Ski-kleding "sneeuw school" CDA-bestuur wijst Van Agt weer als lijsttrekker aan werftocht van zigeuners naar niemandsland sdereen in anleg een ollaborateur Grondwater minder betrouwbaar QoidóaOowiant cpolthenette vanTalthe SSEN BELGIE EN NEDERLAND nen mogen niet L,„ader dan één j stijgen Rotterdammers aangehouden wegens vrouwenhandel CRM kwam vorig jaar slecht in het nieuws CDA-lijsttrekker gi-jjENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JANUARI 1981 PAGINA 9 Van Amsterdam naar het Nieu- jd: bescherming van landdrost Lam pan het Nieuwe Land naar Zeist: be ing van kardinaal Willebrands. Van naar Duitsland: daar mogen ze de liet over. Vervolgens België in, van t ze teruggestuurd worden. Dan mo- Nederland niet meer in. Dat is het >re beeld van het reilen en zeilen van >p zigeuners, bestaande uit zo'n 140 i, vrouwen en kinderen en 28 auto's ravans. In december trokken zij Ne- l binnen, maar waren nergens echt a. Ze ondervonden moeilijkheden om Ierland te komen en nu weer om er in en. „Wat hier gebeurt is mensonterend. De zigeu ners worden behandeld als de zwaarste crimi nelen". Dat is de mening van Paul van Eeu- wijk, van de Stichting R.O.M., die zich in Ne derland het lot van de zigeuners aantrekt. Zi geunerkoning Koko Petaio, ongekroond heer ser van alles wat zigeuner heet in Nederland, aarzelt zelfs niet het beleid van Justitie als „fas cistisch" te betitelen. Hij liet trouwens niet na om, met zijn Rolls Royce, bij „zijn" zigeuners te zijn. Toch is het Petaio, noch de ROM, gelukt om het verblijf van de groep zwervende zigeuners te legaliseren, omdat zij de justitiële instanties hun papieren weigeren te tonen. Ook het argu ment van gezinshereniging met in Ede en Utrecht wonende familieleden, hield daarom geen steek. Jippe Hoekstra, voorzitter van de PvdA/PPR-fractie in de Utrechtse Staten, rea geerde gisteren heel bitter: „Als een tikkende tijdbom worden de zigeuners door angstige re geringen heen en weer gegooid. Het schijnt dat de mensenrechten niet van toepassing zijn op de zigeuners". Inmiddels is de zaak rond dé zigeuners steeds verwarder geworden. Een kamermeerderheid zou het beleid dat Justitie voert steunen. Er wordt gezegd dat de zigeuners de Joegosla vische nationaliteit hebben. Ook wordt be weerd dat ze statenloos zijn. Zelf wilden de zi geuners hun papieren niet tonen, bang als ze zijn dat ze worden teruggestuurd. Verscheidene landen kunnen statenloze zigeuners terugstu ren als zij langer dan een half jaar in het land waar ze vandaan komen, hebben verbleven. Vraag is: wat nu? De zwerftocht van het onge wenste volk is voorlopig geëindigd in nie mandsland tussen Nederland en België. Neder land is vaak een „voorloper" geweest in het vreemdelingenbeleid en heeft ook vaak een zeer meedogend gezicht getoond, al was het dan ook vaak op het allerlaatste moment. WW ARTS JAAP HOFMAN yCLUDEERT OP GROND VAN OMOTIE- ONDERZOEK: ECHT Bijna iedereen is onder druk van de om- igheden tot bijna alle kwaad in staat. Welke mo- opvattingen iemand heeft, welke persoonlijke Uigingen en welke waardepatronen, doet er daar- et toe. ns Jaap Hofman zelf is dit de belangrijkste conclusie j trok uit een onderzoek waarop hij morgen aan de itse universiteit hoopt te promoveren en dat collabo- ijdens de Tweede Wereldoorlog tot onderwerp heeft, ollaborateur" luidt dan ook de titel van het boek ii deze Utrechtse zenuwarts zijn bevindingen heeft ïlegd, „een sociaal-psychologisch onderzoek naar dig gedrag in dienst van de Duitse bezetting". Eén op Nederlanders van 15 jaar en ouder werd na de oorlog ergelijk gedrag verdacht. Eén op de 100 werd uitein- veroordeeld. De naspeuringen die Hofman verricht- Iden ondermeer betrekking op 52 psychiatrische rap- i van overwegend zware poltieke delinquenten (45 en en 7 vrouwen), die tussen 1949 en 1964 in de Psy- ische Observatie Kliniek in Utrecht zijn onderzocht, lijke aanwijzingen dat „de collaborateurs" in psycho- i opzicht als een bijzondere groep zijn te beschouwen, daarbij niet aan het licht. „De mensen die fout wa- de oorlog, waren zeker niet van huis uit boeven en ire figuren", meent Hofman. „Onder andere omstan- ien waren ze de perken hoogstwaarschijnlijk in het l niet te buiten gegaan. Ook fatsoenlijke mensen kun- en verfoeilijk systeem dienen". er werd volgens de zenuwarts de keuze van de colla- ;ur bepaald door de omstandigheden waarin hij zich d en het systeem waarbinnen hij zich staande moest n. „Bedreigd door hun tegenstanders", zo stelt hij, eveneens door het systeem waarvan zij deel uit ten, waren de collaborateurs gedwongen dit systeem jven dienen omdat het hen tevens beschermde". I deze achtergrond stelt Hofman dat de tegenstelling T en „fout" na de oorlog een overaccentuering heeft gaan. Verklaring hiervoor is volgens hem „de on- f van het allergrootste deel van de Nederlandse be- •:ig om daadwerkelijk verzet te bieden aan de Duitse er. Dat heeft geleid tot schuldgevoelens, ter bestrij- vaarvan de collaborateurs als zondebok werden ge- Meent Hofman, die als eerste medicus in ons land fe juridische faculteit promoveert, dat de mens tot het i geneigd is? Hij formuleert zijn antwoord zo: „De e mensen zijn niet kwaadaardig. Velen ontbreekt het aan moed, standvastigheid en het vermogen tot het »n van een eigen oordeel. Het zijn deze tekortkomin- ie hen, eenmaal onder de invloed van een misdadig m, tot gevaarlijke misdadigers kunnen maken". )A DREIGT IN CAO'S GRUPEN )0 gra ^AG Minister Al- •ciale zaken) zal in lijke cao's gaan in- wanneer daarin een hoging wordt over- nen die uitgaat bo- nu geldende lande- iddelde van één pro- it zal Albeda ingrij- in de cao's loonver- ;n worden opgeno- het voor 1981 voor- opkrachtverlies die- l te maken. :er acht een ingrijpen >'s in beide gevallen lijk omdat de situatie is land verkeert der- spraken in cao's niet ok wil Albeda bijzon- dacht schenken aan len in cao's die welis- n loonsverhoging in- ïaar wel de loonkos- nerbord tk's nachts ograferen T -r- Door een vin- 3 een Rotterdamse it in samenwerking ik zijn in het vervolg ie kentekenplaten door roodlicht-came- ograferen. Gele num- n reflecteren zo de flits van de came- i toe de cijfers en let- ssbaar maakte. Door aal filter voor de lens obleem opgelost. De camera's staan bij verkeerslichten en n automatisch elk dat door rood licht ten verhogen, zoals extra va kantiedagen. Dit blijKf uit een schrijven van Albeda aan de Stichting van de Arbeid, Raad van overleg voor de handel en-de Tweede Kamer. Albeda schrijft, er vanuit te gaan dat de sociale partners zich bewust zijn van de economische situatie van ons land en in het licht daar van sterke terughoudendheid zullen betrachten bij de cao- onderhandelingen. Uitzonderingen wil Albeda maken voor maatregelen die erop gericht zijn de werkgele genheid te verbeteren en het functioneren van de arbeids markt. De minister denkt daarbij aan een verhoging van toeslagen voor vuile en zware, arbeid, het oplossen van knel punten op de arbeidsmarkt (vraag en aanbod sluiten niet op elkaar aan), scholingsactivi teiten en het uitbreiden van mogelijkheden tot deeltijd werk. Tegelijk zegt de minister dat in alle gevallen waarin binnen de cao's bepalingen worden opgenomen die afwijken van de tot nu toe geconstateerde ontwikkeling, zorgvuldig zal worden nagegaan waaruit de extra loonstijging voorkomt, wat de argumenten zijn voor de extra loonstijging en de ge volgen daarvan op de totale loon-ontwikkeling. FNV-bestuurder Frans Drabbe heeft de brief van Albeda erg onduidelijk genoemd. Hij ver klaarde gisteren dat de minis ter kennelijk van plan is om in allerlei situaties die hem niet bevallen toch in te grijpen. Hij maakt op die manier van de gedeeltelijke loonmaatregel toch nog een volledige loon maatregel. Gifgraven De Veluwse gemeente Stroe is gisteren begonnen met het verwijderen van tweeduizend ton illegaal gestorte giftige bleekaarde. Met dit karwei is een bedrag van zeker 1,5 ton gemoeid dat op de eigenaar van het terrein, een landbouwer uit Barneveld, zal worden verhaald. ROTTERDAM De Rotterdamse zedenpolitie heeft vier man nen aangehouden die zich bezig hebben gehouden met de han del in Portugese vrouwen. Eén van de vier is vorige week op Schiphol aangehouden toen hij met drie uit Lissabon meegeno men vrouwen uit het vliegtuig stapte. Het was de bedoeling dat de vrouwen in sexclubs in Rotterdam en omgeving te werk zou den worden gesteld. De zaak kwam aan het rollen toen de Rotterdamse politie vorige week bij een routinecontrole in een sexclub een Portugese vrouw aantrof die niet in het bezit was van een paspoort of een verblijfsvergunning. De vrouw verklaarde op het politiebureau dat drie Nederlanders haar hadden meegenomen naar Neder land. Zij zou in ons land als animeermeisje, een beroep dat zij ook in Lissabon uitoefende, vijfhonderd gulden per dag verdie nen. In de sexclub werd zij echter gedwongen tot prostitutie. Het meeste van het door haar verdiende geld moest zij weer afstaan. Zij zal naar Portugal worden teruggebracht. De vorige week op Schiphol aangekomen vrouwen, zijn al terug naar hun land. RIJSWIJK Pijnlijke spanningen bij het decentralisatie proces van het ministerie van CRM hebben vorig jaar tot veel negatieve publiciteit geleid. Wie verknocht is aan het werk dat hij of zij nu doet, zou zich kunnen afvragen of dit werk ook niet bij een andere, lagere overheid gedaan kan worden. Dat zei gisteren mr. J.van Viegen, secretaris-gene raal van CRM in zijn nieuwjaarstoespraak. Dat vorig jaar vertrouwelijke stukken in de openbaarheid kwa men keurde mr. Van Viegen af. Wie aan zoiets meewerkt maakt zich volgens hem schuldig aan verwerpelijke praktijken. Minis ter Gardeniers haakte er op in. Zij stelde dat wie openheid op eigen wijze hanteert, moet nagaan of de „loyale collegialiteit" dit wel kan verdragen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG De kwaliteit van het grondwater is verdacht geworden door een sterkere chemische verontreiniging dan men tot voor kort heeft ver moed. Dit is gebleken uit een onderzoek van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Het gaat met name om de vluchtige halogeen-verbindin gen trichloorethyleen en perchloorethyleen, die bij een groot aantal grondwaterpompstations in het grondwater voorkomen. In vele gevallen was de concentratie hoger dan de aanvaardbare grens van een microgram per liter. Bij twee pompstations, met name in Amsterdam en Zeist, schom melden de concentraties tussen de 1 en 10 microgram per liter. Volgens dr. T. Trouwborst, inspecteur in algemene dienst bij het minsterie, komt dat door lozingen van chemische afvalstoffen die bedrijven in het verleden hebben verricht. De geringe cón- centraties bij de andere 230 onderzochte pompstations zouden volgens de inspecteur het gevolg kunnen zijn van de omvangrij ke emissies in de lucht door industrieën. Via de regen dringen de verontreinigende stoffen in de bodem door. Jaarlijks lozen 320 bedrijven 1369 ton trichloorethyleen, terwijl 171 bedrijven jaarlijks 1671 ton perchloorethyleen in het milieu brengen. Negentig procent van de totale uitworp wordt veroor zaakt door 24 procent van de bedrijfstakken. Bovenaan staat de papierwarenindustrie, gevolgd door metaalbedrijven en fabrie ken voor elektrische motoren. Wasserijen, bedrijven voor che misch reinigen en ververijen en dergelijke zijn het meest ver antwoordelijk voor de uitstoot van perchloorethyleen. Op de tweede en derde plaats komen de metaal- en verpakkingsindu strie en die voor de produktie van chemische bestrijdingsmidde len. In de jaren 1950 tot 1976 is de produktie in de industrie toegeno men met ruim een factor vier en in de chemische industie met een factor twaalf. De intensivering van de landbouw leidde in deze periode tot ruim een verdubbeling van_de stikstofbelasting. Behalve de toegenomen hoeveelheid chemische stoffen vormt ook de groeiende verscheidenheid ervan een bedreiging voor het milieu. Bovendien komen ook milieu-incidenten voor. In zestien procent van het aantal incidenten wordt de bodem ver ontreinigd. Ruim een vijfde van deze gevallen van verontreini ging heeft betrekking op afval en directe lozing in de bodem. In bijna driekwart van deze gevallen was sprake van een bewuste lozing die voor het merendeel al lange tijd geleden plaatsvond. iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiii AMSTERDAM Nederlanders blij ken aanmerkelijk tevredener over de kwaliteit van de restaurant- maaltijd, dan ge woonlijk wordt aangenomen. Dit is gebleken uit een recent onder zoek van het In stituut voor So ciale Kommuni- catie en Markton derzoek. Als ge middeld „rapport cijfer" voor de kwaliteit van de maaltijd kwam bij dit onderzoek een 8. Vriendelijkheid en bediening, netheid van de zaak alsme de sfeer en inrich ting kregen even eens een 8. De Nederland sm uit wel degelijk van resta uran t-eten meeste klachten werden geuit over het lange wachten op de maaltijd. Dit onderdeel kraag dan ook als rap portcijfer 7.71. Overigens eten steeds meer men sen buitenshuis. In I960 verklaarde 84 van de onder vraagden zelden of nooit in een restau rant te eten. In 1978 was dit per centage gezakt tot 44 en in 1980 tot 26 Bij het re cente onderzoek heeft 7 ver klaard nog nooit in een restaurant te hebben gegeten. De voorkeur van de meeste Neder landers gaat uit naar een menu van soep, biefstuk met aardappelen en groente, en ijs toe. De combinatie zalm-crabcocktail- vleesschotel met salade en groente- kof fie-f ruit mag er ook wezen. HeT versterkt partijbestuur van het CDA heeft minister president Van Agt voorgedragen voor het lijsttrekkerschap van zijn partij bij de komende Tweede Kamerverkiezingen. Dat was een te verwachten keuze. De populariteit van Van Agt is zeer groot. Alleen al uit electorale overwegingen zou het overstandig zijn geweest Van Agt te passeren. HET is echter voor de kwaliteit van de besluitvorming bin nen het CDA niet te hopen dat het electorale aspect het be langrijkste argument voor het besluit van het partijbestuur is geweest. Politiek-inhoudelijke aspecten dienen bij keuzes als deze verrewég de doorslag te geven. Het CDA verkeert, ei genlijk als de enige grote politieke groepering in ons land, in de comfortabele positie over meerdere zeer geschikte kandi daat-lijsttrekkers te beschikken: Van Agt en fractievoorzitter Lubbers. Dat is bij de PvdA, noch bij de VVD, noch bij D'66 het geval. Bij die drie partijen moet de vrees veel groter zijn dat bij het wegvallen van de politieke leider een deel van het eigen herkenbare gezicht tevens wegvalt. Het zou alleen hierom al niet te verwonderen zijn geweest indien het CDA aanmerkelijk meer moeite zou hebben gehad met zijn lijst trekkerskeuze dan nu (althans naar buiten toe) is gebleken. Het nog jonge CDA mag zich gelukkig prijzen dat de lijst- trekkersvoordracht met niet veel echte problemen gepaard is gegaan. Niettemin heeft een aantal leden van het versterkte partijbestuur tegen de kandidatuur van Van Agt gestemd. Dat geeft een extra zware verantwoordelijkheid voor de nieuwe CDA-lijsttrekker. Hij wordt namelijk wel lijsttrekker van zijn hele partij. Uit de keuze voor Van Agt blijkt dat het CDA-bestuur hem in staat acht, ondanks zijn sterke en te waarderen inzet voor het huidige coalitie-kabinet, alle gele dingen van zijn partij te vertegenwoordigen. ADVERTENTIE Op weg naar de wintersport of net weer terug? Met ski-kleding gaat u „sneeuw-schoon" op reis öf u hangt het ski-tenue weer smet teloos gereinigd in de kast tot de volgende reis! Tot ziens in de Palthenette voor een waterafsto tende schoonheidskuur van uw ski-kleding. v Politie denkt aan traanwater voor relschoppers UTRECHT De politie' zoekt naar een andere ma nier om traangas te gebrui ken dan in de vorm van gra naten. Gedacht wordt onder meer aan het mengen van traangas met het water in de waterkanonnen. Die spuiten dan een soort „traanwater" over relschoppers heen. Dat zou beter werken dan traangasgranaten, omdat die vaak worden weggeschopt. De Nederlandse Politiebond heeft het idee om gas met water te mengen al eens eerder aange kaart. De voorzitter van de bond, L. van der Linden, wil het „traanwater" echter eerst grondig onderzocht zien, voor dat het over mensen heen spuit. Het is voor hem wel dui delijk dat wie met traanwater is natgespoten, duidelijk de be hoefte krijgt om zicfr om te kleden. VERKIEZINGSPROGRAMMA WORDT AANGEPAST DÉN HAAG Premier Dries van Agt wordt lijsttrekker van het CDA. Met 74 tegen 15 stemmen bij één ont houding (er waren bij de stemming 90 stemgerechtigden aanwezig) heeft het partijbestuur, aangevuld met af gevaardigden uit de provincie, de minister-president opnieuw als eer- der inzien zal een bijstelling op hetont- ste man aangewezen. Het lijsttrek- nomische groei huldigt Van Agt afwij- energie zal verdedigen. Dat betekent CDA-fractieleider Lubbers is blij met kende opvattingen. Deze zullen voor dat er geen nieuwe kerncentrales mo- de keuze van Van Agt als lijsttrekker. 5^ deel leiden tot wijziging_van het gen worden gebouwd tot de maatschap- TT" 1 J~ 1 CDA-verkiezingsprogramma. Dat geldt pelijke discussie over kerenergie is vol met name de venvachtingen over de tooid en er een aanvaardbare oplossing economische groei, die in het ontwerp voor het kernafval is gevonden. Als op 2,5^ procent was gesteld. Van Agt minister-president heeft Van Agt zich herhaaldelijk voor de bouw van nieu we centrales uitgesproken zonder der- sprak toen over „wensdromen". Bij na- kerschap van Van Agt is pas defini- van nul procent in het eerste kabinets- tief als het verkiezingscongres van jaar, dat geleidelijk wat kan oplopen. werp gaan leiden tot een percentage gelijke voorbehouden te maken, wan "Iii nrWO„t Oyer de plaatsing van nieuwe kernwa- het CDA op 21 februari een uit spraak heeft gedaan. Op tal van punten zal het verkiezings programma hierdoor moeten worden aangepast. péns op Nederlands grondgebied wil Van Agt pas praten als een nieuw kabi net een feit is: hij wil dit onderwerp buiten de formatie houden. Ook dit delijk moeten verklaren geen kandi daat te zijn voor deze functie. Een aan tal jongeren in zijn partij en enkele Tweede Kamerleden zagen liever Lub bers dan Van Agt lijsttrekker worden. ^Lubbers deed gisteren echter een op roep om Van Agt een. zo breed mogelij ke steun te geven. De keuze is op Van Agt gevallen on- Wat de kernwapens en de kernenergie doorkruist de tot nog toe gevolgde par- danks het feit dat de premier er geen betreft is een pittige discussie met de tijlijn. Partijvoorzitter Bukman stélde geheim van heeft gemaakt op verschil- kandidaat-lijsttrekker aan de keuze echter dat Van Agt er zich terdege van lende punten het niet eens te zijn met van het partijbestuur vooraf gegaan, bewust is dat de plaatsing van nieuwe het ontwerp-verkiezingsprogramma Volgens CDA-voorzitter Bukman is kernwapens niet buiten de formatie van zijn partij. Op het terrein van de daarin komen vast te staan dat Van kan blijven naar mate deze langer kernwapens, de kernenergie en de eco- Agt hèt partijstandpunt inzake de kern- duurt. „Mijn kandidatuur zou de eenheid bin nen het CDA die ik de laatste jaren als fractieleider heb weten op te bouwen in de waagschaal zetten. Van Agt was bovendien bij' de vorige kamerverkie zingen lijsttrekker en dan moeten er wel zeer zware redenen zijn om tussen tijds van paard te wisselen", aldus Lub bers. GERUIME TIJD NEER SLAG DE BILT - Sinds gistermiddag is er vooral in het binnenland een flinke pak sneeuw geval len. Op veel plaatsen 5 tot 10 cm. In Zuid-Limburg zelfs 12 cm. De sneeuwval hing samen met een hoeveelheid koude lucht, afkomstig uit de pool streken, die via de Noordzee en ons land het Europese vas teland binnendrong. Inmiddels is deze lucht tot aan de Alpen doorgedrongen, waar vooral aan de noordzijde een flink pak sneeuw wordt toegevoegd aan de voorraad die er al ligt. Inmiddels is de aanvoer van deze lucht al weer onderbro ken. De wind draait in ons land naar het westen. Tegelij kertijd dringt een brede wol kenzone naar ons land op die morgen zal passeren. Uit de bewolking zal geruime tijd neerslag vallen, waarschijnlijk eerste sneeuw, later regen. De temperatuur, die komende nacht eerst nog tot enkele gra den onder nul zal dalen, zal morgenoverdag rond het vriespunt liggen en pas later op de dag enkele graden oplo pen. Vooruitzichten voor donderdag: Af en toe regen, mogelijk voorafge gaan door sneeuw. Hogere tempera- weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp: omstreeks 3 graden Max. temp: omstreeks 6 graden Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent Kans op een geheel droog etmaal 20 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Neer- Lh. R'dam Twente Vlissingen Aberdeen Barcelona Lissabon urg onbew. -O -3

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9