Concentratie landbouwgif neemt af DA-rapport tegen atoompacifisme Domeinen lehoren aan boeren en irbeiders" Regering Italië verwerpt eis Rode Brigades BELANGRIJK PUNT IN VERKIEZINGSSTRIJD NOS poogt TROS-tv over te halen voetbal niet uit te zenden Meubelfabriek 5b Oisterwijk i?eidóe (Soutti/nt othekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Direcleur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - B|.redacleur: Wlm Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 lol 19.00 uur) - „nnemenlen: kwartaal t 49,55: jaar 186,70: losse nummers: 65 cent. Dinsdag 6 januari 1981, 71e jaargang no. 21854 Weduwe Mao Op Ned. II om 22.20 uur actua- liteitenrubriek „Hier en nu" over proces tegen weduwe van Mao Zedong en chemische oorlogsvoering. Om 20.27 uur tv-serie „Verscheurde stad". Op Ned. I om 20.00 uur quiz „Land inzicht" en om 21.55 uur concert „Brahms in de Doelen". Zonnige perioden Geleidelijk meer opklaringen maar eerst nog een enkele bui. Vannacht en morgenochtend overwegend lichte vorst. Mid- dagtemperatuur ongeveer 3 graden. Morgen zon: 8.47 - 16.46. Schev. hoogw.: 3.32 en 15.36. Laagw.: 11.49 en 23.56. Leeuwarden op'n droogje De afwas in Leeuwarden en omgeving moest gisteravond een paar uur blijven staan omdat er door een breuk in een hoofdleiding geen water voorhanden was. Om zes uur viel de druk weg, maar drie uur later hadden technici van het waterlei dingbedrijf (foto onder) het euvel verholpen. Intussen was er ruim 7.500 m3 water verloren gegaan. THATCHER HAALT JONGEN UIT COMA SHREWSBURY Het voorlezen van een brief van premier Margaret That cher heeft er gisteren voor gezorgd dat een 17-jarige Britse jongen uit een coma raakte. De jongen, Stephen Pri ce, raakte na een verkeersongeluk be wusteloos. Price is een groot bewon deraar van de „IJzeren Dame". Toen zijn vader aan zijn bed een door pre mier Thatcher opgestuurd bandje met haar stem afdraaide, begon de patiënt een teken van leven te vertonen. Vol gens zijn artsen is zijn toestand niette min nog steeds kritiek. Enorme vertraging in treinverkeer DEN HAAG/LEIDEN Techni sche storingen, sommige ten ge volge van het slechte weer, heb ben vanmorgen in grote delen van het land de treinenloop in de war gestuurd. De vertragingen die hierdoor optraden liepen vaak tot vele tientallen minuten op. Een woordvoerder van de Ne derlandse Spoorwegen sprak van een „zeer uitzonderlijke situatie". De dienstregeling op het baanvak Rotterdam - Amsterdam raakte vanmorgen rond half acht volledig verstoord toen van een trein die na bij Lisse reed de Iuchtleiding sprong, waardoor automatisch de remmen aansloegen. Nadat het de fect provisorisch was gerepareerd deed het euvel zich nabij Vogelen zang nog een keer voor. Pas ander half uur nadat de trein uit Leiden •vertrokken was arriveerde hij in Haarlem. Al die tijd werd het ove rige treinverkeer over één spoor ge leid. Andere defecten deden zich voor op de baanvakken Beverwijk Uitgeest, Utrecht Hilversum, bij Eist en bij Best. Man van het T-shirt failliet BREDA Het bedrijf dat in 1966 als eerste in Nederland t-shirts op de markt bracht, Holiday Textiles uit Breda, is over de kop. Alle 117 werk nemers is ontslag aangezegd. Hollandia Holding, waarvan het textiel bedrijf deel uitmaakt, heeft een faillisse mentsaanvraag ingediend. Volgens direc teur Tebbe heeft het Bredase bedrijf, dat onder meer de truitjes voor de,wereld kampioenschappen voetbal in 1978 en de Olympische Spelen van 1980 maakte, vo rig jaar een verlies geleden van anderhalf miljoen gulden. In de eerste zes maanden werd nog een half miljoen winst geboekt. DRINKWATERONDERZOEK IN ALLE KASGEBIEDEN IN NEDERLAND DEN HAAG De vorige week het Westland aangetroffen conci traties methylbromide in particulie re waterleidingen blijken af te ne men. Inmiddels zijn ook het drin- kwaterleidingbedrijf de „Tien Ge meenten" in Pijnacker (1000 tuin ders in de omgeving) en de Provin ciale Waterleiding Maatschappij Noord-Holland (PWN) begonnen met het nemen van monsters. De tot nu toe verrichte metingen hebben nog geen sporen van het landbouw gif aangetoond, maar uit voorzorg worden de waterleidingen in de kas- gebieden in heel Nederland onder zocht op de aanwezigheid van methylbromide. De „Tien Gemeenten" levert water aan elf gemeenten: Pijnacker, Nootdorp, Leidschendam, Zoetermeer, Berkel, Bleiswijk,, Berschenhoek, Benthuizen, Moerkapelle, Zevenhuizen en Nieuwer- kerk a/d IJssel. De (PWN) onderzoekt de gebieden in de gemeenten Aalsmeer, Heemskerk en in de kop van Noord- Holland. Bij een tuinder in Den Hoorn is giste ren in het leidingwater een concentra tie methylbromide van 0,0022 milli gram per liter aangetroffen. Volgens de directeur van de openbare nutsbedrij ven hoeft de bevolking zich daar niet ongerust te maken, aangezien tot nu toe' geen concentraties van het ontsmet tingsmiddel in de leidingen van woon huizen zijn aangetroffen. De „Tien Gemeenten" stuurt sinds gis termorgen watermonsters naar het la boratorium van het Rotterdamse drin- kwaterleidingbedrijf. De onderzoekre sultaten van de eerste monsters zijn daar waarschijnlijk morgenochtend be kend. Het gaat om watermonsters die genomen zijn bij enkele honderden tuindersgezinnen in dit gebied. Deze zijn aangeschreven met de vraag zich te melden als ze in de afgelopen weken methylbromide hebben gebruikt en als er plastic waterleidingen bij hun kassen in de grond zitten. Intussen hebben de 1300 Westlandse gezinnen die zijn geadviseerd voorlopig niet uit de kraan te drinken, de afgelo pen dagen nog maar 500Q flessen met zuiver drinkwater van de beschikbare 200.000 afgenomen. „De mensen halen liever water bij buren die geen waar schuwing hebben gekregen of ze koken het water eerst", aldus directeur J. Walma van de Westlandse Drinkwater maatschappij. De flessen met zuiver drinkwater moeten koel en donker worden bewaard. Het water is zeker vier weken houdbaar. Vanaf vrijdag zal de Haagse Keuringsdienst van Wa ren de kwaliteit van het water in de flessen om de vijf dagen keuren. Dit heeft een woordvoerder van het min- sterie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne vandaag bekendgemaakt. Pagina 9: Distributie zal nog weken doorgaan Vuurproef na diefstal NEW DELHI In de West-In- d;ase stad Raj- kot heeft vorige week een vrouw haar vijftienjari ge dienstbode gedwongen haar handen in ko kende olie te steken om te „bewijzen" dat zij niet schuldig was aan de dief stal van een horloge. Vol gens een Jn New Delhi ontvan gen bericht had het dienstmeisje ontkend dat zij de diefstal had gepleegd. Der gelijke misstan den komen op het Indiase plat teland meer voor. Enige tijd geleden is de politie van de staat Bihar er van beschuligd twintig gevan genen de ogen te hebben uitge stoken „om een voorbeeld te stellen olen bezetten districtsgebouw I^RSCHAU Ongeveer boeren en arbeiders hou- n sedert vorige week de strictgebouwen van de olse districtshoofdstad eszow bezet. Zij willen armee protesteren tegen t lastig vallen van leden n de vrije vakbonden or regeringsfunctionaris- i en eisen verder bepaalde htdomeinen op voor boe- i en arbeiders. bezetters zijn leden van de ederatie van boeren en arbei- de streek van de Bieszc- Jybergen (Karpaten). Zij ei- verder, dat de minister zon- portefeuille, belast met vak- idzaken, naar hen komt, om grieven te aanhoren. Bo- idien eisen zij, dat de rege- gsdomeinen van Arlamowo toegankelijk worden voor het publiek. In deze domeinen en in de genoemde bergen wordt vaak gejaagd door hoge partij functionarissen en buitenlandse gasten, zoals de Franse presi dent Giscard d'Estaing. De ge bouwen op deze domeinen moe ten, zo vinden de bezetters, worden ingericht als sanatoria en rusthuizen voor boeren en arbeiders. Een groep boeren houdt, om de zelfde redenen, al sedert "een week het gemeentehuis van het dorp Ustrzyki-Dolne in dezelfde streek bezet. De burgemeèster van Wart- schau, Alojzy Karkoszka is, op eigen verzoek, afgetreden. Zijn opvolger is de partijloze Szostek. Karkoszka was voor hij burge meester van Warschau werd, partijleider in Gdansk. WEINIG HOOP VOOR ONTVOERDE RECHTER Carabinieri controleren de wegen rond Rome tijdens de zoekactie naar de ont voerde rechter D'Urzo. ROME De kans dat de op 12 de cember door de Rode Brigades ont voerde rechter Giovanni d'Urso het er levend vanaf zal brengen lijkt zeer klein, nu de Italiaanse overheid ,de voor D'Urso's vrijlating gestelde eis toegang tot de media voor gevan gen terroristen om hun mening over D'Urso kenbaar te kunnen maken heeft afgewezen. Volgens minister Sarti van justitie kan de eis „in geen geval in overweging worden genomen". In een speciale com missie-vergadering van het Italiaanse parlement noemde de minister het op treden van de Rode Brigades „sinister". Leiders van de voornaamste partijen, de christen-democraten en de communis ten, waarschuwde tegen het „zwichten voor chantage" en „elke vorm van capi tulatie" van de republiek. fan AAd Een commissie van het CDA, on- voorzitterschap van prof. A. nner, is tegen atoompacifisme, lis dat bijvoorbeeld door het In- Kerkelijk Vredesberaad (IKV) irdt bepleit. Volgens de commis- Donner, ingesteld op verzoek n het CD A-bestuur, ziet het IKV orbij „aan de nog onmiskenbare 'logsvoorkomende werking van afschrikkings-evenwicht". >A-voorzitter Piet Bukman meent, dat de conclusie in het rapport van de commissie, dat bouwstenen Voor de discussie wil aandragen, heel wel de lijn van zijn partij zou kunnen worden. „Het is een heel zwaarwe gend rapport. In een zaak als deze moet je goed luisteren naar wat de deskundigen te zeggen hebben"., Vooraf omdat de Partij van de Ar beid wel voorstander is van eenzijdi ge afschaffing van atoomtaken, voor ziet Bukman dat deze zaak een be langrijk punt in de verkiezingsstrijd zal worden. Eind februari stelt het CDA de definitieve tekst vast van zijn verkiezingsprogramma. Dan ook wordt bepaald, hoe het CDA tegen de atoombewapening aankijkt. Tien le den van de fractie in de Tweede Ka mer hebben al laten weten dat zij wél voelen voor eenzijdige stappen. Bukman deelt de mening van de commissie Donner dat de atoomwa pens benaderd moeten worden als wereldvraagstukken, die alleen opge lost kunnen worden door internatio nale actie. „Als wij de kernwapens Nederland of West-Europa uitdoen, dan hebben wij misschien onze gewe tens gerustgesteld, maar er is niets opgelost". De enig juiste houding voor christe nen in de politiek is volgens de CDA- deskundigen er voor te ijveren, dat de spanning in de wereld afneemt, zodat er minder behoefte is aan kern wapens. Daarvoor is nodig, aldus de commissie, dat de werelddelen er kennen en tonen elkaar nodig te heb ben. „Men vergisse zich niet: dat zal ons de nodige offers aan welvaart en zelfbewustzijn kosten, offers, die van een Nederlands en Europees publiek veel moeilijker te verkrijgen zullen zijn dan een besluit over het wel of niet installeren van de middellange- afstandsraketten". De commissie meent, dat de kansen voor ons land liggen op het terrein van de indirecte terugdringing van atoomwapens. „Daar kunnen de fan tasie en het initiatief waarom ieder roept als het over het vastgelopen kernwapendebat gaat, een veel vruchtbaarder en dankbaarder ar beidsterrein vinden". HILVERSUM - Het NOS-bestuur kwam vandaag in spoedzitting bijeen om de TROS te bewegen af te zien van haar voornemen as. zaterdag de finale van het mini-WK-voetbal uit te zenden. Men verwachtte eerst aan het eind van de middag tot een resultaat te zullen komen. De TROS deelt het standpunt van de NOS, dat uitzen den betekent het toegeven aan de financiële eisen van een commerciële groep, die de uitzendrechten voor veel geld poogt te verkopen. Hieraan toegeven zal op de lan ge duur betekenen, dat dit soort uitzendingen steeds duurder zal worden. De kijker zal hiervoor uiteindelijk het gelag moeten betalen. Anderzijds vindt de TROS in navolging van Duitsland, Oostenrijk en Italië, dat de kijker as. zaterdag niet het slachtoffer mag worden van internationaal touwtrekken om zendrechten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer: 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. ADVERTENTIE toonaangevend in eiken

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1