Jacht geopend op verdachte criminoloog dringt door op Iraaks gebied Poolse arbeiders even zaterdag ïïiiassaal thuis Gewone Uruguay aan schiet weinig op met voetbal-overwinning Joshua Nkomo weigert nieuwe post Jiang Qing en het einde van een droom tg ;uwe optische lCU)fdstad Werknemers Cape de la Hague eisen ontslag van directie Israël toont lijken van Palestijnse commando's Estlanders veroordeeld OPZET KOLONELS VOLLEDIG GESLAAGD ANUi tÊNLAND De planningscommis- 133 het Egyptische parle- Beft ingestemd met het j17 nen in het jaar 2000 74 uwe hoofdstad te bou- >09 de woestijn, ten noor- '49 van Kairo. Volgens blad „Al Achbar" zou bouw van een nieuwe jd de bevolkingsdruk o worden verlicht. In ningnu^woordige Egyptische 54 jd wonen meer dan ningnufóljoen mensen en zij 2 m alle kanten uit haar In heel Egypte wonen •r 41 miljoen mensen ^aar komt er een mil- trouwt na tig jaar asting. ster rekeninijjESBURG Na 40 len in d„n katholiek klooster iedere en 63-jarige moeder- Er is de kerk verlaten om te Plaatselijke kerkelij- workers in Johannesburg omatiscfet over dit huwelijk. ireeklv£uit?1,and 8<*°ren z"a" tj denklos en haar echt- jr. Christian Hamilton 'sch varïergedokeii na berich- P '71aar e plaatselijke pers over ur 'm opnance. Volgens de Jo- irdnumnjurg Sunday Express Mirtisteet tweetal elkaar vorig De batinoet toen Hamilton na 1 van zijn vrouw de ike kerk in de kuststad te hulp riep. LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JANUARI 1981 PAGINA 7 NIEUW ULTIMATUM RODE BRIGADES VOOR LEVEN D'URSO (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Het sinistere kat- en muisspel, dat de Rode Brigades in Italië spelen met zowel de regering als de pers, heeft in het afgelopen weekeinde sensationele hoogtepunten bereikt. Zater dagavond hebben de Rode Brigades een ultimatum ge steld aan de pers. Ze dreigen de door hen ontvoerde justi- tie-ambtenaar dr. Giovanni d'Urso dood te zullen schie ten, als de pers niet binnen 48 uur overgaat tot het inte graal publiceren van com munique's van de Rode Bri gades. Tezelfdertijd onthul de de politie de naam van de man, die het vermoedelijke brein achter de hele affaire vormt. Het is de 38-jarige criminoloog Giovanni Sen- zani, wetenschappelijk me dewerker aan de universi teit van Florence, die sinds de ontvoering van dr. d'Urso op 12 december spoorloos is verdwenen. De autoriteiten hebben de pers geadviseerd om aan de eis van de Rode Brigades geen gevolg te geven. Sommige persorga nen neigen naar de opvatting, dat mededelingen van de Rode Brigades nieu\Vs zijn; anderen willen uit humanitaire over wegingen tot publikatie over gaan. Maar de meeste wensen zich niet door de Rode Briga des te laten chanteren. Er is gisteren een ware hek senjacht geopend op Giovanni Senzani. Hij wordt ervan ver dacht een aanbod aan twee journalisten van het opinie weekblad l'Espresso te hebben gedaan voor een interview met dr. d'Urso en zijn ontvoer ders. Verondersteld wordt, dat Saenzani zelf de vragen heeft gesteld aan d'Urso in zijn ge heime gevangenis en de ant woorden heeft uitgewerkt, die verleden week in l'Espresso werden gepubliceerd. Senzani zou ook de "volksrechter" zijn, die d'Urso heeft ondervraagd en "ter dood heeft veroor deeld". Verder wordt Senzani gezien als degene, die geheime interne zaken van het ministe rie van justitie over heeft ge bracht aan de Rode Brigades. Van deze zaken is hij in elk geval terdege op de hoogte. Mensen die Senzani van nabij kennen, toonden zich gisteren hoogst verbaasd, toen ze hoor den welke rol hij vermoedelijk speelt. Hij geldt als expert op het gebied van het Italiaanse gevangeniswezen. Het onbe grensde vertrouwen dat hij als zodanig genoot, leidde ertoe, dat hij voor studiedoeleinden de zeldzame toestemming had om vrijwel zonder beperkin gen gevangenissen te bezoeken en gesprekken te voeren met gevangenen. Opmerkelijk is dat drie rech ters, met wie hij een crimino logisch congres in Lissabon heeft bijgewoond door de Rode Brigades werden doodgescho ten. Senzani behoort tot de kleine kring van insiders, die op de hoogte waren van het doen en laten van de afdeling van dr. d'Urso op het ministe rie van justitie in Rome. Ver der was hij op de hoogte van het werk van de politie-gene- raal Calvarigi, die Oudejaarsa vond werd neergeschoten. Elf kinderen uit één gezin bij brand omgekomen EAST ST. LOUIS In East St. Louis in de Ame rikaanse staat Illinois zijn gisteren elf kinderen uit één gezin om het leven ge komen, toen hun ouderlijk huis in vlammen opging. De kinderen, zeven meis jes en vier jongens tussen de tien maanden en elf jaar oud, waren door de ouders onder de hoede van de oudste van het stel thuisgelaten. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een draagbaar ka cheltje. Het huis was een krot. NA ONGELUK IN OPWERKINGSFABRIEK PARIJS De vakbond van werknemers bij de nucleaire opwerkingsfabriek in het Franse Cape de la Hague, waarin ook Nederlands af val wordt bewerkt, heeft gis teren het ontslag geëist van van de leiding van het be drijf wegens „onverantwoor delijk handelen". Vorige week zijn drie werkne mers als gevolg van een brand in het bedrijf, besmet geraakt met radioactiviteit. De oorzaak van de brand is nog niet opge helderd. De vakbond, die zo'n 2500 werknemers bij het be drijf vertegenwoordigt, heeft ook geëist, dat onmiddellijk een commissie wordt ingesteld, die de zaak onderzoekt en de resultaten daarvan publieke lijk bekend maakt Tijdens de brand ging het werk in de fabriek normaal door. Volgens de directie had den de radioactieve gassen, die bij de brand waren vrijgeko men, de veiligheidsnormen niet overschreden. De werk nemers evenwel stellen zich op het standpunt, dat zij met een van het ongeval op de hoogte hadden moeten worden gebracht en dat het voltallige personeel geëvacueerd had moeten worden. Zoals het nu was gegaan, hadden 400 wer kers aan nucleaire besmetting bloot kunnen staan. Het ongeluk heeft opnieuw het ambitieuze Franse pro gramma op het gebied van kernenergie in de publieke aandacht gebracht. In 1985 hoopt het land de helft van zijn electriciteitsbehoefte met atoomenergie te kunnen dek ken. Sneeuw na 19 jaar In 19 jaar tijds heeft het op Sicilië niet meer gesneeuwd. In het weekeinde viel er nu een dik pak, waardoor de bewoners van een barakkenkamp, nog slachtoffers van de aardbeving van 1968, wat onwennig doorheen waden. e e'"kAN Teheran heeft gisteren i dat de Iraakse strijdkrachten Ie eerste keer in de Golfoorlog jorgedrongen op Iraaks grond- Bij het tegenoffensief, dat vo- I I I eek van start ging, zouden aan- iJ zijn gedaan op verscheidene ba- iat 64/esIrak aan de grens met Iran. een Iraaks oorlogscommuniqué zou de h ïlijke tegenaanval" in het zuidwesten van Iran al tot staan zijn gebracht. Daar zou een Iraanse divisie zijn omsingeld en „in een vijfdaags bloedbad van de kaart zijn geveegd." Van onafhankelijke zijden zijn nog geen mel dingen over de jongste oorlogshandelingen in hét gebied van dc Perzische Golf ontvangen. De Iraanse president Bani-Sadr bevindt zich aan het front. In een telegram aan de invloe drijke geestelijken benadrukt Bani-Sadr de noodzaak om de bevelhebbers van de strijd krachten de vrije hand te laten bij militaire be slissingen en ze te steunen. In het verleden werd de militaire strategie meermalen door kruist door richtlijnen van de geestelijken. Het Amerikaanse onderhandelingsteam inzake de gijelaarskwestie heeft zaterdag opnieuw ver klaard dat voortgang is geboekt op weg naar een mogelijke oplossing. „Maar we zijn nog lang niet zo ver dat een akkoord met Iran kan worden gesloten", zo werd daar aan toege voegd. Het Iraanse parlement is vanmorgen in een ge sloten zitting bijeengekomen om een wetsvoor stel te bespreken over de onderhandelingen met de VS. Er zou een wetsvoorstel moeten worden goedgekeurd dat de bestaande financië le en juridische problemen tqssen beide landen regelt. Het zou een compromis betreffen dat in de afgelopen dagen tijdens de intensieve onder handelingen is uitgewerkt. Ook in Iran lijkt men nu te beseffen dat de gijzelingsaffaire nog voor de inauguratie van Ronald Reagan moet worden uitgewerkt. Er rest de Amerikaanse re gering nog vier dagen waarbinnen zij uitvoe ring kan geven aan een eventueel akkoord over de gijzelingsaffaire. zitten twee kooplustigen in spe op de trappen van een winkelbedrijf in u. Boven hun hoofd een bordje: "Neem het ons niet kwalijk, maar wij loten". Een beeld in de Poolse hoofdstad, waar, evenals in andere de- Ihet land, de werkers tegen de wens van de regering in, een vrije zater- Iben genomen. Walesa naarpaus VATIKAAN- STAD De leider van het Poolse vakver bond Solidari teit, Lech Wale sa is vandaag voor een week naar Rome ver trokken. Hij zal ook een ont moeting heb ben met paus Johannes Pau- lus II. De Italiaanse vakbonden zijn van plan om Walesa als een held te ontvan gen voor diens ijveren voor de eerste vrije vak bond in Oost- Europa. De ont moeting met de paus zal in het Vatikaan plaats hebben. Het is de eerste tussen beide landgeno ten. U£T JHAU Miljoenen Polen hebben za- |e wensen van de regering naast zich Sgd en hebben een vrije zaterdag ge- D Zij sloegen daarmee de waarschu- van het regiem in Warschau in de St deze vrije dag de toch al zo geteis- >olse economie nog verder zou doen i en grote ondernemingen lagen za- 'oeddeels stil. De arbeiders riskeerden loonderving. Op enkele plaatsen be id openbare vervoer zich tot zondags- t Volgens het officiële persbureau PAP .1,1 miljoen arbeiders „gisteren legaal I dag genomen in plaats van op 31 janu- I van de Poolse arbeiders van zaterdag perste confrontatie van Solidariteit en autoriteiten sedert een maand. Zij s ondanks betogen, dat een veertiguri- iveek de economie van Polen zou ruï- n ondanks beschuldigingen van, met Dvjetrussische zijde, dat bepaalde groe- f>en zouden proberen chaos en anarchie in het and te veroorzaken. In een toespraak, vrijdagavond, had de Poolse minister üan arbeid, Obodowski een somber beeld geschetst van de economische situatie. „Wij kunnen op dit moment een veertigurige werkweek hebben", zo zei hij, „als de Polen in stemmen met een verlaging van de levensstan daard met 8 tot 9 pet". De vakbeweging Solidariteit kreeg evenwel veel steun, ook van onwaarschijnlijke zijde als van de voormalige vakbonden en van het in Gdansk verschijnende regeringsblad Wieczor Wybrzeza, dat de regering verwijt, dat zij niet met aanvaardbare compromisvoorstellen is ge komen. De Poolse regering heeft een Westduits aanbod voor een credietgarantie ten bedrage van 300 miljoen mark aanvaard. In de Zuidpoolse plaats Nowy Sacz heeft de po litie een einde gemaakt aan de bezetting van een stadhuis door leden van Solidariteit. De ac tie verliep vreedzaam, zonder incidenten. TEL AVIV - Zeer veel foto grafen en televisieploegen zijn gisteren naar het zie kenhuis is Safed, in Opper- Galilea, gekomen, waar de lijken van vijf Palestijnen werden getoond. Volgens het Israëlische persbureau ITIM waren het de lijken van de commando's, die 25 decem ber bij een treffen met Israë lische soldaten in Zuid-Liba- non werden gedood. Nederlandse Unifil-soldaten hebben verklaard te hebben gezien, dat Israëlische soldaten geprobeerd hebben de lijken te verbranden en te vernietigen met explosieven. Een gerechtsdokter liet zien, aldus ITIM, dat de lijken geen andere verwondingen hadden dan die van kogels en scher ven, tijdens het gevecht opge lopen en oorzaak van de dood. Generaal Emmanuel Erskine, commandant van Unifil, was ook voor de confrontatie uitge nodigd, maar hij is niet geko men. Een nader onderzoek naar de oorzaak was eerder door de VN-leiding in New York afge wezen. Hierover is veront waardiging in Israël. SALISBURY In Zimbabwe heerst sinds zondag een ver bitterde impasse tussen de partners in het het coalitiekabi net van premier Mugabe na de weigering van minister Jos hua Nkomo zijn post als minister van binnenlandse zaken te verlaten als onderdeel van een kabinetswijziging. Premier Mugabe maakte zaterdag bekend dat Nkomo het minis terie van openbare werken had gekregen. Tegelijkertijd werd een felle tegenstander van Nkomo, Edgar Tekere die eind vorig jaar beschuldigd, maar vervolgens om formele redenen vrijge sproken werd van moord op een blanke boer, ontslagen. Nkomo zei dat over de kabinetswijzigingen vooraf niet was ge praat. „Ik werd zo maar met de veranderingen geconfronteerd". Mugabe zei dat hij de wijziging had ondernomen omdat Nkomo betrokken was geraakt bij openbare kritiek op de politiemacht. Mugabe ontkende datde kabinetswijziging de machtspositie van zijn partijd, de PF-ZANU, zou vergroten. Nkomo heeft imiddels een spoedzitting van zijn partij, de PF ZAPU, bijeengeropen. Nkomo noemde de maatregelen een complot tegen hem. HELSINKI In Tallin zijn afgelopen week in een pro ces tegen twee Estlandse dis sidenten die in vele opzich ten de groeiende onvrede van de Estlandse bevolking over de Russische overheer sing belichamen, veroor- deeld. Mart Niklus (46). bio loog en leraar moderne ta len, is veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid nadat hij een Baltisch manifest had ondertekend en geluisterd had naar de radiostation Voice Of America. De twee de dissident, Jiri Kukk (40). professor aan de universiteit van Tartu, is veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid we gens het verspreiden van „valse informatie". Binnen afzienbare tijd wordt in Peking de uitspraak ver wacht in de zaak tegen Jiang Qing, de weduwe van Mao Zedong, tegen wie de doodstraf is geëist. Of de rechters tot die straf zullen besluiten is nog onduidelijk. In de hoogste partij-organen zou men van een executie af willen zien, omdat Jiang Qing daardoor een martelares kan worden. In het onderstaande verhaal probeert Guardian-correspon dent John Git tings te achterhalen, waarom Jiang Qing tij dens de Culturele Revolutie zo'n voorname plaats heeft weten te veroveren. PEKING Het verhaal is al talloze keren ver teld. Iedere Chinees weet hoe de „geslepen" Jiang Qing tijdens de Chinese Revolutie voor zitter Mao heeft verleid. Het verhaal past uit stekend in het traditionele Chinese beeld van de fatale vrouw achter de troon die op slinkse wijze haar doel probeert te bereiken, maar het is niet waar. Niet op de laatste plaats omdat in de tijd is gebleken dat Mao behalve dat hij een revolutie kon leiden zeker mans genoeg was om zijn eigen vrouw uit te kiezen. Tijdens de Culturele Revolutie heeft Jiang Qing afgrijselij ke misdaden begaan, niet in de laatste plaats door de frivo le manier waarop ze de jongeren ophitste en opriep tot ac tie. Maar ook voor Jiang Qing geldt dat haar gefrustreerde en labiele persoonlijkheid gevormd is door het verleden. Vanaf haar huwelijk met Mao in 1939 tot aan de vooravond van de Culturele Revolutie was haar door de leiders van de Communistische Partij uitdrukkelijk verboden een poli tieke rol te spelen. Andere vrouwen mochten wel schitte ren; modieuze kleding dragen en op hoge hakken wanke len, de vrouw van Mao niet „Tien jaar heeft ze in een droomwereld geleefd waar zij keizerin was; aan die droom is nu een eind gekomen", zo schreef het Dagblad van het Volk toen de openbaar aan klager tegen Jiang Qing de doodstraf had geëist. Jiang Qing had reden om zich verworpen en uitgestoten te voe len, ze nam wraak, aldus het Dagblad van het Volk, op de leiders van Partij en Staat die, zo zei ze, „me al tientallen jaren hadden onderdrukt" en in zekere zin had ze gelijk. Vlak voor ze ten val werd gebracht, vervulde Jiang Qing nog een ambitie, waarin ze door de partij lange tijd was dwars gezeten. Ze liet zich uitgebreid interviewen door de Amerikaanse geleerde Roxane Witke in haar riante bui- tenhuis. Heel China steekt momenteel de draak met de hy pocrisie van Jiangs persoonlijke levensstijl, met haar passie om bergen en orchideën te fotograferen, haar op maat ge maakte broeken, de zeldzame vruchten op haai; tafel en de uitgebreide maatregelen voor privacy en rust. Het is duidelijk; China heeft afgerekend met de Bende van Vier en de weinig aantrekkelijke, historisch gezien pathe tisch figuur van Jiang Qing zal een plaatsje krijgen in de politieke mythologie van China, temidden van de vele slechte keizerinnen en concubines. Met opzet heb ik de informatie waarmee de meeste karak terschetsen van Jiang Qing beginnen, voor het laatst bewaard. Deze informatie betreft haar jaren als filmster in Shanghai. Naar verluidt zou ze toen een zeer losbandig le ven hebben geleid en vele affaires hebben gehad. Op het proces is aangetoond dat Jiang Qing tijdens de Culturele Revolutie agenten heeft ingeschakeld om de nog in leven zijnde getuigen van haar huwelijk en vele verhoudingen op te sporen. Een dergelijk misbruik van macht kan op geen enkele manier worden goed gepraat. Maar voor de volledigheid moet wel worden vermeld dat de politieke vijanden van Jiang Qing dag en nacht bezig waren met het vergaren van informatie die haar in diskrediet zou kunnen brengen. Na de feodale moraal te hebben geschonden, ge droeg Jiang Qing zich uiteindelijk als een feodaal heerser om de waarheid verborgen te houden. JOHN GITTINGS/THE" GUARDIAN MONTEVIDEO Een stadion vol Uruguayanen heeft zaterdagavond als eén man het volkslied gezongen. Honderden supporters hebben hun intense geluk op de heilige grond van het speelveld in het Centenarro- stadion mogen uiten. De politie, be- helmd, bewapend, de stokken onder handbereik, stond toe dat toeschou wers over de hekken klommen, door de sloot waadden om met de voetbal ploeg een ere ronde te lopen. Het mocht allemaal. Er was feest in het hart van de stad. Voetbal is ver schrikkelijk belangrijk voor de doorsnee-inwoner van Uruguay. De overwinning met 2—1, net als dertig jaar geleden in de finale van het toernooi om het wereldkampioen schap in en tegen Brazilië, was een aanleiding voor bijna de hele bevol king om alles te vergeten. Het draaiboek van het toernooi voorzag in een finale met Uruguay, het kon echter geen overwinning garanderen. Wel een serie wedstrijden waarbij de theoretisch sterkste landen van de we reld betrokken waren. Voor binnen lands gebruik buitengewoon belangrijk. De nederlaag van de kolonels bij het referendum zes weken geleden zal bij de massa in het eigen land namelijk een tijdlang op het tweede plan staan dóór de overwinning van de voetbal lers. Dat is een gegeven, een absolute werkelijkheid, hoe schril ook Uruguay zal tenminste nog een maand over bijna niets anders praten dan voetbal. Een half uur na afloop van de wedstrijd maakte de politie het veld met een zachte hand schoon. Dat deel van het volk dat een reden had om te jubelen, moest niet gestoord worden in zijn blij heid, mocht zelfs niet gestoord worden. De vlag van het land, een veel groter nationaal symbool dan in Nederland, wapperde in de nacht van zaterdag op zondag in de handen van bijna ieder een. Het bewind speelde het slim. Het ap pelleerde aan de hartstocht van de ge middelde burger voor het voetbalspel. Het investeerde een groot bedrag in de organisatie en de verbouwing van het stadion. Het liet een gouden beker ma ken met een waarde van 150.000 gul den. Er is voor 90.000 gulden aan goud in verwerkt. Hij weegt twee kilo en is veertig centimeter hoog. Maar veel zwaarder en veel groter is de betékenis van de prijs, zeker nu hij in eigen land is gebleven. De jubel in de kleine republiek tussen Argentinië en Brazilië is net zo groot als twee en een half jaar eerder in het grote buurland, waar de massa van het volk ook een reden had om de werke lijkheid van alle dag iets anders te zien. Maar veranderen zal er natuurlijk niets, net zo min als na de uitspraak bij het referendum op 30 november. De staat van oorlog, die de militairen een toeslag van honderd procent op het sa laris garandeert, zal gehandhaafd blij ven, ook al is de tegenstander al jaren geleden geëlimineerd. De bewoners uit de hutten in de wijk Nueva Paris zijn vandaag weer gaan verzamelen wat de rijken weggooien, om simpele zaken als een overhemd, een paar schoenen, een broek op afbe taling te kopen. De kolonels zullen de spelers die Brazi lië versloegen dankbaar zijn, maar vooral de man die de niet te overtref fen gedachte ontwikkelde en verwe zenlijkte om het toernooi om de Copa de Oro te organiseren, kolonel Flangi- ni. Want door het succes van zijn gees teskind hoeft het kolonels-bewind voorlopig even weinig oppositie te vre zen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7