igeuners klem tussen pelgië en Nederland Geen leverantie onderzeeërs IN POLEN DREIGEN WEER STAKINGEN XJKSWACHT AAN DE GRENS lippartijen h lange files oor gladheid Carter voorzichtig optimistisch over crisis gijzelaars Israëlisch parlementslid vermoord I Ezj In België orgaan verplicht afstaan ■Hm WMi liimiiMMnmiÉMiii i— O nai £ïerkoop PEKING EIST VAN DEN HAAG: ceicbe (SowiomuM kersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - <orf,nen,en: kwar,aal f 49.55: Jaar 186.70; losse nummers: 65 cent. ert Dinsdag 13 januari 1981, 71e jaargang no. 21860 Vervolging Actualiteitenrubriek „Hier en nu" om 22.10 uur op Ned. II over vervolging Russische ge lovigen. Om 20.27 uur tv-serie „Verscheurde stad" en om 21.20 uur „Minivoetbalshow". Op Ned. I om 19.30 discussie programma „De jaren tachtig en daarna" en om 21.55 uur kunstmagazine „Op zicht". Sneeuw en regen Morgen geruime tijd neerslag, waarschijnlijk eerst sneeuw en later regen. Vannacht tempe raturen onder nul. morgen aanvankelijk rond het vries punt en later enkele graden boven nul. Morgen zon op: 8.42. Zon on der: 16.56. Schev. hoogw.: 8.41 en 21.17. Laagw.: 4.09 en 17.03. auto voor EWteyzer en RSUM - Tele- an van afgelopen oot levert deelne- len in Keyzer uit uitc o toch een auto al wist hij het >rd niet op de -jHide vraag wat ;n de Bingo-ad- ies in de dag- staat. as het woord piat", maar ge- is. dat dit niet in alle i boven de ad- tie voorkomt. Jan Zwartkruis neemt ontslag DEN HAAG Jan Zwart- kruis heeft ontslag genomen als bondscoach van de Ko ninklijke Nederlandse Voet bal Bond. Zwartkruis heeft het be stuur van de KNVB gisteren verzocht hem per 15 januari van zijn contractuele ver plichtingen, die liepen tot 1 juli 1982, te ontheffen. Het bondsbestuur heeft deze ontslagaanvrage aanvaard. CDA-bestuur kiest voor Van Agt UTRECHT Het versterk- te partijbestuur van het CDA (150 leden) heeft giste ren in Utrecht premier Van Agt voorgedragen als kandi daat-lijsttrekker. De partij raad van het CDA zal op 31 januari de definitieve voor dracht vaststellen, waarna op 21 februari het CD A-con gres zich hierover zal uit spreken. Pagina 9: CDA-bestuur wijst Van Agt weer als lijsttrekker aan (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Belgisch minister van volksgezondheid Luc Dhoore wil rigoureus een eind maken aan het tekort aan menselijke organen voor transplantaties. Hij heeft een wetsontwerp ingediend waardoor medici het recht krijgen van elke overledene organen te gebruiken, tenzij de identi teitskaart van de dode een formele weigering vermeldt. Volgens de minister zal vooral het aantal dringend noodza kelijke nier- en huidtransplantaties kunnen worden opge voerd. Thans mag een transplantatie alleen geschieden als er uitdrukkelijk toestemming is gegeven door de donor of diens nabestaanden. WARSCHAU Het stakingscomité in de Poolse stad Rzeszow in het zuidoosten van Polen heeft gedreigd voor morgen een waarschuwings staking van twee uur bij een aantal uitgekozen bedrijven uit te roepen, tenzij de regeringscommissie, wier komst al tien dagen verlangd wordt, morgen aankomt. Het comité heeft in totdal elf eisen gesteld, waarvan de voornaamste de registratie van de vrije boerenbon- ding en de ontbinding van de staats- landbouwcoöperaties zijn. Ook de onafhankelijke vakbonds leiders, die door de politie uit een overheidsgebouw in Nowy Sacz zijn gezet, wensen te praten met een re geringsvertegenwoordiging en, met name, met vice-premier Mach. Dit gesprek zou donderdag moeten plaats hebben. ■Ui lEN HAAG De groep zigeuners, ie zondagavond uit Zeist is ver- kalrokken, heeft gisteren vergeefs ge- ka irobeerd België in te komen. De zi- 'Jjj euners werden door de Belgische 3 fijkswacht opgevangen en onder es- orte naar de grenspost op de E-10 Breda-Antwerpen) teruggebracht. De ongeveer zestien wagens zullen defoaar blijven, totdat het ministerie van justitie uitsluitsel heeft gege ven. Gistermiddag hebben de zigeuners enige tijd de E-10 geblokkeerd, waardoor in beide richtingen files ontstonden. Later op de avond is de blokkade opgeheven. Zolang de naar schatting honderdveertig zigeuners zich niet willen legitimeren, zijn hun kansen om Nederland binnen te mogen nihil. Staatsse cretaris Haars heeft gisteravond voor de NCRV-radio gezegd dat het niet eens zeker is of de groep dezelfde is, als die welke zon dagavond uit Zeist is vertrokken. „Wij laten ze niet toe als we niet weten wie ze zijn, en dat moet blijken uit hun papieren", aldus mevrouw Haars. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van justitie worden de zigeuners be schouwd alS buitenlanders. Zij mogen even tueel in Nederland familieleden bezoeken, wanneer hun indentiteit bekend is en zij over voldoende middelen van bestaan be schikken. Totnutoe hebben de zigeuners steeds gewei gerd zich te legitimeren. Waarschijnlijk is een deel van hen eerder ons land uitgewe zen. De overigen zijn bang dat zij, wanneer zij geregistreerd worden, nooit meer Neder land binnen kunnen. Wanneer zij zich blij vend in Nederland willen vestigen, moet een geheel andere procedure gevolgd worden. Een dergelijke aanvraag hebben zij, volgens Justitie, niet ingediend. ie VTER TEISTERT EUROPA BERGEN In het 1 zijn de wegen van- i erg glad geweest. Er zich veel slippartijen j met als gevolg enorme [en vertragingen. Hoe- ïet over het algemeen "iade opleverde, raakte (eidschendam een auto- t gewond. i speelde het win- het verkeer parten. Rotterdamse Van Brie- rdbrug ontstonden enke- "°l rln de kledlngsector ver- men echter wel belang- nfj to verband met het wis- "oe weer Ie flinke files doordat vracht wagens de brug niet op kon den komen. Een 33-jarige in woner uit 's-Gravendeel is gis termiddag met zijn auto geslipt en tegen een boom gereden. Hij brak zijn nek en overleed ter plaatse. Een medepassagier raakte ernstig gewond. In andere delen van Europa heeft zware sneeuwval voor veel ellende gezorgd. Duizen den automobilisten kwamen door de sneeuw vast te zitten. De Franse politie haalde met behulp van helikopters en vrachtwagens honderden ge strande reizigers uit treinen in de buurt van Toulouse. In het zuiden van Frankrijk bezwe ken hoogspanningskabels on der het gewicht van de sneeuw. De kabels blokkeer-, den enkele snelwegen en hon derden auto's kwamen daar door uren vast te zitten. In het noorden van West- Duitsland veroorzaakte het winterweer het afgelopen weekeinde 170 verkeersonge lukken. Hierbij zijn drie men sen omgekomen en twintig ge wond, aldus de politie. In Griekenland leidde het slechte weer tot de dood van een drie maanden oude baby. Het jon getje moest vanwege een lon gontsteking naar het zieken huis worden gebracht, maar de auto waarmee hij werd ver voerd, kwam in de sneeuw vast te zitten. Ook Spanje bleef 'niet gespaard voor het slechte weer. Duizenden forenzen probeerden daar gisteren te vergeefs Madrid te bereiken. De wegen waren door de zwa re sneeuwval onbegaanbaar en ook in het noorden en midden van Spanje ondervond het treinverkeer veel hinder van de sneeuw. Het is niet uitzonderlijk voor de tijd van het jaar, maar velen waren er niet op voorbereid. Slippartijen deden zich in het hele land voor. [ADVERTENTIES Een van onze relaties, een DIENSTVERLENENDE INSTELLING in de Randstad zoekt een leidinggevende funktionaris in de leeftijd van omstreeks 30-40 jaar. Opleidingsniveau H.B.O. en enige jaren erva ring in het geven van leiding aan administratief personeel. VVij zenden u op aanvraag uitgebreide funktie-informatie toe. Psych.Adv. Bureau Dr. J. G. H. Bokslag bv Postbus 62004, 3002 GA Rottardam tal. 010-771833. iiiii PEKING De Chinese Volksrepubliek heeft van Nederland geëist dat het besluit over de leverantie van onderzeeërs aan Tai wan wordt herroepen. Peking heeft Den Haag gedreigd met ernstige gevolgen als de levering van de onderzeeërs, die door de Tweede Kamer vóór Kerstmis is goedge keurd, doorgaat. Wellicht zullen de weder zijdse diplomatieke vertegenwoordigingen worden teruggebracht tot het niveau van verbindingsbureau's onder leiding van een zaakgelastigde. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft nog geen commentaar geleverd. Peking verwijt, zo meldt het Duitse persbureau DPA uit de Chinese hoofdstad, de Nederlandse regering dat zij met de leverantie de akkoorden heeft geschonden die in 1972 zijn gesloten. Die akkoorden, die de verhouding tussen beide lan den omschrijven, houden ondermeer de erken ning door Nederland in dat Taiwan beschouwd moet worden als een Chinese provincie. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft de diplomatieke vertegenwoordigers van de landen van de Europese Gemeenschap op de hoogte gesteld van het Chinese standpunt. Daarbij is erop gewezen dat Peking geen twee- statenpolitiek van een ander land duldt. Dat geldt ook voor de wapenhandel met Taiwan. Op EG-diplomaten is een beroep gedaan druk uit te oefenen op Nederland toch van de leve rantie af te zien. 99 99 De voorzitter van het Iraanse parlement Hojatoleslam Hashemi Rafsanjani tijdéhs de persconferentie, tijdens welke hij een uit eenzetting gaf over de wetsvoorstellen, die ten aanzien van de Amerikaanse gegijzelden bij het parlement zijn ingediend. WASHINGTON President Carter heeft gisteren gezegd dat „de kansen stijgen", dat Iran de gijzelaars spoedig vrij laat. Hij voegde er echter aan toe dat het nu de beurt is aan Teheran. „Wij hebben een redelijk aanbod gedaan", aldus Carter gisteren tegenover verslaggevers. Ook premier Rajai van Iran heeft gisteren gesproken over de mogelijkheid van een spoedige vrijlating. Het Iraanse parlement heeft echter vandaag het debat verdaagd over twee wetsontwerpen die ervoor moeten zorgen dat de crisis voor 16 januari wordt opgelost, de uiterste limiet die Carter heeft gesteld. Dit uitstel zou opnieuw wijzen op verzet van be paalde delen van de Iraanse geestelijkheid die zich tegen het huidige compromis verzetten. De eerste wet heeft betrekking op de benoeming van een derde partij als scheidsrechter voor de financiële en juridische proble men tussen Iran en de Verenigde Staten. De Verenigde Staten hebben Iran voorgesteld de bevroren fi nanciële tegoeden voor een deel door middel van een afbeta lingsregeling terug te geven, nadat de Amerikaanse gijzelaars zijn vrijgelaten. Het vrijgeven van alle tegoeden, waarop vele Amerikanen claims laten gelden, stuit op talloze juridische en financiële problemen. De tweede wet heeft betrekking op de nationalisatie van het be zit van de ex-sjah, wat het voor de VS gemakkelijker zal maken dit bezit aan Iran terug te geven. TEL AVIV De Israëlische politie heeft vier verdachten gearresteerd na de moord op het parlementslid Sjeik Ha mad Abu Rabiya, zo heeft de Israëlische radio meege deeld. Het gaat om twee Is raëlische Arabieren en twee Arabieren die niet de Israë lische nationaliteit hebben. De moord op het parlements lid had gisteravond plaats toen hij met zijn auto door Jeruza lem reed. Abu Rabiy was afge vaardigde voor de 42.000 Be- doeïnen in Israël. De politie weigerde commen taar te geven op de arrestaties. De krant Maaraviv schreeft dat Abu Rabiya de laatste maanden een aantal dreige menten tegen zijn leven had ontvangen, maar die zouden niet gedaan zijn uit politieke motieven. Abu Rabiya is het eerste Israëlische parlements lid dat op geweldadige wijze om het leven-is gebracht Pagina 11: Israëlisch kabinet stelt be sluit uit IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM - r- t- AVVj

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1