Achttien appartementen op terrein jvoormalige St.Bernardusschool Noordwijk wijst deelneming ;i t J aan Leidse kunstuitleen af Bistrotheek niet welkom in Roelofarendsveen Cor Barning senior in Oude Raadhuis Aantal ongevallen toegenomen in Lisse Ab Steen voorden maakt wandplastiek voor fla tgebo u w Katwijk vervangt hoogspannings station vgin'R EGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 JANUARI 1981 PAGINA 5 Vooraanzicht - 18 aan de Meerburgerwetering te bouwen woningen voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Architekt: B. V. buro voor architektuur ir. L.J.M. Bosman b.i.-b.n.a. ®ts,e Zo gaan de appartementen aan de Laan De Goede Herder eruit zien. zond on1 >rstanL< vanV, gel Ie idere KOETERWOUDE Het gemeentebestuur van Zoeterwoude "Verwacht dit jaar nog de eerste paal te kunnen laten slaan roor de bouw van achttien appartementen in de huursector /oor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens op het 'hHerrein aan Laan de Goede Herder te Zoeterwoude-Rijndijk, iet terrein waar voorheen de St. Bernardusschool en het inigingsgebouw De Drie Eendjes hebben gestaan. laten komen voor een subsidie op grond structie- en saneringsbijdragen. Het «ren tr bestaat momenteel in Zoeterwoude een grote behoefte aan ■•T ufoningen voor één en tweepersoonshuishoudens. De woning- 8 Wuwvereniging Willibrord zal zich met de bouw van de appar tementen gaan bezighouden. De gemeente Zoeterwoude voert momenteel besprekingen met het ministerie van Volkshuisves- Ruimtelijke Ordening om het project in aanmerking te het Besluit recon- heeft inmiddels al laten doorschemeren dat de kans dat deze subsidie wordt ver leend erg groot is. De bijdrage van het rijk is noodzakelijk om het bouwproject financieel rond te krijgen. De huren zullen rond de 400 gulden per maand liggen. Er hebben zich momen teel al meer dan zestig gegadigden bij de gemeente aangemeld. De gemeente is van plan op de begane grond plaats in te ruimen voor wat oudere mensen en de hogere verdiepingen aan jonge ren toe te wijzen. Het oorspronkelijke bouwplan, dat is ontworpen door de Zoeter- woudse architect ir. L.J.M. Bosman ondergaat waarschijnlijk nog wel enige wijziging. Dat zal gaan gebeuren op grond van de door de omwonenden ingebrachte bezwaren op een informatie-avond op 17 december van het vorige jaar. Die bezwaren omvatten on der meer de vrees voor aantasting van het landschapsschoon door het appartementencomplex, dat met drie verdiepingen on geveer tien meter hoog zal gaan worden. Verder werd gevreesd voor parkeeroverlast aan de Stadhouderslaan en geluidsoverlast als gevolg van de weerkaatsing en versterking van het ver keerslawaai afkomstig van Rijksweg 4. Waarschijnlijk zullen de omwonenden worden uitgenodigd voor een tweede gesprek waarin een iets gewijzigd bouwplan zal worden besproken. In het bouwplan is al rekening gehouden met geluidsoverlast voor de bewoners van de appartementen zelf. Het complex heeft een „L-vorm" gekregen met de woon- en slaapkamers geprojecteerd aan de „geluidsarme" kant. t betajki sden taartjjgc NOORDWIJK De grootstmogelijke meerderheid van de raadscommissie voor culturele zaken voelt er niets voor om deel te nemen aan de experimentele kunstuitleen van de gemeente Leiden. Dit bleek tijdens gisteravond gehouden discussie over dit iderwerp. Na Zoeterwoude en Zevenhoven is Noordwijk fe derde van de elf aangeschreven gemeenten, lie afwijzend reageert. Bij de uitleen van de Leidse artotheek gaat het om ongeveer twee duizend kunstwerken, afkomstig van kunste naars, die in het kader van de B.K.R.-regeling Tjten tegenprestatie leveren door kunstwerken in de gemeente af te staan. Inwoners van de leelnemende gemeenten kunnen de kunstwer- oor drie maanden lenen, met de niogelijk- om deze termijn nog één keer te verlen- Voor de kunstenaars in de gemeente schept het toetreden tot de kunstuitleen de ge- jenheid om hun in de contra-prestatie gele verde werk onder de aandacht van een breder ibliek te brengen. at de kosten betreft wordt aan de gemeenten n bedrag gevraagd van vijftig cent per inwo- ler. Voor Noordwijk zou dit neerkomen op een larlijkse bijdrage van bijna 12.000.-. n de culturele commissie hikte men tegen dit ledrag aan. „Het is weer een van die gemeen- chappelijke regelingen, die steeds meer kun- len gaan kosten, zonder dat de gemeenteraad laarop invloed heeft", merkte het Raadslid Ho- jervorst op. In de commissie had men ook be waar tegen de beperkingen in het Leidse ex- leriment (voor vijf jaar), met name tegen het dat uit de artotheek alleen kan worden ge leend en niet gekocht. In de artotheek te Den Haag kan men zowel lenen als kopen, deelde commissielid Henny Bal mede. Verder betwij felden sommige commissieleden of er in Noord wijk voldoende animo zou bestaan om kunst te lenen, temeer omdat de kunstliefhebbers ook in Den Haag en elders terecht kunnen. Tijdens de discussie kwam de gedachte naar vo ren om de kunstuitleen wat meer „dorps" te gaan opzetten, zo mogelijk in samenwerking met de openbare bibliotheek als deze wat rui mer gehuisvest is, en anders met het dorpshuis De Kuip. „We streven naar minder perfectio nisme", aldus burgemeester mr. Bonnike, „maar we bereiken hetzelfde". Ab Steenvoorden, zelf Noordwijks kunstenaar, die met z'n vrouw de discussie op de publieke tribune bijwoonde, zag wel iets in een dergelijk plaatselijk experiment. „Hiervoor zou men ook andere kunstenaars uit de regio kunnen uitno digen", was zijn suggestie. Arno Bos (raadslid) maakte bezwaar. De kans is groot, dat de Noordwijkse opzet nog meer gaat kosten dan deelname aan de Leidse regeling, betoogde hij. Bovendien is de keuze beperkt en de eigen kunstenaars kunnen geen kant meer op. Monica van Egmond bekeek de zaak door een andere bril. „Het gaat er om een service-pakket te bieden aan de eigen bevolking. Ik vind niet", aldus mevrouw Van Egmond, „dat Noordwijk moet helpen om de kelders (met contra-presta- tiewerk) van Leiden leeg Je krijgen". B. en w. zullen over het 'idee tot het stichten van een plaatselijke artotheek contact opnemen met het bestuur van de openbare bibliotheek. College staa t mach teloos tegen ongewenste ontwikkeling 'rotei ALKEMADE Het ge- r jm jneentebestuur van Alkema- «e staat machteloos tegeno- jolitirtr. °P handen zijnde ves- en dtHlnS van een zogenaamde tege/H r°theek aan Noor- jn jfainde in Roelofarendsveen. Het bestemmingsplan voor net terrein waarom het gaat eu^ertJ'Werveert ruimte voor twee n. d/fl u.'zen me* een bedrijfs- n't /s,fu'rn^e daar achter. Een pro- erchrï*Ontwikkelaar uit Oud Ade is inmiddels begonnen brua/i?e' Het verbouwen van de jf uu/jhvee voorste huizen tot en fdï8nackbar en het afwerken van de bistrotheek. De ge- peente heeft vooralsnog j*een middelen ter beschik king om deze ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. De twee huizen en de bedrijfs ruimte zijn eigendom van de heer P. van Ruiten, projectont wikkelaar uit Oud Ade. Deze heeft de bedrijfsruimte verhuurd aan de heer E. van der Horst, die momenteel snackbar Den Tol in Alphen aan den Rijn beheert. Van der Horst gaat de bistrotheek, een eet/dansgelegenheid, voor on geveer 1 miljoen gulden in richten. Bij het gehele com plex komt ook nog ruimte voor een parkeerplaats voor dertig auto's. De gemeente ziet geen kans dit tegen te houden, daar er in het bestemmings plan „detailhandel" staat aan gegeven voor het betreffende terrein. De heer Van der Horst wil de bistrotheek voor Pasen openen. De benodigde vergun ningen denkt hij wel te krij gen. De twee huizen voor de toe komstige bistrotheek zullen worden ingericht als snackbar. Het gemeentebestuur denkt deze ontwikkeling nog wél te gen te kunnen houden. Voor de inrichting is men namelijk bezig de muren tussen de twee huizen door te breken en hier voor is geen vergunning ver leend. KATWIJK Katwijks oudste hoogspanning- en schakel station, dat zich bevindt onder het pand Meerburg, zal door de komst van de stormvloedkering moeten worden vervan gen. Een nieuw station, waarvan de kosten zijn geraamd op 385.000,- zal worden gebouwd op een stukje grond achter de flats in de Tramstraat. In de commissie voor de bedrijven werd, in verband met de hoge kosten voor het nieuwe hoogspanningsstation, de suggestie gedaan om een deel van het bedrag door het rijk te laten ver goeden. De heer J. van der Plas (SGP): „Wij zijn verplicht om de stormvloedkering aan te leggen en dus ook min of meer ge dwongen om het station te verplaatsen. Er moet dan ook worden onderzocht in hoeverre de dienst deltawerken bereid is om de meerkosten voor haar rekening te nemen". Het college van B en W zal naar aanleiding van dit punt nadere informatie inwinnen. Ook in Katwijk zal worden, nagegaan of de kunststof waterlei dingen op bepaalde plaatsen wellicht zijn aangetast door methyl bromide. Dit naar aanleiding van de recente ontdekkingen in het Westland. Met betrekking tot de leidingen die onder land bouwgronden zijn aangelegd, zal contact worden opgenomen met de betrokken boeren over het eventuele gebruik van de stof methyl-bromide, waarna watermonsters kunnen worden geno- In de nieuwbouwwijk Rijnsoever zijn door de gemeentebedrij ven alleen koperleidingen gebruikt, waarbij de kans op aantas ting door gevaarlijke stoffen uitgesloten is. Deze voorzorgsmaat regel is hier met name getroffen omdat een deel van de wijk op de vroegere vuilstortplaats is gelegen. LISSE Het aantal onge vallen in Lisse is het afgelo pen jaar aanzienlijk toege-_ nomen ten opzichte van het jaar daarvoor. In totaal von den 410 onvevallen plaats, tegen 350 in 1979. Als gevolg van deze ongevallen was een dode te betreuren, 21 perso nen liepen zwaar lichame lijk letsel op en 64 personen raakten als gevolg van een ongeval licht gewond. Politie te paard in Noord- wijkerhout NOORDWIJKERHOUT Noordwijkerhout had gistermorgen de primeur van politie-surveillance te paard door de bereden groep van de rijkspolitie uit Wassenaar. Het be treft voorlopig een on derzoek naar de moge lijkheden om politie mannen met paarden te laten surveilleren in ge bieden die voor auto's en motoren moeilijk toe gankelijk zijn. De bosrij ke omgeving van Leeu wenhorst en het Ooster- duinsemeer lenen zich hier volgens de rijkspo litie uitstekend voor. Het experiment zal bin nenkort worden uitge breid naar andere Zuid hollandse dorpen, onder meer het plassengebied van Nieuwkoop. De nadruk zal uiteraard moeten liggen op de perio de dat de natuurgebieden intensief bezocht worden door recreanten. Het tijd stip van terreinverken ning is juist nu gekozen, omdat er op het moment niet bijzonder veel te doen is voor de bereden politie. Tot voor kort was de Was- senaarse groep vooral ac tief in Zeeland, maar hier wordt het werk van het paard steeds meer overge nomen door crossmotoren. De bereden politiegroep beschikt sinds kort over een eigen veewagen en kan dus overal in Zuid- Holland ruiters en paar den inzetten. Vroeger moesten de paarden met een gehuurde auto ge transporteerd worden. WARMOND Werkgroep het Oude Raad huis in Warmond organiseert van 11 januari tot en met 4 februari een expositie van Cor Barning senior in het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat 36 in Warmond. De expositie wordt op zaterdag 10 januari door Cor Bar ning junior, zoon van de kunstenaar en wet houder van Wassenaar, geopend om vier Cor Barning, 70 jaar oud, is een geboren en ge togen Leidenaar. Hij heeft zich van jongs af aan met tekenen en schilderen bezig gehouden; de expositie is tevens een overzicht van het werk van Cor Barning over de afgelopen vijftig jaar in schilderijen, aquarellen en tekeningen. Cor Barning was aanvankelijk banketbakker. Hij werd in de crisisjaren voor de tweede wereld oorlog echter werkeloos en liet zich toen om scholen tot huisschilder. Cor Barning is een auto-didact; wel onderhoudt hij intensieve con tacten met de Leidse 93-jarige kunstenaar Alex Rosemeijer, één van de laatste vertegenwoordi gers van de Leidse/Haagse school. Bij Barning staat het creatief bezig zijn voorop. Hij zou dit het liefst op andere mensen overdragen. Cor Barning is op zondag 11 januari, zaterdag 17 ja nuari, donderdag 22 januari, zondag 25 januari en donderdag 29 januari zelf aanwezig in het Oude Raadhuis en belangstellenden kunnen dan met deze kunstenaar van gedachten wisse- De expositie in het Oude Raadhuis is op zater dag van 11 tot 16 uur, op zondag, woensdag en donderdag van 14 tot 16 uur en op dinsdag van 19 tot 21 uur geopend. Vierduizend gulden gestolen HAZERSWOUDE Uit twee kluizen van het Ha- zerswoudse bedrijf Nedairco aan de Rijndijk is gistera vond vierduizend gulden ge stolen. De inbrekers kwa men binnen door de spon ningen van een raam aan de achterzijde van het gebouw aan de Rijndijk te lichten. De inbraak werd ontdekt door iemand van de veiligheids dienst die altijd rond 01.00 uur langs komt. De inbraak moet tussen 10.00 en de aankomst van de veiligheidsman ge pleegd zijn, daar tot tien uur schoonmakers bezig waren in de technische handelsonderne ming. De kluizen werden opengebroken met zware voorwerpen. Het kantoor was helemaal overhoop gehaald. De Hazerswoudse politie stelt een onderzoek in. NOORDWIJK De bekende Noordwijkse kunstenaar Ab Steenvoorden heeft een ontwerp gemaakt voor een wand plastiek aan de muur van een onlangs gèreed gekomen flat gebouw aan de Parallelboulevard. Een van de wanden van deze flat heeft geen ramen of andere onderbrekingen en het aldus ontstane massale vlak is bepaald geen sieraad voor de omgeving. Het gemeentebestuur wil 'daar iets aan doen. De vereniging van flateigenaren had volgens burgemeester mr. Bonnike geen bezwaar tegen het aanbrengen van een versiering op de muur, maar stelde wel de eis, dat de ge meente het onderhoud voor haar rekening zou nemen. Het ontwerp van Ab Steenvoorden, dat van hem de naam van „Vloedlijn" meekreeg, bestaat uit een aantal golvend in elkaar lopende figuren. Het is de bedoeling dat het in veredeld hout wordt uitgevoerd en het krijgt een groenachtige kleur. Een mo del van de flat met op de muur een miniatuur van het kunst werk stond gisteravond model op de tafel van de culturele com missie. Deze ging accoord met het ontwerp onder voorwaarde van een gespecificeerde opgave van de prijs, inclusief het aan brengen, alsmede van de te verwachten kosten van het onder houd. Ook zal de vereniging van flateigenaren met de voorge stelde wandversiering moeten instemmen. In de ongevallen-statistiek van de rijkspolitie groep Lisse is tevens aangegeven waar de di verse ongevallen plaatsvon den. Op de Achterweg waren dat er 19. waarbij een met do delijke afloop, In de Bloemen- buurt vonden in totaal 125 on gevallen plaats, in de Bomen- buurt 16 en in het centrum van Lisse 50 ongevallen. In de Componistenbuurt in de Poel polder vonden 11 ongevallen plaats. Zesmaal in De Engel, 8 keer op de Grachtweg en 99 op de Heereweg. Op de Ka naalstraat was het het afgelo pen jaar 32 maal raak en 15 maal op de Loosterweg. Op de Oranjelaan grepen 43 aanrij dingen plaats, 22 in de Oranje- buurt en 6 op de le Poellaan. Op de 2e Poellaan vonden 2 rijdingen plaats en op de 3e Poellaan eveneens 2. Op de als racebaan en brokkenbaan ge doodverfde Ruishornlaan von den 16 ongevallen plaats, in de Schildersbuurt 8, op de Sta tionsweg 22, in de Sterren buurt 1, in de Vogelenbuurt 6. in de Zeeheldenbuurt 12 en tenslotte op de Zwartelaan 0. Vooral dit laatste cijfer is op merkelijk gezien het feit dat het jaar daarvoor nog 14 onge vallen plaatshadden. 500 pakken koffie gestolen KATWIJK Uit het maga zijn van het Zeehospitium de Drieplassenw eg zijn de afgelopen nacht 500 pak ken koffie gestolen. De scha de bedraagt 1300 gulden. De dieven kwamen het Zee hospitium binnen door het openbreken van de deuren de ruimte waarin de ketel de centrale verwarming opgesteld en van het ma gazijn. •gens het aantrekken illegalen Fikse boete voor Sassenheims bedrijf SASSENHEIM/DEN HAAG De Haagse politierechter heeft de leiding van een Sas senheims bedrijf een boete van vijftienhonderd gulden opgelègd waarvan de helft voorwaardelijk. Het bedrijf, dat hyacint-bollen expor teert, werd schuldig bevon den aan het in dienst hebben van Marokkanen zonder verbl ij f svergunning. Voor de Haagse politierechter verklaarde een van de direc teuren dat hij voor zijn bedrijf ontzettend moeilijk personeel kan krijgen. „Vooral in druk-, ke tijden zijn wij genoodzaakt te nemen wie we krijgen kun nen", aldus de directeur, die veroordeeld werd omdat er negen illegale Marokkanen ge durende een drukke periode in zijn bedrijf werkzaam wa ren. Ook het Arbeidsbureau kan het bedrijf, waar zestig vaste krachten werkzaam zijn, niet altijd aan personeel hel pen. „Laatst stuurden ze me naar een commune in Leiden. Toen ik daar rond een uur of elf werd opengedaan,, was het eerste dat gevraagd werd of ik ook zwart uitbetaalde", aldus de klaagzang van de Sassen- heimer. De reden van het gebrek aan arbeidskrachten kan liggen aan het onplezierige werk. Het pellen van hyacint-bollen kan ieuk-opwekkend zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5