Rode Brigades laten rechter D'Urso gaan V Kabinet zit met 'China' in de maag Lech Walesa door de paus ontvangen Carter waarschuwt voor gevaar van kernoorlog MELKPRIJS DRIE CENT OMHOOG Officier vraagt uitstel zaak Haagse portier Lappen demonstreren Vrachtwagen in Ringvaart Nood toestand door vorst in Florida Commit Donderdag 15 januari 1981, 71e jaargang no. 21862 lekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - •edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19 00 uur) - lementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Zigeuners Op Ned. II om 22.35 uur actua liteitenrubriek „Achter het nieuws" over lot van zigeuners en stemming binnen PvdA. Om 20.45 uur tv-serie „Malu, een vrouw" en 22.10 uur dra maserie „Zeg 'ns AAA". Op Ned. I om 19.45 uur spel- programma „De BB-Show" en om 20.50 uur film „Tot onze spijt". Opklaringen Opklaringen, maar in de nacht en ochtend nog enkele winter se buien. Min. temp. van 0 tot min 3 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 3 graden. Har de, aan de kust stormachtige noordwestenwind Morgen zon op: 8.40; onder; 16.59. Schev. hoogw.: 11.05 en 23.49. Laagw.: 6.47 en 19.31. ■9.15 vo.: •9.15 d I0 uur tar HT- ELLI ERSUM Jederlandsche gaat biljet- an vijftig gul- naken. Ze zul- paarschijnlijk twee jaar in atie komen, lei de onderdi- r van de mr. U. J. Su- pr twee jaar biljet vijftig gulden ermondt, vanoch tend voor de NCRV-radio. Hij wees erop dat er in de meeste Europe se landen bankbil jetten met een der gelijke waarde be staan. Een enquete heeft voorts aange toond dat onder het Nederlandse publiek behoefte bestaat aan een bil jet van vijftig gul den. Het ontwerp voor het nieuwe bankbiljet is nu bijna klaar. Het zal nog wel twee jaar duren voordat er ettelijke miljoe nen van zijn ge drukt Pas dan zul len ze woiden inge voerd, „want we kunnen geen nee verkopen", aldus mr. Suermondt RIJSWIJK De minimum-melkprijs gaat met ingang van dinsdag 27 januari drie cent omhoog, van 1,07 naar 1,10. Hiertoe heeft het productschap voor zuivel gisteren besloten. De minimum-melkprijs, ingevoerd om het p rij ss tun ten door grootwinkelbedrijven te voorkomen, geldt voor een liter verpakte volle melk. Het optrekken van de minimum-prijs is een aanpassing aan de prijsverho ging die de melkindustrie vanaf maandag 26 januari in rekening brengt aan de detailhandel. Deze verho ging is weer een gevolg van gestegen productie-kosten. DEN HAAG Officier van justitie mr. R.A. Schimmel heeft de Haagse rechtbank vanmiddag verzocht de strafzaak tegen de 31-jarige portier Koos H., die wordt ver dacht van de moord op tenminste twee meis jes, voorlopig drie maanden uit te stellen. Die tijd heeft mr. Schimmel nog nodig om het gerechtelijk vooronderzoek naar de juis te toedracht van de moord op de 11-jarige Edith Christina Post uit Wassenaar en de 18- jarige Emy den Boer uit Schiedam rond te krijgen. In de periode dat de rechtszaak zou worden opgeschort moet dan blijken of Koos H. de dood van nog meer meisjes op zijn geweten heeft, waaronder die van de 11- jarige Tialda Visser. Bij het ter perse gaan van deze krant was, nog niet bekend of en hoe lang de zaak is uitgesteld. Paul van Vliet zet show op tv DEN HAAG De one wan show Vandaag of morgen waarmee Pa ui van Vliet drie seizoe nen door Nederland en België trok, komt eind maart op televisie. De opnamen voor deze tvuitzending zijn eind van deze maand in het Scheveningse Circus theater. Na januari is de show niet meer in theaters te zien. zat. uur eek ni's [ICO J(Vari onze corespondent) ■ROME „Ik heb zo'n ■behoefte aan rust. Geef Ime eens een sigaret". ■Dat waren de eerste Iwoorden die de vanmor- |gen vrijgelaten Italiaan- rechter Giovanni d'ürso tegen politie beambten sprak, nadat hij was teruggevonden in een auto aan de oever van de Tiber in het cen trum van Rome, vlakbij het gebouw van het mi nisterie van justitie waar hij werkte. De rechter was geketend en verkeert volgens de poli tieagenten die hem aan troffen, in goede gezond heid. D'Urso werd naar het hoofdkantoor van politie gebracht, waar hij zijn vrouw en twee dochters weerzag. De Rode Brigades, die D'Urso De Italiaanse rechter D'Urso stapt in een politieauto, nadat hij uit de Fiat waarin hij zat vastgebonden, is bevrijd. 33 dagen hebben vastgehouden na zijn ontvoering, kondigden de vrijlating van de rechter aan door een telefoongesprek met het Italiaanse persbureau ANSA. Het hoofd van de poli tie in Rome bevestigde spoedig daarna dat de rechter was te ruggevonden. Gisteravond had de Rode Bri gade Italië in rep en roer ge bracht met de aankondiging van de vrijlating van D'Urso. Dat bleek achteraf evenwel vals alarm te zijn. In de loop van de middag gingen er ge ruchten dat D'Urso zou zijn opgenomen in het Gemelli-zie- kenhuis in het noorden van Rome, maar zowel de politie als de ziekenhuisdirectie ont kenden dit categorisch. De verwarring was ontstaan nadat de redactie van het Ro meinse dagblad II Messagero een telefoontje had gekregen met de mededeling dat in een afvalbak bij het gebouw van het ministerie van Binnen landse Zaken een boodschap van de Rode Brigades lag. In derdaad lag er een enveloppe met een authentiek lijkende bulletin van drie getypte vel len voorzien van het brief hoofd van de terreurorganisa tie. Daarin werd aangekondigd dat de „beul zou worden vrij gelaten". Pat zou om vier uur gebeuren. Enkele uren later werd het nieuws verspreid door het persbureau Ansa. Toen bekend werd dat een ambulance-auto van het Gemelli-ziekenhuis ie mand in een buitenwijk van Rome had opgepikt, ontstond er het gerucht dat dit D'Urso was geweest. Het ziekenhuis werd belegerd door honderden journalisten, maar de geruch ten bleken onjuist te zijn. Honderden politieagenten waren vanmorgen in Alta, in noordelijk Noorwegen, in de weer met het wegsle pen van enkele tientallen Lappen en milieubescher mers die ter plaatse in de vrieskou met duizend man sterk betoogden tegen de aanleg van de toegangs weg naar een waterkracht centrale die in aanbouw is. De demonstranten vinden de waterkrachtcentrale een bedreiging voor de zalm in de Altarivier. AFSCHEIDSREDE TOT AMERIKAANSE BEVOLKING WASHINGTON Pre sident Carter van de Verenigde Staten heeft vannacht in een voorna melijk bespiegelende af scheidsrede voor de tele visie tot de Amerikanen gezegd, dat de wereld zich moet inspannen om het toegenomen gevaar van een kernoorlog te verkleinen en moet blij ven opkomen voor de mensenrechten, tot de strijd om de vrijheid is gewonnen. De aftreden de president zei niets over de zaak van de Amerikaanse gijzelaars in Iran. Ook de ratifica tie van Salt-2, in de ver kiezingsstrijd een van de voornaamste geschilpun ten met Ronald Reagan, kwam niet ter sprake. Over de kansen op een kernoorlog zei Carter, dat deze de afgelopen jaren eerder groter dan kleiner zijn geworden door de uit breiding en perfectione ring van de wapen-arsena len van de supermachten. Vandaar dat de Verenigde Staten hun militaire kracht niet mogen ver waarlozen, terwijl zij tege lijkertijd met ander landen zoeken naar mogelijkhe den ter verkleining van het gevaar van een kern oorlog. De scheidehde president bepleitte voorts de verster king van de milieu-be scherming. Als er nu geen werkelijke maatregelen te gen de uitputting van de natuurlijke hulpbronnen worden genomen, is er te gen het jaar 2.000 op de wereld minder leven mo gelijk dan thans. Tot slot beloofde hij Ronald Rea gan nu en na de overname van de macht alle mogelij ke steun. lemeente Emmen wil in \ieuw te bouwen woonwijk d beschikbaar stellen voor doolhoven. ichien een aardig idee R ACHTER ZflLWEl> 'EN S ER "TO-» ^T322- 2ÜM (Van onze parlementaire redactie) PEKING/DEN HAAG China heeft ons land gisteren opnieuw ge waarschuwd voor de gevolgen van levering van twee onderzeeërs aan Taiwan. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Peking drukte zich uit in zeer krachtige bewoordingen. Deskundi gen leiden daaruit af dat naast het op een laag pitje zetten van de diplo matieke betrekkingen ook maatrege len op het terrein van handel en eco nomische samenwerking gevreesd moeten worden. China heeft ons land tot half januari de tijd gegeven om terug te komen op het besluit een exportvergunning te zullen verlenen voor de onderzeeërs. In poli tiek Den Haag acht men het echter waarschijnlijk dat China niet eerder tot maatregelen overgaat dan nadat het kabinet-Van Agt en wellicht ook de Tweede Kamer zich opnieuw over de zaak heeft gebogen. Het kabinet verga dert er vrijdag over, waarna minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) wellicht volgende week donderdag overleg pleegt met de betreffende Ka mercommissie. Kringen rond het kabinet zeggen dat men wederom met de zaak „zwaar in de maag zit". Ook de grootste rege ringsfractie, die van het CDA, weet nog niet goed welke houding men moet aannemen. De buitenlandspecialisten zijn ervan overtuigd dat China ons land heeft uitgezocht om duidelijk te maken dat het geen „verheffing" van Taiwan zal tolereren. De dreigementen van Pe king zouden mede zijn bedoeld om an dere Europese landen, die op het punt staan wapens aan Taiwan te leveren, te ontmoedigen en om de aanstaande pre sident van de Verenigde Staten, Ronald Reagan, ervan te weerhouden nauwe banden met Taiwan aan te knopen. DE KAAG Terwijl een 33-jarige vrachtwagenchauffeur uit Roelof arendsveen zijn overtocht betaalde, reed zijn vrachtwagen gistermiddag achter het pontveer van De Kaag het water in. De chauffeur heeft bij het verlaten van de cabine vermoedelijk de handrem niet aangetrokken. Toen de pont aan de steiger van de buitenkaag afmeerde, schoof de vrachtwagen het water in. Met behulp van duikers en een takelwagen is het loodzware ge vaarte later in de middag uit het water getakeld. Het scheep vaartverkeer is enige uren gestremd geweest. Naakt als schietschijf BERN Een compag nie Zwitserse soldaten die foto's van naakte vrouwen gebruikt als doelwit bij schietoefe ningen, zal binnenkort door een vrouwenbewe ging worden aange klaagd, nu een laatste poging tot verzoening met de compagniecom mandant is mislukt De vrouwenbeweging eist als straf een donatie van bijna 1500 gulden aan een andere vrouwen organisatie „Vrouwen voor Vrede". Het Zwit serse ministerie heeft de gewoonte van de solda ten „onwaardig en be treurenswaardig" ge noemd en een ondezoek toegezegd. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME De leider van de onafhankelijke Poolse vak bond Solidariteit Lech Wale sa is vanmorgen door Paus Johannes Paulas II in een privé-audiëntie ontvangen. Hoogst ongebruikelijk was dat de pers was uitgenodigd voor het bijwonen van de be groeting tussen de paus en de vakbondsleider. Walesa bood de paus namens de Poolse vakbond een schaal model aan van het monu ment voor de gevallen Pool se arbeiders in Gdansk. Na de aanbieding van het ca deau had er tussen de paus en Walesa een gesprek onder vier ogen plaats. Lech Walesa, die in zijn gevolg zijn speciaal uit de VS overge komen stiefvader had, heeft zich zeer omzichtig uitgelaten over het doel van zijn reis en de te verwachten resultaten. Hij zegt dat hij een pelgrims reis naar Rome maakt en in het kader daarvan zijn landge noot de paus wil ontmoeten. Wel zei hij dat hij belangrijke zaken te bespreken heeft, in het midden latend wat daar mee wordt bedoeld. Italiaanse bladen spreken over een pau selijke bevestiging die Walesa in Rome komt halen. Die zou zijn positie in Polen aanzoen- lijk kunnen versterken. Wale sa vertrekt zaterdag weer naar Polen. MIAMI In het Ameri kaanse Florida is gisteren de noodtoestand uitgeroepen omdat na twee dagen vorst grote schade is aangericht aan de citrus-, tomaten- en suikerriet-oogst Twintig Erocent van de sinaasappels i vernield. De tomaten en het suikerriet zijn voor on geveer de helft verloren ge- nx Ook in Massachusetts e noodtoestand afgekon digd in dit geval wegens het tekort aan gas.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1