roep zigeuners aar Huis van ewaring in Zwolle £eidóe(3ouACt/nt ïnglandspiePkost Staat jaarlijks tweehonderd miljoen [eftig protest ïgen terugdraaien •atis rechtshulp 4.000 Een maand gevangenisstraf voor actie anti-militaristen oor twee miljard per jaar aan dagelijks brood Taiwan en de export Ongecontroleerd beleid Biggen verbrand JNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 JANUARI 1981 PAGINA 11 DA/DEN HAAG De olitie is gistermiddag nnen de zigeuners die ad maandag bij de gren- t op de E-10 bij Breda bi- keren, te identificeren en te brengen naar het Huis ewaring in Zwolle. Gis-. Vond zijn daar al 37 perso- gearriveerd. Vanmorgen is de politie opnieuw met re gistreren begonnen. De hele procedure leverde nogal wat problemen op. omdat de meeste zi geuners weigerden hun auto te star ten. Zij werden door takelwagens de grens over gesleept. In een proviso risch ingericht kantoortje werden de zigeuners aan de hand van foto's en vingerafdrukken geïdentificeerd. Het hele terrein was afgezet met drang hekken, bewaakt door agenten met honden. Na de verplichte registratie werden de 37 zigeuners in twee groe pen naar Zwolle gebracht. Ook daar moesten de zigeuners door een haag van agenten het Huis van Bewaring in, dat eveneens was afgezet met dranghekken. De wijze waarop de Nederlandse po litie de zaken aan de grens aanpakt, heeft veel kritiek gekregen. De Bel gische rijkswacht vond het tempo, waarin de zigeuners de grens over werden gebracht, te traag. De stich ting Rom, die zich voor de belangen van de zigeuners inzet, vindt het po- litie-optreden een „schandelijke zaak". Volgens de stichting Rom (dat „mens" betekent in zigeunertaal) ko men de zigeuners in aanmerking voor een verblijfsvergunning van de B-status, die nauw verwant is met de status van politieke vluchteling. De meese zigeuners zouden afkomstig zijn uit Oostbloklanden. Een woord voerder van Justitie toonde zich hier over erg verbaasd. Volgens hem is dit argument plotseling uit de lucht ko men vallen. Hij gaf toe dat de meeste zigeuners uit Joegoslavië komen, maar hij verwachtte dat de meesten van hen niet in Nederland kunnen blijven, omdat zij illegaal ons land zijn binnengekomen. Volgens staatssecretaris Haars zijn de zigeuners ondergebracht in het Huis van Bewaring in Zwolle om te voor komen dat zij zouden vertrekken of dat anderen zich bij hen zouden voe gen. De gezinnen worden daar zoveel mogelijk bij elkaar gehouden. Vrouwelijke agenten helpen zigeunerkinderen de caravans uit. De kinderen werden door een legerarts onderzocht, voor ze met hun ouders naar het Huis van Bewaring in Zwolle werden gebracht. PPELBAZEN RONSELDEN VOOR WESTDUITSE BOUW MEGEN De Rijkspolitie in negen heeft in het nabijgele- IBemmel twee belangrijke kop- zen gearresteerd. De mannen van worden verdacht illegale fclse arbeiders te hebben geron- voor bouwwerken in de Isrepubliek, zouden de Staat vele tientallen miljoen gul dens hebben benadeeld. Naast de twee koppelbazen zijn nog 36 ande ren in dit „Englandspiel" aange houden, onder wie drie „directeu ren" van nep-b.v.'s in West-Duits- land en 26 vertegenwoordigers van de koppelbazen. Voorts zijn een Nijmeegse drukker en diens knecht gearresteerd wegens het drukken van rekeningen voor cir ca tweehonderd Duitse onderne mingen, die met die nota's nooit uitgevoerde werkzaamheden kon den declareren. Volgens de politie en de centrale re cherche inlichtingendienst werken tenminste 20.000 Engelse arbeiders door tussenkomst van Nederlandse koppelbazen illegaal in de Duitse bouw. De Nederlandse staat wordt door dit „Englandspiel" benadeeld voor zo'n tweehonderd miljoen gul den per jaar. Het financiële nadeel voor de Bondsrepubliek is vermoede lijk nog groter. De Engelsen verdienen in Duitsland over het algemeen zeventien D-mark per uur schoon. De koppelbazen kre gen per man per uur circa zeven mark; hun „stromannen" zo'n twee mark. Het afdragen van sociale las ten en ziekenfondspremies was er niet bij. De twee koppelbazen hadden duizenden arbeiders in dienst. l.750jf HAAG De bureaus voor rechtshulp in ons land zijn lijsterd over de plannen van minister De Ruiter (justi- om voortaan alleen nog aan de laagste inkomensgroe- 1950 &ratis rechtsbijstand beschikbaar te stellen. De mede- ters van deze bureaus zullen op de Tweede Kamer ster- andrang uitoefenen de plannen niet te aanvaarden. 1.950 ster De Ruiter wil kosteloze rechtsbijstand, zoals een gratis qc«>caat. alleen handhaven voor gezinnen met een netto-inko- van 1900 gulden of minder per maand. Gezinnen met een '.950»-inkomen tot 2400 gulden dienen de helft van het honorari- 1.450van advocaat te betalen, vindt hij. Voor alleenstaanden hij de inkomensnormen op respectievelijk op 1780 gulden of Jer en 1780 tot 2270 gulden. Aanstaande maandag belegt het i.950ité „Redt de Rechtshulp" in Utrecht een manifestatie tegen .950lannen van de minister. >.250 L .950 i95(pningen ibewoond cciie lingen leeg, 1100 wonin- meer dan een half jaar rvoor. Dit blijkt uit een erzoek van het Centraal eau voor de Statistiek. leegstand was het grootst et westen van het land: 2,5 :ent van het totaal aantal ngen ofwel 57.600 huizen, [ens de gegevens van het staan vooral nieuwe, niet hier bewoonde huizen lan- leeg. Tussen april en okto- vorig jaar nam dit aantal 2800 toe en kwam daar op 13.100. Op 1 oktober 44 procent van de leeg- ide woningen korter dan maanden onbewoond; 43 ïnt stond langer leeg. Overschot aan onderwijzers steeds groter DEN HAAG Het aantal kleuterleidsters, onderwij zers en onderwijzeressen blijft de komende jaren veel groter dan de hoeveelheid banen die er voor hen be schikbaar is. Dit blijkt uit berekeningen die de „Commissie prognose kleu- ter-basisonderwijs" heeft ge maakt voor de jaren 1980-1985. Het kleuteronderwijs staat er in verhouding beter voor dan het lager onderwijs. Verwacht wordt dat eind 1985 bijna 70 procent van de kleuterleid sters aan de slag kan. Bij het lager onderwijs zal het toch al aanzienlijke overschot aan. on derwijzers en onderwijzeres sen blijven groeien. Voor nog geen 40 procent van de leer lingen aan de pedagogische academies zal er over vijf jaar werk zijn. PROCES WEKT BEROERING ALMELO De Almelose politierechter mr. H. Drewes heeft gisteren twintig leden van de anti-militaristische actiegroep Onkruit en de Vereniging Dienstweigeraars veroor deeld tot een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Het proces heeft op diverse plaatsen in ons land tot protestacties geleid. In Den Haag hebben anti-militaristen enige tijd het ministerie van defensie geblok keerd. Na afloop van het proces probeerden actievoerders in Almelo te verhinderen dat de veroordeelden door de politie werden weggeleid. In Heerlen, Sittard en Maas tricht werden de gebouwen van het kanton gerecht beklad. Volgens de rechter in Almelo hebben de ver dachten zich schuldig gemaakt aan openlijke geweldpleging tegen goederen en lokaalvrede breuk. De actievoerders drongen op 7 januari een pas geopende landmachtinformatiewinkel in Hengelo binnen, waar ze voorlichtingsmate riaal naar buiten droegen en verbrandden. Tijdens het proces weigerden alle verdachten, op twee na, hun naam te noemen. Zij waren ge dagvaard aan de hand van foto's en vingeraf drukken. Geen van hen wilde antwoord geven op vragen van de politierechter. Deze kwam tot zijn vonnis, „omdat op het niet noemen van een naam niet een premie mag komen staan van een in praktijk onuitvoerbaar vonnis, als een geldboete of voorwaardelijke gevangenisstraf". De'officier van justitie mr. Van der Vlugt had in zijn requisitor gesproken van een goed voor bereide actie. Het verbranden van de papieren vergeleek hij met de boekverbrandingen ia de jarig dertig in Duitsland. Vooral dit laatste wekte de woede van de advocaten van de anti militaristen. Zij zullen vandaag in hoger beroep gaan tegen het vonnis. 9? N HAAG Het „dagelijks reW K>d" is in Nederland snel ver kor n(1, want he* Se*4 dat eraan ^et rdt uitgegeven is maar één pro- 't van alle consumptieve bestedin- Voor heel Nederland komt dat ««■S lr °P twee miljard gulden per r. Dit staat te lezen in het rapport gemengde brood- en banketbak kerij" van het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf (EIM). Het aantal verkoopplaatsen voor brood is de laatste tien jaar met ruim veertig firocent gedaald. Behalve door de da- ing van het broodverbruik kwam dit ook door de toegenomen concurrentie van het levensmiddelenbödrijf waar nu veertig procent van alle brood wordt verkocht. Er wordt steeds minder brood aan de deur bezorgd: In 1967 nog zeventig, nu nog maar twintig procent van het totaal. De door het EIM onder zochte bedrijven behaalden in 1979 ge middeld een nettowinst van ruim tach tigduizend gulden. Maar daarvoor wa ren bakker en echtgenote wel negentig uur per week in touw. Als men ge waardeerd loon voor dat werk als kos ten beschouwt, ook kosten berekent voor eigen pand en eigen vermogen, dan blijkt het grootste deel van de be drijven met een negatief economisch resultaat te kampen. Vooral de zeer kleine bedrijven en die met veel bezor ging zitten in de „moeilijke hoek". CNV: tuinders onvoor zichtig met landbouwgif Zuid-Holland wil ook verlenging verbod methylbromide DEN HAAG Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren een PvdA- motie aangenomen, waarin het plan van minister Gin jaar (volksgezondheid en milieuhygiëne), om het gel dende voorlopige verbod op methylbromide te verlengen totdat een duidelijk beleids standpunt is bepaald, in meerderheid wordt onder steund. In de motie wordt er wel op gewezen dat een alge heel verbod op het middel ernstige gevolgen voor de tuinbouw zou hebben. Met de regelmaat van de klok is er sprake van onzorgvuldig gebruik van methylbromide, omdat er niet goed gecontro leerd wordt. Dit meldt het blad „Samenwerking" van de voedingsbond CNV. Volgens het blad voldoet een groot aantal opslagplaatsen niet aan de veiligheidseisen, werken er onbevoegden met het middel, wordt de hand gelicht met het afdekken van de grond (twee tot drie dagen na het spuiten), evenals met het doorspoelen van de grond, omdat de vol gende teelt er zo snel mogelijk in moet. De bond heeft deze informatie gekregen van leden die in de kassen werken. Apeldoornse rijscholen geven EHBO-lessen APELDOORN Vier Apeldoornse autorijscho len hebben in het lespak ket voor het rijbewijs een serie van achttien EHBO- lessen opgenomen. Daar mee lopen zij vooruit op een wettelijke maatregel die het ministerie van ver keer en waterstaat in voorbereiding heeft om kandidaten voor het beha len van het rijvaardig- heidsdiploma in de toe komst te verplichten EHBO-lessen te volgen. De verontwaardiging van de volksrepubliek China over het voornemen van Nederland de export van onderzeeboten aan Taiwan goed te keuren, blijkt groter te zijn dan aanvankelijk in Nederland vrij algemeen werd verwacht. De diplomatieke betrekkingen dreigen tot een minimum te worden terugge bracht, hetgeen gezien de groeiende positie van China in het internationale verkeer, Nederland op lange termijn al thans op economisch gebied geen goed zal doen. DAAR staat echter tegenover, dat Nederland in de interna tionale betrekkingen waarschijnlijk nog méér schade zou on dervinden, indien na de Chinese dreiging zonder meer van de goedkeuring van de onderzeebootleverantie zou worden afgezien. Het gezichtsverlies van ons land in het buitenland zou dan enorm zijn. Er zal dus een afweging moeten worden gemaakt tussen twee kwaden, waarbij de minst kwade dan maar moet worden gekozen. De regering zal het verlies van de verslechterde betrekkingen met China wel voor lief ne men, nu de afweging in december overigens ook in deze kolom kennelijk niet zorgvuldig genoeg is gemaakt. Er blijven overigens verbazingwekkende kantjes van onge stuurd beleid aan de kwestie Taiwan zitten. Was in december minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw mordicus tegen de goedkeuring van de leverantie, uiteindelijk ging hij in het kabinet vrij snel door de knieën, en accepteerde hij de verantwoordelijkheid voor het leveringsbesluit. Nu China met vergaande diplomatieke stappen heeft gedreigd, heeft de Nederlandse ambassadeur in Peking, Kneppelhout, in het o- penbaar laten weten te hopen, dat Nederland op zijn besluit terug komt. Achteraf heeft minister Van der Klaauw zijn ambassadeur nu een spreekverbod opgelegd. Daaruit kan worden geconcludeerd, dat ambassadeur Kneppelhout ken nelijk niet namens zijn minister heeft gesproken, maar te vens blijkt daaruit dat de minister zijn corps diplomatique niet in de hand heeft. ONDERTUSSEN moet het kabinet de zaak nog bespreken en het is lichtelijk spannend af te wachten voor welk stand punt minister Van der Klaauw na de kabinetsdiscussie vol gende week weer de verantwoordelijkheid zal gaan dragen. De conclusie dringt zich steeds duidelijker op, dat voor het behoud van het Nederlandse gezag in de wereld, ons land het in ieder geval niet van de minister van buitenlandse zaken moet hebben. SVR bepleit maatregelen tegen misbruik kinderbijslag DEN HAAG De Sociale Verzekeringsraad (SVR) heeft staatssecretaris De Graaf van sociale zaken een aantal maatregelen aanbe volen waardoor beter kan worden gecontroleerd of kinderen voor wie wegens studie kinderbijslag wordt gevraagd, ook echt studeren. De staatssecretaris had de SVR om advies gevraagd over con trolemaatregelen, nadat het PvdA-kamerlid Van Kemena- de deze zaak aan het rollen had gebracht. Volgens hem komt het voor dat ouders hun kinderen voor honderd gulden aan een universiteit laten in schrijven. Zij krijgen dan dub bele, of als het kind buiten shuis woont, drievoudige kin derbijslag, zonder dat het kind studeert. SVR wijst erop dat er in het geheel geen cijfers zijn over de omvang van dit misbruik. Niettemin heeft de raad een aantal adviezen gegeven. Al lereerst moet de controle op het volgen van onderwijs strenger worden. De uitwisse ling van gegevens tussen de verstrekkers van studiebeur zen op het ministerie van on derwijs en de raden van ar beid dient te worden verbe terd. Ook vindt de SVR dat de controle op het uitwonend zijn' van kinderen verscherpt moet worden. Verder zouden er via in te vullen formulieren meer informatie worden gevraagd, .onder meer over de studiere sultaten. STOLWIJK In het Zuidhollandse Stolwijk (vlakbij Gouda) zijn 256 biggen omgekomen bij een brand in een varkensschuur. De brand is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van een gaskachel. Hoewel de brandweer zeer snel ter plaatse was, kon niet worden voorkomen dat alle in de schuur aanwezige dieren door de enorme rookontwikkeling omkwamen. De schade aan de schuur, waarvan alleen het dak en de voorgevel in vlammer. opgingen, wordt geraamd op 75.000 gulden. ENIGE TIJD SNEEUW DE BILT - Een depressie bo ven Scandinavië die in het Noordzeegebied ruim twee da gen voor een vrij koude noordwestelijke stroming met sneeuwbuien zorgde is bezig op te vullen. Van belang voor het weer bij ons wordt nu een depressie die de Britse Eilanden nadert. Deze depressie zet koers naar centraal Europa en zal daar ongetwijfeld weer een flink pak sneeuw brengen. In ons land zal het vannacht en morgenochtend ook enige tijd sneeuwen. Er bestaat een kleine kans dat in het westen van het land de sneeuw morgen later overgaat in regen. De middagtemperatuur ligt morgen iets boven het vries punt. Vooruitzichten voor zondag: Veel bewolking met regen of sneeuw. In de nacht tempera tuur om het vriespunt. Mid dagtemperatuur ongeveer 4 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 0 gr. Max. temp.: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op eer geheel droog et maal 40 procent. Weersgesteldheid van gister Amsterdam Dee8'11 temp temp slag Eindhoven sneeuw b. Frankfort

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11