RodeBrigades sturen aan op burgeroorlog Westlandse tuinders niet overtuigd van ernst situatie Bisschop roept op tot omzien en vooruitzien Vrachtvaarder verliest vaten met gevaarlijke chloorverbinding On tvoerde rech ter ter dood veroordeeld ROME De Rode Brigades hebben Giovanni D'Urso, de op 12 december ontvoerde topfunctionaris van de Italiaan se justitie, ter dood veroordeeld. Dit blijkt uit een gisteren aan het dagblad II Mepsaggero gezonden verklaring. De te rechtstelling van d'Urso kan volgens de Brigadisten alleen voorkomen worden, als de autoriteiten het de gevangen terroristen (in heel Italië enige honderdentoestaan onge censureerde politieke pamfletten via radio, kranten en te levisie bekend te maken. Er is geen limiet gesteld. een vraaggesprek met dr. d'Urso en zijn ontvoerders. Een andere redacteur, Mario Scialoja, had kort daarop een gesprek met de afgezant, ge volgd door twee ontmoetingen in koffiebars in Rome. Tijdens deie ontmoetingen overhan digde Scialoja aan de Rode Brigadist een lijst met 54 vra gen aan dr. d'Urso en zijn ont voerders. Eind verleden week ontving de redactie de telefo nische mededeling dat het ant woord gevonden kon worden in een vuilnisbak op een be paalde plaats in Rome. Het antwoord bestond uit 70 keu rig getypte vellen, voorzien van de vijfpuntige ster van de Rode Brigades en een recente kleurenfoto van dr. d'Urso in zijn gevangenis. Eerst toen heeft de hoofdredactie van l'E- spresso de politie ingelicht, die daarop de stukken in beslag nam maar niet kon voorko men dat de foto van d'Ursoop de voorpagina van het week blad prijkt. Bij regering, justi tie en een deel van de bevol king heerst over het beleid van het weekblad grote ver ontwaardiging. De afgezant van de Rode Brigades had de politie wellicht op het spoor van d'Urso's geheime verblijf plaats kunnen zetten. In het interview verklaren de Rode Brigadisten dat d'Urso tijdens zijn gevangenschap meer dan 200 vragen heeft beantwoord over het functio neren van het justitiële opspo ringsapparaat en het gevange niswezen en tal van namen heeft onthuld van justitie- en politieautoriteiten die betrok ken zijn bij de strijd tegen ex tremistische organisaties. „D'Urso gedraagt zich voor beeldig en werkt voortreffelijk samen met de proletarische justitie", aldus de Rode Briga des. In het interview ontken nen de Brigades verder dat ze het buitenland worden geleid, maar ze tonen zich wel „soli dair met het Palestijnse volk in zijn strijd tegen het Zionisti sche imperialisme". De Rode Brigadisten zeggen onomwon den dat ze de Italiaanse staat in het hart willen treffen en in' Italië een sfeer willen schep pen voor een burgerloorlog. Gegeven het feit dat 40 mach teloze na-oorlogse regeringen alsmede een door corruptie verziekt politiek en ambtelijk apparaat daarvoor een vrucht bare voedingsbodem hebben geschapen, moet dit dreige ment redelijk serieus worden opgevat Italië gaat een span nend jaar 1981 tegenmoet. Ibinnenland/buitenland LEIDSE COURANT MAANDAG 5 JANUARI 1981 PAGINA 5 Vietnamezen dringen in >ciale leger ngza BANGKOK Vietnamese vooi militairen zijn zaterdag de s be- Cambodjaanse grens overge- stitie stoken en op Thais gebied slaags geraakt met eenheden van het Thaise leger. Het was hp de tweede maal sinds een half KC jaar <jat militairen van Hanoi de grens overschreden. Twee Thaise militairen werden ge dood, toen zij de Vietnamezen 11 over de gfens terugdreven. 1 Thailand heeft aangekondigd een scherp protest te zullen in- HEN dienen tegen Vietnam bij de ofi- Verenigde Naties. In Hanoi laag- werd de grensoverschrijding «gen „een verzinsel van Bangkok" van genoemd. i wij-: een min Rogers wil band _i i :ine. chemische ging NAVO-wapens ts op juto's LONDEN De opperbevel- een hebber van de NAVO-strijd- ieter- krachten in Europa, generaal tenzij Rogers, vindt dat de Verenig- deeld de Staten haast moeten maken boete met de productie van nieuwe week chemische wapens, om op dit eftijd gebied niet een te grote ach terstand op de Sovjet-Unie op ■- te lopen. Volgens Rogers be schikt de Sovjet-Unie over een tussen de 70.000 en 100.000 man groot legeronderdeel, dat speciaal is uitgerust voor chemische oorlogsvoering. Israëlische minister beschuldigd van manipulatie met vVlh overheidsgelden T):jj JERUZALEM De Israëli- fyy sche minister van binnen landse zaken. Jozef Burg, is ervan beschuldigd dat hij de politie heeft opgedragen voorlopig op te houden met een onderzoek naar beweer de financiële onregelmatig heden op zijn departement De beschuldigingen van de kant van de oppositie kwa men los nadat Burg het hoofd van de politie, Herzl Shafir, had ontslagen. Deze had een onderzoek ingesteld naar de bewering als zou het i ministerie van binnenlnadse zaken overheidsgelden heb ben overgemaakt naar gods dienstige instellingen. Burg zou hebben opgedragen met het onderzoek te wachten tot na de verkiezingen in i van dit jaar. Burg ontkent ,deze voorstelling van zaken. Hij Zegt Shafir te hebben opge dragen alles „op papier te zet ten", maar de zaak niet naar de pers te laten uitlekken in dit geladen verkiezingsjaar. Het Israëlische kabinet dekte gistermiddag de beslissing van Bui£ het hoofd van de politie *e ontslaan. Minister Van der Klaauw bekijkt tijdens zijn bezoek aan het instituut voor weten schappelijk onderzoek in Koeweit een zonne-collector. Van der Klaauw krijgt kritiek in Koeweit KOEWEIT Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft tijdens zijn be zoek aan Kóeweit veel negatieve kritiek gehad van de pers. Volgens Van der Klaauw zijn deze commentaren geheel an ders van toon dan de gesprekken met emir Jaber Al Sabah, premier Sa'ad Al Sabah en minister van buitenlandse zaken Salah Al Jaber, die volgens de minister in een goede sfeer zijn verlopen. Volgens de Nederlandse bewindsman, die vanaf 1 januari voorzitter is van de Europese ministerraad, lijken de artikelen door één man te zijn geschreven. Het wordt Nederland verweten dat het destijds terughouden stond tegenover het Europese initiatief om de Pa- lestijnen als volk te erkennen. De kranten schrijven over „goedhartige Arabieren" en „inhalige Europeanen"; alleen voor Frankrijk wordt een uitzondering gemaakt. Dat komt waarschijnlijk omdat Frankrijk als eerste heeft gewezen op de noodzaak van een soeve reine Palestijnse staat. De EG, die de Palestij- nen als volk heeft erkend, is volgens de pers de aangewezen partij is om de komende Amerikaanse president, Reagan, ervan de overtuigen dat de Arabische wereld een op lossing, die geen rekening houdt met de Pa- lestijnen, niet zal accepteren. T riomfantelijke terugkeer- Palestijnse burgemeester NABLOES Burgemeester Bassam Shaka van Nabloes, een stad op de bezette weste lijke Jordaanoever, is giste ren door duizenden burgers ingehaald, na in Groot-Brit- tanië kunstbenen te hebben gekregen. Shaka verloor afgelopen zo mer beide benen bij een aan slag, die zou zijn gepleegd door joodsè extremisten. Hij werd verwelkomd als „held van de revolutie" en vergeleken met PLO-leider Yasser Arafat. De triomfantelijke terugkeer bete kende een uitdaging voor de Israëlische autoriteiten, die normaal geen Palestijnse na tionalistische demonstraties to lereren. WC-papier te scherp DENVER De skiër Ge- wijsvinger ermee tot op raid Heller heeft van een het bot doorsneed. De ge- skicentrum in Colorado routineerde skiër zei dat 600.000 dollar smartegeld hij op de skipiste van het geëist. Hij stelt dat het wc- centrum .bereid was risi- papier op, het toilet van co's te nemen, maar riiet het skicentrum zo scherp op zijn toiletten, was, dat hij zijn rechter- Limburg tamelijk gifvrij ROERMOND Limburg steekt wat het aantal gifopslag* plaatsen betreft gunstig af tegen de overige provincies in Nederland. Dit verklaarde gisteren de Limburgse gedepu teerde M. Lodewijks, die is belast met milieuzaken. Tot nu toe zijn er in deze provincie vier opslagplaatsen bekend. Meer dan tien worden het er beslist niet, zo meent Lodewijks. Hij voegt daaraan toe dat een aantal van 25 „normaal" zou zijn, gezien het totaal van 300 gifbelten in Nederland. De inventarisa tielijst van gifopslagplaatsen, waarom minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne al enkele malen heeft ge vraagd, zal Limburg binnenkort klaar hebben, zo verwacht de heer Lodewijks. in BU BEGIN VAN JUBILEUMJAAR ROTTERDAM In een nieuw jaarsbrief aan alle diocesanen van het bisdom Rotterdam roept mgr. AJ. Simonis op tot „omzien en vooruitzien" bij het 25-jarig be staan van het bisdom dat op 2 fe bruari wordt herdacht. Terugkij kend constateert de bisschop dat er ontzettend veel is veranderd, dat er veel goeds is gegroeid en er ook veel goeds verloren ls gegaan. Hij denkt met dankbaarheid aan zijn voorganger, mgr. M.A. Jansen, die dit jaar zijn 25-jarig bisschopsjubi leum viert en hij roept op tot gewe tensonderzoek over de vraag waar wij staan. Mgr. Simonis wijst op de gevolgen van de snelle verstedelijking en indu strialisering in het gebied van het bis dom, die zich uiten op godsdienstig en sociaal-maatschappelijk terrein. On kerkelijkheid, werkloosheid en ver vreemding vormen een uitdaging aan de kerk. De bisschop vraagt zijn dio cesanen opnieuw in beweging te ko men en zich af te vragen wat meer te kunnen doen voor de medemens. Dit „gewetensonderzoek zou ook onszelf moeten betreffen: waar sta ik als christen? Leef ik voldoende uit mijn geloof?" De bisschop vraagt initiatieven die in parochies en elders ontstaan door te geven. Hij noemt een vorm van bij drage: gebed en offer om het werk zinvol te maken. Hij doet daarbij ook een beroep op de zieken om pijn en angst in offervaardigheid te dragen. (vervolg voorpagina) WESTLAND De circa 1350 Westlan ders, die in het gebied wonen waar de methylverontreiniging van het drink water is geconstateerd, lijken weinig onder de indruk van de ernst van de si tuatie. Van de mogelijkheid om vers, gegarandeerd zuiver, drinkwater te ha len is volgens directeur J. Walma van de Westlandsche Drinkwater Maat schappij sinds vrijdag opvallend wei nig gebruik gemaakt. De heer Walma zei gisteravond blij te zijn, dat de affai re; „in zijn juiste verhoudingen tot de Westlanders is doorgedrongen". De meeste tuinders gaan er van -uit, dat de zaak opgeblazen wordt. Ze drinken het water al sinds methylbromide voor het eerst werd gebruikt. De regionale inspecteurs voor de volksge zondheid gaan nu ook na hoe het met de verontreiniging door methylbromide in de Bollenstreek staat. Indien de Westlanders de brief van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid aan de huisartsen (zie voorpagina) hadden ge lezen, zouden zij waarschijnlijk heel wat sneller naar de uitdeelpunten zijn gegaan. Het Staatstoezicht stelt: „Er kan geen ze kerheid worden verschaft, dat de stof niet carcinogeen (kankerverwekkend) is en dat deze geen vruchtbeschadigende effec ten zou kunnen veroorzaken. Dit is de re den, dat is aangeraden om voor menselij ke consumptie niet-verontreinigd water te gebruiken''. In het persbericht van de Westlandsche Drinkwater Maatschappij wordt slechts gesteld, dat „bewoners die daar prijs op stellen, deze flessen op de in de bijlage aangegeven adressen kunnen verkrijgen". Een andere, minder alarme rende voorstelling van zaken. Het is nu nog maar de vraag wat het onderzoek uit haalt, waartoe minister Ginjaar verleden week opdracht heeft gegeven. Gedreven door de ernst van de situatie heeft de be windsman besloten, dat het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven in samenwerking met het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening in een onder zoek moeten gaan opzetten naar de effec ten van methylbromide op de gezondheid. Geen gevaar Het gaat in Westland echter niet om de hoge concentraties, die optreden bij men sen die jaren als spuiter met methylbromi de hebben gewerkt, hoewel in twee geval len een relatief hoge concentratie van 0,004 mg/ltr is aangetroffen. Volgens de zelfde directeur Walma van de Westland sche Drinkwater Maatschappij is bij een dergelijke concentratie geen gevaar voor vergiftiging. „Men is alleen bang voor de ontwikkeling op langere termijn" aldus de heer Walma, „we weten ook nog niet pre cies hoe lang het precies duurt voordat het gif is afgebroken". Niet alleen het Westland heeft een methylbromide-pro bleem. Ook in de bollenstreek wordt het gevaarlijke landbouwgif toegepast voor ontsmetting van de grond. Het gif wordt, eveneens gebruikt in graanopslagschuren om het graan vrij te houden van ziekte kiemen. In hoeverre ook in de bollen streek via de bodem de drinkwaterleidin gen zijn aangetast, is nog niet bekend. Wel heeft minister Ginjaar opdracht gegeven aan alle regionale inspecteurs voor de volksgezondheid na te gaan in hoeverre in hun gebied eventueel verontreiniging door methylbromide is veroorzaakt. Afwijkingen Dat de regering uiteindelijk van plan is het gebruik van methylbromide helemaal te verbieden, werd verleden maand al duidelijk. Minister Ginjaar van het minis terie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne presenteerde de Tweede Kamer een rapport van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid (RIV), waarin gezegd werd dat het gebruik van het landbouwgif bin nen vijf jaar dient te worden gestopt. Het rapport toonde aan de hand van cijfers aan, dat zowel in het Westland als in an dere tuinbouwgebieden al jarenlang voor de mens en het milieu gevaarlijke toestan den bestaan. Als gevolg van het gebruik kunnen afwijkingen aan het zenuwstelsel optreden, veranderingen aan hdrt, lever en longen, terwijl hetzelfde rapport wijst op het gevaar voor kanker. Speciaal ge vaar voor de mens treedt op, wanneer het gas uit de methylbromide vrijkomt ih de lucht en het afbraakproduct bromide in het water terechtkomt. In het Westland betreft het veel te hoge concentraties van beide gevallen. In de Westlandse sloten en in Leidschendam komen veel te hoge con centraties voor, aldus het rapport. Sommi ge concentraties komen dicht bij de 9 mg/ltr, terwijl de veiligheidsgrens ligt tus sen de 0,5 en 5 mg/ltr, afhankelijk van de plaats waar het voorkomt. Via het drin ken uit de sloten kan het landbouwgif ook in dieren terechtkomen. Kamerleden d'66 zeker van terugkeer DEN HAAG De zittende kamerleden van D'66 zijn op één na vrijwel zeker van htm terugkeer. Met uitzonde ring van Suzanne Bisschof van Heemskerk, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, komen alle huidige kamerleden hoog op de kies lijst voor de aanstaande ka merverkiezingen te staan. Een en ander blijkt uit de door de leden van D'66 in een schriftelijke stemming vastge stelde groslijst. Zuid-Holland wordt door twee dames aange voerd: het zittende kamerlid mevrouw Wessel-Tuinstra uit Oegstgeest en Suzanne Dek ker, oud-lid van het Europees Parlement. De democraten de noordelijke en oostelijke provincies plaatsten het ka merlid mevrouw Ineke Lam- bers op de eerste plaats. In Gelderland en Utrecht staat Jan Terlouw bovenaan er Noord-Holland het in deze f>rovincie woonachtige kamer- id Mertens. In het zuiden staan de kamerleden Brink horst en Engwirda bovenaan. Eind deze maand zullen de vijf verschillende lijsten tot één worden samengevoegd. Eind februari kiest D'66 zijn lijst trekker. ITALIË IS 1981 VOL SPANNINGEN BEGONNEN vuur onder controle. Een van de brandweer lieden liep brandwon den aan armen, benen en gezicht op en moest door een van zijn col lega's worden natge- houden. DEN HELDER Op onge veer 70 kilometer ten westen van Texel heeft de Cyprioti sche vrachtvaarder Christel Hermann zaterdag tijdens zware storm tientallen va ten met een gevaarlijke zoutzuur-chloorverbinding (hydrochloricacid) verloren. De rijkspolitie in Den Helder zei gisteren te verwachten dat de vaten binnen enkele dagen op de Nederlandse kust zullen aanspoelen. De inhoud kan le vensgevaarlijk zijn. Op verschillende plaatsen in ons land bracht de storm scha de aan. Een windhoos raasde over de Betuwe. Auto's in het plaatsje Gendt werden de lucht in getild en tientallen meters verder neergekwakt. Van zeven woningen werden alle dakpannen weggeblazen en van een geraniumkwekerij werd al het glas vernield. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook de Spoor wegen hadden last van het slechte weer. In Brabant sloeg de bliksem in een bovenlei ding waardoor op de lijn Roos- endaal-Den Bosch vertragin gen ontstonden. Slecht weer eist verkeersdoden WINSCHOTEN Tussen Winschoten en Oude Pekela heeft een verkeersongeluk op zaterdagavond drie mensen het le ven gekost. De 37-jarige R.R. raakte waarschijnlijk door een rukwind op de linker weghelft en kwam daardoor fron taal in botsing met een tegemoetkomende auto. Beide pas sagiers van deze auto overleden ter plaatse. Slechte weersomstandigheden waren dit weekeinde de oorzaak van verkeersongelukken elders in het land. In Kortgene raakte een autobestuurder op de verkeerde rijbaan en reed tegen een tegemoetkomende autobus op. Een bromfietser uit Ermelo kwam bij het inhalen van twee auto's in botsing met een vracht wagen. In Amsterdam kwam een auto door een slippartij in de Singelgracht. De bestuurder kwam daarbij om het leven. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Wordt 1981 voor Italië het jaar waarin de burgeroorlog uitbreekt, met aan het einde daarvan de dictatoriale communistische staat, zoals de Partita Com- munista Italiana die niet kan en ook niet wil vesti gen? In een zaterdag door het weekblad l'Espresso ge publiceerd interview laat de terreurbeweging van de Rode Brigades er geen twij fel over bestaan, dat ze uit zijn op het scheppen van een klimaat voor zo'n burgeroor log, die een eind moet ma ken aan de in 1946 opgerich te en sindsdien slecht func tionerende eerste Italiaanse republiek. Het interview heeft groot op zien gebaard, vooral door de wijze waarop het tot stand is gekomen. Twee redacteuren van l'Espresso zijn het afgelo pen weekeinde gearresteerd wegens wat genoemd wordt „begunstiging van de Rode Brigades". De meningen over de huidige sterkte van de Rode Brigades lopen uiteen. Terwijl 1.350 ex tremisten, waaronder 364 Rode Brigadisten opgesloten zitten in supergevangenissen, is volgens sommigen een nieu we generatie aangetreden, an deren daarentegen menen dat de Italiaanse terreurbeweging op zijn laatste benen loopt. De eersten baseren hun mening onder meer op de opstand in de gangenis van Trani bij Bari, verleden week. Opmerkelijk was vooral, dat zowel de op roerige gevangenen in Trani als de Rode Brigades in Rome, enkele honderden kilometers daarvandaan, tegelijkertijd vrijwel gelijkluidende mani festen uitgaven. Daaruit bleek eens te meer dat er goed func tionerende verbindingslijnen bestaan tussen gevangen en nog in vrijheid opererende Brigadisten. Een tweede voor val was de moordaanslag op de generaal der carabinieri in Rome, Galvaligi, op oudejaars avond. Hij verzorgde de poli tiebewaking van gevangenen, die volgens de opdrachten van dr. d'Urso naar een gevangenis werden getransporteerd. Veel opzien baarde het afgelo pen weekend het weekblad l'Espresso. Een van haar re dacteuren, Giampaolo Bultrini, kreeg onlangs thuis bezoek van jongeman, die zich voor stelde als afgezant van de Rode Brigades en vroeg of Bultrini of hij interesse had in Brandweerman houdt gewonde collega nat Aan een brand gistera vond in een bedrijfs pand aan de De Ruy- terkade in Amsterdam had de hoofdstedelijke brandweer de handen voi. Het duurde enkele uren voordat men het STORM RICHT VEEL SCHADE AAN De twee in El Salvador vermoorde Ame'ikanen. Amerikanen vermoord in El Salvador SAN SALVADOR In de Middenamerikaanse staat El Salvador zijn gisteren twee Amerikaanse juristen en de directeur van het Sal vadoraanse Instituut voor Agrarische Hervorming (IAH) in een hotel doodge- De juristen, aangesloten bij de grote Amerikaanse vakbond AFL-CIO, waren in El Salva dor om het IAH te helpen bij de uitvoering van een pro gramma tegen het grootgrond bezit, dat door de grootgrond bezitters fel wordt bestreden. In de paniek die na de schiet partij in het hotel uitbrak, zijn de moordenaars ontkomen. Volgens de junta, die de VS heeft beloofd alles in het werk te stellen 'de daders te vinden, kunnen zowel recht- als links extremisten de aanslag hebben gepleegd. Na de moord op vier Amerikaanse vrouwen in de cember, waarbij de Salvado raanse overheid niet vrijuit 'ging, werd de hulp van de VS aan El Salvador opgeschort

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5