Huiseigenaar moet vernielde tuin aan Morsweg herstellen Gevolgen van ^overvaP Aldimarkt vallen mee Solgly tt-patiënten kunnen zeker tot februari blijven -WINKELIERS KOREVAARSTRAAT: MINISTERIE VERLENGT FINANCIERING Isrun Pilz-Lange in LAK-galerie UITSPRAAK IN KORT GEDING LEIDEN Het Ministerie van Volksgezond heid en Miüeu-hygiëne heeft het gemeentebe stuur van Leiden laten weten de vergoedings regeling voor patiënten met een AWBZ-indica- tie die in huize Solglytt verblijven een maand te verlengen. Hiermee kunnen deze patiënten, die op 1 januari op straat dreigden te komen staan, zeker nog tot 1 februari in het verzor gingstehuis aan het Plantsoen 1 blijven. Het ministerie reageert hiermee op een telex die het gemeentebestuur op 10 december aan haar adres richtte. Het college sprak hiermee haar be zorgdheid uit over het voornemen om de vergoe dingsregeling op 1 januari stop te zetten. Het, niet erkende, verzorgingstehuis zou hierdoor gesloten steunde de aktie van b en w door in de raadsver- moeten worden en de 61 bejaarden zouden op gadering van 22 december een motie aan te ne straat komen te staan. Voor hen waren op korte men, waarin het ministerie om maatregelen werd termijn geen alternatieven voorhanden. B en w gevraagd, drongen er in het schrijven aan het ministerie op aan de financieringsregeling voorlopig voort te zetten „om een ernstige crisisituatie en een pu bliek schandaal te voorkomen". De gemeenteraad Behalve het feit dat Solglytt tot 1 februari open kan blijven is het ministerie ook bereid om in de loop van januari te bezien of een gezonde afbouw mogelijk is. Alle partijen zijn het er wel over eens dat Solglytt gesloten moet worden. Het tehuis is niet erkend en de accommodatie voldoet niet aan de huidige normen. Deze gesprekken zijn er voor namelijk op gericht een onderkomen te vinden voor de 61 patiënten uit het tehuis. TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1980^ PAGINA 3 AGII Inspraak (1) Het gemeentebestuur hoopt binnenkort een start te maken met de inspraakprocedure rond bet zogenaam de experimenteerproject Leiden-Lelderdorp. Door aan passing van het traject Levendaal-Hoge Rijndijk hoopt men het openbaar vervoer beter te laten door stromen. Een betere regeling van de verkeerslichten en vrije busbanen zijn bijvoorbeeld twee middelen om dit doel te bereiken. Het geheel wordt door het rijk gefi nancierd. Inspraak (2) Op woensdag 7 januari wordt er in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal een algemene informatie avond gehouden. Hier zullen de hoofdlijnen van het plan besproken worden. Voor de details kan men te recht op drie bijeenkomsten op 26, 27 en 28 januari in de kantine van de Bonaventura-scholengemeenschap aan de Burggravenlaan 2. Maandag wordt gesproken over het gedeelte Wilhelminabrug-Zoeterwoude, dins dag komt het gedeelte Utrechtsebrug-Wilhelminabrug aan de beurt en woensdag wordt bet traject Korevaar- straat-Utrechtsebrug behandeld. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Inspraak (3) Voorafgaande aan de drie Informatieavonden wordt 's middags het onderwerp van die avond tijdens een in formatiemarkt toegelicht De ingekleurde tekeningen kunnen dan door de aanwezige verkeersdeskundigen worden toegelicht Wanneer de informatieavonden ach ter de rug zijn kunnen reacties nog tot 1 maart bij b en w worden ingediend. Na 1 maart zullen alle reacties gebundeld worden en wordt het rapport en de com mentaren behandeld door de gemeenteraad. Voor geïn teresseerden is het rapport van de stuurgroep expiri- m en t eerpro jee t Leiden-Leiderdorp tegen betaling te verkrijgen op het gemeentehuis. Mannenkafé Het Leidse mannenkafé aan de Ceaciliastraat 18 opent op maandag 5 januari haar deuren voor het eerst in het nieu we jaar. Op die avond is iedereen van harte welkom die mee,wil praten en denken over de toekomst van het man nenkafé. Aanvang 20.30 uur. Kwartet Han Meijer Het kwartet van pianist Han Meijer treedt zondag 4 januari op bij Jazz on Sunday in het bowlingrestau rant aan de Boshuizerlaan. In het kwartet spelen be halve Han Meijer, drummer Aad Croeneboom, saxe fo- nist Nico van Battum en trompettist Koos van der Sluis. Aanvang: drie uur. De bezoekers krijgen onder meer een gratis toegangsbewijs voor een van de items van de in januari te houden Leidse jazzweek. LEIDEN In de LAK-galerie wordt de komende maand werk van de Berlijnse kunstenares Isrun Pilz-Lange geëx poseerd. De tentoongestelde werken zijn voornamelijk ver kregen uit materiaal dat zij in de loop der jaren naar ken nissen in Nederland zond. Isrun Pilz-Lange werd in 1944 geboren in Schwerin, waar ze ook haar artistieke opleiding genoot. Vervolgens kreeg zij als te- kenares werk aan het Institut und Museum für- und fruhge- schichte Schwerin. Daarna volgde zij in Dresden een drie-jarige opleiding aan de academie voor beeldende kunsten. Naast schil deren houdt zij zich bezig met grafisch werk als linosneden, lit ho's en houtsneden. Behalve dit werk ontwerpt zij kalenders en omslagen voor kinderboeken. LEIDEN De gebroeders H. en J. Wagemakers moeten de door hen ver nielde tuin van het echtpaar Veer man aan de Hoge Morsweg binnen 14 dagen herstellen. Dit heeft de rechter bepaald nadat het echtpaar Veerman een kort geding tegen de gebroeders had aangespannen. De gebroeders Wagemakers zijn eigenaar van de woning van de familie Veerman aan de Hoge Morsweg 84. Naast de wo ning hebben zij een bedrijf in natuursteen dat naar hun mening uitgebreid dient te worden. De tuin van de familie Veerman zou daarom bij het bedrijf getrokken die nen te worden. Pogingen om de familie Veerman te bewegen hun huis te verlaten hadden echter geen succes. Op woensdag 26 november nam de heer Wagemaker het recht in eigen hand, reed met een graafmachine de tuin van zijn buren in en vernielde alles wat hij op zijn weg tegen kwam. De betonnen afscheiding, het bloe menperk en twee jarenoude perenbomen werden het slachtoffer. Na de aktie met de graafmachine restte een chaos die van de oorspronkelijke tuin weinig meer weg had. De heer Wagemaker rechtvaardigde zijn aktie destijds met de woorden: „ik heb inderdaad voor eigen rechter ge speeld, maar ik heb die grond nu eenmaal nodig anders gaat mijn bedrijf kapot". De familie Veerman liet het er niet bij zit ten en vroeg de rechter de gebroeders Wagemaker te dwingen de tuin weer in oorspronkelijke staat te herstellen. Op 18 december diende het kort geding voor de rechtbank in Den Haag. Deze kwam tot de uitspraak dat de gebroeders Wagema ker de tuin dienden te herstellen in de staat waarin deze verkeerde, voordat de graafmachine zijn werk had gedaan. Op de plaats van de twee perenbomen moe ten nieuwe geplant worden. De uitvoering van dit vonnis dient binnen 14 dagen te geschieden op straffe van een dwangsom van 500 gulden per dag. De gebroeders Wagemaker waren niet voor commentaar bereikbaar. EIDEN De gevolgen van i vestiging van de Aldi arkt aan de Garenmark. >r de overlevingskansen .1 de middenstand aan de orevaarstraat lijken mee vallen. In een eerste reac- op de plotselinge vesti ng van de grootgrutter in voormalige Korevaarga- trkewkge spraken de winkeliers 21 %n „een onbeschofte ma- ES van zakendoen" en „een verval op de kleine mid- enstand". Het voortbestaan du worden bedreigd. Ge laagd naar omzetdalingen ntwoordt een aantal winke- ers momenteel, dat het as- irtiment van Aldi te ver- billend is om werkelijk te unnen concurreren. Alleen s kruidenier aan de Kore- aarstraat „bemerkt enige mzetdaling". en stukje geschiedenis. Tot 9.02- et weekeinde van 21 en 22 lovember zat in het huidige and van de Aldimarkt de Ko- iVaargarage. In een deel van i garage werd toen plotseling :f cash-and-carry bedrijf ge- istigd. Tijdens het bewuste veekeinde werd de voormali- e showroom omgetoverd in ?n levensmiddelenzaak. Dit ebeurde zonder dat de ge- 16.»ieente op de hoogte was ge- racht. De gemeente verstrek- geen enkele vergunning. )mdat er nog geen bestem- ooj lingsplan voor dit deel van de binnenstad geldt, had de Aldi- narkt ook geen vergunningen lodig. Volgens wethouder me- 'rouw J. Fase is de vestiging ran de Aldimarkt aldaar onge- 1g gj irenst. De moeilijkheid voor O j( ie, gemeente is, dat er waar- chijnlijk niets te doen is aan Ie overval van het Aldicon- :ern. Vragen uit de gemeente- 130.iaad naar de pogingen, die de ^gr, jemeente in het werk stelt om j5 Udi weer te laten verdwijnen, ijn nog niet door b en w eantwoord. loewel de buurtwinkeliers keggen weinig van de plotse ling gevestigde supergrutter te merken, gaat het deze winkel niet slecht. W. Schinkel, werk zaam bij de hoofdvestiging van \ldi in Culemborg laat in elk ;eval weten tevreden te zijn iet de omzet bij dé vestiging in de Garenmarkt: „Het gaat •rima met de Aldimajrkt in eiden. Tot dusver zijn we •ntent." 25fervice n de Korevaarstraat zijn on- ier meer een drogisterij, een slijter, een groenteboer, een stofzuigerspecialist en een kruidenier te vinden. Sommi ge winkeliers zijn al vele jaren dag in dag uit in de weer om hun zaak draaiend te houden en d^ klanten van dienst te zijn. Ook hier doet zich het verschijnsel voor van lange werkdagen en een niet al te hoog uurloon. Daarom is de schrikreactie van de midden standers op de plotselinge ves tiging van de grootgrutter lo gisch te noemen. Aldi is een winkel, die door lage prijzen een geduchte concurrent kan zijn van de kleine winkel op de hoek. Feit is echter, dat het assortiment van de Aldi be perkt is. Groente en fruit is er nauwelijks te vinden en spe cialiteiten kent men er niet. Dat blijkt ook uit de opmer kingen van de winkeliers in de Korevaarstraat over hun omzet. De levensmiddelenhan- Te druk delaar: „Het assortiment is er beperkt en aan service doen zij nauwelijks. Ik merk wel iets van een omzetdaling, maar het valt wel mee. Veel klanten van mij zijn alleenstaanden of bejaarden en die gebruiken niet veel. Zij hebben niets aan een pak waspoeder van vijf kilo. Daarom komen ze nog steeds bij mij. Natuurlijk gaat het toch al slecht met de mid denstand, maar gelukkig is mijn omzet niet veel slechter geworden." J. Parlevliet, bedrijfsleider van de Party Shop de slijte rij en kaaswinkel naast de Al dimarkt vindt het nog te vroeg is om te bepalen of de Aldimarkt desastreuze gevol gen heeft voor de midden stand in de omgeving van de Garenmarkt. „Ik heb geen last van mijn nieuwe buurman. Maar de Aldimarkt verkoopt geen sterke drank. En wat de kaas betreft, dat hebben ze daar wel, maar in veel minde re kwaliteit en kwantiteit dan ik. Ook al zou hij hetzelfde verkopen als ik, dan vind ik het nog te vroeg om deze vraag te beantwoorden. Je moet eerst de feestdagen en een paar maanden in 1981 ach ter de rug hebben om te kun nen beoordelen of je de mist ingaat of niet." De handelaar in stofzuigers en lampen sluit zich bij de opmerkingen van Parlevliet aan: „Aldi verkoopt geen stofzuigers en aanver wante artikelen. Dus wat mij betreft, is de inderdaad wel zeer plotselinge vestiging van Aldi niet echt een probleem." Zijn buurman, de groenteboer, ziet ook geen onoverkomenlij- ke moeijkheden. Tussen het helpen van de klanten door vertelt hij: „De groenteafde ling van Aldi stelt niets voor. Ze verkopen alleen maar een paar verpakte appels en si naasappels. En nu heb ik het veel te druk om over deze din gen te praten."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3