Je rkelijke roblemen orden ook u weer niet nderkend half miljoen is al voorspeld. Opnieuw wordt een zinloze defensie politiek gevoerd. Het verschil met vroeger is dat er dit keer wél veel geld aan wordt besteed, maar ook nu weet niemand wat het uithaalt, behalve dat het de economische problemen verergert. Erger dan ooit De vergelijking met de jaren dertig is zo opdringerig, dat je er niet aan ontkomt. Loopt het onvermijdelijk uit op een catastrofe, een derde wereldoorlog? Is de huidige economische crisis, even als toen, daarvoor de aanloop en uiteindelijk ook de oorzaak? Is het onvermogen van regeringen om te regeren, dat zo openlijk kan worden vastgesteld over de jaren dertig, nu even duidelijk: voor het kabinet-Van Agt, evengoed alè voor de nieuwe regering Reagan in de Verenigde Staten, of voor de Kremlintop onder Breznjew? Om met het laatste te beginnen, ik denk dat er geen twijfel mo gelijk is. Het is misschien erger dan het ooit is geweest, zelfs in de jaren dertig. De macht van een regering, élke regering, is be perkt. Dat heeft niets te maken met het regeringssysteem: zelfs een dictatuur hoeft niet efficiënter te zijn dan een democratie. Je kunt zo een reeks oorzaken aanwijzen. In de eerste plaats heb ben de laatste vijftig jaren, tussen 1930 en 1980, een enorme groei te zien gegeven van de macht van de „bureaucratie". De macht van het ambtenarenapparaat dat is het beste voor beeld van bureaucratische macht wordt echter systematisch verzwegen. In een krant lees je dat niet. Er staat „Van Agt wil dit", of „Van der Klaauw kondigt aan dat". Je leest dat „de mi nister van financiën heeft besloten dat" of dat de minister van sociale zaken weer iets heeft geregeld. De politiek wordt nog steeds beschreven en voorgesteld als het imponerende werk van enkele geniale en machtige individuen, die samen de regering vormen. De regering regeert; elke dag kun je dus ook in de krant lezen wat ze nu weer besloten heeft. Maar de ministers hebben zelden iets besloten. In de meeste gevallen hebben ze een hand tekening gezet onder een maatregel die door hun ambtenaren in de loop van vaak meer dan één jaar is voorbereid. Hun macht beperkt zich meestal tot het weigeren te tekenen, tot uitstellen, of tot het vragen van nieuwe ambtelijke adviezen: en dat gebeurt meestal alleen dan, wanneer de minister vermoedt dat de aange kondigde maatregel in politieke kringen misschien niet zo goed zal vallen. Natuurlijk, er is een regeringsprogramma, waarin vast gesteld is wat het kabinet allemaal zal gaan doen. Hou het na vier jaar eens tegen het licht en kijk wat ervan is terecht geko men: meestal vind je er niets van terug in het werkelijk gevoerde beleid. Mooie kreten Kleine koerswijzigingen vergen enorme inspanningen, en je krijgt er niets door als het ambtenarenapparaat het pertinent niet wil. Dat betekent niet dat de „bureaucratie" (op een ministerie, of in een bedrijf) daarmee de uitgestippelde koers zou willen sabote ren, of een eigen beleid in het hoofd heeft. Welnee. Het is eerder zo, dat de „politiek" vaak met kreten aan komt die mooi klinken en waar je veel stemmen mee kunt behalen, maar die in de prak tijk niet kunnen worden uitgevoerd. De wal keert het schip: je kunt niet tegelijk de defensieuitgaven met 10 procent verhogen, de belastingen ingrijpend verlagen, en verder alles ongeveer zo laten als het was. Maar dat is toevallig wél het programma waar mee de nieuwe Amerikaanse president de verkiezingen heeft ge wonnen. Nu ontdekken zijn „adviseurs" dat dat programma ern stig moet worden „bijgesteld". Er komt niets van terecht, en dét te voorspellen was ook niet moeilijk. Maar voor een heleboel an dere beleidsproblemen ligt dat niet zo gemakkelijk, en blijkt pas in de praktijk dat het niet kan zoals voorgesteld. Dat is niet alles. Er duiken steeds nieuwe, onverwachte en on voorziene problemen op: zoals in de laatste jaren de milieu schandalen. die ook willens en wetens jarenlang door alle be trokkenen onder de grond waren gestopt, letterlijk en figuurlijk. En de bestuursstructuur kan ze niet inpassen, laat staan oplos sen. Tenslotte is misschien nog wel de belangrijkste reden van het falen van elk voorgenomen „beleid", dat Nederland deel uit maakt van een groot aantal internationale organisaties, variërend van NAVO tot de Europese Economische Gemeenschap (EEG), en dat daar consequenties aan vast zitten. Nederland is niet „on afhankelijk". Er is eigenlijk geen enkele „soevereine" staat meer. Problemen onderschat Nu is dat niet een van de sterkste overeenkomsten met de jaren dertig;-toen was die onafhankelijkheid nog wel iets groter, zij het ook niet absoluut. Maar de belangrijkste overeenkomst tussen nu en de jaren dertig is voor mij ook niet de economische crisis, en al evenmin de fatale afloop in een wereldoorlog. Het is veel eerder dat toen de werkelijke problemen niet op hun waarde werden geschat, of zelfs niet eens beseft werden; en dat dat nu precies zo is. Dat Hitler-Duitsland een agressieve politiek voerde en dat die politiek een toenemende kans op oorlog inhield, en dat Neder land daarbij niet buiten schot zou blijven: tot op de 10e mei 1940 bleef dat de Nederlanders, inclusief hun regering, onbekend. Zoals toen iedereen het idee had dat, wat er ook gebeurde, Ne derland altijd neutraal zou blijven en dus niets had te vrezen, zo staart iedereen zich nu blind op de vermeende agressieve be doelingen van de Sovjet- Unie, hoewel de redenering waarmee die agressiviteit „bewezen" wordt even dubieus is als die waar mee destijds Hitler-Duitslands vreedzame bedoelingen en Neder lands onaantastbare neutraliteit werd „bewezen". Ander voor beeld: de economische crisis, de crisisjaren dertig, hoe ze verder ook beleefd werden: het was niét In het besef dat het anders kon, en dat ^en andere regering, een andere economische poli tiek tot het einde van de crisis hadden kunnen leiden. Maar nu EEN VOLGENDE ATOOMBOM ZAL WELLICHT BEREIDHEID DOEN ONTSTAAN OM TE BREKEN MET ACHTERHAAL DE EN GEVAARLIJKE OPVATTINGEN VERGELIJKING MET DE JAREN DERTIG IS ZO OPDRINGERIG, DAT JE ER NIET AAN ONTKOMT To«n Colijn weg wh, kwam er hel absolute niets, de al lang verge ten regering-De Geer, dio presi deerde over Ne derlands aandeel in de Tweede Wereldoorlog, de techtlgurige oor log. neer dan één reden wordt tegenwoor- aak een parallel getrokken met de ja- ertig. De vergelijking is zo opdringerig, t er niet aan ontkomt. Loopt het onver- ilijk uit op een catastrofe, een derde wereldoorlog? Is de huidi ge economische crisis, e- venals toen, daarvoor de aanloop en uiteindelijk ook I de oorzaak? Is het onver- -mogen van regeringen om te regeren, dat zo openlijk kan worden vastgesteld over de jaren dertig, nu even duidelijk: voor het ka binet-Van Agt, evengoed als voor de nieuwe rege ring Reagan in de Verenig de Staten, of voor de I Sïw Krem''nt0P onder Brezn- Pff jew? In onderstaand artikel I Hyike V™y,a" de polemoloog prof dr Hylke Tromp (beoefenaar de leer van de oorzaken van het ont- i van oorlogen en van de voorwaarden het verzekeren van de vrede) komen en aanverwante vraagstukken aan de Prof Tromp doceert aan de rijksuniver- te Groningen. Aan de jaren dertig heb ik vage herinneringen. Beelden, die je bijblijven omdat je ze af en toe opvist uit je herinnering. Zo blij ven ze bij de hand; de rest vervaagt. Eigenlijk dateert de duidelijkste herinnering die ik heb uit 1940. Ik zie nog voor me hoe de eerste Duitse motorpatrouilles Sneek binnenrijden, angstig opkijkend naar mogelijke hinderlagen en minstens even angstig bekeken door ons, vanachter vensterglas. Mei 1940: het einde van een tijdperk. De dertiger jaren eindigden in een wereldoorlog; die wereldoor log eindigde met de eerste kernwapens gebruikt tegen mensen. Het begin van de jaren tachtig doet op het eerste gezicht denken aan het begin van de jaren dertig; In de toekomst kan niemand kijken, maar hoe loopt het nu af? In 1929 stortte, na een achteraf kunstmatig genoemde economi sche groei, de economie in elkaar. De schok was enorm. Jaren lang zouden lange rijen werklozen'van de steun trekken. Over de hele wereld (met uitzondering van andere economische systemen zoals in de Sovjet-Unie en in Hitler-Duitsland), werd de schok ge voeld. Het gekke is, dat nog steeds geen bevredigende verkla ring voor die ineenstorting is gegeven; dat de economie als we tenschap voor dat verleden en al evenmin voor het heden een verklaring kan geven, la§t staan een oplossing. Colijn De economische crisis heeft ook in Nederland ernstige sociale gevolgen gehad. Dat was niet in de laatste plaats de schuld van Colijn: een principieel man, die van economie weinig kaas had gegeten, niets begreep van nieuwe economische recepten zoals bijvoorbeeld door de Engelse econoom Keynes bepleit, en be hept met merkwaardige, achterhaalde ideeën als „wie niet werkt zal niet eten". Alsof je het kunt helpen dat je werkloos bent bij gebrek aan werk. Misschien doe ik Colijn onrecht aan met deze beschrijving, maar het is de indruk die ik van die periode heb overgehouden, niet erg wetenschappelijk onderzocht, maar ge woon zoals iedereen zijn indrukken opdoet, uit oude kranten, uit schandaalbladen zoals toen „Het Leven", uit fragmentarische beschrijvingen, en uit wat ik over die periode heb gelezen in min of meer serieus te nemen schrifturen. Het was, hoe dan ook, een zwarte periode. Tenslotte viel het laatste kabinet-Colijn. Hij was al te lang minis ter-president gebleven, beschouwde zichzelf als de enige oplos sing voor alle problemen die hij overigens niet had kunnen oplos sen, en bovendien: een alternatief was er niet. Toen hij weg was, kwam er het absolute niets: de al lang vergeten regering-De Geer, die presideerde over Nederlands aandeel in de Tweede Wereldoorlog, de tachtiguren-oorlog van mei 1940, beëindigd met een kapitulatie nadat koningin en regering naar Londen wa ren vertrokken en Rotterdam was gebombardeerd. De Geer zou al vlug als een oud en vermoeid man wat hij ook was via Portugal naar Nederland terugkeren: een typisch Nederlandse politicus, denk ik wel eens. De jaren dertig. Een land geregeerd door een regering die niet kon regeren, die geen antwoord wist op de problemen, en die zelfs de problemen niet in de gaten had. Achteraf kun je dat ge makkelijk beweren. Toen niet. Toen was de regering onfeilbaar, van verzet of zelfs maar kritiek vind je in de oude kronieken wei nig terug, en als het niet helemaal ging zoals iedereeen wilde dan lag dat aan het noodjot of was het gewoon Gods wil. Maar in ieder geval was er niets aan te doen. „Bevriend staatshoofd" "Het meest boeiertde verhaal, illustratief voor misschien de hele periode. Einde 1939, begin 1940, seint de Nederlandse militaire attaché in Berlijn, een zekere majoor Sas, regelmatig waarschu wingen naar Den Haag. Hij waarschuwt voor een Duitse verras singsaanval. Hij geeft herhaaldelijk datum en tijdstip op. Hij moet het even vaak herroepen, omdat Hitier de invasie heeft afgelast of uitgesteld, zoals later zal blijken. Totdat het 9 mei 1940 is en Sas opnieuw Den Haag belt, en opnieuw niét wordt geloofd, net zoals alle andere keren. De Nederlandse neutraliteit was een overtuiging, die zo vast zat in alle koppen dat niemand durfde te denken dat Duitsland of een ander land die neutraliteit zou dur ven schenden. De jaren dertig gingen aan Nederland voorbij, voorzover het enig begrip betrof voor wat er in Duitsland gebeurde. De weinigen die het wél in de gaten hadden en er openlijk tegen protesteerden, liepen niet alleen de kéns wegens belediging van een „bevriend staatshoofd" (Hitier) te worden aangeklaagd, dat is zelfs ge beurd, en ze zijn veroordeeld ook. (De VARA bijvoorbeeld, die in 1934 bij de terechtstelling, na een schijnproces (Rijksdagbrand) van landgenoot Rinus van der Lubbe te zijner nagedachtenis en uit minachting voor de Duitse rechters enkele minuten stilte op de radio in acht nam, werd door de Nederlandse regering bestraft met bekorting van zendtijd, red). Om meer dan één reden wordt tegenwoordig wel vaak de paral lel getrokken met de jaren dertig. Economisch gaat het niet goed. Het ziet er naar uit dat het zelfs nog veel beroerder zal worden. De jaren dertig eindigden in een wereldoorlog, de we reldoorlog eindigde met atoombommen, en er is veel dat erop wijst dat de wereld opnieuw op een wereldoorlog aanstuurt, maar dan één die met atoombommen zal beginnen. Opnieuw wordt Nederland geregeerd door een christelijk-conservatleve coalitie, zoals praktisch onafgebroken de laatste twintig jaar het geval is geweest; op korte uitzonderingen na, zoals In het kabl- net-Cals en dat van Den Uyl, zaten er geen socialisten in de re gering. Opnieuw is duidelijk dat die regering geen stuur meer heeft over de gebeurtenissen, en al lang niet meer weet wat de consequenties zullen zijn van haar besluiten, als ze die al neemt. De werkloosheid van bijna 200.000 zou in deze kabinetsperiode teruggedrongen worden, zo luidden de plannen in 1977; nu zijn er meer dan 300.000 werklozen en een stijging tot meer dan een De jaren dertig. Een land gere geerd door een regering (Colijn) die niet regeren kon, die geen antwoord wiet op de problemen en die zelfs de pro blemen niet in de gaten had Achterhaalde standpunten Nu is dat geen gering probleem, en ik weet ook wel dat in de jaren dertig juist de werkgelegenheidspolitiek die Hitler-Duitsland voerde, een van de belangrijkste verklaringen was voor de aan trekkingskracht die het nationaal-socialisme op veel Nederlan ders in de crisistijd had. Het was, met andere woorden, niet on bekend dat het anders kon maar hoe ver was dat doorge drongen? Het is vreemd achteraf te moeten vaststellen dat er midden-dertiger jaren in Duitsland geen werklozen meer waren, en dat blijkbaar niemand zich toen verdiept heeft in de economi sche politiek die daartoe had geleid. Maar de overeenkomst is hier opnieuw: het vasthouden aan achterhaalde standpunten, die al lang buiten de werkelijkheid terecht waren gekomen. In de dertiger jaren, een achterhaalde economische politiek die als door God gezonden en derhalve onvermijdelijk werd aanvaard, compleet met het krampachtig vasthouden aan de gouden stan daard. Nu, het Krampachtig vasthouden aan opnieuw blijk baar niet effectieve economische recepten, zonder serieuze aan dacht te besteden aan de werkelijke problemen; met misschien even desastreuze gevolgen. De overeenkomnst met de toen mislukte „veiligheidspolitiek" Is nog boeiender. Toen, door het krachtdadig bezuinigingsbeleid van Colijn en de zijnen, een krijgsmacht die nauwelijks iets voor stelde, met volstrekt verouderde bewapening, en trouwens bij voorbaat al gedoemd te verliezen als het om een confrontatie met het Duitsland van 1939 zou gaan. Nu precies het omgekeer de: in plaats van een bewust gekozen neutraliteitspolitiek, totaal opgenomen in militaire en economische allianties, en bezig tot hot uiterste de meest „gemoderniseerde" wapensystemen in te voeren. De vorige oorlog voorbereiden: dat schijnt een krijgskun dig principe te zijn) al lang geleden door Churchill gehekeld. De vraag is echter wat de werkelijke bedreigingen van de huidige „veiligheid" zijn, en of meer en nieuwe kernwapens daar een op lossing voor kunnen vormen. Een vraag die al beantwoord is met de invoering van kernwapens, voor hij was gesteld. Verschillen groter De overeenkomsten: de verkeerde problemen verkeerd aange pakt. Met als resultaat, in de dertiger jaren een economische cri sis en tenslotte een wereldoorlog. Zal het resultaat nu ongeveer hetzelfde zijn? Ik denk het niet Het mag misschien voor de hand liggen om de jaren dertig met nu te vergelijken, maar de verschillen zfjn groter dan de overeen komsten. Nederland is dus niet langer neutraal, maar ingebed in eën net werk van allerlei bovennationale (of „transnationale") staten en ondernemingen. Nederland, en in de praktijk vrijwel alle zoge naamd „onafhankelijke" staten, is in hoge mate afhankelijk van andere „staten". De economische crisis is, wat Nederland be treft, in veel opzichten een schijncrisis: we hebben het nog nooit zo goed gehad. Er is tot nogtoe ook niemand die voorziet dat de terugval in economische groei werkelijk tot rampen zal leiden, dat er geen eten of geen inkomen meer zal zijn voor iedereen. Er wordt nu gesproken over een half miljoen werklozen: ik ken de precieze cijfers niet, maar het werkloze deel van de Neder landse bevolking was normaal, al meer dan 60 procent. De mees te vrouwen, kinderen, gepensioneerden, arbeidsongeschikten, studerenden, zijn officieel „werkloos" al hoeft dat allerminst te betekenen dat ze een zinloos leven leiden. Dat percentage zal iets oplopen, en dat zal iets sneller gaan dan gehoopt door de socialistische voormannen die een eeuw lang gevochten hebben voor afschaffing van zinloos werk en voor kortere werktijden, in het perspectief van tenslotte alle „werk"'uit te kunnen bannen. Trouwens, er is voor die werkloosheid een even snelle als effec tieve oplossing: werktijdverkorting en deeltijdbanen. Maar het onvermogen om werkelijke, belangrijke politieke stappen te ne men is wel voldoende geïllustreerd met het simpele feit dat daar al vijf, zes jaar over gepraat wordt, zonder dat een beslissing in zicht is. Wereld-kernoorlog En een oorlog, beginnend met kernwapens? Het meest Interes sante kenmerk van de geschiedenis is dat het altijd anders is ge lopen dan werd verwacht; en het feit dat vrijwel iedereen die de ontwikkelingen heeft bijgehouden vroeg of laat een kernoorlog verwacht, zou je de hoop moeten geven dat het dus wel nooit zal gebeuren. Maar dat blijft desondanks onwaarschijnlijk. Teveel „staten", maar ook niet-staten zoals terroristische organisaties, hoeven steeds minder moeite te doen om aan een atoombom te komen. We exporteren ze in de vorm van kernenergiecentrales. En hoewel iedereen weet dat de export van kernenergiecentrales neerkomt op de export van het vermogen om atoombommen te maken, blijft het Onvermogen om dat te verhinderen een voor beeld van de onmacht van regeringen. Het is, met andere woor den, onwaarschijnlijk dat tussen 1980 en 1990 de wereld nog steeds een volgende atoomoorlog bespaard zal blijven. Maar dat wil nog niet zeggen dat het onvermijdelijk op een wereld-kern oorlog zal moeten uitlopen. Het effect van een volgende atoom bom in een oorlog kan hetzelfde zijn als dat van de ramp met de kernenergiecehtrale in Harrisburg, namelijk, dat dan pas de be reidheid zal onstaan om werkelijk met de oude, achterhaalde en gevaarlijke opvattingen te breken en opnieuw te beginnen. HYLKE TROMP worden de regeringen al jaren gesteund door hooggeleerde eco nomen en ze proberen voortdurend de indruk te wekken dat ze de recepten voor het bezweren van de crisis niet alleen kennen, maar ze ook toepassen. Maar jaar in jaar uit is de situatie alleen maar verslechterd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19