ifan Zwartkruis onder levige druk bezweken Van der Plas nu vrijwel zeker van kampioenschap Start van Zuidhollandse boksstrijd [NVOERDER PETERS: „OPVOLGER HEEFT NIETS TE VERLIEZEN" w/l ZIJDELINGS DE INTEGERE TWIJFELAAR erstel :nk Boer ZEGE OP DE TAVERNE: 8-4 öckeyteam Spanje nt van Engeland Zevendaagse reis naar Marokko LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JANUARI 1981 Za^T Jan Zwartkruis, die gisteren zijn ontslag heeft inge- als bondscoach van de KNVB, gaf het bondsbestuur als re- eryoor deze beslissing op dat er voor hem momenteel geen basis p. f aanwezig is om zijn functie op een verantwoorde wijze te ten vervullen. Het bondsbestuur heeft nog wel getracht rtkruis op andere gedachten te brengen en hem gevraagd zijn ract uit te dienen, maar de bondscoach bleef bij zijn ontsla- jvrage. Het bestuur van de KNVB heeft toen gemeend de mo- in, die hieraan ten grondslag liggen, te moeten laten prevale- joven de contractuele verplichtingen die tot 1 juli 1982 lopen. I communiqué zegt het bestuur van de de gang van zaken ten zeerste te betreu- jet bondsbestuur zegt waardering te heb- K>r de wijze waarop Zwartkruis (die op 9 jri 1977 als bondscoach debuteerde met [erwinning van 2-0 op Engeland in het Ese Wembley-stadion) vaak onder zeer ;e omstandigheden heeft gefunctioneerd voor zijn inzet en loyaliteit. Op korte n zal het bondsbestuur zich op de nieuwe fe beraden. feters was kort voordat de ontslagaanvra- Zwartkruis bekend Was geworden door idscoach op de hoogte gebracht van het it hij per 15 januari ontslag had genomen, (schrokken aanvoerder van het Neder- [elftal gelooft niet dat het besluit van xuis een rechtstreeks gevolg is van alles 'eters (links) en Jan Zwartkruis in vrolijker n: na de winst van 2-0 op Engeland op 9 ah 1977, het debuut van de bondscoach I Nederlands elftal. wat zich rond Oranje in Uruguay heeft afge speeld. „Misschien is het overgekomen alsof er met de trip naar Uruguay maar wat gerommeld is, maar daar is de spelers niets van gebleken. We hebben grote waardering voor Zwartkruis. Na de nederlaag tegen Uruguay zaten wij allen in de put. Zwartkruis heeft ons er door zijn en thousiasme en zijn bezieling weer uitgehaald. Ik had toen niet de indruk dat Zwartkruis nu dit besluit zou gaan nemen. Ik was dan ook zeer verbaasd toen ik hoorde dat hij ontslag had gevraagd", aldus de international van AZ '67. Geweldige druk Jan Peters heeft de indruk gekregen dat Zwartkruis erg opgelucht was. „Hij heeft onder een geweldige druk moeten werken. Het is na tuurlijk wel een vreemde zaak wanneer ruim een week geleden in Uruguay een verklaring van de KNVB wordt voorgelezen dat Zwart kruis normaal zijn contract uitdient en dan komt nu dit". Ook Peters heeft geen idee wat er nu gaat ge beuren. „Over enkele weken moeten we tegen Cyprus spelen, daarna volgt de wedstrijd tegen Frankrijk. Voor het duel met Cyprus lijkt het mij geen probleem Rob Baan als coach te heb ben, maar daarna zal er toch iets moeten gebeu ren. De kwalificatie voor Spanje is een moeilij ke, zo niet onmogelijke zaak. Toch geloof ik niet dat Zwartkruis de moed had opgegeven en daarom ontslag heeft genomen. Hij heeft de laatste maanden niet helemaal terecht ontzet tend veel kritiek gekregen. De man zal onge twijfeld fouten hebben gemaakt, maar dat heb ben wij spelers ook gedaan". Jan Peters zei voorts te geloven dat juist het feit dat het Nederlands elftal nauwelijks meer kans op kwalificatie voor de eindronde om het wereldkampioenschap volgend jaar heeft, wel licht een extra stimulans voor de eventuele op volger van Zwartkruis kan betekenen. „Een nieuwe trainer heeft ten aanzien van Spanje in feite niets meer te verliezen". Jan Zwartkruis: met ingang van overmorgen vertrokken bij de KNVB. ZEIST Gistermiddag wist nog niemand van de assis tent- bondscoaches dat hun baas 's avonds in de speciale vergadering van het bondsbestuur zijn ontslag zou indie nen. Ron Groenevoud: „Gistermiddag hebben we hem voor het eerst sinds de mini w.k. in Uruguay ontmoet. We hebben zelfs nog een bespreking belegd over een aan tal zaken, maar daarin is met geen woord gerept over een ontslagaanvrage". Die is ook voor het bondsbestuur geheel onverwacht gekomen. Voorzitter Jo van Marle, die Zwartkruis als opvolger van Ernst Happel had bin nengehaald, heeft gisteravond nog alles geprobeerd om Zwartkruis tot andere gedachten te brengen. De bonds coach bleef bij zijn beslissing. Een voorname reden tot zijn ontslag lag in de slechte re latie die Zwartkruis met een gedeelte van de pers had. Hij was eigenlijk te veel gentleman om dit soort proble men de baas te kunnen. Vaak werd van Zwartkruis ge zegd, dat hij te aardig voor dit vak was. Maar die kritiek is niet de voornaamste oorzaak. Ook intern waren er sinds enige tijd spanningen, die voornamelijk in de be geleidingssfeer lagen. De afgetreden bondscoach lag door zijn integriteit vaak overhoop met zijn naaste me dewerkers. Hij was ook niet de man die bij zichzelf twij fels kon wegnemen. In Argentinië zei Zwartkruis nog ernstig te twijfelen of hij wel het bondscoachschap zou aanvaarden. „Als trainer moet je volstrekt asociaal zijn om de top te bereiken en ik vraag me af of ik wel geluk kig in dit wereldje kan worden", zei hij. Na terugkeer aanvaardde hij toch een contract voor vier jaar. Maar dat tekent wel de mens Zwartkruis. Hij wilde de KNVB niet in de steek laten, hij wilde helpen. In al zijn goedheid bleef hij echter een twijfelaar, een tobber, die nauwelijks in staat was over de problematiek heen te kijken en niet als zijn voorgangers Rinus Michels en Ernst Happel maling aan de rest had. In de amateurgele deren liep men met hem weg, maar bij de leveranciers voor Oranje verspeelde hij zijn krediet beetje bij beetje. Vooral na de nederlaag in de eerste kwalificatiewedstijd voor het wereldkampioenschap in Spanje, vorig jaar te gen Ierland, barstte de kritiek los. Zwartkruis had na het echèc van Italië rigoureus het mes in de selectie ge zet en wilde doorgaan met een jonge, enthousiaste garde. Door de nederlaag in Dublin leed die opzet schipbreuk. De hofleveranciers van het Nederlands elftal floten Zwartkruis terug. Onder aanvoering van Klaas Mole naar van AZ '67, die er geen geheim van maakte hem lie ver vandaag dan morgen kwijt te zijn, moest hij terug grijpen op routiniers. Maar opnieuw verloor Oranje, van België. De mini-w.k. in Uruguay, waarin van het gastland werd verloren en tegen Italië gelijk gespeeld, moet voor Zwartkruis die heen en weer werd geslingerd door zijn twijfels, verhe vigd door de mislukkingen met zijn steeds gewijzigde se lectie en de druk die hem van bovenaf werd opgelegd de reden zijn geweest dat hij geen enkele voedingsbodem meer aanwezig achtte om enige goodwill te kweken. De KNVB moet zich beraden over een opvolger. In Zeist wordt algemeen aangenomen dat assistent Rob Baan Oranje zal begeleiden in de kwalificatiewedstrijden te gen Cyprus op 22 februari en tegen Frankrijk op 25 maart. Maar ook Arie de Vroet wordt genoemd. Minder aannemelijk lijkt een terugkeer van Rinus Michels die bij FC Köln vast zit en van Ernst Happel die bij Stan dard Luik zijn contract uitdient. In het begeleidings team bestaat wel een voorkeur voor Happel, maar het bondsbestuur lijkt vooralsnog niet van plan op hem te rug te vallen. DAM De toestand lenk Boer, de schaats- van de dameskern- is redelijk. Zoals be liep hij afgelopen za- g in Assen een hersen- Iding op. dag en zondag hoopt hij t geval bij de Europese loensehappen in Heeren- Van de partij te zijn. Zijn Ir: „Henk wil donderdag pd uit en het weer gaan ren. Hij is er al een uur- |t geweest maar is nog misselijk en heeft nog ten hoofdpijn. Komend einde wil hij echter niet I»". KATWIJK De Leidse hoofdklasse beleefde gister avond het laatste toptreffen van het seizoen 80/81. Het betrof het duel Van der Plas BMW - De Taverne. De Kat- wijkse koploper begon de partij met een voorsprong van zeven punten op de Leidse 'concurrent'. Vijftig minuten later hadden de gis teren zeer angstig spelende Katwijkers het gat met een 8-4 overwinning nog groter gemaakt. Het mag nu wel duidelijk zijn. Van der Plas BMW (uit elf wedstrijden verzamelde de ploeg het maximaal haalbare aantal punten) kan zich binnen al te niet al te lange tijd kam pioen van de al lang niet meer spannende Leidse hoofdklasse noemen. Met nog zeven wedstrijden te gaan is een Katwijkse titel slechts een kwestie van tijd. Interessant is nu nog alleen de degradatiestrijd. Ook Cleijn Duin en Bemelman kwamen gisteren in actie. Bemelman won het duel der middenmoters met 2-4. Van der Plas BMW legde de basis voor de uiteindelijke 8-4 overwinning jn de beginfase van de eerste helft. In korte tijd werd De Taverne door treffers van Peter Hogewo- ning (hij profiteerde van zwak verdedigend werk van Ton Kamphues), Huug Aandewiel en Peter Hogewoning op een 3-0 achterstand gezet. De Kat wijkse ploeg kroop na die voorsprong onbegrijpelijk ang stig terug in de verdediging. Een en ander was waarschijn lijk het gevolg van de 2-3 ne derlaag die Van der Plas on langs tegen De Taverne leed in het bekertoernooi. De Lei- denaars verkleinden de marge via Kamphues al snel tot een doelpunt maar daar bleef het in die eerste helt verder bij. De Katwijkse verdediging, met doelman Gijs Guyt als pri ma sluitpost, bleek erg goed georganiseerd. Een treffer van Peter Hogewoning (het resul taat van een van de weinige counters) bracht Van der Plas zelfs op 4-1. Nadat Jan Hogewoning voor 5-1 had gezorgd leek het sterk aandringende Leidse team dan toch nog aansluiting te vinden. Bennie Heemskerk verzorgde de tweede Leidse treffer, ter wijl doelman Gijs Guyt en Adrie Pluimgraaff de bal eendrachtig in eigen doel werkten: 5-3. Het bleek een opleving van korte duur te zijn. Van der Plas gooide er zoals gewoonlijk een schepje bovenop, profiteerde van het matige verdedigende werk van De Taverne en realiseerde in zeer korte tijd een 8-3 voor sprong. Jan en Peter Hogewo ning en Aandewiel (hij benut te een strafschop) passeerden doelman Bram Lepelaar. Vlak voor tijd had Jan van Duyn met een van zijn vele afstands schoten dan wel een keer ge luk: 8-4. In een weinig interessante partij zaalvoetbal won Bemel man met 2-4 van Cleijn Duin. De Sassenheimse ploeg sloot de rust met een 1-2 voor sprong af. Jan Willem Bogers was verantwoordelijkk voor beide treffers. Voor Cleijn scoorde Wim Guyt II tegen. Na rust drong de Katwijkse ploeg fel aan maar het was Be melman dat via Wallie van Haver (een fraai en handig lobje) en Ruud Bröring nog verder afstand nam. Wim Guyt I tenslotte zorgde voor de 2-4 eindstand. Uitslagen interregionale hoofdklasse: Voetbal Interna tional - PMI de Bron 3-2; De Rozet - Ceverbo 2-9; Rotter damse Studenten - Concordia 7-1. itsji In de enige wed-( l. die gisteren voor het* fc hockeytoernooi om de ppions Trophy in Ka- op het programma f. leed Engeland zijn e nederlaag. Tegen het ?ee duels nog puntloze (je gingen de Engelsen een handjevol toe- ■wers ten onder met 2 b rust stond Engeland, dat tervanger van Olympisch pioen India naar Pakistan komen, nog met 10 voor door een treffer van de tot En gelsman genaturaliseerde In diër Bharau. Hij maakte al in de tweede minuut een fraai velddoelpunt. Na de pauze kwam Spanje sterk terug. Door twee benutte strafcorners van Coghen, in de 54e en 55e minuut, namen zij een voorsprong, die de Engel sen ondanks verwoede pogin gen in de slotfase niet meer foed konden maken. Nederland 2^1 (8—5); 2. West— Duitsland 2—3 (7—2); 3. Pakistan 2— 2 (5—3); 4. Engeland 3—2 (4—5); 5. Spanje 32 (5—12); 6. Australië 21 (7—9). DS VOOR NOOTDORP ITDORP Morgenmid- •taan er weer draverijen let programma van de jersbaan Nootdorp. De te start is om 14.30 uur. J tips luiden: pOZAPRIJS (eerste afdeling): Jyer D, Tippy Vorst en Sangri- 'OZAPRIJS (tweede afdeling): I Prise, Super Rara en Torero. ONPRIJS: Trea Westfrisia, i en Timothy Touch. PENPRIJS: Speedy Arrow, Stef en Susy Bloemlust. MENZIESPRIJS: Sapin du Bois, Raa- vo Nurmi en Prince de Reve. MERAUKEPRIJS (eerste afdeling): Patrijs Belwin, Roussalka en Phyrid Leron. MERAPRIJS: Sandy Buitenzorg, Si lent Speed en Robin H. MERENDREEPRIJS: Nico Bloem lust, O Bento en Ster Buitenzorg. MERAUKEPRIJS (tweede afdeling): Ricco Westlandia, New Roodnoot en Orly Norton. MERICOURTPRIJS: Pablo D. Leos H en Remarquable W. MENDERESPRIJS: Tsarina, Tinie H en Tonie Boy. eren Spelden uitgereikt HAAG Tijdens een druk bezochte nieuwjaarsreceptie EK de Haagse Scheidsrechters Vereniging in de kantine van de -Jbalclub Scheveningen aan de Houtrustweg heeft voorzitter Jongbloed van de KNVB afdeling 's Gravenhage gistera- J(jl drie onderscheidingen uitgereikt. Aan de heren Anne- itrft. Van der Does en SpeelmanjWerd de Zilveren Speld toege- 4id. Dorls de Agostini op weg naar haar overwinning in Schrunz. De Agostini wint afdaling SCHRUNZ Doris de Agostini heeft in het Oosten rijkse Schrunz een afdaling in het kader van de wereld beker gewonnen. De Zwit serse legde de 2130 meter (hoogteverschil 540 meter) af in 1 minuut en 17.92 se conden. De in de tweede tijd over de streep glijdende Cindy Nelson uit de Vere nigde Staten bleef een halve seconde bij haar achter: 1.18.46. Na haar overwinning in Pfronten werd de Oostenrijkse Cornelia P^öll in eigen land grote kansen toegedacht op nieuw een wereldbekersucces te behalen. Zij kwam, evenals de leidster in het klassement om de wereldbeker, Marie- Theres Nadig, vlak voor de fi nish ten val. Voor de 22-jarige De Agostini was het de tweede keer in vijf jaar dat ze een wereldbeker-afdaling won. Uitslag: 1. Doris de Agostini (Zwi) 1.17,92; 2. Cindy Nelson (VSt) 1.18.46; 3. Irene Epple (Wdl) 1.18,78; 4. Caro line Attia (Fra) 1.18,84; 5. Heidi Preuss (Vst) 1.19,08; 6. Hanni Wenzel (Lie) 1.19,26. Stand wereldbeker 1. Marie-Theres Nadig (Zwi) 138 punten, 2. Perrine Pelen (Fra) 114; 3. Fabienne Serrat (Fra) 104. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De serie boksavonden waarop de Zuidhol landse titels op het spel staan, werd gisteravond geopend in „Amicitia" te Den Haag waar junioren, nieuwelingen en enige C-klassers aantraden. Over het algemeen was het peil overeenkomstig de klassen, waarin derhalve geen presta ties van formaat mogen worden verwacht. Toch zijn er altijd wel enige uitspringende amateurs. Zo een was de nieuweling Hartog van de pas opgerichte Rotterdamse vere niging Ommoord. Bij de junioren was men al toe aan halve fina les. In het vedergewicht toonde Schaap zich van het viertal de beste, in het lichtweltergewicht Van Delden en in het midden gewicht maakte Dekker een sterke indruk. Bij de nieuwelingen viel het peil, behalve van Hartog, tegen en zo was het ook bij de C-klassers van wie Meijer de Wolf verre weg de beste prestatie leverde, wat gezien zijn eerdere ervaring - hij stopte lange tijd - niet al te opmerkelijk mag worden ge noemd. De uitslagen waren: junioren C-klasse: vedergewicht halve finales:v.d.Dussen (Te Pas, Den Haag) w.o.p.van Sas (Hoogenband.Den Haag), Schaap (Hoogenband) wint door rsc 3e ronde van Uysal (De Haan, Schiedam); lichtweltergewicht halve finales: Ceder (Hoogenband) w.o.p.van v.d.Voort (Te Pas), v.Delden (Kristalijn.Den Haag) wint door opgave 2e ronde van Angevare (Te Pas); middengewicht halve finales: Dekker (Arvos.Dordt) w.o.p.van v.d.Herik (Huizenaar,R'dam); N-klasse:weltergewicht achtste fina les: E.Ronge (Crooswijk,Rotterdam) wint door k.o.2e ronde van Angeleri (Kristalijn), Hartog (Ommoord,Rotterdam) w.o.p.van Vollebregt (Westland); zwaarweltergewicht achtste finales; Bom (Oorschot,Rotterdam) w.o.p.van Schipper (Ommoord), Bekkers (Huizenaar) wint door opgave 2e ronde van Rade (Crooswijk); middengewwicht achtste finales; GrauwenkampfKristalijn) w.o.p.van De Man (Ommoord), Lans (Westland) w.o.p.van Wassing (Hoogen band); C-klasse:zwaarweltergewicht kwartfinales; De Wolf (De Houtzagerij- ,Den Haag) wint door opgave eerste ronde van Van Kralingen (Hoogenband). Abspoel (DTS.Leiden) w.o.p. van K.Ronge (Crooswijk); middengewicht kwart finales: v.d.Woord (Huizenaar) wint door opgave eerste ronde van v.d.Heide (DTS), A.Krumpelman (Huizenaar) w.o.p.van Damsteeg (Te Pas). De kampioenschappen worden volgende week maandag, 19 januari, voortge zet in „Amicitia" te Den Haag. ADVERTENTIE Uw krant samen met Air France Marokko, het land van de contrasten, het land waar het ver re verleden en het hedendaagse leven elkaar ontmoeten, dit subtropische land is het doel van een zevendaagse reis, die uw krant in samenwerking met Air France organiseert van 6 tot en met 12 maart. Gevlogen wordt met een Boeing 727 van de Air France van Schiphol via Parijs naar Casablanca. Gelogeerd wordt in het zeer luxueuze Meridien Hotel in Mahammeaia, ten noorden van Casablanca. Het hotel waar u drie nachten verblijft, ligt vlak bij het strand en beschikt over een groot zwembad, een golfcourse en een uitstekend specialiteitenrestaurant. Er wacht u daar een welkomstcocktail en een diner. De ochtend van de tweede dag is ingeruimd voor een oriën terende stadsrondrit. De lunch is in het hotel. De namiddag is vrij en het diner is in het hotel. De derde dag wordt een dagtocht gehouden naar de hoofdstad Rabat, een oude om muurde stad, waar zich buiten op de heuvel het koninklijk paleis bevindt. In Rabat wordt geluncht en het diner is in het hotel. Het volgende doel is Marrakesh, waar intrek wordt genomen in het hotel Les Almoravides. Deze stad met z'n goochelaars, slangenbezweerders, waterdragers en muzikanten ademt een onvervalste Afrikaanse sfeer. Aan de rand fraaie palm bomen tegen de achtergrond van de besneeuwde bergtop pen van het immense Atlasgebergte. De lunch wordt onder weg gebruikt en het diner is in het hotel. De vijfde dag is gewijd aan „Shangrila", het ontdekken van de vallei der gelukzaligheid. Per bus rijdt u naar Asni en de brug van Ouirgane. Onderweg wordt een Marokkaanse lunch gebruikt. Diner in het hotel. Tot besluit van deze reis wordt op de laatste dag na de funch een rondrit met typische koetsjes door de stad gemaakt en is er gelegenheid tot win kelen in de kashba. Het afscheidsdiner is in het hotel. Op de zevende dag vliegt u van Marrakesh via Parijs naar Schiphol. De prijs van deze geheel verzorgde reis is 1650 p.p. op ba sis van een tweepersoons-kamer. Toeslag 1-pers.kamer 160. Ter plaatse Engels sprekende gidsen. Bij voldoende deelname (20 pers.) Nederlandse reisbegeleiding. Inlichtingen en boekingen bij Sijthoff Pert Reisorganisatie «e Den Hang tel. 070-63.59.18.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13