Ministers [verlagen eigen ^vergoedingen Flatgebouw in Hengelo in brand na gasexplosie Poolse vakbond dreigt opnieuw met staking beda: uur izen is bg redelijk Marihuana- bombardement Ook kabinet let meer op de klein t jes 24 GEZINNEN GEEVACUEERD Voorschotense wethouder Eveleens biedt ontslag aan *1 krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe- ïrhout'- [ADVERTENTIES PUT r DRDIJNEN [I iFELKLEDEN 9URNITUREN EUBELSTOFFEN EEN ZAAK MET HART VOOR U van der klugt Haarlemmerstr. 256-258 - Leiden (naast de Overdekte). Tel. 122154 persoonlijke aandacht stalenservice opmeetservice I llllilllll s Seidóe Qoma/ni lekersdi|k 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-Dank N.V.. Lelden. Directeur-booldredacteur: J. J. Hallewas - edacleur: Wlm Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: lel. 071-122248 (18.00 tot 19,00 uur) - lementen: kwartaal 49,55: jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Vrijdag 9 januari 1981, 71e jaargang no. 21857 Huisindustrie Op Ned. II om 22.40 uur docu mentaire „Het leven is sterker dan de leer" over huisindu strie op Java en om 19.05 uur spelprogramma „De Willem Ruis-show". Op Ned. I om 20.27 uur spel programma „TeleBingo" en om 21.30 uur tv-serie „How the west was won". Opklaringen Wisselend bewolkt en enkele buien. Temperatuur tussen 2 en 5 graden. Matige tot krach tige wind uit het zuidwesten, later draaiend naar west tot noordwest Morgen zon: 8.45 - 16.50. Schev. hoogw.: 5.25 en 17.39. Laagw.: 1.12 en 13.46. FORT LAUDERDALE Een wijk nabij het vliegveld van de stad Lauderdale in de Ameri kaanse staat Florida is vannacht gebombardeerd- ....met 45 kilo zware paketten marihuana. Een drugssmokkelaar verwachte volgens de politie op het vliegveld gecontroleerd te worden, zodat hij zich voor de landing van zijn lading ontdeed. In totaal twaalf pakken kwamen in de wijk terecht; een door het dak van het huis midden in de woon kamer van de familie Banta. De piloot van het toe stel is door de politie aangehouden. A.J. Cronin (auteur De Citadel) overleden MONTREUX De Schotse schrijver van dokterromans A.J. Cronin, die internationaal naam maakte met 'De Citadel', is dins dag op 84-jarige leeftijd in zijn woning te Baugy-Surclarens bij Montreux overleden. Zijn over lijden werd vandaag pas bekend gemaakt toen er in het nabijgele gen dorp La Tour-de-Peilz een rouwdienst werd gehouden. Cronin woonde sinds 1955 in Zwitserland. Vlieland Vlieland antwoordt Schiermonntk- TT oog en .viie- Hoge naad met land trekken linkse directe" gezamenlijk op bij het afweren yan de autodreiging. Volgens burgemeester Visser van Vlieland is bij Verkeer en Water staat de bereidheid aanwezig de twee Wad deneilanden terwille te zijn bij het weren auto's, zo mogelijk via een wetswijzi ging. „We zullen proberen de Kamer ervan te over tuigen dat deze zaak absoluut vóór het komend toeristenseizoen geregeld moet worden" aldus de Vlielandse burgemeester.„De bres die de Hoge Raad nu in ons beleid heeft geslagen, zul len wij met een linkse directe beantwoorden", meent hij. titter Max v.d. Berg vecht voor eenheid PvdA: >lg Den Uyl, accepteer atoomtaak" (Van onze parlementaire redactie) ERSUM Max van den Berg, voorzitter van de PvdA, de afdelingen van zijn partij dringend geadviseerd het punt van lijsttrekker Den Uyl over de kernwapens te arden. In een tv-programma zei Van den Berg: „Partij, waar je mee bezig bent!" j»s de voorzitter is er geen alternatief voor dit standpunt en *in voor Den Uyl zelf.,„Als het congres dit coihpromis ver- dan heeft de partij op dat moment haar positie als partii ver- Het partijbestuur heeft zich, aldus Van den Berg, volledig lard achter het standpunt van de lijsttrekker. Dit komt erop at het leger de komende regeringsperiode vier a vijf van de »omtaken moet afstoten. Velen in de PvdA zitten echter op I van het IKV die zegt dat ons land alle kernwapens moet Helmut stopt met roken De Westduitse Bondskan selier Helnjut Schmidt (62) heeft besloten' met roken te stoppen. Afgezien van verscheidene pijpen tabak en een hoeveelheid snuif tabak, stak hij dagelijks 50 sigaretten op. Het ro ken van Schmidt was veel Duitsers een doorn in het oog. Als hij op televisie was geweest, kwam er een stroom van brieven van mensen, die zijn rook gewoonten een „slecht voorbeeld" en „betreu renswaardig" vonden. Veerdiensten mogelijk slachtoffer havenstaking LONDEN Wan- neer volgende week maandag de de Britse havenarbei ders de meeste ha vens van het land platleggen komen naast de aanvoer van levensmiddelen en olie ook de veer diensten naar buur landen in de knel. Alleen de .Franse, Belgische en Neder landse Sealink- schepen (deze laat ste varen van Hoek van Holland op Harwich) blijven wellicht buiten het conflict. De actie, die 24 uur zal du ren, is een protest voor een grotere loonsverhoging. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO Om even voor half acht vanmorgen is brand uitgebroken in een flatgebouw aan de Mercuriusstraat in Hengelo (Ov.). Het hele gebouw is ont ruimd. De bewoners, 24 gezinnen, zijn ondergebracht in het gymnastieklo kaal van een nabijgelegen school. Volgens de Hengelose brandweer is de brand ontstaan na een gasexplosie, waar bij twee mensen gewond werden. Een van het is overgebracht naar het brandwon dencentrum in Beverwijk, de ander naar een ziekenhuis in Hengelo. werd bestreden met drie blusvoertuigen, een ladderwagen en een hoogwerker. Omdat de laatste niet tot de uitrusting van de Hengelose brandweer behoort, moest die worden geleend van de brandweer van Enschede, die bij het blussingswerk assisteerde. Om half elf was de brand be dwongen. De zes appartementen zijn vol ledig verwoest. VOORSCHOTEN Wethou der Ab Eveleen (PvdA) neemt per 17 januari ontslag als wethouder van openbare werken en planologie van Voorschoten. Hij deed deze mededeling vanmiddag tij dens de vergadering van burgemeester en wethou ders. De aanleiding tot het ontslag is de gang van zaken bij de besluitvorming rond de scholennota. Door de plotselinge koerswijzi ging van de CDA-fractie in clusief wethouder L.L. Marse lis met daaraan gekoppeld de zeer pragmatische uitspraak ten aanzien van de bestem ming van de rest van het Cul- NA MOEILIJKHEDEN ROND SCHOLENNOTA tureel Centrum, ziet de heer Eveleens zich nu geplaatst voor de uitvoering van een raadsbesluit, dat volledig haaks staat op datgene wat hij als weloverwogen en planma tig besturen verstaat. Hij wil niet meewerken aan de uit voering van een beleid, dat zich „van incident naar inci dent" dreigt te gaan ontwikke len. Binnen het college waren de burgemeester en de VVD- wethouder voor één school in het Cultureel Centrum. De wethouders Marselis en Eve leens waren voor twee scho len. Kort voor de vergadering zwenkte het CDA inclusief de wethouder om, terwijl ook twee leden van de PvdA van koers veranderden. Wethou der Eveleens bleef toen alleen staan en in de raad kreeg hij alleen steun van de PvdA-er J. van Leeu>ven en Aikens (D'66). WARSCHAU In Polen drei gen opnieuw stakingen nu het tussen de Poolse onafhankelij ke vakbond Solidariteit en de regering tot een openlijk con flict is gekomen over de door arbeiders geëiste vrije zaterdag. In verscheidene delen van Po len staan al comités klaar om werkonderbrekingen te organi- Het bestuur van de vakbond keurde gisteren op een vergade ring een verklaring goed waarin het zegt dat de vrije zaterdag ver plicht moet worden gesteld. Het bestuur beleefde steun aan werk nemers die morgen niet op het werk zullen verschijnen. De vakbond baseert zich hierbij op de akkoorden die na de stakin gen van vorig jaar met de rege ring zijn gemaakt. Daarbij was overeengekomen dat alle zaterda gen als een vrije dag zouden wor den beschouwd. De regering is echter inmiddels van haar belofte teruggekomen. Zij wil nu om de andere week een vrije zaterdag toestaan. Dat zou betekenen dat er morgen normaal zou moeten worden gewerkt. Vice-premier Jagielsky heeft voor de televisie verklaard dat de eco nomische toestand in Polen geen vijfdaagse werkweek toelaat. Als (Van c DEN H bezuiniging heeft het kabinet de (raste onkostenvergoedingen van bepaalde bewindslieden belangrijk verlaagd of zelfs geheel afgeschaft. Dit blijkt uit antwoorden van Van Agt op vragen vanuit de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag van de Algemene Rekenka- De premier zelf ziet zijn vaste vergoe ding dalen van 31.500 tot 12.000 gul den per jaar. Voor Van der Klaauw ■gaat de vergoeding omlaag van 48.400 gulden naar 18.000 gulden. Voor Van der Mei en De Koning vervalt de vas te toelage, die 24 mille bedroeg, ge heel. Wel mogen de bewindslieden de kos ten declareren voorzover ze niet al vergoed worden die verband hou den met het uitoefenen van hun func tie. Voor alle niet genoemde bewinds lieden gold altijd al dat zij geen vaste vergoedingen ontvingen. De premier tekent aan dat het begrip „functionele uitgaven" ruim opgevat moet worden. Dat brengt-volgens hem de ingewik keldheid van de baan met zich mee. In het kabinet is voorts afgesproken dat in de komende verkiezingscam pagne „terughoudendheid" zal wor den betracht bij het gebruik van door het rijk verstrekte faciliteiten. Het zich laten rijden in de dienstauto met chauffeur is echter nadrukkelijk toe- Öok bij officiële ontvangsten zal meer op de kleintjes worden gelet, althans wat betreft het door het rijk tè ver goeden deel van de onkosten. Het op overheidskosten „vieren" van bepaal de gebeurtenissen („departementale wapenfeiten"), wat op ministeries ge beurt, zal moeten worden terugge drongen, aldus Van Agt. ér toch op zaterdag vrij genomen wordt, dan moet dit gecompen seerd warden door op de overige werkdagen langer te werken, al dus Jagielsky. Het blad van de communistische partij Trybuna Ludu schreef gis teren dat Polen tekenen van anarchie begint te vertonen. Het blad schreef dat leden van de vakbond Solidariteit in een aantal gebieden betrokken zijn bij acties van bonden die het ontslag eisen van partijfunctionarissen. Derge lijke acties, zo schrijft het blad, geven blijk van minachting voor de democratie. „Polen kan niet voortdurend een kokende ketel blijven."» aldus het blad. feit dat zij voortaan hun werk moeten reizen of in }en moeten gaan werken. Weige- betekent dan verlies van uitke- Minister Albeda van sociale za- ft de Arbeidsbureaus op ver- de Tweede Kamer hierop nog eattendeerd. beidsbureaus krijgen regelmatig uit jen van de beroepsrechter onder 1 maar de jurisprudentie is niet erg lichtelijk meer, zodat de minister [nog eens de kwestie van reistijden loegendienst afzonderlijk onder de Icht heeft gebracht. Een uur fietsen m) bij redelijk weer noemt de minis- delijk en verhujzing naar een andere lente mag geen grond zijn een baan te [ren. De minister vindt voorts, dat enwerk als passende arbeid moet fen beschouwd, ook als de werkzoe- e voorheen slechts in normale dag- t heeft gewerkt. Maar hij hoeft ook jniet meteen in de ploegendienst te pn als hij nooit eerder in ploegen den Enige overgangstijd moet men Borkinck en Zoetemelk sportsterren van 1980 HILVERSUM Schaat- senrijdster Annie Borkinck (links op de foto) en wiel renner Joop Zoetemelk zijn in de jaarlijkse verkie zing voor AVRO's Sportpa- norama uitgeroepen tot sportvrouw en sportman van het jaar 1980. Zoals bekend behaalde Annie Borkinck bij de Olym pische Winterspelen in Lake Placid goud op de 1500 meter. Joop Zoete melk dankt zijn verkiezing aan zijn overwinning in de ronde van Frankrijk van het vorig jaar. In de competitie over 1980 eindigde bij de dames ta- feltennister Bettine Vriese- koop als tweede en wa- Zie ook pagina 3. terskister Marlon van Dijk als derde. Bij de heren werd marathonloper Ge rard Nijboer tweede en schaatsenrijder Hilbert van der Duim derde. De sportploeg van het jaar 1980 werd de succesvolle wielerformatie Ti-Raleigh van Peter Post. De „Tom Schreurs-prijs", een aan moediging voor een jonge sportster, werd toegekend aan tennister Marianne van der Torre.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1