Koppelverkoop met l Cultureel Centrum voor mij onverteerbaar" Verkeersmaatregelen voor Schoolstraat in de maak iCTIE BEWONERS HEEFT SUCCES Leiderdorp werkt aan woonruimte voor studenten en jongeren laotische parkeren bij Voorschotense weekmarkt aan banden •LDUS AFTREDENDE WETHOUDER A. EVELEENS duw vierde )enbare basisschool Oegstgeest begin bruari van start H. ter Laan schutterskoning LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JANUARI 1981 PAGINA 7 VVV-Lisse tevreden over 1980 LISSE Dankzij een financiële impuls van de gemeente Lisse kan de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (VVV) haar leden vrijdag 23 januari een redelijk gezonde begroting '81 aanbieden. Dankzij diezelfde geldelijke steun kan een in eerste instantie financieel nadelig 1980, toch met een bescheiden batig saldo worden afgesloten. In het VVV-kantoor werden in 1980 niet minder dan 24.000 per sonen te woord gestaan, waarvan bijna 10.000 telefonisch. Met name in de drukke Keukenhof-periode werd bemiddeld in 10.500 overnachtingen in hotels, pensions en bij particulieren, 700 toeristen meer dan in 1979. De groep toeristen die via de VVV-balie onderdak vond, bestond voornamelijk uit Duitsers, Amerikanen en Oostenrijkers. De VVV bespeurt niet alleen een aanzienlijke uitbreiding van het takenpakket, maar ook een toe nemend aantal deelnemers aan de georganiseerde activiteiten. Met een omzet van meer dan een half miljoen gulden, kon er vorig jaar ter bestrijding van de toenemende lasten, een netto- opbrengst van 112.000 gulden geboekt worden. De jaarvergade ring wordt 23 januari in de Taveerne in de Wagendwarsstraat gehouden en begint om 20.30 uur. LEIDERDORP „De woningnood houdt niet op bij de Lei- derdorpse brug". Met deze variant op een uitspraak van zijn voorganger, wijlen wethouder Cor Gordijn, trachtte wet houder A.H. Meerburg (CDA) gisteravond de raadscommis sie ruimtelijke ordening en openbare werken te overtuigen van de noodzaak van de bouw van een woonflat voor stu denten en werkende jongeren. Een poging waarin de wet houder goeddeels slaagde. De bewuste woonflat moet door de gemeente Leiden op het in dustrieterrein „De Baanderij" worden gebouwd. Een meerder heid van de commissie (5 van de 8) bleek bereid ondanks de be zwaren van de AWL, daaraan mee te werken. Zij het onder be paalde voorwaarden. Zo zullen in ieder geval Leiderdorpse jon geren die in Leiden werken de kans moeten krijgen een woning via het AWL te krijgen. Het woningbouwplan in Buitenhof wordt aanzienlijk soberder uitgevoerd. Het oorspronkelijke plan heeft een verdichting on dergaan. De woonblokken zijn langer geworden door versmal ling van de woningen van 6 meter, naar 5,40 meter. De fraaie hoekoplossingen die in de vrije sector bouw zouden worden toe gepast, worden nu echter weggelaten. De commissie koos voor de volgende verdeling: 383 woningwet- premie A (65 111 premie B (19 96 vrije sector (16 Hier komen nog eens bij de 75 vrije sector woningen die naast de in aanbouw zijnde mul- tifuntionele accomodatie zullen worden gerealiseerd. Alleen de heer Th. Stuivewnberg (VVD) wil het aandeel van de premie B opvoeren. Het financieringsvoorstel wordt 26 januari in de raad besproken. Grond ontsmetters willen arbeidstijd verkorting WESTLAND Diver- se gTondontsmettende bedrijven zijn overge gaan tot het aanvragen van arbeidstijdverkor ting. Bovendien zullen gedwongen ontslagen onvermijdelijk zijn, wanneer het huidige voorlopige verbod op het gebruik van methylbromide nog. lang voortduurt. Dit hebben de drie Hol landse Landbouw Organi saties en de Vereniging van Grondontsmetters meegedeeld. In een giste ren uitgegeven verklaring zeggen zij „met veront waardiging kennis te heb ben genomen van ongenu anceerde uitlatingen en aanvallen op de glastuin bouw, met name vanuit diverse milieuorganisa ties". Zij stellen dat tuin ders en grondontsmetters door deze hetze, de. methylbromide-affaire, ten onrechte in een kwaad worden daglicht gesteld. Bovendien bestaat er nog geen effectief vervan gingsmiddel voor methyl bromide, behalve mis schien het stomen van de grond, dat echter veel te duur is. OORDWIJK De bewoners van de School- xaat en omgeving hebben gisteravond succes •boekt bij hun aktie voor meer veiligheid in lra woongebied. Na ampele discussie besloot fe raadscommissie voor verkeerszaken, dat erbestrating van de Schoolstraat geen uitstel lm velen, maar dat na het gereedkomen van It werk een aantal verkeersvoorzieningen zal orden getroffen om aan de wensen van de be- oners tegemoet te komen. Binnen twee laanden wil de commissie een inrichtingsstu- ie op tafel zien, die duidelijk moet maken elke maatregelen nodig zijn en hoe de ver- ierscirculatie in de wijk dient te verlopen, it was het antwoord op een vurig pleidooi van mevrouw Van der Lippe, die met een deputatie uit de bewoners de commissievergadering bij woonde. Daarin gaf zij uiting aan de vrees, dat na een herbestrating van de Schoolstraat, verkeers maatregelen op de lange baan zouden geraken. En om deze maatregelen is het de bewoners juist te doen. De Schoolstraat met aan één zijde gepar keerde auto's is te smaL voor verkeer uit beide richtingen. Er wordt niet alleen te hard gereden, maar van déze straat wordt ook te veel gebruik gemaakt door automobilisten, die niet in de woon wijk moeten zijn. „En als er straks een Hema aan de Hoofdstraat staat, komen er nog meer auto's", aldus de sombere voorspelling van mevrouw Van der Lippe. Buurtgenoot Van den Berg onderstreepte haar be zwaren. „Liever behouden we nog de huidige slechte bestrating, dan rijden ze tenminste niet zo hard". Evenals mevrouw Van der Lippe was de heer Van den Berg van mening, dat met het vast stellen van éénrichting verkeer voor de School straat, de Julianastraat en de daartussen gelegen straten, gepaard met wegas-verschuivende voor zieningen reeds veel gewonnen zou zijn. Het gaat er om het verkeer duidelijk af te remmen'en de Schoolstraat voor doorgaand verkeer onaantrek kelijk te maken. Dat behoeft echt niet zoveel te kosten, merkte de heer Van den Berg op. Voordat de publieke tribune (met toestemming van burgemeester mr, Bonnike) zich in de com missiediscussie mengde, was het voor sommige commissieleden de vraag of de gewenste verkeers maatregelen en voorzieningen nu al dienden te worden getroffen of dat deze zouden moeten wachten op een verkeerscirculatieplan voor ge heel Noordwijk aan Zee. Andere leden van de verkeerscommissie (De Geus en Willjns) bleken overtuigd van de noodzaak o"m op korte termijn iets te doen. Eénrichtingverkeer voor de woon wijk, in combinatie met door bloembakken ge markeerde parkeervakken, zagen zij als enige mo gelijkheid. „Er is geen alternatief", aldus De Geus. De meerderheid van de verkeerscommissie nam deze gedachte over als tijdelijke voorziening in af wachting van het toekomstige verkeerscirculatie plan. Op een suggestie van politiè-inspecteur Spoelstra werd besloten tot het maken van een studie over de vraag hoe en met welk doel het verkeer in de betrokken woonwijk circuleert. „We zijn een dorp en menen dit te moeten blijven", aldus Spoelstra. Om de herbestrating voor het seizoen klaar te krijgen, gaat men daarmede op korte termijn be ginnen. Intussen hoopt men wat meer inzicht te krijgen over de verkeerssituatie, teneinde de meest effectieve maatregelen te kunnen treffen. HSCHOTEN De parkeersituatie »m de Voorstraat tijdens de week- in Voorschoten is volgens de raads- lissie verkeer en financiën chaotisch. lissielid Van Wijk (CDA) had daar iroblemen mee, omdat er nooit onge- gebeuren. Bezwaren had de commis- ie gisteravond bijeen kwam, tegeh de ,vi-*ng „burgerlijke ongehoorzaam- Het commissielid Van Leeuwen (PvdA) sprak liever van „politionele ongehoorzaamheid", omdat de automobilisten bij een eventueel ver baliserend optreden van de politie ondanks de borden parkeerruimte zouden zoeken op plaat sen waar dat verboden is, zodat de orde snel hersteld zou zijn. De commissie ging uiteinde lijk toch akkoord met vervanging van een aan tal borden, waardoor in het vervolg de markt begint bij Voorstraat 11 en de Bloklaan slechts een parkeerverbod aan één kant krijgt. De VVD is tegen het verlenen van subsidie aan de Leidse Rechtwinkel. Het CDA zal waar schijnlijk verdeeld stemmen zodra het voorstel in de gemeenteraad komt. Niet duidelijk is vol gens deze partijen of het werk van de rechts winkel nog wel volgens de doelstelling ge schiedt. De Leidse Rechtwinkel heeft in de loop der jaren haar werkzaamheden uitgebreid in een richting die de VVD doet vrezen dat de Rechtswinkel zijn ideëel doel heeft vervangen door een politiek doel. Bij de besteding van de restant-budgetruimte 1980 had de commissie bezwaren tegen de uit gave van 25.000,voor een betere verlich ting op het halfverharde trainingsveld van Randstad sport. De commissie meent dat de verlichting hier voldoende is. De verlichting moet uitsluitend dienen voor de training en kan daarom niet vergeleken worden met de verlichting van het kunstgrasveld van de hoc- keyvereniging, waar in de avonduren wedstrij den gespeeld worden. under jgisch 1 ja I hadj mei ast (B gen) A> lekei /an di II aanIRSCHOTEN „Ik had me er best bij kun- 0veAeerleggen als de Voorschotense gemeente- val alleen maar had besloten om één school te berften in het Cultureel Centrum en dat Cultu- Centrum verder ongemoeid had gelaten. r het gaat mij te ver om aan dat besluit ge- l^^~een beslissing over de bestemming van de van dat Cultureel Centrum te koppelen, L p het CDA dat gedaan heeft. Dat heeft niets het openbaar onderwijs te maken", aldus vanyseert scheidende wethouder A. Eveleens IA) van openbare werken de gang van zaken I de behandeling van de scholennota op de ge- van 20 december, de re- Kardi'chte aanleiding tot zijn aftreden afgelopen r hetW- ;n onf bekend ging het daarbij om de samenvoeging belan|de openbare kleuterscholen Boschgeest en de de geoW£,ters. de openbare lagere Parkschool en de ma{eestschool, een samenvoeging die noodzakelijk het ec^orden in verband met de teruglopende leerlin- at deantallen en de op handen zijnde versmelting lerlanjdeuter- en lager onderwijs. Aanvankelijk leek ruime meerderheid in de Voorschotsense ge- iderinfteraad te vinden te zijn voor het voorstel om eindst?'euwe school te bouwen in Boschgeest en het naven en vernieuwen van de Adegeestschool, /as al gebleken uit de commissievergaderingen, ^"■^t college van b en w toonde behalve Eveleens vethouder Marselis (CDA) zich een voorstander lit voorstel. Vlak voor de beslissende gemeente- ivergadering besloten wethouder Marselis en de -fractie op grond van een hoorzitting toch maar ammen voor de bouw van één school op de 5 van een vleugel van het Cultureel Centrum, het advies van de Werkgroep Openbaar Onderwijs Voorschoten. Een argument voor dit voorstel is dat één van de twee scholen mogelijk niet levensvatbaar is als gevolg van de sterk teruglopende leerlinge naantallen en. dan toch gesloten moet worden. „Ik heb mij ten zeerste verbaasd over die „reuzen zwaai" van het CDA, maar het was een democratisch genomen besluit en daar had ik mij best bij kunnen neerleggen. Het CDA forceerde echter tegelijkertijd met die ommezwaai een beslissing over de bestem ming van de rest van het Cultureel Centrum. Het komt er nu op neer dat één vleugel van het Cultu reel Centrum (een voormalige ULO-school waar la ter een aula is bijgebouwd) plaats maakt voor een nieuwe lagere school en dat de rest nu helemaal in orde wordt gemaakt om zijn huidige functie optimaal te kunnen vervullen. Ik vind dat die twee dingen los van elkaar behoren te staan. We hebben als PvdA/PPR-fractie nog aan het CDA gevraagd om dan twee verschillende voorstellen in te dienen, maar daartoe was men niet bereid. Daarom hebben de twee PvdA-fractieleden die voorstander waren van één school in het Cultureel Centrum uiteindelijk toch tegen het voorstel gestemd", aldus de heer Eve leens. Planmatig Volgens de opstappende wethouder heeft de Voor schotense gemeenteraad het zich alleen maar moeilij ker gemaakt door voor het gecombineerde CDA- voorstel te stemm.en. „Het gebouw van de Adegeest school is vrij nieuw en het zal moeilijk zijn om daar een verantwoorde bestemming voor te vinden. En verder heeft de gemeenteraad de in studie zijnde plannen voor Micropolis, een nieuw te bouwen cul tureel centrum in Bijdorp nu al getorpedeerd door te besluiten het huidige Cultureel Centrum te renove ren. Ik wil de dingen planmatig doen en met het be drijven van dit soort incidentenpolitiek kan ik mij niet verenigen", aldus de heer Eveleens die in de zes jaar dat hij wethouder is geweest nog niet eerder op een voor hem dusdanig onverkwikkelijk incident stuitte. „In een afspiegelingscollege moet je elkaar kunnen vinden. Dat is al die jaren goed gelukt, al waren er natuurlijk meningsverschillen, maar die zijn niet vergelijkbaar met wat er nu is gebeurd". Voor de 57-jarige Eveleens breken er na 30 januari, de datum waarop hij zijn werkzaamheden als wet houder beëindigt rustiger tijden aan. De wethouder- staak, gecombineerd met zijn functie als directeur fi nanciën op het Ministerie van Binnenlandse Zaken liet hem weinig vrije tijd. In de hoedanigheid van gemeenteraadslid zal hij het politiekè gebeuren in Voorschoten niettemin nauwlettend blijven volgen. Raadslid is hij al eerder even geweest, toen hij, na van 1966 tot 1972 gemeentesecretaris te zijn geweest, deze neutrale functie verliet om zich aan de actieve gemeentepolitiek te kunnen gaan wijden. „Ik heb het altijd met plezier gedaan en dan kun je bergen werk verzetten. Ik hoop dat ik als raadslid evenveel bevrediging in het politieke werk kan vinden als tot nu toe het geval is geweest", aldus de heer Eveleens. De afdeling Voorschoten van de Partij van de Ar- béid zal op donderdag 15 januari in zaal De Werf aan de Schoolstraat 2 in Voorschoten het vrijwillige ont slag van wethouder Eveleens bespreken. Tevens ko men het fractieverslag over de periode 1979-1980 aan de orde en de tweede ronde van het verkiezingspro gramma Weerwerk. De vergadering begint om acht uur. STGEEST De goedkeuring om over te gaan tot de van de vierde openbare lagere school naar een ont- van de Brabants architect Jan Verhoeven, is binnen, nanciële storm die vorig jaar in Oegstgeest woedde en iuw op losse schroeven zette, is gaan liggen. De aanne- ssom die aanvankelijk de twee miljoen overschreed, is i teruggebracht tot 1.885.933,- inclusief de BTW maar sief een aantal voorzieningen op het gebied van mi- ygiëne en geluidsoverlast. Dit laatste is door de archi- legroot op 119.000 gulden zodat men rond twee miljoen >mt. ns de CD A-fractie mag de gemeente gaan tot 2,1 miljoen rm een voorstel van b. en w. waar ondermeer de liberalen stemmen omdat zij 1,9 miljoen genoeg vonden, lies mee zit kan rond 1 februari met de bouw worden be- !n. De financiering van de bouw kan volgend jaar een ver- g van de onroerend goedbelasting inhouden, is de vergadering van de raadscommissie voor sport en o- rre werken kwam gisteravond te Oegstgeest de tweede fo- p van de in 1972 uitgebrachte sportnota ter sprake. Er le- n Oegstgeest wensen op het terrein van sportaccommoda- Dnder meer verlangt men naar een tweede sporthal en j de hockeyclub LHMC zich een kunstgrasmat. Voorts moet aan een sportveldencomplex geholpen worden in Haaswijk s waren de raadscommissieleden ten aanziep van de uit- agsmogelijkheden somber gestemd. „Wij moeten een pas op aats maken tot betere tijden aanbreken" was de teneur, vindt dat de bestaande sportvoorzieningen optimaal ge laafd dienen te worden. CDA'er Van Hazel: „Daar moeten irachten voor worden ingezet". „Het betekent echter niet e verenigingen nu maar moeten ophouden met plannen n", aldus wethouder Thorn die ten aanzien van ASC ver- 3e dat er wel planologisch vast plannen voor een sportvel- implex gemaakt kunnen worden, maar dat het hier ook aak van geduld is. „Ik heb het bestuur van ASC ingelicht n gesprek gehad met de Oegstgeester voetbalvereniging Met de vereniging „Oegstgeest" ga ik nog praten", aldus i die voor ASC een oplossing tracht te bereiken voor wat komende terreinnood. VOORHOUT De heer H. ter Laan is gistermiddag uit geroepen tot schuttersko- ning van 1981. Een en ander geschiedde tijdens de jaar lijkse clubkampioenschap pen van schietvereniging „Sint Hubertus" („Kopper maandag"). De wedstrijden bestonden uit het schieten op houten vogels en het zaalschieten. Voor dit laatste onderdeel werd ge bruik gemaakt van de schiet baan van Bar Boerhaave., De kampioenschappen stonden dit jaar in het teken van het 60-ja- rig bestaan van de vereniging. In al die jaren heeft „Sint Hu bertus" in verschillendke ruimten haar wedstrijden doen verlopen, waarbij vooral de ja ren geleden gesloopte „Bonte Koe" tientallen jaren deze functie uitstekend vervulde. Ook traditioneel gedurende de zestig jaar van het bestaan zijn de maaltijden op „kopper maandag". Deze bestonden gisteren ook weer uit boeren kool met worst. De succesvol ste schutter van de vereniging is ongetwijfeld de heer M. Macdonald, die zes keer schut- terskoning is geweest. De overige uitslagen van de koppermaandag 1981: le prijs eerste linker vogel: de heer T. van der Zwan, le prijs tweede linker vogel: de heer C. Leyn- se, le prijs eerste rechter vo gel: de heer B. van Werkho ven, le prijs tweede rechter vogel: de heer Ribberink, le prijs zaalschieten: de heer A. van der Plas (wisselbeker), le prijs politie: de heer Stam en extra prijs voor het schieten met mik (standaard): de heer Bots. Van der Nagel herkozen als voorzitter CDA Valkenburg VALKENBURG De heer H. van der Nagel is gisteravond tijdens een ledenvergadering van het CDA afdeling Valken burg herkozen als voorzitter van de afdeling. De heer C. Schoneveld trad af als secretaris. Hij wordt opgevolgd door de heer A. Imthorn. Na de bestuursverkiezing werd er een forumdiscussie gehouden met vier raadsleden, waaronder de twee wethouders Van der Meij en Schipper. Wethouder Schipper stelde dat de bouw van een sporthal in Valkenburg financieel niet haalbaar is. Tot de mogelijkheden behoort volgens hem wel de bouw van een wat uit de kluiten gewassen sportzaal. Wethouder Van der Meij noemde de reconstructie van de Hoofdstraat een heet hangijzer. Gedeputeerde Staten hebben geen geld. Als het wat tegenzit, kan het jaren duren voordat de reconstructie wordt aangepakt. De wethouder noemde voorts een tweede uitgang van de woon wijk „Het Joght" naar de Joghtlaan heel belangrijk. Wethouder A. Eveleens: „Ik heb dit werk altijd met plezier gedaan". De schut terskoning van 1980, de heer Macdonald in gesprek met burge meester Van de Wouw (tweede van rechts).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7