re- dat de opvattingen van •hinese regering pleegt te geven, kwam onlangs een publicatie, waarin 'lijke maatregelen tot de Üjkheden werden gere- Het artikel verscheen voordat de Nederlandse regering zich voor de tweede keer over de zaak van de duikboten zou buigen. Minister Van der Klaauw wil de gisteren tijdens een pers conferentie niet ingaan op een desbetreffende vraag. Hij be perkte zich tot de opmerking dat de Chinezen tot dusver al leen hebben gedreigd met het terugschroeven van de diplo matieke betrekkingen tot het laagste niveau en met econo mische Ronald Reagan, zou kunnen doen". De Volksrepubliek be schouwt Taiwan als een eigen provincie. Pagina 5: Van der Klaauw ontkent bewering Van Agt Zuid-Afrika. Dit bleek gisteren in Apel doorn, waar minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) met zijn Noorse ambtgenoot Knut Frydenlund had verga derd. Vorig jaar overleefde het kabinet op het nip pertje een motie over het olie-embargo door te beloven steun te zoeken voor een dergelijke maatregel bij de Beneluxpartners en /of de Scandinavische landen. Alleen als de Veilig heidsraad een daartoe strekkende uitspraak doet, wil Nederland actie ondernemen tegen Zuid-Afrika, aldus Van der Klaauw gisteren in Apeldoorn. Er is een kleine kans dat dit ge beurt, omdat Zuid-Afrika de conferentie over staan tegenover het plan. Nu zei hij dat vesteringsverbod geen zin zou hebben. „In een open economie als de onze is het erg moeilijk de kapitaalsstroom van het bedrijfsleven te controleren". Nederland ziet meer heil, aldus de minister, in de niet bindende ge dragscode van de E.G. voor het bedrijfsleven. Deze code beoogt ondernemingen ertoe te be wegen de arbeidsomstandigheden van hun zwarte arbeiders in Zuid-Afrika te verbeteren. Wat betreft een olie-embargo neemt de rege ring hetzelfde standpunt in. „Dat heeft alleen zin als het effectief is," aldus Van der Klaauw. De steun van de Scandinavische landen voor een dergelijke maatregel vindt hij niet voldoen de. De bewindsman is er wel van overtuigd dat het China me nens is. „Anders zou het hek van de dam zijn". Van der Klaauw doelde erop dat China er zeer op gebrand is te voor komen dat op enigerlei wijze de status van Taiwan veran dert. In Peking zou men voor al bang zijn voor wat de nieu we Amerikaanse president, ADVERTENTIE UW HUIS. ONZE ZORG! Zw i.0. LEIDEN, Havenplein 2 071 -140043 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. Alcohol controle in Leiderdorp LEIDERDORP De rijkspo litie heeft het afgelopen week end alcohol-controles gehou den in Hazerswoude en Lei derdorp. Zaterdagnacht wer den tussen twaalf en vijf uur, 360 automobilisten aangehou den op wisselende locaties. Ne gentig automobilisten legden te blaastest af. Twee mensen kregen een rijverbod opgelegd, terwijl tegen vier automobilis ten proces-verbaal is opge maakt in verband met het rij den onder invloed van alcohol. Tijdens de normale surveillan ce liep nog een vijfde automo bilist tegen de lamp. naar bonds coach ZEIST Erie Vilé, voorzitter betaald voetbal, en bestuurslid Herman Chou- foer is door het bondebeetuur van de KNVB opgedragen een opvolger voor Jan Zwartkruis aan te trekken. Vilé:„We heb ben een lijstje met kandidaten uit binnen- en buitenland. We moeten eeret met hen praten en hopen voor de bondsvergadering van 31 januari de zaak rond te hebben maar ik be twijfel dat. Er zal wel een maandje overheen gaan". De voornaamste leveranciers van spelers aan het Nederlands elftal zullen betroken worden bij de aanstelling van de nieuwe bondscoach. Onderzoeknaar paspoortenaffaire DEN HAAG - De atletiekunie stelt een onderzoek in naar het bericht dat Zuidafrikaanse atleten op Neder landse paspoorten zouden hebben deel genomen aan de wereldkampioenschappen voor veteranen die op dit moment worden gehouden in het Nieuwzeelandsë Christchurch. Zoals bekend is Zuid-Afrika in 1976 in Montreal uit de IAAF gestoten. Volgens Bart Kappen- burg, de secretaris van de KNAU, mogen Zuidafrika nen ook niet aan de wedstrijden in Christchurch deel nemen, hoewel dit toernooi onder auspiciën staat van de wereldassociatie voor veteranen. De KNAU heeft inmiddels al contact opgenomen met de Nieuwzee- landse organisatie om te vernemen hoe de Zuidafrika nen aan Nederlandse paspoorten zouden zijn geko men, maar vanuit Christchurch was gisteravond nog niet gerageerd. De Nederlandse ploeg in Nieuw Zee land bestaat overigens uit twintig dames en heren. Deficit in Heerenveen HEERENVEEN Het schaatstoernooi om de Europe se damestitel, waarin Nederland een uiterst pover fi guur sloeg, heeft de organisatie een flinke duit gekost. In stadion Thialf in Heerenveen hadden over beide da gen 9400 toeschouwers moeten komen om quitte te spelen. Er kwamen er 8000 die bereid waren twintig gulden entree neer te tellen. Baan en KNSB draaien leder voor de helft voor het deficit op. Oorzaak van het tegenvallende bezoek noemt ijsbaandirecteur Roel Heemstra het feit dat de NOS reeds woensdag be kend maakte dat het toernooi rechtstreeks op het scherm zou komen en de ongunstige weersomstan digheden. Het was weer eens zo ver. De steeple chase, die zaterdag op isastè Voor de voetballers was er dit weekeinde weinig te doen. :Ö'i De amateurs gingen gebukt onder de regen die deze week was gevallen. Van Wijnen verlaat DVC DOKKUM Hans van Wijnen, de succesvolle trainer- /coach van de volleybalploeg Prins/DVC uit Dokkum, heeft met onmiddellijke ingang zijn ontslag ingediend wegens privé-omstandigheden. Van Wijnen bedankte tevens als tweede trainer van de nationale damesploeg. Van Wijnen leidde zijn ploeg o.m.tweemaal naar het landskampioenschap. Op Tweede Kerstdag veroverden de Friezinnen de beker en in deze competitie gaat DVC weer aan de leiding. Metde helm op GRONINGEN In het Groninger Stad spark hebben de bezoekers van de ijshockeywedstrijd GUS-Den Bosch een nationale pri meur beleefd. De twee lijnrechters. Akkerman en Wie- benga, droegen na melijk een (plastic) helm op het ijs. De basisgedachte van deze opmerke lijke gebeurtenis is, dat de „grensrech ters behoefte heb ben aan een grotere bescherming. Vaak genoeg krijgen ze volledig onverwacht een puck tegen het hoofd. In andere Europese landen Is naar aanleiding daarvan het dragen van een helm al ver plicht gesteld. In Nederland gebeurt dat nog op louter vrijwillige basis.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1