Export groenten niet in gevaar door methylbromide i GIFGAS i Gevallen van methylbromide zijn laatste jaren tot nul gereduceerd Fewest PROEFSTATION: „VERGIFTIGING GROENTE IS UITGESLOTEN" Grond kan met zuren worden schoongespoeld Deze kas is behandeld met LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JANUARI 1981 PAGINA 9 WESTLAND/DEN HAAG Het Centraal Bureau van deTuinbouwveilingen in Nederland te Den Haag spreekt berichten tegen dat enkele Westduitse afne mers de invoer van West- landse sla hebben gestopt naar aanleiding van het ge vonden methylbromide in de waterleidingen in het Westland. Volgens het Cen traal Bureau loopt de ex port geen gevaar en zijn er onder de tientallen Neder landse exporteurs en dui zenden afnemers in de Bondsrepubliek drie ge weest, die erover dachten het kalmer aan te doen met de import van Westlandse sla. „Zo liggen de verhou dingen", zo vertelde de heer L. Gijsberts, directeur van het Centraal Bureau. „Bo vendien heeft de grootste Duitse afnemer met hon derden winkels in de Bondsrepubliek, gisteren bericht niet ongerust te zijn". Ter geruststelling heeft het Centraal Bu reau alle Duitse afnemers en Nederland- j se exporteurs gisteren bericht dat de Westlandse sla volkomen betrouwbaar is. Volgens dr.ir. L. Bravenboer, verbon den aan het Proefstation voor Groenten- en Fruitteelt onder glas in Naaldwijk, is het na jaren onderzoek nog nooit ver toond dat het landbouwgif methylbromi de, bedoeld om bepaalde plantenziekten te voorkomen, in de groente voorkomt. „Dat gif is al afgebroken voor er planten in de grond gaan, anders gaan die plan ten dood", zo zei hij. „Niks aan de hand", aldus de heer J. Reincke, voorzitter van de Veiling Tuinbouw-Westland Noord. Volgens hem is er juist sprake van een levendige vraag in het buitenland naar Westlandse sla en liggen de prijzen mo menteel twee maal zo hoog als vorig jaar in dezelfde periode. „Frankrijk heeft de laatste tijd weinig sla kunnen uitvoeren door lichte vorst. Vandaar dat Engeland en West-Duitsland nu flink verlegen zit ten om Nederlandse sla", aldus de heer Reincke. Afwijkingen De arbeidsinspectie heeft in de tweede helft van de jaren zestig de resultaten van een onderzoek naar de gevolgen van methylbromide laten liggen. Toen al bleek, dat aanraking met het middel tot afwijkingen aan onder meer het zenuw stelsel kon leiden. Dit heeft de Haagse neuroloog dr. J. Hartzuiker, één van de bij het onderzoek betrokken zenuwart sen, gisteren gezegd. Hij behandelde Tuinder C. Groenewegen: ,,De gezondheid van de mensen gaat natuurlijk voor, maar als het methylbromide weg moet, dan kun je het faillissement van het Westland verwachten". Tuinder N. Stein: „De mensen zijn hier niet zo ongerust, de meesten drin ken gewoon uit de kraan". veertien jaar geleden 25 personen, die door contact met methylbromide min of meer ernstig ziek waren. Onder meer bleek een verhoogd broomgehalte in hun lichaam gepaard te gaan met beschadi ging van het zenuwstelsel. De arbeidsin spectie heeft aan deze resultaten geen consequenties verbonden, aldus Hartzui ker, die er verder op wijst dat met het gebruik van het landbouwgif aanzienlij ke handelsbelangen zijn gemoeid. Het gif ontsmet de grond zo goed dat tuinders een veel grotere oogst uit hun kassen kunnen halen. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken ontkende gisteravond dat er niets met de onderzoeksresultaten is gedaan. Hij stelde dat er veiligheids voorschriften zijn gekomen, zoals het dragen van een persluchtmasker. Voorts is destijds een aantal Westlandse arbei ders onder controle gebracht van de be-, drijfsgeneeskundige dienst in Delft. Enkele Westlandse tuinders bevestigden gisteren dat de veiligheidsvoorschriften voor het hanteren van het ontsmettings middel in de afgelopen jaren zijn opge schroefd. Volgens de heer Hartzuiker gelden deze voorschriften echter alleen voor werknemers van grondontsmetten- de bedrijven en niet voor tuinders. „Ge noeg tuinders springen nu nog heel arge loos met het gif om", zo deelde hij desge vraagd mee. Hij zei niet te weten of er sinds de strengere voorschriften nog slachtoffers waren gevallen. „Ik houd me sinds die tijd niet meer met deze kwestie bezig", zo sprak de neuroloog. De heer N. Stein, sla-teler in Monster, benadrukte gisteren dat praktisch alle tuinders zich terdege van het gevaar be wust zijn. Hijzelf gebruikt het middel al vijftien jaar, zonder ongelukken. Onder wijl moest hij cursussen volgen voor het gebruik van het gif, het luchten van de kassen en het spoelen van de grond. Bo vendien, zo stelt de heer Stein, zijn de voorschriften verscherpt; zo worden er gasmaskers en speciale beschermende pakken gedragen en wordt er lang ge spoeld. Volgens hem geldt het gevaar momenteel niet voor de gebruikers, maar voor het milieu, omdat het gif na het spoelen in het boezemwater terecht komt. „De mensen zijn hier niet zo onge rust, de meesten drinken gewoon uit de kraan", aldus de sla-teler. „Vandaar dat er ook zo weinig van die flessen met schoon drinkwater afgehaald zijn. Vol gens mij zijn er monsters genomen bij mensen die het gif niet lang genoeg uit de bodem hebben gespoeld. Of ze hebben ondeugdelijke leidingen, die waarschijn lijk nog te hoog lagen ook. De leidingen behoren onder het grondwaterpeil te lo ipen, want het methyl komt niet verder dan het grondwater". over de financiële gevolgen van het tij delijke verbod op het gebruik van methylbromide. Bovendien bestaat er onder vele tuinders onzekerheid of het verbod inderdaad wel voorlopig zal zijn en zo ja, wie er in aanmerking komt voor ontheffing. Daarbij hebben lang niet alle tuinders plastic waterleiding buizen bij hun kassen lopen. De heer C. Groenewegen, teler van chrysanten en tomaten in de gemeente 's-Gravenzande: „Het verbod moet niet te lang duren, an ders raakt mijn produktie achter op het schema. De gezondheid van de mensen gaat natuurlijk voor, maar als het methylbromide weg moet, dan kan je het faillissement van het Westland verwach ten. Voor een tuinder zijn deze gebeurte nissen niet leuk meer". Voorlopig verbod? In de stilte van zijn zijn kas, temidden van de bijna onafzienbare rijen chrysan ten, klinkt zijn relaas nogal ijl. Onder wijl met zijn voet in de aarde wrijvend, vertelt hij hoe alle tuinders verwachtten dat het eens fout moest gaan met de methylbromide. „Wat nu is gebeurd, vind ik een teken van deze tijd. Alles wordt zo oneindig opgeschroefd, gaat steeds sneller. Is het spul te gevaarlijk, dan moeten ze ermee stoppen. Natuurlijk gaat de gezondheid voor. Maar het ver bod op het goedje is te onverwachts inge voerd. Hadden ze nu gezegd: in augustus mag het niet meer, dan hadden we er van te voren rekening mee kunnen hou den. We moeten namelijk wel een goede oogst hebben, je kan geen risico's meer nemen. Het zou wat lucht geven als de gasprijs omlaag ging. Vergeet niet dat ons produktieschema al lang van te vo ren vast ligt, ondermeer door de afspra ken met de planter, die de bollen levert. Hij zegt wanneer ik moet poten. Maar is de grond dan nog niet ontsmet, dan zit je... Laten ze dan voor een vervangend middel zorgen, want zonder zo'n fantas tisch bestrijdingsmiddel als het methyl bromide eigenlijk is, kunnen we hier in het Westland niet werken. Ja, ik heb wel eens een jaar het gassen overgesla gen, maar dat merkte je onmiddellijk aan je oogst. Veel minder", aldus de heer Groenewegen. V ervangingsmiddel Een vervangingsmiddel voor methylbro mide is er nog niet, al wordt daar onder meer door het Proefstation in Naaldwijk naarstig naar gezocht. Het stomen van de grond, een oudere ontsmettingsmet hode, is duurder omdat het meer energie en meer arbeid kost. Bovendien is het minder doeltreffend. Het Keuringsinstituut voor Waterleidin gartikelen (KIWA) in Rijswijk gaat on derzoeken hoe chemische stoffen op kunststof waterleidingbuizen inwerken, zoals in het Westland is gebeurd met het landbouwgif. Twintig jaar geleden toen de waterleidingbedrijven voor het eerst de kunststofbuizen gingen gebruiken, is geen rekening gehouden met de eventu ele aanwezigheid van giftige of agressie ve stoffen in de grond. De waterleiding bedrijven beschouwen dit ook niet als hun verantwoordelijkheid. Dergelijke voor de gezondheid gevaarlijke stoffen horen eenvoudig niet in het milieu voor te komen, aldus een woordvoerder van de Vereniging van Waterleidingbedrij ven. HENK ENGELENBURG WESTLAND/DELFT De conse quenties van de problemen, die de af gelopen week in Westland zijn gere zen door de verontreiniging van enke le particuliere drinkwaterleidingen, zijn nog steeds niet in hun volle om vang bekend. Weliswaar betoogt het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, dat er geen gevaar is, j maar het is nog steeds niet duidelijk of de kleine concentraties, die de be- trokken Westlanders in de loop der jaren via hun drinkwaterleidingen binnen hebben gekregen, op de lange termijn schadelijk of misschien wel kankerverwekkend zijn. Wel is intus sen bekend, dat zoals het ministerie zegt „het niet is uitgesloten", dat ho gere concentraties, dan in Westland zijn aangetroffen, „mutageen" zijn. Dat wil zeggen kankerverwekkend. Eén van de mensen, die veel met methylbromide heeft te maken, is drs. H. Rijckborst, medisch doctorandus bij de Bedrijfs Geneeskundige Dienst in Delft, een instelling die onder toezicht van de Arbeidsinspectie en het ministerie van i Volksgezondheid en Milieuhygiëne j werknemers onderzoekt in relatie met I hun werk. De heer Rijckborst heeft al ja ren de methylbromide-loonwerkers uit het Westland onder zijn hoede. Hij con troleert de 80 a 90 meestal jonge mensen geregeld en zorgt voor geregeld bloedon derzoek (4 a 5 keer per jaar). Tevens is dokter Rijckborst al enige tijd doende met een proefschrift over de relatie tus sen het gebruik van methylbromide en de gezondheid. Wat is methylbromide en waar werd het voor het eerst gebruikt? Drs. Rijckborst: „Methylbromide is een vluchtige verbinding met de scheikundi ge naam CH3Br, die eind jaren veertig- /begin jaren vijftig in Amerika wel werd' gebruikt om branden te blussen. Daar is het uitermate geschikt voor, omdat het zwaarder is dan lucht en de vlammen kan verstikken". Het bleek, blikt dokter Rijckborst terug in Amerika's recente geschiedenis, dat zich ernstige zenuwbe schadigingen als verlamming en hersen letsel voordeden bij mensen, die de brandblusapparaten afvulden in een slecht geventileerde ruimte. Dat heeft de gemoederen in Amerika uiteraard in be weging gezet. Spoedig rees het vermoe den, dat het gas uitermate giftig moest zijn. Later, in de jaren zestig, is het gas toegepast als ontsmettingsmiddel in tuin bouwgebieden als een relatief goedkope vervanging voor ontsmettingsmethodes. De grond wordt door de methylbromide vrij gemaakt van ziektekiemen, zodat men tot drie, vier keer per jaar op de zelfde grond het zelfde product kan te len. Was men aanvankelijk in het West land voorzichtig genoeg met het git? „Nee, althans niet voldoende zoals later bleek. Ten eerste werd het in Amerika in een andere bedrijfstak gebruikt en ten tweede was men duidelijk niet voldoen de van de gevaren op de hoogte. De wer kwijze in de beginjaren (omstreeks 1963/64) was meestal, dat mensen achter een soort ploeg werkten, die voren in de l grond trok, die werden geïnjecteerd met BEDRIJFSGENEESKUNDIGE DRS. H. RIJCKBORST: Drs. H. Rijckborst: „Het aantal aanknopingspunten bij chronische bloot stelling aan het gif is niet zo erg groot". vloeibaar methylbromide (methylbromi de is vloeibaar onder de vier graden Cel- cius)", legt de bedrijfsarts uit. Evenals in Amerika het geval was geweest, bleven ook in Nederland de ongelukken niet uit. Weer dezelfde symptomen, althans bij de acute intoxinaties (vergiftiging). Een acuut geval kan zich onder meer uitten door longoedeem, lever- en nier- beschadiging en vaak ook ernstig her senletsel. De verlammingen en andere zenuwaandoeningen hebben onderzoe kers naarstig doen vorsen naar een goe de bescherming. Want afschaffen van het gif was te duur, zo vond men in tuin- bouwkringen. Dokter Rijckborst: „Sinds dien is er stelselmatig een hoop veran derd en verbeterd in de beveiliging van de mens. De groepscontróle bij de onts- metters is erg streng. Onze voorschriften worden tegenwoordig dan ook altijd goed opgevolgd. De loonwerkers werken in meestal kleine bedrijfjes, die landelijk zijn verbonden in een Vereniging voor Grondontsmetters, zodat de voorschrif ten en richtlijnen goed worden nage leefd". Hoe kwam bij die loonwerkers de methylbromide in het lichaam? „Vooral via ademhaling door mond en neus. Hoewel ook de huid ademt, is een eventuele vergiftiging via de huid mijns inziens de allerminst belangrijke factor. De aanknopingspunten daarvoor zijn ui terst vaag". In tegenstelling tot de woor den van drs. Rijckborst zijn in de ge schiedenis gevallen bekend waarbij ge dacht is aan besmetting via de huid, maar dat kan volgens de bedrijfsarts ook aan een slecht functionerend masker hebben gelegen. Ook kan vloeibare methylbromide op de huid terecht geko men zijn. Dat is ernstiger dan gas. Juist omdat methylbromide vrij gemakkelijk via de mond het lichaam binnendringt is het zaak juist de ademhalingswegen af doende te beschermen. Een aantal jaren geleden werd gebruik gemaakt van vol- gelaatsmaskers met bruinfilter. Maar de drager kon niet merken of het filter goed werkte en of het filter was verza digd (methylbromide is reukloos red). In overleg met onder meer de Arbeidsin spectie is in november 1977 besloten voortaan over te gaan op persluchtmas kers met zuurstoftanks op de rug. In the orie is het nu niet meer mogelijk om via de ademhalingswegen gif binnen te krij gen. Alleen een menselijke fout even iets halen, dat in de kas per ongeluk is achtergelaten, en niet die kilo's zware Is er daarna nog onderzoek geweest? „Jawel, maar lang niet meer zo intensief. De wetenschap dacht het probleem on der controle te hebben. Inderdaad is het gemiddelde percentage bromide in het bloed bij de loonwerkers drastisch ge zakt". De Bedrijfs Geneeskundige Dienst, waar drs. Rijckborst aan is ver bonden, werkt slechts met bromide-cij- fers, omdat methylbromide een vluchti ge verbinding is en in een tijdsspanne van vier tot twaalf uur qua concentratie telkens wordt gehalveerd in het relatief minder gevaarlijke methanol en water stofbromide en daardoor als verbinding in het bloed niet meer valt te achterha len. Die halvering verloopt buiten het li chaam heel wat langzamer, zoals in het Westland is gebleken. Dokter Rijckborst over de goede resultaten van de preven tieve maatregelen: „Het ging zo goed, dat enkele onderzoeken die nog op stapel stonden, werden afgelast. Dat ging om onderzoeken van instituten als het Coro- nellaboratorium (VU) in Amsterdam en het medisch-biologisch laboratorium van TNO in Rijswijk. Het was zuiver een kwestie van prioriteiten stellen, ook op andere terreinen was tenslotte dringend onderzoek nodig". Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft zoals bekend afgelopen vrijdag opdracht gegeven weer een nieuwe onderzoekron- de op touw te zetten. Twee Rijksinstuten uit Bilthoven en Den Haag gaan zich nu met het probleem bezighouden. Hoeveel weet de medische weten schap af van het lang blootstaan aan een lage concentratie methylbromide, vooral zoals dat in Westland hoogst waarschijnlijk het geval is geweest? Dokter Rijckborst: „Hoewel er wel al on derzoekingen naar zijn gedaan, is het aantal aanknopingspunten bij chronische blootstelling aan het gif niet zo erg groot Wat dat betreft is de medische weten schap een „zachte" wetenschap in tegen stelling tot de technische meer rechtlijni ger wetenschappen. Ze gaat slechts uit van onderzoeksresultaten, waarbij het erg moeilijk is om wetenschappelijk aan te tonen of afwijkingen aan het zenuw stelsel verband houden met het onzorg vuldig gebruik van methylbromide. De een is erg gevoelig voor een overmaat aan bromide in het bloed, terwijl een an der een tien keer zo grote hoeveelheid gemakkelijk aankan. Juist om die reden is het zo moeilijk om aan te tonen of methylbromide kankerverwekkend of vruchtbeschadigend is". Betekent dat, dat verhalen over mis kramen door methylbromide-vergifti ging in Westland onzin zijn? „Wanneer zich in het Westland inder daad een meer dan gemiddelde hoeveel heid miskramen voordoet, dan moeten eerst alle mogelijke oorzaken eerst be hoorlijk op wetenschappelijke wijze wor den onderzocht, voordat een conclusie kan worden getrokken. We moeten ui terst beducht zijn voor al te haastige con clusies. Nog daar gelaten of het te bewij zen is, vind ik het onwetenschappelijk om nu al een direct verband te leggen tussen het gif en de miskramen". Zoals bekend zijn enkele artsen verbonden aan het Hypolitusziekenhuis in Delft van plan na te gaan of van een verband tussen een verhoogd aantal miskramen en het landbouwgif sprake kan zijn. Hoe is al die publiciteit over de drin kwaterverontreiniging op U overge komen? „Laat ik voorop stellen, dat ik een on derzoek naar de gezondheidsaspecten van deze verontreiniging erg belangrijk vind. Helaas is in de jaren zeventig zoals ik al zei het onderzoek gestopt, toen de maatregelen afdoende leken. Elk jaar wordt in Nederland tenslotte zo'n 2000 ton methylbromide gebruikt, waarvan zo'n 70 procent in de dampkring komt en 30 procent in het grondwater. Maar de verbinding wordt wèl geleidelijk af gebroken in de véél minder gevaarlijke moleculen", aldus de heer Rijckborst. De snelheid, waarmee die afbraak gebeurt, is onderwerp van studie. Directeur Wal- ma van de Westlandsche Drinkwater Maatschappij noemde van de week één tot vier weken. Daar is echter nog geen zekerheid over, omdat temperatuur, vochtigheid veranderende factoren blij ken. Drs. Rijckborst is echter ook naar benieuwd naar een andere factor van de zaak. „Wat ik eigenlijk jammer vindt, en dat vind ik eigenlijk belangrijker, is dat de milieuhygiënische kant van de zaak niet eerder is onderzocht". De relatie met de gezondheidszorg luistert erg nauw, zoals uit zijn woorden blijkt. Vol gens de heer Rijckborst is de afbreek baarheid van methylbromide weliswaar relatief kort, maar het zou bekend zijn dat heleboel kunststoffen, waaronder blijkbaar die particuliere PVC-drinkwa- terleidingen in het Westland. niet be stendig zijn voor methylbromide. Hij zegt: „Dat komt weer doordat methyl bromide gemakkelijk oliën oplost en dit is nu net hét bestanddeel waaruit PVC- buizen worden gemaakt. JAN PETER VERSTEEGE NIJMEGEN Grond, die met zware metalen is verontreinigd, kan onder bepaalde omstandigheden relatief goedkoop worden „schoongewassen" met zuren. De grond hoeft in dat geval niet te worden afgegraven. Dat blijkt uit laboratoriumproeven die door de landbouwhogeschool in Wage- ningen zijn verricht. Op deze manier zou 95 procent van de veronreiniging kunnen worden verwijderd, onder voorwaarde dat de bodem een doorla tende structuur heeft. Zandgronden zijn daartoe geschikt, zware kleigron den in het westen van het land niet De onderzoekingen hadden betrek king op grond van een voormalig fabrieksterrein in Naarden, waar in het verleden grote hoeveelheden zeer giftig cadmium in de grond zijn geko men. Op die grond wil Naarden hulzen bouwen. Afgraven van de grond is twee maal zo duur als schoonwassen. Betreding van deze ruimte is levens gevaarlijk, mén zij gewaarschuwd!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9