lituatie op Leidse rbeidsmarkt zeer somber Noordvest protesteert :hr, egen uitbreiding energiebedrijf Rijnland hn Willem Oostdam spaarde Onverzettelijk in zes jaar 1600 gulden bijeen voor geleidehond KOLOSSALE WERKLOOSHEID iNDER BOUWVAKKERS lezers liefdewerk met postzegels en in blindelings vertrouwen afdragen; zo zit het ongeveer... Z^AD/REGIO" LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JANUARI 1981 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad *en fand kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. van gegaan met het donkere lot deer blinden; dat is oud- zal j/illem Oostdam van 72. er zouAls je zelf niet blind bent, braoet je maar eens door de stelamer lopen met je ogen dan vicht, dan onderving je ne telindheid aan den lijve. U 1. Wendt het toch niet erg was heker, als ik onder het n zegdraten verder ga met m'n vibstzegels?" AOW-er bewoner van de x van leidse Professorenwijk, in z'n warm i een emeubileerde huiskamer een sver de tafel een zeil liggen, slot Met daarop bergen af wapstzegels die met veel n niefeduld van kaarten en de bipveloppen geknipt zijn. |an de rand van dit peratiegebied staat een fansistorradiootje waar rijblijvende, verstrooiende :ommi^uzjek uitkomt. Jasje uit; *ur vafet vest biedt voldoende ie heetwegjngSrujmte gr worcit ind gesorteerd over ."'tferschillende stapels. in Jillem Oostdam weet ze te vinden. Daar het bergje met nagenoeg ale zegels waar nog maar fen klein beetje papier anzit. Die worden later geweekt. Er is ook een lapeitje met „kilogewicht"- Dstzegels. Dat zijn de emakkelijkst te èhandelen zegels, want bar gaat het alleen om het ewicht. o zit Oostdam daar nou !ke dag; urenlang. Het rheuren en bestemmen is I »n gewoontegebaar no èworden. Er staan nog wat ■*-*^*-(astic zakken barstensvol astzegels op de grond •gen de muur. Is het niet andaag, dan komen ze iorgen, of overmorgen wel an de beurt om hun rerking te ondergaan, 'em Oostdam zijn ïw kijkt hem iendelijk en begrijpend op vingers, maar verder laat hem \yijselijk begaan J®"4aart al ruim acht jaar tgenod|ng ajs vanuit een roeping, ani postzegels voor een blinde medemens. Toen Oostdam als chauffeur om deze of gene, voor mij onduidelijke, reden aan de kant werd gezet („een ontslagprocedure was er niet eens bij") wilde hij tenslotte niet met de handen over elkaar blijven zitten niksen. Hij besloot tot het verrichten van iets menslievends: blinden helpen aan de rijkdom van een geleidehond. Via de postzegels. „Ik had er al een aardig stel, ziet u, want mijn vrouw kreeg eens een verzameling van een oude heer en zo ben ik verder gegaan. Ik zat voor m'n werk al veel langs de weg en op allerlef kantoren en bij instellingen kon ik hopen postzegels ophalen. Die relaties heb ik overgehouden. Dat postzegels vergaren doe ik nu nog, vijf dagen in de maand; het halve land door, met m'n autootje van '76. Ik verzamel „internationaal", met een gemiddelde opbrengst van ongeveer twee kilo per maand. Een kilo onafgewerkte maar uitgezochte postzegels brengt drieëneenhalve gulden op. De postzegels die ik afweek daar maak ik bosjes van honderd stuks van. Zo'n bosje levert twee dubbeltjes tot een halve gulden op. Loont de moeite niet. Nee, natuurlijk niet. Maar ik doe het. Voor die paar onnozele centen ben ik uren in de weer. Die zegels probeer ik te slijten aan de postzegelgroothandel, aan particulieren ook en aan verzamelaars". In zes jaar tijd (twee jaar eerdér was de „organisatie" niet zo sluitend geweest) heeft Willem Oostdam een blindegeleidehond bijeengespaard: 1600 gulden. Gaandeweg, gedurende uren, dagen, maanden, jaren, van 's morgens vroeg tot vrij laat op de dag. Hij is nu, vanuit een zekere Willem Oostdam bij z'n „dagelijkse kost" blinde te helpen. het sorteren van postzegels om een heilzame dwangmatigheid, bezig met z'n tweede hond. „De eerste, een bouvier, had ik op 12 november van het vorig jaar. Daar kreeg ik een kwitantie voor. Kijkt u maar. Terwijl ik met de tweede hond bezig ben, probeer ik ook met postzegels wat te kunnen doen voor de lepralijders, de melaatsen, in de derde wereld. Duizend gulden moet dat gaan worden. Welke blinde die hond gekregen heeft weet ik niet; interesseert me ook niet. Die blinde hoeft niet per se katholiek te zijn, helemaal niet". „Nee", zegt mevrouw Oostdam; "we hebben allemaal een ziel te verliezen. Nog meer dan voor de blinden zouden er tegenwoordig geleidehonden nodig moeten zijn voor de „geestelijk blinden" van onze tijd". Haar man, met het zijdeachtig witte haar, blijft onderwijl vitaal overeind met postzegels. Een ander zou na acht jaar, op een dergelijke manier van inzamelen en sorteren, geen postzegel meer kunnen luchten of zien. Zo niet zich vastbijtende Willem Oostdam, die het getande liefdewerk, weldoende en niet omziende, koestert als z'n oogappel: elke dag, tot onder de koffie en de thee door. Geen minuut vrij buiten etenstijd en het boodschappen doen. Ook als het echtpaar een bedevaartsreis onderneemt, raken de postzegels even uit het gezichtsveld. Maar daarna is het weer goed raak. Werken aan een karwei van zes jaar: de bekostiging van een trouwe, onbekende hond van 1600 gulden. Zelf verzamelt Oostdam ook nog postzegels. Men mag gevoeglijk aannemen, dat-ie er verstand van heeft gekregen. „Ik heb zeven favoriet-landen; die spaar ik dan voor mezelf. De collectie komt na m'n overlijden ter beschikking van de melaatsen. Het geld gaat naar de lepralijders. Ja, dat hoop ik tenminste. Ik heb nare ervaringen opgedaan met een instantie in Wassenaar, waar inmiddels een stokje voor is gestoken. Maar ik ben wel bezig om een weg te vinden, dat ik zelf voor het geld van de postzegels medicijnen kan kopen. Dan zal ik ervoor zorgen, dat die medicijnen ook goed terecht komen". Willem Oostdam is het vertrouwen in z'n medemens een beetje kwijtgeraakt. „Ik zat eens met iemand in de auto die twee jaar lang blind was geweest. Hij kon weer zien, na een behandeling. Ik had het er met hem over, over die postzegels. Maar hij had geen postzegel te missen voor dat doel. Ja, met z'n mond wel En dat doe je dan voor de blinden. Ik stelde me jaren terug in verbinding met de Stichting Suppletiekas van het Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds Amsterdam. Ik had toen duizenden postzegels voor ze. Uitstekend; maar ik moest zelf maar zien dat ik ze eerst verkocht en daarna mocht ik de opbrengst aan ze overmaken. Dat was toch even een klap in je gezicht. Ik ben doorgegaan en nou weten we niet beter of het moet zo". En Oostdam wil op deze manier nog vele Jaren doorgaan. Wil men ïem helpen? „Dolgraag", zegt Oostdam; „het is werkelijk doodzonde om postzegels zomaar weg te gooien. Als men ze wil vasthouden en naar m'n adres versturen, dan zou ik dat geweldig fijn vinden". Het adres is: W. A. Oostdam, Franchimontlaan 19, Leiden. De uitkomst zou een extra geleidehond kunnen schelen. Eerste concert Beethoven- cyclus trekt volle zaal LEIDEN— Het eerste con cert in de Beethovencyclus, gegeven door Wiktor Liber- man, viool, en Alexander Warenberg, piano, is een groot succes geworden. Een volle Kapelzaal luisterde vaak ademloos naar wat mijns inziens als een ideale Beethovenvertolking kan gelden. Het programma omvatte de drie jeugdsonates op. 12 en de sonate op. 23 die tot Beetho- vens tweede scheppingsperio de behoort. De op. 12 zijn ge schreven in een vrij beperkt klankidioom dat nog invloe den van Mozart en Haydn ver raadt, maar ook al de voor Beethoven karakteristieke bondigheid en contrastrijkheid bezit. Het idioom van op. 12 nr. 3 benut meer mogelijkhe den van de instrumenten, wat natuurlijk een verder ontwik kelde expressie tot gevolg heeft. Deze tendens zet zich versterkt in op. 23 voort. De zorgvuldig afgewerkte toon die Liberman trof, was ge speend van elke franje en liet met een directe, haast ingeto gen objectiviteit de eerste twee sonates klinken. Dat zijn spel niet droog werd, was te dan ken aan de subtiliteit die in de diverse stemmingen door- klonk- zowel de verstildheid van het andante en adagio als de ritmische levendigheid en dramatiek van de hoekdelen. Deze verfijnde aanpak bleef in op. 12 nr. 3 en op. 23 gehand haafd en resulteerde ook hier in een tot in de détails conse quent en overtuigend door voelde weergave. In de breder uitgemeten virtu ositeit van deze werken was voor Alexander Warenberg een dankbare partij wegge legd. Zijn spel demonstreerde op grandioze wijze zijn techni sche en muzikale kwaliteiten waarvan ik die van de uitbun digheid belangrijk vond als aanvulling op de partij van Li berman. Voor de pauze had de subtiliteit en warmte in zijn toon mijn bewondering al ge wekt, evenals de volmaakte wijze waarop hij zijn spel af stemde op dat van de violist. De resultaten van dit concert wekken hoge verwachtingen voor de volgende twee avon den die dan ook van harte kunnen worden aangeraden. DIRK VOOREN dag 21 leden hi tij< telev uif-es-ir vele k< ren hut n talent* is van hf re D "i! EN De situatie op de arbeidsmarkt in n en omgeving is zeer somber. Dit consta- het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) Lei- i het overzicht over de maand december. De loosheid onder de mannen nam met 178 toe 19 en bij de vrouwen met 20 tot 1145. In pro- (uitgedrukt is de werkloosheid in deze re- isen eind '79 en eind '80 gestegen met 43,3 t bij de mannen en 19,6 procent bij de iren. De verminderde bouwactiviteiten zijn lofdschuldigen aan deze werkloosheidsex- die uiterst zorgwekkend is, mede omdat ntal vacatures nog maar 22 procent is van ntal van december *79. werkloosheidscijfers blijkt, dat na de maand jeeds meer mensen zonder werk zijn geraakt. £rkloosheid onder de bouwvakkers is juist in "eriode sterk toegenomen van 542 in mei tot 1151 in december, hetgeen goed is voor 52 procent van de geregistreerde groei. Dit is echter slechts het direct aanwijsbare deel van de bouw in de stijging van de werkloosheid. De verminderende bouwactivi teiten werken ook door in andere bedrijfstakken, zo dat het werkelijke aandeel van de bouw in de stij ging van de werkloosheid aanzienlijk hoger is. De ernstige situatie met betrekking tot de werkloosheid van bouwvakkers wordt nog eens onderstreept door het vrijwel ontbreken van vraag: tegenover de 1151 werkloze bouwvakkers stonden in december slechts 5 vacatures. Het GAB ziet geen tekenen, dat in deze situatie snel verandering komt. De ontwikkeling van de werkloosheid bij de vrou wen was minder spectaculair, maar toch nog wel verontrustend. Het aantal werkloze vrouwen steeg minder dan bij de mannen en de toename is ver spreid over verschillende beroepsgroepen (onder meer handelspersoneel +30, kantoorpersoneel +80, horeca +19, onderwijs +44, soc. en geneesk. perso neel +50, ongeschoolden +60). In de verschillende gemeenten, die ressorteren onder het GAB Leiden ontwikkelde de werkloosheid zich in december als volgt. Tussen haakjes de cijfers van november '80 plaats mannen Alkemade 90 (75) Katwijk 336 (275) Leiden 2230 (2098) Leiderdorp 166 (147) Oegstgeest 97 (88) Rijnsburg 41 (38) Valkenburg 1 (12) Voorschoten 144 (133) Warmond 38 (34) Zoeterwoude 49 (40) Overigen 17 (14) vrouwen 40 (38) 95 (103) 769 (733) 70 (76) 53 (56) 21 (22) 9(10) 47 (46) 14 (14) 18 (19) 8(10) stzegel 'D™ - Het energiebe- |f Rijnland zou ingevol- de hinderwet op grote 'and van een woonwijk 'gen dienen te zijn. Dit jjstateert het buurtcomi- 1 Al j Noordvest Deze conclu- I/I ww gaat gepaard met een cge protest tegen een mogelij ke uitbreiding van het be drijf in het kader van plan nen voor de aanleg van stadsverwarming. Het protest tegen de uitbrei dingsplannen is een onder deel van de discussie rond het verbeteringsplan voor de wijk Noordvest, dat vana vond centraal staat in een buurtvergadering in het An- toniusclubhuis aan de Lange Mare 43. Aanvang acht uur. Tijdens deze vergadering komt een aantal knelpunten in Noordvest aan de orde. In het kader van de vaststelling van het verbeteringsplan wordt geprobeerd oplossin gen te vinden voor proble men in de buurt. Het buurtcomité Noordvest signaleert een aantal knel punten in de wijk: er is par keeroverlast van bezoekers aan de binnenstad, er is te weinig groen in de wijk en ook het laden en lossen van vrachtwagens levert overlast op voor de bewoners. Vol gens het buurtcomité zijn er in Noordvest bedrijven ge vestigd, die volgens de hin derwet niet in een woonwijk thuishoren. Het gaat hierbij onder meer om Kleine en Lilo, de Nobel, en Backer en Co. Op het programma staan ook ideeën voor het invullen van lege plekken in de buurt door het vertrek van bedrij ven Technisch Unie, LBF en het leegkomen van panden. Het is de bedoeling dat de buurtbewoners zich vanavond uitspreken over deze zaken. Etsen en monoprints van Bas Haasnoot De Katwljkse kunstenaar Bas Haasnoot exposeert van 17 januari tot 13 februari etsen en monoprints in het bedrijf van Baalbergen aan de Am- bachtsweg in het Katwijkse industrieterrein 't Heen. De etsen en monoprints zijn door Bas Haasnoot gemaakt naar aanleiding van een be zoek aan de Noorse eilan dengroep Lofoten. De ten- toonsteling wordt zaterdag middag 17 januari in aanwe zigheid van de kunstenaar geopend. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Hoge Rijndijk Het busbanenplan voor de Hoge Rijndijk is niet meer of minder dan een kool, die duizenden belastingbetalers wordt gestoofd door NZH en het gemeentebestuur. Dit plan beoogt het zogeheten openbaar vervoer te be voordelen, ten koste van de overige weggebruikers. Het plan is op zo'n manier in delen aan de bewoners ge presenteerd, dat zij slechts beperkt van de consequen ties op de hoogte werden gebracht. De parkeerproble men, nog sterker dan thans door het opheffen van par keerplaatsen, zullen de Hoge Rijndijk en omgeving tot een heksenketel maken. Een oplossing zou gevonden kunnen worden door einde lijk eens de Leidse Baan aan te leggen, alsmede de aanleg van een nieuwe weg vanaf Bodegraven/Alphen naar Leiden. De enige posi tieve elementen in het bus- banenplan zijn de ruimte die vrijgemaakt wordt voor de aanleg van rijwielpaden en het scheppen van enige parkeerruimte langs het korte stukje Plantage. H. van Eek Hoge Rijndijk 3 Leiden

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5