I Rabobank Q Als ik het niet automatisch doe, kan ik nooit 3 sterren eten. Dialoog pastorale raad bisdombestuur verbeterd Poutan Pioniersfunctie academische ziekenhuizen komt inde knel 4ég voorzitter meulenbroek bij afscheid: IV directeur mr. j. peters (azl): Politici moeten nu ingrijpen PTT verwacht een winst van 843 miljoen gulden Pand Waterlooplein vreedzaam ontruimd MARKTEN Voor automatische spaarders. RINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1981 PAGINA 99 99 DELFT De Diocesane Pastorale Raad van het bi- dom Rotterdam is gisteren het nieuwe jaar begonnen onder leiding van een nieu we voorzitter: mevrouw drs. E. van Leuken uit Den Haag, die in de november- vergadering reeds met alge mene stemmen was gekozen. Zij volgt mr. dr. B. Meulen- broek op: hij was gedurende acht jaar lid van de D.P.R., maar wilde zich niet meer voor een nieuwe termijn be schikbaar stellen. Bij de installatie van mevrouw Van Leuken, welke plaats vond nadat de scheidende voorzitter uitgebreid dank was gebracht voor zijn talentvolle inzet, deelde mgr. A.J. Simonis mee, dat met de nieuwe voor zitter reeds is afgesproken dat aan een statutenwijziging zal worden gewerkt. Aanpassing van de statuten is nodig om de D.P.R. en zijn werkzaamheid in overeenstemming te bren gen met hetgeen daarover in Vaticanum II is neergelegd. Dit geldt met name de positie van de voorzitter. Volgens Va ticanum II hoort de plaatselij ke bisschop formeel voorzitter te zijn van de Diocesane Pasto rale Raad. Monseigneur Simo nis zei, dat dit is bepaald om te voorkomen dat een D.P.R. zoiets wordt als een parlement tegenover de bisschop. Hii haakte daarbij in op hetgeen de scheidende voorzitter dr. Meulenbroek in een terugblik op zijn voorzittersperiode daarover had opgemerkt. De opstelling tegenover een bis schop - een parlementachtige toestand - kan er soms in zit ten. Dr. Meulenbroek noemde dit een knelpunt, dat moet worden voorkomen. De schei dende voorzitter noemde dit overigens na gememoreerd te hebben dat de dialoog met het bisdombestuur in positieve zin is verbeterd. Dat vanuit de D.P.R. vele bijdragen zijn gele verd om tegenstellingen te overbruggen. De bisschop be dankte behalve dr. Meulen broek met name twee andere aftredende leden, die via de D.P.R. nog zeer tijdrovende en intensieve functies vervulden: dr.ir. J.J.M. de Goeij, voorzit ter van de Rotterdamse dele gatie naar het Landelijk Pasto raal Overleg en de heer A. van der Hoogen, die in vele diocesane organen zitting had namens de D.P.R. Aan aftreden waren ook toe pastor Vredebregt o.p., pastor drs. H. Peels s.c.j., mevrouw G. Lam, de heren C.F.M. Nie- mans, mevrouw R. Drabbe- Kluyskens, pastor C.A.G. Vee- lenturf, en de heren J. Saers, H. Middelkoop en ir. J.H.M. Latour. De opengevallen plaatsen werden ingenomen door: pastor A.S. van Veen (Den Haag), H. Schmetz (Den Haag), G. van Wijk (plaatsver vanger Den Haag), mevrouw L. Nieuwenhuis (Rotterdam), mevrouw M. Kok-Steijger (Rotterdam), A.C.C.M. van der Wee (Rotterdam), mr. L. Herf- kens (Vlietstreek), deken C.J.J. Hillenaar s.j. (Delft), H. van der Ploeg, P.A. Bik (beide namens het N.K.V.), M. Heijnsbroek en J.P. Nooij (Katholieke Bond van Oude ren), H.S. van der Ploeg (N.K.V.) en J. Tempelaar (be- drijfsapostolaat). De opening van het nieuwe jaar geschiedde met een eu charistieviering, waarin de bisschop voorging. In zijn preek hield de bisschop de D.P.R. voor, dat het met name voor de D.P.R. een geweldige opgave moet zijn om de per soon van Christus, de hele Christus, bekend te maken aan de medemensen en de tal lozen, die steeds meer, niet al leen van de kerk van ook van Hemzelf, vervreemd dreigen te raken. Hoe komen we weer tot een gezonde en goede kate- chese en hoe vinden wij we gen tot een echt vernieuwd missionair bewustzijn? Zijn de belangrijkste vragen, aldus de bisschop, „men is geneigd om voor de godsdienstige crisis in onze tijd de schuld zo gemak kelijk buiten onszelf te zoeken, bij de kerk, die vasthoudt aan een eeuwenoude geloofsleer, bij synodes die niet de resulta ten opleveren, die sommigen ervan verhoopten, bij de paus, die vanuit zijn verantwoorde lijk meent bepaalde zaken te 'moeten aanscherpen, maar moeten wij niet allereerst de hand in eigen boezem steken? Kennen wijzelf Christus en zijn boodschap voldoende, de hele Christus?" De D.P.R. maakte voorts een begin met de rapportage van uit de secties op de vragen in de brochure Beleggingen. Op 23 februari zal de brochure waarin de vragen over ethiek en economie zijn opgenomen worden gepresenteerd om in bespreking te worden gebracht bij parochies, dekenaten en in stellingen. Een commissie be staande uit mevrouw Kok- Steijger en de heren Van Adrichem, Broekhof, Nooij en Wassenaar zal de besprekin gen gaan begeleiden. Vanuit de D.P.R. kwam het verzoek om de moraaltheoloog drs. Th. Beemer te vragen eveneens in de commissie zitting te laten nemen. Met de besprekingen, rapportages en de verwerking tot een definitief stuk waarin ook aanbevelingen zullen staan voor het beleggingsbc- Kettingzagenl DDE if licht Vraagt vrijblijve demonstra Een kettingzaag v ol voor het zwaarste werk. It s all in the POULAN-lamily. Uw dealer: Tuinbouw en Hobbyarl. JAN v.d MEER B.V. Tel. 01713-9008 - R.A. Veen. leid ten ke gelden, zal bijna jaar gemoeid zijn. van kerkelij LEIDEN Door het huidige financieringssys teem komt de pioniersfunctie van academische ziekenhuizen in de knel. Dit heeft de directeur van het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL), mr. J. H. Peters, vandaag betoogd in zijn nieuwjaarsrede. Hij bepleitte het instellen van afzonderlijke tarieven voor deze ziekenhuizen. De academische ziekenhuizen krijgen hun geld uit de patiëntentarieven, een rijksbijdrage en via de uni versiteiten. Wanneer minister Pais (onderwijs en we- tenschappen) voor universiteiten de nullijn hand- haaft, heeft dat directe gevolgen voor de patiënten zorg. Zo stevent het AZL volgens Peters in 1981 af op een tekort van 5,5 miljoen gulden. Voor sommige behandelingen moet een ziekenhuis kosten maken die de tarieven ver te boven gaan. Mr. Peters zei dat van een ziekenhuis niet verwacht mag worden, dat het zelf de medische mogelijkheden voor patiënten beknot. Alleen de overheid kan aangeven, hoeveel zij over heeft voor de gezondheidszorg, aldus mr. Pe- De academische ziekenhuizen nemen niet alleen tien procent van het aantal patiënten voor hun rekening, maar moeten er ook voor zorgen dat de geneeskunde zich blijft ontwikkelen. Een beknotting van die ont wikkelingen heeft rampzaklige gevolgen voor de ge zondheidszorg in Nederland, aldus Peters. „Slechts aparte ciriteria voor de academische ziekenhuizen kunnen voorkomen, dat deze grensverleggende taak in het geding komt". Ook in net kader van de werkgelegenheid betreurt hij de huidige financiële ontwikkelingen: "Omdat het ministerie geen compensatie geeft voor de geste gen prijzen,'kan het AZL niet meer bijdragen aan de, ook door de overheid gewenste, uitbreiding van de werkgelegenheid in de gezondheidszorg. Tot nu toe kon het ziekenhuis elk jaar twintig a dertig perso neelsleden extra in dienst nemen. Maar dat is nu voorbij. De rek is er uit. Wij hebben in 1980 de voor personeelsuitbreiding ter beschikking gestelde gel den noodgedwongen gebruikt voor de dekking van .het exploitatietekort. Beknotting in de academische ziekenhuizen zou op lange termijn desastreuze gevol gen hebben voor de gezondsheidszorg in Nederland". VOORZITTER KvK ROTTERDAM: ,ISSE an d: enbes end at er taar ingen nenig dup ronde ,isse antal ieren ighei ipheff ROTTERDAM „De politici zullen de woorden 'politieke haalbaarheid' uit hun vo cabulaire moeten schrappen en moeten be sluiten tot die onpopulaire maatregelen die nu gewoon nodig zijn, verkiezingen of geen verkiezingen". Dit zij vanmiddag ir. B. Wil ton in zijn nieuwjaarsrede voor de Rotter damse Kamer van Koophandel. Wilton vindt dat de vier grote gemeenten i recht hebben geconstateerd dat het rijksbelei nog steeds uitgaat van de traditionele pro £L"W bleemgebieden buiten de Randstad. „Dat de economische situatie intussen fundamenteel i gewijzigd, wordt gemakshalve door het Rij] vergeten", meent Wilton. DEN HAAG De PTT ver wacht over het afgelopen jaar een hogere winst dan in 1979; 843 miljoen gulden in 1980 tegen 756 miljoen in het jaar daarvoor. Daar staat echter tegenover dat de PTT dit jaar denkt minder gun stige cijfers te kunnen boe ken. Men denkt aan 684 mil joen gulden. Dit heeft drs. Ph. Leenman, directeur-ge neraal van de PTT, vandaag gezegd in zijn nieuwjaars toespraak. De winst spaarbank miljoen in 1979 tot 214 miljoen m 1980. Verwacht was een winst van 314 miljoen en het resultaat van de RPS was dan ook een teleurstelling. Voor de Rijkspost- dit jaar hoopt men desondanks op een winst van 378 miljoen gulden. Evenals de afgelopen jaren zit de post in de rode cijfers. Winst werd geboekt op de te lefoon- en telexdiensten en de postgiro. In zijn rede wees Leenman erop dat evenals in 1978 en 1979 vorig jaar het ge middelde prijspeil van de PTT-dienstverlening niet is gestegen. Weliswaar wérden de posttarieven verhoogd, maar daartegenover stond een prijsverlaging voor telefoonge sprekken. Aan de loketten van de PTT-kantoren werd het drukker. Oorzaak daarvan is ondermeer de verkoop van strippenkaarten en een groter aantal op de postkantoren ver zilverde girobetaalkaarten. Telefoneren wordt duurder UTRECHT Telefoneren wordt de komende jaren duurder. Dat zei ir. G. A. Joosten, directeur van het tele foondistrict Utrecht, gisteren in zijn nieuwjaarsrede. Volgens hem is aan een verhoging van de gesprekskosten niet te ontkomen „wil de PTT de kip niet slachten die nu nog voveel gouden eieren in de staatskas stort". De winst van het telefoonbedrijf loopt terug, vooral als gevolg van de begin vorig jaar van kracht geworden verlaging van het ba sistarief (de „impulsprijs") van 16 naar 14 cent. Volgens drs. Ph. Leenman, directeur-generaal van de PTT wordt dit jaar in ons land de vijfmiljoenste telefoon aange sloten. AMSTERDAM, 6 januari Op een voor Amsterdam on gekende vreedzame wijze heeft de politie vanmorgen het zogenaamde Cemsto-ge- bouw aan het Waterlooplein dat zaterdagmiddag door vijftig krakers was bezet, ontruimd. De groep bood geen enkel verzet en zag lijdzaam toe hoe de stadsrei niging hun inboedel afvoer de. I Omdat het laatste nog over eind staande pand aan het Wa terlooplein nog niet was gebar- POELDIJK, Westland-Noord, 6 janua ri 1980. Tomaten 1670, 1770, 1570, 1020. Vleestomaten 1570. Sla 38-79. Pepers groen 940, rood 160-260. rood 720-730. 720-780. 790. 680. Ali- canten 780-790. Muskaat 1360. Boe renkool 104-131. ricadeerd. hoefde ditmaal ook geen zwaar materiaal ingezet te worden. De alarmlijn waar van de krakers zich bedienden om sympathisanten naar het Waterlooplein te roepen, bleek- geen succes: er kwam nauwe lijks iemand opdagen. Het Cemsto-gebouw was gekraakt uit protest tegen de bouw van een stadhuis-opera onder én dak op het Waterlooplein. De krakers achtten de verwezelij- king van dit miljardenproject onverenigbaar mét de heer sende woningnood. Hun leus was: het stadhuis staat al op de Dam. 560-780. Andijvie 340-380. Spinazie 265-405. Bospeen 170. Pepers rood 470. Prei 120-165. Rettich 71-79. Broccoli 540. Radijs 46-107. Glassla 42-78. Bladsla 124. Selderij 58-80. Rode kool 59. Boerenkool 107-132. 35-50. Sla 36-75. Spruiten 108-167. Prima cliënt van ons. Spaart automatisch, om een paar maal per jaar hoogst culinair te eten bij beroemde collega's in Frankrijk. Komt hij verleden week op hoge poten binnen: ze hebben vergeten iets over te boeken op mijn automatische spaarrekening. Misschien eigenaardig, meneer, zeiden wij, maar automatisch sparen betekent soms ook dat u niet spaart. Hoezo? Welnu, u wilt f 150,- elke maand automatisch overmaken op uw spaarrekening. Maar op uw privé-rekening wilt u minstens f 1.500,- laten staan. Als dat er niet op staat maken wij automatisch niets over op uw spaarrekening. Ach, natuurlijk, dat was ik mooi vergeten A Ja, zeiden wij, maar gelukkig hebben wij een ijzeren geheugen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6