Grote onzekerheid over lot Giovanni d'Urso Hevige strijd in en om warenhuis Harrods nze balie ligt vol stille stranden, vissersdorpjes, kamelen en bruinverbrande velletjes. Bouij de Amro Bank is uw vakantie in goede handen. Aanslag op Amerikaanse vliegtuigen a weer oemd le pers Europese Commissie achter begrotingseis parlement Tanzania viert verjaardag onder ongunstig gesternte IANU ^ENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JANUARI 1981 PAGINA 11 Als u al onze vakantiegidsen doorbladert, hebt u zo ongeveer alles "n wat er op vakantiegebied mogelijk is, -Neckermann, Holland International Hotelplan, hotel-, bungalow- ■tpartementenvakanties, treinreizen voor jongeren met kortingen 0 tot 50%veerdienstenprogramma's, cruises en verre reizen, enfin, n maar op. Komt bij, dat wij meteen alle financiële zaken voor u in orde in. De reischeques dus. Wat buitenlands geld voor de eerste dagen 1 's u wilt, sluit u dan meteen een Amro Reisverzekering bij ons a£ den doo een van verzekeren wij geld mee tot f 250,- of f 500,- per volwassene en hebben we ook een speciaal kinderpakket tegen lage premies. Als u ergens onderweg uw Amro Reischeques verliest, kunt u Amro Teleservice bellen Dan maken we zonder kosten T geld aan u over Argumenten genoeg dunkt ons, s om bij ons uw vakantie te regelen Vooral ook, als u bedenkt dat de Amro Bank u een stuk betrouwbaarheid Kan Dieden Iets waar je tegenwoordig als vakantieganger toch ook terdege rekening mee moet houden. SAN JU AN Op het vliegveld van Muniz op Porto Rico zijn gisterochtend acht Ame rikaanse straaljagers bij een bomaanslag vernietigd. Dit heeft de politie bekendge maakt. Niemand werd bij de aanslag gewond. Hoewel niemand zich nog verantwoordelijk heeft ge steld voor de actie is zij waarschijnlijk het werk van een onafhankelijkheids- of extremistische beweging, die zich verzet tegen de Amerikaan se militaire aanwezigheid op Porto Rico. De toestellen stonden 30 meter van elkaar en een tiental explosies hebben hevige branden ver oorzaakt. De basis van Muniz ligt naast het in ternationale vliegveld Isla Verde van San Juan. Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Er was gisteravond laat nog niets bekend over het lot van de door de Rode Brigade ontvoerde dr. Giovan ni d'Urso. Het aan de pers gestelde ulti matum tot publicatie van de letterlijke tekst van communiqué's van de Briga de was toen al enkele uren verlopen. Op twee na hebben alle Italiaanse dag bladen hun standpunt, dat ze zich niet laten dwingen tot het publiceren van propaganda-geschriften van terroristen gehandhaafd. Alleen het landelijke blad „II Messagero" in Rome is overstag gegaan. Maandagoch tend verscheen het blad met een hoofdre dactionele verklaring, dat de krant bleef bij haar weigering tot het afdrukken van communiqué's van de Rode Brigade. In tussen hadden de redacteuren de hele zondagnacht vergaderd. Vroeg in de mor gen van maandag namen zij het besluit de communiqué's bij wijze van uitzondering toch te publiceren, om zodoende een po ging te doen het leven van dr. d'Urso te redden. Zij stelden zich op hetzelfde standpunt als het socialistische partijblad „Avanti", dat zich om humanitaire rede nen bereid heeft verklaard toe te geven aan de eis van de Rode Brigade. Ook de Italiaanse justitie heeft maandag haar deel geleverd aan de zenuwenoorlog die het leven van dr. d'Urso tot inzet heeft. Zij vaardigde 85 akten van beschul diging uit tegen leden van de Rode Briga de, die al gevangen zitten in de gevange nissen van Trani en Palmi. De snelheid waarmee de justitie te werk gaat wordt gezien als een middel om druk uit te oefe nen op de terroristen ten gunste van dr. d'Urso. Tot de 85 beschuldigden behoren professor Antonio Negri van de Universi teit van Padua, de filosoof van de Rode Brigade, alsmede de oprichter Renato Curcio en de leider van het tweede uur, Corrado Alunni. Zij worden beschuldigd van het medeplichtigheid aan de ontvoe ring van dr. d'Urso vanuit hun gevange nis. De hele zondagnacht werden ze ver hoord door vijf onderzoeksrechters. Toen gisteren op het ministerie van Justitie in Rome de balans werd opgemaakt, kwam vast te staan dat tenminste de harde kern van de 85 gevangen terroristen betrokken is geweest bij de ontvoering van d'Urso. Dat kan hun', behalve de langdurige ge vangenisstraffen waartoe de meesten reeds veroordeeld zijn, een extra gevange nisstraf opleveren maar ook een beper king van de faciliteiten die ze genieten. Tijdens de behandeling van hun zaken hebben sommigen, waaronder Curcio en Alunni, steeds de spot gedreven met de rechtbank en luidkeels uitgeroepen dat ze binnen afzienbare tijd op vrije voeten zou den komen. De politie onderzoekt ook koortsachtig de honderden telefoontjes over de voortvluchtige criminoloog pro fessor Senzani. Het enige aanknopings punt is dat hij op 29 december is gezien in de stationshal van Florence, toen hij stuk ken overhandigde aan een journalist van het weekblad „L'Expresso", Chiahoja. In de Chinese Wua Guofeng giste- het eerst sinds zes veer aangeduid als Ier. (november vorig jaar e pers geen melding naakt van Hua als jzitter. Dit gaf aanlei- ïeruchten dat hij zou {treden en vervangen en door een vertrou- van vice-voorzitter oping. val haig Perzische snoods r genoten jelangen ermen 1GTON De toe- Amerikaanse mi- in buitenlandse za- icander Haig, heeft sentaatscommissie beslissen over zijn [i als lid van Rea- |inet, verklaard dat pgde Staten bereid ljn ook zonder de i hun bondgenoten Hangen in het ge- de Perzische Golf iig heeft het wester- lootschap onmisken- iantwoordelijkheden, reiken dan het tra- ;ebied van Centraal- ij wilde echter het i belangrijk gebied rken tot de Golf en invoerlijnen. Hoever van de VS wel hij niet zeggen. izelfde zitting van de nmissie zei Haig ingrijke verandering iding van de VS te- 21e PLO te verwach- nam hij ook afstand zijn baas, Reagan, Palestijnse Bevrij- jiisatie („terroristen") ;gd. Duidelijk was hij 1 met de mededeling, .O niet bij de vrede- idelingen zal worden rentie ibië 4<>(1 punt Twee dagen ®e conferentie over ifgerond had moeten jijken de besprekin- ^Bn dood punt te zijn SWAPO-leider f WLma zei gisteren tot de geen vooruitgang afboekt. Ook andere rs lieten zich scep- >ver het verloop van ikingen. Hij schreef «k aan vooruitgang iid-Afrika. Dit land st dat de VN blijk een onafhankelijke ordat wordt overge- v uitvoering van het De VN zouden de BETAAstand tussen de strij- lijen in Namibië op illen laten ingaan. m (Ink (verleden qe) en jHawaii William list sinds tien jaar olom zi,k Spots en vroeger zijnexn aan de Platters, ujarige leeftijd op itereenf ,de Hawaii-eilan- leden. noen ij overleed volgens Bij 6 ajan de leider van de s s'nds 26 jaar, kort iptreden in een hotel ining g« maar de show ging overlijden van Hill bellenïan het publiek mee- L22244 >en sl°ttune ••Till again" was gespeeld, -Morgan werd opge- h „onze goede vriend -pns enkele minuten ntviel". "op 25 augustus 1921 Jn Evanston in Illi- KONING HOESSEIN: „Laat Kissinger wegblijven uit Midden- Oosten" KOEWEIT Koning Hoes sein van Jordanië heeft in een vraaggesprek een felle aanval gedaan op de Ameri kaanse oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. De vorst riep de aanstaande president Rea gan op, ervoor te zorgen dat Kissinger weg blijft uit het Midden-Oosten. Hoessein had in het vraagge sprek met de Koeweitse Al- Anba krant wel lovende woor den over voor de komende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, die hij een „eerlijke, in telligente en bekwame man" noemde. De Jordaanse koning zal blij zijn als Kissinger niet betrok ken wordt bij een nieuwe Mid- den-Oostenpolitiek van Was hington. „Wij hebben nog, steeds te lijden van de cata strofes en fouten van Henry Kissinger", aldus Hoessein. DREIGENDE TAAL THORN TEGEN FRANKRIJK, BELGIë EN BONDSREPUBLIEK (Van onze correspondent Mare de Koninck) STRAATSBURG De nieuwe voorzitter van de Eu ropese Commissie, de Luxemburger Gaston Thorn, heeft gisteren volledige steun toegezegd aan het Eu ropese Parlement in zijn strijd met de Raad van Mi nisters om de EG-begroting. Thorn zei dat de Europese Commissie zich unaniem op het standpunt heeft gesteld dat. alle EG-lidstaten een aandeel moeten betalen in de extra verhoging van het EG-budget met één miljard gulden, waartoe het parle ment in Straatsburg eind vo rig jaar heeft besloten. Zoals gemeld heeft dit besluit tot stand gekomen dankzij een door de Nederlandse Eu roparlementariër Piet Dankert uitgedachte „truc" grote woede opgewekt in diverse hoofdsteden. Tot nog toe wei geren de regeringen van West- -Duitsland, Frankrijk en Bel gië het extra bedrag op de EG- -begroting te betalen. Commissie-voorzitter Thorn verklaarde gisteren in Straats burg tijdens zijn eerste rede tot het parlement, dat het ver hoogde Europese budget vol komen rechtmatig tot stand is gekomen. „De commissie zou graag zien dat bepaalde lidsta ten de hieruit voortvloeiende verplichting vrijwillig aan vaarden. Mocht dat echter niet het geval zijn dan zal de com missie als hoedster van de EG- -bedragen geen andere keus hebben dan de voorgeschre ven letterlijke maatregelen te treffen", aldus Thorn. Hij doelde daarmee op het voorne men de weigerachtige landen zonodig via een uitspraak van het Europese Hof van Justitie tot betalen te dwingen. Zoals bekend kon het Euro pees Parlement de begroting in december jl. belangrijk ver hogen omdat in de raad van ministers (de regeringen van de tien lidstaten tezamen) de meerderheid tegen niet groot genoeg was. Het exra geld is bestemd voor de ontwikkeling van arme regio's in de EG en voor de wederopbouw van het aardbevingsgebied in Zuid-Ita- lië. Bij de presentatie van de nieu we ieden van de Europese Commissie in het Parlement noemde Thorn de Nederlandse commissaris mr. Frans An- driessen een te duchten politi cus, „zoals alle voormalige mi nisters van financiën". Een veelgehoorde klacht over de samenstelling van de nieuwe commissie is het ontbreken van een vrouw. TOESTAND EL SALVADOR ONDUIDELIJK Oppositie: Santa Ana is ons; regering: stad onder controle SAN SALVADOR De verzetsstrijders in El Salvador heb ben verklaard dat hun troepen de tweede stad van El Salva dor, Santa Ana in handen hebben, maar de regering van El Salvador zegt dat het leger de situatie in Santa Ana onder controle heeft. Bij het grote offensief, dat de verzetsbeweging in El Salvador gelanceerd heeft om de macht in het land in handen te krijgen voor Ronald Reagan als de president van de VS de zaken in Washington ter hand gaat nemen, zouden 150, van de regerings troepen naar de verzetsstrijders overgelopen militairen zich in Santa Ana op strategische posities verschanst hebben. Zij be heersen, volgens de verklaringen van de verzetsstrijders de communicatie, het administratief centrum van en de toegangs wegen tot de stad. Op een aantal openbare gebouwen van Santa Ana wappert de rood-zwarte verzetsvlag. Verder zou het verzetsleger de stad San Vicente belegeren en de controle uitoefenen in de steden Amatepec, San Estaban, Catari- na en Santa Clara. In San Salvador en omliggende woongebie den zou hier en daar gevochten worden. Woorvoerders van het Rode Kruis en van het leger schatten, dat de strijd gedurende het afgelopen weken aan 200 mensen het leven heeft gekost. President Duarte van El Salvador spreekt evenwel van een „to tale mislukking van het offensief", maar de leider van het ver zet, Guillermo Manuel Ungo heeft de vorming van een revolu tionaire regering aangekondigd. De Amerikaanse militaire hulp aan El Salvador blijft opge schort, totdat de omstandigheden zijn opgehelderd, waaronder vier Amerikaanse kloosterzusters op 2 december werden ver moord. Volgens betrouwbare kringen in Washington wordt door de regering Carter al*enige tijd gediscussieerd over een eventue le hervatting van de militaire hulp ten bedrage van ongeveer 12 miljoen gulden. Minister van buitenlandse zaken Muskie verzet zich er tegen, maar defensieminister Brown en veiligheidsadvi seur Brzezinski zouden voor hervatting zijn. ECONOMIE IN HET SLOP NA 20 JAAR ONAFHANKELIJKHEID DAR ES SALAAM Tanzania, dat lang gold als een schoolvoorbeeld van de Afri kaanse weg naar het socialisme, viert dit jaar de twintigste verjaardag van zijn onaf hankelijkheid van Groot-Brittannie tegen de achtergrond van een ernstige economi sche crisis. Het land heeft bijna geen devie zen meer, maar wel een groot aantal buiten landse schuldeisers. In het buitenland kan het bijna geen produkten meer kopen, zodat fabrieken moeten sluiten. Corruptie en zwarte markt daarentegen tieren welig. Julius Nyerere, president sinds de onafhanke lijkheid, wijst beschuldigingen dat de crisis zou zijn te wijten aan zijn socialistische beleid ver ontwaardigd van de hand. Kritiek op zijn be leid noemt hij eenzijdig en oneerlijk. Minister de Koning van ontwikkelingssamen werking, die gisteren op Schiphol terugkwam van een bezoek aan Tanzania, bevestigde de grote problemen waarmee het land kampt. Vol gens de bewindsman kan alleen omvangrijke hulp van de Wereldbank en het IMF Tanzania, dat voor het Nederlandse ontwikkelingsbeleid een van de concentratielanden is, nog helpen. De minister heeft de problemen van Tanzania, voor wie Nederland de voornaamste_donor is, diepgaand met de leiders besproken, maar wil de over deze gesprekken, waarin ook over de binnenlandse politiek van Tanzania gepraat, niet nader ingaan. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Is er verschil tussen opge wonden supporters, die op voetbalvel den herrie schoppen, en gulzig winke lende mannen en vrouwen, die op de eerste dag van Harrods' grote uitver koop een vrolijk partijtje knokken? De symptomen, die zaterdag door pro minente Britse psychiaters waargeno men werden bij de vechtersbazen in Harrods, waren even bedenkelijk als die van naar geweld hongerende voet balsupporters. „Grote menigten zijn al tijd geneigd zich slechter te gedragen dan kleine groepjes," zegt dr. John Harrington, van de universiteit van Birmingham. „In dergelijke omstan digheden beginnen zelfs ouwe opoe's met hun paraplu te slaan. Slecht ge drag werkt aanstekelijk op de massa." Harrods' eerste uitverkoop van het jaar duurt tot einde januari. Hij is afgelopen weekeinde begonnen. Het befaamde Lon- dense warenhuis, dat zich geregeld mag verheugen over klandizie van de Britse koninklijke familie, werd die zaterdag be zocht door ruim 300.000 koopzuchtige lie den zonder geldzorgen. Zij bestormden de onderscheidene verdie pingen en vochten om kleurentelevisies, kledingstukken, schoenen, kopjes, borden, schotels, poppen, kannen en noem maar op. Zelfs de afdeling kerst- en andere wenskaarten vormden het doelwit van hebberige stormtroepen, die van alle kan ten dreigend oprukten. Er vielen geen do den, maar wel enkele gewonden. Heel wat aarde- en glaswerk sneuvelde in de strijd. Een behoorlijk aantal dure electrische ap paraten werd gewoon platgedrukt door de reusachtige menselijke stoomwals, die zich onstuitbaar door heel het warenhuis be woog. Maar directeur Aleck Craddock liet het allemaal met een glimlach gebeuren. Zijn zaak verkocht die dag voor ruim 25 mil joen gulden 4 miljoen meer dan afgelopen jaar op de eerste dag van de grote winte- ruitverkoop. „We hebben een moeilijke tijd achter de rug," zei Craddock. „De re cessie was duidelijk merkbaar en er kwa men veel minder buitenlandse toeristen. We zitten met grote voorraden onver kochte artikelen, die we per sé kwijt wil len. Onze "klanten kunnen geweldige koopjes doen". Bontmantels van meer dan 55.000 gulden gingen voor de helft van de prijs van de hand, alsof ze gratis en voor niets wegge geven werden. Voor zulke koopjes moetje er echter gauw bij zijn. Burgers en buiten lui, die enkele dagen later komen kijken of er nog wat te beleven valt, moeten zich tevreden stellen met kortingen van 10. procent op practisch alle normale prijzen. Telkens als het in Harrods uitverkoop is, trekt dit fraaie warenhuis lieden aan, die zich daar in normale omstandigheden niet op hun gemak voelen. „Dat is geen won der", zegt prof. Desmond Pond, president van het Britse Koninklijke College van Psychiaters. „In zijn advertentie stelt Har rods zich voor als „een aparte wereld". Mensen die gebukt gaan onder de gevol gen van de recessie beschouwen zo'n mas sale uitverkoop dan ook als een reisje naar Utopia. De pracht en praal van het huis verbergen de werkelijkheid. Dit verklaart waarom zo veel gewone lqitjes naar die sjieke uitverkoop gaan." Maar Harrods zorgt wel goed voor zijn vaste klanten. Zij, die over een Harrods- koperskaart beschikken en buiten Londen wonen, kunnen gedurende de uitverkoop vlak bij het warenhuis logeren in vier luxueuze hotels, die voor deze gelegenheid 20 procent korting geven. Het leger kooplustigen dat zaterdag in Harrods oorlog gevoerd heeft voor goed kopere kleuren-tv's en nertsmantels voor weggeefprijzen, besefte niet eens dat er nog een andere veldslag op til was. Die zal op 20 januari, nog vóór het einde van de grote winteruitverkoop, geleverd worden in de hoogste regionen van „House of Fra- ser", een maatschappij die sinds 1959 eige nares is .van deze 132 jaar oude Britse in stelling. House of Fraser, bestuurd door de Schotse zakenman Sir Hugh Fraser, bezit niet minder dan 124 warenhuizen, waar van 112 in Groot-Brittannië. Fraser heeft het afgelopen zomer al ern stig aan de stok gehad met zijn gewezen vriend, de Londense zakenman Ronald „Tiny" Rowland, president van het Lonr- ho-conglomeraat, dat grote belangen heeft in Afrikaanse goudmijnen en landbouw bedrijven en in de verkoop van Vólkswa gens in Engeland. Lonrho beschikt over iets minder dan 30 procent van de House of Fraser-aandelen. Rowland heeft afgelo pen jaar vergeefs geprobeerd het waren huis Harrods in te palmen, om er de parel aan de kroon van Lonrho van te maken. Maar de aandeelhouders hebben hem een voet dwars gezet. Dit jaar probeert „Tiny" (omdat hij bijzonder groot van gestalte is, ndemt men hem „de kleine") Rowland het opnieuw. Thuis inde koude Deze ijsbeer in de New Yorkse dierentuin voelt zich de laatste dagen pas goed op zijn gemak, nu de tempera tuur in de Ame rikaanse stad naar record- diepten is ge daald. De beer maakte een sprong van de koude rotsen naar het zono dig nog koudere water. De ther mometers in New York wezen de afgelopen dagen tempera turen van bene den de -20 gra den aan en veel gezinnen zijn hun huis uitge vlucht omdat de verwarming is uitgevallen. De ijsbeer kasn dat echter allemaal niets schelen. Hij is in zijn ele ment.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11