Eeidae 0ouAa/nt GIJZELAARSCRISIS NAAR ïaakmat schaakmat Poolse regering voor nieuwe moeilijkheden Resultaten onderzoek hartpatiënten binnenkort openbaar vm i Prijzenslag storm in glas water Wf#/M?'y'V"X lothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - ef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - onnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 7 januari 1981, 70 jaargang no. 21855 Chrisje in Kamer De 21-jarige Chrisje Plantinga brengt een bezoek aan de he ren parlementariërs in de Ka mer op Ned. II om 21.00 uur. Om 19.20 uur actualiteitenru briek „Kenmerk" over een „nieuw" Chili van Pinochet. Op Ned. I om 20.00 uur film- rubriek „Cinevisie" en om 20.30 uur tv-serie „P.S.-Ge- schichten ums Auto". Meer bewolking Toenemende bewolking en la ter van het westen uit neers lag. Geleidelijk stijging van temperatuur. Morgen zon: 8.47 - 16.47. Schev. hoogw.: 4.15 en 16.15. Laagw.: 12.28. ijna 1500 goede nbtelijke ideeën TRECHT Rijksambte- ren hebben in 1979 bij centrale ideeën orga- patie 1.461 ideeën inge- »nd. Driehonderd ervan ^>rden beloond voor een aalbedrag van 94.720 lden. Een ambtenaar n het centraal bureau or de statistiek sleepte hoogste beloning in de acht: 15.000 gulden voor m nieuwe methode van menstellen van inko- ens- en vermogensstatis* (ken, waardoor deze een eerder beschikbaar innen komen. Kamerlid wil Schiermonnikoog autovrij houden DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Lambers-Hacque- bard (D'66) heeft staatssecre taris Wallis de Vries van CRM gevraagd bij wet een grondslag te scheppen voor handhaving van het verbod voor toeristen hun auto mee te nemen naar Schiermon nikoog. De Hoge Raad heeft onlangs dit verbod in de APV van het Waddeneiland onrechtmatig verklaard. De wettelijke verordening zal ook moeten gelden voor Vlieland, dat in dezelfde po sitie verkeert. Meer passagiers supersonisch over de oceaan LONDEN Ondanks de economische teruggang (ook in de luchtvaart) is het aan tal passagiers dat met de Concorde supersonisch de Atlantische Oceaan is over gestoken, vorig jaar weer gestegen. British Airways bracht met de Concorde 94.536 mensen naar Ameri ka, 1.529 meer dan in 1979. De supersonische overste kers betalen ongeveer twin tig procent méér dan de eerste klas-passagiers op een „normale" vlucht. DEN HAAG De Con sumentenbond en Vak centrale Levensmidde len hebben in eerste in stantie koel gereageerd op de prijzenactie van Albert Heijn, die werd gevolgd door sterke prijsdalingen tot der tig procent in de le vensmiddelensector. Vice-voorzitter H.H. van der Geest van de vakcen trale noemde de prijs- slag onder de grote krui deniers „een storm in een glas water". Volgens Van der Geest zullen de prijzen van levensmid delen spoedig weer aan trekken. KRUIDENIERS: Eén dezer dagen heeft Al- bert Heijn, veruit de groot ste winkeliersorganisatie in Nederland,' blijvende prijsvërlagingen voor circa 100 merkartikelen aange kondigd. Kort na AH volgden onder meer Edah en Profimarkt met „per manente" prijzenacties. De Consumentenbond wijst er op dat de concur rentiestrijd onder de le vensmiddelenhandelaren ieder jaar in januari weer oplaait, en na verloop van tijd verwatert. Pagina 19: „Kleine krui deniers verwachten wei nig schade" Autopech voor winnares Telebingo BEESD In afwachting van de komst van de vrijdag gewon nen Telebingo-auto moet de fa milie Dekker uit Beesd een huurwagen gebruiken. Hun ei gen auto waarmee zij na het winnen van de hoofdprijs naar huis reden, ging enkele uren nadien in vlammen op. De poli tie houdt het op „spontane zel fontbranding", maar de prijs winnaars denken aan een rotje, sigaret of brandstichting „uit'ja- loezie". r 11TVT 13 1VT éT* Iran in principe akkoord A/ li 1 iVi N W A All met Amerikaans antwoord WASHINGTON, TEHERAN De Verenigde Staten hebben aan wijzingen gekregen dat Iran thans welwillend zou staan te genover aanvaarding van de laat ste Amerikaanse voorstellen be treffende beëindiging van de gij zelaarscrisis, zo is vannacht door Amerikaanse functionarissen be kend gemaakt. Iran heeft namelijk via Algerije laten doorschemeren dat het thans mogelijk is het veertien maanden oude conflict op te lossen. Een woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, ver klaarde dat Iran in principe met de laatste voorstellen heeft ingestemd, maar dat de Iraniërs via hun Alge rijnse bemiddelaars nieuwe vragen hebben gesteld. Het geld dat voorwaarde is voor vrij lating is nog niet overgemaakt naar Algerije, zo zei Owell verder. Het Amerikaanse televisiestation CBS meldde gisteravond dat de Iraanse lei der ayatollah Khomeiny het bureau van de Iraanse premier had laten we ten dat het „thans in orde is om de gij zelaars te laten gaan". De berichten over de nieuwe Iraanse opstelling komen vijf dagen nadat Al gerijnse Algerijnse bemiddelaars de laatste Amerikaanse voorstellen had den gepresenteerd. Die behelzen on der meer een garantiefond van 5 a zes miljard dollar. Iran had 24 miljard geëist. De doorbraak op weg naar een oplos sing van de gijzelaarscrisis zou zijn be reikt, nadat door Iran het aanbod van de Algerijnen was aanyaard om, de nog bestaande problemen tussen Iran en en de Verenigde Staten op te los sen. Daarmee werden de Algerijnen meer dan alleen bemiddelaar. Ayatol lah Khomeiny ging met dit aanbod akkoord, zo deelde de Iraanse premier Radjai gisteravond voor de Iraanse te levisie mee. De Iraanse regering zou in de loop van de morgen met een verklaring kojnen waarin zij haar antwoord op de jongste Amerikaanse voorstellen officieel bekend zou ma ken. Nixon weigert Watergate-bandjes over Haig vrij te geven WASHINGTON De vroegere Amerikaanse president Richard Nixon weigert bandjes en an dere documenten over de oorlog in Vietnam en de Watergate-affaire vrij te geven voor een on derzoek naar het verleden van generaal Alexander Haig, die onder president Reagan minister van buitenlandse zaken moet worden. Een groep Democratische senatoren leidt het onderzoek naar Haigs verleden en had om de documenten gevraagd. Maar omdat deze stam men uit de tijd dat Nixon president was (1968- 1974) mag hij volgens de Amerikaanse wet het "Nationale Archief, waar alles ligt opgeslagen, verbieden de documenten aan derden af te staan. De kans op een gedegen onderzoek naar. de rol van Haig in zaken als de Vietnam-oorlog en Watergate, vóór zijn benoeming volgende week in de Senaat aan de orde komt, is door het optreden van Nixon zeer gering geworden. hurinaamse vice-premier uit functie gezet DEN HAAG De Surinaamse vice-premier en minis ter van justitie, politie, leger en buitenlandse zaken, André Haakmat, die sinds hij in augustus vorig jaar zijn plaats in de Surinaamse regering innam vooral be kend werd door opzienbarende uitlatingen over zjn collega's tegenover de pers, is door die collega's en de legerleiding schaakmat gezet en van zijn functie on theven. De voornaamste reden voor het ontslag van Haakmat is, dat hij het „revolutionair proces" in gevaar heeft gebracht. Zo zou hij verdeeldheid binnen regering en legerleiding hebben gezaaid en andere ministers in discrediet hebben gebracht. Ook zou hij een onderzoek rond de handel in heroïne schade hebben' toegebracht door zijn zwijgplicht hierover te breken. André Haakmat kwam in maart van het vorig jaar, toen hij al 20 jaar in Nederland woonde en in Amsterdam in specteur bij het onderwijs was, een belofte aan zijn jeugd vriend (de toen net tot premier benoemde) Henk Chin a Sen na en vertrok naar Paramaribo om te helpen aan de opbouw van zijn land. Eerst als adviseur, in augustus als volwaardig kabinetslid. Vanaf die tijd verwierf hij vooral bekendheid door krachtige uitspraken over collega-minis ters en de verhouding tussen Suriname en Nederland. Hier te lande wekte het optreden van Haakmat soms de indruk, dat hij en niet president Chin a Sen de leiding van de rege ring in handen had. Volgens een woordvoerder in Paramar ribo zal worden nagegaan of Haakmat elders kan worden ingezet. 9 gisteren uit zijn Surinaamse mi- steriële functies ontslagen André aakmat. et is een singeltje geworden, M ten bate van het rheuma- nds in de handel wordt ge acht. AFTREDEN MINISTER EN VRIJE ZATERDAG GEEIST WARSCHAU De rust rond de feestdagen in Po len is voorbij. Nieuwe pro blemen duiken voor de Poolse regering op: er wordt gedreigd met twee stakingen en men eist het aftreden van de Poolse mi nister voor de vakbonden Stanislaw Ciosek. In de Zuidoostelijke plaats Ustrzyki Dolne, zoals gisteren gemeld een van' de haarden van huidige onrust, heeft een regeringsdelegatie gisteravond urenlang onderhandeld met boeren en arbeiders, die ern stig bezwaar maken tegen „het hinderen door de politie van vrije vakbondsleden". De dele gatie kwam ijlings uit War schau, nadat een waarschu wingsstaking was uitgebroken en gedreigd werd met verdere acties als de regering niet k&am praten. In het district Zielona Gora in West-Polen is voor 22 januari een staking vastgesteld, tenzij de regering een delegatie stuurt om de eisen van de ar beiders te bespreken. Een van die eisen is het aftreden van de minister voor vakbonden Ciorek. Deze wordt beschul digd van corruptie en onbe kwaamheid toen hij partijlei der in dat gebied was. Hij zou staatsgelden hebben gebruikt om luxeprojecten uit te voeren voor hoge functionarissen. Een ander probleem is hoe er overeenstemming bereikt kan worden tussen regering en vrije vakbonden over de vrije zaterdag. Economen hebben gewaarschuwd, dat Polen zich de weelde van een vrije zater dag niet kan veroorloven. Dit probleem met name is van daag aan de orde tijdens een bijeenkomst van het nationale comité van Solidariteit in Gdansk. Een schoongemaakte vogel wordt drooggeföhnd. Ook in ons land olieslachtoffers DEN HAAG Langs de Nederlandse kust (vooral in Noord- Holland) zijn in de afgelopen weken 3000 tot 5000 vogels aange spoeld waarvan er 1200, zwemmend of vliegend, nog in leven de kust konden bereiken. Het is vrijwel uitgesloten dat de vogels het slachtoffer zijn geworden van de olieramp die de Scandina vische kusten heeft vervuild en er voor een ramp onder de vo gelstand heeft gezorgd. De nog te redden vogels worden naar vogereservaten, zoals De Horst in Bergen, gebracht en er gereinigd. Rijkswaterstaat heeft bij de dagelijkse contrölevluchten nog geen olievlekken op zee kunnen waarnemen. Mensen die vogels vinden kunnen infor matie krijgen 'op de telefoonnummers 0340425406 (overdag) en 034972833 ('s avonds). De Griekse olietanker Stylis die bij Vlissingen ligt, wordt in ver band gebracht met de olieramp bij Scandinavië, die aan meer dan 100.000 vogels het leven heeft gekost. UTRECHT De Zieken fondsraad maakt volgende maand de resultaten bekend van een enquête onder ruim 2600 hartpatiënten. Het doel van het onderzoek was erachter te komen wat er met hartpatiënten gebeurt na de operatie. Volgens dr. Van den Dool, me disch adviseur van de Zieken fondsraad, zijn er gegevens verzameld over het aantal complicaties, de verpleegduur, de revalidatie, heropname en de sociale gevolgen van een hartoperatie. Uit de tot nu toe ontvangen gegevens blijkt een volgens Van den Dool frappante over eenkomst tussen operaties in Nederland en het buitenland. De verpleegduur is gelijk en het aantal complicaties ver schilt slechts enkele procen ten. De sterftecijfers in buitenland se ziekenhuizen zullen door de Ziekenfondsraad binnenkort worden gepubliceerd. De sterf tecijfers in Nederlandse zie kenhuizen lopen nogal uiteen. De raad is erg voorzichtig met deze cijfers omdat men slechts beschikt over de gegevens van 42 procent van alle in Neder land geopereerde patiënten. Deze cijfers zullen 'derhalve niet worden gepubliceerd. „Een cèntrum met een hoog cijfer hoeft nog geen slecht centrum te zijn. Het kan wel dat daar bijvoorbeeld veel pa tiënten met een hoog risico worden geopereerd. Het pu bliek kan daarom gemakkelijk verkeerde conclusies trek ken", aldus Van den Dool. De Klokkenberg in Breda heeft gisteren laten weten dat in dit centrum het afgelopen jaar 176 hartpatiënten zijn ge opereerd." Drie patiënten zijn overleden, twintig mensen werden voor een tweede keer geopereerd. Volgens prof. dr. Greep, die het afgelopen jaar tijdens de conflicten in De Klokkenberg bemiddelde, streeft het centrum ernaar dit jaar het aantal operaties op te voeren tot acht a tien per week. Momenteel wordt er zes tot acht keer per week geope reerd. Strippenkaart 5 procent duurder HILVERSUM Minis- ter Tuijnman (verkeer en waterstaat) wil de tarieven voor stads- en streekvervoer in ons land tussentijds extra verhogen. Dit heeft de bewindsman vandaag voor de Vara-radio ge zegd. De extra tariefsverho ging, die neerkomt op een prijsverhoging van de strippenkaart met vijf procent, is volgens Tuijn man nodig om het open baar vervoer overeind te houden. Als de Kamer, die zich eind januari met de tarieven bezighoudt, de plannen niet goed keurt, moeten stads- en streekvervoer volgens de minister „pas op de plaats" maken. Om vaste gebruikers niet af te schrikken, worden de abonnementhouders ont zien. Daardoor zullen het streekvervoer, dat min der abonnementhouders kent dan het stadsver voer, en de onregelmati ge gebruikers het meest te maken krijgen met de maatregel. In de Tweede Kamer leven grote be zwaren tegen de plan nen, omdat gevreesd wordt dat de toch al zwakke positie van het o- penbaar vervoer verder zal worden aangetast Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. ADVERTENTIE UW HUIS, ONZE ZORG! i.0. LEIDEN, Havenplein 2 071 -140043

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1