Woedende menigte jouwt Yorkshire Ripper uit Iraanse geestelijkheid beschuldigt Bani-Sadr van laks oorlogsbeleid Record-koude VERDACHTE VOOR BUREN EEN „RUSTIG EN TEVREDEN" MA]t~ Iran zet offensief in Vogelramp Skandinavische kusten heeft ongekende vormen aangenomen „EG moet PLO erkennen" BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1981 PAGINA 8 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Tweeduizend toeschouwers begonnen drei gend te schreeuwen toen Pe ter William Sutcliffe (35), een vrachtwagenchauffeur uit het plaatsje Bradford die volgens de Noordengelse po litie de gevreesde Yorkshire Ripper is, gisterenavond met een deken over het hoofd door agenten in de rechtbank van Dewsbury bij Leeds geloodst werd. „Hang hem op; Sla die ploert dood; Krab hem de ogen uit het hoofd!", riepen de opgewon den mannen en vrouwen, die daar de hele dag op zijn komst gewacht hadden. De agenten hadden het niet makkelijk een weg te banen voor de beklaagde, die zon der de politiebescherming ter plaatse zou zijn gelyncht. De kleine rechtbank zat mud vol journalisten toen Sutcliffe onverschillig de beschuldiging aanhoorde op 17 november 1980 in Leeds de 20-jarige stu dente Jacqueline Hill te heb ben vermoord. Dit dertiende slachtoffer van de Yorkshire Ripper was tweedejaars stu dente in de Engelse letterkun de aan de universiteit van Leeds. Sutcliffe werd, zoals bekend, afgelopen vrijdag aan gehouden in een auto voorzien van gestolen nummerplaten. Twee waakzame wijkagenten hadden argwaan gekregen toen zij de man met een prosti- tuée in de auto zagen zitten. Zij deden navraag naar de Sonja Sutcliffe loopt, beschermd door een politie-inspecteur, met herkomst van de nummerpla- gebogen hoofd het gerechtsgebouw van Dewsburry binnen. ten van de auto, die gestolen Betogers voor het gerechtsgebouw waar de man die ervan verdacht wordt de Yorkshire Ripper te zijn. gisteren werd voorgeleid. De tekst op het bord en de strop in de hand van de jongen laten aan duidelijkheid niets te wensen over. bleken te zijn. Later kwam uit, dat Sutcliffe veel meer op zijn kerfstok had dan men aanvan kelijk vermoedde. Beschuldigingen De politierechter van Dews bury vroeg Sutcliffe of hij de beschuldigingen (naast de moord ook de diefstal van de nummerplaten) begrepen had. Het antwoord van de beklaag de luidde bevestigend. Op de vraag of hij een advocaat had, schudde Sutcliffe het hoofd. Daarna werd het uitgevaardig de bevel tot arrestatie tien da gen verlengd, wat de politie toelaat haar onderzoek voort te zetten. Peter Sutcliffe, de vermoede lijke opvolger van de 19e eeuwse Londense Jack the Ripper, werd meer dan drie jaar geleden al grondig onder vraagd door detectives van de Ripper-brigade. De politie had toen in het handtasje van Jean Royle, een prostituée uit Man chester die op 10 oktober 1977 door de Ripper was vermoord, een gloednieuw bankbiljet van vijf pond aangetroffen. Ijverig zoeken bracht aan het licht, dat dit biljet in omloop ge bracht was door een bank in het deel van de Noordengelse stad Bradford, waar Sutcliffe woonde en werkte. Loonzakje Hierna achterhaalde de politie, dat het bewuste bankbiljet uit een van de loonzakjes kwam waarmee de plaatselijke ma chinefabriek haar personeel betaald had. Sutcliffe was daar toen een jaar in dienst als vrachtwagenchauffeur voor transport op lange afstanden. Deze ongedateerde foto van Peter Sutcliffe toont aan dat het politiepor- tret (boven), gemaakt aan de hand van verkla ringen van vrouwen die een aanslag van de Rip per overleefden, vrij nauwkeurig was. Met talrijke andere arbeiders werd hij langdurig en zelfs meer dan eens ondervraagd. De politie keek zijn geschrift na en vergeleek het met noot jes, afkomstig van de Yorkshi re Ripper. Sutcliffe bleef altijd koel en beheerst. De politie liet hem gaan. Achttien maan den geleden heeft men hem opnieuw tweemaal onder vraagd, ditmaal in verband met enkele verkeersovertre dingen. Op zijn werk maakte Sutcliffe een goede en rustige indruk. Zijn bazen waren zo tevreden hem. dat ze zijn portre gebruikte om er een reclame poster mee te versieren. Z wisten niet dat door hun toe doen het innemende voorko J men van de Yorkshire Rippei 1 op talrijke plaatsen voor ieder 3 een te zien was. Zijn vrouv 1 Sonja is lerares tekenen. Oolj 1 van haar man wordt gezegd! 1 dat hij er artistiek uitziet. Zijn buren weten weinig over hem] Ze zeggen, dat hij erg stil en zelden met iemand sprak f] Het huis van de Sutcliffe's gisteren grondig doorzochi door politiemannen in burger. TEHERAN De Iraanse geestelijken hebben hun li berale, vooruitstrevende ri vaal, president Bani Sadr, beschuldigd van wanbeleid in de oorlog tegen Irak. De strijd om de macht is hier mee een nieuwe ronde inge gaan. Het voortdurende gekissebis van de afgelopen weken is daarmee uitgegroeid tot een compleet vuurgevecht. De ayatollah Mahomet Behesti, leider van de Islamitische Republikeinse Partij, liet zich in de woordenstrijd niet onbetuigd, hetgeen zeer op merkelijk is omdat deze hoge geestelijke de hardere verwijten gewoonlijk over laat aan minder belangrijke figuren. „Alle mensen in Iran" zo zei hij vorige week vrijdag tijdens een gebedsdienst in Teheran, „vragen zich af waarom het leger niet overgaat tot de aan val". En in Qom hield een an dere ayatollah, Hoessein Ali Montazeri, de gedoodverfde opvolger van Khomeiny, een toespraak voor de geestelijk leiders van Ahwaz. hoofdstad van de olieprovincie Khuzes- tan, waarin hij zei: „Wat we nodig hebben is concrete actie om de Iraakse ketterij fensief is begonnen aan het zuidelijke front in de oorlog met Irak. De aanval is gericht tegen de Iraakse troepen die zich hebben in- gegraven. Er zouden 150 militairen zijn ge dood bij een gecoördineerde actie van het- schroefvliegtuigen, tanks en artillerie en 2000 Iraakse militairen zouden gevangen zijn genomen en tien tanks buitgemaakt. de grens terug te drijven. Premier Ali Radjai deed gisteren een felle aanval op de vijanden van de Iraanse rege ring in binnen- en buitenland, maar sprak met geen woord over de gijzelingsaffaire. Het Amerikaanse antwoord op de Iraanse ei sen wordt volgens een bemiddelende Alge rijnse diplomaat nog steeds bestudeerd. het t laat is". Hij beschuldigde de Defensieraad, die wordt voor gezeten door Bani Sadr, ervan traag en weinig efficiënt te werk te gaan en hij wilde we ten hoe het mogelijk was dat het Iraakse leger rustig zijn gang kon gaan in Ahwaz waar volgens een woordvoerder uit de stad dagelijks 20 tot 30 do den vallen. De campagne van de funda mentalisten heeft tot dusver niet het gewenste resultaat ge-" had. In plaats van nadeel heeft de campagne Bani Sadr eerder voordeel opgeleverd en dat op een tijdstip dat de populariteit van de fundamentalisten sterk tanende is. De oorlog met Irak gaf de president de kans om zijn taak als commandant van de strijdkrachten, wat hij tot dusver alleen in naam was ge weest. in praktijk te brengen. In feite doet hij bijna niets an ders; praktisch al zijn tijd brengt hij door aan het front. Ongetwijfeld acht hij een voortdurend verblijf aan het front met de daarbij horende risico's in de eerste plaats goed voor zijn imago, maar dat neemt niet weg dat zijn tegen standers zich daardoor in een bijzonder ongunstige positie bevinden. Keer op keer wijst Bani Sadr erop dat de geeste lijken geen benul hebben van wat zich aan het front afspeelt en in zijn antwoord aan Mon tazeri zei hij dat de geestelij ken eerst maar eens een kijkje aan het front moesten komen nemen voordat ze een oordeel velden over zijn beleid. Pas nadat de Iraanse lucht macht belangrijke economi sche en strategische doelen had geraakt, besloten de Ira kezen vergeldingsmaatregelen toespraak uit. Iran natuurlijk op dezelfde kunnen behandelen, maar zo zei hij, hij geloofde niet in zul ke methodes. Ongeloofwaardig De campagne van de funda mentalisten is des te minder geloofwaardig omdat het door hun zuiveringen kwam dat het leger zo slecht was voorbereid toen de oorlog met Irak uit brak en omdat het grotendeels aan Bani Sadr te danken is dat de strijdkrachten nog iets heb ben gepresteerd. Bovendien vertellen de aan hangers van Bani Sadr aan ie der die maar wil luisteren dat als iemand het tegenoffensief heeft vertraagd het de funda mentalisten zelf zijn omdat zij het leger geen triomf gunnen die ten koste gaat van hun ei gen machtspositie. Nu de oorlog steeds meer be gint te vergen van de nationa le economie zou deze beschul diging wel eens veel schade kunnen berokkenen aan de geestelijkheid en niet in de laatste plaats aan Khomeini zelf die volgens sommige be richten, Bani Sadr heeft ge waarschuwd om geen offensief te beginnen zonder de Revolu tionaire Gardes, het leger van de mollahs. De huidige actie van de funda mentalisten wordt wellicht geïnspireerd door het geloof dat de aanval de beste verde diging is. Verder willen ze volutie te laten werken belangen zij boven alle Grote Satan Als de Verenigde Staten niet ingaan op de Iraanse voor waarden, rest de geestelijkheid op den lange duur slechts één nauwelijks benijdenswaardig keus. Ofwel de geestelijkheid sluit een compromis met de de n-Sa- Momenteel is het echter vooral de gijzelaarskwéstie fundamentalisten e< sing zoals bijvoorbeeld Irak, dat in dienst zou zijn van Amerika, ofwel Iran riskeert ar de de woede van de Grote Satan oplos- aan wiens geduld komen. den. De tegenstanders van de Te oordelen naar de tegenstrij dige signalen dient de uitda- hopen kennelijk dat gende houding van de funda- de gijze- mentalisten om hun diepe on gerustheid en onzekerheid te verbergén. DAVID HIRST THE GU ARDIAN ling verantwoordelijk zijn, zichzelf en wellicht ook de Iraanse natie grote schade toe brengen. Volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel is bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duits- land van zins om deze Westduitse tank Leopard II aan Saoedi-Arabië te ver kopen. De zingende zolder geeft woensdag 7 januari een con cert in de bovenzaal van de Haagse Kunstkring aan de Denneweg 64. Rostislav Du- binski viool en Luba Edlina piano, spelen werk van Schu mann (sonate nr. 1 in a), van Beethoven de sonate op. 12 nr. 3 in Es, van Debussy de sonate in g en van Brahms de sonate STOCKHOLM De sterfte onder met olie besmeurde vogels langs de Skandinavi sche kusten neemt een steeds grotere omvang aan. Gisteren waren tenminste 150.000 vogels aangespoeld op de kusten van Denemar ken, Noorwegen en Zweden. De meeste waren al dood; de overige worden door jagers uit hun lijden verlost. Dat laatste is hier en daar uit de hand gelopen, omdat veel particulieren er met hun ple- zierbootjes op uit trokken om op zee drijvende vogels dood te schieten. Het ging in dit ge val lang niet allemaal om met olie besmeurde dieren. De au toriteiten in Goteborg hebben besloten dat alleen beroepsja gers de vogels mogen schieten. Onder de getroffen vogels zijn veel zeldzame soorten, zoals papegaaiduikers, grote en klei- zeekoeten, alken en drie- In Noorwegen zijn twee hulp centra geopend, waar vrijwilli gers vogels schoonmaken en van voedsel voorzien. Waar de olievlek zich bevindt, heeft men nog niet kunnen ontdekken. De olie is door de wind verspreid en monsters worden in laboratoria onder zocht om eventueel de tanker te achterhalen, die voor het lo zen van de olie verantwoorde lijk is. Men heeft al het oog la ten vallen op de Griekse tan ker „Stylis". Dit schip is van Rotterdam naar de raffinade rijen van de Noorse plaats Sla gentangen gevaren en heeft daarna koers gezet naar Midd- lesborough, waar het schip op viel door wat afwijkend ge drag. De kapitein is inmiddels verhoord. De „Stylis" zou zich nu op de Westerschelde bevin den. Zweedse deskundigen houden het ook voor mogelijk, dat de olie afkomstig is van boorvel- den op de Noordzee. Het me rendeel van de omgekomen vogels behoort tot soorten, die doorgaans ver uit de kust blij ven. Aangezien olie het woeli ge zeeoppervlakte rustig maakt is het zeer wel moge lijk, dat veel vogels juist die plek hebben opgezocht om wat te rusten. Dit is hun noodlottig geworden. Ook aan de kust van Noord- Holland zijn olieslachtoffers aangespoeld, maar het is niet bekend of die afkomstig zijn van de olievlek, die zoveel vo gels het slachtoffer heeft doen worden. DOHA Minister Van der Klaauw heeft in Koeweit en Qatar, de eerste twee Arabi sche landen die hij heeft be zocht sinds hij 1 januari voorzitter van de EG-minis- terrraad is geworden, zeer duidelijk te horen gekregen dat de Europese Gemeen schap de PLO moet erken nen als enige en wettige ver tegenwoordiger van het Pa lestijnse volk, indien een Europees initiatief voor vre de in het Midden Oosten eni ge kans van slagen wil heb ben. Deze wat ook minister Van der Klaauw aanduidde als „harde", standpunten zijn te meer opmerkelijk omdat Koe weit in zekere mate, maar vooral Qatar, over het alge meen beschouwd worden als gematigde Arabische landen. Net als in Koeweit werd mi nister Van der Klaauw ook in Qatar geconfronteerd met met een volledige afwijzing van de Camp David-akkoorden. Van der Klaauw zei dat er geen en kel begrip bestaat bij de Arabi sche landen voor Israels vei ligheid. In antwoord op de ei sen van zijn Arabische gasthe ren heeft Van der Klaauw ge zegd dat het onmogelijk is de PLO als enige vertegenwoor diger van de Palestijnen tfe be schouwen zonder voorafgaan de verkiezingen. Van der Klaauw zei ook dat een oplos sing onmogelijk is wanneer de Arabische landen er van uit gaan dat de Europese Landen er slechts toe dienen druk uit te oefenen op Israël. HELSINKI NEW YORK In Finland, de Verenigde Sta ten en Canada heeft de winter gisteren nieuwe koude-re- cords gevestigd. In Finland was de temperatuur van 42 gra den onder nul in Utsjoki de laagste temperatuur van de winter tot nu toe. In Canada en de VS werden zelfs de laag ste temperaturen sinds vele jaren gemeten; in het oosten van beide landen tot -50 graden toe. In New York, dat het afgelopen weekeinde te kampen had met zeer zware sneeuwval, vriest het overdag zo'n 20 graden. De ste delijke overheid wordt met name vanuit de wijk Harlem over stroomd met telefoontjes van gezinnen die zonder verwarming of warm water zijn komen te zitten. Elders in de VS, in Detroit en Michigan, was het nog kouder dan in New York. Zelfs in het noorden van de „warme" staat Florida werden temperaturen onder het vriespunt gemeten. In Oost-Canada daalde de temperatuur zo diep, dat de vloeistof in de thermometers van verschillende waarnemingsstations bij hun minimumstand (-50 graden) bevroor. De Canadese hoofd stad Montreal heeft de afgelopen dagen gekampt met tussen de 30 en 40 graden vorst. Duizenden schoolkinderen moesten thuis blijven omdat de lokalen niet warm te stoken waren en de waarschuwing is gegeven dat oren, neuzen en vingers bij de hui dige weersgesteldheid binnen een minuut kunnen bevriezen. Graanembargo: probleem voor Ronald Reagan WASHINGTON Als Ho- nald Reagan op 20 januari I president van de VS wordt, staat hij voor de moeilijke I beslissing om het Ameri kaanse graanembargo tegen de Sovjet-Unie al dan niet op te heffen. Dit embargo is door president Carter uitgevaardigd als „straf" voor de Russische inval in Afghanistan. Reagan en zi toekomstige minister v; landbouw, Block, hebben het verleden forse kritiek i het embargo gespuid. Na zijn zege in de presidentsverkiezin gen is Reagan wat minder po sitief in zijn kritiek geworden.i Reagan wil El Salvador blijven steunen MEXICO De komende Amerikaanse president Rea gan heeft verklaard dat hi, ondanks de moord op twe< Amerikanen in het afgelo pen weekeinde, de junta vai het Middenamerikaanse E Salvador zal blijven steu nen. Reagan bracht gisterei een bezoek aan de Mexicaan se president Lopez Portillo. Op weg naar zijn ontmoetinj met Portillo stelde Reagan, da in El Salvador een gematigdt junta aan de macht is die dooi rechts- en links-extremistei wordt bestreden Het bezoek var Mexico wordt algerqeen gezier als een poging van de komen de president zijn prestige ir Latijns-Amerika nog voor zijr ambtsaanvaarding te vergro ten of zijn image te verbete De VS zelf hebben Ameri kaanse burgers aangerader niet naar El Salvador te gaar gezien de „buitengewoon ge vaarlijke situatie" die in h land heerst. De mededeling een gevolg van de moord oj de twee Amerikaanse juristen tijdens het afgelopen weekein de. Ouders gevangen kinderen in Chili gearresteerd SANTIAGO Veertien per sonen, dertien vrouwen en eer man zijn gisteren in Santiagi (Chili) gearresteerd, omdat zi, als ouders van politieke ge vangenen, „de openbare ordi hebben verstoord". Omdat zij geen bezoeker mochten brengen aan hun vangen kinderen, ketendei enige leden van de groep ziel: vast aan de hekken van de ge vangenis in Santiago. Te maa heef fees1 acht Gist* burg Boe; we ti mide kost prés nieu' cept mee dit male leeu' verg

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8