Touwtrekken om portefeuilles Britse pers op vingers getikt in Yorkshirezaak Nederlandse soldaat fotografeerde vernietigde Palesti jnen Italiaanse media niet langer „contactman,'> Rode Brigades SWAPO en Zuid-Afrika eindelijk aan de conferentietafel in Geneve buitenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JANUARI 1981 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Si mons) LONDEN DINSDAG Advo caat-generaal Ian Percival van de regering Thatcher heeft tot enkele Britse nationale kran ten, radio en tv-stations een schrijven gericht, waarin hij zijn bezorgdheid uitspreekt over de manier waarop zij het korte verschijnen van Peter Sutcliffe (35) voor de politie rechter van Dewsbury versla gen hebben. Vrachtwagenchauf feur Sutcliffe werd daar maan dagavond beschuldigd van de moord op Jacqueline Hill (20), het dertiende slachtoffer van de zogeheten „Yorkshire Ripper". Sommige Britse kranten brachten gis teren uitvoerige verhalen over Sutclif fe, zijn vrouw Sonia (28), zijn vader, John Sutcliffe (58), andere familiele den,, buren, werkmakkers en zijn baas, fabrieksdirecteur William Clark, die de vermeende vrouwenmoordenaar „een van mijn beste arbeiders, een voorbeel dige chauffeur" noemde. Sutcliffe's vader, die radeloos is van verdriet, beschrijft zijn zoon als een „perfecte echtgenoot, volkomen even wichtig en geen drinker". De Yorkshi re Ripper heeft zijn dertiende slachtof fer vermoord met een scherp voor werp, dat door een van haar ogen in de hersens gedrongen is. Ook gebruikte hij een ronde metalen hamer om haar de schedel in te slaan. „Ik kan het niet ge loven, dat mijn goede zoon zoiets ge daan zou hebben", zegt vader Sutcliffe. Deze mensen stonden vanmorgen met foto's en al in de kranten. De advocaat- generaal heeft hun hoofdredacteuren nu gestreng herinnerd aan het feit, dat in Engeland iedere persoon onschuldig blijft zolang zijn schuld niet bewezen is. De media mogen niets doen dat de eer lijke gang van zijn proces ongunstig zou kunnen beïnvloeden. Normaal wachten de Britse kranten dan ook tot na het proces om uitvoerig te schrijven over veroordeelden, hun familie en hun kennissen. In verband met Peter Sut cliffe zijn sommige Britse kranten van het begin af hun boekje te buiten ge gaan, onder meer door de volledige pu blicatie van zijn naam en adres. Het onderzoek in verband met de lugu bere bedrijvigheid van de Yorkshire Ripper is trouwens nog lang niet afge lopen. De politie van het graafschap Lancashire heeft namelijk meegedeeld, dat de eigen jacht op moordenaar voortduurt. Het gaat over de man, die op 20 november 1975 in een garage van de stad Preston een prostituée, Joan Harrison (26), om het leven heeft gebracht. Sindsdien is zij algemeen als het tweede slachtoffer van de Yorkshire Ripper beschouwd. tiit is nu door de criminele politie van Lancashire in twijfel getrokken. Haar chefs verklaren nooit geloofd te heb ben, dat de aanslag op Joan Harrison bij een hele serie vrouwenmoorden hoorde. Men trócht de ringen en ande re juwelen weer te vinden, die het slachtoffer droeg voor ze vermoord werd. De politie kent de (naar verluidt) zeldzame „bloedgroep" van de dader en meent dat hij gemakkelijk te identifice ren zal kunnen worden als men hem eenmaal gevangen heeft. ROGER SIMONS Hond na 48 dagen uit puin gered AVELLINO - In de ruïne van een huis in de Zuiditaliaanse stad Avellino is een hond levend teruggevonden, 48 dagen nadat dit gebied door een zware aardbeving werd getroffen. Nadat zijn eigenares een zwak gejank had gehoord, kon de brandweer de hond onder het puin vandaan halen. Het dier, dat tot het bot vermagerd was, moet in leven zijn gebeléven door het drinken van regenwater. Dierenartsen hebben de hond een strikt dieet voorge schreven om weer op krachten te komen. VERDACHTE MOORD JOHN LENNON: „Ik ben onschuldig99 NEW YORK - Mark David Chapman, die in hechtenis zit op beschuldiging van moord op de voormalige Beatle John Lennon, heeft voor de recht bank gezegd dat hij zich on schuldig acht. Hij moet op 25 februari opnieuw voorkomen. Waarschijnlijk zal dan de da tum worden vastgesteld waar op het proces tegen Chapman begint. Hij werd op 8 decem ber gearresteerd, kort nadat Lennon door vier kogels was getroffen. De ex-Beatle ovèr- leed op weg naar een zieken huis. Bankrovers hielden kantoor boven bank NEW YORK - Een bende bankrovers heeft het afgelo pen weekeinde 200 safeloket ten leeggehaald in een kantoor van de Chase Manhattan Bank in de New Yorkse wijl» Queens. De rovers hadden een kantoor gehuurd dat boven het bankgebouw was gelegen. Zij verschaften zich via het plafond toegang tot het ge bouw. De omvang van de buit is nog niet precies bekend maar kan volgens de politie een miljoen dollar bedragen. Libië wil nu fusie met Tsjaad PARIJS Libië en Tsjaad hebben besloten te streven naar een volledige unie in één „Jamahiriya", waarin de macht, de rijkdommen en de wapens in1 handen van het volk zullen zijn. De nieuwe staat zal worden bestuurd door een „congres" en vol kscomité's". Dit is bekendgemaakt in een in Tripoli gepubliceerd com muniqué aan het slot van het bezoek van de president van Tsjaad, Goukouni Wed- deye. Het communique vermeldt voorts dat Libië militairen naar Tsjaad zal zenden om op verzoek van dat land en over eenkomstig het op 15 juni 1980 gesloten wederzijdse defensie verdrag „bij te dragen tot het verzekeren van de vrede en •de veiligheid". Iedere aanval op een der partijen zal tevens als een aanval op de andere partij worden beschouwd, al dus de verklaring. Eerder deze week werd be kend dat de in septerrtber 1980 overeengekomen fusie van Li bië met Syrië, die nog voor hij van kracht was al tekenen van verval begon te tonen, defini tief van de baan is wegens he vige meningsverschillen tus sen de leiders van beide lan den. Brady wordt perschef van Ronald Reagan WASHINGTON Ronald Reagan, die op 20 januari offi cieel president van de Vere nigde Staten wordt, heeft de 40-jarige James Brady tot zijn perschef benoemd. Brady werkte als perschef van de oud-gouverneur van Texas, John Connally, toen deze ver leden jaar vergeefs een gooi deed naar de republikeinde kandidatuur voor het presi dentschap. Later voegde Brady zich bij de ploeg van NIEUWE EUROPESE COMMISSIE AANGETREDEN (Van on te correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Scheidend voorzitter van de Europese Commissie Roy Jenkins (Engeland) heeft gisteren in Brussel zijn functie officieel overgedragen aan opvolger Gaston Thorn, de Luxemburgse oud-pre mier en -minister van buitenlandse zaken. Na de plechtigheid zijn de veertien leden van de nieuwe Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) in besloten vergadering gegaan om de porte feuilles onderling te verdelen. De verwachting is dat het getouwtrek daarover Vandaag of uiterlijk morgen tot overeenstemming leidt. In het verleden is de Europese portefeuilleverdeling veelal een felle politieke strijd geworden om de meest invloedrijke posten, waarop afhankelijk van de ge zindheid in de afzonderlijke hoofdsteden de Europe se eenwording effectief kan worden bevorderd dan wel tegengewerkt. Gisteren stond nog steeds niet vast welke portefeuille de nieuwe Nederlandse Eurocommissaris mr. Frans AnÜriessen (opvolger van ir. Vredeling) krijgt. Waarne mers in Brussel hielden er rekening mee dat Andries- sen genoegen zal moeten nemen met het weinig belang rijke departement van „Mededinging" dat toezicht houdt op eerlijke concurrentie tussen ondernemers in het verenigd Europa, waar tal van nationale en EG- -steunmaatregelen tot concurrentievervalsing kunnen leiden. De kans bestaat dat het Europese visserijbeleid, dat tot dusver tot de Landbouwportefeuille behoort, naar het commissariaat Mededinging gaat, zodat dit meer poli tiek gewicht krijgt. Er moet in elk geval een herverde ling van beleidsterreinen komen, want de Europese Commissie is van dertien leden uitgebreid tot veertien als gevolg van de toetreding van Griekenland tot de ge meenschap. Er gaan ook stemmen op om een nieuwe portefeuille industriële vernieuwing in het leven te roepen, ten ein de met een Europees innovatiebeleid vooral de Japanse stormloop op de Europese markt te keren. De Europese Commissie, die vier jaar zal aanblijven, telt zes nieuwe gezichten, onder wie de 68-jarige Griek Gheorghios Kontogheorghis. Hij zou in elk geval de verantwoordelijkheid voor het EG-vervoersbeleid krij gen. Verder zijn nieuw (behalve de Luxemburger en de Ne derlander) de Ier Michael O'Kennedy (oud-minister van onder meer Buitenlandse Zaken), De Brit Ivor Ri chard (oudvertegenwoordiger bij de Verenigde Naties) en de Duitser Karl Heinz Naijes (ex-EG-ambtenaar). MAJDAL ZUN (Zuid-Libanon) Een Ne derlandse Unifil-soldaat blijkt tussen 25 en 29 december verscheidene foto's te hebben gemaakt van de overblijfselen van de vijf Palestijnen, die. op 25 december door een Is raëlische patrouille werden doodgeschoten. Toen de leiding van het Nederlandse Unifil- detachement hier achter kwam, bleek de be treffende Unifiller zich met de foto's in Ne derland te bevinden, aldus een defensie- woordvoerder gisterenyrin Zuid-Libanon. De marechaussee heeft de militair er vervol gens toe kunnen overhalen de foto's en ne gatieven af te geven „gezien de delicate aard van de foto's en de consequenties van een De foto's zouden kun- lijke overschotten van de Palestijnen ver keerden nadat zij waren opgeblazen dodr de Israëliërs. de laatste tijd kenmerkt door toenemende span ningen. Zowel de rechts-christelijke militie van majoor Haddad als de Palestijnen proberen hun gebied te versterken ten koste van het Unifil- gebied, aldus de ministerdie morgen en vrijdag in Israël is. De Nederlandse minister heeft niet gedaan gekregen van zijn Libanese ambtgenoot Skaf dat er meer militairen van het Libanese leger in het omstreden gebied worden ingezet, aangezien dit volgens de. Libanese minister op grote politieke prtoblemen zouden stuiten. De VN-bevelhebber van de Unifiltroepen, de Gha- nese generaal Erskine zei uitermate tevreden te zijn over de inzet en het optreden van het Ne derlandse Unifil-bataljon. „Het zou een ramp zijn, als Nederland zich uit het gebied terug trok", aldus de generaal. ZELFCENSUUR IN ONTVOERINGSZAAK (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME De nieuwsdiensten van de Italiaanse staatsomroep RAI en de re dacties van enkele grote kranten heb ben besloten zich vrijwillige zelfcen suur op te leggen en geen communi que's meer te publiceren die zijn uitge geven door de Rode Brigades. Ze spre ken de hoop uit dat hun voorbeeld door anderen wordt gevolgd. De publiciteit- sorganen willen zich niet langer door de terreurbeweging laten misbruiken voor het verspreiden van haar denk beelden of het stellen van ultimata. De direkte aanleiding tot het zichzelf op leggen van een „silenzio stampa" vormt de wijze waarop de Brigades zich na .de ontvoering van de hoge justitieambtenaar dr. d'Urso in de schijnwerper weet te Dönitz, Hitiers opvolger, begraven Ongeveer 500 mensen hebben gisteren in Aumiih- le bij Hamburg de tijdens de kerstdagen overleden groot-admiraal Karl Dönitz naar zijn laatste rustplaats gebracht. De opvolger van Hitier, na diens zelfmoord, is 89 jaar geworden. Hoe wel het militairen van het Westduitse leger verboden was om de plechtigheid bij te wonen, was toch een geüniformeerde officier aanwezig. plaatsen. De taktiek i: Rode Brigades volgden van Aldo Moro op 16 maart 1978. Kran tenredacties ontvangen een anoniem tele foontje met de mededeling dat in een tele fooncel, op een toilet of in een afvalbak een enveloppe te vinden is met een bood schap over de ontvoerde, soms voorzien van een foto. De samenstellers weten steeds door hun betoog enkele nieuwsfei ten te mengen of dreigementen te uiten. De kranten haasten zich hun primeur in grote opmaak af te drukken, waarmee zij de Brigades echter de schijn geven van een autoriteit, die ze helemaal niet bezit- In i 1978 i dezelfde die de sten. Dat gebeurde toen haar e de ontvoering nique in handen werd gespeeld dat niet alleen een propagandistisch betoog van de Rode Brigades bevatte, maar ook een boodschap in cijfercode, gericht aan cellen van de terreurorganisatie in heel Italië. Na de ontvoering van dr. d'Urso op 13 de cember hebben de Brigadisten hetzelfde spelletje gespeeld met de pers. Dit nu gaat de R.A.I., de centrum-linkse „Corriere délla Sera" uit Milaan en de katholieke krant „II Tempo" uit Rome te ver. Nog niet bekomen van hun verontwaardiging over de publikatie Van een interview met de Rode Brigades en de ontvoerde dr. d'Urso door het weekblad l'Espresso, heb- het overigens al de Ro meinse krant „II Messagero", die zich be- ben deze media besloten zich niet langer gon te verzetten tegen de wijze waarop als boodschappenjongen van de Rode Bri- misbruik werd gemaakt van haar dien- gades te laten gebruiken. Actie in Namibië 81 doden WINDHOEK Bij mili- taire acties van Zuid-A- frika in Namibië zijn vo rige week in totaal 81 zwarte vrijheidsstrijders gedood en hoeveelheden wapens en voertuigen buit gemaakt. Volgens een woordvoerder is met de actie een zware slag toegebracht aan het leger van de SWAPO, de Zuidwestafrikaanse volk sorganisatie. Het is waar schijnlijk, dat de Zuidafri- kaanse troepen de actie hebben uitgevoerd op An golees gebied, waar de SWAPO aanvoerbases heeft. De actie is bekend gemaakt éen dag voor de besprekingen tussen SWAPO, Zuid-Afrika en de VN. raai van de Verenigde Naties, Kurt In een radio-uitzending van de Zuid- verkiezingen. De SWAPO boycotte .„v.- Waldheim, heeft vandaag in Geneve afrikaanse radio dreigde Zuid-Afrika deze verkiezingen destijds en de inter- stammelingen van Duitse kolonisten. an door door Zuifafrika gesuperviseerde me- aiseerde rendeels blanke partijen wier aanhang het merendeel bestaat uit de af- zevendaagse conferentie geopend vanmorgen opnieuw te vertrekken die uitsluitsel moet geven over de de conferentie als haar delegatie niet toekomst van Namibië, de voorma-, als waarnemer wordt erkend. De Zuid- Ij? P^tse kolonie in zuidwestelijk afrikaanse minister Botha staat op het deze verkiezingen niet erkend. Het eigenlijke doel Wf. is de laatste hand Afrika, ^die^ van 1920 tot^l966^een standpunt dat Zuid-Afrika niet direct VN-plan voor Namibië, dat a rr„ij deelneemt aan de conferentie. Zij heeft het bestuur van het gebied irgedragen nationale gemeenschap heeft de uitslag Zuid-Afrika deelt het wantrouwen ten iet erkend. opzichte van de Verenigde Naties. De de conferentie Zuidafrikaanse minister Botha hekelde het afgelopen weekeinde de „be- mandaatgebied was van Zuid-Afri ka. Voor het éérst in de geschiedenis zullen de zwarte Afrikaanse bevrij dingsorganisatie SWAPO en Zuid-A- Namibië zijn land i de VN. Botha conferentie tussen de VN onvermijdelijk is de VN blijft vasthouden aan frika samen rond de conferentietafel echter door de SWAPO als een mante- gaan zitten. Tot nu had Zuid-Afrika lorganisatie beschouwd van Zuid-Afri- steevast geweigerd met de „zwarte ka. terroristen" aan tafel te gaan zitten. De vraag blijft echter of Zuid-Afri ka en de SWAPO die elkaar al meer dan veertien jaar bestrijden, ook allerlaatste moment werkelijk rechtsstreeks zullen pra- de daar wonende aan de grens met Angola, vanwaaruit blanke kolonisten. Dat bestuur wordt de SWAPO opereert en het organiseren het overdragen van de macht vrije verkiezingen onder toezicht terroristische organisatie" met de Verenigde Naties. Alleen al ge- ten. lijke middelen. Naar verluidt wil de het probleem welke partijen op de DTA van de Verenigde Naties garan ties afdwingen voor de blanke bevol king in Namibië. Die gdranties zouden moeten worden opgenomen in de toe geleden komstige Namibische grondwet. Dit zou echter indruisen tegen de resolutie van. de Veiligheidsraad, waarop het VN- volgens Zuid-Afrika de voornaamste halle (DTA), Dirk Mudge, liet voordat plan voor Namibië is gebaseerd. Er jg SWAPO die- hij vorige week uiteindelijk dan toch staat voor de blanken in Namibië dan Deelneming op conferentie eikaars gesprekspartner zijn, lijkt het twijfelachtig of er o eenstemming bereikt kan worden het VN-plan, dat al drie j werd gelanceerd. De interne Namibische partijen, die De leider van de Democratische Turn- SWAPO-leider Sam Nujoma heeft ge- gesprekspartner zegd dat de SWAPO-delegatie alleen nen te zijn hebben pas overigens op het het besluit met Zuid-Afrika wil praten. Zuid-Afri- allerlaatste moment besloten naar Ge- weten de conferentie ka beschouwt zichzelf echter op de con- nève te gaan. De grootste daarvan, de exercitie te vinden". Volgens Mudge procent vanheTbruto"nationale "pren ferentie alleen als waarnemer of advi- door Zuid-Afrika gesteunde Democrati- meet de VN met dubbele maten, dat duet. De bodemschatten hebben voor- seur van de delegatie van de zoge- sche Turnhalle Alliantie (DTA) levert wil zeggen zij erkent de SWAPO als namelijk voor de blanken de hoogste Geneve te gaan, ook heel wat op het spel. Het gebied .nutteloze rijk aan mineralen en is goed voor 45 naamde interne, merendeels blaqke 17 van de 26 leden van de delegatie in enige wettige vertegenwoordiger Namibische partijen, die onder leiding Genève. De DTA kwam in december het Namibische volk inkomens opgeleverd niet de te verdienen zijn. Teheran verkeert in overwinnings roes TEHERAN/BAGDAD Het Iraanse leger drijft de Irakezen op de meeste fron ten terug na het begin van het verrassende tegenoffen sief dat maandagavond is begonnen. Irak heeft laten weten, dat de Iraanse zegej kreten „wensdromen" zijn en dat zijn troepen stand houden. Volgens een Iraanse c qué zouden tenminste 2000 Iraakse militairen gevangen zijn genomen aan de Zuidelij ke en westelijke fronten. Een Iraakse poging om het tegen offensief te stuiten zou op niets zijn uitgelopen. De Iraanse mi nister van defensie, Kairalla, heeft verklaard dat zijn troe pen duidelijk de overhand hebben. Dit alles heeft Teheran in een overwinningsroes gebracht. De radio zond een reeks van ge lukwensen uit. Ayatollah Kho- meiny feliciteerde president Bani Sadr, die vorige week nog bloot stond aan zware kri tiek, met de overwinningen. Khomeiny sprak de hoop uit, dat de „goddeloze horden" snel uit het land zouden wor den gesmeten. bij Ahwaz, de hoofdi de olieprovinciue Khoezestan en bij Guilan Gharb. President Bani Sadr bevindt zich nog steeds aan het front.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11