'Gijzeiaars klaar voor vertrek' severing ïjnderzeeërs ;aat door 'inanciën wijst voorstellen Pais af v fitl Kabinet gaat volgende maand al bijsturen Zaterdag 17 januari 1981, 71e jaargang no. 21864 jhekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-banK N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - nementen: kwartaal 49.55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Lessen in liefde Morgenavond vierde afleve ring van Lessen in Liefde op Ned. I om 21.00 uur. Op Ned. II om 21.05 uur Koot en Bie. Vanavond' om 21.55 uur op Ned. I de film Bernice knipt haar haar af en op Ned. II om 21.20 uur nieuwe serie „Huis bezoek". ONBESTENDIG Wisselend bewolkt met enkele buiten. Middagtemperaturen van plus een graad in het noorden tot zeven graden in het zuidwesten. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit zuidwest tot west. Morgen zon: 8.3817.02. Maan: 15.23—6.47. Hoogwater in Scheveningen: 0.59—13.30. Laagwater: 9.0621.45. ïzinegebruik [o's met tien >cent gedaald jrERDAM Sinds de risis in 1973-1974 is het ^egebruik van de op de jt zijnde auto's reeds met peer tien procent gedaald. Iuropese auto-industrie i 1979 tegenover de Eu- Commissie beloofd in iode tot 1985 auto's te leren die opnieuw mini- en procent zijn zuiniger aarmee zal Europa een rong nemen op de Vere- Staten, waar becijferd is 1985 het gemiddeld ge- I per honderd kilometer zijn gedaald tot 8.6 liter. OP KONINGINNEDAG Beatrix en Claus naar Breda en Veere DEN HAAG Koningin Beatrix, prins Claus en hun kinderen zullen op (de officiële) koninginnedag, 30 april, de feestelijkheden in Breda en Veere bijwonen, twee gemeenten waarmee het Oranjehuis nauwe banden heeft. De koningin zal haar feitelijke verjaardag op 31 januari in familiekring vieren. Het feit dat ko ningin Beatrix de 30ste april, door haarzelf als blijvende koninginne dag uitgeroepen als huldebetoon aan haar moeder die op die dag verjaart, elders zal vieren komt, doordat zij bij haar woning geen accomodatie heeft vergelijkbaar met paleis Soest- dijk. Het is echter nog geen uitge maakte zaak of een volgende konin ginnedag in Den Haag zal worden gevierd. Vergeefse moeite... Drie uur had een takelbedrijf gisteren nodig om deze 11 ton zware bus, die daar de dag tevoren was vast komen te zitten, uit een sloot bij Aarlanderveen te trekken. Voor de mannen op het bootje was echter geen moeite teveel. Als gevolg van de gladheid op de weg deden zich giste ren ook elders in het land veel slippartijen voor, maar voorzover gebeurden daarbij geen ernstige ongelukken. Door lichte regenvasl ver dween de gladheid in de loop van de avond voor een goed deel. WASHINGTON, WIESBA DEN Alle voorbereidse len zijn getroffen voor de aankomst van de 52 Ameri kaanse gijzelaars in West- Duitsland, maar een defini tief akkoord tussen de Vere nigde Staten en Iran voor beëindiging van de nu bijna vijftien maande durende gij zelaarscrisis was bij het sluiten van deze editie nog niet bekend. In Wiesbaden werd op de Amerikaanse luchtmachtba sis alles in gereedheid ge bracht voor de opvang van de gijzelaars. De stellige in druk heerst dat president Carter voor een bliksembe zoek zal overkomen, zodra de gijzelaars zijn vrijgela ten. President Jimmy Carter maakte gisteren voor vijf miljard gulden aan Iraanse te goeden in de Verenigde Staten vrij voor overmaking naar Iran als dit de gijzelaars laat gaan. Presidentieel woordvoerder Jody Powell liet echter nadrukkelijk we ten dat dit nog niet betekent dat er een akkoord was. „Ik speel niet met woorden, als ik zeg dat er nog geen overeenkomst" is. Het vrijgeven van de tegoeden zal pas gebeuren als de gijzelaars vrij zijn, zo voegde Powell er aan toe. De Amerikaanse regering maakte van nacht via Algiers haar antwoord bekend op de laatste Iraanse voorstellen, waarvan Iran eiste dat ze nog gisteren onverkort zouden moeten worden aanvaard. In Te heran werd meegedeeld dat de Ameri kaanse gijzelaars „klaar zijn voor vertrek" en dat zij zullen worden vrijgelaten zodra Iran verneemt dat zijn tegoeden zijn over gemaakt naar de Algerijnse centrale bank. Voor de uitwerking van het financieel ge tinte antwoord vlogen gisteren een aantal Amerikaanse en Engelse bankdirecteuren naar Algiers. In een interview met het Iraanse persbu reau Pars zei de voornaamste Iraanse on derhandelaar Nabavi dat 16 januari de laatste dag was waarop nog kon worden onderhandeld. De laatste datum voor on derhandelen zou volgens verklaringen van Washington daarentegen aflopen op 20 januari, de dag waarop Ronald Reagan tot president wordt beëdigd. Witte Huis krijgt nieuwe baas Qezer dagen wordt weer eens bewezen dat de Vere nigde Staten het land van de ongekende mogelijkhe den is. Terwijl de naar pracht en praal hunkerende society van Washington zich verheugt op de komst van Ronald en Nancy Reagan naar het Witte Huis, doen de organisatoren van de in huldigingsfestiviteiten alle mogelijke moeite de kosten te drukken. Zo zullen bij voorbeeld de splinters uit het platform waarop de beë diging van de veertigste president dinsdag plaats heeft voor 28 dollar per stuk worden verkocht. Onze cor respondent in Washington, Dick Toet, doet op de voor pagina van onze wekelijkse leesbijlage Finale uit de doeken wat er aan sfeer op en rond het Witte Huis gaat veranderen. In Finale vandaag voorts aandacht voor: Honderd jaar strijd tegen kwakzalverij met verbijsterend weinig resultaat. Artikelen om vrije tijd te doden houden vele bedrijven springlevend. Sterven in Parijs een onge kende luxe. Huisvrouw werd gesprekspart ner van minister. Wie Surinaamse natuur wil zien, moet er heel wat voor over hebben. Twee nieu we stukken van Van Wesel in Rijksmuseum. Lijdensweg van schatgravers thans een onverbiddelijke toeristentop per. China schaft particulier initiatief af I S9b8BDH1 PEKING - China wil een einde maken aan de toch al bescheiden mogelijkheden van de kleine ondernemer. Het Volksdagblad maakte gisteren bekend dat onder nemingen alleen maar mo gen handelen in goederen ^BINET TROTSEERT CHINA N HAAG Het kabinet ziet niet voldoende reden terug (omen op zijn besluit eventueel een vergunning te verle- voor de export van twee onderzeeërs naar Taiwan. Dit ft premier Van Agt gisteren meegedeeld na afloop van (ninisterraad. pr herroepen van een besluit zijn zwaarwegende redenen Özakeljk. Wij vonden de redenen niet zwaarwegend genoeg," is de minister-president. Hij zei de indruk te hebben dat een ingrijk motief voor China zo heftig te reageren de regerings teling is in de Verenigde Staten is. Kennelijk bedoelde de mier dat Peking op deze manier Ronald Reagan ervan pro pt te weerhouden als president al te nauwe banden aan te pen met Taiwan. Agt deelde verder mee dat er tijdens het bezoek, dat hij en ister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) vorig jaar aan pa brachtén, over de duikboten was gesproken. Eerder had premier, evenals Van der Klaauw in de Tweede Kamer, ge- d dat men de zaak niet had aangeroerd, omdat de reactie rspelbaar zou zijn geweest. Nu vertelde hij dat Van der lauw het er wel, zij het informeel met, „een regeringsfunctio- Ss" over had gehad. Het antwoord van de functionaris zou aid hebben: „Dat men dat niet zo fraai vinden". Eerder be- tigde een lid van een Chinese delegatie die vorig najaar een pek aan ons land bracht dat Van der Klaauw de kwestie in ting ter sprake had gebracht. 1 Agt wilde niet ingaan op de vraag wat het kabinet zou h, als de Tweede Kamer zou uitspreken dat de exportver- Ining niet verleend zou worden. Volgende week praat' de Ka- rcommissie voor Buitenlandse Zaken met Van. der Klaauw. I is afhankelijk van dat beraad of er wederom een debat over kaak zal komen. Vorige maand werd een motie van D'66, ge it tegen het verlenen van de vergunning, op het nippertje [74) verworpen. tneekschrift Sacharov •RMSTADT Tweehonderdvijftig intellectuelen hebben 1 handtekening gezet onder een Westduits smeekschrift aan pident Leonid Brezjnev van de Sovjet Unie, waarin zij vragen I „vrijheid zonder beperkingen" voor de dissidente weten- apsman Andrei Sacharov, zo heeft de academie van schone fisten in Darmstadt gisteren bekendgemaakt, per de ondertekenaars van de petitie zijn de schrijvers Hein- h Böll, Günther Grass, Samuel Beckett en de beeldende kun- haars Henry Moore en Joseph Beuys. [intellectuelen vragen Brezjnev toe te staan dat Sacharov zijn kk in Moskou weer kan opnemen. Groot gasveld onder Coevorden COEVORDEN De Neder landse aardolie maatschappij (NAM) heeft onder Coevorden een gasveld ontdekt van onge veer 35 miljard kubieke meter. Al jaren geleden boorde de NAM gas aan onder Coevor den, maar de maatschappij ging er destijds vanuit dat het om een veld van hooguit 10 miljard kubieke meter ging. Intensieve verkenningsborin gen van de afgelopen tijd toon den echter het bestaan van een veel groter veld aan. Het gasveld wat de NAM nu ontdekt heeft, is qua grootte te vergelijken met dat van Ame land. Om de produktie op gang te krijgen is de komende jaren een investering nodig van naar schatting 175 miljoen gulden. die uitdrukkelijk zijn toege staan, terwijl boeren niet meer mogen verkopen dan zij op hun rug, handkar of een fiets mee kunnen ne men. Particulieren zijn uitgesloten van de verkoop met winstoog merk van auto's, vrachtwa gens, tractoren en motorboot jes. Zij mogen alleen huishou delijke artikelen verkopen. In het buitenland woonachtige Chinezen kunnen in het ver volg alleen nog goederen voor 'eigen verbruik of als geschenk voor familie of vrienden mee brengen. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet zal zich begin volgende maand intensief gaan beraden - „daar hebben we wel een week voor nodig," meent premier Van Agt - op maatregelen om de steeds ongunstiger wordende econo mische situatie het hoofd te bieden. Met name het grote financieringstekort - gevolg van tegenvallende belastingopbrengsten - baart ernstige zorgen. Het kabinet wacht nog even met bijsturingsmaatregelen omdat het Centraal Planbureau eind deze maand afkomt met een herziene macro-economi sche verkenning voor 1981 alsmede met nieuwe middellange termijnramingen. Van Agt zei gisteren na afloop van de kabinets vergadering, dat de waarschuwende brief van president Zijlstra van de Nederlandse Bank, die deze week in de publiciteit kwam, zeker niet als een brandbrief" mag worden aangemerkt. De bankpresident heeft nog eens schriftelijk willen vastleggen - in een brief aan de minister van financiën en niet aan het kabinet - wat hij in het periodieke overleg met het kabinet al mondeling mededeelde. Het was dus minder spectaculair dan door sommigen werd gedacht, aldus Van Agt, „ook al schrijft hij dan ook niet wekelijks dergelijke brieven". Het financieringstekort van het rijk (het ver schil tussen inkomsten en uitgaven) zal dit jaar omstreeks vijftien miljard gulden bedragen. Daar komt nog eens vier tot vijf miljard gulden bij, die de lagere overheden tekort komen. ÜEUW GEVECHT OM ONDERWIJSBEGROTING Van onze parlementaire redactie) ÏN HAAG Minister Pais (On- rwijs) heeft gisteren een nieuw orstel bij het ministerie van Fi- ncicn gedeponeerd om een gat van im 100 miljoen gulden dat op zijn groting voor dit jaar prijkt, te Jiten. Alhoewel men over de in- ud van het voorstel niets wilde ededclcn stelde men op het minis- ie van Financiën dat de oplossing n Pais „volstrekt onvoldoende" is om het gat te dichten. Hiermee staat' een nieuw gevecht tussen Pais en zijn collega Van der Stee in de mi nisterraad voor de deur. Terwijl men zich op het ministerie van Pais optimistisch toonde over de afloop van de gesprekken met Financiën („het stuk komt hier binnen enkele dagen te rug", aldus een woordvoerder), stelde men bij Financiën dat men nog de tijd heeft voor nader beraad. De begroting van onderwijs komt pas in de week van 17 februari in de Tweede Kamer aan de orde. Pais had de Tweede Kamer toegezegd een nota van wijziging op zijn begro ting voor 1981 ter dekking van het gat gisteren te zullen indienen. In plaats daarvan zond hij een nota aan zijn col lega Van der Stee. Daarin zou sprake zijn van- nader te nemen rechtpositio- nele maatregelen om het gat te dichten. Daarvan zou echter pas sprake zijn na afhandeling van de begroting door de Kamer. Het gat op de begroting van onderwijs vloeit voort uit het feit dat de Kamer eerder een bezuiniging van 265 miljoen gulden op de onderwijssala- rissen afwees. Met enkele andere maat regelen zoals verhoging van college- en cursusgelden, verlaging van salarissen van beginnende wetenschappelijk me dewerkers, minder geld naar academi sche ziekenhuizen en gemeenten wist Pais ruim de helft van dit bedrag te be zuinigen. De rest bleef open. Collegiaal De fotograat Oliver Rebbot van het Amerikaanse weekblad Newsweek ligt gewond op straat in de Salvadoraanse stad San Francisco Goterama, nadat hij is getroffen door een sluipschutter. Een collega-foto- graaf van het blad Time maakt zijn kleren los om hem het ademen te vergemakkelijken. Gisteren werd de stad door de regeringstroepen op de guerril lastrijders heroverd. De rege rende junta zegt de situatie in het land weer onder controle te hebben, maar grote delen waaronder het oosten van het Middenamerikaanse land blij ken in feite onder invloed te staan van de verzetsstrijders. Afgelastingen ZEIST De KNVB heeft alle amateurvoet balwedstrijden voor vandaag en morgen af gelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrij den voor zaterdag en zondag afgelast. Het doorgaan van de wed strijden in het betaalde voetbal wordt in het weekeinde aan de con suls overgelaten. In verband met de slech te gesteldheid van het terrein is de wedstrijd Jong FC Den Haag Jong Sparta, die vanmid dag in het Zuiderpark voor de competitie van de betaalde c-elftallen zou worden gespeeld, eveneens afgelast. /.S Zondag 18 januari VERONICA DRIVE IN SHOW m.m.v. Johan Timman Aanvang 20.30 uur Blesse Paard Stompwijk. Bernadette Devlin Toestand Bernadette Devlin verslechterd (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De toestand van Bernadette Devlin, die gisteren bij een aanslag ge wond raakte, is in de afgelo pen nacht aanzienlijk ver slechterd. Gisteravond meld de de politie dat artsen in het militaire hospitaal van Belfast vochten voor haar, leven. Gistermorgen drongen drie gewapende protestantse man nen haar huisje, zestig kilome ter ten westen van Belfast bin nen. Zij namen haar en haar man onder vuur. Een Britse militaire patrouille, die toevallig voorbij kwam, kon de drie overvallers gevan gen nemen. Men veronderstelt, dat de pro testantse aanslag op haar een gevolg is van haar hernieuwde republikeinse bedrijvigheid. In december van het afgelopen jaar zette zij verscheidene ac ties op touw voor de IRA-hon- gerstakers in de Maze-gevan- genis die als politieke gevan genen erkend wensten te wor den.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1