mmmm 1 Eerste geluidsfilm opgepoetst voor Neil Diamond En Verder... Aquarellen Joh. Schiess in Huygens- laboratorium Koffie-concert in Nieuwveen yvm.uftiinvA VVVN Aad van Bruggen met „structuren" in Theater deTobbe Vermoeide Peter Sellers in laatste dubbelrol Burt „The Bandit" Reynolds maakt het dit keer nog bonter SINJDAG 16 JANUARI 1981 LEIDSE COURANT PAGINA LEIDEN Aquarellen van de autodidactische amateur schilder Joh. Schiess worden van maandag 19 januari tot en met vrijdag 6 januari geëxposeerd in de hal op de eerste verdieping van het Huygenslaboratorium aan de Wassenaarseweg 78. Joh. Schiess is in 1917 geboren en is van 1968 tot 1978 als wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Universiteit ver bonden geweest. Lange tijd heeft hij zich als geoloog inten sief met de natuur bezig gehouden. Daaruit put hij dan ook een belangrijk deel van zijn inspiratie. Doordat hij met name geboeid is door de tegenstelling tussen het zachte licht van lucht en water in Nederland en de hardere vormen van het landschap in zuidelijke streken, bedient hij zich bij voor keur van waterverf, omdat dit zich bijzonder leent voor het beschilderen van vloeiende kleurvlakken en voor het berei ken van atmosferische effecten. Speciaal de morfologische eigenschappen van het landschap tracht hij in zijn aquarel len op de juiste wijze weer te geven. Vijftig procent van de opbrengst van de schilderijen zal ten goede komen aan de Stichting Wereldnatuurfonds Nederland. Het Huygenslaboratorium is van maandag tot en met vrijdag open van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags. NIEUWVEEN In de grote muziekzaal van gebouw de „Ringkant" wordt zondag 25 januari een koffieconcert gegeven door de docenten van de streekmuziekschool Alphen aan den Rijn. Het programma bestaat uit werken voor blokfluit, clavecim- bel, fluit en piano van de componisten A. Scarlatti, W. de Fesch, J. S. Bach, R. R. Klein, Blavet en F. Chopin. Het con cert begint om 12.00 uur en toegangskaarten a 2,50 zijn vanaf half twaalf aan de zaal verkrijgbaar. De toegang voor kinderen tot 12 jaar is gratis. De organisatie van dit koffie concert is in handen van het Cultureel Comité Nieuwveen, dat aan de hand van het aantal toehnoorders zal bepalen of er voldoende animo is om meer van dit soort concerten te organiseren. Eén van de „structuren" van Aad van Bruggen. VOORBURG In de foyer van Theater de Tobbe, Bad huislaan 3 te Voorburg, worden tot en en met 31 januari tekeningen, foto's, collages en gemengde technieken van de Rotterdamse kunstenaar Aad van Bruggen tentoon gesteld. Aad van Bruggen volgde in Rotterdam, waar hij is geboren, de opleiding „publiciteitsvormgeving" aan de Academie voor Beeldende Kunsten. Zijn vrije werk exposeerde hij reeds eerder, onder meer in Rotterdam, Delft, Den Haag, en Dordrecht. Het thema van de tentoonstelling is „structuren". Met dit onderwerp als basis is hij gaan experimenteren, aanvanke lijk met de fotografie en later ook met andere technieken zoals de potloodtekening en de collage. Het resultaat v' zijn fotografische experimenten heeft zijn werk in deze i dere technieken echter sterk beïnvloed. Naast zijn vrije werk is Aad van Bruggen werkzaam als free-lance ontwerper. De expositie in Theater de Tobbe is vrij te bezichtigen elke dinsdag-, vrijdag-, en zaterdagavond van half acht tot mid dernacht. bovendien zondagmorgen 18 januari van elf tot een uur en zondagmiddag 25 januari van twee tot vier uu TRIANON Flash Gordon (12) Verfilmd avontuur van de onver schrokken stripheld Flash Gordon, (vierde week) REX Ik heb er zin in (16) Por nofilm. EUROCINEMA I (Alphen) The empire strikes back (a.l.) Het ver volg van het kassucces Starwars is opnieuw een superb aangeklede film geworden. Respect wordt voor al afgedwongen door de perfecte ef fecten. (eerste week) EUROCINEMA II (Alphen) Flash Gordon (12) Zie Trianon. EUROCINEMA III (Alphen) Seawolves (a.l.) Een handvol oude re geallieerde soldaten krijgt op dracht om een Duits schip te ver nietigen. Een soort nieuwe uitvoe ring van de 'Kanonnen van Nava- rone'. (eerste week) EUROCINEMA IV (Alphen) Being there (a.l.) Peter Sellers in een fraaie vertolking van een tuin man die in het Witte Huis terecht komt omdat hij toevallig op de pre sident lijkt, (eerste week) GREENWAY THEATER (Voor schoten) Max Havelaar (16) Goede Nederlandse speelfilm van Fons Rademakers, (eerste week) STUDIO: „The fiendish plot of Dr. Fu Manchu" met Peter Sellers en Helen Mirren. Regie: Piers Haggard. Sellers als Scotland Yard in specteur Nayland Smith met zijn ontrou: we assis tente Alice Rage (Helen Mirren) in ,,Het dui velse com plot van Dr.Fu Man chu". Het is eigenlijk te betreuren, dat „Being there" niet Peter Sellers' laatste filmrol was. Als de simpele Chancey Gardiner le verde hij een acteerprestatie, die een schit terende afsluiting zou zijn geweest voor zijn veelzijdige filmcarrière. In „The fien dish plot of Dr. Fu Manchu" die nog kort voor zijn vroegtijdige dood gereed kwam, is hij in een dubbelrol nog wel weer de mannetjesmaker, maar dan zonder de inzet en de energie die hij bijvoorbeeld in Stan ley Kubrick's „Dr. Strangelove" demon streerde. Het lijkt wel Sellers' vermoeidheid afstraalt van de hele film. Het kan ook zijn dat het wer ken in Franse studio's de Engelse rolbezetting en technici parten speelde. We herinneren ons nog dat regisseur Lewis Gilbert voor James Bond's „Moonraker" voortdurend gebruik maakte van een viewer om te controleren of de scène waar hij mee bezig was wel aansloot op de vorige, die in een andere studio was op genomen. Hoe dan ook, er straalt een zekere matheid uit van deze satire op de Fu Manchu-verhalen van Sax Rohmer. Er zitten goede grappen in, maar ze worden of te lang aangehouden dan wel zo terloops gebracht, dat de clou de meeste toe schouwers zal ontgaan. En door al die dingen wordt nog eens benadrukt hoe zwak en ram melend het scenario eigenlijk wel is. De 168-jarige Fu Manchu ziet op zijn veijaar- dag een onhandige bediende het levens-elixer, dat hem jong (en gemeen) houdt, verspillen. Om een nieuwe voorraad te brouwen heeft hij als ingrediënt twee gele diamanten nodig en die bevinden zich op een Russische tentoon stelling in Washington en in de Tower van Londen. Dus gaat Fu met zijn legertje op pad, zich zo lang in leven houdend met electrische schokken. Dat pad wordt gekruist door zijn oude tegen stander Nayland Smith van Scotland Yard, geestelijk nog zeer bij de hand, maar lichame lijk een wrak na zijn gevangenschap bij Fu. Sellers speelt beide rollen. Twee vermoeide af geleefde mannen, die nog eens na jaren de de gens kruisen en elkaar te slim af proberen te Daar tussen door loopt de Scotland Yard-agen te Alice Rage (Helen Mirren), die een aardige imitatie van Queen .Mary kan weggeven de film wordt geacht in 1933 te spelen, hoewel Sellers „San Francisco" uit 1936 zingt! en tenslotte de zijde van Fu kiest, die dankzij het elixer weer jong wordt en opnieuw dreigt „de wereld plat te krijgen"....maar dat doet als El- vis-achtige roek-zanger. Met dit soort grapjes zit de film vol, zoals een FBI-agent (Sid Ceasar) die Joe Capone heet en een Chinese marteling voor een veelvraat. Maar werkelijk leuk heeft regisseur Piers Hag gard het toch niet kunnen maken en je krijgt de indruk dat Sellers zich echt naar het einde heeft gesléépt. MILO LUXOR Flying high (a.l.) Een schitterende parodie op de rampen films, vervaardigd door het drietal van 'Kentucky fried movie'. Een gebundeld vuurwerk van sick-jokes en korte grappen, (vijfde week) CAMERA Life of Brian (12) Het Monty Python circus in een dold waze rolprent over het leven van Jezus Christus, (reprise, vijfde week) LIDO III The blues brothers (a.l.) Leuke musical vol actie van regisseur John Landis (maker van Kentucky fried movie en National Lampoon Animal House). Een su per-slapstick film. (tiende week) LIDO 1 The jazz singer (a.l.) met Neil Diamond en Lau rence Olivier. Regie Richard Fleischer. Pel Op 6 oktober 1927 schudde Hollywood op zijn grondves- ten toen „The jazz singer" in première ging en Al Jolson 1 plotseling te hóren was dank zij grammofoonplaten, die H van binnen naar buiten gespeeld synchroon liepen met inJ het vertoonde beeld. Het betekende het einde van de aaij zwijgende film. Of de re-make ruim een halve eeuw la- ter me^ Dolby-stereo geluid ook zo'n revolutie zal ver- H oorzaken valt te betwijfelen. Je zou zelfs kunnen stellen dat het verhaal van de voorzanger uit de synagoge, die de familietraditie de rug toekeert en de showbusiness ingaat sterk verouderd is ondanks driftig modernise ren en dat Neil Diamond een beter filmdebuut had verdiend. Diamond reeds te horen op de geluidsband van „Jonat han Livingston Seagull" is nu ook te zien, maar van zijn acteerprestatie val je niet ondersteboven in tegenstelling tot kdie van de oude rot Laurence Olivier, die in dit van senti ment druipende verhaaltje even heel knap een aandoenlijke oude cantor neerzet, die er zich met moeite bij neerlegt dat zijn zoon de synagoge ruilt voor de opnamestudio, maar met hem breekt als hij wil scheiden om met zijn impressario (ge speeld door Lucie Arnaz, de dochter van Lucille Ball) te trouwen. Omdat de film geheel rond Neil Diamond is gebouwd en hij zo veel mogelijk moet zingen, zijn er ten opzichte van de oude „Jazz singer" heel wat veranderingen in het scenario aangebracht. Zo is moeder Rabinovitch uit het verhaal ge schreven. Zij is in de Tweede Wereldoorlog omgekomen. Al *j^l( j Jolson's fameuze negro-act met „Mammy" en „Toot-toot- Voorzanger Yussel Rabinovitch tracht zijn oude vader Laurence Olivier) er van te overtuigen dat hij moderne muziek wil maken. tootsie, goodbye" valt buiten Diamonds repertoire en ligt in 1980 ook wat te gevoelig. Wel zien we hem even met zwarte make-up om enkele vrienden uit de nood te helpen. Als regisseur nam men Richard Fleischer, een routinier die van alle markten thuis is, science-fiction als Jules Verne's „20.000 mijlen onder zee" maakte maar ook „Fantasie voya ge" en „Soilent green". Thriller-documentaires als „Compul sion" en „The Boston strangler" regisseerde, maar ook een oorlogsfilm als „Tora, tora, tora" en een musical als „Dr. Doolittle". Hij heeft van deze „Jazz singer" een onopvallen de Joods melodrama gemaakt. Wat kon hij anders. Het was toch de bedoeling dat Neil Diamond zoveel mogelijk te ho ren was. MILO LIDO II: Smokey and the Bandit, deel twee (a.l.) met Burt Reynolds en Sally Field. Regie: Hal Needham. Het gebeurt slecht bij hoge uitzondering dat het vervolg op een zeer winstgevende film leuker is dan het origi neel. Hal Needham's „Smo key and the bandit" was één grote jacht van een getergde sheriff (Jackie Gleason) op een dranksmokkelaar (Burt Reynolds, die door zijn bra nie de sympathie „het volk" had, dat met leedvermaak toekeek hoe de gezagsdrager de ene politieauto na de an- dere total loss reed. De film kostte een kapitaal aan au towrakken maar dat werd aan de bioscoopkassa ruim schoots goedgemaakt. Dus moet er wel een vervolg komen en Hal Needham heeft voor „Smokey and the bandit II" nog veel forser mogen uithalen met een aan westerns herinnerende mas sale charge van politieauto's die wordt afgeslagen door een front van zware vracht wagens. Door het vele spectaculaire stunt- en brokkenwerk Needham was een kwart eeuw geleden een van Holly- woods best betaalde stunt mannen en bouwde later een reputatie op als stuntcoördi nator voor actiefilms is er weinig ruimte voor een ver haal. „The bandit" Reynolds wordt uit zijn alcoholische retraite gehaald om de aan dacht af te leiden van het vervoer per truck naar Texas van een uit een warenhuis in Miami ontvreemde kist. Die truck is wel nodig want in de kist 1444 blijkt... een olifant te zitten, die boven dien nog in verwachting blijkt te zijn. Needham heeft het hele Smokey-team weer bij elkaar gekregen met naast Burt Reynolds als de op publiciteit beluste Bandit wederom Sally Field na haar Oscar voor „Norma Rae" als Frog, Pat McCormick en Paul Williams als Grote en Kleine Enos, Jerry Reed als Bandits partner Snowman en dit keer zelfs driemaal Jackie Gleason. die niet alleen de geërgerde sheriff Buford T. Justice speelt, maar ook diens broer Reginald en Gay- lord. Laatstgenoemde, bij de Canadian Mounted Police, maakt een schitterend entree met een Nelson Eddy-imita- tie uit „Rose Marie". Nieuw zijn behalve de oli fant, de dikke Dom De Luise als een malle Italiaanse dok ter en de inzet, een verkie zingscampagne, waarin met letterlijk vuil spuit. De aftite ling aan het slot kenmerkt het plezier waarmee deze film werd gemaakt... door nog even alle mislukte opna men te laten zien. MILO Mike Henry als de oerdomme zoon van sheriff Justice loopt weer eens een nat pak op in „Smokey and the Bandit II".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9