88 BmiH Veel kritiek op promotie Schuttersveld Vier nieuwe winkels in Merenwijk ÜII is ,Een gegeven paard dagverblijf a tehuis in uid-West COLLEGE MOET HUISWERK OPNIEUW MAKEN 'Jazz at the Townhall' VRIJDAG 16 JANUARI 1981 PAGINA 3 Natrappen' (1) De verbouwing van de stadhuistrap staat al enige ja ren ter discussie in het ambtelijk apparaat en in de ge meenteraad. Voorafgegaan door een avondje getruc- keerde dia's kijken in de commissie Ruimtelijke Orde ning nam de gemeenteraad op 20 oktober '80 dan toch eindelijk een definitieve beslissing. Een krappe meer derheid, 18 tegen 15 stemmen, ging er mee akkoord dat de bestaande trap zou worden verbouwd tot een 'open entree tot de Leidse huiskamer'. „Overbodige cosmeti ca", veroordeelde D'66 de 125.000 gulden kostende plan nen van het college destijds. Zij verzocht burgemeester Goekoop de plannen ter vernietiging bij de Kroon voor te dragen hetgeen de burgemeester echter niet zo zag zitten. Natrappen(2) De PvdA-fractie stemde verdeeld over de verbouwing. Deze verdeeldheid was mede te danken aan de leden vergadering, die op de valreep liet weten niet zo ge charmeerd te zijn van de plannen van het college. Ver antwoordelijk wethouder C.Waal laat het er echter niet bij zitten. In 'De Partijgenoot', het maandelijks periodiek van de PvdA, verwijt hij het partijbestuur de ledenvergadering te laat om een uitspraak te heb ben gevraagd. „Wanneer het bestuur verwacht dat over een bepaald punt de meningen binnen de partij uiteen lopen, is het haar taak de zaak tijdig aan de orde te stellen. Dat voorkomt dat werk nutteloos wordt ver richt of insprekers alsnog gefrustreerd raken". Natrappen' (3) Voor diegenen van de linkse achterban die niet begrij pen waarom de verbouwde trap er moet komen, legt Waal nog eens uit: „De binnenstad heeft een recreatie ve functie, juist voor diegenen die niet de mogelijkheid hebben uit te wijken naar andere steden of tweede wo ningen in het weekend". Mede in dit kader werd het Stadhuisplein tot evenementenplein omgebouwd en kreeg het de betiteling evenementenplein mee. Om dit volledig tot zijn recht te laten komen en om de voet- gangersstroom Aalmarkt-Breestraat v.v. te stimuleren zou de toegang tot het Stadhuisplein verbeterd moeten worden. Na 'trappen(4) En voor degenen die niet begrijpen waarom er wel geld voor de trap wordt uitgegeven, maar enkele tien duizenden guldens voor het aantrekken van een extra ambtenaar niet beschikbaar zijn, maakt Waal duide lijk dat het uitgavenpatroon van een gemeente, en een art. 12 gemeente in het bijzonder, zeer ondoorzichtig is. „Het bestuur zou hier zeker iets aan voorlichting en vorming ten behoeve van onze leden moeten doen", vindt Waal die het partijtje na'trappen' besluit met de 'wens' dat „het bestuur in het geval stadhuistrap aan leiding ziet zich nader te bezinnen over de besluitvor ming over gemeentelijke zaken". Napraten over Jazzweek In het bowlingrestaurant van Hans Menken aan de Bos- huizerlaan geeft de organisatie van 'Leiden Jazzstad' en 'Jazz on Sunday' zondagmiddag vanaf drie uur gelegen heid om na te praten over de jazzweek van Leiden. Een en ander gebeurt tijdens het optreden van het kwintet Hans van Leeuwen. Dit kwintet wordt gevormd door Rob Ager- beek (piano), Harry Emmery (bas), Ron van de Berg (ten orsax). Max Bolleman (slagwerk) en Hans van Leeuwen (gitaar). Als speciale gast treedt de Amerikaanse vocalist Joe Bourne op. De toegangsprijs bedraagt zes gulden voor niet-leden. (leden hebben een gulden reductie). Homeopathie De afdeling Leiden-Merenwijk van de NCVB/KVG houdt maandag in het kerkelijk centrum „De Regen boog" om acht uur een bijeenkomst waar homeopathie centraal staat. Gedurende de avond wordt een over zicht gegeven van de geneesmiddelen die bij bepaalde ziekten gebruikt kunnen worden waardoor zelfmedica tie (op beperkte schaal) mogelijk is. De bijeenkomst is vrij toegankelijk. Baarmoederhalskanker Het onderzoek naar baarmoederhalskanker is in Leiden weer van start gegaan. Alle vrouwen die geboren zijn in de jaren 1928, 1934, 1940, 1943 en 1946 worden voor deelname uitgenodigd. De eigen bijdrage aan het onderzoek bedraagt tien gulden. Het onderzoeksteam werkt tot en met 22 fe bruari in de Roodenburgerstraat. Van 23 januari tot en met 4 februari is men in het gebouw aan het Bevrijdingsplein 60 aanwezig: vanaf 5 februari aan de Topaaslaan, vanaf 11 februari in het Gezondheidscentrum aan de Bernhardkade; vanaf 20 februari in het centrum aan de Rosmolen; vanaf 9 maart in het Interkruisgebouw aan de Marislaan. Het on derzoek is belangrijk: baarmoederhalskanker kan tijdig worden ontdekt. Voor inlichtingen: tel. 141444, mevrouw De Graaff. Augustinus In de sociëteit van jongerenvereniging Augustinus aan het Rapenburg 24 treedt morgenavond de groep Lud- wig op. Deze formatie uit Den Haag speelt new wave muziek. Aanvang tien uur. Blaasensemble Oktopus Op het programma van het koffieconcert, dat zondag tads- gehoorzaal gehouden wordt, staan composities van Post, Hummel, Andriessen en Dvorak. De werken worden uit gevoerd door het blaasemsemble Oktopus. Bij K&O, Oude Vest 45, telefoonummer 141141 zijn kaarten te koop. Okto pus werd in 1979 opgericht door een groep jonge blazers uit Den Haag en omgeving. De groep bestaat uit twaalf muzi kanten, waardoor een flexibile programmering mogelijk is. De groep probeert werken, die door hun uitzonderlijke be zetting vaak ten onrechte niet worden gespeeld, in het re pertoire op te nemen. Het concert begint om half twaalf PvdA: vragen over optreden politie bij kraakaktie LEIDEN De heer J. Peters, fractievoorzitter van de PvdA in de Leidse gemeenteraad, heeft burgemeester Goekoop verzocht in de commissie politionele aangelegenheden de ontruiming van een pand aan de Ter Haarkade aan de orde te stellen. Bij de ontruiming in de nacht van zondag op maandag trok de politie het pistool omdat zij in de veronderstelling verkeerde met inbrekers te doen te hebben. Later bleek het echter om kra kers te gaan. De krakers beklaagden zich na afloop van de 'ont ruiming' over de handelwijze van de politie omdat zij mishan deld zouden zijn. De heer Peters heeft de burgemeester ge vraagd het punt maandag 19 januari, na de commissie bestuurlij- ké-aangelegenheden. aan de orde'te stellen. LEIDSE COURANT doel te vinden waarin zowel de gulle gever als het gemeentebestuur zich kan vinden. Wan neer de gedachte is geboren wordt daarvan een keurig notaatje aan B en W geschreven die het via de commissie aan de raad voorleggen. vermalen komt het voor dat de gemeente 20.0( rblijd wordt met particuliere giften en het jecklie arbijgaande verzoek om het geld aan een 3ocum lttjgdoel te besteden. Ook studentenvereni- eU0 ng Minerva heeft zich bij de rij van gulle tenkers gevoegd met een gift van 3000 gul- n. „Omdat we tijdens onze lustrumviering zo Zo ook met de 3000 gulden van studentenvere- ed met de gemeente hebben kunnen samen- niging Minerva. >rken", aldus de studentenvereniging, die Het notaatje aan B en W bevat dit maal wel Cabro aa8 zou zien dal van het Seld ••'ets 'n een zeer opmerkelijke taal. Letterlijk staat er te le- ick. 22 rk gerealiseerd zou worden Nu is het ge- zen: '„de lustrumcommissie van Minerva-in li- uikelijk dat het ambtenarenkorps zich uitge- quidatie-fdezelfde lieden die zoveel al dan niet eid met de schenking bezighoudt om een terechte kritiek kregen te verwerken over bij voorbeeld V.d. Werf park en Pro Patria bajonet ten) heeft kas opgemaakt. Na 2 keer tellen houdt men 3000 gulden over (let wel na beta ling van alle dranken en schadeclaims)", enz. enz. Met moeite valt bij het kolommetje op merkingen nog iets te ontcijferen in de rich ting van „met 3000 gulden doe je niet zoveel, zeker niet blijvend. Alleen een bank of zoiets". Schrijver van het notaatje stelt ondanks zijn 'ferme' taal toch maar voor de gift op een pas sende wijze in ontvangst te nemen. Zo ook de schrijver van een andere notitie die B en W de achtergrond van de schenking uit de doeken doet. Hij schrijft: „De mij bekende achtergrond van de schenking (Leiden heeft last gehad van ons handelen en dus mag het batig saldo van het evenement best als 'zoenoffer' dienen) geeft geen aanleiding om voor de bestemming te denken aan een herinneringsobject"(?) Het geld zal dan ook uiteindelijk besteed worden aan een glijbaan in het Stadspark langs de Zijl singel. Tenminste, wanneer Minerva bereid zal zijn het geld op passende wijze aan de gemeen te te overhandigen. im. film 22.35 JEN De raadscommissies 'joSma omische aangelegenheden en t 213( shuisvesting zijn het ermee eines dat een onderzoek ingesteld naar de manieren, waarop an toren op het Schuttersveld de man gebracht worden. Dit gisteravond tijdens een geza- 19 lijke vergadering van de en K scommissies. De instemming het desbetreffende voorstel wel gepaard met het nodige behoud, aarzelingen, vaak kritische kanttekeningen en ijerkingen aan het adres van B V en het organisatie-bureau, "het onderzoek gaat uitvoeren. gaat om het bureau Bakke- Spits en Co. Het college It verweten dat het op de fei- vooruitloopt door het bureau eeds de opdracht te geven. Te- bestaat er bij de raadsleden ._.55iidelijkheid bestaat de precie- progr. pdracht aan het bureau, de in- uit g van de gemeenteraad cn de /eerber^yaar(jeni waaraan bedrijven ten voldoen, die zich op het iittersveld willen vestigen. Na eggingen van wethouder J. over wijzigingen, die B en W het -ontwerp-voorstel zullen /airengen, stemde de raadscom- ,v ;ie uiteindelijk toch in met de ju rerp-opdracht aan het bureau. onderzoek is op touw gezet om erL{ en bij de ondernemers in de j igstelling te brengen. In mei, neer de Schiphollijn geopend It, vindt in het Academiegebouw de Rijksuniversiteit een symposi- Journ Otter 17.00 um plaats over de motieven van be drijven om zich verplaatsen. Dit sym posium zal door de gemeente aange grepen worden om contacten te leg gen met het bedrijfsleven. Wethou der Fase kondigde een tentoonstel ling aan in de Ton Menkenhal vanaf 28 mei onder de titel Air- rail Leiden. Ook deze tentoonstelling dient om Leiden „te promoten" bij de ondernemers. De leden van de raadscommissies spaarden wethouder Fase (VVD) nauwelijks. W. Bleijie (CDA): „Wordt er nu opdracht gegeven tot het on derzoeken hoe de gemeente bedrij ven moet benaderen om zich op het Schuttersveld te vestigen, of gaat het bureau zelf bedrijven werven? Het bureau is al bezig terwijl de raad nog moet besluiten, of er met het bureau in zee wordt gegaan. Wordt het een onderzoek voor alleen Leiden of ook voor Alphen. Het is mij allemaal niet duidelijk." J. Maat (PvdA): „Aan de basis van de opdracht aan het bureau ligt het Economisch Beleidsplan. Maar dat is nog niet vastgesteld door de raad. Dit is een zeer merkwaar dige procedure. De bedrijven, die er zouden moeten komen, moeten werkgelegenheid bieden aan de Leid se bevolking. Vindt de wethouder dat ook?" Ook wethouder Tesselaar be speurde onvolkomenheden in het voorstel: „Er moeten voorwaarden geformuleerd worden, waaraan be drijven moeten voldoen, die zich op het Schuttersveld willen vestigen. Dan is het acceptabel." K. van Duijn (VVD): „Er wordt gesproken van de faam van dit bureau op dit gebied. Daar zouden we op af moeten gaan. Maar ik heb er nog nooit van ge hoord en wat ik in de nota van het bureau lees over wat ze van plan zijn, maakt me ook niet veel wijzer. Het is een zeer onduidelijk verhaal." J. Brands (CPN): „Hoe kan je bedrijven beloven, dat ze in aanmerking ko men voor het Schuttersveld, terwijl de raad zich nog niet heeft uitgespro ken over de invulling van het Schut tersveld." Antwoord Wethouder Fase beantwoordde een aantal vragen van de commissiele den: „Bakkenist gaat onderzoeken hoe de gemeente het Schuttersveld kan promoten. Zij formuleren de me thode en de gemeente voert het uit. Wij moeten wel vooruit lopen op de behandeling van het Schuttersveld en het Economisch Beleidsplan in de gemeenteraad. De Schiphollijn wordt in mei geopend en dan staat ook Lei den in het middelpunt van de belangstelling. Het zal gaan om mid delgrote bedrijven. En de werkgele genheid van de Leidse bevolking staat voorop. De resultaten van het onderzoek zijn ook te gebruiken voor andere gebieden waar kantoren gebouwd kunnen worden, zoals aan de Plesmanlaan. Maar ik wil toezeg gen dat er een nieuw voorstel ge maakt wordt, waarin de voorwaar den en de doelstellingen van het on derzoek nader geformuleerd wor den." Onder deze voorwaarden kon den de beide commissies instemmen met aanvaarding van het voorstel, omdat „dit ondezoek een goede mo gelijkheid is om voor er gebouwd wordt te weten komen, wat de be hoefte aan kantoren is". In het kader van het Key Town Jazzfestival trad in de burger zaal van het stadhuis gistera vond het Joop Hendriks/Ruud Pronk kwartet op. De band werd vocaal versterkt door de Amerikaanse zanger Peter Grimston. Vele jazzliefhebbers uit Leiden en omgeving had den zich in het stadhuis verza meld. Na de voor de donder dag gebruikelijke raadscom missievergadering werd het publiek uitgebreid met een aantal raadsleden. Vanaf tien uur werd het concert live uitge zonden via het radio-program- ma Sesjun dat gepresenteerd werd door oud-Leidenaar Cees Schrama. Met een 150 bezoe kers was de burgerzaal geheel gevuld en mag ook dit concert, dat plaats vond onder auspici ën van de commissie Leiden Promotion in samenwerking met de Stichting Jazz on Sun day, succesvol genoemd wor den. Politie in verplaatsbare kantoren LEIDEN Om het ruimte tekort bij de politie enigs zins te verhelpen heeft het college bij de raad plannen ingediend om twee ver plaatsbare kantoren aan te schaffen. Bovendien zullen enkele ruimten in het poli tiebureau door verbouwin gen aangepast worden. Een optimale huisvesting van de politie in het huidige ge bouw is nauwelijks mogelijk. De nieuwbouw voor de politie is door het ministerie van bin nenlandse zaken voor na 1985 op het prioriteitenlijstje ge plaatst. De gemeenteraad sloot tijdens de begrotingsbehande ling voorfinanciering van het nieuwe politiebureau niet uit. Het ruimtetekort bij het huidi ge politiebureau is echter zeer nijpend. De afstand tussen de in diverse panden onderge brachte afdelingen zoals bij voorbeeld de kinderpolitie en de wijkdienst is te groot terwijl de recherche slechts over één ruimte beschikt om verdach ten te verhoren en aangiften te noteren. Het personeel dat van het sportlokaal gebruik maakt heeft geen gelegenheid om te douchen. Intern overleg heeft opgeleverd dat enkele diensten zullen verhuizen maar dat ook enkele noodkan- toren moeten worden aange schaft. Deze verplaatsbare kantoorruimten zullen een plaats krijgen op de binnen plaats. Bij het sportlokaal wor den twee douches gebouwd. De totale kosten van het plan, wat 29 januari in de gemeente raad wordt behandeld, bedra gen bijna 2 ton. Journ -r'Jns, I DEN De Stichting irzieningen Gehandicap- Noordelijk Zuid-Hol- heeft plannen om in den Zuid-West een dag- ,ijjf Voor ouderen en een ï^oben nsvervangend tehuis op zaub Achten. Beide gebouwen den gerealiseerd moeten lsn op een terrein aan ishuizerlaan. Stichting beheert momen acht van dergelijke voor- lingen in noordelijk Zuid and. Zij is van mening dat jehoefte aan dagverblijven S gezinsvervangende tehui- .5 groeiende is en ziet moge- ïeden om in Leiden derge- voorzieningen te realise- Het stuk grond waarop iuwd zou moeten gaan den ligt momenteel braak, raadscommissie ruimtelijke >ning ging gisteravond ak- rd met een dergelijke be- iming van het terrein. iende -sirene 'EN Vele geschrok- Leidenaars hebben van- ht de politie gebeld over luchtalarm, dat spon- n door een sirene van de nst Bescherming Bevol- g werd verspreid. De kende sirene had kort half twee de gehele rond de Leidse Hout- >1 aan de Adriaan iwstraat bruusk uit de r£p gewekt. politie vermoedt, dat door- blikseminslag kortsluiting ntstaan in de sirene. De idweer kon na een kwar- de geluidinstallatie uit- ïkelen. E rt P.an, «li LEIDEN De Merenwijk krijgt er vier winkels bij aan de Watermolen. Het gaat om een technisch bu reau, een bakker, een fiet senhandelaar en -reparateur en een kapsalon. De raads commissie economische aan gelegenheden ging gistera vond akkoord met dit voor stel van B en W. Helemaal zonder problemen verliep dit niet. De door de'gemeen te gevolgde procedure en de keuze van de winkeliers wa ren onderwerp van kritiek. h" van Duijn (VVD): „Wij worden voor voldongen feiten gesteld. Toen het om de Ko permolen ging, gebeurde het zelfde en toen werd beloofd, dat de raadscommissie zou be palen in welke branche de Beeld el eidinj rg mi idse Kunstuitleen in De Waag ieithouder P.H. Schoute (cultuur) heeft gisteravond In het vjiaggebouw aan de Aalmarkt de tentoonstelling „Kunst in ht tot s" geopend. De expositie is bedoeld als presentatie van de k nstuitleen, die binnenkort in Leiden van start gaat. Tot 14 u ruari is een deel van de werken te zien, die bij de Leidse nstuitleen voor een luttel bedrag gehuurd kunnen worden. 'ens bestaat de mogelijkheid om in het Waaggebouw inge- reven te worden als lid van de Uitleen en belangstellenden 'nen algemene informatie krijgen. „Het is een goede zaak, de Leidenaars kennis maken met de kunstwerken, die de r m neente heeft aangekocht. Voor 7,50 heb je in de bio- >op voor anderhalf uur plezier, terwijl door de Kunstuitleen >r dezelfde prijs gedurende drie maanden plezier geboden rdt. Deze tentoonstelling is ook bedoeld om drempelvrees het publiek weg te nemen. Men denkt wel, dat alleen klie- aars van de contraprestatie (de huidige Beeldende Kun- inaarsregeling-red.) gebruik maken, maar deze expositie 'ijst duidelijk het tegendeel", aldus Schoute gisteravond de opening van „Kunst in huis". Overigens heeft het icfdA-raadslid W. Van der Pluijm (midden op de foto) destijds motie ingediend waarin de huurprijs van drie rijksdaal- werd voorgesteld. Aanvankelijk zou de regel gehanteerd in rden, dat de huurprijs 1 procent van de koopsom van het zou bedragen. Van der Pluijm meent, dat veel Leide- i niet in de mogelijkheid zijn om werken te huren wan- die regel zou worden gehanteerd aangezien sommige len wel voor enkele duizenden gulden worden verkocht. ii vooi ben. dat bes w' be - aardig n ■appen 'S lat zijl lannet )fh' ju rk< commissie dat had moeten be slissen." J. Maat (PvdA): Waar komt deze keuze vandaan? Er is in de voorwaarden voor ves tiging opgenomen, dat er niet gehandeld mag worden, alleen geproduceerd. Dat geldt blijk baar niet voor Van Zijp." W. Bleijie verdedigde zijn fractie genoot: „De integriteit van Van Zijp wordt in twijfel ge trokken. Dat is onaanvaard baar. De fout is door de ambte naren gemaakt. Die hadden deze raadscommissie moeten informeren." Wethouder J. Fase: „Het gaat hier om vier ondernemers, die weten wat zij doen en de mogelijkheden kennen." Na de constatering, dat de gevolgde procedure fout was, stemde de raadscommis sie in met het voorstel van B en W. winkeliers gezocht zouden worden. Maar vergeet het maar. De ambtenaren hebben het al bepaald. En wat mij nog het meeste ergert, is de vesti ging van de fietsenhandel, waar het gemeenteraadslid J. van Zijp (CDA) zijn brood mee verdient. Er zijn al definitieve plaatsen gegeven, terwijl deze

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3