deTijd Europees Parlement kraakt vaagheid" Van der Klaauw olidariteit dreigt HViet nieuwe stakingen HP L TOPCONFERENTIE" IN BUITENVERBLIJF KONINKLIJKE FAMILIE lieu we speculaties rond prins Charles enladyDiana Spencer Iware verliezen ialvadoraanse trijdkrachten Akkoord over gijzelaars ook na morgen mogelijk Wallenberg niet in '47 overleden d(0ENE ARI DiTENLAND LEIDSE COURAN'i DONDERDAG 15 JANUARI 1981 PAGINA 7 (Van onze correspondent Roger Simons) _0NDEN Er wordt weer driftig gespeculeerd iver een mogelijk huwelijk van de Britse kroon- ■ins Charles (32) en zijn 19-jarig vriendinnetje dy Diana, die gisteravond is aangekomen op het koninklijke kasteel van Sandringham, gelegen in het Noord Engelse Norfolk. Verwacht wordt, dat jady Diana daar meerdere dagen zal verblijven toet de prins, die op 23 januari vertrekt voor zijn jaarlijkse skivakantie in Zwitserland. 5p het slot worden het komende weekeinde ook lady Sarah McCorquodale (25), een gewezen vriendin van prins Charles, en lady Jane Fellowes (23), echtgenote van de adjunct-secretaris van de Britse vorstin ver wacht. Beide dames zijn oudere zusters van lady Dia na. Voor het koninklijk verblijf op het kasteel van San- dringham zijn vier verklaringen mogelijk. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat de koningin wil uitrusten of het om een familiebijeenkomst gaat. In het laatste geval zouden er meer leden van de koninklijke familie moeten opdagen. En wanneer de koningin een jacht partij georganiseerd had, zou men in de omgeving van het kasteel er meer over weten. Britse waarnemers menen dan ook dat de bijeenkomst op Sandringham een soort topconferentie is om de toekomst van prins Charles en lady Diana te bespreken. Alrde prins over tien dagen naar Zwitserland vertrekt, zal het weer en kele weken duren eer zijn ouders hem terugzien. Koningin Elizabeth kan de ouders van lady Diana ove rigens niet op Sandringham uitnodigen, omdat ze sinds 1969 gescheiden zijn. Diana's moeder, een dochter van wijlen Lord Fermoy, is nu getrouwd met Peter Shand Kydd. Zij wonen in de Schotse badplaats Oban. Graaf Spencer, de vader van Diana, hertrouwde in 1976 met de gravin van Darthmouth. Dit echtpaar woont in Alt- horp. Het kleuterschooltje in de Londense gemeente Pimlico, waar lady Diana al enkele maanden werkt, verwacht haar eigenlijk maandag terug. De langer kerstvakantie is dan voorbij. Maar het zou niemand verwonderen als lady Diana eerst nog enkele weken met de prins zou gaan skieën. ROGER SIMONS de i EG-BELEIDSVERKLARING VOOR KOMEND HALF JAAR de idt (Van onze correspondent Mare de Koninck) YTSBURG Het Europees jlement heeft gisteren in Straats- ongemeen krachtige kritiek stort over de Europese beleids- nen van Nederlands minister buitenlandse zaken. Van der auw, die gedurende de eerste t van dit jaar het voorzitter- »p bekleed van de Europese Raad [Ministers. Na Van der Klaauw's reringsverklaring" trokken' met ne de Nederlandse woordvoerders i de socialistische en de christen- pocratische frakties fel van leer i de ononderbroken serie vaag- rijblijvendheden, die de Neder- bewindsman namens de rege- ren van de EG-lidstaten te berde j hebben gebracht Mevrouw Ien van den Heuvel (socialis ten) had geen enkel concreet initiatief aangetroffen. Ze verklaarde dat som mige „open deuren" van Van der Klaauw op haar lachspieren hadden gewerkt, en dat zinsneden als „de Raad heeft onverminderd grote aandacht voor...", in de Nederlandse politiek be tekent dat er niets te melden valt. Na mens de fraktie van de Europese Volkspartij (christendemocraten) sprak de Nederlandse CDA-er Jean Penders over Van der Klaauw's bescheidenheid die „duizelingwekkende proporties" dreigt aan te nemen. Beide frak tie woord voerders, die samen de overgrote parlementsmeerderheid vertegenwoordigen, laakten de conse quente afwezigheid van concrete uit spraken in de rede van de Nederlandse bewindsman over de vele problemen en conflicten waarmee de Europese ge meenschap worstelt. Over de dreigende „verstikkingsdood" van de EG omdat de landbouwuitgaven alle andere EG-fondsen overwoekeren, zei Van der Klaauw slechts dat „tijdens het Nederlandse voorzitterschap met de gedachtenvorming over dit dossier een begin moet worden gemaakt". Voorts zweeg hij over de weigering van de regeringen van Frankrijk, West- Duitsland en Belgie om mee te betalen aan de een miljard gulden waarmee het Europees Parlement onlangs de EG-be- groting extra heeft verhoogd. Ook de gevoelige vraag of Nederlands minis ter-president Van Agt na afloop van de komende Europese Raad (top van rege ringsleiders) in Maastricht verslag zal komen uitbrengen in het Euro-Parle ment bleef door Van der Klaauw on aangeroerd. Men name de Franse presi dent Giscard d'Estaing wil de gang van Van Agt naar Straatsburg verhinderen, omdat daarmee een precedent zou wor den geschapen. Giscard zelf, die tegen bevoegheidsuitbreiding voor het Euro- -parlement is, zal zich nimmer „verla gen" tot een verantwoording tegenover de Europese volksvertegen- woordigers voor zijn beleid. Het debat rond het Nederlandse voor zitterschap heeft volgens meerdere woordvoerders de vrees bevestigd voor algehele vijandigheid dan wel apathie onder de Europese bevolking tegenover de EG, die vooralsnog besluiteloos blijft in reusachtige problemen als dat van de ruim acht miljoen werklozen in de gemeenschap. LRSCHAU De onaf- okelijke Poolse vakbond udariteit heeft gisteren Ireigd nieuwe stakingen Organiseren als de Poolse Teiders niet elke week een "Ie zaterdag krijgen. In te Gdansk uitgegeven ring wees het kader vakbond erop dat de ïing van de regering ije zaterdag per twee te verlenen een een- afwijking is van het rd dat eind augustus nd is gekomen. klaarde dat dit de enig juiste lezing van de het akkoord van Gdansk. De leiders van Solisdariteit verklaarden verder dat de re gering bezig is de spanning in het land op te voeren. Daartoe zou met name haar tactiek bij-' dragen om de politie in actie te laten komen tegen mensen die openbare gebouwen hebben bezet. Fabrieksarbeiders in Rseszow in het zuidoosten van Polen hebben gisteren een waarschuwingsstaking van twee uur gehouden uit protest tegen het optreden van de po litie in twee steden in de afge lopen dagen. Temidden van de aanhouden de arbeidsonrust voerden par tijleider Stanislav Kania en premier Pinkowski gesprek ken met partijsecretarissen in grote fabrieken teneinde het vertrouwen van de Poolse ar beiders te herwinnen. zetstrijders in El Salvador brengen in het hele land O's tot stilstand, die vervolgens worden opgeëist om versteking van barricades dienst te doen. STRUD TEGEN ZETSBEWEGINGEN I SALVADOR De president van de junta in El Salva- Jose Napoleon Duarte, heeft in een vraaggesprek met Colombiaans radiostation verklaard, dat het leger in de )d tegen de verzetsgroeperingen zware verliezen heeft den. Hij schreef de grote verliezen, zonder aantallen te inen, toe aan het „bijzonder gewelddadige karakter" van offensief van de guerrillabewegingen, die zouden be- ikken over moderne Russische, Chinese en Cubaanse wa- js. Over de aantallen doden en gewonden onder de bur- bevolking, onder meer door het vanuit de lucht beschie- van dorpen en steden door het leger, repte Duarte met woord. issen gaat de strijd, vijf dagen na het begin van het offensief, steeds onverminderd voort Volgens het verzet zijn behalve tad San Francisco Gotera ook de noordelijke provincie Cha- nago en een twintigtal kleinere plaatsen op het leger >verd. 'el de junta als de Amerikaanse ambassadeur in El Salvador, ite, zijn van mening dat het verzet daadwerkelijke steun ft uit het buitenland. Zo zouden ongeveer honderd zwaar be ende guerrillero's per boot uit Nicaragua naar de kust van Salvador zijn gevaren. Nicaragua heeft de beschuldigingen i,onzin" bestempeld. Nanse industrieel ontvoerd jClRA Onbekenden hebben de 70-jarige Luis Sunyer San- lindustriëlen ontvoerd uit zijn kantoor in Alcira. De politie fint aan dat de ontvoering het werk is van de Baskiscne af- jKdingsbeweging ETA. Vingerafdrukken alle Zuidafrikanen geregistreerd KAAPSTAD De vingerafdrukken van alle Zuidafrika nen, ongeacht ras, gaan de computer in en een ieder krijgt identiteitsbewijzen om het toenemende gevaar van sabotage en spionage aan militaire en andere installaties in het land beter te kunnen bestrijden. Dit is de strekking van een wetsontwerp, dat de Zuidafrikaanse minister van Binnenlandse Zaken Chris Heunis zal indienen bij het parlement. Aan het pasjessysteem voor zwarten in het land zal dit niets ver anderen. Zwarten zullen beide identiteitsbewijzen bij zich moeten dragen. Ronald en Nancy Reagan verlieten gisteren hun huis in Pacific Palisades bij Los Angeles om zich voor de komende vier jaar in Washington te vesti gen. Het huis wordt verkocht. Dochter Patty had het er even moeilijk mee. Rol Sinatra bij inhuldiging van Reagan omstreden WASHINGTON De vorige week aan het adres van zanger l showman Frank Sinatra gedane beschuldi gingen dat hij contacten onderhoudt met de maffia, hebben zijn rol tijdens de feestelijkheden rond de inau guratie van zijn vriend Ronald Reagan tot president van de Verenigde Staten, komende dinsdag, nogal om streden gemaakt Sinatra treedt dinsdagavond op als ceremoniemeester tijdens een grote feestavond, waar op entertainers als Dean Martin, Stevie Wonder, Charl ton Heston en Debbie Boone zullen optreden. Met name in de gezaghebbende New York Times waren kritische kanttekeningen geplaatst bij de rol van Sinatra, maar volgens de organisatoren van de avond zal „The Voi ce" zich hier niets van aantrekken. Reagan zelf gaf als commentaar: „Die dingen worden al jaren over Frank ge zegd en wij hopen maar dat ze nergens op slaan". De Reagans zijn overigens gisteren in Washington aange komen. Vandaag en morgen heeft de komende president zakelijke besprekingen, zaterdag beginnen feestelijkheden, die dinsdagmiddag culminieren in de plechtige inauguratie op de trappen van het Capitol. De vlucht van Los Angeles naar Washington werd gemaakt met het door president Carter ter beschikking gestelde presidentiële vliegtuig „Air force 1". „Het is nogal klein, maar het voldoet", was het commentaar van de komende president, op wat vanaf vol gende week vier jaar lang „zijn vliegtuig" zal zijn. AMERIKAANSE MINISTER MUSKIE: V) TEHERAN, WASHINGTON De in een kennelijke poging het Iraanse Iraanse revolutionaire regering parlement tot actie te bewegen: „Wij heeft gisteren nieuwe aanwijzingen gaan de gijzelaars de komende twee gegeven dat zij pogingen in het werk of drie dagen vrijlaten of berech- stelt om nog deze week met de rege- ten". ring-Carter een overeenkomst te sluiten ten aanzien van de vrijlating Het Iraanse parlement schrok er even van de Amerikaanse gijzelaars. De wel kennelijk voor; terug om al te dras- len de sjah, komt pas zondag aan de woordvoerder van de Iraanse rege- tisch te werk te gaan en gaf slechts orde. ring Behzad Nabavi verklaarde te- goedkeuring aan een van de twee wets- De Amerikaanse minister van buiten- achtereenvolgende maal een tamelijk genover de volksvertegenwoordigers ontwerpen die nodig zijn om een deel landse zaken Edmund Muskie heeft optimistische verklaring uit. van de door de Verenigde Staten voor- verklaard dat het morgen niet de aller- gestelde regeling uit te voeren, name- laatste dag is waarop een overeenkomst lijk die de aanwijzing inhoudt van een met Iran kan worden bereikt. „De ech- derde partij als scheidsrechter in de ju- te limiet is de twintigste", de dag van ridische en financiële geschillen. Het de inauguratie van Ronald Reagan. Het tweede wetsvoorstel, dat de nationalisa- Amerikaanse ministerie dat veertien tie behelst van de bezittingen van wij- maanden lang weigerde zich over de vooruitzichten van een regeling uit te spreken, gaf gisteren voor de tweede Wapengekletter rond Tsjaad LOME Het hoofd van de Libische delegatie naar de top van Afrikaanse landen over Tsjaad heeft gisteren in de Togolese hoofdstad Lome verklaard dat Libië het aan tal technici in Tsjaad heeft opgevoerd met het oog op een „rechtsstreekse dreiging van een invasie van de kant van Frankrijk en Soedan". Hij kondigde aan dat de Libi sche troepen daar zullen blij ven totdat de Franse troepen de naburige Centraalafrikaan- se republiek hebben verlaten. Volgens zegslieden in Banqui, de hoofdstad van de Centraal- afrikaanse Republiek, zouden daar gisteren opnieuw 380 Franse militairen zijn aange komen. Daarmee komt het to tale contingent in dat land op ongeveer 1300 manschappen. Libië heeft minstens enige duizenden militairen in Tsjaad, ter ondersteuning van president Oueddei. Op verzoek van de Afrikaanse staten zou Frankrijk in Tsjaad tussenbeide kunnen komen, als de Libische troepen naar de zuidgrens van dit land zou den oprukken. Dit viel giste ren te vernemen uit betrouw bare Franse bron in Parijs. Tegelijkertijd werd evenwel onderstreept dat een dergelij ke interventie op dit moment niet aan de orde is. Volgens de bron zal een oprukkende be weging van de Libiërs naar het zuiden ernstige problemen opleveren en de deur openen naar een verdeling van Tsjaad. Naar Zweden gesmokkeld document: STOCKHOLM Hoewel de Sovjet-Unie altijd officieel heeft verklaard dat de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg in 1947 is overle den, was hij in de jaren vijf tig nog wel degelijk in le ven. Dit blijkt uit een ge heim verhoorprotocol, dat kort geleden uit de Sovjet- Unie is gesmokkeld en dat gisteren door de Zweedse te levisie werd gepubliceerd. In dit protocol van de Russi sche geheime dienst KGB staan notities van Sovjet-gene raal Koprian, waaruit naar vo ren komt dat deze tussen 1953 en 1956 Wallenberg vier maal in de gevangenis ontmoet heeft. De generaal zat, in on genade gevallen bij Stalin, van 1948 tot 1956 gevangen. De militair stierf in de jaren zeventig zijn notities zullen als bewijs dienen in een twee daagse internationale hoorzit ting over de zaak-Wallenberg, die gehouden wordt in Stock holm. Op deze bijeenkomst zullen ook nog andere bewij zen aan de orde komen, waar uit zou blijken dat de moge lijkheid dat Wallenberg nog leeft groot is. IlSüfcRS Elsevier heeft, behalve zijn reeds in de ruchtbaarheid ge komen interview met prof. Zijlstra van de Nederlandse Bank, ook een vraaggesprek met minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking. „Mijn grootste probleem is het ongedaan maken van het ver schil tussen facade en werke lijkheid. Jan Pronk heeft te veel een presentatiebeleid ge voerd." Een ander artikel gaat over de vrouw in de Katholie ke Kerk. „Het is belangrijk dat pastores zelf ook begeleiding krijgen. Ze weten geen raad met ervaringen van vrouwen, er wordt met de klompen overheen gelopen. Ze praten er overheen en durven zelf hun gevoelens niet te uiten." Udink praat over zijn omstre den rol in het Ogem-concern. „Het eerste dat moet gebeuren, is dat nu alle rapporten en schrijverij met de grootste spoed in de lade verdwijnen. Want daaruit is geen enkele vruchtbare les voor de toe komst van Ogem te trekken. Wat er nu moet gebeuren, is, dat de mensen weer met groot enthousiasme de markt opgaan om opdrachten te krijgen. Want daaraan gaat het bij Ogem mankeren." Het blad start een aantal nieuwe rubrie ken: toplijsten van boeken, films, popnieuws en televisie- tips. In de Haagse Post de constate ring dat Suriname er na de val van Haakmat erger voor staat dan voor de revolutie. „Als een intelligente, harde werker als hij zich niet kan handha ven, wie dan nog wel? Over vijf jaar is iedere Surinamer minister geweest". Een ander artikel legt uit hoe Shell de olieboycot tegen Zuid-Afrika ontduikt. „Alles wijst erop, dat de Antillen zich hebben ont wikkeld tot een handige draai schijf, waar de herkomst van ladingen olie verdoezeld kun nen worden om vervolgens zonder voor de buitenwereld sancties te breken naar Zuid-Afrika te kunnen wor den doorgestuurd." Elders aandacht voor de problemen van homofielen in bejaarden tehuizen. „Je zou eigenlijk aan potentiële bewoners de eis moeten stellen, dat ze bereid zijn eikaars vrijheid te respec teren. Maar hoe kun je ooit ie mands tolerantie-gehalte me ten? Als ik zo nu en dan hoor, wat er in onze huizen aan on verdraagzaamheid en agressie voorkomt, rijzen de haren me te berge." Een interview voorts met de acteur Siem Vroom. „De onderbouw van de theoretici, van de drama turgen dus, is de laatste jaren veel sterker en hechter gewor den. Dat is over het algemeen een uiterst positieve inslag. Het is niet meer het pure ko- mediantendom. Je weet beter waar je mee bezig bent, er wordt in intellectueel opzicht iets van je geëist" In Vrij Nederland een inter view met de tot de VNU-di- rectie gepromoveerde hoofdre dactrice van Margriet, Hanny van den Horst. „Ik zou het leuk vinden een blad te ma ken dat duidelijk over erotiek en sex gaat gewoon lekker erotisch. Goeie, open, sexuele informatie en niets van dat Nederlandse noodlotsdenken." Een groot artikel ook over eut hanasie. „Artsen zouden in de gelegenheid moeten worden gesteld de middelen ongestraft te verstrekken. Pas als om welke reden dan ook de be trokkenen niet in staat blijkt zelf te zorgen voor een mens waardig einde, zou de medicus te hulp kunnen worden geroe pen. Om allerlei redenen lijkt het beter dat de arts bij zelf verlossing niet meer als eerste hulp in aanmerking komt" Een kritische beschouwing voorts over het streven van de werkgeversorganisaties, om kernenergie aanvaardbaar te maken. „Zolang niet bewezen is dat kernenergie niet deugt, deugt het dus wel, redeneren ze. Een onverantwoorde con clusie. Wellicht is kernenergie een veilige technologie. Maar op grond van enige decennia drogdenken mag dat niet ge concludeerd worden. Overi gens mag het tegendeel, kern energie is dus onveilig, even min worden geconcludeerd." De Tijd gaat uitvoerig in op de vraag wat er mis is met Ame rika. „Reagan zal de structure le economische problemen hard moeten aanpakken. En als hij dat met enige kans op succes wil doen, zal hij de pro blemen rond het president schap moeten oplossen. Maar bovenal zal hij moeten probe ren de trots en zelfverzeker heid van 1945 terug te win nen." CDA-politicus Hans de Boer vindt het kernwapenrap port van de commissie-Donner veel te geladen. „De meerder heid van de fractie heeft ge zegd dat we juist niet mogen berusten in de bestaande rol van de kernwapens. Je moet er alles aan doen, keihard vechten, tegendraads zijn en ook bij de eigen bondgenoten met alternatieven durven ko men." Riders de constatering dat het tekort aan priesters in de wereld rampzalige vormen aanneemt. In Spanje zijn er 8543 parochies zonder priester, en in Italië 3237. Nederland heeft het laagste cijfer: 39 pa rochies zonder residerend priester. En Rome maar kla gen over Nederland." DE NIEUWE UNIE In de Nieuwe Linie een ge sprek met president Mendez van Uruguay. „Het volk heeft nee gezegd en nu nemen we een andere weg. We hebben de keuze van het volk geac cepteerd. Verder is er nu niet alleen de mogelijkheid om de macht weer aan een burgerre gering over te dragen, maar het is ook noodzakelijk. Wij, de militairen, vormen slechts een tijdelijke regering." De communist Fré Meis zegt in de serie „Christendom en socialis me": „Ik zie dat de kerken goede dingen zeggen en doen. Ik zie dat zeer veel mensen die christen zijn, openlijk voor hun mening uitkomen. Ze zeg gen duidelijk dat ze streven naar een rechtvaardige maat schappij. Met zulke mensen kan ik samenwerken." Een ar tikel over de situatie in Suri name concludeert: „Het afzet ten van Haakmat is een teken aan de wand dat het tijdperk van grote woelingen nog moet beginnen." Hervormd Nederland noemt het CDA-rapport over kern wapens een hopeloos stuk. „Wij kunnen het moeilijk an ders zien dan als een vertwij felde poging het oude veilig- heidsdenken overeind te hou den, nu het gaandeweg wordt ontmaskerd als ineffectief, uit zichtloos, steriel en levensge vaarlijk." Een gesprek ook met presentatrice Hanneke Groenteman van het televisie programma „Kijk haar". „Ik heb begrip gekregen vogr mensen in slechte stadsbuur ten, die alleen nog maar kun nen zeggen: weg met die bui tenlanders. Ik kan in mijn comfortabele omgeving ge makkelijk tolerant zijn. Je moet een geestelijk kapitaal hebben, wil je verdraagzaam kunnen zijn." Voorts een kri tisch artikel over de politie in Amsterdam. „Veel pleit er voor dat de politie bij sociale conflicten meer terughoudend optreedt en beperkter wordt ingezet." Aandacht tenslotte voor het beleid jegend illega len. „De aangehouden buiten landers worden woensdag op het vliegveld naar huis gezet en zijn op zijn laatst vrijdag te rug in Nederland. Van die vele honderdduizenden gul dens had Den Haag waar schijnlijk beter coöperaties in de Derde Wereld kunnen stichten." In de Groene Amsterdammer vraagtekens bij.het water-gas mengsel waarmee de politie rellen wil gaan bestrijden, nu de rubberkogel niet doorgaat „Over de schade, zeker op lan gere termijn, is nog weinig be kend. Over de dosering, de af stand en de duur is ook nog niet veel te zeggen. De re search is minimaal geweest. De wetenschappelijke gege vens zijn geheim." Ook ge sprekken met twee progressie ve Poolse katholieken. „Een katholieke Pool is een anti communistische Pool. De taal van Johannes Paulus de Tweede is de Poolse politieke theologie. Het gaat om een o- pening naar de mensenrech ten, solidariteit met de armen en een verdediging van de stelling, dat de staat de natie moet dienen, en niet anders om." Een gesprek tenslotte met Karei Planting van het Medisch Comité Vietnam over Cambodja. „Je zou verwach ten, dat de Vietnamese solda ten wel eens achter een Cam bodjaanse meid aan zouden gaan. Maar dat schijnt niet te gebeuren. Van haatgevoelens tegenover Vietnamezen of van wangedrag van Vietnamezen tegenover Cambodjanen is geen enkele aanwijzing."

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7