Kabinet Begin poogt bestaan te rekken uitsland eigert :euners Stroom in 1981 gemiddeld 60 gulden duurder REGERINGSCRISIS IN ISRAëL Offensief tegen Salvadoraanse junta vastgelopen ^jjjj ///rs/fs/sss/ïs/s/ fat i.o. teicbe (Soma/nt pkersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - fedacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - bmenten: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Maandag 12 januari 1981, 71e jaargang no. 21859 Het debuut Nederlandse speelfilm „Het debuut" om 20.27 uur op Ned. II, om 18.59 uur jeugdserie „De Vijf" en om 22.35 uur komi sche serie „Soap". Op Ned. I om 19.35 uur pop programma rond Abba en om 20.00 uur tv-spel „Moordbriga de KI". Opklaringen Opklaringen, maar ook enkele winterse buien. Middagtempe- ratuur ongeveer 4 graden. Vrij krachtige, aan de kust harde zuidwestenwind. Morgen zon op: 8.42. Zon on der: 16.54. Schev. hoogw.: 7.46 en 20.09. Eaagw.: 3.08 en 16.02. EN De groep van honder- zigeuners, die van justitie lland moet verlaten, is van- luit elkaar gegaan. De gezin- Jjn elk huns weegs gegaan (ar in Nederland zij nu ver is niet bekend. Mogelijk zij proberen via België ons e verlaten. ;ij een aantal dagen met hun cara- adden gestaan op het terrein van dom Utrecht in Zeist, vertrokken irdagavond zonder directe aanlei- de richting van de Duitse grens, in zeggen waren zij bang voor een n door de politie en wisten zij dat aanspraak konden maken op het jk asielrecht grensovergang Bergh werden zij Duitse douane tegengehouden. Zij n de Bondsrepubliek niet binnen, zij niet de vereiste papieren had- !t hun caravans blokkeerden zij de n tussen de caravans in stookten zij ur om warm te blijven. Het vuur i^hter door de Duitse brandweer ge- duidelijk werd dat de mensen onder ,pding Duitsland binnen mochten, ide Nederlandse autoriteiten gis- ig een parkeerterrein bij Duiven m. van de grens) als tijdelijk on- >en voor de zigeuners gereed ge- Er kwamen toiletten en een aggre- ■or de elektriciteitsvoorziening, g; gistermiddag tussen de zigeuners ministerie van justitie heeft duide- jnaakt dat het Nederlandse vreem- [nbeleid niet toestaat de zesentwin- faal in ons land verblijvende gezin- [Nederland te laten blijven. De zi- B hebben van het ministerie nu nog jagen de tijd gekregen om het land jig te verlaten. Volgens een woord- t van deze mensen is hetgeen er dit nde is gebeurd, symptomatisch J manier waarop Europa nog steeds {euners omspringt. iSfc. Chaotische uitverkoop Bij het deftige Londense warenhuis Harrods zijn zaterdag ge vechten uitgebroken toen tienduizenden klanten, belust op koop jes, elkaar verdrongen op de eerste dag van de jaarlijkse uitver koop. Op verschillende afdelingen werd veel schade aangericht maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Met name op de porseleinafdeling werd meer gebroken dan gekocht. Belcanto in trein mag, maar dan zachtjes ROME Het enige tijd geleden uitgevaardigde zangverbod in Italiaanse treinen is door de rege ring in Rome weer opge heven. Volgens het mi nisterie van verkeer is belcanto in de trein weer toegstaan, maar dan zo zachtjes dat andere reizi gers er niet door worden gestoofd. De voornaam ste reden voor het ver bod op het zingen was, dat velen na een aria ten beste te hebben gegeven met de pet rondgingen. IRA-gevangenen beëindigen 1 „hygiëne-staking" BELFAST De IRA-ge- vangenen in de Noordierse Maze-gevangenis hebben besloten hun jarenlange „hygiëne-staking", die in hield dat zij weigerden zich te wassen en hun uit werpselen aan de muren van hun cellen smeerden, te staken. Dit besluit kwam nadat de autoritei ten hadden aangekondigd de gevangenen, na beëindi ging van hun actie, over te zullen brengen naar scho ne en gemeubileerde cel len. Bouvier stal frikandellen EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft dit weekeinde een bouvier „aangehouden". De hond, die had post gevat voor een frites- zaak, griste argeloze gasten de frikandellen en andere snacks uit de hand, wanneer zij de zaak verlieten. De poli tie heeft de hond mee genomen omdat niet kon worden vastgesteld wie de eigenaar was. De bouvier heeft voorlopig onderdak gekregen op het districtsbureau in Woensel. JERUZALEM Premier Be gin heeft vanmorgen zijn ka binet in een speciale zitting bijeengeroepen om de moge lijkheden voor vervroegde verkiezingen te onderzoeken. Deze verkiezingen zouden een uitweg moeten bieden uit de kabinetscrisis die is ontstaan na het aftreden van minister van financiën Yi- gael Horowitz. De minister van financiën nam gisteren uit protest tegen salaris verhogingen in het onderwijs ont slag nam. Zijn Rafi-partij steunt nu niet langer de regering Begin in het parlement. De kans is nu heel groot dat de regering-Begin een motie van wantrouwen, die de Arbeiderspartij voor woensdag heeft aangekondigd, niet zal over leven. Volgens het Israëlische dagblad Maariv zal Begin het voorstel doen het parlement te ontbinden en de voor dit jaar geplande verkiezingen van november naar juni te ver schuiven. Begin zou door de havik ken in zijn kabinet onder druk zijn gezet zo lang als mogelijk is aan de macht te blijven. Zij zouden hun be zorgdheid hebben geuit over de mo gelijke winst van de Arbeiderspartij bij de komende verkiezingen. De crisis rond het kabinet Begin was zaterdag al onafwendbaar, om dat het niet mogelijk was gebleken een compromis te vinden tussen de minister van onderwijs. Hammer, en Horowitz van financiën. Door de nu door het kabinet goedgekeurde verhogingen kunnen de salarissen van het onderwijzend personeel op lopen tot vijftig procent. Horowitz had voorrang willen geven aan in- flatiebestrijding. Horowitz trad pas toe tot het kabinet in oktober vorig jaar. Het is de ergste crisis die het kabinet van premier Begin tot nu toe heeft njeegemaakt. Werdvijftig zigeuners hebben gisterochtend met hun 26 caravans enige tijd de grensovergang Bergh geblokkeerd omdat zij Duitsland niet binnen ARNHEM De vereniging van elek triciteitsbedrijven (VEEN) verwacht dat de elektriciteitsprijs dit jaar mini maal twee cent per kilowattuur (kwh) zal stijgen. Voor de gemiddelde consu ment betekent dat jaarlijks een extra uitgave van zestig gulden, en niet van dertig zoals aanvankelijk werd meege deeld. Volgens de VEEN is de prijsverhoging een gevolg van de steeds stijgende brand stofprijzen. Ten onrechte is, aldus de vere niging, de indruk ontstaan dat de prijsver hoging wordt veroorzaakt door het zuini ger consumentengedrag en de daarmee gepaard gaande onverwachte daling van het totale stroomverbruik. Volgens de VEEN kunnen de meeste be drijven hun kostenstijging zodanig be heersen dat dit onderdeel van de stroom- prijs niet meer dan ruim twee procent duurder wordt. De VEEN heeft zaterdag verklaard dat zeker negen van de zestien grote elektriciteitsbedrijven gebruik zul len maken van de door de minister toege stane mogelijkheid om de tarieven met maximaal vijf procent te verhogen. %an borg voor i tra bij aan vraag TJjjjyergunning nÜE i Inee^ )N CITY jende Ame- fe president k Reagan ►f borg voor Sinatra bij togingen in jas een gok- ling te ver- Sinatra de vergun- lig om zit ting te kunnen ne me p in de raad van beheer van een van de casino's in het gokparadijs. Maar ondanks Rea- _gans steun kan „The voice" niet aan een onderzoek van de FBI ontko men, omdat hem al in 1953 een ver gunning werd ge weigerd wegens cd te duidelijke ban den met een in middels overleden maffia-baas en nu een andere maffio so tegenover de FBI uit de school heeft geklapt over de banden van Si natra met de Cosa Nostra. Sinatra treedt volgende week op bij de in stallatie van Ro nald Reagan. STRIJD IN WEEKEINDE EIST MEER DAN 500 DODEN KING IN BRITSE HAVENS EN De Britse zeelui zijn afgelopen nacht een actie voor jnsverhoging van 16 procent begonnen. Tot middernacht "gestaakt in de Kanaalhavens Dover en Folkestone. Alleen Jisehe en Franse veerdiensten vinden er normaal door- i de haVén van Harwich wordt niet gestaakt, zodat ook 'dienst op Hoek van Holland normaal verloopt. Op de En- festkust zijn enkele verbindingen met Ierland stil geval- e actie is vooral gericht op veertienscheepvaartmaat- -Jjen met een onverzettelijke houding in het loonconflict. I stakirfgen nog op het nippertje te kunnen voorkomen, -4 de Britse reders hun loonaanbod van 10,5 procent opge- h tot 12 procent. SAN SALVADOR De jun ta in de Middenamerikaanse republiek El Salvador heeft gisteren bekendgemaakt, dat het zaterdagavond inge zette grote offensief van de linkse guerrillabewegingen tot staan is gebracht. Van de kant van de verzetsbewégin- gen zijn sinds zaterdaga vond, toen in alle delen van het land aanvallen werden uitgevoerd op steunpunten van de politie en het leger, nauwelijks meer berichten vernomen. Bij de gevechten van de afgelopen dagen zou den meer dan 500 mensen zijn gedood. Volgens ooggetuigen maakten de guerrillabewegingen bij hun aanvallen op politie- en legerposten gebruik van zware wapens. In verschillende ste den werd hevig gevochten en in de tweede stad, Sartta Anna, zouden militairen naar de op standelingen zijn overgelopen. Oproepen van het verzet via een bezet radio-station aan de bevolking om het werk neer te leggen werden echter niet opgevolgd. Op een persconferentie maak te de door de christendemocra ten beheerste junta van mili tairen en een burger gisteren bekend, dat met het inzetten van extra troepen het land op een paar uitzonderingen na weer geheel onder haar con trole was gebracht. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. UW HUIS. ONZE ZORG! LEIDEN, Havenplein 2 071 140043 Voetbalprogramma verwisseld DEN HAAG Het opzetten van een programma en een competitieschema is geen een voudige zaak: Bovendien is het een tijdrovende bezigheid. Het is daarom jammer als er slor dig met dat soort gegevens wordt omgegaan. In het bond sorgaan van de KNVB 'Voet bal Totaal' van 8 januari is zo'n staaltje 'onoplettendheid' ten beste gegeven. De programma's voor de weekeinden 17-18 januari en 24-25 januari zijn verwisseld. Bovendien werd een onder deel van het programma (eer ste divisie 17-18 januari) hele maal niet gepubliceerd. De KNVB heeft alle clubs en de grens- en scheidsrechters een brief gezonden om de zaak recht te zetten. Het Algemeen Nederlands Persbureau werd echter vergeten. Slacht offersvan feest MONTEVIDEO De festivitei ten die in Mon tevideo losbra ken toen Uru guay het mini- wk winnend had afgesloten, heb ben veel slacht offers, onder wie twee doden, gëeist. Een tien jarige jongen, die zich bevond op een met te veel mensen beladen vracht auto die meereed in de vele spontaan georganiseer de optochten, viel van de wagen en was op slag dood. Een oudere man overleed nadat een auto was ingereden op een groepje wandelaars waarin hij zich bevond. Het aantal gewonden is nog niet be kend maar zal ver boven de honderd liggen. Voorts werd in het centrum van Montevideo voor ten min ste anderhalve ton schade aangericht. Uruguayaanee spelers en toeschouwers nemen een duik in de tankgracht rond het veld na de zege van Uruguay op Brazilië. „Primeur" hockeyploeg met kwalijke gevolgen KARATSJI Het verjongde Nederlandse hockeyteam heeft tijdens het toernooi om de Champion Trophy in Karatsji twee (opmerkelijke) overwinningen behaald. Vorig jaar werd in dit toernooi een grote nederlaag geleden tegen Australië dat zaterdag met 7-5 werd verslagen. Gisteren overtrof Oranje deze prestatie <loor wereldkampioen Pakistan met 1-0 te verslaan. Het was de eerste keer dat Nederland er in slaagde het gastland op eigen bodem een nederlaag toe te brengen. Tot gisteren was dat alleen India eenmaal gelukt.De nederlaag bracht de Pakistaanse toeschou wers (10. 000) tot razernij. Fruit, afval en flesjes daal den op de verliezende ploeg neer. Het „hoofd" van de voorzitter van de Pakistaanse hockeybond, Nur Khan, werd geëist en militairen moesten ingrijpen om erger te voorkomen. Het publiek vluchtte in paniek en de Nederlandse bondscoach Van Heumen, die net bezig was met een interview voor de radio, kon zich ternau wernood in veiligheid brengen. GOUDA - De nieuwe technisch cordinator Koos Henneveld staat een gedecentraliseerde aanpak voor in de judobond. Daarom is het ook vrijwel uit gesloten dat er één opvolger wordt benoemd voor de begin vorige week teruggetreden bondscoach Peter Snijders. Het ligt in het voornemen van Hen neveld om in de nabije toekomst districtsgewijs de centrale training te organiseren, waartoe een aantal bond8coaches zou moeten worden aangesteld. In-" middels hebben Jan Bosman, Karei Gietelink en De Korte zich bereid verklaard aan deze nieuwe vorm van bondstraining als coach hun medewerking te verlenen. Met twee trainers wordt nog overleg ge voerd. Dit vijftal zou voortaan in nauwe samenwer king met en onder supervisie van Koos Henneveld de Nederlandse topjudoka's moeten gaan begelei den. Het district Zuid Holland gaat vanaf komende zondag in navolging van onder meer Noord Holland en Zuid Nederland voor het eerst een districtstrai ning houden. Plaats van handeling is sporthal Oc- kenburgh, waar Jan Bosman de verantwoordelijke man is. Straftraining voor FC Den Haag SCHEVENINGEN - De selectie van FC Den Haag heeft gistermorgen om tien uur een straftraining moeten af werken. Trainer Martin van Vianen had voor het oe fenduel van eergisteren tegen de zaterdagafdeling van Scheveningen gesteld dat er óf goed zou moeten wor den gespeeld óf tenminste met 10-0 zou moeten wor den gewonnen. Toen geen van beide gebeurde (het werd slechts 6-0 voor de profs) verplichtte Van Vianen zijn spelers op zondagochtend een disciplinaire extra training af te werken. Schaats- interland gaat door ASSEN De schaatsinterland Nederland-Zweden, die door het aan vankelijk ingeno men standpunt van schaatscöordinator Kloosterboer om aan te treden met enkele kernploegle den, aangevuld met de afgevallen rijders van het kampioen- stoernooi in Assen dreigde niet door te gaan, zal toch wor den geschaatst op 15 en 16 januari op De Uithof. Klooster boer, geschrokken van de reacties, is onder druk van de Landelijke Techni sche Commissie en de Zweedse Schaatsbond bijge draaid. In een tournooi, waarin meer rood en geel te zien was dan doelpunten... ..heeft Urug otte zijn zin gekreger i. Maar je vraagt je af of je er als Europees land aan moet mee werken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1