Pakistan voor het eerst eigen land verslagen Okker/Sanders eindelijk een winnend koppel DAVERENDE VERRASSING VAN HOCKEYPLOEG Th SPORTTRIBUNE Vultink: 48e titel maar nooit sportman van het jaar Hiibner heelt schaakwerc een oorvijg gegeven Etl ,e m—m at Trumbic ruilt Nederland voor Dubrovnik LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JANUARI 1981 PAGINA Moment van het duel van zaterdag tussen Nederland en Australië, dat door Nederland met 7-5 werd gewon nen. De Australiër Leece brengt de stand op 1-0. KARATSJI Hockeycoach Wim van Heumen zag gisteren in Karatsji zijn stoutste dromen in vervul ling gaan. Voor de eerste maal in de historie slaag de het Nederlandse herenhockeyteam erin de rege rend wereldkampioen Pakistan in eigen land een nederlaag toe te brengen. Door een strafcorner van uitblinker Paul Litjens werd het 1—0. Daarmee kwam een eind aan een ongekende recordreeks van Pakistan, dat sinds de Olympische Spelen van 1976 in Montreal 34 toemooiwedstrijden achtereen had gewonnen. Tot nu toe was het alleen India ooit een maal gelukt in Pakistan te winnen. Met deze historische zege sloot Nederland een uiterst succesvol openingsweekeinde af in het derde toernooi om de Champions Trophy. Door de winst van zater dag op Australië (75) nam Oranje zelfs resoluut de leiding in het klassement met een punt voorsprong op West-Duitsland, dat morgen moet worden bestreden. Nederland heeft al een punt meer veroverd dan Van Heumen tevoren in gedachten had voor de eerste drie wedstrijden tegen zware tegenstanders. Het fenomenale succes tegen Pakistan stelde de toch ook niet geringe prestatie in de openingswedstrijd te gen Australië in de schaduw. Toch bleék tegen de Au straliërs al dat de conditioneel uiterst sterke Neder landse ploeg, met een gemiddelde leeftijd van 23.8 jaar de jongste sinds jaren, over een haast onuitputte lijke hoeveelheid veerkracht beschikt. Tot driemaal toe namen de Australiërs de leiding (20, 42 en 5 4). Door een niet aflatende ijver kon Oranje telkens terugkomen. Doorstag In het laatste kwartier gaf de tijdens de Spartaanse voorbereiding gekweekte conditie de doorslag en kon Nederland door het benutten van twee wat kwistig uit gedeelde strafcornérs zelfs uitlopen tot 75. Het mooiste doelpunt kwam halverwege de tweede helft op naam van de onvermoeibare Bouwman toen hij met een fraai schot van afstand 55 liet aanteke nen. Het was zijn tweede treffer. Litjens was, zoals zo vaak, topscorer met vier doelpunten en Ties Kruize droeg met een strafbal zijn steentje bij. Scoreverloop: 7. Leece 01; 8. Charlesworth (strafbal) 02; 19. éouwman 1 2; 25. Kruize (strafbal) 22; 36. Charlesworth 23; 38. Thorton 24; 41. Litjens (strafcorner) 34; 49. Litjens 44; 52. Thorn- ton45; 53. Bouwman 55; 57. Litjens (strafcorner) 65; 67. Litjens (strafcorner) 75. Nederland: Hermans; Litjens; Steens, Den Hartog. Pierik; Diepeveen, Kruize, Jenniskens; Van Grimbergen (Heyn). Bouwman, Doyer. Toeschouwers: 2.000. Scoreverloop West-DuitslandSpanje: 4. Bloecher 1—0; 6. Krull 20; 12. Peter 30; 17. Peter (strafcorner) 40; 35. Coghen (strafcorner) 41; 50. Peter (strafcorner) 51; 62. Peter (straf corner) 61. Sinaasappels De oranje bloemen, die de Nederlandse spelers voor het duel met Pakistan in het publiek wierpen, kwamen na afloop terug in de vorm van sinaasap pels. Maar het fruit was toen gericht op de Paki staanse spelers, die gelaten de hoon van de 10.000 toeschouwers ondergingen. Dat ook Guust Lathou wers, de gezette penningmeester van de KNHB, ge troffen werd door een verdwaalde sinaasappel, ver mocht de uitgelaten stemming in het Nederlandse kamp niet te temperen. Bij het verlaten van het veld werden de Oranjqhemden door vele sportieve Pa kistani als helden toegejuicht, een onvergetelijke ervaring voor nieuwelingen als Jan-Carel Jennis kens en Ronald Jan Heyn, die hun vuurdoop onder gingen. Nederland speelde van het begin tot het eind volledig geconcentreerd en taktisch zo sterk dat de wereld kampioen slechts zelden gevaarlijk kon wordem Van' Heumen had de basisopstelling ten opzichte van de wedstrijd tegen Australië, waarin Doyer de honderd volmaakte, op twee punten gewijzigd. De 20-jarige ^Ronald Jan Heyn verscheen in de basis als linksbuiten voor Maarten van Grimbergen en verder wisselden Jenniskens en Diepeveen van positie op het midden veld. ,,Het was hun taak om de Pakistaanse aanvoer naar de binnenspelers af te snijden", aldus Van Heu men. „Dat ging uitstekend. Ook het uitverdedigen van Litjens liep op maat. Verder hielden Bouwman en ook Heyn de Pakistaanse defensie voldoende bezig om onze verdediging van tijd tot tijd gelegenheid te geven wat bij te komen". Vooral Jenniskens leverde goed werk. Hij onderbrak met zijn lange reach heel wat Pakistaanse aanvallen. Met zijn geweldige actiradius was hij een aanwinst van betekenis op het middenveld, met een verbeten spe lende ausputzer Litjens, de positioneel sterke voor stopper Den Hartog, de vleugelverdedigers Tim Steens en Pierik, de technisch begaafde Ties Kruize en een voortdurend „rommelende" spits Bouwman zijn de sterkste pijlërs van het gedegen Nederlandse hockeybouwwerk genoemd zonder daarbij de overi- Lauw Slechts gedurende één fase heeft Nederland het tegen de ongekend lauw spelende wereldkampioenen moei lijk gehad. Dat was toen Pakistan in de laatste tien minuten van de eerste helft een vinnig offensief ontke tende. Dankzij attent ingrijpen van de verdediging kon de dreigende gelijkmaker worden afgewend, al meen den vele Pakistani op de tribunes dat de bal kort voor de pauze de Nederlandse doellijn was gepasseerd. In de tweede periode hield Pakistan zich opvallend rustig. Hermans behoefde nauwelijks meer in aktie te komen. Dertien minuten voor tijd kreeg Bouwman zelfs een uitstekende kans op 20 na een blunder van Nasir Naseer. De HGC-er kon door tijdig uitlopen van doelman Qamar Zia echter niet meer goed aan leggen. Het gevolg was dat Nederland zich tot het ein de niet veilig voelde met de krappe voorsprong. Maar ook in de slotfase bleef de Nederlandse defensie overeind tegen de steeds feller wordende Pakistani. Scoreverloop: 15. Litjens (strafcorner) 01. Nederland: Hermans; Litjens; Pierik, Den Hartog, Steens; Diepeveen, Kruize, Jenniskens; Doyer, Bouwman, Heyn. Toeschouwers: 10.000. EngelandAustralië 2—2 (10): '6. Craig (strafcorner) 10; 40. Irvine (strafcorner) 11; 62. Char lesworth 1—2; 64. Craig (strafcorner) 2—2. Stand na drie wedstrijddagen: 1. Nederland 2 2 0 0 4 85 2. W.-Duitsland 2 1 1 0 3 7—2 3. Pakistan 2 10 12 5—3 4. Engeland 2 0 2 0 2 3—3 5. Australië 2 0 111 79 6. Spanje 2 0 0 2 0 3—11 BERKHOUT Tweemaal doorstond hij de eerste selec tieprocedure en kwam hij op de kandidatenlijst. Eenmaal werd hij tweede, de andere keer derde. Tot sportman van het jaar werd Hans Vultink tot zijn grote ongenoegen echter nooit gekozen. In dit jubileumseizoen, zijn 25ste in de ereklasse, moet het gebeuren. De 43-jarige biljartyirtuoos hoopt dit sei zoen de ballen met zoveel meesterschap over het groe ne laken te sturen, dat hij de vijftig titels volmaakt Giste ren veroverde hij in Berkhout in hef ankerkader 47/1 de 488te. Voor de ontbrekende twee biedt het seizoen hem nog een handvol kansen. Hij neemt nog deel aan hat 71/2, bandstoten en wellicht de persoonlijke vijf kamp. Het sluitstuk is gepland aan het begin van het volgend seizoen. In de herfst van dit jaar hoopt Groenlo, de ge boorteplaats van Vultink, voor de tweede keer het wereld kampioenschap 47/1 te orga niseren. Met opzet heeft de organisatie in Groenlo het w.k. vroeg in het seizoen op de kalender ge plaatst. Door dat foefje is men zeker van deelneming van de dorpsfavoriet omdat de natio nale en Europese titelstrijd in het eenstootskader pas later in het seizoen gehouden worden. Met de wereldtitel in zijn spe cialiteit en vijftig titels op zak meent Vultink hoge ogen te gooien in de verkiezing van de sportman van het jaar 1981. Overigens is Vultink al geruim- te tijd nationaal recordhouder op het gebied van biljarttitels. Met zijn 48 op nationale en in ternationale podia veroverde kampioenschappen staat hij op eenzame hoogte. De legendari sche Piet van der Pol kwam in' zijn lange carrière tot een to taal van 37, Henk Scholte tot 27. De huidige generatie vormt voor Vultink geen enkele be dreiging. DEN HAAG - Enigszins te gen de verwachtingen in heeft de Nederlandse ten- nisploeg het eerste duel, te gen Frankrijk, gisteren in het Gustaafbekertoernooi met 2-1 in zijn voordeel kun nen beslissen. Zoals was voorzien moest het dubbel spel de beslissing brengen, nadat de enkelspelen waren afgesloten met de stand 1-1. Tom Okker moest het afleg gen tegen één van 's werelds grootste talenten, Thierry Tu- lasne, die ondanks zijn voor keur voor trage banen op het zeer" snelle hout van de baan in Elancourt zeer goed uit de voeten kon. Het werd 6-3, 6-3 voor de Fransman, die daar mee de balans in evenwicht bracht. Want eerder had Louk Sanders uit een tamelijk onderliggende positie alsnog het enkelspel tegen Jerome Potier in winst omgezet. San ders verloor de eerste set kansloos met 6-0, maar her stelde zich opvallend. Welis waar verspeelde de Leide- naar een voorsprong van 3-0 vrijwel geheel, maar uiteinde lijk greep hij de set met 7-5. De derde set was kinderspel voor Sanders, die de ten slotte zeer onzeker acterende Potier op 6-0 tracteerde. Vervolgens moest dus het dubbel beslissen. Voor dat duel moest bondscoach Fred Hemmes de in het verleden weinig succesvolle combina tie Okker/Sanders in de baan brengen. Want bij aankomst in Elancourt moest Marc Al- bert met griep en hoge koorts (39,5) naar bed en Huub van Boeckel, die oor spronkelijk met Okker had zullen spelen moest afhaken met een voetblessure. Maar ditmaal waren Okker en San ders wel in staat een winnen de combinatie te vormen, waarbij het de Nederlanders gemakkelijker werd gemaakt doordat de Fransen met het duo Henri Lecomte en Jero me Potier in de baan kwa men. Dit koppel bleek te wei nig inhoud te hebben om te gen een vooral sterk spelen de Okker tot succes te ko men: 6-2, 6-4. Waarmee Ne derland een goede start maakte in het toernooi, waar in nu wellicht de kans bestaat de tweede divisie eindelijk eens te verlaten. 250.000 dollar Tracy Austin en Andrea Jae ger betwisten elkaar vandaag de titel in het masterstoer- nooi voor dames in Landover (Maryland). In de halve finale van het met 250.000 dollar gedoteerde toernooi versloeg Tracy Austin Wendy Turnbull met 6-2, 6-1 en rekende An drea Jaeger verrassend af met Martina Navratilova. De oud-Tsjechische titelhoudster verloor met 6-4, 4-6, 6-1. In het dubbeltoernooi verloor Betty Stöve met Pam Shriver In de halve eindstrijd met 6-4, 6-4 van Rosie Casals en Wendy Turnbull. In de finale won dit duo met 6-3, 1-6, 6-4 van het koppel Reynolds- /Smlth. Mark Edmondson heeft zich verzekerd van de hoofdprijs in het toernooi van Adelaide, de titelstrijd van Zuid-Austra- lie. Hij versloeg in de finale zijn landgenoot Brad Drewett met 7-5, 6-2. Het was pas de vierde grand prix-zege van Edmondson, die in 1976 de open Australische titel ver overde. De Amerikaan Bill Scanion veroverde de titel van Nieuw Zeeland door in de eindstrijd rifiet 6-7, 6-3, 3-6, 7-6, 6-0 te winnen van zijn landgenoot Tim Wilkison. Deze Amnerikaan, die de titel verdedigde, had in de vierde set een matchpoint. Hij werd in de vijfde set door kramp geplaagd, waardoor hij nau welijks meer weerstand kon bieden. Peter McNamara en Paul McNamee hebben door Vic tor Amaya en Hank Pfister te verslaan met 6-3, 2-6, 3-6, 6- 3, 6-2 de titel veroverd van het WCT-dubbeltoernooi In Londen. Het laatste duo ver sloeg eerder het koppel Lutz/Smith met 7-5, 2-6, 7-5, 7-6. McNamara en McNamee versloegen in de halve finales Günthardt/Sandy Mayer met 6-4, 4-6, 6-3, 7-6. John McEnroe en Jim Con nors plaatsten zich voor de fi nale van een toernooi in Chi cago. McEnroe versloeg Ros- coe Tanner met 6-3, 6-1 en Connors won met 6-3, 6-3 van Vitas Gerulaitis. Jkersd dactei ent< MERANO Viktor Koifmen1 is ervan overtuigd, dat tweekamp tegen Robert ner ook zou hebben gi nen als deze niet voo t tot opgave had beslote aul' ben deze match erg zwa £eV2 gonnen maar vanaf de partij heb ik uitsteken RSU1 speeld en ik was er van van tuigd de tweekamp oo leve normale wijze te zullenpn K nen", verklaarde de uitdotoc! ken Rus. al w rd n Kortsjnoj weet zijn start aan een onvoldc ae. voorbereiding. „Ik speirf l. weinig sterk bezette star nooien. Na de match teger^.,, loegajevski ben ik voor !ia: enkel toernooi uitgeno ,.SL Het gemis aan wedstrijdsc *1* speelde me in de eerste® 001 tijen parten". |»ie v0 Kortsjnoj noemde Hübnei gecompliceerde persoo heid. „Ik heb honderden, zijn partijen bestudeerd speelt zonder opwind ideeën, maar praktisch maakt wat de techniek be Maar hij kan alleen spele lang hij er zin in heeft. Ne#-' gen verwerkt hij slecht" uitgeweken Rus ervoer de selinge opgave als een o< voor hemzelf, de organisat en de hele schaakwereld. Mocht Hübner over drie i gebruik maken van zijn om deel te nemen aan het didatentoernooi, dan f Kortsjnoj dat hij tot het zal vechten. De uitdager meent dat I gen wereldkampioen Kat aan het eind van dit jaar minste evenveel zo niet j kansen heeft dan drie jaai leden. „Mijn eigen spel is achteruitgegaan, dat van pov wel. Hij vliegt van toer naar toernooi, alsof hij er nenkort geen gelegen meer voor zal hebben". lie Ook de 20-jarige Amerika, roklï grootmeester Yasser Seira irobe een van de drie seconda eun€ van de in Zürich in ballii chap levende Russische schaker, is van mening p0I"te Kortsjnoj meer kans heeft Bred pov te verslaan dan in 1 )e Ol .„Toen was hij pas ande Jaar jaar in het westen en de ge gen van zijn vlucht uit de S boven", aldus Seirawan. Karpov behield in 1978 in kampioenschapsmatch te guio zijn titel door in een .Trrvi beten gevecht over 32 par VXJ Kortsjnoj zesmaal te versj Zijn uitdager behaalde L overwinningen, de overige partijen eindigden in remis I „Kortsjnoj zal in zijn matei H gen Karpov gesteund woi door een team van zes se| danten, zei Seirawan, meer dan hem in 1978 ter^ stonden. Een plaats voor de matcj nog niet vastgesteld, maal Italiaanse schaakbond hee| laten weten dat men in Mei bereid is ook de strijd om| wereldtitel te organiseren. h lar aar ►EN 'e.b' ei ZM. DEN HAAG In Joego vische kranten is het bei verschenen, dat de Nei landse waterpolobondsco Ivo Trumbic per 1 trainer wordt van de Joe Slavische kampioensi Dubrovnik. Trumbic, die al zeven jaar last is met de leiding van Nederlands zevental, had de Olympische Spelen Moskou een principe-afspr met de Koninklijke Nederl. se Zwembond om nog vier door te gaan. Tot een defir contract kwam het ondJ veelvuldige onderhandelini niet. Trumbic, die over de hele wereld geldt als een stekende trainer en een sta aardwerk over de techniek taktiek van het spel heeft schreven, stelde onder meei nanciële eisen, die de bond te hoog vond. Trumbic heeft daarop de club Dubrovnik laten dat hij bereid was daar tr« te worden, als men zijn vo waarden inwilligde. „Als dat schriftelijk bevestigt, ga naar mijn land terug", al Trumbic. De Koninklijke Nederlan Zwembond ging ervan uit, Trumbic en zijn vrouw zoz aan Nederland verknocht ren, dat zij wel zouden blijv ook zonder een officieel c tract. De nationale spelers r lectie voor dit jaar was rö rond en zou vanavond bije Komen. Die vergadering g niet door. „Zoals de zaken staan, ga ik weg", aldus Tm bic. „Ik heb hier al die ja hard gewerkt en kan trots op hetgeen ik heb bereikt, alleen met het nationaal zev tal maar ook bij de pupillen adspiranten. Er is een gelegd, waarop mijn opi verder kan bouwen". ERC and zi en erg zich met a en ve iet ov chade eidsch list ge (isterei er hel Rotte !,trdbru| tra pvolW het ii mem oopjes zeken begc Wacht he uit

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18