Rabobank Ik wens ooku een goed voornemen, automatisch sparen. 03 SUISSES Opus Dei: kerk binnen de kerk? cs-siROPomE/ PEDICURE Voor automatische spaarders. Braziliaanse kardinaal doet beroep op internationale pers Synodecommissies hebben weinig of niets bereikt" Utrecht stuurt rompdelegatie naar het OPRUIMINGSSENSATIE PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JANUARI COR HEIL ACADEMIE VOOR CHIROPODIE EN SPORTMASSAGE (dir. C. Heil) Medio februari 1981 begint de Cor Heil Academie met een opleiding: (vakdipl. Ned. Fed. v. Org. v. Chir.) Plaats: Cor Hell Academie Dibbetsstraat 73, 's-Gravenhage Prospectus wordt op aanvraag toegestuurd. Telefonische inlichtingen worden gegeven door Mevr. M. G. Veldkamp, chiropodiste bedrijfsleidster, tel. 055-416922. Schriftelijk: Kapelmeestershoeve 506, 7326 VJ Apeldoorn. Een jaar geleden komt meneer bij ons op de bank, samen met Bemhard. Zegt: mede in verband met mijn hypotheek wil ik iedere maand liefst f600,- automatisch op mijn spaarrekening hebben. Maarrr, er moet wel altijd f 1.500,- op mijn privé-rekening blijven staan. Kan dat? Zeer zeker. Wij boeken f600,- naar uw spaar rekening en staat er minder op uw privé-rekening dan die f 1.500,- dan sparen we automatisch niet. Dat houden we precies voor u bij. Okee, zegt ie, da's dus voor m'n hypotheek en met de rest van m'n spaar geld gaan moeders, Bemhard en ik op reis, als de jonge honden het huis uit zijn. Meneer laat u vandaag groeten vanuit zijn vakantie-adres... De Londense Times heeft gisteren vertrouwelijke do cumenten over de r.k.-orga- nisatie „Opus Dei" gepubli ceerd die het blad zijn ver strekt door een voormalig lid van de organisatie, dr. John Roche van de univer siteit van Oxford. Volgens de „Times" wil Opus Dei, aangeduid als een „ge heime en omstreden organi satie" haar macht en prestige binnen de R.K.-Kerk vergro ten door gebruik te maken van de nieuwe voorschriften en bepalingen van het Vati- caan na de verkiezing van paus Johannes Paulus II. Opus Dei, aldus de „Times", streeft twee dingen na: hei ligverklaring van haar stich ter mgr. Escriva die in 1975 stierf en erkenning van haar unieke status als lekenorga nisatie die onafhankelijk dient te zijn van de bisschop pen en de nationale hiërar chieën. Voor John Roche is Opus Dei „een kerk binnen de kerk die in laatste instan tie slechts trouw is aan zich zelf en in psychologisch op zicht gevaarlijk is voor haar eigen leden". Diverse leden, aldus John Roche, zijn scha duwen van zichzelf gewor den en andere zijn ernstig ge stoord. Roche vertelde de „Times", ook iets over de zelfkastijding van de leden van de organisatie. Zo moe ten deze twee uur per dag een metalen band met naar binnen gerichte uitsteeksel dragen, doorgaans over het dijbeen en een keer per week en wel tijdens het bidden van het „Salve Regina" hun ach terwerk met een zweep be werken. De instrumenten voor die zelfkastijding zou den al in een vroeg stadium aan de adspirant-leden gege ven worden hoe oud ze ook mogen zijn. De „Times" kreeg van Koche ook num mers van het geheimde tijd schrift van Opus Dei, Croni- ca geheten. Hierin wordt dui delijk gezegd dat de R.K.- Kerk van haar oorspronkelij ke weg is afgeweken en dat het de plicht van Opus Dei is met elk mogelijk middel te groeien. Cronica legt her haaldelijk de nadruk op het kindschap Gods, waardoor mgr. Escriva, de stichter van de organisatie, door recht streeks ingrijpen van God, „de echte vader op aarde is geworden van alle leden van Opus Dei": Cronica, aldus de „Times", schaamt zich er niet voor passages uit de bijbel uit te leggen als profetieën over het lot van Opus Dei. Behalve in Spanje waar de organisatie in 1928 werd ge sticht, veel politieke en fi nanciële steun geniet, heeft Opus Dei vèel aanhang in Latijns-Amerika en Italië. Ze zou zo'n 75.000 leden in 80 landen hebben. Paus Paulus stond nogal wantrouwend tegenover Opus Dei, maar volgens de „Times" zou paus Johannes Paulus II sympathieker te genover haar staan. Kardinaal Arns van Sao Paulo heeft een 65 pagina's tellend document gepubli ceerd over schending van de mensenrechten in de drie Zuidamerikaanse lan den Chili, Argentinië en Uruguay. Het document was voorbereid door de commissie voor de mensen rechten van zijn aartsbis dom. Tijdens een persconferentie deed de Braziliaanse kardi naal een dringend beroep op de internationale pers om de situatie van de politieke ge vangenen in de drie landen onder de aandacht van de hele wereld te brengen. „Deze gevallen zijn van ui terste urgentie en u journalis ten zijt de enige hoop om het leven van die mensen te red den", aldus kardinaal Arns. Kardinaal Arns introduceer de op de persconferentie een Uruguayaan, wiens naam echter niet bekend gemaakt werd om represailles tegen diens broer te voorkomen, die in de bekende gevangenis „Libertad" zit. De Uruguayaan vestigde de aandacht op een nieuwe tak- tiek van de regering van zijn land. Deze bestaat hierin, dat familieleden van politieke gevangenen worden gearres teerd. Hem waren persoon lijk 9 gevallen bekend. Hij noemde ze met naam en toe naam. Hij wees er op, dat de situatie in Uruguay verergerd is se dert het referendum van 30 november vorig jaar. Op 9 of 10 december is het overlijden bekend gemaakt van de voormalige Zuidamerikaanse zwemkampioen Dabo Revelo. Hij had in het gevangenisbul letin „nee" geschreven bij een mededeling over het volksreferendum. Zijn fami lie was meegedeeld, dat de 35-jarige sportsman aan een hartaanval was overleden. Toen deze familie ondanks uitdrukkelijk verbod der au toriteiten de kist opende, waarin het stoffelijk over schot lag, bleek, dat het li chaam was overdekt met wonden en dat er bloed op zijn gezicht zat. De Uruguayaan meldde nog een tweede sterfgeval uit de gevangenis, namelijk van de journalist Edoardo Rovira. Bijzonderheden over diens plotselinge dood ontbreken echter nog. Over de gevange nis „Libertad" deelde hij mee, dat van 26 november tot 27 december alle bezoeken aan gevangenen waren ver boden. Gevangenisdirecteur kolonel Correa, had familie leden meegedeeld, dat 40 ge vangenen in opstand waren gekomen, maar dat zij in „bloed en vuur" zouden wor den gestraft. Volgens het document van de commissie voof de mensen rechten van het aartsbisdom Sao Paulo is het overduide lijk, dat de onmenselijke le vensvoorwaarden der gevan genen in de gevangenis „Li bertad" overal bekend zijn. Dit geldt ook voor de andere gevangenissen, waar politie ke gevangenen worden vast gehouden, zowel in Uruguay als in Chili en Argentinië. Voor het eerst publiceerde de commissie van het aartsbis dom een lijst van de kinde ren, die sinds 1974 in de drie genoemde landen verdwenen zijn. De commissie komt tot een totaal van 164 kinderen. Van hen zijn 21 nog geen drie jaar, 55 onder achttien jaar, terwijl 88 baby's, gebo ren uit gevangen moeders, kort na hun geboorte bij hun moeders werden weggehaald en sindsdien spoorloos zijn. Volgens Jaime Wright, coör dinator van de commissie voor de mensenrechten van het aartsbisdom Sao Paulo, heeft zijn commissie de laat ste tijd verschillende smeek beden om hulp gekregen van familieleden van gevangenen in de Libertad-gevangenis. Zij worden met de dood be dreigd. 1 BLUYSSEN: Korte metten Kardinaal Willebrands heeft tot vicaris van de aartsbis schop van Utrecht benoemd de hoogeerwaarde heer drs. J. B. Niënhaus, deken van het dekenaat Utrecht en pas tor van de binnenstad aldaar. Hij volgt vicaris dr. H. A. van Munster ofm. op die met in gang van 1 februari zijn werkzaamheden begint als secretaris-generaal van de Nederlandse Bisschoppen conferentie. Vicaris Niënhaus begint zijn nieuwe functie op 1 maart a.s. tot die tijd blijft hij deken van Utrecht. „Er is nog weinig of niets bereikt. De commissies, die de bijzondere bischoppcnsy- node heeft ingesteld, zijn nog niet tot resultaat geko men. De opgaven zijn er nog. Ze zijn ook wel erg moeilijk". Dit zegt bisschop Bluysscn (Den Bosch) in het bisdomblad over de ge volgen van de bijzondere sy node van de Nederlandse bisschoppen, begin vorig jaar. Bluyssen gaat als lid van de commissie van toezicht op de uitvoering van de synodebe sluiten van 18 tot 22 januari naar Rome. De twee andere leden zijn kardinaal Wille brands en curiekardinaal Gar- rone. De commissie zal daar de balans opmaken een jaar na de hoojj ïring synode. De bisschop de commissievergadei delijkheid zal brengen „de bijzondere situatie v^ kerk in ons land". Het werk van de onder missie voor de theologisch stituten, dat voor 1 jai jongstleden afgerond hadi ten zijn, ligt al maandei vanwege onenigheid mei schop Gijsen van Roern die met bisschop Ernst (B en Möller (Groningen) cómmissie bemant. Al commissies over de lekei Viteiten, met name van di torale werksters, en de sieactiviteiten zijn aan^S werk. De commissie ovejne' eventuele herindeling vai a^ dommen moet nog berfter worden. Ut r h De Diocesane Pastorale Raad van Utrecht heeft be sloten een rompdclegatie te sturen naar het Landelijk Pastoraal Overleg op 17 ja nuari. De delegatie bestaat uit drie leden van de DPR. Zij wordt aangevuld met twee leden uit de dekena ten en twee leden, aange wezen door de bisschoppen. De DPR Utrecht heeft dit besluit genomen na krach tig aandringen van kardi naal Willebrands. Aanvan kelijk wilde de Utrechtse raad op het komende Lan delijke Pastorale Overleg Verstek laten gaan. De vergadering toonde veel waardering voor het initia tief van bisschop Ernst van Breda om de kloof tussen de kerkelijke leer en de bele ving van de mensen, nog vergroot door de laatste alge mene bisschoppensynode over huwelijk en gezin, te overbruggen. In dit verband bevestigde kardinaal Willebrands, dat de aanbeveling van de Utrechtse DPR over de pas toraal inzake huwelijk, gezin, relatievorm en sexualiteit, hoge urgentie hebben in de aandacht van de staf van^f® aartsbisdom Utrecht. JA) Ide Het aartsbisdom Utrechtse schouwt volgens Kardijchi Willebrands verder het»afT viesrapport van Pax Ch over kernwapens en onf pening als een zeer belanjde ke materie. Gezien de geowa pliceerdheid van de maiees achtte Willebrands het ecPor onwaarschijnlijk, dat de8nti schoppen van Nederlan^ei tijdens hun eerstkomC1 r punt zullen komen. SCHIEDAM/K ETHEL hof van spaland 64 ROTTERDAM lijnbaan 110» ROTTERDAM de slinge 453 ROTTERDAM groepe hilledijk 265 VLAARDINGEN kuijperstraat 56 (liesveld) ALBLASSERDAM makadocenter 54 DEN HAAG dierenselaan 224 DEN HAAG fred. hendriklaan 214 LEIDEN botermarkt 13 GOUDA kleiweg 18 RIJSWIJK in de boogaard P 3 DELFT wijnhaven 15 MAASSLUIS wagenstraat 1A ER OP AF DIT IS UW KANS!!! op alle SMYRNA- en SOEDAN;Stramiens bij aankoop van het bijbehorende garen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6