Leidse gasgebruikers betalen niet te veel Aderlating voor ieidse emancipatie- ictiviteiten porrelbus groot succes Broekweg is onveilig ^Fad {NI EN HAAG PAAKT $TRA fINST VAN EERTIG ILJOEN ESCHIKBARE SUBSIDIE EANTWOORDT NIET AAN VRAAG Hoogste punt Burchtzalen OUDERS VAN SCHOLIEREN: Don Quishocking achterhaald LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 JANUARI 1981 agr. 18.31 fiappen. ilphaville smmy Ci 45 Filmr 5 Journ; oor kini derserie. 9.00 Filr rP20.55 lanse li I. 20.10 Zwitserse 55-22.45 Politiek 19.27 portage. nek u We ir. 1.. Me Till Ent Kamere ''DEN/DEN HAAG „Gebruikers van g Igas in de gemeenten die door het Ener- a «drijf Rijnland van gas worden voor hebben niet te veel betaald". Dit meent .P.G. de Groot van het Leidse energiebe- Hij vermoedt dan ook, dan de publica* over de extra winst die het Haagse ener* «drijf gemaakt zou hebben door meer te verkopen, dan werd ingekocht, geha rd zijn op onjuiste gegevens. Dit is ook' nening van de Vegin, de overkoepelende inisatie van gasverkopers: „Den Haag het Westland hebben in de jaren 1977, en 1979 beslist niet te veel betaald voor van het Gemeentelijk Energiebedrijf in Den Haag afgenomen aardgas. gaat in Den Haag om 150 miljoen kubieke [er aardgas (2,8 procent van het totaal ge- k in drie jaar) dat het bedrijf zegt te veel bij ifnemers in rekening te hebben gebracht. Volgens het GE is dit het gevolg van fouten in de registratie van de hoeveelheid afgenomen kubieke meters gas. De meetapparatuur in de huizen en bij de bedrijven vertonen volgens het GE afwijkingen als de temperatuur van het aardgas schommelt Aardgas heeft de eigenschap uit te zetten als de temperatuur ervan wordt verhoogd. Maar on danks het uitzetten blijft de calorische waarde van het gas gelijk. Met andere woorden: de me ter registreert wel meer verbruik, maar de ge bruiker krijgt niet meer warmte toegeleverd. De afwijkingen van de meters waren van meet af aan bij het GE bekend. Door middel van een ingewikkelde rekenmethode probeerde het GE in het verleden het verschil zelf te verrekenen. Maar het verschil tussen de hoeveelheid bij de Nederlandse Gasunie ingekochte aardgas en de aan de consument geleverde kubieke meters blijkt veel groter dan werd aangenomen. Ir. De Groot van het Energiebedrijf Leiden: „In tegenstelling tot Den Haag, kampen wij met een tekort als we het verschil tussen inkoop en verkoop tegen elkaar afzetten. Dat verlies wordt niet veroorzaakt door „lekkages" in ons distributienet, want dat net is bij ons in een be hoorlijke conditie. Ik wijt dit verschil aan de onmogelijkheid om zowel de inkoop als het ge bruik exact te meten. Verschillen ontstaan door het feit, dat het niet uitvoerbaar is alle meetap paratuur op precies hetzelfde tijdstip af te le zen. Als men zich daarbij realiseert, dat we op een koude dag wel zo'n miljoen kubieke meter leveren, dan is het duidelijk dat een paar minu ten verschil al leidt tot de foutieve registratie van grote hoeveelheden. Tweede onzekere fac tor in het meetgebeuren, zijn de afwijkingen van de meetapparatuur. Alle 85.000 meters zijn geijkt, maar een afwijking van vier procent is daarbij getolereerd. Ook is de druk niet in het gehele distributiegebied gelijk. Wij moeten bij. alle gebruiker gas leveren dat onder een be paalde druk staat. Die druk is nodig om het gas te kunnen transporteren. Om op alle adressen een goede druk te kunnen bereiken, moeten we het gas met een weer iets hogere drul^in het net stoppen. In feite stoppen we het gas in het net onder een druk van 30 millibaar om te be reiken, dat elke gebruiker het gas onder een druk van 25 millibaar kan gebruiken. Hierdoor krijgen de gebruikers die dicht bij het energie bedrijf gevestigd zijn een voordeel; zij profite ren immers van de wat hogere druk in het eer ste deel van het net". „Bij het vaststellen van de gasprijs, is met al die mogelijke verschillen rekening gehouden. Dat er volume-verschil kan ontstaan, als bijvoor beeld de gasbuis direct naast de buizen van de centrale verwarming loopt of als de meter in de warmere huiskamer staat, is een factor die mee kan spelen. Maar ook dat verschil is in de prijs verrekend", aldus ir. De Groot. 10.00 15.15 Si 3d. va ilevisie. IDEN De Leidse organisaties, die bin de gemeente actief rijn op het gebied de vrouwenemancipatie, krijgen aan- kelijk minder subsidie dan zij hebben ngêvraagd. Het ministerie van CRM stelt »r Leiden ongeveer vijftigduizend gulden beschikking, terwijl de gezamenlijke or- üsaties (21) een verlanglijstje hebben ge tenteerd, dat goed is voor meer dan bon- rdtwintigduidzend gulden. Tijdens een rgadering van de raadscommissie onder- js, konden de vrouwenorganisaties gister- ond hun verlangens nader uiteenzetten. iJhpveer zeventig betrokken vrouwen volg de vergadering in de raadzaal van het idhuis. doel van deze rijksbijdrageregeling is, dat activiteiten binnen de gemeenten op het ge il van de vrouwenemancipatie zoveel moge- doorgang vinden. Tegelijkertijd is de rege- bedoeld ter stimulering van de emanripa- yictiviteiten. initiatieven op het gebied van emancipatie de Sleutelstad vooralsnog geen gebrek. n geld des te meer. Vorig jaar vroegen de tuwenorganisaties in totaal 65.000 gulden isidie. CRM gaf ongeveer 35.000 gulden (34 per inwoner). De subsidie is dit jaar welis- verhoogd tot iets meer dan 50.000 gulden cent per inwoner, maar tegelijkertijd kwa- n de in totaal 21 organisaties, die actief zijn het gebied van de emancipatie, met een be- itingspost van bij elkaar honderdtwintigdui- id gulden. t is aan de gemeente om het geld op de een ndere manier onder de organisaties te ver- Jen. Alles is wat dat betreft nog mogelijk. Vo- jaar werd het beschikbare geld evenredig oer de acceptabele aanvragen verdeeld. Het ichter ook mogelijk, dat voor 1981 een priori- lenlijstje wordt opgesteld. Daarover gaat het meentebestur zich in de komende tijd buigen, eravond startte de inspraakprocedure. i vertegenwoordigster van de vrouwenorga- jaties, die gisteren hun subsidieaanvragen pr de raadscommissie onderwijs en samenle- opbouw nader uiteenzetten, uitte kritiek ïjde werkwijze van wethouder H. van Dam. „We hadden liever gezien, dat we de stukken van tevoren toegestuurd hadden gekregen. Nu zien we pas hoe de begrotingen van de afzon derlijke organisaties er 'uit zien. Als we daarvan eerder op de hoogte waren, konden de vrouwen met elkaar om de tafel gaan zitten. Het was dan vast wel mogelijk geweest, dat we enkele pos ten, die nu apart opgevoerd worden, onder de organisaties zouden kunnen laten rouleren, zo dat slechts eenmaal iets aangeschaft hoeft te worden", aldus een der vrouwen. Een ander punt van kritiek van de belanghebbenden was, dat de wethouder vooraf niet bekend heeft ge maakt welke criteria bij behandeling van de subsidieverzoeken worden gehanteerd. Volgens de vrouwen was dat vorig jaar evenmin het ge val, maar toen was beloofd, dat daar het vol gende jaar verandering in zou komen. Boven dien zouden de vrouwen wel invloed willen hebben in de bepaling van die criteria. Het raadslid M. Witteveen (D'66) vond, dat be keken moet worden in hoeverre dubbele posten tussen de organisaties kunnen rouleren (zo vra gen diverse organisaties video-apparatuur, ter wijl één apparaat onderling zou kunnen roule ren. Hetzelfde geldt voor een vrouwenbiblio theek). De CDA-er A. van der Waals leek het zinvol om bij de achterban van de organisaties te kijken in hoeverre daaruit inkomsten gewor ven kunnen worden (als voorbeeld noemde hij de vrouwenorganisatie van het NVV). Wat be treft de vergoeding van begeleidsters bleek bin nen de PvdA verdeeldheid te bestaan. A. Groos vond, dat daarop bezuinigd kan worden, terwijl mevrouw H. van Dongen het tegendeel be weerde. Voorts stelde Van Dongen als criteri um, dat de emancipatie van vrouwen in achter standssituaties. Groos tenslotte pleitte ervoor, dat aandacht besteed moet worden aan de mo gelijkheid om bepaalde aanvragen op andere manieren op te lossen. Bij de Stichting Welzijn- spot is volgens Groos bijvoorbeeld nog ruimte. De vrouwen bepaalden gisteravond, dat zij aan het eind van de maand bij elkaar komen, om de criteria te bespreken alvorens de verdeling van de subsidie wederom in de raadscommisie be handeld wordt. Het is de bedoeling, dat in fe bruari in de gemeenteraad een besluit over hel verdelingsadvies genomen wordt. Daarna wordt het besluit aan het ministerie voorgelegd. wee arrestaties egens jcaïne-bezit tenrub zaken ger aai t te ïrende Vries wee b latsen y Hooi n zijn anse g Ie nie »nt. „D Uona, over ertelli later reen. politie a niet fs nie zijn g( /an te bes r win d IDEN De Leidse poli- heeft gistermiddag een jarige man uit Leiden en 28-jarige vrouw uit tofddorp aangehouden, idat zij in het bezit waren tien gram cocaine. aanhouding had plaats in woning aan de Jan Luy- tlaan. De cocaine heeft een van een paar duizend l arde Jj üien. De herbouw van de Burchtzalen aan de Burg- steeg in Leiden vordert. Gistermiddag werd het hoogste punt bereikt. De wethouders C. Waal (stadsontwikkeling) en P. Schoute (cultuur) ga ven dit feestelijke gebeuren een officieel tintje door de Nederlandse vlag te hijsen. Onder belangstelling van degenen, die bij de bouw be trokken zijn, hadden zij geen moeite deze taak soepel te vervullen. Restauratie en nieuwbouw van de Burchtzalen werd noodzakelijk na twee branden in september 1976. De koeten van het gehele project, waartoe ook het Heerenloge ment behoort, dat inmiddels al in gebruik is ge nomen door de Openbare Bibliotheek, bedra gen 12 miljoen gulden. Het gedeelte waar het gisteren om ging, gaat de bibliotheek gebruiken voor het huisvesten van de Educatieve Dienst. Dit is een nieuw onderdeel van de bibliotheek, dat met name het volwassenen-onderwijs zal ondersteunen. De ingebruikneming van dit ge deelte van het complex rond de Burchtpoort wordt in september verwacht. LEIDEN Verontruste ouders van kinde ren, die schoolgaan op „Het Kompas" aan het Broekplein in de Merenwijk verzoeken de gemeenteraad om maatregelen te nemen, zodat er een einde komt aan de huidige on veilige situatie. Sinds jaar en dag steken de kinderen de Broek- weg over. De ouders zien die manoevre dage lijks met grote vreze tegemoet. De ouders me nen, dat hun kinderen met name door voorbij- razende bromfietsen aan vele gevaren bloot staan. „Het is ons bekend, dat huidige situatie vele malen onder de aandacht van het gemeen tebestuur en de politie is gebracht. Wij vragen ons echter af, wanneer er wél iets gebeurt. Moeten er dan eerst slachtoffers vallen? aldus de ouders in een brief aan het gemeentebe stuur. Een punt van kritiek is, dat de soorten verkeer niet gescheiden zijn. Enerzijds voetgangers en anderzijds gemotoriseerd verkeer. Ten tweede bieden het smalle wegdek en het steile talud (berm) geen mogelijkheid tot uitwijken: tege moetkomend (brom-)fietsverkear kan nauwe lijks passeren bij aanwezigheid van een voet ganger. Verbetering zou volgens de proteste renden al ontstaan indien rijwielen met hulp motor tussen zonsopgang en zonsondergang van de Broekweg worden geweerd. (DEN De zogeheten borrelbus. gemaakt worden, waarbij de etablisse- gisteravond in het kader van de inenten als halteplaats functioneerden, ise Jazzweek langs cafés in de bin- nstad, toerde, is een groot succes ge- De bus passeerde elke twintig minuten de orden. In de café's traden jazz-groe- negen cafés bars, die in de route opgeno- op. Van tien tot twee uur 's nachts men waren. De borrelbus was erg in trek. met de NZH-bus een kroegentocht Honderden, onder wie ook burgemeester C. Goekoop, maakten van deze gelegen heid gebruik om zich van pleisterplaats tot pleisterplaat* te verplaatsen. Daarbij waren de etablissementen doorgaans meer dan overvol, zodat dit onderdeel van de Jazzweek bijzonder geslaagd genoemd kan worden. LEIDEN Met de „Gedenk te sterven"-kalender die Don Quishocking gisteravond als Erogramma aan het Schouw- urgpubliek uitdeelde, bena drukt de groep dat allss re latief is. Zo ook haar eigen succes, want Don Quishoc king komt in haar nieuwe programma „Wij zijn vol strekt in de war" als vol strekt achterhaald uit de bus. De titel geeft al aan dat de groep niet meer zo zeker is van de standpunten die zij dient in te nemen. De kriti sche noten die zij plaatst, gel den zowel linkse als rechtse ideeën en personen. Een uit stekend uitgangspunt, ware het niet, dat niet alleen scherpte en gerichtheid in hun aanvallen ontbreken, maar dat ook de onderwerpen amper de moeite waard zijn. Wie maakt zich nu nog druk over Bhagwan; die is al door anderen voldoende op de kor rel genomen en kan het beste doodgezwegen worden. Elke verdere aandacht is te- veel eer. Meditatie, nivelleren, manne ke/vrouwtje versieren, het Ik- tijdperk, Koot en Bie, Freek de Jonge waren eveneens on derwerp van de avond. Wil je werkelijk iets aanval len, dan is schelden alleen niet voldoende; enige be argumen tatie van je afkeer is wel no dig, of dat nu in een speech of een ironiserende act gebeurt Er gebeurde echter zeer wei nig in die richting. Pas tegen het eind lieten de leden van Don Quishocking iets zien van de stormachtige manier waar op zij al dan niet echt met elkaar discussiëren over de inhoud van het programma. Tegenstellingen in denkwerel den kwamen naar voren en standpunten werden duidelijk gemaakt Het laatste nummer gaf echter het meeste aan waar de groep de hele avond mee bezig was geweest samen met het pu bliek een gevoel oproepen van zich lekker zorgen maken over de boze wereld en zich erover schamen er niets aan te doen, om dat vervolgens thuis weer allemaal te vergeten. Maar ik vraag me af of zelfs dat gelukt is, gezien de onder werpkeus en ook niet al te sterke presentatie. Onzedelijk (1) „Het maken van winst bij bedrijven die in banden van de overheid zijn moet niet als onzedelijk worden afge wezen", aldus wethouder P.Bordewijk van financiën in De Partijgenoot, bet maandblad van de PvdA. „Door de geschiedenis been is het gebruik van de win sten van bet particuliere bedrijfsleven ten behoeve van collectieve voorzieningen één van de drijfveren ge weest om socialisatie na te streven. Juist de huidige problemen met de financiering van de collectieve sec tor zouden naar mijn idee aan dat streven nieuwe kracht moeten geven", vervolgt Bordewijk zijn ver baal. Onzedelijk (2) Bordewijk gaat in zijn artikel in op de besteding van de winsten van het energiebedrijf Rijnland. Zowel in IS als in 79 maakte bet energiebedrijf rond de 14,6 miljoen winst De winst in 79 was daarmee 4,6 miljoen hoger dan geschat Verschillende betrokkenen hebben zicb afgevraagd wat er met die winsten dient te gebeu ren. Gaan deze via een tariefsverlaging terug naar de gebruiker of steekt Rijnland bet geld in eigen zak. Bordewijk legt uit dat, boewei de Algemene Raad van bet Energiebedrijf heeft besloten de tarieven niet te verlagen, bet geld toch indirect aan de gebruiker ten goede komt Het energiebedrijf Rijnland is namelijk gcmeenschapsbezit en de winst komt dan ook de ge meenschap ten goede. Onzedelijk (3) Waar komt de winst van het EBR vandaan? De winst op de elektriciteit (12,2 miljoen) viel aanzienlijk hoger uit dan was bep-oot wat simpel te wijten is aan bet hogere elektriciteitsgebruik. De winst op bet gas (2,7 miljoen) viel ondanks de hogere omzet lager uit wat zijn oorzaak beeft in de hoge kosten die bet energiebe drijf moest maken voor de vervanging van oude gas leidingen. De verhoogde omzet beeft overigens direct te maken met de strenge winter van '79. 6,3 miljoen van de winst over 79 werd uitgekeerd aan de in bet EBR deelnemende gemeenten. Leiden ontvangt daar van 2,6 miljoen gulden. Dat betekende een meevaller tje van 6 ton voor bet gemeentebestuur. Het overblij vende gedeelte van de winst, een slordige 8,3 miljoen gulden, wordt gereserveerd voor investeringen. Op deze wijze kunnen de toekomstige tarieven lager ge houden worden. Onzedelijk (4) „Tot nu toe heeft Leiden altijd dankbaar gebruik ge maakt van de winsten van de openbare nutsbedrijven om gemeenschapsvoorzieningen tot stand te brengen. Zo zijn bijvoorbeeld het Stadsbouwbuis en bet Vijf- Meibad betaald met dit soort winsten", legt Bordewijk uit Een voor de gemeente welkome aanvulling op de toch al negatieve begroting dus. Wanneer de winsten van de openbare bedrijven zouden wegvallen, bijvoor beeld door een tariefsverlaging, zou de gemeente dat geld ergens anders vandaan moeten balen. We moe ten dan of bezuinigen of andere tarieven als bijvoor beeld de onroerend-goed belasting verbogen", aldus wethouder Bordewijk. Onzedelijk (5) De verwachtingen voor de komende jaren zijn uiterst somber. Zo wordt voor '81 op bet gas nog maar een winst verwacht van 1 miljoen gulden. Voorstellen om de tarieven te verlagen noemt Bordewijk dan ook on verantwoord. De Algemene Raad van bet Energiebe drijf was bet daarin met hem eens. „De consequentie van tariefsverlaging zou zijn dat in een jaar waarin de winst lager zou uitvallen dan begroot bijbetaald zou moeten worden en dat niet alleen bij gas en elektrici teit maar ook bij andere voorzieningen. Ik denk niet dat de mensen bereid zijn deze consequentie te accepte ren", aldus wethouder Bordewijk. De verboging van de tarieven voor 81 is overigens lan delijk vastgesteld. Voor bet gedeelte waarover bet EBR zelf mag beslissen is geen verboging doorge voerd. Poolse films In bet Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat worden de drie nieuwste films van regisseur Andrej Wajda vertoond. Door de kritische inhoud hebben deze films een bijdrage geleverd aan de huidige democratische ontwikkelingen in Polen. Maandag 19 januari wordt vertoond 'De man uit Marmer', aanvang acht uur. Donderdag 22 januari 'De meisjes van Wilko', aanvang acht uur en kwart over tien. Vrijdag 23 en zaterdag 24 januari wordt vertoond 'Zonder verdoving', aanvang acht uur en kwart over tien. Politionele muziek Het 'Leldscb Politie Muziek Gezelschap' geeft vrijdag 30 januari de jaarlijkse winterui tvoering in de Stads gehoorzaal. De aanvang is om acht uur. De brass-band wordt geleid door Cees Brugman. Na afloop van bet concert volgt bet Politie-bal met medewerking van bet Calypso-showorkest Kaartverkoop vindt plaats vanaf saterdag 17 januari van drie tot vier uur in bet politie bureau aan de Zonneveldstraat 10 en op werkdagen tot 20.00 uur aan de receptie van bet bureau. Toegangsbe wijzen kosten tien gulden voor twee personen. Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap. Hot House Op de zolder het LVC aan de Breestraat 66 organiseert Hot House zaterdagavond een concert met de jazzgroep TAO, als aanvulling op het programma van de Leidse Jazz week. De groep bestaat uit Mare v.d. Geer (piano), Pierre v.d. Linden (drums), Cees v.d. Laarse (bas) en Joop van lm we gen (gitaar).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3