Lisse protesteert tegen ;renscorrectie Hillegom 'ara vans en boten moeten van de straat af in Noordwijk Geluidsoverlast grootste probleem bij herstelwerk Katwijkse torenflats Parkeerverboden in Valkenburg Systematische kunst in Galerie de Sluis Eerste vrouwelijke agent in Katwijk IEGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JANUARI 1981 PAGINA 7 JÖORDWIJK Het komt steeds vaker voor lai caravans, zeilboten en dergelijke voer- of -aartuigen na gebruik op straat worden gezet •njdaar soms weken en zelfs maanden blijven ;;.«jtaan. De buurtbewoners zijn daar gewoonlijk jii liet gelukkig mee. Er wordt dubbel en dwars leslag gelegd op de soms toch al schaarse par- yers ceerruimte in de woonwijk, terwijl anderen zich ergeren, omdat de wijk wordt ontsierd door vakantieverblijven en andere obstakels, die niet op straat thuis horen. Er onstaan ge voelens van onvrede in de buurt en niet zelden leidt de irritatie tot ruzies. Artikel 25 van de Algemene Politieverordening voor de gemeente Noordwijk verbiedt het - langer dan 24 uur - op een weg te lat?n staan van kam peerwagens, caravans, zeilboten of andere ver voermiddelen of vaartuigen, welke ten dienste van de recreatie plegen te worden gebruikt. De limiet van 24 uur is gesteld om de wagen of de boot te kunnen in- en uitpakken. De politie gaat deze bepaling in de verordening streng controleren, deelde inspecteur Spoelstra mede. Er is inmiddels overleg geweest met de be sturen van de Zeilvereniging en „De Sportvisser". Deze hebben wat huri leden betreft alle medewer king toegezegd om het laten staan van boten etc. op straat tegen te gaan. Caravan- en bootbezitters doen er verstandig aan voor hun recreatieve onderkomens tijdig een ge schikte plaats op te zoeken. Hierbij dient men te bedenken, dat het verplaatsen van de wagen of boot naar de voortuin geen oplossing biedt. Een ander artikel van de APV bepaalt namelijk, dat men de kampeerwagens, caravans, zeilboten etc.. ook niet aanwezig mag hebben op een plaats, die zichtbaar is vanaf de openbare weg, een openbaar vaarwater of een andere voor het publiek toegan kelijke plaats. Het is dus zaak goed uit te kijken, waar men de wagen of de boot neerzet. ::i LISSE Als de gemeenteraad hier woensdag 14 januari mee akkoord ijaat, zal de gemeente Lisse protest intekenen tegen de verhuizing van ie gemeente Hillegom naar de pro vincie Noord-Holland. Het gevaar ran zo'n bestuurlijke herindeling veegt volgens het college van b en w ::i jp tegen de te verwachten Hillegom- ::i ie woede over de afwijzende hou- ling van Lisse. Hi De standpuntbepaling in Lisse vindt aanleiding vin het wetsont werp over de splitsing van Zuid-Hol- van het wetsontwerp bezwaren te ma- tend gebaseerd op de wensen van de - r - -rken. gemeenteraad en de aantrekkings- land. Dit wetsontwerp voorziet in de De provinciale grenscorrectie tussen de kracht van Haarlem. Tegenover deze stichting van de provincie 'Rijnmond' dorpen Hillegom en Lisse, is in deze „matige" motivatie stelt Lisse de be en het overhevelen van een aantal dor- laatste gemeente als een bom ingesla- stuurlijke en territoriale functie van de pen naar andere provincies, waaronder gen. Hillegom is in de Bollenstreek op- Bollenstreek. Hillegom naar Noord-Holland. Naast de genomen in een aantal gezamenlijke t „Wanneer deze motieven aanleiding kritiek die van de Vereniging van Ne- regelingen, waaronder de gas-licht-wa- geven tot het wijzigen van provincie- derlandse Gemeenten wordt overgeno- terbedrijven voor Hillegom, Lisse en grenzen, dan ontgaat het ons waarom men, vreest de gemeente Lisse ook de Sassenheim. Volgens het college van de minister voorbij is gegaan aan onze financiële gevolgen van een provincia- burgemeester en wethouders van Lisse wens om Lisserbroek aari Lisse toe te le herindeling. Maar, Lisse voelt zich is de beslissing om Hillegom aan voegen en Beinsdorp aan Hillegom", al- niet geroepen om tegen dit onderdeel Noord-Holland 'over te doen' uitslui- dus het college van b en w aan de raad. Scholier Dekent 39 inbraken HLKEMADE De Rijksp<>- itie van Alkemade heeft in jij iet weekeinde een 20-jarige H scholier uit Roelofarends- H veen aangehouden die van nbraak werd verdacht. De H! scholier heeft bekend in de 'afgelopen twee jaar 39 in- H braken te hebben gepleegd n Roelofarendsveen en Oude Wetering. Daarbij was hij vooral uit op jgeluidsapparatuur. Het groot- f Histe gedeelte van de buit werd Jï: op zÖn kamer teruggevonden. ""De jeugdige dief, een liefheb- jer van technische zaken brak boten, waarmee hij ook wel eens ging varen, in auto's en in woningen en ook stal hij «1 fietsen en bromfietsen. De politie kwam hem op. het spoor toen afgelopen zaterdag de auto van de moeder van de scholier op een bouwterrein in Roelofarendsveen werd aange troffen, waar deze in de mod- vastzat. - De scholier had iaflgifte van diefstal van de auto gedaan, en deze aangifte 'vfrvolgens weer ingetrokken. De dief bleek met de auto op jhet dievenpad te zijn geweest in was, niet in het bezit zijnde van een rijbewijs, op het bouwterrein vastgelopen. Ook was hij bij een poging tot in braak bij de Brasem Taverne in Rijpwetering betrapt en de politie had op die manier een nauwkeurig signalement van hem gekregen. De»-scholier is na verhoor door de politie heengezonden. Orie jongens langehouden iEIDSCHENDAM De po- itie van Leidschendam leeft gistermiddag drie jon- ;ens opgepakt die een valse irandmelding hadden door gegeven. De brandweer werd gisteren door één van de jon- ens opgebeld met de mel ing dat er een pand aan de Yisolaan in Leidschendam n brand stond. Toen brandweer en politie ter ilaatse waren, bleek er van ien brand geen sprake te zijn. Vel waren er drie jongens lanwezig die zich verdacht ge- iroegen. De drie Leidschen- iamse jongens, respectievelijk 4 jaar, 15 jaar en 15 jaar oud verden meegenomen naar het lureau en bekenden na ver loor dat ze de valse melding ladden doorgegeven. Eén van Ie jongens was al aan zijn tem herkepd. Het drietal is na inderhouden te zijn door de lolitie naar huis gezonden. De' lolitie denkt met de aanhou- ling van de drie jongens een linde te hebben gemaakt aan en reeks van valse brandmel- lingen die zich de. laatste tijd o Leidschendam hebben 'oorgedaan. Dodelijk ongeval n Alphen - De 85-jarige mevrouw LM. Nobels uit Alphen aan len Rijn is gistermorgen in iet Rijnoordziekenhuis iverleden na een ongeval op le kruising President Ken- ïedylaan/Planetensingel. -j-m Twee inzittenden van de be- ggjaarde automobiliste (een 16-jarige en een 85-jarige vrouw, uit het bejaardencen- |k (er) rum Driehoorne) werden i bel :veneens gewond naar het iands siekenhuis overgebracht, nschr let ongeval ontstond rond elf iur op de President Kennedy- aan. Toen de automobiliste inksaf wilde slaan, reed zij op en tegenligger, een 35-jarige Mphenaar. Deze automobilist laakte niet gewond. De drie Barnes werden overgebracht aar het ziekenhuis, waar de 5-jarige automobiliste enkele |Ten later aan inwendig letsel verleed. Burgemeester Bos (rechts) en Renata de Boer. KATWIJK Met. de beëdiging van Renata de Boer beschikt Katwijk over zijn eerste vrouwelijke agent. De 19-ja- rige Renata, vers van de politieschool, is met ingang van 5 januari haar diensttijd bij het 65-„man" sterke korps begonnen. Tegelijk met haar werd gisteren Paul Lenten (20) aan de Katwijkse Hermandad toegevoegd. „Het is eigenlijk niets bijzonders, de aan stelling van een vrouwelijke agent", Zo stelde burgemeester Bos tijdens zijn beëdi gingstoespraak, waarin hij overigens niet naliet om toch wat dieper op de zaak in te gaan. „Katwijk is nu eenmaal een erg leu ke plaats, maar de mensen hebben soms wat meer eigenaardigheden dan elders". De heer Bos verwachtte overigens geen bijzondere problemen voor het functione ren van een agent in Katwijk. „Ze zullen misschien meer op je letten dan op een mannelijke collega en wat kritischer staan tegenover je optreden, maar dat gaat er na een tijdje wel af". Korpschef P. B. N. de Jong stond wat uit voeriger stil bij de komst van zijn eerste vrouwelijke ondergeschikte. „Het is bewe zen dat vrouwen in het politieapparaat optimaal kunnen worden ingezet. De an- dere partij zal zich tegenover een vrouw vaak rustiger gedragen, ondanks het feit dat hij zich wellicht fysiek de meerdere vóelt. We hebben met de plaatsing van een agente dan ook niet willen wachten tot de landelijke regeling van kracht zou worden". De voorzieningen in het huidige Katwijk- se politiebureau, dat geen aparte kleed ruimte kent, zijn nu nog nauwelijks inge steld op de komst van een vrouw. In het nieuwe bureau, dat eind van dit jaar zal worden betrokken, is hiermee echter wel rekening gehouden. Katwijk beschikt dan inmiddels al over een tweede agente, die met ingang van 1 april zal worden aange steld. Atoomfysische kubus van Jorn Larsen. Zeven kunstenaars, Marijke van Epen, Sophie Gentenaar, Jorn Larsen, André van Lier, Dora Maurer, Ad Timmermans en Shi- zuko Yoshikawa exposerën van 10 januari tot en met 13 februari in Galerie de Sluis aan de Sluiskant in Leidschendam uitingen van konkrete kunst. De werken kenmerken zich door het in strenge regelmaat samenvoegen of juist verbreken van geome trische vormen ofwel door bijvoorbeeld lijnen, punten of kom ma's systematisch bij elkaar te plaatsen of juist van elkaar af te zonderen. Hierdoor ontstaan gestructureerde oppervlakken of doen zich aan het oog vibraties voor. Een andere belichting of het kijken vanuit een andere hoek geeft veelal een wisselend beeld. Het is gebruikelijk deze kunstuitingen samen te voegen onder de term konkrete kunst. Jurriaan Poot, een medewerker van het Museum Boymans van Beuningen in Rotterdam, die een inleiding voor de tentoonstelling schreef, meent, evenals ande ren, echter dat beter gesproken kan worden van systematische kunst. De term konkrete kunst zou alleen gebruikt moeten wor den voor hetzelfde werk maar dan van kunstenaars van oudere generaties zoals bijvoorbeeld Theo van Doesburg en Max Bill. Er is bij jongere kunstenaars wel verwantschap met het werk van deze „vaders" van abstrakte kunst in de meest simpelé vorm. Er bestaat echter ook een relatie met het werk van kunstenaars van Zero en de Nouvelle Tendance, belangrijke stromingen uit de jaren zestig. Met uitschakeling van vrijwel iedere emotionali teit en een uiterste beperking van de uitgebeelde vormen weten de exposerende kunstenaars een evenwicht te bereiken in vorm, lijn en kleur daarmee orde scheppend in een chaotische (beel denwereld, echter steeds in een geheel eigen handschrift, aldus Jurriaan Poot. Het werk van deze kunstenaars past zeker niet in het romantische beeld dat velen nog van de kunstenaar en zijn werk hebben, het vraagt van de beschouwer geduld en langere aandacht om deze kunstwerken te (leren) waarderen. De ten toonstelling wordt zaterdag 10 januari om 15 uur in aanwezig heid van de kunstenaars, geopend. Galerie de Sluis is verder ge opend op woensdag tot en met vrijdag van twaalf tot zes uur, op de donderdagse koopavond van zeven tot negen uur, zaterdags van elf tot vijf uur en zondags van één tot vijf uur. KATWIJK Woningbouwvereniging „Brittenburg" heeft gisteravond tijdens een bijeenkomst van bewoners van de drie Katwijkse torenflats, een overzicht gegeven van de herstelwerkzaamheden zoals die in de loop van dit jaar aan de flats zullen plaatsvinden. Met de vervanging van de be tonconstructie aan de galerij- en balkonkant van de twaalf verdiepingen tellende gebouwen, zullen per flat ongeveer 36 weken gemoeid zijn. De totale kosten bedragen ongeveer ze ven miljoen gulden. Tijdens de werkzaamheden, die zullen worden uitgevoerd door aannemer Verkaik, zal worden getracht de bewoners zo min mogelijk overlast tè bezorgen. „Voorkomen kunnen we het ech ter niet. Het is de bedoeling dat de betonnen dwarsbalken onder de balkons en de galerij, de zogenaamde konsolles, worden weg- geboord, en dat is nu niet direct het prettigste geluid dat je je kan indenken. Per flat zal het boren in totaal ongeveer zes we ken in beslag nemen, van 's ochtends acht tot 's middags vier uur". Als de ondeugdelijke betonconstructies zijn weggeboord, worden de looppaden vervangen. De flatbewoners zullen tijdens de werkzaamheden normaal gebruik kunnen blijven maken van de galerij en de balkons. Door aannemer Verkaik werden gistera vond eveneens garanties gegeven dat eventuele schade aan het interieur van de huurders volledig zal worden vergoed. Bij de bewoners heerste, ondanks de geruststellende woorden van de heer Verkaik, nogal wat ongerustheid over de te ver wachten overlast. Het wekenlange boren wérd met name als zeer hinderlijk ervaren voor de huurders die nachtdiensten draaien, zwanger zijn of opgroeiende kinderen hebben. De ten eur van de avond was echter die van een gelaten berusting. Wel werd er door enkele bewoners op aangedrongen dat de woning bouwvereniging eventueel uitwijkadressen achter de hand houdt, om eventueel zware zieken in onder te brengen. Zodra de toegezegde rijkssubsidie officieel is toegezegd, zal met de werk zaamheden worden begonnen. De Visserstraat, die er het ergst aan toe is, zal als eerste worden opgeknapt. VALKENBURG De gemeenteraad van Valkenburg heeft gisteravond besloten een parkeerverbod in te stellen aan de Kruis weg aan de zijde waar zich woningen bevin den. De Centuriedreef krijgt aan twee zij den een parkeerverbod. Dit laatste besluit is genomen met instemming van het merendeel van de bewoners van de dreef. Ook de brandweer heeft meermalen la ten weten dat autovrijmaken van de dreef noodzakelijk is, wil men bij brand snel kunnen handelen. De raadsleden De Haas (CDA) en Mizee (VVD) vroegen zich af wat er met de auto's moet gebeuren, die thans aan de Centu riedreef staan geparkeerd. Burgemeester Van 't Wout bracht de raad in herinnering dat achter de flat aan het Frankenburg een parkeerterrein gepland is. Overigens vond de burgemeester dat er aan de prof. Glasbergenjaan nog wel par keerruimte genoeg was. Dit werd door de VVD-er bestreden. Het CDA-raadslid De Haas stelde het parkeren van auto's op stoepen en tegelpaden aan de orde. Volgens hem neemt dit onrechtmatig par keren hand over hand toe. Hij drong er bij de burgemeester op aan dat deze de politie op dracht zal geven strenger hiertegen strenger op te treden. Het CDA-raadslid Dijkhuizen toonde zich ui termate ontevreden over de informaties die de raad had ontvangen over de reconstructie van het Castellumplein. Ook de twee raadscommis sies ruimtelijke ordening en welzijnszaken heb ben zich tot nu toe te weinig met deze materie bezig kunnen houden, aldus het raadslid. Bur gemeester Van 't Wout maakte de raad duide lijk dat het nu alleen maar gaat om het be schikbaarstellen van ruim 420.000 gulden om de eerste plannen voor de reconstructie te ont werpen. Later zal de raad zijn oordeel over de vormgeving kunnen geven. De burgemeester stelde verbaasd te zijn over de opmerkingen van Dijkhuizen, temeer daar het. college met de gemeenteraad de thans gevolgde procedure heeft afgesproken. Wethouder Van der Meij deelde de raad naar aanleiding van opmerkingen van het CDA- raadslid De Haas tenslotte mee dat de gemeente voor enkele duizenden gulden schadevergoe ding heeft gevraagd aan bedrijven die de laat ste maanden bestratingswerkzaamheden in Valkenburg hebben verricht. De straten zijn voor het aanleggen van verschillende kabels opengebroken geweest en daarn^ op een af schuwelijke wijze herbestraat. Verhuizing „Minihof" voorlopig afgewezen LEIDERDORP De raads commissie Onderwijs is gis teravond na een langdurige discussie tot de conclusie ge^ komen, dat een verzoek van het bestuur van de Protes- tans-Christelijke Schoolve reniging voor huisvesting van de kleuterschool „Mini- hof" in de lagere school „In den Houtkamp" niet vol deed aan de eisen van arti kel 72 van de Lager Ondei* wijswet en daarom op for mele gronden moet worden afgewezen. Hoewel de raadscommissie sympathiek stond tegenover het streven van het schoolbe stuur om vooruitlopende op de nieuwe wet op het basisonder wijs, het kleuter- en lager on derwijs te integreren, bleek men overwegende bezwaren tegen een mogelijke uitbrei ding van het schoolgebouw te hebben. Omdat de aanvraag daarover geen duidelijkheid bood en niemand van het schoolbestuur aanwezig was om een toelichting te geven, bleef de onderwijscommissie niets anders over te adviseren de aanvraag af te wijzen. De commissie was het verder met wethouder H. J. Verdier (CDA) eens, dat ook rekening moet worden gehouden met de voorspelde daling van het leerlingenaantal en de eventu ele gevolgen voor de andere protestants-christelijke scholen in het zuidelijke deel van Lei derdorp. Overleg met het schoolbestuur móet daarover uitkomst brengen. Fioretti- college wil zes nieuwe noodlokalen LISSE Burgemeester en wethouders van Lisse stel len de raad woensdag 14 ja nuari voor om het parkeer terrein tussen het Fioretti- college en de gemeentelijke sporthal te verhuren aan deze scholengemeenschap. Het door ruimtenood ge plaagde Fioretticollege wil op het parkeerterrein zes noodlokalen neerzetten. De benodigde grond kan voorlo pig van de gemeente Lisse worden gehuurd. De- scholengemeenschap aan de Sportlaan die al een aantal noodlokalen heeft, voelt niets voor een permanente uitbrei ding, omdat het leerlinge- naanbd d^ komende jaren aan zienlijk zal afnemen. In 1987 zullen de huidige noodlokalen op basis van de prognoses al overbodig zijn. Op dit moment is een uitbreiding met twee lo kalen nodig, terwijl er op last van de Rijksgebouwendienst vier bestaande barakken ge sloopt moeten worden. Daar om is besloten tot de bouw van zes noodlokalen op het par keerterrein voor de school. KORTWEG KATWIJK Laurens van Rooyen (piano), Jan Akker man (gitaar,luit) en Louis De- bij (percussie) geven vrijdaga vond 9 januari een concert in Tripodia op het Katwijkse Hoornesplein. Het concert dat is georganiseerd door K en O Katwijk, begint om kwart over acht. De toegangsprijs is 12,50 gulden, K&O-leden, 65- plussers en CJP-houders beta len een tientje. KATWIJK De Leidse af deling van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders houdt vrijdag 9 januari haar jaarver gadering. Op de agenda van deze bijeenkomst in het pro testants militair tehuis aan de Tulpstraat in Katwijk staat on dermeer een bestuursverkie zing. Vrijdag 13 februari wordt burgemeester mr. C.H. Goe- koop van Leiden geïnstalleerd als beschermheer van de Leid se oud-strijders. In onze krant van zaterdag werd abusieve lijk gemeld dat dit 13 januari plaats zou vinden. LISSE De plaatselijke afde ling van het CDA vergadert maandag 12 januari in het za lencentrum 'De Beurs' aan de Lissese Haven. Een overzicht van de activiteiten van de raadsfractie zal gegeven wor den door het raadslid me vrouw C. Zwetsloot Er kan verder gediscussiëerd worden met het CDA-tweede kamerlid J. de Boer. De vergadering be gint om 20.00 uur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7